fbpx

Yepyeni Bir Yaklaşıma Sahip Olmanız İçin Sadece 3 Aya İhtiyacınız Var

Oturma odanızda otururken kendinizi değiştirmekle ilgili yeni bir Tony Robbins motivasyonel belgeseli izliyorsunuz. Sonunda, en yakın kitapçınıza gitmek konusunda çok heyecanlısınız. Beş kolay adımda hayatınızı değiştirecek bir kitap veya sesli kitap setini aramak için kendi kendine yardım bölümünü tararsınız. Bu durum tanıdık geliyor mu?

Gerekli adımların bazılarını kapsayacak ve hatta tamamlamış olacak bir kitap kapağı okumuş olabilirsiniz. Ancak bu  bilgiler beklediğiniz sonuçları hemen vermeyebilir. Hissettiğin hayal kırıklığı, elde ettiğiniz gelişmeleri göz ardı etmenizi sağlar. Bir süre sonra, eski alışkanlıklar yeniden canlanır ve üstlenirler ve değişim sürecini yeniden başlatmak için mücadele daha da zordur.

Sebebi Koyduğumuz Gerçekçi Olmayan Hedefler

Ne kadar parlak, yetenekli veya kararlı olduğunuz önemli değil. Kişisel dönüşüm uzun vadeli bir süreçtir ve kısa yollar tarifin bir parçası değildir. Sonuç konusunda heyecanlı ve iyimser olduğunuzda gerçekçi olmayan hedefler koymak kolaydır. Aslında bir girişimde başarıyı zorlamak için irade gücünü kendin kullanıyorsun. “Bu sefer yapacağım” veya “Yapana kadar devam edeceğim” diyorsunuz. Ne yazık ki, bunun olma ihtimali çok düşük.

Hedef belirleme söz konusu olduğunda, aşırı değişim fikri bir motivasyon katilidir. Araştırmalar beyinlerimizin aşırı değişime direnmek için bağlanmış olduğunu kanıtlıyor. Hızlı değişim bedenlerimizin ve zihinlerimizin direnen ve tanıdık bir rahatlık alanı aramasına neden olur. Ancak bu kendi kendimize yaptığımız kötü bir şeydir. Yaşamımızda değişmesi gereken amaçların türlerini, basitçe elde edilemez şekilde belirliyoruz.

Kaizen Yaklaşımı – Uzun Süreli Başarı İçin Planınız

Japon felsefesinde kök salmış Kaizen, küçük artışlardaki değişikliklerin uygulanmasına bağlı olarak değişime uzun vadeli bir yaklaşımdır. Üretim tesisleri gibi birçok farklı işletme tarafından kullanıldığında, küçük, artımlı proses değişiklikleri uygulayarak verimliliği ve kaliteyi arttırmaya çalışır. Sürekli artan iyileştirmeler uygulayarak, işletme büyüyecek ve gelişecektir.

“Kaizen” kelimesi değişim anlamına gelen “kai” kelimesinden, iyi anlamına “zen” kelimesinden gelir. Kaizen’in tarihi, Toyota’nın üretim konsepti sürecinde uyguladığı II. Dünya Savaşı’ndan sonra başladı. 1950’lerde Japonya’da çok popüler oldu ve bugün Kaizen grupları olarak uyglanmaya devam ediyor.

Kaizen, iş geliştirme için geliştirilse de, kişisel hedef belirlemeye de uygulanabilir. Benzer bir şekilde, her gün hedefinize yönelik kısa vadeli, artan başarılar uygularsanız, sonunda kendiniz için belirlediğiniz hedefe ulaşmak için uzun vadede daha iyi alışkanlıklar geliştirirsiniz.

Kaizen Yolu İle Hedeflerinizi Gerçekleştirmeye Başlayın

İyi alışkanlıklar, temel olarak etkili hedef belirleme ile bağlantılıdır. Kaizen yaklaşımı, her gün hedefimize doğru küçük bir adım atmamızı öğreterek iyi alışkanlıklar geliştirmemize yardımcı olmaktadır. Sonunda iyi alışkanlıklar, kötü olanları değiştirecek ve tutarlı kazançlar elde edeceksiniz.

Hedefinizi küçük parçalara bölerek başlayın. Her gün, her bir parçanın çok küçük bir yüzdesini gerçekleştirin. Örneğin, bir kitap yazıyorsanız, bir yazma programına karar verin ve her gün buna bağlı kalın. Her gün yazacağınız kelimelerin sayısını girin ve en azından her gün bu miktarda yazın. Bu küçük adımlar sizin için daha kolay yönetilebilir ve daha az korkutucu olacak.

Her gün küçük bir yüzde artış uygularsanız, sonunda büyük bir kazanç olduğunu fark edinceye kadar değişiklikler birbirine dayanacaktır. Kendin denemelisin. Kendiniz için 3 aylık bir hedef belirleyin. Her gün% 1 oranında başarı ile başlayın. Evet, küçük bir miktar ama yapılabilir. Performans yerine uygulamaya odaklanın. Her küçük yüzde sonunda yükselecek ve üç ay içinde başladığınız yerden ileriye doğru % 100 iyileşme göreceksiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,961BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,373TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...