Eğitimde öğrenci stresi nasıl azaltılır? Eğitim sürecinde artan ders, ödev ve de yaş sorumluluğu, öğrencilerin strese girmelerine neden olmaktadır. Başarılı öğrenciler aslında bu süreci çok daha iyi yöneten çocuklar arasından çıkmaktadır. Stres süreci, gerek öğretmenlerin, gerekse velilerin yardımı ile öğrenciler için verimli geçirilerek, tamamiyle başarı sürecine çevrilebilir.

Eğitim gereksinimleri tüm eğitim seviyelerinde daha da ilerledikçe, her yaştaki öğrenciler önemli ölçüde okul stresi yaşarlar. Bu stres, sınavlardaki performansı, derslere katılımı ve de öğrencilerin sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle, tüm öğrencilerin etkili stres yönetim teknikleri bilgisine sahip olması hayati önem taşır.

Eğitimde Başarıya Ulaşmak – Eğitimde Öğrenci Stresi

Eğitimde öğrenci stresi giderilmezse, bir süre sonra sıkılan çocuk, dikkatini başka yönlere vermeye başlayacaktır. Derslerden soğumaya, kendisini okuldan uzaklaştırmaya başlayacaktır. Bu nedenle öğrenciler için aşağıdaki stres giderici ipuçları ve araçlar, okul stresini en aza indirmek için hayati öneme sahiptir. Bunları özellikle şu durumların gelişiminde kullanabilirsiniz;

Sizin için çalışan ve bunları hayatınızda alışkanlık haline getiren stres yönetimi tekniklerini bulduğunuzda, yaşamınız boyunca stresle karşılaştıkça bu stratejileri kullanacaksınız. Okulda ve hayatta daha fazla başarı için aşağıdaki önemli noktalara hakim olun.

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? >>

Zamanı Akıllıca Yönetin

Zaman Yönetimi - Eğitimde öğrenci stresi, akıllı bir zaman yönetimi ile en aza indirilebilir.

Eğitimde öğrenci stresi, akıllı bir zaman yönetimi ile en aza indirilebilir. Başarılı bir öğrenci olmak istiyorsanız, çalışma teknikleri üzerinde çalışmak ve onları geliştirmek için kendinize bol zaman ayırmanız önemlidir. İyi bir zaman yönetimi, daha dikkatli ve de daha verimli çalışmanızı sağlayacaktır.

Ders çalışmak için bir program oluşturmak, çalışmalarınızı daha küçük parçalara ayırmak ve diğer zaman yönetimi becerilerini geliştirmek için çok önemlidir.

İstenen hedefi S.M.A.R.T olarak belirlemek, aşırı stres olmadan işleri halletmenin etkili bir yolu olabilir. SMART, size belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana bağlı hedefler belirlemenizi hatırlatan bir kısaltmadır. Daha büyük bir projeyi daha küçük adımlara bölerek, bunalmadan, aşamalı olarak çalışarak daha kısa sürede bitirebilirsiniz.

Profesyonel Olun

Not alma, ödevlerin takibi ve diğer önemli bildiriler için bir organizasyon sistemine sahip olun. Bu profesyonel olmayı gerektirir. İşinize, yaptıklarınıza değer verdiğinizi gösterir. Eğitimde öğrenci stresi, çocukların kendilerini daha iyi hissetmeleri ile giderilebilir. Bunun için organize olmak size şu yararları sağlar;

Verimli Ders Çalışma Taktikleri >>

İyi Bir Çalışma Ortamı Oluşturun

Rahatlatıcı bir ortam yaratmak stresi azaltabilir ve daha iyi öğrenmenize yardımcı olabilir.

Sizin için neyin iyi bir çalışma ortamı yaratacağını düşünün. Her birey farklıdır. Bu yüzden başka biri için işe yarayan şey sizin için ideal olmaktan çok uzak olabilir. Güzel bir çalışma alanı ile kendinizi daha verimli hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Öğrenme Tarzınızı Tanıyın

Öğrenm Stilleri - Eğitimde öğrenci stresi, çocuklarımızı neyin engellediğini bulduğumuz zaman, çok daha güzel yönetilebilir.

