Network Marketing Nedir?

SorularCategory: Soru/ CevapNetwork Marketing Nedir?
2 Answers

Best Answer

Network OkuluNetwork Okulu Staff answered 2 sene ago

Network Marketing (çok katlı pazarlama), Türkiye’de titan ve saadet zinciri vakalarından sonra pek de hoş olmayan bir şöhrete sahiptir. Bir çok kişinin şüphe ile yaklaştığı, ama aslında mantığı, kullanılan bir ürünün memnuniyeti ve o ürünün tavsiyesiyle gelir elde etmek olan yeni bir ticaret modelidir. Doğrudan Satış’ın gerek pazarlama gerekse kazanç elde etme yönünden geliştirilmiş şeklidir. Doğrudan Satış ise, bir satıcı tarafından, ürün veya hizmetin tüketiciye evinde, iş yerinde veya satıcıya ait perakende satış yeri olmayan bir yerde anlatılarak ve/veya gösterilerek tanıtıldığı bir satış yöntemidir.-Doğrudan Satış’ın geliştirilmiş şekli olan Network Marketing, çok katlı pazarlama olarak da bilinir ve aynı zamanda satış pazarlama işinin form değiştirmiş halidir diyebiliriz.
Network Marketing’de temelde iki farklı şekilde kazanç elde edilebilir. Bunlardan birincisi satışçıların kişisel olarak yaptıkları satışlardan elde ettikleri kazançtır. Diğeri ise firmalarının kazanç planına göre, organizasyonlarına kayıt ettikleri kişilerin ve sonra da bu kişilerin kayıt ettiklerinin satışlarından elde etikleri kazançtır.

-Bu bilgilerden yola çıkarak Network Marketing, kişilerin içinde bulundukları şirketin sunmuş olduğu plan doğrultusunda, tam veya yarı zamanlı çalışarak kazanç elde etmek amacı taşır. Network Marketing, bu amaç ve plan doğrultusunda sunulan ürün veya hizmetin, gerek kayıtlı satışçıların kişisel satışları, gerekse organizasyonlarına kayıt ettikleri kişiler ve onların kayıt ettiklerinin satışlarıyla, bir satış ağı oluşturmaktır.

-Network Marketing ilk defa, Amerika’da 1915 yılında kimya alanında doktor derecesi alan, 1933 yılında çeşitli bitkilerle geliştirdiği besin takviyelerini pazarlamak için arkadaşlarıyla konuşup, onların tavsiyeleriyle satış yapan Carl Rehnborg tarafından başlatılmıştır.
Gelen müşteri sayısı artmaya başlayınca, bu defa gelen kişilere ürünlerini satmaları karşılığında indirim yapmayı teklif ederek, bir nevi bugünkü Network Marketing kazanç sisteminin temellerini atmıştır.

-1934 yılında California Vitamin Company adında ilk şirketini kurdu ve daha sonra şirketin adı Nutrilite Products Inc. olarak değiştirildi. Arkadaşları Rich Devos ve Jay Van Andel daha sonra Amway Corporation’ı kurmuşlardır ve sektör bundan sonra çok büyük firmaların kurulmasına şahit olmuştur.-Network Marketing Türkiye’de 1990 yılında yaygınlaşmaya başlamıştır. Ancak her ticari girişimde olduğu gibi, bir çok insanın zihninde, kısa yoldan para kazanma vaatleriyle insanların mağdur duruma düştüğü  bir sektör olarak yer etmiştir. Ancak dünyada internetin yaygınlaşmasıyla, yeni bir çok meslek ve iş alanı ortaya çıkmıştır. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de 14 Ocak 2015 yılında resmi gazetede yayımlanan yönetmelik ile Network Marketing, yasallığını daha da sağlama almıştır.

 

Daha fazla bilgiye için aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz:
Network Marketing İstatistikleri
Mükemmel Değil Ama En İyi İşi Buldum

Avatar