Her dönem çoğu kişinin aklına düzenli spor yapmak geliyordur. Cümlede de bahsettiğimiz gibi sadece geliyordur, uygulaması yapılmıyordur. Biz de bu durumu bildiğimiz için sizlere düzenli spor yapmanın faydaları çerçevesinde bilgiler hazırladık. Bu bilgiler ile düzenli spor yapmanın önemini anlayacak, hayatınızda bir adım atacaksınız.

Düzenli spor yapmak doktorlar tarafından sürekli önerilir. Fakat önemi tam olarak açıklanmaz. Çünkü önemini açıklayacak süre doktorlara verilmez. Sizler için düzenli sporun önemini derledik. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Spor Yaparken Bunlara Dikkat Edin! >>

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Düzenli spor yapmak, fiziken ve ruhen yararlıdır.

 1. Düzenli spor yapmak, fiziken ve ruhen yararlıdır. Bu başlığı sadece fiziksel fayda olarak düşünmeyin. Yaşadığınız depresif halleri, stresli halleri spor ile atlatmanız mümkün.
 2. Hafif tempoda yapacağınız uzun veya kısa süreli spor, meditasyon özelliği sağlayarak sizi negatif enerjiden kurtarabilir.
 3. Spor yapanlarda endorfin adında bir hormon salgılanır. Bu hormon, mutluluğu arttırdığı gibi cinsel güç ve arzuyu da arttır. Bu nedenle yaptığınız spor ile orantılı olarak cinsel performans ve istekleriniz artabilir.
 4. Düzenli olarak spor yaptığınızda vücudunuz daha dayanıklı olur. Bu sayede bağışıklık sisteminiz güçlenir.
 5. Spor yapmanın en bilindik özelliklerinden biriside kas, kemik ve iskelet sistemini güçlendirmesidir. Bu nedenle düzenli spot yaptığınızda hayatın yorucu temposundan daha az etkilenebilirsiniz.
 6. Spor yapmak, sindirim sisteminize oldukça yararlıdır. Ayrıca, bağırsak hastalıklarına da yakalanma şansınızı düşürür.
 7. Unutkanlık, Alzheimer gibi hastalıkların yaşanma oranını azaltır.
 8. Spor ile sosyalleşebilirsiniz. Arkadaş çevreniz genişleyebilir.
 9. Düzenli spor yapmak, kendinizi güçlü hissettirebilir. Bu sayede de motivasyonnunuzu arttırıcı etkisi vardır. Güçlü bir bireyin yapamayacağı çok az sayıda iş vardır.
 10. Sırt ve bel bölgelerinde ağrı yaşıyorsanız ilacınız; düzenli spor yapmak. Çünkü, düzenli spor yaptığınızda kas ve eklemleriniz güçlenir. Bu sayede ağrınız azalır.
 11. Düzenli olarak spor yapan kişiler toksinleri kolayca atabilir. Tabi bu sayede hem zararlı toksinler gidiyor hem de kilo verme kolaylaşıyor.
 12. Düzenli ve belirli periyotlarla yapılan sporda yağ kütlesi gittikçe azalır ve kas kütlesi artmaya başlar. Tabi böylelikle daha fit bir vücut mümkün hale gelir.
 13. Spor yaparak fit bir vücuda sahip olacağınız için buna paralel olarak özgüveniniz de artacaktır. Bu nedenle de sporun özgüven arttırıcı bir etkisi de vardır.

Özgüveninizi Artırmak İçin Bunları Yapın >>

Bir iş ve yanında birkaç başka projeye sahip olmak sizi tatmin ve aktif hissettirebilir. Ancak bu da sizin zaman ve enerji konusunda yetersizlik yaşamanıza ve bunları düzgün bir şekilde yönetebilmek için günlük yoğun bir mücadeleye girmenize neden olur.

