Tutum, Başarınızı Nasıl Etkiliyor?

En son ne zaman büyük bir gerileme yaşadığınızı hatırlıyor musunuz?

En son ne zaman büyük bir gerileme yaşadığınızı hatırlıyor musunuz? Kendinizi çok pasif hissettiğinizde, hiçbir şey sizi mutlu edecek gibi görünmüyor ve ne kadar uğraştıysanız, dünyanın size karşı olduğunu hissettiniz. Belki de kötü bir ilişkiydi ya da sevilen birisinin kaybıydı… Belki işte kötü bir şey oldu? Her ne olduysa, bu duruma karşı tutumunuzun nasıl olduğunu hatırlayabilir misiniz?

Genellikle mutsuz bir duruma yakalandığımızda, kendimizi sınırlı ve hapsolmuş hissediyoruz. Ondan olabildiğince çabuk çıkmak istiyoruz, ama asla bu kadar basit olmadığını biliyoruz.

Ne yazık ki, bazı insanlar haftalarca, aylarca hatta yıllarca bu korkunç durumda kalabilir; diğerleri ise güçlü bir şekilde ortaya çıkabilir ve baştan başlamaya veya kaldıkları yerden devam etmeye hazır olarak oldukça hızlı bir şekilde hareket edebilir.

Peki bu iki grubu birbirinden ayıran nedir?

Cevap, TUTUM.

Olumlu bir zihniyete sahip olduğunuzda, sizi engelleyen sınırlamalarınızdan kurtulabilirsiniz. Olumlu bir tutum, daha önce sizi engelleyen sınırlamalardan muzaffer çıkmanızı sağlama konusunda da uzun bir yol kat ediyor. Sadece zihinsel durumunuzu değil, fiziksel ve duygusal halinizi de dönüştürür. Kalıcı toplam dönüşümün anahtarı budur.

Bir sıkıntıya sıkışıp kaldığınızda, genellikle kafanızdan geçen ilk düşünceler olumsuzdur, bu nedenle bakış açınız karamsar hale gelir. Ancak, eğer bu düşünceleri daha olumlu düşüncelere dönüştürebiliyorsanız, o zaman kendinizi bu sıkıntıdan dışarıda konuşmaya başlıyorsunuz.

Tabii ki, olumlu düşünme, tüm kötü ya da hoş olmayan duyguları tamamen görmezden gelmek anlamına gelmez. Bu, tatsızlığa daha olumlu ve üretken bir şekilde yaklaşmanız anlamına gelir – her şeyi olumsuz koşullara kurban etmek yerine, öğrenmek ve büyümek için bir fırsat olarak görürsünüz.

Kendi kendinize ne konuştuğunuzun farkında olun!

Bu otomatik düşünceler olumlu ya da olumsuz olabilir. Kendi kendine konuşmanızın bir kısmı mantık ve akıldan gelirken, başkalarının kendi konuşması sizin yarattığınız yanlış anlamalardan kaynaklanabilir. Diğerleri, etrafınızdaki negatif insanlar veya medyadan gelen mesajlar gibi harici kaynaklardan gelebilir.

Kilit nokta, bu olumsuz düşünceleri olumlu, üretken eylemlere dönüştürmeye yardımcı olabilecek olumlu etkilerle kendinizi kuşatmaktır. Yalnızca durumla ilgili daha iyi hissetmezsiniz, ancak uzun vadede, olumlu düşünme sıkıntı ve depresyon düzeylerinizi düşürebilir. Zorluklar sırasında size daha iyi başa çıkma becerileri kazandıracaktır.

Pozitif düşüncenin ve iyimserliğin sağlık üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmacılar, pozitif düşüncenin yaşamın uzamasını, daha iyi kardiyovasküler sağlığı ve kardiyovasküler hastalık nedeniyle ölüm riskini azalttığını ve hatta soğuk algınlığına daha fazla direnç sağlayabileceğini keşfetti!

Ayrıca olumlu ve iyimser insanların daha sağlıklı yaşam tarzları yaşama eğiliminde oldukları düşünülmektedir. Daha fazla fiziksel aktivite alırlar, daha sağlıklı bir diyet uygularlar ve fazla sigara içmezler veya alkol almazlar.

“Acı çekmek kaçınılmazdır, bu yüzden kabul etmek en iyisidir.”

Herkesin bir noktada yaşadığı bir şeydir, acı çekmek . Bu zor bir gerçeklik, ama aslında ondan kaçınamazsınız. Mutsuzluk, korku, öfke, kayıp ya da hayal kırıklığı sonucu acı çekiyoruz. Aslında, hiç acı çekmemiş olsak mutluluk hissini hayal etmek bile zor olurdu!  Bu nedenle, çektiğiniz acılarla ilgili kederlenmek, üzülmek yerine, acıyı değişim için bir fırsat olarak kabul edin. İşinden kovuldun mu? Belki de kariyer hedeflerinizi yeniden değerlendirmek için iyi bir zaman olabilir.

