Stresi Azaltıp Hayatınızı İyileştirmek İçin 6 Basit Yol… Hem de Hemen Bugün!

Stres; günlük yaşantınızda karşılaştığınız olayları zihninizde yorumlayıp, olayın üstesinden gelemeyeceğinizi düşündüğünüzde beyniniz bazı sinyaller gönderir. Vücudunuz alarm verir ve savunma durumuna geçer. Bu alarm durumunda kişinin vücut ısısının artmasından nefes alış verişinin hızlanmasına, kalbinin daha hızlı atmasına kadar vücut bazı tepkiler gösterir. Bu bir hastalık değildir ama kontrol etmediğimizde, hastalık gibi zararları olabilir hatta büyük hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

İşte onca zararlı etkisi olan bu stresten kurtulup hayatınızı iyileştirmeniz için sizlerle birkaç basit yol paylaştık.

Değerlendirin

Mevcut durumunuz. Stresli olarak algıladığınız çoğu durum ciddi bir tehdit değildir; durumunuzu yeniden değerlendirirseniz, stresinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Nefes

Vücudunuz gerginleştiğinde, geçici olarak nefes almayı durdurur. Vücudunuz doğal olarak soluyarak ihtiyaç duyduğu oksijen ve karbondioksit miktarını düzenler.

Bunun bilincine varın ve daha uzun ritmik nefesler alın. Bu hem bedeninizi sakinleştirecek hem de zihninize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Gözlerinizi kapatmaya ve zihninizi temizlemeye her gün 15 dakika ayırın.

Egzersiz

Sporun beynimize biyolojik ve psikolojik anlamda yaptığı etkilerin ruh sağlığınızı geliştirici bir etkisi vardır. Haftada iki, hiç vakit bulamıyorsanız bir gün kardiyovasküler egzersiz yapın. Hareket anında salgılanan bazı özel hormonlar (endorfin ve serotonin) mutluluk ve haz duygularınızı arttırır.

İlişkiler

İlişkileriniz kemikleriniz gibi olsun istersiniz: Güçlü ve sağlıklı! İlişkiler kurmak için doğarız. Sağlıklı ilişkilere yatırım yapmadığınız zaman boşluğa düşersiniz. Anahtar kelime sağlıklı olmak. Eğer kişi bu boşluğa düşerse bunu; iş, spor, tv izleme, vb gibi şeylerle doldurmaya çalışır.

Aşk

Sevgiyi verin ve sevgi alın, bilin ve bilinin, gerçek, doğru, koşulsuz sevgi… Dünyadaki en büyük güç sevgidir.

Ruhani Yaşam

Böyle bir hayat yetiştirin ve bir yaşam kaynağına, kendinizden daha büyük bir şeye bağlanmayı öğrenin. Böyle bir bağ kurduğunuzda hayatınızdaki diğer ilişki ve iletişimlerinizin nasıl etkilendiğini göreceksiniz.

***

Stresi azaltmak için yukarıda saydıklarımızı hayatınızın normali haline getirirseniz, inanın bize hayatınızda büyük etkilerini göreceksiniz. Durmayın yavaş yavaş uygulamaya başlayın.