Asıl peşinde koştuğu işi farklı olan ancak o işten geliri henüz faturalarını ödeyemiyor diye maaşlı işe giren insanlar var. Maaşlı işe girmeden önce yaptıklarını(kendi işleri için) yapabilmek için çok daha az zamanları ve enerjileri kalmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde, zaman yokluğunu gerçekten akıllıca kullanabilen bir çoğunluk var. Bu durum bizim kendimize bunun nasıl olabildiğini sormamızı sağladı. Öz eleştiri, bu sorularımızın cevaplarını açığa çıkardı ve bizi bunları sizlerle paylaşmaya itti. Çünkü bunlar, sizin hayatınızda da var olabilir.

İşte verimliliği engelleyen 7 alışkanlık:

Ertelemek ve belirsizlik. Yanlış seçim yapma ve bilinmeyenden korkmak herkesi kararsızlığa itebilir. Bu kararı vermediğiniz her saat, refahınız ve günlük verimliliğiniz üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Hoş olmayan veya sıkıcı bir görevi önce bitirmek, günün daha basit görevlerini tamamlamayı kolaylaştırır.

Çoklu görev. Tüm çabalarımızın % 20’sinin toplam sonuçların %80’ini verdiğini belirten Pareto ilkesini duydunuz mu? Bu prensip maksimum verimlilikle tanımlanan meşhur “akış durumu” ile ilgilidir. Çoğu zaman insanlar, o akış durumuna ulaşmak için bir görevi baştan sona bitirmekten daha fazla zaman harcarlar. Çoklu görev ile bu amaçtan uzaklaşırsınız, çünkü bir aktiviteden diğerine geçiş yapmak momentum kazanmayı zorlaştırır.

Öğrenilenleri uygulamamak. Bir alışkanlık edindiğiniz ve bildiğiniz şeyleri uygulamamak temel olarak hiçbir şey yapmamak demektir ve kötü bir alışkanlıktır. Photoshop’u öğrenmek istediğinizi ve 5 saatlik bir eğitici videoyu izlemeyi kararlaştırdığınızı varsayalım. İzlerken, videodaki araçları kullanmaya çalışın ve programı kendiniz deneyimleyin. Bilgi; videoyu izlemekten ve program için öğrendiklerini daha sonra uygulamaktan çok o an yaptıklarınla hayatına kalıcı olarak dahil olur.

Bir amaç olmadan uyanmak. İnsanların çoğu, oto-pilotta, rutine bağlamış ve günlerini planlamak için zaman ayırmadan hayatlarını yaşıyorlar. Teknoloji işe yaramıyor çünkü sosyal medya bizi kendimize karşı bir kayıtsızlık durumuna ve önemsiz konulara olan ilgisi ile bizi kendisine çekiyor. O gün yapmak istediğiniz bazı açık şeyler belirleyip plana döktükten sonra, zihniniz amacınıza hazır olacak ve daha az dikkatiniz dağılacaktır.

Farklı şeyler yapmaya çalışmamak. İşleri bitirmek için daha yaratıcı yollar bulmaya çalışmaksızın aynı şeyi yapma alışkanlığı, potansiyelinizi sınırlandırabilir. İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek ve problemleri çözmek için sürekli olarak evrim geçirip yaratıcı yollar bularak bu evrim seviyesine ulaşmıştır. Okuma veya yazma hızınızı geliştirmeye odaklanmanız gerekiyorsa, bir günde ne kadar daha fazlasını yapabileceğinizi düşünün. Yapabileceğiniz en iyi şey açık fikirli olmak ve yeni durumlara uyum sağlamaktır.

Uyku eksikliği. Ne yapıyor olursanız olun, çok yorgun iseniz, işiniz daha uzun sürecek ve odaklanmanız daha zor olacaktır. Uyku eksikliği aslında IQ’yi düşürür. İşleri aksatmak ve günün boşa gitmesine izin vermek istemesen de, ihtiyacın olan uykuya odaklanmamak çok yanlış bir seçimdir. Ertesi gün uyandığınızda, yeniden şarj olmuş hissedeceksiniz ve işlerin yapılması daha kolay olacaktır.

