PR Çalışması Nedir? Adımları Nelerdir? Açılımı Nedir?

PR Çalışması

PR çalışması, bir kurumun ya da kişinin halk önünde genel algısının başarılı olarak görülmesi adına yapılan yönetim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yönetim kapsamında yapılan çalışmaların başarısı kişi ya da kurumun başarısı ile doğru orantılı şekilde ilerlemektedir. PR adımları doğru olursa kişinin toplum neslinde ve diğer şirketler neslinde değeri artacaktır.

Bir pazarlama stratejisi olarak görülen PR, başarılı olduğu takdirde hedef kitlenin dikkatinin çekilmesini sağlamaktadır. Kimi çalışmalar kişinin kendisi tarafından yapılırken kimi çalışmalar da ajanslar tarafından takip edilmektedir. Bir kişi ya da markanın görünen hikâyesinin en etkili ve hedef kitleye uygun şekilde iletimini sağlayan bu çalışma, son zamanlarda oldukça önem kazanan bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Contents

PR Çalışması Nasıl Yapılır

Pr çalışması yapmak oldukça büyük teknik beceri ve bilgi birikimi gerektirmektedir. Bu çalışmaları yürütmek oldukça büyük bir çalışmaların bütünü olarak tanımlanmaktadır. Stratejilerin belirlenmesi, uygulanması, hedef kitleye yönelmesi üzerinde çalışmaların düzenlenmesi gerekmektedir. Etkili bir çalışma yürütmek için bir takım adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar;

  • Adım 1: İlk olarak yapılması gereken şey PR çalışmalarından beklentinin ortaya konulmasıdır. Hedefleri belirlemek oldukça önemledir. Yapacağınız PR çalışması için öncelikli hedef belirlemek gerekmektedir. Bu çalışmadan ne bekleniyor? Markayı nasıl büyük kitlelere ulaştırabiliriz? Ürün satışını nasıl daha fazla arttırabiliriz gibi sorulara yönelmek gerekmektedir.
  • Adım 2: Hedef kitleyi tanımak gerekmektedir. Bu aşamada kesinlikle insanların istek, arzu ve ihtiyaçlarına odaklanmak gerekmektedir. Özellikle aile ile ilgili verilen kampanyalar büyük örnek teşkil etmektedir.
  • Adım 3: Doğru kişilerle çalışmak gerekmektedir. Eğer tecrübesiz ve işini bilmeyen insanlarla çalışıyorsanız bilin ki istediğiniz sonuca ulaşmanız oldukça zordur. PR çalışması için doğru kişileri seçerek hareket etmek gerekmektedir. Bu ajans ya da iyi bir PR’cı olabilir. Önemli olan işin ehlini bulmaktır.
  • Adım 4: Doğru platformlarda çalışma yapmak gerekmektedir. Sosyal medya kanallarını doğru seçmek gerekmektedir. Bu sorunun cevabını bulmak için hedef kitleyi tanımaya özen göstermeniz gerekmektedir.
  • Adım 5: Etkili bir basın bülteni oluşturmak gerekmektedir. Basının sizi fark etmesini sağlayacak hikayeler oluşturmanız ve bu hikayeleri basının ilgisini çekecek şekilde düzenlemeniz gerekmektedir. Örneğin “En iyi eğitim kurumu seçildik” yerine “Sınav gibi bir kurumu geride bırakarak en iyisi olduk” demek daha çekici ve etkili olacaktır.
  • Adım 6: Hikâyenizi dağıtın ve insanların ilgisini çekmeye çalın. Hikâyeniz TV’lerde, radyolarda ve sosyal medyada her an toplumun içinde olmalıdır. Böylelikle kolay bir şekilde tanınma ve prestij arttırma gibi bir şeyle karşılaşmanız mümkündür. Genel olarak bu adımlara dikkat edildiğinde rahatlıkla etkili bir PR yapmak mümkündür.

pr

PR Çalışması Örnekleri

PR Çalışması örneği aradığımızda birçok başlık karşımıza çıkmaktadır. Bunlar oldukça başarılı ve insanın ilgisini çeken çalışmalardır. Unutmamak gerekir ki bu çalışmaların arkasında büyük bir ekip çalışması bulunmaktadır.

  1. Elon Musk’ın Tesla arabasını uzaya göndermesi; oldukça büyük ve geniş çaplı bir PR örneği olarak kaşımıza çıkmaktadır. Tesla Roadster model araba roket ile uzaya fırlatılmıştır. Dünyanın belki de en ilginç çalışması olarak görülmektedir.
  2. Lucas Film ve Avengers; Lucas film Twitter hesabından MArveli başarısı için tebrik etmiştir. Bu tweet sayesinde oldukça dikkat çekmiş be insanların tanımasına neden olmuştur.
  3. Vodafone Genç Yaşa Özgür yaşa; bu program sayesinde Vodafone bir çok gence ulaşma ve bilinirliğini arttırma fırsatı yakalamıştır.
  4. Netfilix ve İspanyolca; Netfilix yapımcısı olduğu Narcos dizisinin repliklerini kullanarak İspanyol hayranlarının dikkatini çekmek için harika bir video çekmiştir. Böylece ilgi oldukça artmıştır.

İlginizi Çekebilir: Halkla İlişkiler Biriminin Görevleri Nelerdir?

PR’nin Açılımı Nedir?

PR açılımı “Public Relations” demektir. Türk dilinde halka ilişkiler olarak bilinmektedir. Halk arasında bir kurum ya da kişinin ilişkilerinin düzenlenmesi adına bu meslek icra edilmektedir. İletişim açısından güçlü insanların yapması gereken bir meslektir.

Instagram PR Çalışması Nedir?

pr nasil yapilir

Insgtagram PR çalışması, firmaların Instagram üzerinden markalarını tanıtmaları ve burada belli bir hedef kitleye ulaşmaları için yapılan faaliyetleri kapsamaktadır. Firmalar bu uygulamayı kullanarak kullanıcıları ile etkileşime girmeye çalışmaktadır. Oldukça etkili ve hedef kitleye uygun çalışmalar yapmak mümkündür.

Aynı zamanda günümüz dünyasında Instagram uygulamasının çok kullanıldığını düşündüğümüzde bu oldukça mantıklı bir hamle olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulama müşterilere ulaşmanın ya da başarılı bir PR yapmanın en etkili yollarından biridir.

İlginizi Çekebilir: Kurum İmajı Nedir?

PR Çalışması Yapan Firmalar

PR çalışması yapan firmalar oldukça fazladır ve neredeyse bildiğiniz tüm firmaların, TV kanallarının, ünlü kişilerin PR çalışmaları bulunmaktadır. PR, günümüzde çok önemlidir ve kesinlikle tanınırlığı arttırmak için gereklidir. Bütçeye göre de bir takım PR Ajansları bulunmaktadır. Bu ajanslar sizin sahip olduğunuz prestiji arttırmayı planlamaktadır.

Ayrıca PR ajanslarına ulaşmak oldukça kolaydır. İnternette küçük bir araştırma yaptığınızda bile karşınıza çıkması mümkündür. Burada gerekli etkinlikleri düzenleyecek, iyi bir PR sağlayacak, bütçenize uygun firmayı bulduğunuzda çalışmanız size katkı sağlayacaktır.