Eğitimde öğrenci stresi, çocuklarımızı neyin engellediğini bulduğumuz zaman, çok daha güzel yönetilebilir. Öğrenme stili teorileri, insanların bilgiyi farklı şekillerde öğrendiklerini göstermektedir. Çalışmalarınızı, kendi öğrenme stilinize göre uyarlayabilirsiniz. Başarıyı daha da kolaylaştırabilmek için, görsel, kinestetik veya işitsel bir öğrenci olup olmadığınızı belirleyin, sonra da çalışmaya başlayın.

Görselleştirme Uygulaması Yapın

Görselleştirmeler ve fotoğraflamalar kanıtlanmış stres yönetimi teknikleridir. Ayrıca hedeflerinize ulaştığınızı hayal ederek öğrenci stresini azaltabilir ve sınav performansını artırabilirsiniz. Her gün birkaç dakikanızı ayırarak;

Görselleştirme ve güdümlü görüntüler, canlı bir görüntü oluşturmak için tüm duyularınızı kullanabildiğinizde stres yönetimi için en etkili yol olacaktır.

Sokağa Çıkma Sürecinde Evde Yapılacak Aktiviteler >>

İyimserlik Geliştirin

Başarısızlıkları daha kolay ortadan kaldıran iyimserlerin, daha sağlıklı, daha az stresli ve daha başarılı oldukları kanıtlanmıştır. Bir miktar iyimserlik doğuştan gelen bir özellik değildir. İyimserlik uygulanabilecek ve de geliştirilebilecek bir durumdur. Ve sonuç olarak genel iyimserlik seviyenizi artırabilirsiniz. Olumlu telkinler, daha güçlü bir iyimserlik duygusu geliştirmeye başlamak için harika bir yoldur.

Yeterli Ve Sağlıklı Uyuyun

Kaliteli Uyku - Performansınızın optimum olmasını istiyorsanız, iyi dinlenmeniz gerekir.

Performansınızın optimum olmasını istiyorsanız, iyi dinlenmeniz gerekir. Araştırmalar, uykudan mahrum kalanların öğrenme ve hatırlama konusunda daha fazla sorun yaşadıklarını ve birçok alanda daha kötü performans sergilediklerini göstermektedir. Uykusuz kaldığınızda strese karşı daha reaktif olabilirsiniz. Bu nedenle her gece kaliteli uyku almaya odaklanın.

Eğitim Becerilerini Öğrenin

Belirli çalışma becerilerini bildiğiniz ve uyguladığınız zaman, tüm okul deneyiminiz kolaylaşır. Örneğin, görevlere odaklanmayı ve çalışma programınızda düzenli kalmayı öğrenmek, eğitim sürecinde daha fazlasını yapmanızı sağlayabilir. Bu becerilerin birçoğu kariyerinizdeki verimlilik becerilerine aktarılır. Bu yüzden bilmek önemlidir.

Kısa Hikayeler – Agave Kaktüsü Hikayesi >>

Nasıl Daha Etkili Öğrenci Olunur?

Nasıl daha etkili öğrenci olunur? Eğitimde öğrenci stresi konusunda yapılması gereken temel uygulamaları öğrendik. Bu süreç içerisinde, daha etkili bir öğrenci olmak için şu önemli noktaları da bilmelisiniz.

Stres Yönetimi Tekniklerini Hayatınızda Uygulayın

Kronik stres, gerçekleri öğrenme ve hatırlama yeteneğinizi de bozabilir. Bu nedenle stres yönetimi okulun en önemli ve en çok gözden kaçan ihtiyaçlarından biridir. Bazı etkili stres yönetimi teknikleri içerisinde nefes egzersizleri, yürüyüşe çıkma, egzersiz yapma ve günlük tutma da yer alır.