Fiziksel aktivite eksikliği. İnsanlar fiziksel aktivitenin önemini küçümser. Uzun zaman önce, çoğu insan avlanmaya ve toplamaya çok çaba harcadı. Günümüzde fiziksel aktivite isteğe bağlıdır, ancak çoğu doğal bir anti-depresan olarak görülmektedir. Egzersiz yaparken, beyniniz serotonin salgılar, bu da ruh halini yükseltmeye ve stresin daha kolay idare edilmesine yardımcı olur. Stresle yapıcı bir şekilde uğraşmak, ilerlemenize engel olan şeylerin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır.

Verimliliğinizin sonuçlarını düşünmeden kötü alışkanlıklara yönelmek kolaydır. Kendiniz üzerine öz eleştiri yapmak; alışkanlıklarınızı gözden geçirmenin ve doğru şeyleri yaptığınızdan emin olmanın, ayrıca yanlış olanları da yapmamanın harika bir yoludur. Bir şey yaparken doğru olanı yapmaya daha çok dikkat etmek, daha zahmetli olduğu anlamına gelmez.

Stres; günlük yaşantınızda karşılaştığınız olayları zihninizde yorumlayıp, olayın üstesinden gelemeyeceğinizi düşündüğünüzde beyniniz bazı sinyaller gönderir. Vücudunuz alarm verir ve savunma durumuna geçer. Bu alarm durumunda kişinin vücut ısısının artmasından nefes alış verişinin hızlanmasına, kalbinin daha hızlı atmasına kadar vücut bazı tepkiler gösterir. Bu bir hastalık değildir ama kontrol etmediğimizde, hastalık gibi zararları olabilir hatta büyük hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

İşte onca zararlı etkisi olan bu stresten kurtulup hayatınızı iyileştirmeniz için sizlerle birkaç basit yol paylaştık.

Değerlendirin

Mevcut durumunuz. Stresli olarak algıladığınız çoğu durum ciddi bir tehdit değildir; durumunuzu yeniden değerlendirirseniz, stresinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

Nefes

Vücudunuz gerginleştiğinde, geçici olarak nefes almayı durdurur. Vücudunuz doğal olarak soluyarak ihtiyaç duyduğu oksijen ve karbondioksit miktarını düzenler.

Bunun bilincine varın ve daha uzun ritmik nefesler alın. Bu hem bedeninizi sakinleştirecek hem de zihninize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Gözlerinizi kapatmaya ve zihninizi temizlemeye her gün 15 dakika ayırın.

Egzersiz

Sporun beynimize biyolojik ve psikolojik anlamda yaptığı etkilerin ruh sağlığınızı geliştirici bir etkisi vardır. Haftada iki, hiç vakit bulamıyorsanız bir gün kardiyovasküler egzersiz yapın. Hareket anında salgılanan bazı özel hormonlar (endorfin ve serotonin) mutluluk ve haz duygularınızı arttırır.

İlişkiler

İlişkileriniz kemikleriniz gibi olsun istersiniz: Güçlü ve sağlıklı! İlişkiler kurmak için doğarız. Sağlıklı ilişkilere yatırım yapmadığınız zaman boşluğa düşersiniz. Anahtar kelime sağlıklı olmak. Eğer kişi bu boşluğa düşerse bunu; iş, spor, tv izleme, vb gibi şeylerle doldurmaya çalışır.

Aşk

Sevgiyi verin ve sevgi alın, bilin ve bilinin, gerçek, doğru, koşulsuz sevgi… Dünyadaki en büyük güç sevgidir.

Ruhani Yaşam

Böyle bir hayat yetiştirin ve bir yaşam kaynağına, kendinizden daha büyük bir şeye bağlanmayı öğrenin. Böyle bir bağ kurduğunuzda hayatınızdaki diğer ilişki ve iletişimlerinizin nasıl etkilendiğini göreceksiniz.

***

Stresi azaltmak için yukarıda saydıklarımızı hayatınızın normali haline getirirseniz, inanın bize hayatınızda büyük etkilerini göreceksiniz. Durmayın yavaş yavaş uygulamaya başlayın.

