Ölümsüzlük Mantarı Olarak Bilinen Reishi Mantarının İnanılmaz Faydaları

Network Marketing ürünleri

Ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen kırmızı reishi mantarının inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Ülkemizde de sağlıklı beslenme alanında yüksek miktarda tüketimi bulunan bu mantarın özellikleri nelerdir? Vücudumuza faydaları nelerdir? Bu sorulara ve daha fazlasının cevaplarına gelin birlikte bakalım.

Reishi mantarı, dünyada en zor yetişen ve en nadir bulunan mantar türlerinden biridir. Faydaları saymakla bitmeyen ölümsüzlük mantarı olarak da bilinen reishi mantarı, sadece 10 bin ağaçta bir yetişiyor.

Probiyotiklerin İş Hayatına Etkileri >>

Doğu tıbbında birçok farklı bitki ve mantarı kullanılır. Reishi mantarı en çok Japonya’da popülerdir. Uzakdoğu’da hanedan içeceği olarak bilinen, Japonca’da “ölümsüzlük ” anlamına gelen ve insan ömrünü 120 yaşına kadar uzattığı öne sürülen reishi mantarı yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahiptir. Özellikle Çin, Kore ve Japonya’da çok sık kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kanserle savaşmak da dahil olmak üzere çeşitli potansiyel sağlık yararları vardır.

Reishi Mantarı Nedir?

Asya’da çeşitli sıcak ve nemli yerlerde yetişen bir mantardır. Uzun yıllardır bu mantar Doğu tıbbında temel bir madde olmuştur. Mantarın içinde, triterpenoidler, polisakaritler ve peptidoglikanlar dahil olmak üzere sağlık etkilerinden sorumlu olabilecek birkaç molekül vardır. Mantarların kendileri taze olarak yenebilse de, toz formlarını veya bu belirli molekülleri içeren özlerini kullanmak  yaygındır. İnsan sağlığına olan genel etkilerini şöyle sıralayabiliriz;

Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir? >>

Asya'da çeşitli sıcak ve nemli yerlerde yetişen bir mantardır

1.Bağışıklığı arttırır

Reishi mantarı, enfeksiyon ve kanserle savaşmaya yardımcı olan beyaz kan hücreleri üzerindeki etkisi ile bağışıklık fonksiyonunu artırır. Bu özellik hasta bireylerde sağlıklı olanlara göre daha etkili sonuç vermiştir.

2. Anti-kanserojen özelliklidir

Bazı araştırmalar, reishi ile yapılan bir yıllık tedavinin kalın bağırsaktaki tümörlerin sayısını ve boyutunu azalttığını göstermişti. Kolorektal ve prostat kanseri üzerindeki çalışmalar hale devam etmektedir.

Şifalı Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? >>

3.Yorgunluk ve depresyon ile mücadele eder.

Bazı ön çalışmalar, reishi mantarının bazı tıbbi durumlara sahip olanlarda yaşam kalitesini iyileştirmenin yanı sıra anksiyeteyi ve depresyonu azaltabileceğini göstermiştir.

4. Kalp sağlığı

Yapılan bilimsel bir çalışma, reishi mantarının “iyi” (HDL) kolesterolü artırabileceğini ve trigliseritleri azaltabileceğini göstermiştir.

5.Kan Şekeri Kontrolü

Bazı çalışmalar, reishi mantarında bulunan moleküllerin hayvanlardaki kan şekerini azalttığını göstermiştir.

Gençlik İksiri – Kolajen >>