fbpx

Her Mevsim Sofralarınızda Mutlaka Olması Gereken Mucizevi Besinler

Bir çoğumuzun en sevdiği mevsimler ilkbahar-yaz olsa da her mevsimin kendine has bir özelliği ve güzelliği var. Sonbahar-kış dönemi genellikle herkes için en yoğun iş temposunun ve yüksek  verimin  olduğu zamanlardır. Aynı zamanda da  hastalıklara en yatkın olduğumuz zamandır. Hava sıcaklığının hızla değiştiği ve yoğun soğukların olduğu bu aylarda beslenmenize çok daha fazla özen gösteriniz. Çünkü iş hayatınızda yakaladığınız ivmeyi sürdürmeniz için hastalıklara karşı vücut direncinizin sağlam olması gerekiyor. İşlerinizin çok iyiye gittiği dönemlerde hastalıklarla uğraşmak istemezsiniz değil mi?

Mevsimden mevsime yetişen sebze-meyvelerin farklılığından da anladığımız üzere, beslenme şeklimizde de farklılar olacağı aşikardır. Örneğin; Yaz döneminde hava sıcaklığının da etkisiyle daha çok soğuk, serin ve sulu yiyecekler ön plandadır. Sebze meyve tüketimi daha fazladır. Bununla birlikte kış aylarında,  hava sıcaklığının da etkisiyle bedenimiz ısısını koruyabilmek için daha çok karbonhidrat ihtiyacı duymaya başlar. Bu nedenle genellikle kış aylarında iştah ve kilo artışı ile karşı karşıya kalırız.

Beslenme şeklimizde  mevsimsel olarak farklar olsa da her mevsim sofralarımızdan eksik etmememiz gereken  bazı mucizevi besinlerimiz var. Bunlardan şöyle kısaca bahsedelim;

Fermente süt ürünleri

Ev yoğurdu, olgunlaşmış peynir, lor peyniri ve kefir gibi süt ürünleri, ikinci beynimiz(yani bağırsaklarımız) için mucizevi besinlerdir. Bağırsaklarımızda yaşayan probiyotik bakteri sayısını arttırmaya destek olurlar. Bu durum hem beden sağlığımızı hem de ruh sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

Ev yoğurdu, olgunlaşmış peynir, lor peyniri ve kefir gibi süt ürünleri, ikinci beynimiz(yani bağırsaklarımız) için mucizevi besinlerdir. Bağırsaklarımızda yaşayan probiyotik bakteri sayısını arttırmaya destek olurlar.

Tıbbın babası Hipokrat ; “Mutlu bağırsak, mutlu insan” demiş. Ayrıca “Bağırsak hastaysa, tüm beden hastadır.” diyerek bağırsak sağlığının önemini vurgulamıştır.

Bağırsaklar Vagus siniriyle direk beyinle bağlantılıdır. Bu nedenle de yaşadığımız herhangi bir sıkıntı, stres direk bağırsaklarımıza etki edebilmektedir. Değişen duygu durumlarımıza göre  kabızlık, ishal veya şişkinlik gibi  bağırsak problemleri yaşamamızın sebebi budur. Aynı zamanda duygu durumumuz da bağırsaklarımızın sağlığına göre değişebilmektedir. Serotonin (mutluluk hormonu) üretiminin %90’ı bağırsakta gerçekleşir. Bağırsağımızdaki probiyotik bakteri(yararlı bakteriler) sayısı daha fazla olduğu zaman ruh ve beden sağlığımız çok daha iyi olmaktadır.