Size kendinize sormuş olabileceğiniz veya hiç sormadığınız bir soru soracağız.

Hayatınız, ruhunuzun ihtiyaç duyduğu ve istediği şeyle uyum içinde ve akış halinde olduğunu hissediyor mu?

Hayat kargaşasında bir yerden diğerine giderken, ruhunuzun gerçekten istediği ve arzuladığı şeyle tam olarak uyuşmayan şeyler için harekete geçmek veya karar almak çok kolaydır.

Yavaşlamak, nefes almak ve içinize dönmek için bir gün ayırın. Sonra, aşağıdaki üç aracı kullanmayı deneyin!

 

Meditasyon

5 ila 30 dakika harcayabilir ya da sizin için doğru olan her şeyi yapabilirsiniz. Sadece nefes alın, rahatlayın ve kendinizle olun. Gelen şeyi görün ve hissedin ve kendinizle birlikte olmanıza izin verin, kendinize şunu sorarak bitirin:

Eğer hizalanmış ve akış içinde bir yaşam yaşıyor olsaydım, bu benim için ne gibi bir his olurdu?

Ne olduğunu görün!

 

Terleyin!

Vücudunuzu hareket ettirmek için gündüzleri biraz zaman ayırın. Bu, sıcak yoga sınıfı, hızlı tempolu yürüyüş, spor salonu seansı veya bir esneme rutini olabilir.

Amaç vücudunuzu hareket ettirmek ve ideal olarak terlemeye başlamaktır. Bu zamana alışmak zihni, bedeni ve ruhu canlandırır.

 

Ruh için hareket

Yaşamın eğlenceli, akışında ve kolay olması gerektiğine inanan büyük bir insansınız!

Ruhunuzun ihtiyaç duyduğu ve istediği şeyi yapmak için biraz zaman ayırın. Keyifli, eğlenceli ve doğal olarak yaptığınız bir şey olabilir. Bu neredeyse zahmetsiz olmalı ve içinizden gelmelidir.

 

***

Kaptınız bu işi!

Siz, SİZ’i geri getirmek için ihtiyacınız olduğu kadar bu üç aracı kullanın.

Bunlar, ruhunuzla nasıl iletişime geçeceğinizi bilmenize yardımcı olacak üç basit ama güçlü yol.

Ruhunuzun arzu ettiği şeyleri söylediğiniz zaman ve evet dediğinizde, hayat da size evet diyecek!

Hayatınızın üstesinden gelmenin gerçekten zor olduğu zamanlar olur. O zamanlarda strese kapılıp, düşük bir özgüvene sahip olabilir ve devam edemeyecek noktaya geldiğinizi hissedebilirsiniz. Neyse ki, bunları nasıl aşacağınızı ve tüm bunları, bu tarz şeyleri tecrübe etmek adına sizlerle 5 basit ama etkili yolu paylaşıyoruz:

 

Durumunuzu bilin

Olumsuz düşünceler açıkça düşünmenizi zorlaştırabilir. Devam edebilecek bir yol yokmuş gibi hissettirebilirler.

Bu düşünceyi kırmak için kendinize sorun: Ben değiştim mi?

 

Kendinize zaman ayırın

Siz önemlisiniz ve bunu bilmeniz gerekir.

Sağlıklı bir beslenmeniz olduğundan emin olmak, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Vücudunuz sağlıklı olduğunda, aklınız da öyle olur.

 

Bir tür egzersize katılmaya çalışın

Sağlıklı beslenme ve egzersize ek olarak, meditasyon da yapabilirsiniz.

Bu size uygun değilse, nefes egzersizleri de deneyebilirsiniz.

 

İleriye hareket etmenin bir yolunu bulun ve planlayın

Strese neyin neden olduğunu öğrendikten sonra, bunları çözmenin yollarını aramaya başlayabilirsiniz.

 

Bir ‘Pozitif Günlük’ tutun

Mümkün olduğunca fazla, olabilecek olumsuz şeyleri göz ardı edin. İyi enerjiden de daha fazlasını yaşamınıza çekmek için sadece olumlu şeylere odaklanın.

