Network Marketing Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Gerçekler!

network marketing nedir

Network Marketing Nedir?

Network marketing nedir? Network marketing sistemleri nelerdir? gibi sorular, Network marketing ile yeni tanışan girişimci ruhlu insanların aradığı sorgulamaların başında geliyor. Network marketing Türkiye alanında yeni bir işe başlarken veya merak ederken, yapılan araştırmalar gelecekteki başarıyı da ister istemez etkilemektedir.

Biz kendimizi, network marketing okulu olarak tanımlayabiliyoruz. Çünkü, network marketing hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizlere sunuyoruz. Bu bilgilendirmeleri yaparken hem teorik hem de pratik tecrübelerimizden faydalanıyoruz. Network marketing mağdurları arasına girmemek için ve sağlam adımlarla yürümek için lütfen yayınımızı sonuna kadar okuyunuz. Dilerseniz network marketing dünyasının daha derinliklerine inelim;

Network Marketing Firmaları >>

Network marketing, Doğrudan Satış’ın gelişmiş bir versiyonu olup birçok devlet lideri, başarılı iş adamı, dünyaca ünlü ekonomistler ve yatırımcılar tarafından desteklenmektedir. Bu sistemler kaliteli hizmet aracılığıyla milyonlarca insana ciddi bir ek ve ana gelir kapısı oluşturmaktadır. Ayrıca tüketicilerin nitelikli ürünlerle farklı açılardan yarar sağlamasını amaçlamaktadır.

Fakat geçmiş dönemlerde ortaya çıkan bazı piramit yapılanmalar Network marketing sektörüne olan bakışı olumsuz yönde etkilemiştir ve birçok insanın aklında piramit sistem olarak yer etmiştir. Bu sektörde yaygın olarak kullanılan sistemleri açıklamadan önce, herkesin aklından geçen bazı sorulara öncelikle birlikte cevap arayalım;

Peki Network Marketing sistemleri piramit sistem midir?

Network marketing sistemleri, ana unsur olarak ürün satışını esas alır. Network marketing sisteminde insanlar, ancak ve ancak yaptıkları ürün satışı ile doğru orantılı olarak komisyon sağlamaktadır. Bu sektörde tüketicilere kendiniz ulaşıp tek başınıza satış yapabildiğiniz gibi, yeni temsilcilere referans olarak kendi satış ekibinizi de kurabilirsiniz. Böylelikle daha fazla müşteriye ulaşıp, diğer bütün perakende satış sistemlerinde olduğu gibi bu sistemde de, yapılan satışlardan bütün ekibinizin kazanç sağlamasını mümkün kılabilirsiniz. Bu sistemlerde ürünler, geleneksel ticarette olduğu gibi herhangi bir mağaza, ofis, büro veya depo gereksinimine ihtiyaç duymadan, direk olarak bağımsız temsilciler aracılığıyla müşterilere ulaştırılabilmektedir.

Network Marketing Dolandırıcılığı >>

Network marketing, satış sisteminde kimse zorla işe alınmaz. Herkes kendi isteği ile dilediği takdirde sisteme kayıt olma şansına sahiptir. Network marketing şirketleri kullanıcılara kaliteli ürünler sunmaktadır. Bu ürünlere sahip olmak istemeniz de gayet normal bir şeydir.

Titan sistemlerde ise ürün değil, paradan para kazanılır. Bununla birlikte bazı titan yapılanmaların içinde de ürün satışı vardır. Ama dikkatli bir şekilde incelediğinizde, titan firmalarda ürün olsa bile bunun çok da öneminin olmadığını göreceksiniz.

Piramit sistemlerde tüm para dahil edilen insanlardan kazanılır. Bu sistemler piyasadaki paradan komisyon sağlarlar ve üyelerden para kazandıkları için sistem her an çökebilir.

Saadet Zinciri gibi sistemlerde genelde ortada bir ürün yoktur. Bu gibi sistemlerde ise ürün adı altında,  tüketiciye hiçbir faydası ve ekonomik değeri olmayan hatta çevreye ve sağlığa zararlı ürünler pazarlanabiliyor.

Piramit sistemler genellikle, bulundukları ülkelerdeki yasal prosedürlere de uymazlar.  Ayrıca bulundukları ülkelerde ekonomiye de bir katkı sağlamazlar. En üstte bulunan kişiler çok para kazanırken,  alt gruplarda bulunan bireyler hiç bir zaman o kadar yüksek rakamlara ulaşamazlar.

