Yoga Kilo Verdirir Mi? Kilo Vermek İçin Hangi Yoga Yapılır?

yoga kilo verdirir mi

Yoga yapmak kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ancak tek başına kilo verme adına yeterli değildir. Kilo vermek isteyenlerin besinlerini düzenlemesi, daha hareketli olması ve süreklilik yapması ile bunu desteklemesi gerekmektedir. Özellikle ideal bir vücut için spor ile birlikte sağlıklı beslenme olmalıdır. Amaçlanması gereken doğru hedef de zayıflamak değil fit olmaktır.

Özellikle yapılan sporun doğru beslenme ile desteklenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde yaptığınız bütün spor ve harcadığınız emeklerin boşa gitme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle yoga yaparken de buna dikkat etmek gerekmektedir.

Contents

Zayıflamak İçin Hangi Yoga Yapılır?

Zayıflamak için yapılan yoga hareketleri özel olarak bulunmamaktadır. Ancak yoga düzenli olarak yapıldığında sizin zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Burada önemli olan hangi yoga hareketlerini doğru seçmenizdir. Yoga, bu konuda oldukça sınırsızdır. Hatta “Güneşi Selamlama” yogası bile bulunmaktadır.

Yağ yakımı, kilo verme gibi şeyleri kendinize hedef olarak seçtiyseniz kesinlikle buna yönelik sizi yoracak ve hareketinizi arttıracak seçenekler oldukça önemlidir. Ayrıca yukarda da bahsedildiği gibi yemenize ve içmenize dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Sporsuz Sadece Diyetle Kilo Verilir Mi?

Yoga Yapmak Neye İyi Gelir?

Yoga yapmak eski bir gelenek olarak bilinmektedir ve yüzyıllardır birçok konuya iyi geldiği düşünülmektedir. Yoganın faydaları; zihinsel ve psikolojik bağlamda oldukça üst düzeydir. Kas güçlenmesi, solunum sistemi ve kalp sağlığının desteklenmesi, strese ve kaygıya karşı iyi geldiğini, depresyonla savaşmak için en etkin çözüm olduğunu, kronik ağrıların giderilmesinde, uykunun düzene girmesinde size yardımcı olduğunu göstermektedir.

Birçok ülkede çeşitli sebeplerle yogaya başvurulmaktadır. Oldukça etkili olan bu yöntem ile birlikte insanlar çok daha iyi bir şekilde kendilerini geliştirme yoluna girebilmektedir. Günümüz dünyasında yoga stres ve sıkıntıdan kaçış yolu olarak bilinmektedir.

yoga kilo

Yoga Boy Uzatır Mı?

Yoga boy uzatmaz. Yoga, sizin duruşunuzun güçlenmesi ve daha dik bir bedene sahip olmanızı sağlamaktadır. Kısacası boyunuzu net bir şekilde yansıtmanızı sağlamaktadır. Boy uzatmanın kemikler ile ilgili olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden boy uzaması gibi bir misyonu yogaya yüklememek gerekmektedir.

Yoga Mı Daha İyi Pilates Mi?

Yoga mı pilates mi sorusunun cevabı kesinlikle size bağlıdır. Bu iki dalın hem aynı hem de farklı özellikleri bulunmasına rağmen felsefeleri birbirinden farklıdır. Bu farklılık aynı zamanda vücuda etkilerinin de farklılaşmasına neden olmuştur. Bu yüzden kesinlikle ikisinin de denenerek karar verilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Yürüyerek Göbek Erir Mi?

Hamile Yogası Kilo Verdirir Mi?

Hamilelik sonrası yoga kilo verdirmez, kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Özellikle hamilelik yogası uyku düzenleme, ağrıları dindirme, ruh halini olumlu etkileme açısından size yardımcı olmaktadır. Kilo kaybetmenizde de size yardımcı olmaktadır. Fakat tek başına yeterli değildir. Doğru besin takviyeleri ve düzenli bir yaşam ile desteklenmesi gerekmektedir.

Yoga Vücudu Şekillendirir Mi?

Yoga vücudu şekillendirir. Fakat yaptığınız yoganın sıklığına ve zorluğuna göre alacağı şekil de değişiklik göstermektedir. Vücudunuzun daha esnek ve elastik olmasını sağlamaktadır. Böylece vücudun şekillenmesinde, daha güzel bir görünüm kazanmasında size yardımcı olmaktadır. Ancak düzenli bir şekilde yapılaması ve besinlerle desteklenmesi gerekmektedir.

Özellikle Plank, Dhanurasana, Phalakasana, Setubandha Sarvangasana, Vasisthasana, Parivrtta Parsvakonasana Namaste gibi hareketler ile hem kilo vermeniz kolaylaşmaktadır hem de vücut şekliniz tam olarak oluşmaktadır.