 

Üstlenebileceğiniz şeylerin sınırını bilin

Bildiğiniz gibi, başarısızlıklarla karşılaşacağınız bazı günler olacak ve en iyi niyetli planlarınızın başarısız olduğu zamanlar olacaktır. Bunun herkesin başına gelen bir şey olduğunu ve pes etmenin bir nedeni olmadığını bilmelisiniz.

 

Pes etmeyin

Hayatla başa çıkmanın yollarını bulmak biraz zaman ve çaba harcayabilir. Bununla birlikte, bu, yapılamayacak oldukları anlamına gelmez.

Öz saygı oluşturmak yeni bir alışkanlık oluşturmak gibidir. İkinci doğanız haline gelmeden önce küçük çabalar gerektirir. Size yardımcı olmak için, kullanabileceğiniz bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

 

Kendinizi geliştirmeyi öğrenin

Kendinizi geliştirmek için fırsatları besleyin. Bilgi edinerek ve deneyimlerle yaşayarak başlayın. Öz saygı yaratmak, sürekli kendini geliştirmeyi gerektirir.

 

Ne istediğini bilmek

Düşük benlik saygısı olan çoğu insan ne istediğini bilemez. Güveninizi artırmak istiyorsanız, ne istediğinizi bilmelisiniz.

 

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapan kişiler, benlik saygısında kayda değer bir iyileşme yaşayacaktır. Düzenli egzersizler formda kalmanıza ve güveninizi arttırmanıza yardımcı olur.

 

Kendiniz olmayı öğrenin

Öz saygı oluşturmaya başlamak için, başka biri değil kendiniz olmayı öğrenmelisiniz. Yüksek öz saygısı olanlar, eşsiz insanlardır.

 

Azim

Hatalarınızı ve eksikliklerinizi mutlaka öğreneceksiniz, ancak sebat etme yeteneğiniz size etki edecek şeydir. Azim, sıkı çalışmayı takdir etmenize ve güven kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yaşamı anlayın

Yüksek öz saygı oluşturmak için hayatı, amacını ve gerçekte ne anlama geldiğini tam olarak anlamanız gerekir.

 

İnsanlarla tartışmaktan kaçının

Öz saygınızı arttırmak için insanlarla tartışmaktan kaçının. Başkalarını eleştirmeden önce kendinize bakın.

 

Diğerlerinin başarılı olmasına yardımcı olun

Başkalarına yardım etmenin yollarını düşünün. Yüksek öz saygıya sahip insanların çoğu, insanların hayatlarına değer katar ve başarılı olmaları için onlara ilham verir.

 

Yeni bir şeyler öğrenin

Öz saygınızı geliştirmenin bir yolu, bilgilerinizi sürekli olarak güncellemenizdir. Okumak bunun için yapılabileceklere güzel bir örnektir.

 

Cömert olun

Başkalarına karşı cömert olmak, öz saygınızın artmasına yardımcı olabilir. Unutma, paylaşmayı sevenler asla yok olmaz.

Hepimiz mutluluğu arıyoruz… Ve iyi hissetmenin anahtarı başarılı ve anlamlı bir hayat. Peki kaçımız için iyi hissetmek bir öncelik? Ne sıklıkla karar veriyoruz iyi hissetmek için? Günümüzde bu sorulara tatmin edici cevaplar almak zor gibi görünüyor ama bunun yanında bir şeyi atlayamayız: Mutluluk önemli ve şansa bırakılmamalı.

 

Düşüncelerinizi bilinçli bir şekilde “siz” yönetin!

Bir çoğumuz için bunu yapabilmek kolay değil. Çünkü biliyoruz ki duygu ve düşüncelerimiz iç dünyamızın yansımalarıdır. Aslında bu kısmen doğru değildir. Çünkü deneyimler düşüncelerimizi takip ederler ve ardında bize bir duygu bırakırlar. Dolayısıyla şu an hissettiklerimizi bir kenara bırakıp düşüncelerimizi değiştirmeye başlamak, önce deneyimlerimizi değiştirecek; ardından da bize yeni duygular kazandıracak. Böylece hayatımız da değişecek aslında.

