Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer zamanlarda, bazı insanlar görünüşe göre hiçbir sebep yokken senden nefret ederler.

Ateşle, ateşle mücadele, paradigmasının aksine, bu rakibi nasıl elde ettiğinizden bağımsız olarak, aşağıdaki nedenleri göz önünde bulundurun ve rakiplerinizi neden gerçekten takdir etmeniz gerektiğini görün. Bu makale size sadece rakipleriniz tarafından nasıl rahatsız edilmeyeceğinizi değil, aynı zamanda onlara olan sevgiyi nasıl geliştireceğinizi de gösterecek.

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Sırrı öğrenmek için okumaya devam edin. Rakiplerinizi sevmeyi öğrenmelisiniz. Sevmediğiniz bir insandan hiçbir şey öğrenemezsiniz. Algılarınız her zaman kapalı olur. Bu nedenle kendinizi kontrol etmeli ve rakiplerinizden dahi öğrenmeyi kafaya koymalısınız. İşte size rakiplerinizi sevmek için 8 güçlü neden:

 1. Öfke kontrolünde pratik yapmış olursunuz

Dürüst olmak gerekirse, rakipleriniz öfke yönetimi anlayışınızı anlamanıza yardımcı olacak en iyi insanlardır.

Dürüst olmak gerekirse, rakipleriniz öfke yönetimi anlayışınızı anlamanıza yardımcı olacak en iyi insanlardır. Rakiplerinizin öfke konusunda içinizdeki en kötüyü ortaya çıkarmanın bir yolu olduğu doğru olduğunda, bu öfkeyi yönetme arayışınızda size yardımcı olabilecekleri de doğrudur. Sevdiğiniz birine gerçekten sinirlenemezsiniz ve sadece o zaman, onu nasıl yöneteceğinizi öğrenmeniz gerçekten sinirlendiğiniz zaman olur.

Öfke yönetimi teoride değil pratikte olduğunda daha etkilidir. Rakipleriniz ihtiyacınız olan ama aslında istemediğiniz terapistler gibidir. Onlardan nefret etmek isteyebileceğiniz ölçüde, sahip olduğunuz öfke dürtüsünü kontrol etme fırsatı sunarlar.

 1. Sağlıklı rekabet için bir fırsat elde edersiniz

Bilmiyor olabilirsiniz, ancak rakipleriniz sizin içinizdeki rakibinize yardım ettikleri için büyük rakipler yaratırlar (bazen, bir rakiple karşılaşana kadar bu rekabetçi tarafı bilmeyebilir veya onunla konuşamayabilirsiniz). Rekabet etmek için doğru motivasyonu elde edersiniz ve bu sizi zafere teşvik etmek için uzun bir yol kat edebilir.

Bununla birlikte, bunu yaparken, rekabet ederken kendinizin daha kötü bir versiyonu olmamanızı da hatırlamanız önemlidir. Bir düşmana karşı çalışmak zordur ve bu süreçte kendinize veya ahlakınıza zarar vermemenizi sağlamanız gerekir. Bundan kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey sağlıklı rekabet.

Başarılı İnsanlar Stres Altında Nasıl Çalışırlar? >>

 1. Olumsuz yorumları, ilerleme kaydetmenize yardımcı olabilir

Rakiplerinizin sizin hakkınızda söyleyecek pek çok şeyi olmadığı doğrudur. Bununla birlikte, nefret yerinden bahsediyor olsalar da, söylediklerinde bazı gerçekler olabilir. Neyse ki, bir rakipten kötü bir şey duyduğunuzda, geri adım atıp kendinizi değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu rakibin söylediği şeyin doğru olma ve bu gerçekle yüzleşmenin, genel olarak daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olma konusunda büyük bir adım olma ihtimali var. Bu, düşmanların kendi yöntemleriyle terapist olabileceğinin bir başka kanıtıdır.

 1. Rakipler ayrıca güçlü müttefikler olabilir

Rakiplerinizi sevmek, onlarla etkileşim kurmak ve barışmak için çaba harcamak anlamına da gelebilir. Sonunda, ortak bir zemin oluşturabilir ve bir şeyleri düzeltebilirseniz, başka bir arkadaş edinmeyi başarmış olursunuz. Ve kimin arkadaşa ihtiyacı yoktur?

Bu, uzun vadede insanlarla çalışmanıza da yardımcı olabilir. Kişiler arası becerilerinizi geliştirirsiniz ve bu, defteriniz için büyük bir artı olabilir.

Hayatınızı Daha İyiye Doğru Nasıl Değiştirebilirsiniz? >>

 1. Size pozitifliği fark etme yeteneği verir

Pozitifllik - Çok sayıda olumsuzlukta, bir pozitiflik lekesi her zaman yolunu buluyor gibi görünüyor.

Çok sayıda olumsuzlukta, bir pozitiflik lekesi her zaman yolunu buluyor gibi görünüyor. Bazen, düşmanlarınız olduğu gerçeğinin bilinmesi, hayatınızdaki birçok olumlu ve iyi şeye odaklanmanıza da yardımcı olur. Çoğu zaman, hayatta gerçekten önemli olan şeyleri ihmal ederiz. Bu, sahip olduğumuz düşmanlarla aşırı derecede ilgilenmemizden kaynaklanıyor olabilir.

Bununla birlikte, bu kabulün sizi bir adım geri atmaya ve yapışkan şeyleri (ve sizi çevreleyen insanları) takdir etmeye teşvik etmesi de mümkündür.

 1. Bir yanlış anlaşılma olabilir

Bazen bir rakibinizin olmasının nedeni çok zararsız olabilir. Bu parçalanmış ilişkinin nedenini bilmiyor olabilirsiniz ve rakibiniz resmin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Onlara basitçe yaklaşmak, kırığın nedenini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu da, ilerleyen ilişkinizi iyileştirmek için çalışmanıza yardımcı olabilir. Yanlış anlaşılmalar olur ve bunların etrafında çalışabilmen gerekir.

Karar Verme Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

 1. Sevgiyi de takdir etmeyi öğrenirsiniz

Rakiplerin olduğu gerçeğinin sürekli olarak hatırlatılması, sizi sevenleri hafife almamanıza da yardımcı olacaktır. Sevgi ve nefret iki karşıt duygudur ve birinin anlık olarak diğerini gölgede bırakması mümkündür.

Ancak, her zaman rakipleriniz olurken, sizi seven insanlar da her zaman olacaktır. Bu insanların sizin için yaptıkları için takdir edilmeleri gerekiyor. Rakiplerinizden size yansıtılan nefretin bunun yerini almasına asla izin vermeyin.

 1. Nefrete gerçekten ihtiyacınız var mı?

Gerçek şu ki, rakipler yalnızca zehirli duygular getirir ve sizden kötü tepkiler üretir. Gerçekten müreffeh bir hayat yaşayacaksanız, tüm bu bagajı etrafınızda taşıyamazsınız.

Nefret kötüdür ve ondan kurtulmak için elinizden geleni yapmalısınız. Çok fazla duygusal yük taşırken hiç kimsenin hayatta gerçekten uzağa gidemeyeceği bilinen bir gerçektir. Nefret, var olan en büyük duygusal yüktür.

Kişisel Gelişim Hayatın Her Anı İçin Gerekli Midir? >>

Başarılı insanlar baskı altında çalışırken nasıl sakin kalırlar? Başarılı insanların özellikleri doğuştan olmayıp öğrenilebilir şeylerdir. Mesela sakin olmak, çok azımızın hakim olduğu bir niteliktir. Günde birçok kez serinliğimizi kaybederiz, deli olduğumuzda sevdiklerimizle öfkemizi kaybedebiliriz, ancak işteyken aynı davranamayız.

İronik olarak iş, her zaman sakin kalamayacağınız yerdir. Büro politikaları, fikirlerinizi çalan meslektaşlar, iş baskısı ve iş-yaşam dengesi gibi serinliğimizi kaybetmemizin birkaç nedeni var. İyi bir profesyonel serin kalır ve duygularını aniden ifade etmez.

Başarılı İnsanlar İş Yerinde Nasıl Sakin Kalır?

Başarılı insanların stres yönetimi sıradan insanlara göre daha farklıdır. İş yerinde serinliğinizi sık sık kaybediyorsanız ve iş yerinde sakin olmanın yollarına ihtiyacınız varsa, doğru yere geldiniz. Kolay yolları öğrenmek ve çalışma hayatınızı daha az stresli hale getirmek için okumaya devam edin.

 1. Derin nefes alın

Fark etmeyebilirsiniz, ancak bazı çalışmalara daldığınızda çok sığ nefes alıyorsunuz.

Fark etmeyebilirsiniz, ancak bazı çalışmalara daldığınızda çok sığ nefes alıyorsunuz. Bu bizi baş döndürücü, hafif başlı yapar ve iyi odaklanma yeteneğimizi azaltır. Bu da verimliliğinizi azaltır ve bir şeyler yapmak için çok uzun zaman ayırdığınız için sizi hayal kırıklığına uğratır.

