Silva Network Online Eğitim Rehberi

Silva Network network marketing eğitimleri sayfamıza hoş geldiniz. Networkokulu.net olarak güzel bir eğitim geçirmenizi dileriz. Bu içeriğimizde, 23 Nisan Perşembe Silva Network eğitimi içerisinde geçen hikayelere, sözlere, videolara ve çok daha fazlasına ulaşabilirsiniz.

Network Marketing Nedir?

Teknik olarak temelde iki farklı şekilde para kazanma mantığı olan bir ticari modeldir. Doğrudan Satışın en çağdaş versiyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğrudan satışın bir türüdür. Doğrudan satış ise ürün veya hizmetin tüketiciye aracısız olarak ulaştırılmasıdır.

Network marketing için, çok katlı pazarlama(MLM) da denmektedir. Çok katlı pazarlama (MLM) denmesinin nedeni ise her temsilcinin, kendi aracılığı ile yeni kişileri kayıt etme, onları yetiştirip, destekleyerek onların cirolarından da belirli bir yüzde alıyor olmasıdır. İlk olarak uygun fiyata aldığınız ürünleri satarak para kazanabilirsiniz. İkinci olarak da kişileri kayıt edip onların ürün almalarını ve satış yapmalarını sağlayabilir ve onların satışlarından da bir yüzdelik alarak gelir kazanabilirsiniz.

[read more]

Daha Fazla Videolu İçeriğe Youtube Kanalımızda Ulaşabilirsiniz >>

Network Marketing Tarihi

Network Marketing ya da çok katlı pazarlama (MLM) ilk olarak Amerika’da 19 yy. ortalarında çıkmıştır. Şimdiki ismi distribütör, bağımsız temsilci veya networker olan kişilere o zamanın tabiriyle “sokak satıcısı” deniyordu.

Amerika’da ortaya çıkmıştır.Dünyanın en değerli markalarından olan Coca-Cola Markası da ilk çıktıktan sonra ününü bu satışçı grup tarafından almaya başlamıştır. Dr. Asa Candler tarafından 1888 yılında Coca-Cola hisseleri satın alındı. Bu satın almadan sonra Candler, yüzlerce kişilik bir satış ekibi kurarak, bütün Amerika’nın bu markayı tanınmasını sağladı.

İlk defa, Amerika’da 1915 yılında kimya alanında doktor derecesi alan, 1933 yılında çeşitli bitkilerle geliştirdiği besin takviyelerini pazarlamak için arkadaşlarıyla konuşup, onların tavsiyeleriyle satış yapan Carl Rehnborg tarafından başlatılmıştır.

Tüm Detayları İle Network Marketing >>

[/read]


Network Marketingi Anlamak

Network marketingi anlamak için 5 önemli kavramı anlamamız gerekiyor. Bunlar İnternet, Tavsiye Satışı Ve Kaldıraç.

 • İnternet
  İnternetin hayatımızı değiştirdiği buz gibi bir gerçektir. Sadece sosyal hayatı değiştirmekle kalmadı, artık iş hayatımızı da değiştirdi. Firmalara bir tık uzaklıktayız. Ürünlere bir tık uzaklıktayız. Hesap edemeyeceğimiz kadar çok insan ile iletişim kurarak, onlara işimizi anlatabiliriz. Kayıt işlemlerini dakikalar içerisinde online yapabiliriz.

[read more]

 • Dağıtım

Önce klasik ticareti bir hatırlayalım. Diyelim ki Çin’de ürün üretiliyor. Gemilerle, uçaklarla veya yük trenleri ile Avrupa’ya geliyor. Depolanıyor, tırlarla Türkiye’ye 81 ilin bağlı olduğu ana distrübütöre geliyor.
Buradan illere, illerden de 810 İlçe bayisine yollanıyor. 8.100 alt bölge bayisine. Oradan da 25 binden fazla mahalleye gönderiliyor.
Oradan da marketlere, mağazalara veya daha küçük satıcılara gidiyor. En sonunda da müşteri gidiyor ve o ürünü alıyor. Kompleks, hantal. maliyetli bir yapı var.
Network marketingde durum çok daha farklı. Dünyanın herhangi bir yerinde üretilen ürün, sizin aracılığınız ve bir kargo firması ile evinize kadar geliyor.
Network marketing, bir dağıtım ağı organizasyonu kurmaktır. Siz de dağıtım ağınızla birlikte, ayaklı bayilerinizle birlikte herkese ulaşabiliyorsunuz. İlla sizin satmanıza gerek yok.

