Mükemmel Değil Ama En İyi İşi Buldum

Mükemmel bir işin tarifini yapacağız.

Mükemmel iş nedir? Mükemmel işe nasıl sahip oluruz? Çalışmadan para kazanmak mümkün mü? İnternetten nasıl para kazanırsınız? Daha az emek harcayarak daha fazla gelir elde etmek insanların en çok merak ettiği konular arasındadır.

Mükemmel bir işin tarifini yapacağız. Ve meslekler arasındaki farklardan dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Herhangi bir işe başlayacağınız zaman siz de araştırma yapmayı kendinize alışkanlık haline getirin. Daha sonradan pişman olacağınız seçimler yerine ilk başta geniş bir araştırma yapmak, güzel bir bakış açısı almak çok daha iyidir.

Mükemmele yakın bir iş olsa, nasıl olurdu ?

Hayatımızın büyük bölümününü kapsayan, en önemli yaşlar, işe gidip geldiğimiz bölümdür(ortalama 40 yıl). Daha 6 yaşında okula başladığın an da planlar yapılır,yollar çizilir senin ilerde çok iyi bir işte çalışabilmen için. Bunun için bir yarışa girersin. En iyi okullarda okumaya çalışırsın, sınavlara girip çıkarsın..

Bir sürü kurs, dil okulu, sertifika programları vs. bunların hepsi daha iyi bir iş içindir. Okul biter bir mesleğimiz olur ama daha iyi bir iş isteği bitmez. Belki bu süreçte de istemediğimiz kişilerle istemediğimiz yerlerde çalışmaya boyun eğeriz. Sırf daha iyi bir iş için. Peki iyi iş ne demektir? Geliri yüksek olan mı rahat çalışma ortamı olan mı? Kariyer şansı veren mi, bir şeyler öğrenebildiğin bir iş mi? Gelin bunu biraz düşünelim.

Birçok insana mükemmel iş tanımı yapmasını istediğimde genelde şaşırıyorlar. Çünkü öyle bir işin olduğuna inanmıyorlar. Haksız da sayılmazlar, mükemmel bir iş yoktur. Mükemmel iş, çalışmadan kucağına para gelmesi ya da ağaçtan dolar toplayacağın bir iş olabilirdi ancak. Mükemmel iş olmasa bile gerçekten en iyi iş hangisidir peki? Peki insanlar mükemmele yakın işler varken, niye rutin sıkıcı faydasız işlerde karın tokluğuna bir ömür çalışıyorlar?

Bunun nedeni mükemmel işlerin olmamasından öte insanların çevrelerinde kabul edilen mesleklerin dışına çıkmak istememesi, değişime kapalı olmaları, dışlanma korkusu, başarısızlık korkusu gibi nedenlerdir. Neyse bu başka bir yazının konusu, biz kendi konumuza dönelim.

Network Marketing Hakkında Network Okulu’na Gelen Sorular >>

 1. Peki mükemmele yakın bir iş olsa, nasıl olurdu ? Birkaç örnek verelim isterseniz;
 • Patronun olmaması,
 • Yüksek kazanç potansiyelinin olması,
 • İstediğin yerde ve istediğin zaman çalışabilme esnekliğinin bulunması,
 • Sabahları erken uyanmadığın,
 • Sevdiğin insanlarla beraber çalışma imkanının olması,
 • Eğlenceli ve sosyal bir iş olması,
 • Kişisel olarak kendini geliştirmeni sağlaması,
 • Cinsiyet, din, dil, ırk ayrımı olmaksızın herkesin eşit olması,
 • Para kazanmak ya da yükselmek için kişiliğinden taviz vermeyeceğin bir iş ortamı,
 • Birinin yükselmesi için başkasının zarar görmeyeceği bir iş olması,
 • 40 sene çalışmak zorunluluğunun olmaması,
 • Saç, sakal, kıyafete karışılmayan bir iş olması,
 • Zamanını satmadan para kazanabileceğin bir sisteminin olması,
 • Saygı duyulan bir kariyer imkanı

Benim şuan için aklıma gelenler bunlar. Tabi ki bu listeyi siz arttırabilirsiniz ama sanırım bu kriterler de mükemmele yakın iş tanımı için herkes tarafından kabul edilir.

2. Şimdi de genel olarak iş kollarına bakalım. Bakalım diğer iş kollarında durum nasıl? 

Mavi yakalı

Mükemmele yakın bir iş network okulu mavi yakalı işci

Alın teriyle para kazanmak lafının en çok kullanıldığı bölüm burası… Yani emekçi, işçi sınıfı… Mükemmel iş tanımında saydığımız maddelerden sanırım hiçbiri maalesef bu sınıfta mümkün değil.

Küçük Veya Hiç Olmayan Para İle Kendi İşinizi Nasıl Kurarsınız? >>

Beyaz yakalı

Bir mavi yakalıya kıyasla, daha düzgün kıyafetler giyerler,şık görünüşlü plazalarda ya da iş yerlerinde çalışırlar, beden gücü kullanmazlar.