Stresli hissettiğinizde, derin bir nefes alın, bir saniyeliğine tutun ve tekrar nefes alın. Bu sakinleşmenize yardımcı olacak bir meditasyon. Mola verdiğinizde bu alıştırmaları günlük rutininize ekleyin. İş yerinde en az 5 dakika derin nefes alın.

 1. Sizi neyin vurguladığını değerlendirin

Bazen strese neden olan sadece bir şey değil, sizi bunalmış hissettiren bir dizi önemsiz şeydir. Hayal kırıklığına uğrarsınız ve bir süre sonra stresli hissedersiniz. Böyle bir senaryo ile karşılaştığınızda, o gün yanlış giden şeyleri ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi değerlendirmeye çalışın. Sistematik olarak her birinin bir çözümüne gelin ve sorunu ortadan kaldırın.

 1. Düzenli bir masanız olsun

Başarılı insanların stres yönetimi konusunda düzene önem verdiği bir gerçektir. Masanıza bir bakın, dağınık bir sürü dosya ve her yerde büyük bir karışıklık buluyor musunuz? Cevabınız EVET ise, bu sizi çıldırtan faktörlerden biri olabilir. Buna dürüstçe cevap verin; bir şeyleri tam olarak nereye koyduğunuzu biliyor olsaydınız harika olmaz mıydı, böylece gerektiğinde çabucak alabilirsiniz?

Güne başlarken masanızı organize etme ve işten ayrıldığınızda düzenli hale getirme alışkanlığınız olsun. Küçük bir bitki, 2-3 resim, bazı motive edici alıntılar sıkıcı masanızı aydınlatabilir ve aynı zamanda sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

Richard Branson Hedeflerine Nasıl Ulaştı? Milyarderliğe Giden Yol >>

 1. Sık sık ara verin

Hepimiz bütün gün tek bir yerde oturmanın sıkıcı ve imkansız olduğunu kabul ediyoruz. Sık sık ara vermeniz, ofiste küçük bir yürüyüş yapmanız, masanızda biraz uzanmanız veya sadece bir kahve makinesine gitmeniz taze ve özenli kalmanıza yardımcı olabilir.

 1. Olumlu bir tutum takının

Bir iş yeri stresli ve olumsuz olabilir. Gereksiz iş baskısı, olumsuz meslektaşlar ve diğer şeyler sinirinize bulaşabilir ve sizi olumsuz yapabilir. Ama her zaman negatif olmanın iyi olmayacağını unutmayın; iyi iş yapma kapasitemizi azaltır. Durumlar ne kadar ürkütücü ve korkutucu olursa olsun, cesur bir ifadeyi yüzünüze koyun ve olumlu bir tavır takının.

 1. Kendinize güvenin

Bir iş yerinde sizi eleştirecek ve kararlarınızdan şüphe edecek birçok insan var.

Başarılı insanların stres yönetimi konusunda kendilerine güveni tamdır. Bir iş yerinde sizi eleştirecek ve kararlarınızdan şüphe edecek birçok insan var. Eleştiri daha iyisini yapmanıza yardımcı olsa da, herkesi dinlemek her zaman gerekli değildir. Belki bazı insanlar iyi bir iş yapmanızı istemez ve başarısız olduğunuzu görmek için sizi eleştirir.

Sakin bir zihniniz olması için, kendinize güvenmeniz ve planlarınızı her seferinde değiştirmemeniz gerekir, çünkü başkası onaylamaz. Planları sık sık değiştirmek sizi strese sokar ve sizi kötü etkiler.

 1. Pozitife odaklanmalısınız

Bazen pozitif olmanın gerçekten zor olduğunun farkındayız. Ancak elde ettiğiniz küçük şeyler için kendinizi takdir etmeniz daha kolay olabilir. Zaman sıkışıklığınız olduğunda ve bir son tarihle karşılaşmaya çalışırken, biraz zaman ayırıp iyi yaptığınızı ve işleri zamanında yapabileceğinizi bildirin. Kendinizi küçük hatalar için yenmek çok stresli olabilir.

 1. İşte, gerçek molalar verin

Bazı insanlar işten ara verirler ama yine iş hakkında düşünür ve tartışırlar. Yani pratik olarak bu sadece bir yer değişikliği ve hala çalışıyorsunuz. Bir parkta yürüyüş yapmak sizi yenileyebilir. Ama işinizi düşünmeye devam ettiğinizde değil. Mola verdiğinizde, bunun gerçekten bir mola olduğundan ve başka şeylere odaklandığınızdan ve rahatlatıcı bir şey yaptığınızdan emin olun.

 1. Çalışmanızı planlayın

Başarılı insanların stres yönetimi konusunda sıradaki ipucu planlı bir çalışmadır. Organize olmayan bir iş, iş yerinde endişe ve stresin ana nedenlerinden biridir. Bir şeyler yapmanın gereksiz baskısı sizi sakinleştirebilir. Çalışmanızı dikkatli bir şekilde planlamanız ve ona bağlı kalmanız önerilir. Herhangi bir toplantı ve randevunuz varsa, kendinize hatırlatmak için takviminize eklediğinizden emin olun.

E-postalarınızı kontrol ederek güne başlamak yerine, bir yapılacaklar listesi yaparak güne başlayın, öncelikle öncelikleri belirlemeli ve acil görevle ilgilenmelisiniz. Gerçekçi bir program yapın ve her görev için tahmini süre atayın. PC’nizdeki yapışkan notlar veya masanızdaki not, kendinize bir şeyler hatırlatmak için iyi bir fikirdir.

Bir meslektaş, şirket spor etkinliği veya sadece karşı koyamayacağınız bir dedikodu gibi birçok dikkat dağıtıcı şey olabilir. Bu yüzden programınıza sadık kaldığınızdan ve listenizdeki maksimum görevi bitirdiğinizden emin olun. İyi planlama ve işleri ertelememe yoluyla stresinizi azaltabilir ve işte sakin olabilirsiniz.

Başarılı Olmak İstiyorsanız Bu Önerilerimizi Dikkate Alın >>

 1. Çoklu görevden kaçının

E-posta gönderirken bir telefonda konuşmak veya iş arkadaşınızla konuşurken bir sunum yapmak; çoklu görev ile zaman kazandığınızı düşünüyorsunuz. Ancak çoklu görev bir efsanedir. İş yapma verimliliğini% 40 azaltır. Bölünmüş dikkat, hata yapma şansını artıracaktır. Bu, daha fazla strese neden olur ve iş yükünüzü gereksiz yere artırır.

Bu nedenle, eldeki bir şeye odaklanmanız ve bunu tam dikkatle yapmanız önerilir. Bu, işinizi daha hızlı yapmanıza ve böylece başka şeyler için size zaman kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

 1. Değişikliklere açık olun

Gerçek şu ki, hepimiz değişikliklerden nefret ediyoruz ve şeylerin planladığımız gibi gitmesini istiyoruz.

Bunu söylemenin, yapmaktan daha kolay olduğunu biliyoruz. Gerçek şu ki, hepimiz değişikliklerden nefret ediyoruz ve şeylerin planladığımız gibi gitmesini istiyoruz. Bir iş yerinde, planınıza göre işlerin çalışmayabilme olasılığı yüksektir. Bu nedenle planınızı değiştirmeniz gereken şartlara göre.

Bunun gerçekleşmesi gerektiğini kabul etmelisiniz ve bu değişikliklerden hayal kırıklığına uğramamalısınız. Esnek bir profesyonel çok şey başarabilir.

 1. Sağlıklı bir iş-yaşam dengesini koruyun

Başarılı insanların stres yönetimi denge üzerine kuruludur. İş taahhütlerine dikkat etmek için sosyal hayatınızdaki önemli olayları kaçırmanız gereken birçok örnek vardır. Ama şuna dürüstçe cevap verin; Çocuğunuzu provadan kaçarak veya hasta sevdiklerinize dikkat etmeyerek verdiğiniz sunuma tam dikkat gösterebilecek misiniz? Her zaman iyi bir kişisel yaşama sahip olmak için çalıştığımızı unutmayın.

Önceliklerinizi iyi bilin ve işleri yönetmeye çalışın. Birkaç ev işini dışarıdan temin etmek ve iş yerinde önceden düzenlemeler yapmak, sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, bazılarınızın evde fiziksel bir varlığa sahip olduğunu, ancak sürekli çalışmanızı düşündüğünü eklemek isteriz. Bu sevdiklerinize zarar verir ve uzun vadede ilişkilerinizi bozar. Ailenizde ve sosyal yaşamınızda aktif olarak bulunun. Bu, çok yönlü bir yaşam sürmenize yardımcı olacak ve mutlu bir birey olacaksınız.

 1. Hayır demeyi öğrenin

Çok fazla iş yükünüz olduğunda ve ek sorumluluklar almak için zamanınız olmadığı durumlar olabilir. Bazen iddialı olmak ve şeylere HAYIR demek yardımcı olur. Kendinizi aşırı taahhüt etmek sizi strese sokar ve serinliğinizi kaybetmenize neden olabilir. Elinizde çok fazla iş varsa kibarca reddedebilirsiniz.