Network Marketing’de Başarılı Olmak İstiyorsan Bunları Bilmelisin >>

Klasik iş modellerinin organizasyon şemaları da  hep piramit sisteme benzer. Ancak o sistemlerde de alt grupta çalışan kesinlikle patrondan çok kazanamaz. Yukarıdan aşağıya doğru ceo, genel müdür, müdür yardımcıları, şefler, işçiler şeklinde bir hiyerarşik düzen vardır. Bir alt birimde çalışan kişi üst birimindeki kişiden daha fazla kazanamaz asla.

Şekil olarak piramit görünümünde olan her sistem piramit sistemdir diyemeyiz. Burada belirleyici olan konu, kazanç dağılımındaki adalettir.

Network Marketing Yasal mı?

Network marketing sisteminde kimse kimsenin sırtından para kazanmaz. Herhangi birinin para kazanabilmesi için öncelikle kendi ekibine dahil ettiği kişilere para kazandırması gerekir.

Bu konuda YouTube kanalımız Network okulu Tv‘deki vidomuza da göz gezdirebilir siniz?

Network Marketing sistemlerinde her zaman üsttekiler mi çok kazanır?

Network marketing sistemlerinde her zaman en çok çalışan en çok parayı kazanır. Bu sistemlerde bir takım çalışması vardır. Ayrıca kazan kazan mantığına göre adil bir para dağılımı söz konusudur. Network marketing’de her birey eşit haklara sahiptir. Herkes kurduğu satış ağı organizasyonu ya da yaptığı satış kadar kazanır. Hiçbir emek vermeden sadece üye kaydı üzerinden para kazanma olayı yoktur. Network marketing’de de her işte olduğu gibi başarılı olmak için; çok çalışmak, öğrenmek, emek vermek ve öğrendiğini kendi organizasyonuna da öğretmek gereklidir. Network marketing sistemini anlamayan ve bu sistemleri kolay para kazanma yolu, çalışmadan para kazanma işi olarak gören çoğu birey “Bu ticaret piramit sistemdir, buradan para kazanılmaz” der.

Peki Network Marketing sistemlerinde insanların çoğunun başarısız olma nedeni nedir?

Birçok networker, bu ticaretin gerekliliklerini yerine getirmedikleri için başarısız olmaktadır.  Sisteme katıldıklarında, çalışmadan, yan gelip yatarak para kazanma gibi yanlış bir beklenti içinde olurlar. Sonuç olarak para kazanamazlar, her iş alanında olduğu gibi.

Network Marketing Ekşi Sözlük Yorumları >>

Network marketing sistemlerinde tam zamanlı gelirinizi kaybetmeden işinizi part-time olarak kurmanın bir yolu var mıdır?

Network marketing sınırlı zamanınızı verimli bir şekilde kullanabilmenize olanak sağlar. Ve part-time olarak yapabileceğiniz tek business iştir. Tam zamanlı gelirinizi korurken işinizi part-time olarak kurabilmek, yeni bir gelir kaynağına geçiş için en az riskli yoldur.

Network Marketing sistemleri insanları mı kullanır?

Network marketing, sektöründe başarılı olmak ve network marketing ile kazanmak istiyorsanız bunun yolu, başkalarının amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olmaktır. Daha önce de belirttiğimiz gibi herhangi bir bağımsız temsilci, işe girenlerin kazanç elde etmesine yardımcı olmadan, onların çabalarından kazanç elde edemez. Zaten bu sektöre yeni başlayanlara yardım edilmediği taktirde, yeni başlayan bireyler kazanç elde edemeyecek. Bu durum tabiki de üst grupları da etkileyecek, kazançları daha az olacak. Bunun yanı sıra bazı Network marketing çalışanları, potansiyel kişileri yürüyen banknotlar olarak görürler, ancak bu insanlar, işe yeni başlayan kişilere yardımcı olanlar kadar başarılı olamazlar.

Herkes Network Marketing sistemlerine katılırsa bu sistemler doygunluğa ulaşmaz mı?

Network marketing sisteminde doygunluk imkansızdır. Dünyada sınırlı bir insan sayısı yoktur. Her gün yeni yeni insanlar doğar ya da 18 yaşına girerler. Böylelikle yeni potansiyel networkerler meydana gelir

Network Marketing sistemleri gerçekten işe yarıyor mu?

Dünya Doğrudan Satış Birlikleri Federasyonu verilerine göre, 2019’de doğrudan satış sektörü genel olarak 203,6 milyar dolar ciro elde etti.