Diyelim ki iyi hissetmiyorsunuz, eğer daha önce düşünce, duygu, deneyimler ve hayatınız arasındaki ilişki üzerine düşünmediyseniz, yapacağınız ilk şey kendinizi bu duyguya teslim etmeniz ve negatif senaryolar üretmeniz olacaktır. Çünkü beyniniz buna programlıdır. Eğer bunu gördüğünüz anda negatif düşüncenizi değiştirir, onu tekrar ederseniz kısa süre içinde iyi hissedeceksiniz.

İlk bakışta zor ve gerçek dışı görünebilir, ama bu pratik edilmesi kolay bir kazanımdır. Eğer yeterince gayret ederseniz pozitif düşüncelerden oluşan dünyanıza hoş geldiniz.

 

İyimser olun!

İyimser olmak Pollyanna olmak ve problemleri görmezden gelmek demek değildir. İyimser olmak problemlerin çözümleri olduğuna inanmak, coşkulu ve yaratıcı olmak, yeniliklere açık olmak demektir.

Kimse geleceği bilmiyor. Ama şunu biliyoruz ki, beklentiler bize zarar verir. Dolayısıyla neden kötü senaryolar üretip, kötü bir gelecek beklentisi içine girelim? Her şeyde iyi tarafından bakılacak bir “iyi taraf” vardır. Problemler aslında fırsatlar olabilir. Hatalar deneyimlere dönüşebilir. Acı sizi büyütebilir. Nereye odaklandığınız sizin seçiminiz.

 

Hadi! Kendinizi de alın ve bir yürüyüşe çıkın!

Yürüyüş yapmanın sağlığa faydalarını anlatan her gün yüzlerce şey okuyor, izliyor, dinliyoruz. Ama burada bahsedilen psikolojik faydaları… Yapılan bazı çalışmalara göre, yürümek depresyon belirtilerini hafifletmektedir. Uzun bir yürüyüş, probleminizle sizin aranızda duygusal bir mesafe yaratarak zihninizin arınmasına yardım edecektir.

İyi hissetmek önemli. Daha doğrusu, yaşamanın önemli bir gerekliliği. Dolayısıyla negatif hislerle zaman kaybetmeyin. Kontrolü ele alın!

 

Hayatta, onlar olmadan hayatın korkunç veya rahatsız edici olacağına inandığınız bazı şeyler var.

Ancak gerçekte, hayat genellikle bu şeyler olmadan daha da iyidir. Hayattaki hiçbir şey sizde bağımlılık yaratmamalıdır.

İşte bıraktığınızda iyi hissedeceğiniz alışkanlıklar:

Facebook’u günlük kontrol etmek

Zamanınızın ve duygularınızın kıymetini bilin.

Facebook’tan hangi bir maddi gelir elde ediyor musunuz? Kendinize bunu sorun ve bir an için eleştirel davranın.

Orada gördüklerinizle yükselip motive olmuş hissediyor musunuz? Araştırmalar, Facebook’un kendimiz hakkında kötü hissetmemizi sağladığını gösteriyor. Bu da onu bırakmak için yeterli sebeptir.

Futbol izlemek

Zamanınızın kıymetini bilin. Bunu tekrar etmek çok önemli.

Bir örnek olarak futbolu kullanıyoruz çünkü, herkes futbol izleme bahanesiyle bir kaç şişe içki içiyor. Futbol izlemek tüm hafta sonunu tembelce geçirmek için iyi bir bahane oluyor.

Zamanınızı nasıl daha olumlu bir şekilde geçireceğinizi bilmiyor musunuz?

İşte bir kaç fikir:

Düzenli alkol içmek

Paranızın ve vücudunuzun değerini bilin.