Başarılı İnsanların Hayat Hikayelerini Konu Alan Filmler >> 

 1. Küçük şeyleri görmezden gelmeyi öğrenin

Öncelik vermeyi öğrenmek sakin olmanın anahtarıdır. Bir şey yapmak o kadar önemli değilse, atlamanız gerekir. Açık olalım, senden ertelemeni istemiyoruz. Ancak daha sonra gerçekten yapılabilecek şeyleri yapmaktan kaçının.

 1. 10’a kadar sayın

İş yerinde kötü bir sunum, şikayet eden müşteriler veya hedeflerle iyi performans göstermeyen takım arkadaşları gibi bazı durumlar olabilir. Çalışmış hissetmek doğaldır. İçinizden 10’a kadar saymak, bu öfkeyi veya hayal kırıklığını ortadan kaldırmak ve yeniden başlamak için biraz zaman verir.

 1. Dikkat dağıtan çalışma arkadaşlarından uzak durun

İş yerindeki bazı insanlar dedikoduları çok fazla geçirir ve başkalarının zamanını boşa harcarlar.

İş yerindeki bazı insanlar dedikoduları çok fazla geçirir ve başkalarının zamanını boşa harcarlar. İşteki insanlarla karışmak iyidir. Ancak gereksiz dedikodularla uğraşmak iyi olmaz ve işinizin izini kaybedersiniz. Bu tür insanlardan uzak durun ve bitirmek için işiniz olduğunu iddia edin. Kulaklıkları takabilirsiniz, böylece rahatsız edilmek istemediğinizi bilebilirler.

 1. Bir hobiyle kendinizi şımartın

Başarılı insanların stres yönetimi, beraberinde eğlenmeyi de getirir. Boyama, video oyunları oynama veya en sevdiğiniz sporun tadını çıkarma; hobiler ya da herhangi bir şey olmak, ama ortak bir yanı, zihninizi rahatlattığı için çok zevkli olmasıdır. İş stresinizi ortadan kaldırır. Kendinize zaman ayırın ve hobilerinize şımartın. Bu rekabet ortamında aklı başında kalmak için bazen, ‘ben zamanım’ gerçekten gerekli demelisiniz.

 1. Kendinize iyi bakın

Zihniniz ve bedeniniz sağlıklı oluncaya kadar hiçbir ipucu veya püf noktası sizin için işe yaramayacaktır. Sağlıklı bir diyet ve ılımlı egzersiz yapmak sizi zinde tutar. Günde 5-10 dakika meditasyon yapın. Birkaç ofiste ayrıca bir spor salonu vardır; bundan faydalanın ve bir süre antrenman yapın. Egzersiz sizi enerjik, aktif ve mutlu hissettirir.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetim Sırları >>

 1. Kendinizi pozitif insanlarla çevreleyin

Kendinizi çalışmalarına motive olmuş ve adanmış insanlarla kuşattığınızda, işinizi daha hızlı yapmak için motive hissedebilirsiniz. Pozitifliğin pozitifliği de çektiği söylenir. İş yerinde benzer düşünen insanları bulmak zor olsa da, tamamen imkansız değildir.

 1. İş arkadaşlarınızın desteğini alın

Kimse hepsini mükemmel bir şekilde yapabilen bir ninja değildir; herkesin zaman zaman yardıma ihtiyacı vardır. Yardım istemekten suçlu hissetmemelisiniz. Başkalarının yaptığınız aynı işe nasıl yaklaştığı hakkında bir fikir edinirsiniz, belki de bunu yapmanın daha kolay bir yolunu öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olan şeylere yardım ederek her zaman iyiliği geri verebilirsiniz. Bu şekilde iş arkadaşlarınızla iyi bağ kurabilirsiniz.

21. Bazen görevi devredin

Bu gerçekten basit bir ipucu ve açıklamaya gerek yok, görevlerinizi devrederek stresinizi kesinlikle azaltabilirsiniz.

Bu gerçekten basit bir ipucu ve açıklamaya gerek yok, görevlerinizi devrederek stresinizi kesinlikle azaltabilirsiniz. Ofisinizde çalışan stajyerler ya da küçüklerin yardımını alın, onlara küçük bir denetim gerektiren az sayıda görev atanabilir.

22. Sorun odaklı olmaktan ziyade çözüm odaklı olun

Birçok insanın şeylerden şikayet etmeye devam ettiğini fark etmiş olabilirsiniz. Ancak sorunlara deli olmak yerine, bunu çözmenin yollarını düşünmek için neredeyse hiç bir çözüm bulamamışsınızdır.

Kırık bir yazıcının basit bir örneğini ele alalım. Stresli bir kişi, baskıları zamanında alamadığı için bu şeye aşırı derecede kızar. Sizce bu basit şeyi çözmek çok zor mu? Baskılarınızı almak için başka bir departmana gidebilir ve yazıcının onarılması için birine haber verebilirsiniz.

Ayrıca, gerçekten kimsenin kontrolünde olmayan bazı durumlar olabilir, bu gibi durumlarda kendinize işleri halletmek için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı, bir şekilde geciktiğini ve zorluklarla yüzleşmek için işinizin bir parçası olduğunu hatırlatın.

Başarılı insanların stres altında nasıl çalıştıklarını, nasıl sakin kaldıklarını öğrendiniz. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? İçeriğimizi yararlı bulduysanız, yorum yaparak düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Son Derece Başarılı 12 İnsanın Hafta Sonu Alışkanlıkları >>

Hobiler genellikle rahat yaşam süren insanlar için gerekli aktiviteler olarak düşünülür. Ancak hobilerin faydaları saymakla bitmez. Hatta dolu, meşgul, stresli yaşamları olan insanların bile ortalama bir insandan daha fazla hobiye ihtiyacı olabilir. Hobiler genellikle onları ihtiyaç duydukları zamandan daha fazla yapan birçok fayda sağlar. İşte hobi sahibi olmanın avantajlarından bazıları.

Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi

Hobilerin faydaları arasında birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların birinde, haftada en az 20 dakika fiziksel boş zaman aktivitelerine katılanların, yorgunluğa daha az duyarlı olduğunu buldu.

Diğer araştırmalar boş zamanlarında yapılan eğlenceli aktivitelerin düşük kan basıncı, toplam kortizol, bel çevresi ve vücut kitle indeksi ve daha iyi fiziksel işlev algıları ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Bu tür aktiviteler aynı zamanda daha yüksek pozitif psikososyal durum seviyeleri ve daha düşük depresyon ve negatif etki düzeyleri ile korele idi.

Sonuçta, hobilerin hem psikolojik hem de fiziksel olarak yararları araştırılmaya değer. İlgi duyduğunuz bir şey bulun ve kendiniz ve sağlığınız için zaman yaratın!

1. Bir mola vermek gibi düşünebilirsiniz

Hobiler, programınızda bir dilim işsiz ve sorumlu olmayan zaman sağlar.

Hobiler, programınızda bir dilim işsiz ve sorumlu olmayan zaman sağlar. Bu, yapmak zorunda oldukları ve bunlardan hoşlandıkları bir şey yaparak pillerini şarj etmek zorunda oldukları için bunalmış hisseden insanlar için özellikle hoş olabilir. Sorumluluktan bunalmış olanlar için, zaman bulmak ya da yoğun bir programdan mola vermek ve sadece oturup dinlenmek için kendilerine izin vermek zor olabilir.

Hobilerle uğraşmak, insanların sadece oturup değil aynı zamanda üretken bir şey için kapalı kalma sürelerini kullandıklarını hissetmelerine yardımcı olabilecek bir amaç ile mola verebilir. Her iki durumda da, hobiler yoğun bir hafta boyunca hoş bir mola verir.

2. Eustress deneyimi yaşamanızı sağlar

Hobilerin faydaları arasında gösterilenlerden biri de olumlu stres yaşamanızı sağlamasıdır. Aşırı stresli olmayan ve aslında yeterince uyarılmamış olanlar için hobiler, hayat hakkında heyecanlı hissetmek için hepimizin ihtiyaç duyduğu sağlıklı bir stres kaynağı olan güzel bir eustres kaynağı sağlar.

Hayatınızın geri kalanı biraz sıkıcı veya sönükse, hobiler anlam ve eğlence sağlayabilir. İş gibi hissetmeden sıkıcı bir program kırabilir. Başka bir deyişle, hobiler sadece doğru miktarda meydan okuma sağlayabilir.

Hayatınızda Gerçek Mutluluğu Geliştirmek İçin Öneriler >>

3. Sosyal bir ortam oluşturmanızı sağlar

Birçok hobi kendilerini grup aktivitelerine borçludur: golf rotasyonları, örgü çemberleri ve yaratıcı yazma grupları iyi örneklerdir.

Sizi başkalarıyla bağlayan hobiler, stresin rahatlamasını ve anlamını eğlenceli bir şekilde hayata geçirebilecek sosyal desteğin ek faydasını getirebilir. Eğlendiğiniz arkadaşlar en iyi arkadaşlarınızdan biri olabilir. Bu yüzden sizi başkalarına yaklaştıran hobiler zaman ayırmaya değer.

