Beyne Yararlı En İyi Şekerleme Uzunluğu Nedir?

Hepimiz çocukların kestirmeye ihtiyaç duyduğunu biliyoruz ve eğer bir ebeveynseniz, çocuklarınız için kestirmenin önemini iyi biliyorsunuz

Mükemmel şekerlemenin sırrını bilmek ister misiniz? İhtiyaç duyduğunuz uykuyu yakalamak, şaşırtıcı hissetmek ve beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için en iyi şekerleme uzunluğunu veya mükemmel miktarını mı merak ediyorsunuz? Bazı araştırmalar yaptık ve bazı çözümler bulduk, öyleyse lütfen okumaya devam edin!

Hepimiz çocukların kestirmeye ihtiyaç duyduğunu biliyoruz ve eğer bir ebeveynseniz, çocuklarınız için kestirmenin önemini iyi biliyorsunuz. Bazen daha az uyku, zaman zaman daha da fazla mücadele etmeye başlamanızı sağlar. Çocuklar yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar, ancak ortalama yetişkin gece başına yedi ile dokuz saat arası uykuya ihtiyaç duyar – modern dünyadaki çoğu insanın düzenli olarak bunu yeterince alamadığını söyleyebiliriz.

Bu makalede, uyuklamanın faydalarını ve deneyimlemek için en iyi şekerleme uzunluğunu ele alacağız.

Uykunun Önemi

Uyku genel sağlığımızda hayati bir rol oynar ve vücudumuz uyku döngülerinden geçtiğinde hücrelerimiz yenilenir . Fiziksel ve zihinsel olarak uykunun işlevi, hastalık ve stres yoluyla iyileşmemize ve çalışmamıza yardımcı olur, böylece tamamen işlevsel bir şekilde uyanabiliriz.

Söylemeye gerek yok, zamanla uyku yoksunluğu bağışıklık fonksiyonunu değiştirebilir, vücudun bağışıklığını etkileyebilir ve katil T hücrelerinin etkinliğini azaltabilir (hastalanmamak için önemlidir). Yeterli uyku, bazı kanserlerle savaşmaya yardımcı olabilir, kardiyovasküler sağlığı iyileştirip koruyabilir, sinirlenebilirliği azaltabilir ve hatta metabolizmayı ve ağırlığını etkileyebilir.

Uykuyu yapmamız gerektiği açıktır – uygun bir uyku, sağlığımız adına yaşamımızda bir öncelik. Genellikle uykuyu önceleyenlerin bir şekilde tembel ilan edildiği, ancak durumun böyle olmadığı konusunda sık sık ima edilir. Aslında, doğru miktarda uyku almak, günlük yaşamlarımızda çok daha etkili bir şekilde çalışmamıza yardımcı oluyor gibi gözüküyor;

İnsan konuyla ilgili araştırma konusundaki etik sınırlamalar nedeniyle, bilimin insanlar birkaç günden daha fazla bir süre uykusuz kaldığında ne olduğuna dair kesin bir kanıtı yoktur.

Uyuklamanın Faydaları

Kestirebilme lüksüne sahip olanlarımız için, harika bir şey gibi hissettirdiğini biliyoruz – Kış günlerinde bir battaniyeyle koltukta kıvrılmak, rahat ve sıcak – bu hissi anlatmak için bilime ihtiyacımız yok. Beynimizi gerçekten şarj etmemize yardımcı olabilir mi? Araştırmalar “evet” diyor.

Geceleri yeterli miktarda uyku olmazsa, gündüz kestirmek uyanıklığı ve beyin performansını artırabilir. Bir şekerleme ayrıca muhakeme ve tepki süresinin iyileştirilmesine de yardımcı olabilir, ama en iyi kısmı? Bir şekerleme ruh halimizi bile iyileştirebilir!

“İyi Bir Gece Uykusu İçin 3 İpucu” adlı içeriğimiz için>>

Uyuklamanın faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleye göz atın:

En iyi şekerleme uzunluğu nedir?

Peki ne kadar kestirmeliyiz? Aslında, mevcut zamanınıza ve istediğiniz sonuca bağlı olarak birkaç optimal şekerleme uzunluğu vardır.

  • Öğleden sonra kendinizi moralsiz hissediyorsanız ve yalnızca uyanık kalmanız durumunda hızlıca bir yenilemeye ihtiyacınız varsa, günün en son toplantısında veya gelen kutunuzda oturan e-postaları almanıza yardımcı olmak için 10 ila 20 dakika ideal hedefinizdir.
  • Sinirli hissetmek, vurgulamak veya okumakta olduğunuz bir kitaptan bazı önemli noktaları hatırlamak için biraz daha zamana sahip olmanız mı gerekiyor? 60 dakikalık bir şekerleme, bilişsel bellek işlemede yardımcı olduğu gibi dürtüsellikte bir azalmaya karşı daha büyük bir tolerans gösterir . Bazı araştırmalar, az miktarda bir uykunun bile, öğrenilen materyallerin güçlendirilmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir!
  • Bunalmış ve bitkin hissediyorsunuz ve tamamen sıfırlama mı gerekiyor? 90 dakika, yaratıcılığı, duygusal ve prosedürel hafızayı güçlendirir ve tam bir uyku döngüsüne izin verir.

Dr. Sara Mednick, PhD, sekiz saatlik bir uyku döneminde yaptığımız gibi 90 dakikalık bir kestirmeyle aynı öğrenme geliştirme avantajlarından yararlanabileceğimize inanıyor.

Peki ne zaman?

Yani ne kadar kestireceğimizi biliyoruz, şimdi tam olarak ne zaman kestirmeliyiz? Uykunuzdan hemen sonra ya da yatmadan hemen önce bir şekerlemenin kullanışlı olabileceği muhtemel günler olabilir, ancak bunlar en iyi seçenek değildir. Her şey bir sabah yükselticisi veya bir gece kuşu olup olmadığına bağlıdır.

Erken kalkanlar için yaklaşık 1: 00 en iyisidir; gece baykuşları için, 15: 00 civarı daha iyidir. Yine de, akşam 4 ila 4: 30’dan sonra uyumayı denemek ,yatma saatinde uyumakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Düzenli uyku, bazı insanlar için genel stresin azaldığını gösterir, bu nedenle kalp krizi / kalp hastalığı, felç ve aşırı kilo alma riskini de azaltabilir.

Uyuklamada Bonus İpuçları

Uyanık olmanız ve güçlenip bir yere mi gitmeniz gerekiyor ? 20 ila 30 dakikalık bir uyku ve  bir miktar kahve (veya kafeinli bir şeyler içilir)ile  hazır olacaksınız!

Uyuklamayı kolaylaştırmak için bazı ipuçları:

  • Panjurları çekin, alanı karanlık yapın.
  • Rahat olun – sıcak giyindiğinizden veya sıcak bir battaniyeniz olduğundan emin olun.
  • Kestirmeden önce biraz gerinin.
  • Uyuyamazsanız, dinlenin – her iki şekilde de faydalıdır.