 • Tavsiye SatışıBu ticari sektörün satış tekniğini biz günlük hayatta bilinçsiz olarak, tavsiye satışı ile zaten yapmaktayız. Sadece bundan para kazanmıyoruz. Peki nedir bu tavsiye satışı? Tavsiye satışı yöntemi, temeli güvene dayalıdır. Bir şey hoşumuza gider; olumlu tavsiye yaparız.
  Örneğin bir restorana gittik ve yemeklerini çok sevdik. Bundan sonra ne yaparız? Bu sırrı kendimize saklamayız dimi? Tabii ki hayır. Hemen bütün tanıdıklarımıza, “Dostum şurada bir köfte yedim, var ya çok harikaydı.” “Dayı yemek yiyecekseniz şurada yiyin, hem hijyenik hem de harika.” Gibi ya da sinemada film izledik ve çok hoşumuza gitti, hemen bütün arkadaşlarımıza bu filme gitmeleri için tavsiyelerde bulunuruz.Filmi biz çekmedik, ama en fazla tavsiyeyi, yönlendirmeyi biz yapıyoruz. Para ya da ek gelir kazanıyor muyuz? Tabi ki de hayır. Ya da olumsuz tavsiyede bulunuyoruz. Örneğin telefon kullanıyoruz, yeni telefon alacak bir arkadaşımıza “Ben kullanıyorum ama hiç memnun değilim, şu sorunları var, şu özellikleri eksik, sakın bu markayı alma!” diyoruz. Arkadaşımız alması veya almaması tamamen bizim sözümüze güvendiği içindir. Bu örnekleri çoğaltabilirsiniz.Evlilikleri düşünün. Görücü usulü ile evlenmelerin tavsiyeye dayalı olduğunu göreceksiniz. Evlerde Günler yapılıyor. Kimi evlenme çağına gelmiş, iş sahibi oğlunu tavsiye ediyor. Kimi işini bulmuş, artık evlenme yaşına gelmiş kızını tavsiye ediyor.
  Evlerde ayrıca;
  TV programları, dizileri tavsiye ediyoruz.
  Kaç kişiye aynı beyaz eşya markasından aldırdığınızı bir düşünün.
  Kaç kişiye temizlik eşyası tavsiye ettiğinizi.
  Düğün salonları, orkestra, pastacı vs tavsiye ettiğinizi düşünü.Markalar artık tavsiyenin gücünü anlamaya başladı. Vodafone “Nasıl Oluyor Da Oluyor” adlı kampanyası ile tavsiye satışının gücünü ortaya koymaktadır.Kafelerde tavsiye satışı başladı. Bazı kafeler, yer bildirimi yapanlara, kafede fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşanlara, indirimli veya ücretsiz içecekler yiyecekler kampanyaları düzenliyor.
 • Kazan Kazan Mantığı
  Klasik ticarette kazan kaybet mantığı vardır.Nasıl? Diyelim ki kafe açtınız, sizin yanınıza bir kafe daha açılsa, sizin kazancınız düşmeye başlayacaktır. Sizin gelirinizin artması, yanınızdaki kafenin gelir kaybetmesi demektir.
  Network marketingde kazan kazan mantığı var. Sizin para kazabilmeniz için, sponsor olduğunuz kişinin, işe aldığınız kişinin para kazanması gerekir. Bunun için takımınızı eğitimlerle, toplantılarla motive ederek, geliştirerek onların para kazanmalarını sağlamalısınız. Burada takımınızdaki birinin çok daha fazla kazanmasını istersiniz.
  Franchise sistemler gibi aynı. McDonalds, Burger King, Starbucks örneklerini düşünün. 
 • Kaldıraç
  Mantık, az bir emek kullanarak, daha fazla sonuç elde etmektir. Kaldıraç akıllı çalışmanın mantığıdır.
  100 işçi günde 8 saat çalışsalar, size 800 saatlik iş üretmiş olursunuz.
  10 dairenizi 800 TL’den kiraya verirsiniz. Ayda 8 bin TL’li bir kaldıracını olur.
  Ağaç yetiştirmeyi düşünün. Bir elma ağacı yetiştirdiniz. Bedavaya elmaları toplarken düşünün. Bu ağaç hemen mi yetişti? Siz onu büyütmek için ona baktınız. Şimdi de bedava elma yiyorsunuz.
  Network marketingde de işe girersiniz sıfırdan. Kendinizi geliştirirsiniz. Takım kurarsınız. Onları da geliştirerek organizasyonu büyütürsünüz. 1000 Kişilik takımınız olduğunu düşünün. Hepsi günde 2 saat ayırsa, sizin için günde 2000 saatlik işlem hacmi oluşur.

