Yaz Aylarında Dinç Kalmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Deniz, kum ve güneş yani  genellikle tatili çağrıştırır yaz bize.

Yaz ayları, hemen hemen herkesin çok sevdiği aylardır. Deniz, kum ve güneş yani  genellikle tatili çağrıştırır yaz bize. Çoğunluk için öyledir. Bununla birlikte sıcak ve bunaltıcı hava ister istemez insanın performansını düşürebiliyor.   Özellikle enerjiniz ile iş yürüttüğünüz  bir iş alanındaysanız aşağıda sayacağım besinler sizin için mucize etkiler gösterebilir.

Yaz mevsimi, sıvı ve mineral kaybının en fazla olduğu dönemdir. Vücudun sıvı kaybı belirli bir oranın üzerine çıktığında odaklanma problemi, tansiyonda dengesizlik ve bilinç kaybı gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, yaz dönemi beslenmenizde her şeyden önce sıvı tüketiminize çok çok dikkat etmelisiniz. Sıvı oranı yüksek sebze ve meyvelere beslenmenizde daha çok yer açabilirsiniz. Örneğin; karpuz ve salatalık gibi besinler sıvı desteği açısından inanılmaz besinlerdir.

Karpuz

Bol miktarda içerdiği C vitamini ile antioksidan özelliği oldukça yüksek olan bir yaz meyvesidir.  Bir çok kanser türüne karşı koruyucu etki gösterir. İyi bir potasyum kaynağı olmasıyla kan basıncının dengede olmasına yardımcı olur. Vücudun sıvı ihtiyacına destek olur. Karpuzu isterseniz kahvaltılarda isterseniz de ikindi saatlerinde ara öğün olarak tercih edip kendinize enerji desteği sağlayabilirsiniz.

Üzüm

C vitamini ve potasyum minerali açısından zengin bir yaz meyvesi olan üzüm, vücudun bağışıklık sistemini arttırır. Vücutta iyi bir karaciğer detoksu yapar. Ayrıca üzüm çekirdekleri içerdiği antioksidanlar sayesinde kansere karşı koruyucudur.

Kiraz

Kiraz da C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir.

Kiraz da C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir.  İçerdiği flavanoidler sayesinde vücutta güçlü bir detoks yapar.  Su oranı yüksek bir meyve olmasıyla vücudun su dengesini sağlar. Bağırsakların düzenli çalışmasına destek olur. Kabızlıkta inanılmaz etkilidir. Ayrıca kiraz, doğal bir ağrı kesicidir.  İçerdiği antosiyanin maddesiyle 15-20 tane kiraz bile bir ağrı kesiciden daha fazla etki gösterebilir. Özellikle spor sonrasında oluşan kas ağrıları için suyunu tercih edebilirsiniz.

Salatalık ve yeşil yapraklı sebzeler

Bu sebzeler bol miktarda su ve vitamin içeriği ile yaz aylarında vücut için eşsiz besinlerdir. Özellikle salatalığı sıvı desteği açısından salatanızdan, yoğurdunuzdan eksik etmeyin. Yeşil yapraklı sebzeler bol lif içerikleri sayesinde kalp ve damar dostudur. Kolesterol ve kan yağlarını düşürürler. Ayrıca göz sağlığı açısından da yeşil yapraklı sebzeler muhteşemdir. Gözün UV ışınlarından zarar görmesine engel olurlar.

Yoğurt, ayran ve kefir

Kiraz da C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir.

Yaz aylarının vazgeçilmez içeceklerindendir ayran ve cacık. Yaz döneminin muhteşem zeytin yağlı yemeklerinin yanında olmazsa olmazdır,  1 kase cacık. Hem serinletici hem doyurucu hem de serin serin  bir kalsiyum kaynağıdır.  Bu besinler probiyotik etkileriyle bağırsağın düzenli çalışmasına da destek olurlar.  Ayrıca terleme yoluyla fazlasıyla kaybettiğimiz sıvıyı ayran ve kefir gibi sağlıklı içeceklerle de sağlayabiliriz. Bol miktarda içerdiği kalsiyumla yoğurt, göbek bölgesi yağ yakımında size inanılmaz destek olacaktır.

Tükettiğiniz besinlerin ilacınız olması dileklerimle…