İşinizde İyi Olmak İçin En Etkili 5 İş Sırrı

İşletmenizin teknik çalışmaları önemli olsa da, bu konuda iyi olmalısınız; asıl işiniz, PAZARLAMAK ve işinizi büyütmektir. 

Bugün, en iyi 5 iş sırrımı sizinle paylaşmak istiyorum. Bu dersler herhangi bir sektördeki herhangi bir girişimciye fayda sağlayacaktır. Bunlar son 15 yılda başarılı bir küçük işletme sahibi olarak edindiğim değerli dersler. Bu derslerin çoğunu sert darbeler okulundan öğrendim. Umarım bilgileri yararlı bulursunuz.

# 1 Müşteri Listesi Oluşturun Ve Koruyun

En değerli iş varlığınız müşteri listeniz olacaktır. Bulunduğunuz yer, işletme adı, ürün veya hizmet ve çalışanların hepsi gerçekten önemli olsa da, büyük paralara değecek olan müşteri listenizdir. Aynı zamanda müşterilerinizle büyük bir fark yaratan ilişkilerinizdir.

İşletmenizdeki ilk günden itibaren mevcut ve eski müşterilerinizin bir listesini oluşturun ve saklayın. Tüm bu kişilerin doğrudan bir posta ve e-posta veritabanı oluşturun ve en az ayda bir kez, iletişim halinde kalın.

Alıcınız ödeme sürecinden ne zaman geçerse, e-postanızı, telefon numaranızı ve adresinizi almak için elinizden gelen her şeyi (yasal ve etik olarak tabi ki) yapın. Gerekirse onlara bir kupon vererek ya da teşvik etmeleri için onlara rüşvet verin.

Veritabanınızı oluşturmak için bu bilgileri toplayın ve pazarlama çabalarınızın ve pazarlama bütçenizin çoğunu bu müşterilerle bağlantıda kalmaya odaklanın, yalnızca yenilerini bulmaya çalışın.

Unutmayın, mevcut bir müşteriye yeni bir satış yapmak, dışarı çıkıp yeni bir müşteri bulmaktan çok daha kolaydır.

# 2 Nasıl Satıldığını Öğrenin

“Satış” kelimesi birçok insanı korkutuyor. Yüksek baskıyı düşünüyorlar. İşin aslı, çoğu satış elemanı, profesyoneldir. Baskı yapmak ve beklentilerini ikna etmek yerine, birçok soru soruyor, dinliyor ve önerilerde bulunuyorlar. Kendilerini bir satıcı olarak değil, danışman olarak düşünürler.

İşin aslı, hepimiz satış elemanıyız, özellikle de bir iş sahibi olursak. Girişimci olarak bir numaralı işimiz, kasiyer zilini çaldırmaktır. Bu satış, nasıl bakarsanız bakın.

Kendinizi bir satış elemanı olarak düşünmeseniz de, bir saniye beni dinleyin. Birini seninle evlenmeye ikna ederek, şimdiye kadarki en iyi satış işini yaptın. Birini bir işte işe almaya ikna ettiyseniz, bir satış elemanısınız. Eğer çocuğunuz varsa, satıştasınız. İşinizde bir patron varsa, fikirlerinizi satmanız gerekir.

Satış, etkilemekten başka bir şey değildir. Bu bir fikir aktarımıdır. Bu, başkalarının bakış açınızı görmesini sağlamakla ilgilidir. Yüksek baskı veya inandırıcılıkla ilgisi yok.

  • Satış yaparak zaman harcadığınızdan emin olun.
  • Kitap okuyun,videoları izleyin, etkinliklere katılın ve bir danışman bulun.
  • Kişisel gelişiminiz için de çalışın.
  • Daha sevimli olun.
  • Yetenekleriniz üzerinde çalışın.
  • İnsanlarla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

# 3 Sistem Geliştirin

Tüm başarılı işletmelerin sistemleri var. Bayilikler popüler ve çok başarılı, çünkü sistemleri var. Sistemler işi yönetir, insanlar da sistemleri yönetir. Michael Gerber’in sık sık söylediği gibi, “sistem çözümdür.” Michael Gerber’i tanımıyorsanız, en çok satan kitabın yazarı olan “The E-Myth Revisited”. Kendine bir iyilik yapın ve bu kitabı inceleyin.