Son Düşünceler

Düzenli bir stres yönetimi, genel stres seviyenizi azaltabilir. Ve her ne olursa olsun, hayatınızda başınıza gelecek durumlar konusunda sizin hazırlıklı olmanıza yardımcı olabilir. Şu anda sizin için işe yarayan teknikleri ne kadar çabuk belirlerseniz ve uygularsanız, yaşamınız boyunca karşılaştığınız zorluklarla başa çıkmaya o kadar hazır olursunuz.

Eğitimde öğrenci stresi yönetimi konusunda yazımızı okudunuz. Sizin bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Öğrenciler için, eğitim sürecinde dikkat edilmesi gereken stres giderici faaliyetler konusunda önerileriniz varsa bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Pembe Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri Nelerdir? >>

Birçok öğrenci için strese neden olan ödevler vardır. Ödev stresi, öğrencileri, başarı yolunda ve meslek sahibi olmak konusunda verimsiz bir sürece sokabilir. Eğitim konusunu ciddiye almalısınız. Bireyin geleceği için, ödev stresi kavramı en aza düşürülmelidir. Ancak ister köşede büyük bir sınav, isterse bir ödev için son tarih olsun, bazen ödev stresinden kaçınmak imkansız olabilir.

İster beğenin ister beğenmeyin, ödev çocuk eğitiminin büyük bir parçasıdır. Ve çocuğunuz ödev tarafından boğulmuşsa veya hayal kırıklığına uğradığında, bilgiyi odaklama ve tutma yeteneği üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Ayrıca çocuğunuzun ödevini ertelemesine (veya sadece tamamlamamasına) ve sürekli bir stres döngüsü yaratmasına neden olabilir.

Sonuçta, tüm bunlar düşük sınıf içi performans ve düşük notlarla sonuçlanabilir. Bu nedenle ödev stresinin nasıl yönetileceğini öğrenmek önemlidir.

Ödev Stresi Nasıl Azaltılabilir?

Çok fazla ev ödevinin etkileri öğrenciler için daha yüksek düzeyde stres ve hayal kırıklığı içerebilir. Bu, notlar, sosyal yaşam ve sağlık (hem fiziksel hem de zihinsel) üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir.

Ödevlerin öğrenciler üzerindeki etkilerinin yanı sıra, ebeveynler ve çocuklar arasındaki kavgalardan ebeveynlerin ödevlere yardım etme yeteneği olmadığında hayal kırıklığına kadar aile stresini de artırabilir. İşte çocuğunuzun ödevlerini nasıl daha az stresli hale getireceğini öğrenmesine yardımcı olacak 10 ipucu.

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Etkili Yol >>

1. Bir programa sadık kalın

Çocuğunuzun ne üzerinde ve ne zaman çalışması gerektiğini bilmesi için bu programı el altında bulundurun.

Çocuğunuzun ev ödevi, ev işleri, aktiviteler ve uyku zamanını planlamasına yardımcı olur. Çocuğunuzun ne üzerinde ve ne zaman çalışması gerektiğini bilmesi için bu programı el altında bulundurun.

2. İyi zaman yönetimi uygulayın

Ödevler üzerinde çalışmaya başlama zamanı geldiğinde, çocuğunuzun elindeki göreve odaklandığından emin olun. Çocuğunuzun ödevini tamamlayabilmesi ve programa bağlı kalabilmesi için cep telefonları veya televizyon gibi dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın.

3. Erken başlayın

Her gün okuldan hemen sonra çocuğunuzla birlikte oturun ve her sınıf için ödevlerinizi yapın. O gece ne yapılması gerektiğinin bir listesini yapmasına yardımcı olun ve erken başlayın. Akşamın ilerleyen saatlerine kadar başlamayı beklemek, çocuğunuzun ev ödevini tamamlamak için daha az zamanı (ve enerjisi) olması ve her ikiniz için daha fazla strese neden olması anlamına gelir.

