Sosyal Kanıt Nasıl Oluşturulur?

Sosyal Kanıt: Herkes Yaptığına Göre İyidir

Bunun nasıl işlediğini tahmin edebilir misin? Bir süre üzerinde düşünmen bunu çok daha iyi anlayabilmeni sağlayacaktır.

Eğer bunu, herhangi bir eylemi, büyük bir topluluğun yapması durumunda, bu topluluğun o eylemi yaptığını gören bireyin de bu eylemi yapma isteği olarak tahmin edebildiysen, bu konuda ortalamanın üzerinde bir bilgiye sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Örneğin;

  • Sokakta yürürken bir kalabalığın yukarı baktığını görürsem ben de yukarı bakmak isterim.
  • Bir ürün alırken, herkesin satın aldığı ve güvendiği bir markadan satın almak isterim.
  • Herkesin sevmediği ve herkesin tanımadığı bir kişiyi, ben de sevmem.
  • Herkesin sevdiği ve saygı gösterdiği birine ben de saygı gösteririm.

Peki, Bu Durumu Lehimize Nasıl Kullanabiliriz?

Eğer şuan, “Benim çevremde, bir sosyal kanıt oluşturacak kadar kişi yok” diyorsan, hadi biraz da sosyal kanıt nasıl oluşturabilirsin, ondan bahsedelim.  

Topluluk İle Görünün

Burada yapacağımız şey, bizim aslında yalnız olmadığımızı, bize güvenen ve inanan bir çevremizin olduğunu insanlara hissettirmektir.

İnsanlar, daha önce de bahsettiğimiz gibi herkesin sevdiği ve takip ettiği birine daha çok güvenme ve takip etme eğilimindedirler. Bu eğilimi kullanmak aslında çok kolay ve şu an elimizde çok güçlü bir araç var: SOSYAL MEDYA.

Sosyal medya, amacının çok ötesine geçmiştir. Bir sosyal kanıt oluşturmak için akla ilk gelen araç olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Burada takipçi sayınız önemlidir ancak sandığınız kadar değil. Bunun için sahte takipçiler almanız, sizi topluluk önünde rezil etmekten başka işe yaramaz, bana güvenin. Hatta sosyal kanıt dedik mi, gözle görülen bir şeyin rakamlardan çok çok daha etkili olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Peki bunun ne olduğunu tahmin edebilir musun?

1- Değer verdiğiniz insanlarla çekildiğiniz fotoğrafları paylaşın

İşte bu! Saf sosyal kanıt…

Sizi seven ve destekleyen kişilerin olduğunun net bir göstergesi o resimler. Gözle görülen bir şey. Rakamlardan çok daha etkilidir.

Seminerler ve büyük konferanslarda çekildiğiniz resimleri, arkadaşlarınızla çekildiğiniz resimleri paylaşmanız, bir sosyal kanıt oluşturabilecektir.

2- Birer birer başlayın.

İnsanlara değer verin ve bu değer bir kişiye nasılsa, bin kişiye de aynı olmalı. İnsanlara onlara değer verdiğinizi hissettirin. Birine değer verdiğinizi hissettirmeniz, o kişiye verebileceğiniz en büyük ödüldür. O kişi artık size daha çok sadıktır. Bu sadakat ise sizin çevrenize daha çok insan katar. İnsanlara karşılık beklemeden değer vermeyi deneyin.

 3- Zaten çok fazla takipçisi ve belli bir itibari olan ve sosyal kanıta sahip kişilerle birlikte görünün

Daha iyisi, arkadaş olmaya çalışın.

Bu kişiler, devamlı onlardan bir şey istenmesine alışkındırlar. Onunla konuştuğunuz an, sizin de onlardan bir şeyler istediğinizi hissederler. Bu yüzden doğal olarak size karşı bir duvar örmüş gibi görünürler ve geçmiş tecrübelerine göre haklıdırlar da. Bu duvarı aşmanız gerekmektedir.

Bunu en iyi onlara karşılık beklemeden değer vererek yapabilirsiniz. Bu kişilerin de bir ihtiyaçları vardır. Direkt sormayın tabi ancak karşınızdakini yeteri kadar iyi dinleyip önem verirseniz, gardlarını kaldırmış olacaksınız. Tabi önce sizin hiçbir gardınız ve savunmanızın olmaması, onun da gardını daha hızlı kaldırmasını sağlayacaktır.

Ona karşı tamamen dürüst olmanız ancak bunu yaparken kesinlikle ihtiyaç sahibi gibi görünmeyip tamamen doğal olmanız gerekmektedir. Doğallığınızın olması ve sakladığınız, istediğiniz hiçbir şeyin olmaması, zaten hayatınızdan çok memnun olduğunuzu göstermeniz, yani herhangi bir gardınızın, sırrınızın olmaması, bu kişinin size daha da çok güvenmesini sağlar.

4- İhtiyaç sahibi gibi yardıma muhtaç görünmeyin.

Tabi ki şeffaf ve savunmasız olun ancak insanlar onlara ihtiyaç duyduğunuz hissine kapılmasın. Karşınızdakine onsuz da hayatınızın zaten güzel olduğunu hissettirin.

Biz insanlar ihtiyaç sahibi olarak görünenlerden kaçmak isteriz. Yaydıkları enerji yorucudur. Mutlaka sizden bir şeyler isterler ve size hiçbir şey katmazlar! Böyle görünürseniz, karşınızdaki kişi sizi sadece büyük bir zaman kaybı olarak görecektir.

Unutmayın. İnsanların en itici buldukları insan tiplerinden biri, sürekli yardımınıza ihtiyaç duyan, sızlanan ve hiçbir şeyden memnun olmayan insan tipidir. Savunmasız olmak ile yardıma muhtaç görünmek arasındaki ince çizgiyi ayırt etmeniz gerekmektedir.

Paylaşmak önemsemektir…

Gerçekte Mükemmel Olmayan Fikir: Mükemmeliyetçilik >>