Her Mevsim Sofralarınızda Mutlaka Olması Gereken Mucizevi Besinler

Bir çoğumuzun en sevdiği mevsimler ilkbahar-yaz olsa da her mevsimin kendine has bir özelliği ve güzelliği var. Sonbahar-kış dönemi genellikle herkes için en yoğun iş temposunun ve yüksek  verimin  olduğu zamanlardır. Aynı zamanda da  hastalıklara en yatkın olduğumuz zamandır. Hava sıcaklığının hızla değiştiği ve yoğun soğukların olduğu bu aylarda beslenmenize çok daha fazla özen gösteriniz. Çünkü iş hayatınızda yakaladığınız ivmeyi sürdürmeniz için hastalıklara karşı vücut direncinizin sağlam olması gerekiyor. İşlerinizin çok iyiye gittiği dönemlerde hastalıklarla uğraşmak istemezsiniz değil mi?

Mevsimden mevsime yetişen sebze-meyvelerin farklılığından da anladığımız üzere, beslenme şeklimizde de farklılar olacağı aşikardır. Örneğin; Yaz döneminde hava sıcaklığının da etkisiyle daha çok soğuk, serin ve sulu yiyecekler ön plandadır. Sebze meyve tüketimi daha fazladır. Bununla birlikte kış aylarında,  hava sıcaklığının da etkisiyle bedenimiz ısısını koruyabilmek için daha çok karbonhidrat ihtiyacı duymaya başlar. Bu nedenle genellikle kış aylarında iştah ve kilo artışı ile karşı karşıya kalırız.

Beslenme şeklimizde  mevsimsel olarak farklar olsa da her mevsim sofralarımızdan eksik etmememiz gereken  bazı mucizevi besinlerimiz var. Bunlardan şöyle kısaca bahsedelim;

Fermente süt ürünleri

Ev yoğurdu, olgunlaşmış peynir, lor peyniri ve kefir gibi süt ürünleri, ikinci beynimiz(yani bağırsaklarımız) için mucizevi besinlerdir. Bağırsaklarımızda yaşayan probiyotik bakteri sayısını arttırmaya destek olurlar. Bu durum hem beden sağlığımızı hem de ruh sağlığımızı olumlu yönde etkiler.

Ev yoğurdu, olgunlaşmış peynir, lor peyniri ve kefir gibi süt ürünleri, ikinci beynimiz(yani bağırsaklarımız) için mucizevi besinlerdir. Bağırsaklarımızda yaşayan probiyotik bakteri sayısını arttırmaya destek olurlar.

Tıbbın babası Hipokrat ; “Mutlu bağırsak, mutlu insan” demiş. Ayrıca “Bağırsak hastaysa, tüm beden hastadır.” diyerek bağırsak sağlığının önemini vurgulamıştır.

Bağırsaklar Vagus siniriyle direk beyinle bağlantılıdır. Bu nedenle de yaşadığımız herhangi bir sıkıntı, stres direk bağırsaklarımıza etki edebilmektedir. Değişen duygu durumlarımıza göre  kabızlık, ishal veya şişkinlik gibi  bağırsak problemleri yaşamamızın sebebi budur. Aynı zamanda duygu durumumuz da bağırsaklarımızın sağlığına göre değişebilmektedir. Serotonin (mutluluk hormonu) üretiminin %90’ı bağırsakta gerçekleşir. Bağırsağımızdaki probiyotik bakteri(yararlı bakteriler) sayısı daha fazla olduğu zaman ruh ve beden sağlığımız çok daha iyi olmaktadır.

Taze sebze ve meyveler

Her mevsimin kendine has, o mevsimde insan sağlığına en iyi gelebilecek bileşenlerini içeren mucizevi sebze ve meyveleri mevcuttur. Sebze ve meyvelerin vitamin, mineral ve antioksidan çeşitleri bile her mevsimde farklılıklar gösterir. Bu nedenle her zaman sofralarımızda bulundurmamız gereken, bulunduğumuz mevsimde yetişen taze sebze ve meyveler olmalıdır.