Olumsuz ve sıkışmış hissetmek yerine, zamanınızı ve enerjinizi, sizi öne çıkaracak fırsatları bulmak için kullanın. Doğru tutumla, her şey mümkün görünebilir. Bu kulağa çılgınca gelebilir ama acı çekmek başarılı olmanın sırrıdır! Konfor bölgenizin dışına çıkmadan yeni fikirler düşünmek veya yeni deneyimleri anlamak imkansızdır. Büyük başarılara imza atan herkes, her denemede kimse kazanmadığı için, birçok başarısızlıkla karşı karşıya kaldılar.

Sizi başarıya doğru ilerletmek için ilerlemenizi izlemenin ve küçük kriterleri belirlemenin ve kutlamanın bir yolunu bulun. Nerede olduğunuzu değerlendirmek ve haftanın küçük kazançlarının tümünü kabul etmek için haftalık bir inceleme yapılması yararlı olabilir. Her başarı, ne kadar küçük olursa olsun, bir başarıdır; öyleyse, not aldığınızdan emin olun.

İlerlemenizi takip etmek, ilerlemenizi engelleyen tetikleyicileri ve engelleri bulmak ve azaltmak için harika bir yoldur. Mesele şu ki, ilerleme kaydediyorsunuz; acı çekmek gibi görünse bile, bunun sizi neşeye götürdüğünü görebilirsiniz.

Unutma, kendini başkalarıyla karşılaştırma. Kendini sadece dün olanla karşılaştır. İlerleme yönünde attığınız her adım sizi, kendinizin daha iyi bir versiyonu haline getirecek.

Kendinizi kötü hissettiğinizde yapmak zor gelebilir, ancak şükrandan vazgeçmeye çalışırken şükran duymak çok yararlıdır. Mevcut başarılar ve hayatınızdaki destekler için minnettar olmak, onları daha net görmenize, kendi güveninizi oluşturmanıza ve sınırlamalarınızın gerçekte ne olduğu ve üstesinden gelmek için ne yapmanız gerektiğine dair daha iyi bir genel bakış sağlar.

Minnettar olmak, en zor zamanlarda bile, tavrınızı daha olumlu olanlara yönlendirir. Minnettarlık üzerine yapılan birçok çalışma, ilişkilerde ve zihinsel sağlıkta iyileşme gibi düzenli olarak pratik yapan insanlar için olumlu sonuçlar göstermiştir.

Kendine ve gerçeğine inan

Bu söylenenden çok daha kolaydır, ancak aynı zamanda hayattaki gerilemelerinizi ve kısıtlamalarınızı aşmanın en güçlendirici gerçeğidir.

Birçok insan zor zamanlarda olumlu bir tutum sürdürmeyi zor bulmaktadır, çünkü içsel güvenleri yoktur. Yeteneklerini, yaşadıkları “başarısızlık” yüzünden şüphelendiriyorlar ve bir daha yukarı çıkabileceklerini düşünmüyorlar. Ancak, güven sadece yetenek, şans veya kolay fırsattan gelmez. Güven, zorlukların üstesinden gelmekten ve korkularınızın yüzleşmekle yüzleşmesinden gelir.

Güven, rahat bölgenizden çıkmanın bir sonucudur. Bunu ne kadar çok yaparsanız, o kadar güvende olacaksınız ve tutumunuz o kadar olumlu olacaktır. Güven, hedeflerinizi daha net görmenize, güçlü yanlarınızı bulmanıza, hedeflerinize ulaşmanıza ve sınırlamalarınızı çok daha hızlı bir şekilde aşmanıza yardımcı olacaktır.

Tutumunuz, başarının tonunu belirliyor

Olumlu bir tutumun önemini görüyor musunuz? Bir zihniyetten veya zihin durumundan çok daha fazlası. Tutumunuz, takip eden her eylem ve davranış için tonu belirler ve bu, mevcut durumunuzdan kurtulmanızın ne kadar süreceğini belirler.

Öyleyse şu anda mutsuz bir durumdaysanız, olaylara daha olumlu bir bakış açısıyla bakmıyorsunuz. Belirtildiği gibi, yalnızca olumlu bir tutuma sahip olmak, olumlu sonuçlar doğurmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede olumlu sağlığı da beraberinde getirir.

Zorluğu olduğu gibi benimsemek ve onu büyümek için bir öğrenme deneyimi olarak kullanmak, sizi daha da güçlendirecek. Ve iyi ya da kötü zamanlar geçiriyorsanız, minnettarlık duymanız, olumsuz etkilerin zararını sınırlamak ve olumlu olanların etkisini güçlendirmek konusunda şüphe götürmez.

Son olarak, herhangi bir durumda, başarı yolunda en büyük engeliniz sizsiniz, bu yüzden her zaman kendinize inanmanız önemlidir!