Zihin Haritalama Nedir? Nasıl Yapılır? >>

4. Gündeminizi düzenli olarak gözden geçirin

Çocuğunuzun, öğretmen tarafından verilen tüm ödevleri ve ödevleri yazdığı bir gündemi olmalıdır. Hangi ödevlerin tamamlanması gerektiğini bilmesi için çocuğunuzun gündemi her gün gözden geçirmesini sağlayın.

5. Hazırlıklı kalın

Organize edilmemiş bir ev ödevi istasyonu dikkat dağıtıcı olabilir.

Organize edilmemiş bir ev ödevi istasyonu dikkat dağıtıcı olabilir. Alanın temiz ve düzenli tutulduğundan ve çocuğunuzun kalem, kağıt ve ders kitapları dahil ödevini tamamlamak için ihtiyaç duyacağı tüm malzemelere sahip olduğundan emin olun.

6. Öğretmene sorular sorun

Ebeveynler çocuklarına ödevlerinde yardım etmek istedikleri kadar okulda öğretilen materyaller yıllar içinde çok değişti. Çocuğunuz ödevle uğraşıyorsa, ödevi anlamak için gereken yardımı almak için öğretmene alabileceği soruların bir listesini yapın.

Meslek Seçimlerinde Nelere Dikkat Etmeliyiz? >>

7. Bir ödev grubu düzenleyin

Bir ev ödevi grubu oluşturmak, çocuğunuza sınıf arkadaşlarıyla materyali gözden geçirme şansı vererek ödevi daha az boğucu hale getirmeye yardımcı olabilir. Bu, çocuklara materyali birbirlerine öğreterek ve ekip olarak herhangi bir soru üzerinde çalışarak daha iyi anlama fırsatı verir.

8. Ezici ise uzaklaşın

Çocuğunuz bir ev ödevi veya sorusu tarafından hayal kırıklığına uğrarsa veya bunalırsa, mola vermesi ve geri gelmesi için onu teşvik edin. Bu, çocuğunuza rahat bir zihinle geri dönebilmesi için rahatlama ve yeniden gruplandırma şansı verecektir. Diğer görevleri tamamlarken bile, çocuğunuzun beyni arka plandaki sorunlar üzerinde çalışmaya devam edecektir.

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir? >>

9. Dinlenmek için zaman ayırın

Düzenli Uyku - İster evde bir etkinlik ister organize bir ders dışı etkinlik olsun, çocuğunuzun hoşlandığı bir şeyi yapması için zaman ayırın.

İster evde bir etkinlik ister organize bir ders dışı etkinlik olsun, çocuğunuzun hoşlandığı bir şeyi yapması için zaman ayırın. Çocuğunuzun önemli egzersiz yapmasına yardımcı olmanın yanı sıra, ona ödev stresinden bir mola ve herhangi bir hayal kırıklığı veya ekstra enerji için bir çıkış sağlayacaktır.

10. Güzel uyuyun

Çocuğunuzu düzenli bir uyku rutine sokun, böylece gün sonra yeniden şarj etme şansı olsun. 6-13 yaş arası çocuklar her gece 9 ila 11 saat uyurken, gençler 8 ila 10 saat uyumaya ihtiyaç duyar. Önerilen miktarda uyku almak, çocuğunuzun bir gün daha okul ve ev ödevlerini yapmaya hazır olduğundan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Artık ödev stresi yok

Ödev stresini nasıl ele alacağınızı öğrenmek, çocuğunuzun ödevlerden daha fazla yararlanmasına yardımcı olurken, aynı zamanda daha iyi öğrenme alışkanlıkları geliştirmesine yardımcı olacaktır. Bu ipuçlarını kullanarak, çocuğunuz ödevleri daha güvenli ve daha az hayal kırıklığı ile çözmeyi öğrenebilir.

Hatalarımız Ve Başarılarımız >>

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok öğrenci sınavlardan önce ve sınav sırasında bir miktar stres ve kaygı yaşar. Bununla birlikte, test kaygısı daha ciddidir ve aslında öğrenmeyi olumsuz etkileyebilir ve test performansına zarar verebilir.