Küçük işletme sahiplerinin çoğu işletme sahibi değildir. Bunun yerine, onlar sadece bir iş sahibi. Bunu söylüyorum çünkü özünde onlar kendi işleridir. Çalışmayı bırakırlarsa iş olmaz. Amacınız, işinizde mümkün olan en kısa sürede kendinizi değiştirmektir. İşletmenizin% 100 size bağlı olmasını istemezsiniz. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu işiniz için bir sistem geliştirmektir.

Müşterileri bulmak, işi günlük işlerde çalıştırmak ve işi büyütmek için sistemler istiyorsunuz.

Sistem geliştirmenin en iyi yolu, işletmenizdeki her bir görevi bir tür işlem kılavuzuna belgelendirmektir. Zaman ayırın ve işletmenizin her yönünü belirleyin ve belgelendirin. Bunu yaptıktan sonra, bu görevi yapacak birini işe alın. Bunu işinizin her yönü için yapın ve daha sonra kiralayın ve dış kaynak kullanın. Bunu yaptıktan sonra, geri adım atabilir ve işin stratejik çalışmasına odaklanabilirsiniz.

# 4 Ana Şey Odaklanın

Bu ders hayati derecede önemlidir. Bu dersi, Michael Gerber’den öğrendim. İşletmenizin teknik işi sizin gerçek işiniz değil. Örneğin, berberseniz, tek işiniz saç kesmek değildir. Bir restorana sahipseniz, tek işiniz yemek yapmak değildir.

İşletmenizin teknik çalışmaları önemli olsa da, bu konuda iyi olmalısınız; asıl işiniz, PAZARLAMAK ve işinizi büyütmektir. Herkes işi “yönetebilir”, ancak girişimci olarak asıl işiniz yeni müşteriler bulmak ve işinizde stratejik işler yapmaktır. Diğer her şey mümkün olan en kısa sürede yetkilendirilmeli ve dış kaynaklardan temin edilmeli ya da pazarlama ve stratejik çalışmaları yaptıktan sonra yapılmalıdır.

Pek çok yeni girişimci, yoğun işler için çok fazla zaman harcıyor; bu sırada kasiyer çalmaya ve işlerini büyütmeye odaklanmaları gerekiyor. Bu yaygın hatayı yapmayın.

Zamanınızın yüzde 80 ila 90’ını pazarlamaya ve işinizi büyütmeye harcar ve geri kalanını temsilci veya dış kaynaklara devreder. Bu şimdiye kadar öğrendiğim en önemli sırlardan biridir.

# 5 Uzun Süreli Görünümü Alın

Çoğu insanın anında tatmin olmasını beklediği bir toplumda yaşıyoruz. Onu istiyoruz ve şimdi istiyoruz. İşletmelerin normalde uzun yıllar büyümek için zaman ayırdıklarını öğrendim.

Yeni doğmuş bir bebeğe sahip olmak gibidir. Başlangıçta, işletmeniz bir TON zaman, çaba ve para gerektirecektir. Onu beslemek ve büyütmek zorundasın. Çok fazla dikkat etmek zorundasın.

İlk yıllarda, muhtemelen asgari ücretten daha az kazanacaksınız. Hiç bir şey kazanamayabilirsiniz. Çoğu işletmenin ilk dolar karlarını elde etmek için bir veya iki yıl, kurulup başarılı olmak için beş ila on yıl aldığını gördüm. Roma da bir günde kurulmadı.

Uzun vadeli düşünmek, her iki haftada bir ödeme almaya alışkın olan çoğu “çalışan fikirli” insan için çok zor. Yeni bir işe başladığınızda, birkaç yıl boyunca yaşayacağınız önemli tasarruflara sahip olmanızı veya günlük işinizi sürdürürken yarı zamanlı çalışmaya başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sadece vizyonunuzu daima önünüzde tutmanız gerektiğini unutmayın. Var olmadan önce bir şeyleri görmelisiniz. İşletmenizin size iki kat daha fazla malolacağını ve başarının olacağını düşündüğünüz sürece iki kez alacağınızın farkında olmalısınız.

Kısaca, başarılı girişimciler “vizyoner”dir. Başka hiç kimsenin yapmadığı bir şeydeki potansiyeli görürler.

Son düşünceler

Bunlar benim ilk 5 iş sırrım. Bunlar, kendi işime sahip olduğum son 15 yılda edindiğim en değerli işletme dersleri. Umarım bilgiyi yararlı bulmuşsunuzdur. Umarım bu beş alanın her birinde kendinizi değerlendirirsiniz ve gelişmenin yollarını ararsınız.

Düşünceleriniz neler? En iyi 5 iş sırrınız nedir? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

(***Bir satış pazarlama ve iş geliştirme uzmanından alıntıdır.)