Zihninizdeki Ağırlıklardan Nasıl Kurtulursunuz?

Bazen ağır bir sırt çantası takmış gibi hissederiz, ama sırtımıza değil de aklımıza sıkıca sarılmış bir sırt çantasıdır bu.

Artık böyle yaşamak istemiyorsan, durmaya, sırt çantasını atıp yükünü hafifletmeye hazırsan; seni mutluluğa sürüklemeyen şeylerden vazgeçmelisin.

Yükünüz ne?

Çantanız ne dersiniz? Ağır mı? Neleri bırakabileceğinizi görmenin zamanı geldi mi? Bu bağımlılıktan kurtulacak mısınız? Bağımlılığı bırakacak mısınız? Yükünüzü daha hafif yapmak için neleri atacaksınız?

Birçok insan, yıllar boyunca topladıkları olumsuzlukları atmaktan korkuyor. Hayatınızdaki en muhteşem şeylerden biri, her an onu değiştirme gücüne sahip olmanızdır. Korkmanızda sorun yok. Emin olmak iyi değildir. Korkuyu hissedin ama hayatınızı yine de değiştirin. Hayatın ışığına bakın ve acıya neden olan şeyden kurtulursanız neler olacağını kendinize sorun.

Kapıyı açın

Geçmişinizde yaşamak, kendinizi ifade etmenize izin vermeyen zihinsel hapishanede sizi kilitler. Hayat, neyin ne olduğundan ziyade ne olabileceğinin özgürlüğüyle izlenmelidir. Ama kilitli kalmak zorunda değilsin. Bu kapı içeriden açılır. Kapıyı açmak ve kendini bırakmak biraz cesaret ister. Cesaretli olun.

Garanti yoktur

Enerjiyi kendine vermeden önce vereceği çabanın sonuçlarının ne olacağını bilmek ister insan doğası. Sanki yatırım yapmadan önce paramızın pozitif bir getiri sağlayacağını bilmek rahatlatıcıdır. Hayatlarımızı değiştirmek de farklı değil. Yaşamımızın hapishane kapısının kilidini açmayı ve hayatımızın hayal ettiğimiz gibi olacağı yönüne doğru gitmeyi seçersek, bilmek isteriz. Ama hayatta hiçbir garanti yoktur.

Hayatınızda ne zaman ne olacağını bilemezsiniz. Spor yıldızlarının kariyerlerinde hayallerine kısa bir süre içerisinde varmak için çok fazla ileriye gitme ümitleri vardır. Ve birçok kişi, o günün son olacağını bilmeden sıradan bir güne başlar. Her birinizin mevcut durumunuzu tahmin edemeyeceğine bahse girerim; işiniz, ilişkiniz, ev konumunuz, vb… bunu yapamayacağımızı biliyorum.

Bazılarımız yanımızda tuttuklarımızın bizi güçlü kıldığını düşünüyor, ama bazen gitmelerine izin vermeliyiz.

– Herman Hesse –

Bırakın

Her durumda “yanlışı” görmeyi bırakın. Bunun yerine, fikrinizi doğru şeye doğru şekilde odaklayın. Dünyayı kontrol edemezsiniz, ancak içinizdeki dünyayı kontrol edebilirsiniz. Bir köpek havlaması, bir bebeğin ağladığını ya da sizi rahatsız eden başka bir ses duyduğunuzda, bundan şikayet etmeyi bırakın. Köpek sadece bir köpek ve bebek sadece bir bebek olmalıdır. Bunlara takılmak yerine, şikayetlerinizden kurtulun. Tam anlamıyla, tutumunuzu değiştirin ve olumsuzluğu bırakın. Hayattan şikayetçi iken ondan zevk almazsınız. Aklınızdaki yorumların sizi yenmesine izin veriyorsunuz.

 

Eğer zor zamanlarınızda size yardımcı olan bir tekniğiniz varsa, bunu fiziksel bir egzersizle destekleyebilirsiniz. Hangi ruh halindeyseniz, yükünüzü hafifletmede yardımcı olmak için aşağıdaki alıştırmalardan birini seçebilirsiniz. Bırakmak uzun ve zorlu bir süreç olmak zorunda değildir. Bir anda yapılabilir. Bırakmak istediğiniz şeyi yazın ve:

  • Geri dönüşüm poşetinin içine koyun ve süzülmesine izin verin.
  • Temizleyin (bunun açıklanması gerektiğini düşünmüyorum)
  • Kağıdı öğütücüye koyun, çöp kutusuna atın veya yakın

Bunu gerektiği kadar tekrarlayın. Belki yükünüz o kadar hafif olur ki artık sırt çantasına bile gerek kalmaz.