4. Olumlu zevklerin keyfini çıkarma imkanı sağlar

Pozitif psikoloji, hayatı neyin değerli kıldığını inceleyen nispeten yeni bir psikoloji dalıdır. Ve zevklerin -yaşamın eğlenmesini sağlayan faaliyetler- anın rahatlaması ve keyfi için harika olabileceğini keşfetti. Zevkler ruh halinize bir asansör getirebilir. Hobiler genellikle zevkleri yaşamınıza dahil ettiğinden, hobilerin korunması genel sevinç duyunuz için iyi olabilir.

5. Kendinizi olumlu psikoloji için sürekli teşvik edersiniz

Hobilerin faydaları arasında olumlu bir psikoloji edinmeniz de vardır.

Hobilerin faydaları arasında olumlu bir psikoloji edinmeniz de vardır. Olumlu psikolojiden tatmin olmak, anlam ve eğlenceyi hayata geçiren önemli faaliyetlerdir. Minnettarlıklar, en iyi kişisel becerilerimizden bazılarını kullanmamızı gerektiren ve bizi zaman duygusu kaybettiğimiz ve yaşamın stres faktörlerinden uzaklaştığımızı hissettirdiğimiz, neredeyse meditasyona yakın bir duruma sokabilecek bir akış hissi ile meşgul olan bir tür zorluk sunar. Ve yaptığımız şeyle tamamen meşgul oluruz.

Minnettarlıklar stresin azalmasına ve iyi olma hissine yol açabilir. Hobiler genellikle tatmin olarak deneyimlenir. Hayatınızda daha fazla mutluluk ve daha az stres deneyimi yaşamak istiyorsanız, hobiler buna yol açabilecek doyumlara doğrudan bir yol sağlar.

6. Tükenmişlik sendromuna karşı savaşır

Hobiler, kronik stresin etkisini en aza indirmeye yardımcı olabilecek bir eğlence ve yaşam özgürlüğü duygusu getirir. Örneğin, bir işte bunalmış hissedenler, stres için bir çıkış noktası ve stresli bir işte zor bir günden (veya hafta) sonra dört gözle beklemek için bir şey sağladığı için hobilerden yararlanabilirler.

Bazı araştırmalar, normalde tükenmişliğe katkıda bulunan stresli işlerde olanların (örneğin, düşük kontrol, yüksek talepli işler), daha fazla fiziksel veya sosyal boş zamanları varsa, yatmadan önce günlerini “iyileştirmeye” daha az ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. İşle ilgili olmayan faaliyetler veya başka bir deyişle daha fazla hobi.

Bu çalışmada hobi sahibi olmayan bireylerin, yatmadan önce “iyileşmeye” ihtiyaç duyanların psikosomatik şikayetler ve yorgunluk gibi olumsuz sağlık ve sağlık sonuçlarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Başka bir deyişle, hobiler stresli bir işin etkilerini tamponlamaya ve tükenmişliğe katkıda bulunan faktörleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Neden Pazartesi Sendromu Yaşıyoruz? >>

Stres, sisli bir havaya benzer. Önünüzü görmekte zorlanırsınız ve hata yapma ihtimaliniz çok fazladır.. Bu nedenle bir an önce bu sisli havadan çıkmaya çalışın. Bunun içinde stresle baş etme yollarını keşfedin.

Aşırı Stres, günlük hayatta karar verirken sizi büyük oranda etkiler. Bu nedenle, gün içerisinde stresliyseniz karar vermekten çekinin. Ayrıca stres kavramı, insanda kararsızlığa da sebep olabilir. Cevabını net olarak bildiğiniz bir şeyi, doğru şekilde cevaplamayabilirsiniz. Bu noktada sizlere önerimiz; stresli bir haldeyseniz mutlaka bu durumdan kurtulun ve kurtulduktan sonra kararlarınızı verin.

Stresle Baş Etme Yöntemleri

Stres, günlük hayatta verimliliği düşeren bir gerçek.

Stresten Korunma Yöntemleri >>

Stres, günlük hayatta verimliliği düşüren bir gerçek. Düşen verimlilik ile birlikte de hayat kalitenizde düşme olabilir. Ancak üzülmeyin. Stresle baş etme yöntemleri ile birlikte hayat kaliteniz tekrar yükselecek ve hayata karşı bakışınız tekrardan değişecek. Dilerseniz bu yöntemlere kısaca göz atalım;

Bulunduğunuz Ortamı Değiştirin

İçinde bulunduğunuz durum sizi kötü yönde etkiliyor olabilir. Bu nedenle içinde bulunduğunuz durumu veya konumu değiştirebilirsiniz. Eğer, bu durumdan çıktıysanız ve stresli ruh halinden kurtulduysanız, bir daha o ortama girmemeniz de fayda var.

Olumlu Düşünün

Stres kavramının hayatımızdan çıkması için sürekli pozitif olmaya çalışın. Hayatta her şey istediğimiz gibi gitmiyor olabilir. Olumsuz sonuçlar ile karşılaşıyor olabiliriz. Fakat moralleri bozup, stres yaşamaya gerek yok! Her ne olursa olsun ‘olumlu düşünün‘.

4 Adımda Stresi Başarıya Dönüştürün! >>

Kendinizle yapacağınız olumsuz konuşmalar sizi strese sokacak ve daha da başarısız olmanızı sağlayacak. Bu noktada bu davranıştan vazgeçin ve kendinizle olumlu konuşmalar yapın. Unutmayın ki; Yapacağınız olumlu düşünme metodu ile stresiniz azalacak ve daha da sağlıklı kararlar almanız mümkün hale gelecek.

Kendinizi Hazırlayın

Stres  yaratabilecek bir ortama girmeden kendinizi mutlaka o ortama göre hazırlamalısınız. Kötü düşünmeyin, kendinizi iyi olana hazırlayın. Örneğin, bir sınava girmeden önce sınavdan kalacağınızı düşünmeyin. Başarılı bir öğrenci olduğunuzu düşünün. Kendinizle olumlu konuşun. Daha önceden girmiş olduğunuz başarılı sınavları düşünün. Emin olun ki çok faydasını göreceksiniz.

Dikkatinizi Başka Yöne Verin

Tedirginlik ve korku durumlarında dikkatinizi başka yöne verin. Çünkü bu yöntem, yaşanan olumsuzlukları azaltarak, stres seviyenizi büyük oranda azaltacaktır.

Stres Halindeyken Sağlığınıza Dikkat Edin – Püf Noktalar >>

Stres, bizleri sadece ruhsal yönden etkilemiyor. Fiziksel sağlımız üzerinde de olumsuz etkileri görülebiliyor. Bu nedenle stresi hafifa almayıp, tabiri caizse savaşmalıyız. Stresi, hayatamızdan tamamen atmak mümkün değil. Bu nedenle de etkilerini azaltmak için çalışmalar yapmak zorundayız. Tam bu noktada stresten korunmak için neler yapmalıyız sorusunu kendimize sormamız gerekiyor.

Stres kavramının, fiziksel sağlığımız yönünde olumsuz sonuçları olabileceğini söylemiştik. Bu olumsuz etkilerinden biriside; Kalp rahatsızlığı. Kardiyoloji uzmanlarının yaptıkları araştırmalara göre; yüksek stres, kalp hastalıklarına sebep olabiliyor. Bu nedenle, kalp krizi gibi tehlikelerden korunmak için mutlaka stresli ruh halinden kurtulmanız, hayatı sevmeniz gerekiyor.

Çünkü bu ruh halinden kurtulmazsanız ‘depresyon’ tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Depresyon da sizin hayatınızı kötü etkiler. Peki, strese dayalı, ruhsal ve fiziksel rahatsızlığa yakalanmamak için neler yapmalıyız? Dilerseniz, yapılabilecek şeylere göz atalım.

Stresten Korunma Yolları

Stresle baş etme yöntemleri, sizleri sadece ruhsal açıdan koruyacaktır. Fakat, bu listemizde bahsedeceğimiz, stresten korunma yolları ile birlikte; stres kavramına dayalı hem ruhsal hem de  fiziksel  rahatsızlıkları da engelleyebilirsiniz.

Depresyon İle Nasıl Başa Çıkılır? >>

Sosyalleşmeye Çalışın

Kendinizi soyal yaşamdan soyutladığınız da yalnızlık hissine kapılabilirsiniz. Bu durumda da bunalıma girme olasılığınız artabilir. Bunların sonucunda ise kalp rahatsızlıklarına yakalanabilirsiniz. Yapılan çoğu araştırmada bu tezi destekliyor.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak, tabiri caizse ‘stres’ kavramının düşmanıdır. Çünkü, egzersiz yaptığınız zaman vücudunuz da endorfin adında bir madde salgılanıyor. Salgılanan bu madde vücuda ‘ mutluluk hormonu ‘ veriyor. Bu nedenle de mutlaka egzersiz yapmalısınız. Günde ortalama 30 dakika yürümelisiniz. Veya aynı süre boyunca aerobik egzersiz de yapabilirsiniz. Gün içinde de toplam 10 bin adım atarsanız egzersiz yapmış sayılırsınız.