Network Marketing İstatistikleri >>

Bu rakamlar inanılmaz rakamlar ve bu işin gerçekten işe yaradığının bir kanıtıdır. Başarı veya başarısızlık ise, bireysel kavramlardır. Çaba harcayan ya da çaba göstermeyen kişiyle ilgilidir. Network marketing sektöründe gerekeni yapmayan, çaba ve emek vermeyen hiç kimse başarılı olamaz. Hepimiz biliyoruz ki, bu durum sadece network marketing’de geçerli değil. Klasik ticaretin içinde de birçok dükkan sahibinin işi iyi gitmiyor. Binlerce dükkan, mağaza ve ofis kapanabiliyor, iflas edebiliyor. Ama hiçbir kimse çıkıp da ticarette para yok, dükkan ya da mağaza açmak işe yaramıyor demiyor. Hatta batan dükkanın yerine başka birisi gelip başka bir mağaza açabiliyor.

Network Marketingde Bilmeniz Gereken 30 Şey >>

Network Marketing sistemlerinden gerçekten zengin olunabilir mi?

network marketing

Herkesin networkte başarılı olamadığı doğrudur. Network marketing sisteminde en çok kazanan azınlık kesim, kendilerini işine veren ve işini ciddiye alan azınlık kesimdir. Ancak, zenginlik göreceli bir kavramdır. Bu ticarette başarı, zenginlikle değil hedeflerine ulaşan insanların sayısına göre ölçülmelidir. Bununla birlikte şöyle bir kıyaslama yapmak gerekirse; Network Marketing sektöründeki bir çok kişi klasik işlerdeki çalışanlardan daha fazla para kazanırlar. Bu sektörün içerisinde son on yılda 100.000 den fazla dolar milyoneri çıkmıştır.

Network Marketing sistemlerine katılmak çılgınlık mıdır?

Network marketing sistemi içerisindeki birçok insanın sergilediği tutku ve enerji, sektörün içinde olmayan birileri için tamamen fanatiklik olarak görülebilir. Bağımsız temsilcilerin yüksek derecede heyecanlı, enerjik ve tutkulu olmaları çalıştıkları sisteme inanmaları, güvenmeleri ve bu sistem sayesinde hayalini kurdukları bir çok şeye ulaşma imkanlarının olmasından kaynaklanır. Harcadığı emeğin karşılığını alabilen ve işini severek yapan her insan işine karşı heyecan duyar.

Network Marketing Başlangıç Rehberi >>

Network marketing, insanlara hayatlarının iplerini eline alabilme şansını verir. Burada klasik ticaretteki gibi kendi işini kurarken alman gereken riskleri almaya ve büyük bir sermayeye ihtiyaç duymazsın. Bunun yanı sıra “sürekli artan gelir” potansiyelinin olması bu sistemlerin eşsiz olduğunu göstermektedir.

Ünlü yazar ve girişimci Robert Kiyosaki Network marketing’i, “para kazanmanın çok ötesinde, sonunda yüreği olan ve insanlara değer veren bir iş alanı buldum” diye tanımlamıştır. Dünyanın en başarılı gayrimenkul zenginlerinden Donald Trump ise “Bir gün her şeyimi kaybeder ve hayata yeniden başlamam gerekirse, iyi bir network firması bulup çalışmaya başlarım” diyerek bu sektörün ne kadar değerli olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca ABD eski başkanı Bill Clinton, network marketing sektörünün ekonomiye sağladığı büyük katkılardan dolayı networkerlere teşekkür ettiği bir video yayınlamıştır. Araştırdığımız zaman bu örnekler gibi daha birçok girişimci ve başarılı insanın network marketing sektörünün önemini belirttiğini ve desteklediğini görebiliriz.

Bunun yanı sıra, bu sistemler ve sektörle ilgili kalıplaşmış pek çok yanlış inanç da yok değil. Bu yanlış inançlar, bu sektöre katılmanıza engel olmamalıdır. Sektörü, körü körüne yargılamak yerine daha kapsamlı araştırmalar yapıp anlamaya çalışınız. Bu sektörü, gerçekten iyi anlar, etik çalışan bir sistem ve firma seçer ve işinize zaman ve emek verip ciddiye alırsanız bu sistemlerde başarı sağlamanız kaçınılmazdır.

Network Marketing’de Sağlam Bir Organizasyon Kurmak >>

Network Marketing firmaları hangi kazanç sistemini kullanır?

Network marketing kazanç sistemi girişimci ruhlu insanlar tarafından merak edilen soruların başında geliyor. Network marketing sektöründe yaygın olarak kullanılan 5 tip kazanç sistemi vardır; binary sistem, breakaway kazanç sistemi, unilevel kazanç sistemi, matrix kazanç sistemi ve hybrid sistemidir.

