Dijital Vatandaşlık - Ayrıca, CareerBuilder'a göre, işverenlerin % 70'i başvuru sahiplerinin sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor.

Dijital vatandaşlık, öğretmenlerin, idarecilerin, velilerin ve teknoloji ekiplerinin öğrencilere interneti uygun şekilde nasıl kullanacaklarını öğretmelerini sağlayan bir kavramdır. Güçlü bir dijital vatandaşlık duygusu geliştiren öğrenciler, üniversitelerde ve kariyerlerinde gezinmelerine yardımcı olabilecek beceriler de geliştiriyorlar. İyi bir dijital vatandaş olmak, teknolojiyi kullanırken ne tür davranışların uygun ve hangilerinden sorumlu olduğunu anlamaktır.

Dijital Vatandaşlık

Dijital vatandaşlık kavramı özellikle teknoloji kullanımının çok ileri olduğu ülkelerde son derece önemlidir. EdWeek tarafından yapılan Market Brief raporuna göre, Birleşik Devletler’deki öğretmenlerin ve öğrencilerin yarısından fazlasının okul tarafından sağlanan bilgisayarlara erişimi var. Birçok okul da BYOD (kendi cihazınızı getirin) politikalarını uygulamaya koymuştur.

Bir yandan bu, öğrencilerin ve öğretmenlerin her zamankinden daha fazla eğitim fırsatına erişimleri olduğu anlamına geliyor. Öte yandan, öğrencilerin sınıfta İnternet kullanımlarını kötüye kullanmaları artık her zamankinden daha kolay. İster öğretmen ister ebeveyn olun, dijital etik ve iyi çevrim içi davranış hakkında konuşmanız önemlidir. Kapıyı açık tutun ve onlarla uygun teknoloji kullanımı hakkında konuşun. Çevrim içi nasıl davranılacağı hakkında bilgi edinen öğrenciler, interneti hayatlarının geri kalanında sorumlu bir şekilde kullanabilecekler.

Bilgisayar Ve İnternet Teknolojisinin Sunduğu Fırsatlar >>

Sosyal Medya Araçları

Sosyal Medya - Sadece Amerika'da, ABD Haberleri ve Dünya Raporu, yapılan araştırmaya göre üniversiteye kabul memurlarının % 35'inin öğrencilerin sosyal medyadaki varlığını incelediğini belirtiyor.

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya siteleri, öğrencilere kendilerini web’de ifade etmeleri için bolca fırsat verir. Birçoğu ne yediklerinin veya hangi filmi gördüklerinin resimlerini yayınlar. Ancak bu masum davranış, kolaylıkla tehlikeli hale gelebilir. Bir öğrenci, hayatının her yönünü yayınlayarak, çevrim içi imajına zarar verebilecek kendisiyle ilgili içerik yayınlayabilir. Bu, gelecekte fırsatların kaybedilmesine yol açabilir.

Sadece Amerika’da, ABD Haberleri ve Dünya Raporu, yapılan araştırmaya göre üniversiteye kabul memurlarının % 35’inin öğrencilerin sosyal medyadaki varlığını incelediğini belirtiyor. Ayrıca, CareerBuilder’a göre, işverenlerin % 70’i başvuru sahiplerinin sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Öğrenciler, sosyal ağ sitelerine katılmanın risklerinin farkında olmalıdır. Dijital vatandaşlıkla ilgili açık sohbetler ve sınıf eğitimi, öğrencilerin kendilerini çevrim içi sunma biçimleri söz konusu olduğunda doğru seçimleri yapmalarına yardımcı olabilir.

Dijital Ebeveynlik Nedir? >>

Etik İnternet Kullanımı

Dijital vatandaşlık kavramı, etik olmayan ve yasa dışı faaliyetlere de uzanıyor. İnternetin etik olmayan kullanımı, kişisel kimliklerin veya mülkiyetin çalınmasına neden olabilir. Başka bir kişinin bilgilerini ele geçirmek, birinin sözlerini çalmak, yasa dışı müzik indirmek ve spam göndermek, tümüyle etik olmayan – ve bazen yasa dışı – çevrim içi etkinliklerdir. Tüm öğrenci ve teknoloji kullanıcılarının, kendilerini ve başkalarını çevrim içi olarak güvende tutmak için uymaları gereken kurallar olduğunu anlamaları gerekir.

  • Bazı öğrenciler, çevrim içi davranışlarının tehlikeli ve zararlı olduğunun farkında bile olmayabilir. Bu öğrencilere saygı duymak ve onları eğitmek her zaman önemlidir. Bir adım geri atın ve ardından onları uygun dijital görgü kuralları konusunda eğitmek için zaman ayırın. Bunu yaparken, onları kişisel yaşamlarına ve geleceklerine daha fazla zarar vermekten korursunuz.
  • Öğrencilere, çevrim içi tehditleri önlemenin yolları olduğunu bildirin. Örneğin, öğrencilere çevrim içi ortamda zorbalığa uğruyorlarsa bir ebeveyn, öğretmen veya yöneticiyle iletişime geçmelerini hatırlatın. Öğrencilerin çevrim içi olduklarında sizinle iletişim kurmaları için kapıyı açık bırakın. Bu onların iyi dijital vatandaşlar haline gelmelerine yardımcı olacaktır. Öğretmenlerin, yöneticilerin ve ebeveynlerin de onlara yardım etmesine yardımcı olacaktır.

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromu Nasıl Önlenir? >>