Taze sebze ve meyveler

Her mevsimin kendine has, o mevsimde insan sağlığına en iyi gelebilecek bileşenlerini içeren mucizevi sebze ve meyveleri mevcuttur. Sebze ve meyvelerin vitamin, mineral ve antioksidan çeşitleri bile her mevsimde farklılıklar gösterir. Bu nedenle her zaman sofralarımızda bulundurmamız gereken, bulunduğumuz mevsimde yetişen taze sebze ve meyveler olmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenmede sağlığımız için günde 5-6 porsiyon meyve-sebze tüketmemiz gerekiyor. Bunu şöyle pratikçe belirtecek olursak; öğününüzün en az birini sebze yemeği olarak tercih edip, diğer öğünlerinizde ana yemeğinizin yanına bol mevsim salataları ekleyiniz. Kahvaltı ve ikindi saatlerinde de en az birer porsiyon meyve tüketerek  günlük vitamin alımınıza destek olabilirsiniz.

Kuruyemişler

Kavrulmamış kuru yemişler sağlıklı yağlar, vitamin, mineral ve lif açısından oldukça zengindir. Ara öğünde veya kahvaltıda ceviz, badem, fındık, kaju, çiğ kabak çekirdeği gibi kavrulmamış kuru yemişlerden tüketmeye özen gösteriniz. Kilo kontrolü için tükettiğiniz porsiyonlarınıza da dikkat ediniz.

Yumurta

Anne sütünden sonra gelen en değerli proteinleri içeren yumurta, her mevsim sofralarımızdan eksik olmaması gereken bir besindir.

Yumurtanın ne kadar sağlıklı olduğunu bilmeyen yok zaten. Anne sütünden sonra gelen en değerli proteinleri içeren yumurta, her mevsim sofralarımızdan eksik olmaması gereken bir besindir.  Kahvaltıda böylesine değerli bir protein kaynağı tüketmek, gün içerisinde daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Zeytin ve zeytin yağı

Akdeniz kadınlarının sağlık ve güzellik  sırlarından biri de zeytindir. Kalp ve damar hastalıklarından tutun diyabet ve kansere karşı koruyucu  etkilerine bakarak zeytin ve zeytin yağının muhteşem bir besin olduğunu anlayabiliriz. Uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarından biri  olarak gösterilen zeytin ve zeytinyağının sağlık yararlarına linkten ulaşabilirsiniz.

Tükettiğiniz besinlerin ilacınız olması dileklerimle…

 

Serap AKDAĞ
Serap AKDAĞhttps://www.yeninesildiyet.com/
Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,427BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,558TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Müşteri Odaklı Örgüt Kültürü Nedir?

Müşteri odaklı örgüt kültürü nedir? İşletmelerin, müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi için müşteri odaklı bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir. Müşteri odağı, müşteriler için...

Doğrudan Satışta Kişisel Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Doğrudan satışta kişisel markanızı nasıl oluşturursunuz? Doğrudan satışta, şirketinizin markasını tanıtmak için bir sürü yol vardır. Ancak, şirketinizin markasını, kendinize ait hale getirmekten ve...

Doğrudan Satışın Avantajları – İşinizi Ucuza Nasıl Kurabilirsiniz?

Doğrudan satışın avantajları girişimcilik fikrine sahip olanların planlarında yer etmektedir. E-ticaretin gelişmesi de bu sektöre inanılmaz katkılar, avantajlar sağlamaktadır. Özellikle geleneksel işlerde bir başlangıç...

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir?

Tom Brady kimdir? Dünyaca ünlü sporcu dünyada en çok izlenen spor müsabakalarından Super Bowl tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyanın en başarılı sporcuları arasındaki...

Instagramda Satış – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Facebook'a bağlı sosyal medya araçlarından olan Instagram, instagram işletme hesabı ile instagramda satış yapmak isteyen girişimcilerin gözdesi olmuş durumda. E ticaret sektöründe satış pazarlama...

Doğrudan Satışta Sıkışık Durumdan Nasıl Kurtulursunuz?

Doğrudan satış işinizde araya sıkışmış gibi mi hissediyorsunuz? Planlarınız istediğiniz gibi gitmiyor mu? Üzülmeyin, herkesin hayatında tekdüze geçen, sıkışmış gibi hissetti dönemler mutlaka vardır....