Tüm Detayları İle Network Marketing Nedir? >>

[/read]


2017 Yılı Dünya Doğrudan Satış İstatistikleri (WFDSA)

Network Marketing resmi olarak 2009 yılından itibaren günümüze kadar sürekli büyümüştür. Nitekim 2017’deki verilerde yıllık cirosu son 8 yılda 72 milyar $ artarak 189 milyar$ ‘a ulaşmıştı.
2018 yılında bu rakam 193 Milyar Dolara ulaşmıştır. Günümüzde ise yaklaşık 220 Milyar Dolar büyüklüğe ulaştığı tahmin edilmektedir.

[read more]

Network Marketing günümüzde 220 Milyar $’a yaklaşan dev bir sektör haline gelmiştir.Son 10 yıldır Dünya’nın her yerinde sürekli yükseliş gösteren sektör Kuzey Amerika’da son iki yılda küçük düşüşler yaşasa da diğer tüm bölgelerde milyar $’lık bir yükseliş devam ediyor.

Son 10 yılda Network Marketing’e karşı ilgi gittikçe artarak devam ediyor. 2009 yılında yıllık 74 milyon bağımsız temsilciye ulaşan sektör 2017 yılında 116 milyon temsilciye ulaşmıştır. 2018 yılında ise bu sayı 119 Milyona ulaşmış, günümüzde ise 125 milyon civarında bağımsız temsilciye ulaştığı tahmin edilmektedir.

Network Marketing istatistikleri gösteriyor ki bu sektör gerçekten kazandırıyor. 2017 yılı hem firmalar hemde temsilcileri için gayet bereketli geçmiş diyebiliriz.  Sektörde büyüyen firmalar bağımsız temsilcilerine 76 Milyar $ komisyon demesi yapmış.Bu da günde 208 Milyon $ gibi çılgın bir ödemeye tekabül ediyor.

Network Marketing’de bağımsız temsilcilerin çoğunluğu kadın olması Network Marketing firmalarının ürün seçimlerinde de payı yüksektir. Son yıllarda erkek bağımsız temsilcilerin artışı firmalarında ürün kategorilerinde çeşitliliğe sebep olmuştur.


(WFDSA) 2018 Dünya Doğrudan Satış İstatistikleri Ne Söylüyor? 

2018 yılında, dünyadaki tüm pazarlardaki bağımsız temsilcilerin %74’ünü kadınlar oluştururken belki de dünyada kadınlara kendi işlerini kurmak için büyük imkanlar tanıyan tek sektör diyebiliriz.

[/read]

 


Sözler

Network marketing hakkında dünyanın en önemli girişimci, iş adamı ve devlet yöneticilerinin söylemiş oldukları sözler;

Donald Trump;

Dünyaca ünlü iş adamı, milyarder ve şuan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak görev yapmaktadır. Kendi network marketing firması da bulunmaktadır. Katıldığı bir etkinlikte şunları dile getirmiştir;

Ben network marketinge inanıyorum. Çünkü ben network marketingin büyük bir hayranıyım.