Bu nedenle, çocuğunuzdaki test kaygısının nasıl tanımlanacağını bilmek önemlidir, böylece onunla nasıl başa çıkılacağını öğrenebilir. Sınav kaygısı ve öğrencileri nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sınav Kaygısı Nedir?

Test kaygısı, bir testten önce biraz gergin hissetmekten daha fazlasıdır. Sınav kaygısı ile mücadele eden öğrenciler için, sınav öncesi sinirlilik, performansı olumsuz yönde etkileyebilecek endişe ve korku, başarı duygularını zayıflatır.

Öğrenciler her yaşta sınav kaygısı ile mücadele edebilirler. Birçok öğrenci için sınav kaygısı erken zamanlarda başlar. Öğrencilerde keskin bir şekilde yükselir ve ortaokuldan ve liseden geçerken yüksek kalır. Üniversite zamanı ise en üst seviyelerine çıkar. Peki öğrenciler üzerindeki etkileri nelerdir?

1. Sınav kaygısının öğrenciler üzerindeki etkileri

Aslında, sınav kaygısı ile mücadele eden öğrenciler tipik olarak akranlarının yarısından daha düşük bir dereceye düşer.

Sınav kaygısını sadece öğrenci olmanın bir parçası olarak reddetmek kolaydır. Bununla birlikte, kontrol edilmeden bırakıldığında, test kaygısının etkileri öğrenciler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Aslında, sınav kaygısı ile mücadele eden öğrenciler tipik olarak akranlarının yarısından daha düşük bir dereceye düşer. Akademik etkilere ek olarak, metin kaygısı, öğrencinin benlik saygısı, güven ve motivasyonunu da içeren zihinsel sağlığını etkileyebilir.

2. Sınav kaygısı gerçekleri

Kuzey Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre öğrencilerin yaklaşık % 16-20’si yüksek sınav kaygısı taşımaktadır. Bu durum, ülkemizde daha da yüksek seviyelerde görülmektedir. Bir çok otorite tarafından defalarca dile getirilmiştir.

Zor Zamanlarınızda Sizi Ayakta Tutan Şey Bu! >>

3. Sınav kaygısının nedenleri

Genellikle, bu nedenler durumsal nedenlere ve zihinsel nedenlere ayrılabilir.

Sınav kaygısına neden olabilecek bir takım şeyler vardır. Genellikle, bu nedenler durumsal nedenlere ve zihinsel nedenlere ayrılabilir.

 1. Zamanlı testlerin baskısı
 2. Kalabalık bir sınıfta sınavlara girmenin zorluğu
 3. Kötü çalışma becerileri veya hazırlık eksikliği
 4. Test olmaya ilişkin stres geçmişi
 5. Dersi anlama eksikliği
 6. Önceki düşük test performansı
 1. Düşük derece korkusu
 2. Kontrol eksikliği hissi
 3. Başkalarını hayal kırıklığına uğratma korkusu (ebeveynler, öğretmenler)
 4. Sınavlara çok fazla önem verilmesi
 5. Kendi performansından yüksek beklentiler
 6. Notları öz değerin bir yansıması olarak kullanma
 7. Zayıf benlik saygısı veya olumsuz benlik konuşması

4. Kimler sınav kaygısı yaşar?

En iyi öğrenciler bile sınav kaygısı ile mücadele edebilir. Test kaygısı ile ilgili problemleri olması muhtemel iki tip öğrenci vardır:

Başarıyı Yakalamanız İçin 5 Mükemmel Ders >>

5. Sınav kaygısı belirtileri

Sınav kaygısı belirtileri - Çocuğunuz, materyali çalışıp tanıdığı halde hazırlanmadığından veya her şeyi unutacağından endişe edebilir.

