Bir Doz Bakış Açısı Lütfen!

Kişisel gelişmemiz de hayatla ile ilgili, doğru bildiklerimiz aslında ne kadar doğru?

Bakış açısı; bir olayda, konuyu, düşünceyi belirli bir noktadan inceleme, olaya belirli bir yönden bakma; görüş açısı, görüştür.  Kişiden kişiye durumdan duruma değişiklik gösterir. Çünkü hepimizin yaşantısı hayatla ilgili tecrübesi bambaşkadır. Kimi bardağın dolu kısmına bakar kimi ise boş kısmına bakar. Kimisinin bakış açısı çok dardır kiminin ise geniştir.

Bir Doz Bakış Açısı Lütfen!

Her şey zihnimizde oluşan düşüncelerimizle başlar. Kişisel gelişmemiz de hayatla ile ilgili, doğru bildiklerimiz aslında ne kadar doğru? Başarılı insanlar bir çok konuda bizden çok farklı düşünürler, Geniş bakış açısına sahiptirler bu insanlar, çok kitap okumuşlardır, çok yer gezmişlerdir, çok insan tanımışlardır, çok araştırma yapmışlardır. Yani hayatla ilgili çok fazla tecrübeleri vardır ve bu durum onları perspektif açıdan değerlendirmelerine de yardımcı olur.

Başarıya ulaşmış insanların inancı; “Hayatımı ben yaratırım.” Başarısız insanların inancı; “Hayat başıma gelenlerden ibarettir.”

Başarılı insanlar hata yapınca kendine bakar nerde yanlış yaptım diye düşünür. Başarısız insanlar hep başkalarını ve başka şeyleri suçlarlar. Zaman zaman tanrıyı da suçlarlar. Her zaman suçlayacak birileri ve bir şeyler vardır. Kendinizi, acımasızca başkalarını suçlarken, gerekçe yaratırken veya şikayet ederken bulursanız, durun ve hemen yaptığınızdan vazgeçin.

Çünkü şikayet ettiğiniz şeyleri kendinize çekersiniz.
Olaylara karşı bakış açımızı değiştirmemizin yollarından birinin de kitap okumak olduğunu söylemiştik. Bunlardan birkaçını sizler için derledik.

Size şu kitapları önerebiliriz;

  • Peynirimi Kim Kaptı? : Harika bir kişisel gelişim kitabı; değişimin zaman almayacağı ve şuanda değişimin başlayabileceğidir. Aynı zamanda korkularımızın üstüne gitmemiz gerektiği ve hayallerimizin peşinden gitmemiz gerektiğidir. Eğer sürekli aynı şeyleri yaparsan, aynı sonuçları alacağın kesindir.
  • Zengin Baba Yoksul Baba : Bu kitap sizlere çok iyi yerlere gelebilmek için iyi bir okul okuyup iyi bir işe girmekten ziyade kendi işinizi kurmanızın daha önemli olduğu bakış açısını kazandıracaktır.
  • İş Okulu : Bu kitapta sizlere para için çalışmak yerine paranızı çalıştırmanızın daha doğru olduğu bakış açısını kazandıracaktır. Yani para yönetimini öğreneceksiniz. Başkaları için değil de kendiniz için çalışmalısınız.
  • Anında Milyoner : Bu kitapta daha önce inandığımız yanlışlara nasıl inandıysak bunları değiştirebileceğimiz cesaretini bulacaksınız. Hayatımızda kelimelerin ne kadarda güçlü olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

Aslında daha çok var ama bunlar en önemlileri. Sadece kitaplar değil izlediniz bir filmden gittiğiniz bir şehirden bile güzel bakış açıları kazanabilirsiniz. Yeni bakış açısı kazandığınızda hayatınız da yenilenir. Belki de etkilendiğimiz herhangi bir şey veya yeni kazandığımız bir bakış açısı hayatımızın dönüm noktası olabilir.

Unutmayalım ki,

“Hayatımızın dümeninde biz varız; dümeni ne tarafa kırarsak, gemi o tarafa yol alacaktır.”