Çaresiz Hissetmeye Son! Sizi Ayağa KaldıracakYazı >>

Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edin

Stres kavramının belirtilerinden biriside iştah açılmasıdır. Strese girdiğinizde normalden fazla bir şekilde yeme isteği gelir. Bu nedenle sağlığınızda buna paralel olarak bozulabilir. Strese girdiğinizde abur cuburdan olabildiğince uzak durun ve sağlıklı yiyecekler tüketmeye çalışın.

İyimserlikten Vazgeçmeyin

İyimserlik, sadece ruhsal açıdan olumlu bir etki vermiyor. Aynı zamanda fiziksel sağlığımız açısından da olumlu özelliklere sahip. İyimser insanlar, kalp rahatsızlıklarına daha az yakalanıyor ayrıca yapılan kalp ameliyatlarından da normal insanlara göre daha hızlı iyileşiyorlar.

Besin Takviyeleri Ne Kadar Gerekli? >>

Stres, toplum içinde birçok kez telaffuz edilen fakat ne olduğu tam bilinmeyen bir kavramdır. Bu nedenle de makalemize “stres nedir?” sorusu ile başlayıp, stres kavramını iyice tanıyıp, stres yönetimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunacağız.

İlk olarak 17.yüzyılda literatüre giren stres; vücudumuzun tehlikelere karşı göstermiş olduğu doğal bir tepki olarak tanımlanabilir. Bu tepki hem fiziksel hem de duygusal anlamda olabilir. Verilen bu tepkilerin hayat kalitenizi düşürme olasılığı var. Bu nedenle yazımızın ilerleyen bölümlerinde stresle başa çıkma yöntemlerine de değineceğiz. Ayrıca, ilk bakışta kötü bir izlenim yaratan stresin, aslında bir motivasyon aracı olarak da kullanılabilirliği hakkında da değerlendirme yapacağız.

Stres Nedir? Stresin Belirtileri Nelerdir?

Günlük yaşamda stres yaşanmasına rağmen bunun farkına varılmayabilir. Stres, bir vücutta çok sık bir şekilde belirirse, birey buna alışabilir ve artık hissetmeyebilir. Sonuç olarak birey, yaşadığı olayları strese bağlamaz. Çünkü, stresin belirtileri artık onun için sıradan olmuştur.

Stresi Başarıya Nasıl Dönüştürebilirsiniz? >>

1. Stresin Bedensel Belirtileri

Stres, bedenimizin verdiği bir reaksiyon olarak biliniyor. Bu nedenle vücudumuzda beliren bazı belirtiler vardır; sık sık hastalanmak, mide de bulantı hissi, hastrointestinal sorunlar, nefes alıp verirken hızlanma, sebepsizce aşırı yorgunluk hissi ve kalp çarpıntısı.

2. Stresin Duygusal Belirtileri

Genellikle depresyon ve kaygı bozukluğu şeklinde görülür. Fakat bunlara ek olarak; eskiden yaparak zevk alınan şeyden artık zevk almama duygusu, mutsuzluk, bunalmışlık ve kararsızlık.

3. Stresin Bilişsel Belirtileri

Tüm olaylara karşı endişeli bir şekilde yaklaşma, bir konu hakkında karar verememek, unutkanlık, odaklanma konusunda güçlük yaşamak gibi belirtiler, stresi anlama konusunda bilişsel belirti olarak ortaya çıkar.

Zor Zamanlarınızda Sizi Bu Ayakta Tutacak >>

4. Davranışsal Belirtiler

Uyku konusunda yaşanan problemler (aşırı uyumak ya da uyuyamamak, kaliteli uyku eksikliği), iştah konusunda problemler(çok yemek yemek ya da yemek yiyememek), kaygı bozukluğu belirtileri ve buna benzer olağan dışı davranışlar, stresin habercisidir.

Stresle Başa Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

Stres nedir? Sorusuna cevap verdik. Şimdi de bu amansız düşmandan korunmak için neler yapabileceğimize bir gözatalım. Stresi tam anlamı ile yok etmek mümkün değil. Fakat, stresle başa çıkma yöntemleri kullanarak, stresin etkisi azaltılabilir. Öncelikle, stresin kaynağını belirlemeniz gerekli. Çünkü, stresin kaynağını belirlediğiniz zaman stresin farkında olup, ona göre hareket edebilirsiniz.

Stres ile ilgili günlük gibi kayıt defteri tutmalısınız. Olayları kayıt altına almanız farkındalığınızı arttıracaktır. Stresi azaltmak için uygulanacak olan gevşeme hareketleri, bedendeki stresi en aza indirip, sizi rahatlatabilir.

Ayrıca, zihinsel olarak da dikkatinizi başka yerlere vermeniz sizi rahatlatır. Düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi konulara dikkat ettiğinizde de stresi en aza indirmiş olacaksınız. Tüm bunları yapamadınız ve stres hayatınızda büyük bir sorun olarak devam ediyorsa; psikolojik destek alarak da bu işin üstesinden gelebilirsiniz.

Pozitif Ruh Hali İçin Bunları Yapmanız Önemli >>

Neden pazartesi sendromu yaşıyoruz? Yine Pazartesi oldu, yine bir sendrom yaşama zamanı… Sinir bozucu alarm çaldı, huzur bulduğumuz sessizliği bozdu. Ertelemeye devam ediyorsun ve yatağını terk etmek istemiyorsun. Saat ibresi 8’e geldiğinde, vücudunuzdaki her kasa ağrı girmeye başlar, sonra “bu akşam erken yatacağım” sözleri dökülür dudaklardan. Ama nafile. Gerçek ne peki? Gerçek şu ki işinizden sıkılıyorsunuz…

Neden Pazartesi Sendromu Yaşıyoruz?

İş yerinde sıkılmak size tanıdık geliyor mu? Eğer siz de bunu yaşıyorsanız, muhtemelen pazartesi sendromu yaşıyorsunuz. Ve yine muhtemelen bu korkunç durumdan kurtulmanın yollarını aramak için buradasınız. Can sıkıntısı, işinizde yaşadığınız olası sorunları ortaya koyuyor. Peki iş yerinde yaşadığınız bu can sıkıntılarının nedenleri neler?

1. İlginiz ve işiniz uyuşmuyor.

İşimizin ilgi alanımıza uymaması çok yaygındır ancak bazen farkına varamayabiliriz. Kurduğumuz işler ya da çalıştığımız işler bize göre değildir. Bu işe neden başvurduğunuzu ve işinize ilk başta neden başladığınızı düşünmeniz iyi olur. Bunlar ana kaygılarınızsa, bu işteki çıkarlarınızı yeniden düşünmeniz gerekir.

2. Yeteneklerinizi tam olarak kullanmıyorsunuz.

Herkesin güçlü yanları ve yetenekleri vardır. Yetenekleriniz işinizde tam olarak kullanılmadığında, verilen görevleri hiç de kolay yapmayacaksınız. Aksine daha da zorlanacaksınız. Daha da kötüsü, şirketinizde değerinizi sorgulamaya başlayabilir ve işteki motivasyonunuzu yavaş yavaş kaybedebilirsiniz .

3. Büyüme ve öğrenme için çok az fırsatınız var.

Aynı görevleri iki hafta, iki ay veya iki yıl boyunca tekrar tekrar yaptığınızı düşünün. Nasıl hissederdiniz? Pazartesi sendromu yaşayanların en çok şikayet ettikleri noktadan biridir bu. Emin olun ki ölümüne sıkılacaksınız. Pazartesi sendromu yaşayanların, en çok şikayet ettikleri noktalardan biri de sürekli aynı şeyleri, aylarca hatta yıllarca yapıyor oluşlarıdır. Şirketiniz büyümek ve öğrenmek için yeterince fırsat sağlamazsa ve herhangi bir gelişme göremiyorsanız hayal kırıklığına uğramaya başlayacak ve muhtemelen işinizden sıkılmaya başlayacaksınız.

Hedefinize Ulaşmak İçin En Etkili 33 Söz >>

4. Çok fazla boş zamanınız var.

İş yerinde ara vermek önemlidir. Ama fazla özgür olduğunda, bu bir problem durumudur. Çok fazla boşta zamanınız olduğunda, aklınız başka bir yere gider:

Aklınız meşgul olsa da, sıkıldığınız için bu düşünceleri üretir.

5. Yorgun hissediyorsunuz.

Hayatta başarmak için birçok hedefiniz veya işin ötesinde yönetecek şeyleriniz var. Dikkatinizi ve enerjinizi işinizden uzaklaştırmak kolaydır, çünkü hayatınızın diğer bölümleriyle çok meşgul olursunuz. İş yerinde daha az çaba harcarken, işinizde daha az motive olmak sizi çok sıkar ve istemsiz yorulmanıza sebep olur.

İzlediğinizde Size İlham Verecek Film Önerileri >>

6. Net bir hedefiniz yok.

Uzun süre aynı pozisyonda kalan insanlar kendilerini kaybolmuş hissederler. İşten elde etmek istediklerinizle karıştırılmaya başlarsınız. Yinelenen günlük rutininize alışırsınız ve işinize olan tutkunuzu ve ilgilerinizi yavaş yavaş kaybedersiniz.