Sizler de sınav kaygısı yaşıyor musunuz? Sınav için endişe edenlere önerileriniz nelerdir? Öncesinde veya sonrasında neler yapsalar daha az endişe duyarlar? Öneri ve düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Okul Ve Eğitim Konusunda Öğrencilerinizi Nasıl Motive Edersiniz? >>

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği çok gerçek bir şey. Ayrıca, öğrenciler de bu tükenmişlikten olumsuz etkilenebilir ve bu da daha fazla baskı oluşturur.

Diğer pek çok iş aynı riski taşımaz. Bu kendi kendine izleme ve öz bakım ipuçları öğretmenlerin daha mutlu, daha sağlıklı ve daha tetikte kalmasına yardımcı olabilir.

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Öğretmenlerde tükenmişlik sendromu için bazı noktalar önemlidir. Dikkat edilecek bu noktalar, eğitim öğretim hayatı içerisinde verimliliği de etkiler. Üretken bir okul dönemi, gerek öğretmenlerin motivasyonu, gerekse öğrencilerin motivasyonu açısından son derece elzemdir. Peki bu tükenmişlik sendromu ile ilgili neler yapılabilir?

1. Duygularınızı İzleyin

Kendi tepkilerinizi anladıktan sonra, stresinizle mücadele etmek için doğru yöntemleri bulabilirsiniz.

Farkında bile olmadan kendimizi işe gömmek kolay olabilir. Kendinizi tanıyın ve davranışınızın stres seviyenizle nasıl ilişkili olduğunu anlayın. Herkes bunalmaya farklı şekillerde tepki verir. Kendi tepkilerinizi anladıktan sonra, stresinizle mücadele etmek için doğru yöntemleri bulabilirsiniz. Meditasyon, esneme ve klasik müzik, kendinize hızlı bir mola vermenin iyi yolları – ve bunun için bir uygulama bile var. Bu, ilerlemeyi daha yönetilebilir hale getirecek.

2. Sağlıklı Kalın

Bir öğretmen olarak metaforik tablonuzda çok şey var. Gerçek tabaklarınızı sağlıklı yiyeceklerle doldurmanız önemlidir. İmkansız görünse de, yeterince uyursanız, dengeli beslenirseniz ve egzersiz yaparsanız daha iyi hissedeceksiniz. Bir öğretmen olarak, tipik bir ofis işine kıyasla gün boyunca nispeten aktifsiniz. Bununla birlikte, uzun yürüyüşler yapmak veya küçük egzersizler yapmak vücudunuzu sağlıklı tutar. Fit bir vücut zihninizi taze tutmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca günün sonunda kendinizi daha az yorgun hissetmenize yardımcı olacaktır.

Yoğun İş Temposu İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri >>

3. Öz bakımı deneyin

Zihinsel sağlık, fiziksel sağlık kadar önemlidir, hatta daha fazlasıdır. Öğretmenler, öğrencilerinin yaşamlarında büyük bir duygusal rol üstlenirler. Öğrencilerinize açık olmak sizin için ne kadar önemli olursa olsun, kendinize de zaman ayırmanız gerekir. Öğretmenlerde tükenmişlik sendromu önüne geçilebilir bir sorundur. Günlük tutmak veya bir eşle veya yakın bir arkadaşla konuşmak gibi bir çıkış yolu bulun. O duygusal yükü boşaltmak için bir yönteme ihtiyacınız var, yoksa başkalarının sorunlarını üstlenmekte zorlanabilirsiniz. Öğretmenler günlerini başkalarına bakmakla geçirirler. Kendinize iyi bakmanız, öğretmenin tükenmişliğini önlemenin önemli bir yoludur.

4. Boş günlerinizi kullanın

Elbette, eğer fiziksel olarak hastaysanız, işten izin almanız gerekir.