Oku adam ol, kariyer sahibi ol gibi laflarla büyütülüp, yıllarca okuduktan sonra kazanılan meslekler bu gruba giriyor. Bir mavi yakalıya kıyasla, daha düzgün kıyafetler giyerler, şık görünüşlü plazalarda ya da iş yerlerinde çalışırlar, beden gücü kullanmazlar. Bu avantajlarının dışında mükemmel iş kriterlerimize tek tek baktığımızda, sadece şanslı azınlığın maddelerden bir veya iki tanesini tutturabildiğini söyleyebiliriz.

Başarılı İnsanların Hayat Hikayelerini Konu Alan Filmler >>

Esnaf – Küçük işletmeci

Mükemmele yakın bir iş network okuluesnaf küçük işletmeci

Kendime ait, küçük, şirin bir kafem olsun diyenler bu bölümde işte. Evet kendi patronun olmak güzeldir ama işi kurmak için borca girdiğin,kimseye de güvenip dükkanı bırakamayacağın için maaşlı işlerden bile daha fazla zaman ayırırsın. İşin bütün sorumluluğunu, stresini ve risklerini de omuzlarında taşıman gerekir. Mükemmel iş kriterlerinden en fazla 2-3 tanesini sağlamasının yanında, büyük hayallerle kurulan küçük işletmelerin yüzde 80 inin ilk 2 yılda iflas ettiğini de unutmayalım.

Büyük iş sahibi – Yatırımcı

Bu ikisini bir ele aldım çünkü eğer bu yazıyı okuyorsanız bu bölüm muhtemelen sizinle ilgili değil.

Bu ikisini bir ele aldım çünkü eğer bu yazıyı okuyorsanız bu bölüm muhtemelen sizinle ilgili değil. 500 kişinin üzerinde çalışanı olan bir iş yeri kurmak yada büyük yatırımcı olmak için birkaç milyon dolarınızın olması gerektiğini düşünürsek, diğer kriterleri değerlendirmeye gerek kalmaz.

Girişimcinin Gerçek İşi Nedir? >>

Sporcu – Sanatkar  – Model

Bu bölüm rekabetin yüksek olduğu,genelde çocukluk hayallerimizde bıraktığımız bölüm.

Bu bölüm rekabetin yüksek olduğu, genelde çocukluk hayallerimizde bıraktığımız bölüm. Eğer ki ciddi bir yeteneğiniz varsa ve tüm engellere rağmen, pes etmeden başarılı olmaya 10-15 yılınızı ayıracaksanız. Evet bu bölüm size mükemmel iş kriterlerinin büyük kısmını sağlar. Tabi eğer yetişkinseniz muhtemelen bunun için geç kaldınız artık.

Herhangi Bir Ürünü Nasıl Satacağınızı Öğrenmek İçin >>

Network profesyoneli

Bu ismi bilerek seçtim çünkü networker dediğimde bir ürün alan herkes bu sınıfa giriyor.

Bu ismi bilerek seçtim çünkü networker dediğimde bir ürün alan herkes bu sınıfa giriyor. Ama network profesyoneli, birkaç yılını bu ticarete ayırmış, network’u meslek olarak gören ve önceliği haline getirmiş kişilerdir. İnsanların ön yargılarına, başlangıçta ciddiyetsiz alaycı tavırlarına ve hayırlara göğüs gerebilirseniz, MÜKEMMEL olmasa da en iyisi olan bir işe sahip olabilirsiniz. Çünkü network marketing, bu kriterlerin hepsini, profesyonel olan herkese sağlar.

Kendi işinizin patronu olmayı tecrübe edebilirsiniz ve uluslararası firmaların kar payı ortağı olursunuz. Saçınıza, sakalınıza, giyinişinize kimse karışmaz. Ve belki de en keyiflisi bir çalar saat kurmak zorunda kalmadığınız bir hayatınız olur.

Sevdiğiniz insanları da yanınızda tutarak, hem birlikte kazanıp hem de birbirinizin gelişmesine yardım edersiniz. Aynı zamanda herkese aynı fırsatı sunması (önce-sonra başlamış olmak fark etmez) ayrımcılığın olmadığı şartlarda, ahlaktan ve karakterinizden taviz vermeden, sürdürülebilir ve saygın bir kariyer kurma imkanı verir. 40 sene değil birkaç senenizi ayırıp, sisteminizi kopyalayıp, hayatınızın geri kalanını şirket sahiplerini zengin etmeye değil, sevdiğiniz insanlarla, ailenizle zaman geçirmeye ayırırsınız.

Bu avantajlarının yanında, ekonomik özgürlüğe ulaşmak ya da ciddi bir ek gelire sahip olmak da yeterince önemlidir sanırım. Bunlar sadece birkaç tanesi..10 yılını doldurmuş bir Network Marketing profesyoneli olarak, eğer ki bu ticareti ciddiye alır, öğrenirseniz, hiçbir iş modelinin size veremeyeceği ayrıcalıklara sahip olacağınızı garanti ederim. Unutmayın, kısa vadede risk almaktan korkanlar, uzun vadede daha büyük riskler alır.

Herkese seçtiği yolda başarılar ve bol şans diliyorum.

Network Marketing Yaparken Bilmeniz Gereken 10 Şey >>