Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Öğretmenlerde tükenmişlik sendromu - Üretken bir okul dönemi, gerek öğretmenlerin motivasyonu, gerekse öğrencilerin motivasyonu açısından son derece elzemdir.

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği çok gerçek bir şey. Ayrıca, öğrenciler de bu tükenmişlikten olumsuz etkilenebilir ve bu da daha fazla baskı oluşturur.

Diğer pek çok iş aynı riski taşımaz. Bu kendi kendine izleme ve öz bakım ipuçları öğretmenlerin daha mutlu, daha sağlıklı ve daha tetikte kalmasına yardımcı olabilir.

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Öğretmenlerde tükenmişlik sendromu için bazı noktalar önemlidir. Dikkat edilecek bu noktalar, eğitim öğretim hayatı içerisinde verimliliği de etkiler. Üretken bir okul dönemi, gerek öğretmenlerin motivasyonu, gerekse öğrencilerin motivasyonu açısından son derece elzemdir. Peki bu tükenmişlik sendromu ile ilgili neler yapılabilir?

1. Duygularınızı İzleyin

Kendi tepkilerinizi anladıktan sonra, stresinizle mücadele etmek için doğru yöntemleri bulabilirsiniz.

Farkında bile olmadan kendimizi işe gömmek kolay olabilir. Kendinizi tanıyın ve davranışınızın stres seviyenizle nasıl ilişkili olduğunu anlayın. Herkes bunalmaya farklı şekillerde tepki verir. Kendi tepkilerinizi anladıktan sonra, stresinizle mücadele etmek için doğru yöntemleri bulabilirsiniz. Meditasyon, esneme ve klasik müzik, kendinize hızlı bir mola vermenin iyi yolları – ve bunun için bir uygulama bile var. Bu, ilerlemeyi daha yönetilebilir hale getirecek.

2. Sağlıklı Kalın

Bir öğretmen olarak metaforik tablonuzda çok şey var. Gerçek tabaklarınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurmanız önemlidir. İmkansız görünse de, yeterince uyursanız, dengeli beslenirseniz ve egzersiz yaparsanız daha iyi hissedeceksiniz. Bir öğretmen olarak, tipik bir ofis işine kıyasla gün boyunca nispeten aktifsiniz. Bununla birlikte, uzun yürüyüşler yapmak veya küçük egzersizler yapmak vücudunuzu sağlıklı tutar. Fit bir vücut zihninizi taze tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca günün sonunda kendinizi daha az yorgun hissetmenize yardımcı olacaktır.

Yoğun İş Temposu İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri >>

3. Öz bakımı deneyin

Zihinsel sağlık, fiziksel sağlık kadar önemlidir, hatta daha fazlasıdır. Öğretmenler, öğrencilerinin yaşamlarında büyük bir duygusal rol üstlenirler. Öğrencilerinize açık olmak sizin için ne kadar önemli olursa olsun, kendinize de zaman ayırmanız gerekir. Öğretmenlerde tükenmişlik sendromu önüne geçilebilir bir sorundur. Günlük tutmak veya bir eşle veya yakın bir arkadaşla konuşmak gibi bir çıkış yolu bulun. O duygusal yükü boşaltmak için bir yönteme ihtiyacınız var, yoksa başkalarının sorunlarını üstlenmekte zorlanabilirsiniz. Öğretmenler günlerini başkalarına bakmakla geçirirler. Kendinize iyi bakmanız, öğretmenin tükenmişliğini önlemenin önemli bir yoludur.

4. Boş günlerinizi kullanın

Elbette, eğer fiziksel olarak hastaysanız, işten izin almanız gerekir.

Elbette, eğer fiziksel olarak hastaysanız, işten izin almanız gerekir. Bunalmış hissediyorsanız, boş günlerinizi de kullanabilirsiniz. Not verme veya ders planlarına yetişmeniz gerekiyorsa, kalkış yapmaktan korkmayın. Ayakta kalmak ve daha da stresli hissetmek için mücadele etmeye devam etmektense hazırlıklı olmak için bir gün izin almak çok daha iyidir. Duygularınızı izlemek, bir günlük izin zamanının gelip gelmediğini bilmenize yardımcı olabilir. Ruh hali değişimleri, kısa dikkat süresi veya tahriş yaşamaya başlarsanız, kendinize uzun bir hafta sonu verin. Gerektiğinde kendinize mola verirseniz daha hızlı normale dönersiniz.

Çocuğunuzun Okul Stresi İle Nasıl Başa Çıkarsınız? >>

5. Meslektaşlarınızla konuşun

Öğretmenlerde tükenmişlik sendromu için yapmanız gereken bir diğer şey, elinizdeki kaynaklarınızı kullanmaktır. Öğretmen arkadaşlarınız da sizinle aynı duyguları yaşıyor. Birbirinize bağlılık gösterin, ancak yıl boyunca birbirinizi sorumlu tutun. Ders planlarını ve hedeflerini tartışmak için sizinle aynı konuyu öğreten bir iş arkadaşınızla konuşun. Farklı bakış açısına sahip biriyle konuşarak çok şey öğrenebilirsiniz. Artı, fikirleri paylaşarak birbirinizin ders planlarını güçlendirebilirsiniz. Orada neler yaşadığınızı tamamen anlayan başka bir kişinin olması moralinizi yükseltecektir. Öğretmenlerin tükenmesinden kaçınmak için birbirinize yardım edebilirsiniz.

İyi eğlenceler

Bir sebepten dolayı öğretmen olmayı seçtiniz. Ancak bazen, özellikle idari meselelerle uğraşırken, öğrenciler arasındaki çatışmalar ve not almak için çok büyük bir iş yığınıyla uğraşırken bunu hatırlamak zor olabilir. Bu sinir bozucu zamanlarda sınıfınızı eğlenceli tutun. Öğrencilerinizle bağlantı kurmak için hikayeler veya şakalar paylaşmak için 10 dakikanızı ayırın. Çocukların kahkahaları dünyadaki en iyi ilaçlardan bazıları olabilir ve öğretmenin buna değer olduğunu gösteren harika bir hatırlatma.

Sınav Kaygısı Nedir? Nasıl Üstesinden Gelinir? >>