Yeterli ve dengeli beslenmede sağlığımız için günde 5-6 porsiyon meyve-sebze tüketmemiz gerekiyor. Bunu şöyle pratikçe belirtecek olursak; öğününüzün en az birini sebze yemeği olarak tercih edip, diğer öğünlerinizde ana yemeğinizin yanına bol mevsim salataları ekleyiniz. Kahvaltı ve ikindi saatlerinde de en az birer porsiyon meyve tüketerek  günlük vitamin alımınıza destek olabilirsiniz.

Kuruyemişler

Kavrulmamış kuru yemişler sağlıklı yağlar, vitamin, mineral ve lif açısından oldukça zengindir. Ara öğünde veya kahvaltıda ceviz, badem, fındık, kaju, çiğ kabak çekirdeği gibi kavrulmamış kuru yemişlerden tüketmeye özen gösteriniz. Kilo kontrolü için tükettiğiniz porsiyonlarınıza da dikkat ediniz.

Yumurta

Anne sütünden sonra gelen en değerli proteinleri içeren yumurta, her mevsim sofralarımızdan eksik olmaması gereken bir besindir.

Yumurtanın ne kadar sağlıklı olduğunu bilmeyen yok zaten. Anne sütünden sonra gelen en değerli proteinleri içeren yumurta, her mevsim sofralarımızdan eksik olmaması gereken bir besindir.  Kahvaltıda böylesine değerli bir protein kaynağı tüketmek, gün içerisinde daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Zeytin ve zeytin yağı

Akdeniz kadınlarının sağlık ve güzellik  sırlarından biri de zeytindir. Kalp ve damar hastalıklarından tutun diyabet ve kansere karşı koruyucu  etkilerine bakarak zeytin ve zeytin yağının muhteşem bir besin olduğunu anlayabiliriz. Uzun ve sağlıklı yaşamın sırlarından biri  olarak gösterilen zeytin ve zeytinyağının sağlık yararlarına linkten ulaşabilirsiniz.

Tükettiğiniz besinlerin ilacınız olması dileklerimle…

 

Serap AKDAĞ
Serap AKDAĞhttps://www.yeninesildiyet.com/
Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,403BeğenenlerBeğen
77,389TakipçilerTakip Et
546TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak hızlı okuma, günümüzde okuma tekniği olarak kullanılmaktadır. Az vakitte daha fazla kelime için kullanılan bu yöntem, literatürde anlayarak hızlı okuma teknikleri olarak da...

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uzak doğu bitkisi olarak da bilinen ginseng, sağlığı olumlu yönde etkileyen birçok özelliğe sahip. Peki, Enerji deposu niteliğinde olan mucizevi bitki ginseng nedir? Ginseng...

Yeliz Rüzgar ile Anthony Robbins Hakkında

Yeliz Rüzgar ile keyifli bir sohbet Anthony Robbins önderliğinde kişisel gelişim severler için 20 Mayıs 2020'de başlayan Sanal Başarı Zirvesi, 3 hafta boyunca sürecek. Bu...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Haziran Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için haziran ayı burç yorumları neler? Haziran ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları kategorimizde,...

Nasıl Daha Etkili Öğrenci Olunur?

Daha etkili öğrenci olmak, eğitim hayatında birçok gencin hayalidir. Peki nası daha etkili bir öğrenci olacağınız hakkında bilginiz var mı? Verimli ders çalışmak, okuduğunu...

E-Ticaret Sitelerinde Ana Sayfada Bulunması Gereken 22 Altın Unsur

E-ticaret sitesinde bulunması gereken unsurlar nelerdir? E-ticaret hepimizin çok iyi bildiği ve hatta tüketici olarak yaşadığı gibi dünyada da, Türkiye’de de hızla gelişen ticaret...