7. Sıkıntılarınızı Yok Saymanın Az Bilinen Sonuçları

Daha sonra sıkıntılarınızla başa çıkmanın sorun olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak bu sorunu ne kadar uzun süre bekletirseniz, o kadar çok sonuçla karşılaşırsınız. Nedir bu sorunlar

İş Yerinde Sıkıldığınızda Yapılacak 6 Şey

Siz harekete geçmediğiniz sürece can sıkıntısı kaybolmaz. Siz harekete geçmediğiniz sürece pazartesi sendromu geçmez. Sadece bekleyerek geçecek olan tek şey zamandır. Pazartesi sendromuna neden olan şeylere yukarıda göz attık. İş yerinde olan negatif durumlar bizim bu sendroma girmemize neden olmaktadır. Peki bu durumdan kurtulmanın yolları nelerdir? İş yerinde sıkıldığınız zaman yapabileceğiniz, kafanızı dağıtıp tekrar işinize odaklanabileceğiniz yöntemler bulunmaktadır.

Çalıştığın İş Sana Ne Kadar Uygun? >>

1. Patronunuza veya amirinize çalışma durumunuz hakkında bilgi verin.

Geri bildirimden memnuniyet duyarlarsa, patronunuzla veya amirinizle konuşmanız her zaman iyidir. Sizi anlayabilecekleri ve yardım edebilecekleri doğru konuşmaları gereken insanlar olmalılar. Daha zorlu görevler veya ilgi alanlarınıza uygun işler isteyebilirsiniz. Bu sizi yalnızca sıkıntıdan kurtaracak, patronunuz da geliştirme ve öğrenme konusundaki istekliliğinizi takdir edecektir.

2. Beklenenden fazlasını yapmayı deneyin.

Yeteneğinizi ve zamanınızı tam olarak kullanmak için, patronunuzun isteklerinden daha fazlasını yapmaya çalışın. Tekrarlayan veya zor olmayan görevleri tamamladıktan sonra, sorumluluklarınızın ötesindeki görevleri üstlenmeye biraz zaman ayırın. Zaman geçtikçe, patronunuz sizi fark edecek ve tanıyacaktır. Gelecekte sizi devam ettirmek için ilginç görevler için iyi teklifler alabilirsiniz.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak İçin Çocuğunuz Ne Yapmalı >>

3. Özgürken yeni beceriler öğrenin.

Boş zamanlarınızda ya da çalışırken bilginizi genişletin ve yeni bir şeyler öğrenin. Yeni bir şeyler öğrenmek sizi daha da motive eder. Motive olmanız, can sıkıntınızı, dolayısıyla pazartesi sendromu yaşamanızı engeller. İyi donanımlı bir kişi her zaman bir patronun gözündeki mücevherdir. Örneğin, tasarım ekibinde çalışıyorsanız ancak tasarım yazılımının kullanımına aşina değilseniz, bu durum biraz kendi kendine öğrenmek  için iyi bir şans olabilir.

4. Mesleğinizden ne istediğinizi bilin.

Bu önemlidir – amacınızı bildiğinizde, amacınız sizi çalışmaya doğru motive edebilir!  Amacınızı ve tutkunuzu keşfetmek için biraz zaman ayırmanız gerekir. Fakat lütfen notta not almayı unutmayınız ve masanıza bir hatırlatma olarak yapıştırınız. Bazı kariyer önerilerini de düşünebilirsiniz.

Liderler Ağır İş Yükü İle Nasıl Başa Çıkarlar >>

5. Tükenmişlik ile mücadele etmek için ara verin.

Dinlenmek, ileride daha uzun bir yolculuk için hazırlık aşamasıdır. Mola vermek için hiç tereddüt etmeyin. Daha fazlasını elde etmek istiyorsanız, sizin için dinlenmek çok önemlidir. Hazır hissettiğiniz zaman işe geri dönün. Pazartesi sendromu yaşamanın en önemli nedenlerinden biri de yorucu işlerdir. Yorucu bir işe gitmeyi kimse istemez. Bu yüzden kısa bir ara vermenin gücünü hafife almayın!

6. Seni engelliyorsa işinizden ayrılın.

Yukarıdaki her yöntemi denedikten sonra çalışmalarınızı hala sıkıcı buluyorsanız, şu anki işinizden ayrılmayı düşünmelisiniz. Hayatınız boyunca pazartesi sendromu çekmek yerine, başka fırsatları da değerlendirebilirsiniz.Belki de kendinizi ifade edebileceğiniz mükemmel bir iş bulacaksınız Fırsatlar her yerde, sizi bekleyen daha iyi bir iş olabilir. Hayatınızda bir değişiklik yapın ve kendinize daha iyi davranın!

İş yerinde sıkıldığınızı hissettiğiniz zaman, bu aslında göz ardı etmemeniz gereken bir uyarı işaretidir. Hayatta bir amacı kaçırdığınız anlamına da gelebilir. Sıkıntının devam etmesine izin verirseniz, zihinsel sağlığınızı ve mutluluğunuzu tehlikeye atarsınız. Her gün aynı şeyi yapmayı bırakın. Kariyeriniz ve hayatınızla ilgili kendinizi tekrar heyecanlandırmak için bir değişiklik yapmaya başlayın. Hayatınızda sendromsuz bir pazartesi yaşamanız dileğiyle…

Pazartesileri Üretken Yapmak İçin 6 Önemli Nokta >>

İnsanlar olarak olağanüstü şeyler yapabiliriz. Yaşamın en beklenmedik zorluklarını, gel gitlerini memnuniyetle karşılayarak aşırı fiziksel ve zihinsel uzunluklara dayanma gücümüz var. Bazen hayat bizden en iyisini alır ve daha sonra tekrar yükselmek için uzun bir yolculuğa başlar.

Bu makalede, varolan bir krizin ne olduğunu ve bu krizle karşı karşıya kalırsanız ne yapabileceğinizi açıklayacağız.

Varoluşsal Kriz Nedir?

Varoluşsal bir kriz, hayatınızın amacını veya bir bütün olarak varlığımızın amacını sorgulamaya başladığınızda ortaya çıkar. Bu anlar, stres, mağlubiyet ve tatminsizlik duyguları ortaya çıktıkça duvara karşı yığılmış hissetmemize ve yaşamın en büyük cevaplarını bilme özlemi içimizde derinleşmeye devam ederken ortaya çıkma eğilimindedir.

Mesele şudur – hayata verilen büyük cevaplar her zaman bir insana özneldir ve bu tamamen mükemmeldir. Bununla ilgili doğru ya da yanlış cevap yok, fakat burada varoluşsal bir krizle başa çıkmanın ve tekrar mutlu bir yaşam sürmenin bir çok yolu var.

Mevcut Bir Krize Neden Olan Nedir?

Kalbi provoke eden, duygusal patlamalar veya sıkıntıya neden olabilecek farklı konular vardır.

İnsanların varoluşsal bir krizi farklı şekilde tanımladığını ve çeşitli meselelerin onları tetikleyebileceğini daima unutmayın. İşte bazı örnekler:

Yaşamın bir kısmı bir topluluğa dahil oluyor ve bazen varlığımızın hissi dış güçlerin kabulünden geliyor. Toplumdaki yerimiz , diğer insanlardan aldığımız ilgiyle destekleniyor ve bunun sonucunda başarılarımızı, mutluluğumuzu ve hatta dünyadaki amacımızı sorgulamaktayız. Çok azının farkındayız ki bu sorular kendimiz için olan şefkatimizi sertleştiriyor, çünkü yarattıkları baskı ve stres bizi çok etkiliyorr. Stres , bir durumdaki tehdide bir tepkidir, bu nedenle stresin nelere neden olduğunu sorgulayın. Ve stresi azaltmak için nelere yapabileceğinize göz atın.

Varoluşsal Kriz Ömür Boyu Bir Kez mi Olur?

Hayatımız boyunca sadece bir tane değil, birden fazla varoluşsal kriz geçiriyoruz. Altta yatan bir kalıp olabileceğini fark ederek, bu kontrolü ele geçirebilir, mutluluk ve kolaylıkla yerine getirilen bir yaşam sürdürebilirsiniz. Sadece bazı iç soruları cevaplamak ve yüzeye bazı cevaplar getirmeye yardımcı olabilecek tetikleme noktalarınızı yeniden incelemek yeterli olacaktır.

Varoluşsal bir krize sahip olmak, kişinin zihnine ve ruhuna çok büyük ağırlık verir. Peki bu krizle başa çıkmak için neler yapılabilir? Birlikte göz atalım.

Mevcut Bir Krizle Nasıl Başa Çıkılır?

1. Egonu Yönet

Ego zihninde gezinme gücüne sahiptir.Tabii ki, ego doğal bir insan unsurudur ve o egonun ne kadar yüksek sesle konuştuğuyla ilgilidir.

Egonun oynamayı sevdiği bir oyun var ve bu oyuna karşılaştırma oyunu denir. Düşüncelerimizdeki bir resmi ikiye böler:

 1. Nerede olmalıyız ve toplumun standartlarına göre ne yapmalıyız?
 2. Kişisel başarı vizyonumuza dayanarak nerede olmalıyız ve ne yapmalıyız?