Elbette, eğer fiziksel olarak hastaysanız, işten izin almanız gerekir. Bunalmış hissediyorsanız, boş günlerinizi de kullanabilirsiniz. Not verme veya ders planlarına yetişmeniz gerekiyorsa, kalkış yapmaktan korkmayın. Ayakta kalmak ve daha da stresli hissetmek için mücadele etmeye devam etmektense hazırlıklı olmak için bir gün izin almak çok daha iyidir. Duygularınızı izlemek, bir günlük izin zamanının gelip gelmediğini bilmenize yardımcı olabilir. Ruh hali değişimleri, kısa dikkat süresi veya tahriş yaşamaya başlarsanız, kendinize uzun bir hafta sonu verin. Gerektiğinde kendinize mola verirseniz daha hızlı normale dönersiniz.

Çocuğunuzun Okul Stresi İle Nasıl Başa Çıkarsınız? >>

5. Meslektaşlarınızla konuşun

Öğretmenlerde tükenmişlik sendromu için yapmanız gereken bir diğer şey, elinizdeki kaynaklarınızı kullanmaktır. Öğretmen arkadaşlarınız da sizinle aynı duyguları yaşıyor. Birbirinize bağlılık gösterin, ancak yıl boyunca birbirinizi sorumlu tutun. Ders planlarını ve hedeflerini tartışmak için sizinle aynı konuyu öğreten bir iş arkadaşınızla konuşun. Farklı bakış açısına sahip biriyle konuşarak çok şey öğrenebilirsiniz. Artı, fikirleri paylaşarak birbirinizin ders planlarını güçlendirebilirsiniz. Orada neler yaşadığınızı tamamen anlayan başka bir kişinin olması moralinizi yükseltecektir. Öğretmenlerin tükenmesinden kaçınmak için birbirinize yardım edebilirsiniz.

İyi eğlenceler

Bir sebepten dolayı öğretmen olmayı seçtiniz. Ancak bazen, özellikle idari meselelerle uğraşırken, öğrenciler arasındaki çatışmalar ve not almak için çok büyük bir iş yığınıyla uğraşırken bunu hatırlamak zor olabilir. Bu sinir bozucu zamanlarda sınıfınızı eğlenceli tutun. Öğrencilerinizle bağlantı kurmak için hikayeler veya şakalar paylaşmak için 10 dakikanızı ayırın. Çocukların kahkahaları dünyadaki en iyi ilaçlardan bazıları olabilir ve öğretmenin buna değer olduğunu gösteren harika bir hatırlatma.

Sınav Kaygısı Nedir? Nasıl Üstesinden Gelinir? >>

Dijital vatandaşlık, öğretmenlerin, idarecilerin, velilerin ve teknoloji ekiplerinin öğrencilere interneti uygun şekilde nasıl kullanacaklarını öğretmelerini sağlayan bir kavramdır. Güçlü bir dijital vatandaşlık duygusu geliştiren öğrenciler, üniversitelerde ve kariyerlerinde gezinmelerine yardımcı olabilecek beceriler de geliştiriyorlar. İyi bir dijital vatandaş olmak, teknolojiyi kullanırken ne tür davranışların uygun ve hangilerinden sorumlu olduğunu anlamaktır.

Dijital Vatandaşlık

Dijital vatandaşlık kavramı özellikle teknoloji kullanımının çok ileri olduğu ülkelerde son derece önemlidir. EdWeek tarafından yapılan Market Brief raporuna göre, Birleşik Devletler’deki öğretmenlerin ve öğrencilerin yarısından fazlasının okul tarafından sağlanan bilgisayarlara erişimi var. Birçok okul da BYOD (kendi cihazınızı getirin) politikalarını uygulamaya koymuştur.

Bir yandan bu, öğrencilerin ve öğretmenlerin her zamankinden daha fazla eğitim fırsatına erişimleri olduğu anlamına geliyor. Öte yandan, öğrencilerin sınıfta İnternet kullanımlarını kötüye kullanmaları artık her zamankinden daha kolay. İster öğretmen ister ebeveyn olun, dijital etik ve iyi çevrim içi davranış hakkında konuşmanız önemlidir. Kapıyı açık tutun ve onlarla uygun teknoloji kullanımı hakkında konuşun. Çevrim içi nasıl davranılacağı hakkında bilgi edinen öğrenciler, interneti hayatlarının geri kalanında sorumlu bir şekilde kullanabilecekler.