Haftada bir sürü ekstra zaman bulmak istiyorsanız – içmeyi bırakın. Alkol tüketimini bırakmanız hedeflerinize ulaşmanızda hem ekstra zaman, hem maddiyat olarak size kolaylık sağlar.

Günlük haber tüketmek

Haberlerin çoğu bizi etkilemez. Haberler, duyguları karıştırmak ve bizi sisteme bağlı tutmak anlamına geliyor.

Tek kurtuluş yolu, haberlerden uzak durmaktır. Olumsuzluk ve korku veren kaynaklardan kurtulun. Pozitifliğe ve insanlardan dökülen sevgiye ihtiyacımız var. Dünyayı daha zarif, mutlu ve daha iyi yapanlardan biri olun.

Olumlu olun. Mutlu olun.

Şikayet etmek

Hayatınızdaki olumsuzluğu ortadan kaldırın. Buna şikayetle başlayabilirsiniz.

Olumsuz duygular sağlığımızı ve verimliliğimizi zedeler. Kendimizden dünyaya da olumsuzluk yayar.

Sahip olmadığımız şeylerden şikayet etmeyi bırakırsak, daha mutlu oluruz.

Araştırmalar, çevremizdeki insanlar tarafından ne kadar etkilendiğimizi gösteriyor. Bu, olumsuz insanlarla uğraşmamak için oldukça mantıklı bir sebeptir. Onları adım adım takip etmeyi bırakın. İlk başta ağrılı olabilir, ama sonrasında daha iyi olacaksın.

Bahsi geçen şeylerden vazgeçerseniz, başarıya ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

Sonuç

Başarıya ulaşma yolunda size engel olan bu önemli şeyleri ortadan kaldırırsanız, kendinizi yaptıklarınızdan daha çok keyif alıyor olarak bulacaksınız. Sizlerin de eklemek istediğiniz maddeler varsa mutlaka yorum kısmında bizlerle paylaşın.

Günümüzün dünyası verimlilikle ilgilidir. İş yerinde üretken olmanız beklenir, sonra eve gelip ev işlerinizi verimli bir şekilde bitirmeniz. Her şeyde üretken olmamız bekleniyor, ancak genellikle “yapılacaklar” listemizde sahip olduğumuz her şeyi yönetemeyiz. Bu da genel olarak performansımız ve hayatımızdan memnun olmadığımızı hissettirir.

İşte verimliliğinizi artırmak için benimseyebileceğiniz 6 alışkanlık var.

Akıllı Çalışın, Çok Değil

Daha az çalışabilir ve yine de üretken olabilirsiniz. İş gününüz başlamadan önce, oturun ve o gün için görevlerinizin bir listesini yapın. Fazla çalışmamaya çalışın!

Öncelik Verin

Önceliklerin bir listesini yapmak üretken olmanın en önemli adımlarından biridir. Çalışmaya başlamadan önce ana hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirleyin.

İyi Uyuyun

İyi bir ferahlatıcı uyku, her şeyin tedavisidir. 7 saatten az uyuyan insanlar, daha fazla hasta olurlar. İyi bir gece uykusu, iyi bir ruh hali, motivasyon ve üretkenliği sağlar. Üretken ve motive olmak için iyi dinlenmenin çok önemli olduğunu unutmayın!

Doğal Aydınlatma Kullanın

İş yerinizde masanızı pencerelere daha yakın bir yere yerleştirmenin ne kadar fazla işe yarayacağını biliyor musunuz? Çalışma alanı pencerelere daha yakın olan insanlar %12 daha verimli! Bu yüzden masanızı pencereye yaklaştırın ve verimli bir günün tadını çıkarın!

Olumlu Kalın

Sadece kendiniz için değil, aynı zamanda başkaları için de üretken ruh halini yaratmak ve korumak için daima olumlu kalın. Bu nedenle olumlu tavrınızı koruyun, kesinlikle daha iyi performans göstermenize yardımcı olacaktır!

Ve bazı başarısızlıklardan dolayı mutsuzsanız, başarısızlığın başarının sadece bir başka adımı olduğunu unutmayın. Bu harika bir hayat dersi.