Hedef belirleme ve yüksek standartlara sahip olma konusunda yanlış bir şey olmadığını anlayın, ancak “ego odaklı” bir vizyona sahip olmakla “değer odaklı” bir vizyona sahip olmak arasında bir fark var.

Başarının ne anlama geldiğini düşünerek biraz zaman geçirdikten sonra kendinize sorun – bu başarılar değerlerimle aynı mı yoksa sadece anlamsız bir yarış mı yapıyorum?

2. Pozitif İnsanlarla Kendinizi Kuşatın

Sefaletin şirketten hoşlandığını söylüyorlar, ancak kendinizi aşağı hissediyor ve mağlup ediyorsanız, kendinizi yüksek titreşimli pozitif insanlarla kuşatmak en iyisidir .

Bu sadece yüksek enerjiye maruz kalmak değil, aynı zamanda diğerlerinden farklı başa çıkma mekanizmaları öğrenmek içindir. Herkes farklı duygularla ilgilenir ve eğer bir şey sizin lehinize çalışmıyorsa, alternatif bir rota bulmaya çalışmak asla acı vermez.

3. 5K 1N

Varoluşsal bir krizle uğraşırken, en kötüsüyle mücadele etmek en iyisidir. Kendinize 5 K 1N sorularını yönelterek başlayın – kim, ne, ne zaman, nerede, neden, nasıl bu noktaya geldiğinizi düşünüyoruz.

Kim – Bu varoluşsal krizden önce kimdiniz (düzenli çalışıyordunuz, bir topluluk sporuna katıldınız vs.)? Kendini kimlerle kuşattın? Tavsiye ya da cesaretlendirmek için kime gidersiniz, kim kendiniz hakkında olumsuz hissetmenize neden olur?

Ne – Hem profesyonel hem de kişisel olarak bu noktaya neden olan bazı olaylar nelerdi? Hangi çevredeydin? Enerjileri nasıl? Hangi değerler size sadık kalır ve yıllar boyunca neler değişti?

Nereden – Buradan nereye gitmek istersin? En mutlu durumunuzda kendinizi nerede görüyorsunuz? Gün içinde zamanınızın ve enerjinizin çoğunu nereye koyarsınız?

Ne zaman – Ne zaman boş vaktin var? Önümüzdeki gün için ne zaman hazırsınız? Varoluşsal bir kriz yaşamaya ne zaman başladın? Hayatınızda büyük olaylar ne zaman oldu?

Neden – Basitçe ve şefkatle her şey için “neden” diye sorun. Bu makale daha derine inmenize yardımcı olabilir
“Neden” kelimesinin basitliği, kendini tanımanıza ve kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmenize yardımcı olmaktır. İnsanlarla, kahvelerle ya da takılarak akşam yemeği yiyerek başkalarını tanımak için daha fazla zaman harcıyoruz, ancak bunu kendimizle ne sıklıkla yapıyoruz?

4. Nasıl Ölçtüğünüze Bakın

Hedeflerinizi ve başarılarınızı nasıl ölçtüğünüze bakın. Zamana duyarlılar mı, belli bir yaşta mı elde ediliyorlar? Yoksa finansal kısıtlamalarla mı belirlenmişler? Hedef belirleme, hayatta istediğimiz şeyleri başarmak için önemlidir, ancak yalnızca zaman çerçevesine bağlı kalmayıp, hedefin kendisine odaklanmak her zaman önemlidir.

5. Negatif İnsanları Susturun

Konuşmacıyı susturmak fiziksel rahatsızlıklardan ve içsel diyaloglardan uzaklaşmanın ötesine geçiyor – bu aynı zamanda enerjinizi tüketen şeyleri susturmakla da ilgilidir.

Kendinizi, duygusal olarak dedikoduları dinlemekten yorulmuş bulursanız, ondan uzaklaşın. Değerlerinizle uyuşmayan projeler üzerinde çalışırken kendinizi enerjinin tükenmekte olduğunu düşünüyorsanız, o zaman eğlenirken bulduğunuz diğer projeleri bulmak için kendinize sorun. Negatif insanlardan uzaklaşmanız, verimliliğinizi arttıracaktır. 

6. Kendinize 10 Dakika verin

“10 dakikanız yoksa, bir hayatınız olmaz” – Tony Robbins

Kişisel zamanınız, uzun şeyleri günlük olarak listelemek için yıkanabilir ve 10 dakika uzun bir süre gibi görünebilir.

Ayrıca ne kadar sık ​​telefonlarımızda kayıtsız kalarak 10 dakika hatta 30 dakika harcıyoruz ya da bu zamanı daha az önemli olan işlere harcıyoruz?

Zaman ayırın ve günlük bir rutine entegre edilebilecek ve ekranlardan uzak bir hobi bulabileceğiniz bir hobi bulun. Meditasyon , günlük kaydı, çizim, müzik dinleme veya bahçeyle ilgilenme olabilir

Bilginin sürekli parmaklarınızın ucunda olduğu bir dünyada yaşarken, beynimizin sindirilmesine izin vermeden çok miktarda bilgiye şahit olmak için hızlı davranıyoruz. Nefes alabilmemiz için en az 10 dakika olması, günün geri kalanında bizi topraklayabilir.

Varoluşsal bir kriz, herkesin başına gelen bir şeydir, ama her zaman bunun bir yolu vardır. Yansıma için zaman ayırmanız ve sizi tekrar geri getirebilecek insanlarla kendinizi kuşatmanız gerekir. Her zaman, zamanınızın değerli olduğunu ve kaybedince geri getiremeyeceğinizi unutmayın.

Kendinizi çok büyük tutkulu bir hedef belirlediniz, sizi strese soktu, endişe yarattı ve ‘neden bunu yapıyorum?’ Diye merak ettiniz mi?

Ya bu endişeyi odağa dönüştürebilirseniz, bu da daha verimli sonuçlar doğurursa? Bunu yapacak unsurları öğrendiğimde, başarı denklemimin en önemli bileşenlerinden biriydi.

Başarıyı en derin seviyede göstermelisin. Hedefinize ulaşmak için tutkulu bir arzuya sahip olmalısınız. Eğer ateş karnınızda değilse, bu sizin için işe yaramayacaktır. Gerçekten istediğin bir şeye doğru çalışıyor olmalısınız.

Bir tutkuya çalışırken ortaya çıkan stres, sizi sakat bırakmasına izin vermek yerine, sizi nihai hedefinize doğru itmek için harcayabileceğiniz enerji türüdür. Bu yüzden, bilerek, tutkuyla beslendiğinden ve yolculuğa bağlı olduğunuzdan emin olun.

Stresi Başarıya Dönüştürmek İçin 4 Adım

Rolünü Belirle

Hayattaki rolünüzü kesinlikle istediğiniz hedefi elde etmek zorunda olmak olarak görüyor musunuz?

Şimdi neden 1’in bu kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için yanma arzusuna sahip olmalısınız, çünkü 2. sıra, bunun gerçekleşmesini sağlayacak rolü kendinize koymak için kendinize izin vermektir.

Bunun düşüncesi sizi çoktan strese sokuyor mu? Ama bu endişeyi ayarlayabilirsiniz. Kendimi aile varlıklarıyla desteklemek bir girişimci olarak benim rolümdü. Ailemle liderlik sohbeti diyeceğim şeye odaklanarak bu endişeyi odağa dönüştürdüm. Bu yüzden bu rolü benimsedim.

İyi stresi, kötü stresi belirle

Vizyonunuzu oluşturmaya çalışırken, stres yaşamaya başlayacaksınız, ancak iyiyi kötüden nasıl ayırt edeceğinizi öğrenmek önemlidir.

Vücut strese cevaben büyür. Stres karakter büyümesini, duygusal büyümeyi, ruhsal büyümeyi ve kas büyümesini teşvik eder. Hayallerinizi kovalarken, inişler ve çıkışlar garanti edilir, ancak bu büyümenin sizi güçlendirmesi için izin verin.

Kötü bir stres, hayatınızı kontrol altına almamanızdır. Tutkunuzdan, güvenli bölgenizden uzaklaştırıldınız ve işler hala yanlış gidiyor. Bu stres sizi zayıflatır ve ‘fakir bir ben’ zihniyetine katkıda bulunur. Kendin için üzülecek bir hayal kurulmadı.

Endişenin zayıfladığına inanıyorsanız, kendi kendine yeten bir kehanet olacaktır. Bu inançlarla yüzleşin ve değiştirin; bu şeyleri odaklanmaya dönüştürmek uzun bir yol alacaktır.

Başarı Hikayeleriyle Kendinizi Kuşatın

Strese kapıldığınız anlarda hikayeler en iyi kurtarıcınız olabilir. Hikayeler sizi en karamsar anlarda bile motive edecektir. Hikayeleri çevrenizden dinleyebileceğiniz gibi, kitap internet ve film aracılığı ile hikayelere ulaşabilirsiniz. Gerçek hayat hikayelerine dayalı öneri film listemize ulaşmak için tıklayınız.