[read more]

Les Brown;

Dünyanın en ünlü motivasyon konuşmacıları arasında gösterilmektedir. Ayrıca girişimci ve de eğitimcidir. Bir dönem network marketing de yapmış olan Brown, katıldığı bir röportajda şunları dile getirmiştir;

Network marketing içinizdeki girişimciyi ortaya çıkarır. Çünkü çağımız kendine güven çağı. Ayrıca şunu unutmayın, insanlar havaya ateş ederler, yere değil. Bence dışarıda sektörden nefret eden çok fazla insan var. Çünkü onlar bu ticareti hızlı zengin olma yolu olarak görüyorlar. Ancak bu ticaret koçluk sağlayan bir yapı. Katıldığınız hangi organizasyon olursa olsun, eğer çalışırsanız işe yarıyor. Eğer çalışmazsanız da işe yaramıyor.”

Bill Clinton;

Amerika eski başkanlarından Bill Clinton, başkanlık yaptığı dönemde, ulusa sesleniş konuşmasında Nework Marketing sektöründe olan kişilere teşekkür etmiştir;

“Milyonlarca insanın hayallerinin gerçekleşmesini ve ekonomimizin büyümesine yardım eden sizlere seslenmekten gurur duyuyorum. Eğer doğru kurallar içerisinde kendiniz ve ailenizle inanarak çalışırsanız iyi bir gelecek için tüm fırsatları yakalayabilirsiniz. Bu nedenle her gün büyüyen network marketing sistemini destekliyoruz.

Sadece kendi başarınızı gerçekleştirerek değil, diğer insanlara da bu fırsatı sunarak ülkemizi ve ekonomimizi güçlendirmekte, aynı zamanda uluslararası bireysel bir girişimciliğin parçası olarak hem yurt içi hem de yurt dışında inanılmaz başarılar elde etmektesiniz. 

Bu sektörde çalışanların 3/4’ü kadın ağırlık olarak sizler, aile bütçenize ek gelir imkanı sunarak çocuklarınıza iyi bir gelecek imkanı sunmak için çabalamaktasınız. Tüm başarılı çalışmalarınız için sizlere teşekkür ediyorum.

Warren Buffett;

Dünyaca ünlü iş  adamı, milyarder, girişimci ve de yatırımcıdır. Dünyanın en zengin insanları arasında yer almaktadır. Katıldığı bir röportajda, “Şimdiye kadar yapmış olduğunuz en iyi yatırım nedir?” sorusuna; ” Şimdiye kadar ki yaptığım en iyi yatırım, network marketing sektörüne yaptığım yatırımdır.” diye cevap vermiştir.

Warren Buffett Kimdir? >>

Robert Kiyosaki;

Dünyaca ünlü iş adamı, eğitimci ve de girişimcidir. Ayrıca dünyanın en çok satan kitabının – “Zengin Baba Yoksul Baba”- yazarıdır. Kiyosaki, ünlü kitabı “İş Okulu” adlı kitabında, zengin olmanın 11 yolundan biri olarak, ağ pazarlama endüstrisini belirtmiştir.

Richard Branson;

Asıl adı Sir Richard Charles Nicholas Branson’dır. Dünyaca ünlü, İngiliz iş adamı ve 350’den fazla şirketi bulunan Virgin şirketler grubunun kurucusu ve CEO’sudur. Ünlü milyarder, Eric Worre ile yaptığı söyleşide, network marketing için şunları dile getirmiştir;

“Ben network marketingin ve girişimciliğin muazzam bir inananıyım. Bence gelecek 20 veya 30 yılın mesleğini siz network marketing girişimcileri yaratacak.” 

Prof. Dr. Charles King;

Harvard Üniversitesi mezunu, Illinois Chicago Üniversitesi Pazarlama Profesörü ve pazarlama ağının akademik dünyadaki en önemli destekçilerinden biridir. İlk başlarda network marketing sektörüne inanılmaz bir önyargısı olan Profesör, bir öğrencisi ile başlattığı araştırmalar sonucunda, deyim yerindeyse “Network Marketing Guru”su olmuştur.

[/read]