Sizi Ayağa Kaldıracak Yazı! Çaresiz Hissetmeye Son!

Her şeyi denememize rağmen zaman zaman hepimiz birer mutsuzluk çemberi içinde buluruz  kendimizi.

Her şeyi denememize rağmen zaman zaman hepimiz birer mutsuzluk çemberi içinde buluruz  kendimizi. Bu durumlarda 1 dakika geri çekilmek ve durumu gözlemlemek gerekir. Şuan kapıldığınız umutsuzluk sağlıklı düşünmenizi engelliyor ve verdiğiniz kararların sizi yormasına sebep oluyor. Size sıralayacağımız maddeler sizi bir mutluluk durumuna sokmasa da, mutluluğun mümkün olduğu bir yaklaşıma sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Yaşamınızdaki bu zor anı geçmeye ve daha iyi bir insan ortaya çıkarmaya hazır mısınız? Hadi başlayalım.

 1. Bu süreci neden tek başına aşmayı tercih ediyorsun?

İlk önce şunu bilin: Çaresizlik içindeyken izolasyon tehlikelidir. Yıkılır ve geri alamayacağınız bir şey yaparsanız, kimsenin farklı düşünmenize yardımcı olmaması iyi bir ihtimaldir.

İntihar edenlerin yaklaşık yüzde 70’i zihinsel sağlık tedavisi görmüyor ve 34-65 yaş arasındaki insanlar için intihar oranları 2000 yılından bu yana yüzde 33 arttı.Eğer kendilerini öldüren kişiler tedavi görebilseydi, hayatlarını kurtarabilirdi. Destek görmekten, içinizi dökmekten çekinmeyin. Ya da sadece konuşacak birine ihtiyaç duyduğunuzda bir aile üyesini ya da arkadaşınızı arayın. Birisiyle konuşmak, bu kadar ağır bir yük taşıma alternatifinden daha iyidir.

Bir uyarı: Arkadaşlarınızı ve ailenizi gerçek bir terapistin yerine koymaya çalışmayın. Hem siz hem de onlar için sağlıksız bir durumdur, çünkü çok fazla duygusal bağınız var.

 1. Kendinizi Araştırın ve Kesinlikle Dürüst Olun

Şimdi konuşacak birini tanımladınız, şu önemli adımları atmanın zamanı geldi:

 1. Hayatınıza bir göz atın ve ortamınızda devam eden fiziksel, dışsal sorunların olup olmadığını sorun.
 2. Diyetinizi ve yaşam tarzınızı, sağlığınızı etkileyen faktörler açısından inceleyin.
 3. Düşüncelerinizi inceleyin ve umutsuzluğa neden olan düşünce türlerini veya çok özel düşünceleri arayın.

Bu noktada, doktora gitmek ve fizik muayene almak için yardımcı olacaktır. Biyolojik olarak nerede bulunduğunuzu öğrenin. Belki de yeterli miktarda vitamin ya da besin almıyorsunuz ya da çok fazla alıyorsunuz. Yeterli egzersiz yapamayabilirsiniz. Doktora, aile ve arkadaşlarınıza karşı dürüst olun.

 1. Sizi Umutsuzluk Duygusuna Yönelten Duygulara Ulaşın

Çaresizlik, depresyon- anksiyete negatif düşünceler, belirsiz rahatsızlık veya ajitasyon duygularına yol açar. Bu , sizin olumsuz tutum takınmanıza sebep olur. Gerçekten kötü bir şey olduğunda, olumsuz bir tutum panik, umutsuzluk ya da çaresizlik içinizde yükselir. Bu duygularınıza ulaşın ve üstesinden gelin.

 1. Bakış Açınızı Ayarlayın

Durumla başa çıkmak onun sertliğini kabul etmektir. Kendinizi kötü hissetmemek için bir mola verin.

Başkalarının nasıl hissedebileceğini düşünmeye başladın. Daha da genişletebilirsiniz. Daha uzak, dünya çapında bir bakış açısına sahip olun. Dünyadaki diğer insanlar da zor günlerden geçmiyor mu? Aslında, insanların tamamen kaybolduğu ve yıkıma uğradığı daha kötü durumlar, büyük felaketler, travmatik zamanlar yok mu? Bu durumlarında nasıl hissedersiniz? Onları kesinlikle suçlamazsınız.

Sonuçta, insan zihni bir kişinin travmatik bir olaydan sonra devam edeceği acı düzeyini belirler. Bu anlamda, umut var çünkü zihniniz dövülebilir. Kırık bir kemik gibi.

İyileşmesi için gerekli zamanı verin, bakış açınızda ufak da olsa bir değişiklik yapın.

 1. Başka Birine Yardım Etmenin Bir Yolunu Bulun

Şimdi kendinize yardım ettiğinize göre, başka birine yardım etmenin zamanı geldi. Bu dışarıya bakmanın başka bir yoludur. Zor zamanlarınızın ötesine bakın ve topluluğunuzdaki diğer kişileri desteklemek için neler yapabileceğinizi görün.

İşte başkalarına yardım etmek için bazı fikirler:

 • Evsizlerin barındığı çorba mutfağına gönüllü olun
 • Bir eş destek grubuna katılın
 • Şehirde temizlik çalışmaları için gönüllü olun
 • Yerel Erkekler ve Kızlar Kulübünde gönüllü olun
 • Şehir Parkları ve Rekreasyon departmanı ile gönüllü olun
 • Hangi komşularınızın yardıma ihtiyacı olduğuna ve hizmetlerinizi sunduğuna dikkat edin
 1. Bir Enstrüman Öğrenin

Bir enstrümanı öğrenmenin, inanması güç olan birçok faydası var. Zaten nasıl çalınacağını biliyorsanız, yeni bir tane öğrenin. Enstrüman çalmak diğer tüm faaliyetlerden daha fazla yararlıdır.

İşte şaşırtıcı avantajlardan bazıları:

 • Zihinsel olarak uyanık olacaksın.
 • Diğer insanlarla olan bağlantınızı geliştireceksiniz.
 • Hafıza ve okuryazarlık becerilerinizi geliştireceksiniz.
 • Daha fazla mutluluk anı yaşayacaksınız.
 • Duyularınız artacaktır, çünkü bir kerede birden fazla duyusal olayı işlemekte daha iyi olursunuz. Başka bir deyişle, dikkat seviyeniz artacaktır.
 • Beyninize giden kan akışını artıracaksınız ve beyniniz, ilk başta umutsuzluğa neden olandan daha iyi iyileşecektir.
 • Stres ve depresyon seviyenizi düşürürsünüz.
 • Beyninizin yürütme işlevi – genel olarak bilgileri işleme ve tutma yeteneği – gelişecektir.

Evet, bir enstrüman öğrenmek zorlu bir iştir ama size iyi gelecektir.

 1. Arkadaş Edinin, Öğrendiklerinizi Paylaşın

Hayatınızdaki zorlu bir dönemden geçme konusunda proaktif bir yoldasınız. Bunun kendi dışınıza bakmakla ve kararlılıkla güç vermekle ilgili olduğunu keşfettiniz. Sonunda zor zamanlar sona erer ve duygusal olarak kendinizi kararlı hissedersiniz. Şimdi paylaşma zamanı.