Mantıksız Korkularla Felç Olma

Korkunuzu anlamlandırın. Anlam veremediğiniz korkularla karşı karşıya iseniz derhal hayatınızdan çıkartın. Ve bu korkularınızı yenmek için size bazı örnekler vereceğim. Yüksekten korkuyorsanız, uçağa binmekle yola koyulabilirsiniz. Sudan korkuyorsanız, yazın her gün yüzmeye gidin, bu mantıksız korkuyu ve buna eşlik eden bir kaygıyı coşkulu enerjiye dönüştürüp keyfini çıkarmaya başlayıncaya kadar devam edin!

Stresin olduğu yerde, büyüme vardır. Zorla ilerlediğiniz ve geri çekilmediğiniz sürece, bu enerjiyi odağa dönüştürebilirsiniz, bu da sizi olmak istediğiniz yere itecektir.

Çocukları için en iyisini isteyen bir anne, terfisini bekleyen çalışkan bir baba ya da iş kaybı, boşanma ya da sevilen birisini kaybetme gibi kişisel bir trajedi ile baş başa kalan bir kişi karamsarlığa kapılması elbette olasıdır. Ancak umut, yalnızca kafamızdan çıkıp aşırı rasyonelleştirmeyi bıraktığımızda bize ulaşılabilir. Bizim için daha iyi şeylerin olduğu konusunda gerçekten ikna olmamız gerekiyor. Her şey yolunda gitmiyor gibi görünse bile, henüz göremediğimiz daha büyük bir plan olduğuna inanmamız gerekir.

Bu 10 adım size ilham ve gelecekle ilgili umutsuz hissettiğinizde devam etmeniz için gereken umutları verecektir;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

 1. Yeniden gruplandırmak ve duygularınızı onurlandırmak için geri adım atın

Duygularınız tarafından boğulmuşsanız ve güvensizlik duyguları zihninizi rahatsız ediyorsa, geri adım atmanız ve ciddi bir öz bakımla ilgilenmeniz gerektiğinin bir işaretidir. Yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızla konuşun, küçük bir tatile çıkın, müzik dinleyin, meditasyon yapın veya dergi okuyun. Merkeze ve dengeye dönmenize yardımcı olacak herhangi bir şeyle ilgilenin. Ne kadar küçük olursa olsun, ulaştığınız her dönüm noktası için kendinizi onaylayın ve ödüllendirin. Attığınız her adım önemlidir ve sizi hayallerinize yaklaştırır. Bilinçli, derin nefesler alarak ve şu anınızdaki her şeyi takdir ederek şimdi odaklanın.

 1. Vizyonunuzu ve hedeflerinizi yeniden ziyaret edin

Bir duvara çarptıysanız, hedeflerinizi ve vizyonunuzu tekrar gözden geçirmeniz yararlı olacaktır. Belirlediğiniz hedefleri not alın ve ilk başta onları yaratmanız için size neyin ilham verdiğini kendinize hatırlatın. Örneğin, 10 kilo vermek istiyorsanız, doktorunuzun önerdiği veya daha sağlıklı olmak istediğiniz için miydi?

Anahtar, hakkında endişelendiğiniz ve taahhüt etmeye istekli olduğunuz hedefler belirlemektir. Hedeflerinizin, herhangi bir engelin üstesinden gelmeniz için sizi iyi edecek genel bir vizyona bağlı olması gerekir. Bir vizyon tahtası oluşturun veya neye ulaşmak istediğinizi açıklayıcı ve canlı bir şekilde yazın.

 1. Beklentilerinizi yönetin

Motivasyonunuzu kaybetmenizin bir diğer olası nedeni, beklentilerinizin çok yüksek olmasıdır. Genellikle en büyük hayal kırıklıklarımız gerçekçi olmayan beklentilerden kaynaklanmaktadır. ‘Gerçekçi değil’ her zaman hedeflerinize ulaşamayacağınız anlamına gelmez, ancak bunu gerçekleştirmek için daha fazla zamana veya kaynağa ihtiyacınız olabilir. Örneğin, yeni bir mağaza açarken, 100K yapmayı ümit etmek yerine, çalışma sisteminizi mükemmelleştirmeye odaklanın. Özellikle başlangıç aşamalarında yönetilebilir hissettiren hedefler belirleyin. Ulaşılması kolay olan sağlıklı beklentiler belirlemek sizi devam etmeye teşvik edecektir.

 1. Acil durum planına sahip olun (B Planı)

Her zaman planlarınızın umduğunuz gibi işe yaramayacağına dair bir şans vardır. Başarısızlığı, özellikle sizin için önemliyse, kırılmadan bir olasılık olarak kabul etmenin zor olduğunu biliyoruz. Ama her zaman alternatif bir planın olmasının perspektifte başarısızlığı sürdürdüğünü daha iyi biliyoruz. B Planı oluştururken, önceki planınızda neyin yanlış gittiğini değerlendirmek çok önemlidir. Başka ne yapabilirdin? Bir dahaki sefere doğru olanı elde etmek için sizi bilgi ile donatabilecek olan deneyimin dersleri nelerdir? Kendi iç görülerinizi desteklemek için arkadaşlardan, danışmanlardan ve koçlardan samimi geri bildirim isteyin.

 1. Pozitif güçlendirme kaynaklarını bulun

Umut, sürekli pozitif güçlendirme olmadan yanabilecek bir mum alevi gibidir. Bizi gelecekle ilgili umutla teşvik etmek için hatırlatıcılara ihtiyacımız var. Neyse ki, yol boyunca küçük başarılarımızı kabul etmek ve engellerin üstesinden gelebildiğimiz zamanları hatırlamak gibi ilham verici birçok yol var.

“Gelecek Kaygısı Olanlar El Kaldırsın – Prof. Dr. Özgür Demirtaş” adlı TEDx konuşması için>>

 1. Güçlü bir destek çemberine sahip olun

Sosyal varlıklar olarak, bizim için önemli olan bir insan topluluğundan destek almaktan büyük ölçüde faydalanırız. Arkadaşlar ve aile üyeleri çoğumuz için temel yaşam çizgisidir ancak ağımızı, hikayemizi duymaya açık olan ve sahip olduğumuz vizyona inanan güvenilir bir mentor, antrenör, danışman veya destek grubu içerecek şekilde genişletebiliriz. Ne zaman aşağıdaysak, bunlar rahatlık kaynağı olabilecek ve oyuna geri dönmemize yardımcı olabilecek insanlardır.

 1. Vizyonunuzla iletişimde kalın

Geleceğimiz için güçlü bir vizyon tarafından yönlendirildiğimizde umutlu hissetmek daha kolaydır. Bu yüzden vizyonunuzu netleştirmek çok önemlidir. Hedef belirleme, vizyon panoları ve görselleştirme, hayallerimize şekil verebilecek birkaç tekniktir. Bu uygulamaları taahhüt ederek vizyonumuz daha somut ve elimizde olacak. Hedeflerimize dayanmak, kendilerini gerçek hissettirecek ve bize tüm enerjimizi yönlendirebileceğimiz bir odak noktası verecektir.

“Olaylara Karşı Tutumumuz, Fırsatlara Bakış Açımızı Belirler” adlı başarı öyküsünü okumak için>>

 1. İyi bilgilendirilmiş olun ve proaktif olun

“Bilgi ve eylem olmadan, umut sadece psikolojik bir iştir.”

Umut, neyi arzu ettiğimiz hakkında daha fazla bilgi aramaya ve bunu gerçekleştirmeye yönelik doğru adımlar atmaya teşvik etmelidir. Bilgi, söylendiği gibi güçtür ve bize daha dikkatli seçimler yapma kapasitesi verir. Sonuçları etkilemek ve bilinçli olarak ilerlemek için gerekenlere sahip olduğumuza olan inancımızı güçlendirir.

 1. Şimdiki anınıza odaklanın

Umut gelecek yönelimlidir ve bu nedenle düşüncelerimizi şimdiki zamandan uzağa yönlendirebilir. Gelecek için çok fazla zaman harcamak esastır. İşlerin daha iyi hale gelmesini istememize rağmen, şu andaki yaşamımızda bulunduğumuz yerle barış yapmak zorundayız. Bu sessiz kabul iç huzurumuzu sağlayacak ve gelecekteki sonuçlara aşırı bağlı olmamızı önleyecektir. Gerçek şu ki, şu anın sahip olacağı her şeydir ve içinden geçerken güzelliğini ve özünü yakalamak için her türlü çabayı sarf etmeliyiz.

 1. Uygulama şükran duymak

Şükran, sıcaklık ve bolluk hissi yaratır. Cazibe Yasası’na göre, sahip olduğunuz her şey için ne kadar değerli olursanız olun, maddi veya başka türlü, size yönelme olasılığınız o kadar artar. Gelecek hakkında bir daha hissedeceğiniz zaman, derin bir nefes alın ve etrafınızdaki harika şeyleri ve insanları düşünün. Hayatınızda kaç tane minnettar olabileceğinizi gördüğünüzde hayatınızı nasıl gördüğünüzde anında bir değişim hissedeceksiniz.