Binary Sistem

Bu kazanç sistemi, bir kişinin grubuna iki kişinin kaydedilmesi ile işler. Binary sistemi sağ ve sol olmak üzere 2 satış ağından meydana gelir. Bu sistemde üye kaydı yapılırken iki koldan birine üye kaydedilir.  Bu kazanç sistemine göre, 2 kolda da hacim oluşturulması temel mantıktır. Komisyon dağılımı bu şekilde başarılı olur ve bu sistemle büyük paralar kazanılır. Satış kolları arasında dengenin olması önemlidir. Yani bir kolunda binlerce üye varken diğer kolda daha az üyenin olması kazancı direk etkiler. Bu kazanç sisteminde daha az üye kaydı olan satış koluna üye ekleyerek o kol güçlendirilir ve kazanç arttırılır.

Breakaway sistem

Breakaway sistemi ise her birey kendisinin üst levelindeki kişiden ayrıdır. Herkes özel hisseler ve indirimlerden faydalanabilir. Burada asıl amaç herkesin breakaway’a (üst levelinden ayrılmak) ulaşmasıdır. Her birey ayrıldığı üst leveline % 7 oranında  kendi hissesinden kar payı verir. Üyeler bu planda yükseldikçe daha fazla ayrıcalık elde ederler. Bu sistemde asıl karlar breakaway leveline ulaşınca oluşur. Bu kazanç sistemi çok eski dönemlerde, bilgisayar ve internetin kullanılmaya başlanmadığı zamanlarda kullanılmış. O zamanlarda bu kazanç planını kullanan firmalar yalnızca breakaway derecesindeki bireylerle iletişime girip, bu bireyler aracılığıyla işleri hallediyorlarmış. Breakaway levelindeki kişi de kendi ekibinden sorumludur.

Network Marketing’de Hızlı Başarı Hakkındaki Gerçek >>

Unilevel sistem

Unilevel kazanç sistemidaha çok temel tüketim malzemelerinin satışında tercih edilen bir modeldir. Bu kazanç sisteminde her birey,  istediği kadar yatırımla üye olabilir  ve istediği kadar da üye yapabilir. Verilen komisyon satılan ürünlerin belirli bir yüzdesidir. Mesela, satılan ürünün fiyatının % 30’u aktif olarak satış yapan üyeye verilir. Bu sistemle çalışan şirketler bu komisyon oranını satış miktarına göre değiştirebilirler. Ayrıca bu sistemde para kazanmak için aktif kalmak yani her ay her bir üye  belirli bir miktarda ürün almak zorundadır.

Matrix sistem

Matrix kazanç sistemi,  en yaygın tercih edilen yöntem 5×8 şemasıdır. Yani her bir üye para kazanmak için  çalıştığı firmaya 5 yeni müşteri kazandırmak durumundadır. Ve bu şekilde bu sistem  8. basamağa kadar devam eder. Yani her üye kendisinin 8 alt grubuna kadar para kazanabilir. Yani kendinden sonraki 9, 10, 11. level gibi  ileriki basamaklardan komisyon alamaz. Herkesin gelir potansiyeli de  eşittir.  Gelir potansiyeli, basamaklardaki kişi sayısıyla  basamaklar çarpılarak hesaplanır. Yaygın olarak kullanılan matrixler 3×9, 5×8, 2×12’dir.  Bu sistemle çalışan her şirketin ödeme zamanı ve miktarı  farklılık gösterebilir.

Network Marketing İşinizi Tutuşturmak İçin 12 Fikir >>

Hybrid sistem

Hybrid kazanç sistemi ise genel olarak, takım çalışmasının zorunlu olduğu, üst leveldeki temsilcilerin alt leveldekilere yardım ederek ,onların takımlarına destek olarak para kazandıkları bir modeldir. Üst leveldeki bireyler,gerekli durumlarda kendi alt gruplarının kollarına da üye yapma yükümlülüğündedirler.

Sektörün içerisindeki bilgi kirliliğini biraz olsun azatmak için networkokulu.net olarak,  kullanılan en yaygın sistemleri tecrübemizle, sizler için açıklamaya çalıştık. Burada herhangi bir sistemi öne çıkarmaktan ziyade insanların bilgi sahibi olmasını istiyoruz.

Her ne olursa olsun, başlamayı düşünüyorsanız ya da  karar vererek başlamışsanız, başka ticari alanlarda başarı için ne gerekiyorsa burada da aynısını uygulamak gerektiğini unutmayalım. Çünkü networke başlamak sizi zengin etmez, network zengin olmanız için sadece bir araçtır.

Başarı sizinle olsun…

Kaynak:

Direct selling news

WFDSA