Egzersiz Yapın

Egzersizin vücudumuz ve zihnimiz üzerindeki olumlu etkisi uzun zaman önce kanıtlanmıştır. Kendimizi yeniden şarj etmemize, zihnimizi yenilememize yardımcı olur. Zihinsel ve fiziksel sağlığımız için birçok avantajı vardır.

***

Öyleyse neden sağlıklı yaşam tarzını bırakalım? Özellikle iş hayatınıza nasıl fayda sağlayacağını bildiğinizde bunu yapmaya kesinlikle gerek yok. Eğer hedeflerinize ulaşmaya ve bir kariyer inşa etmeye kararlıysanız, sağlıklı bir yaşam tarzına sadık olursanız, kesinlikle bir üretken makineye dönüşürsünüz!

Daha iyi bir insan olma arayışımız, yaşamın 3 ana alanındaki genel büyümemizin kolektif bir sonucudur.

Vücut, zihin ve ruh alanlarında ufak bir iyileşme belirtisi gösteriyorsanız, inanın; daha iyi bir insan olma yolundaki toplam gelişiminiz, tek bir alanda en iyi olmaya çalışan kişiden çok daha fazla olacaktır.

Şimdi, bu 3 alanı tamamlayarak ‘daha iyi’ bir insan olma arayışına başlayalım:

 

Vücudunuza iyi bakın

Yolculuğunun ilk adımı vücudumuza daha iyi bakmaktır. Kendi bedenini kontrol edemeyen biri diğer alanlarda da başarılı olamaz. Vücudunuz sizi bu hayattaki uzun yolculuklara çıkaran bir araç. Buna saygı duymalısınız. Kötü alışkanlıklar, kötü rutinler veya sağlığınızı etkileyebilecek herhangi bir şeyle onu kötüye kullanmayın.

 

En sağlıklı yiyecekleri tüketin

Ne yediğiniz sağlığınızı yansıtır. Ne kadar sağlıklı yersiniz, o kadar sağlıklı, enerjik ve canlı hissedersiniz.

 

Bir fitness programını takip edin

Her zaman rutininizden biraz zaman ayırın ve kendinize zindelik kazandırın. Sabah yürüyüşü bile -günde bir mil- uzun vadede sizin için harikalar yaratabilir.

 

Uykunun önemini kavrayın

Her zaman günde en az 7 saat uyumaya çalışın.Bu, sağlığınızı kontrol altında tutmakla kalmayacak, aynı zamanda yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi arttıracaktır.

 

İyi kitaplar okuyun

İyi kitaplar, sizin -her zaman imkansızı başarmanız için- bilinçaltınızı ve zihninizi eğiterek hayal ettiğiniz bir adama dönüştürme gücüne sahiptir.

 

Düşüncelerinizi izleyin

Düşünceleriniz kaderinizi şekillendirir, bu yüzden kaderinizi mümkün olan en tatlı şekilde şekillendirmek istiyorsanız, onları izlemek sizin görevinizdir.

 

Özverili olun

Açgözlülüğü bırakın ve zihninizin özverili bir şekilde işlemesine izin verin. Paylaşmak önemlidir.

 

Geçmişi bırakın ve geleceği düşünün

Daha iyi bir insan olmak istiyorsanız, geçmişte yaşamayı bırakıp geleceği düşünmek zorundasınız. Şuanınız kontrolünüzde olan tek şey.

 

Meditasyon yapın

Meditasyon yapmayı öğrenmek ve pratik yapmak için gününüzün birkaç dakikasını harcayın. Daha iyi bir insan olmayı öğrenmek istiyorsanız bu, ‘günlük yapılacaklar’ listenizde olmalıdır.

***

Bu yolculuk göründüğü kadar zor değil. Tek istediği, gerçek özveri ve sebat. Her yolculuk tek bir adımla başlar, bu nedenle yavaşça başlayın, yavaş yavaş ilerleyin ve her zaman hayatınıza bir şeyler katmaya devam edin.