Bilgisayar Ve İnternet Teknolojisinin Sunduğu Fırsatlar >>

Sosyal Medya Araçları

Sosyal Medya - Sadece Amerika'da, ABD Haberleri ve Dünya Raporu, yapılan araştırmaya göre üniversiteye kabul memurlarının % 35'inin öğrencilerin sosyal medyadaki varlığını incelediğini belirtiyor.

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya siteleri, öğrencilere kendilerini web’de ifade etmeleri için bolca fırsat verir. Birçoğu ne yediklerinin veya hangi filmi gördüklerinin resimlerini yayınlar. Ancak bu masum davranış, kolaylıkla tehlikeli hale gelebilir. Bir öğrenci, hayatının her yönünü yayınlayarak, çevrim içi imajına zarar verebilecek kendisiyle ilgili içerik yayınlayabilir. Bu, gelecekte fırsatların kaybedilmesine yol açabilir.

Sadece Amerika’da, ABD Haberleri ve Dünya Raporu, yapılan araştırmaya göre üniversiteye kabul memurlarının % 35’inin öğrencilerin sosyal medyadaki varlığını incelediğini belirtiyor. Ayrıca, CareerBuilder’a göre, işverenlerin % 70’i başvuru sahiplerinin sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Öğrenciler, sosyal ağ sitelerine katılmanın risklerinin farkında olmalıdır. Dijital vatandaşlıkla ilgili açık sohbetler ve sınıf eğitimi, öğrencilerin kendilerini çevrim içi sunma biçimleri söz konusu olduğunda doğru seçimleri yapmalarına yardımcı olabilir.

Dijital Ebeveynlik Nedir? >>

Etik İnternet Kullanımı

Dijital vatandaşlık kavramı, etik olmayan ve yasa dışı faaliyetlere de uzanıyor. İnternetin etik olmayan kullanımı, kişisel kimliklerin veya mülkiyetin çalınmasına neden olabilir. Başka bir kişinin bilgilerini ele geçirmek, birinin sözlerini çalmak, yasa dışı müzik indirmek ve spam göndermek, tümüyle etik olmayan – ve bazen yasa dışı – çevrim içi etkinliklerdir. Tüm öğrenci ve teknoloji kullanıcılarının, kendilerini ve başkalarını çevrim içi olarak güvende tutmak için uymaları gereken kurallar olduğunu anlamaları gerekir.

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromu Nasıl Önlenir? >>

Eğitim öğretim yılına güçlü başlamanın yolları varır. Okul yılının heyecanını planlamanın zamanı geldi. Yeni öğrenciler, yeni ebeveynler, yeni deneyimler: Okulun ilk haftası heyecan verici olsa da, bu heyecanı devam ettirmek ve okul yılı boyunca itici güç olarak kullanmak önemlidir. İşte okul yılına güçlü bir şekilde başlamanın bazı yolları.

Okul Yılına Güçlü Başlamanın 3 Yolu

Eğitim öğretim yılı başlangıçları, tatil etkisinden en zor çıkılan zaman dilimidir. Bir anda boş bir zaman diliminden, dolu dolu ders işleyeceğiniz bir zaman dilimine geçiş yapıyorsunuz. Başarılı öğrencilerin yanısıra yaramazlık yapmayı seven hiperaktif öğrencileriniz de olacaktır.

Temel Kuralları ve Sınıf Beklentilerini Belirleyin

İlk günü sınıf kurallarını belirleyerek geçirmek, sadece sorunsuz bir başlangıç ​​için değil, aynı zamanda sorunsuz bir yıl için de faydalı olacaktır.

İlk günü sınıf kurallarını belirleyerek geçirmek, sadece sorunsuz bir başlangıç ​​için değil, aynı zamanda sorunsuz bir yıl için de faydalı olacaktır. Başlangıçtan itibaren kuralları ve beklentileri belirlerseniz, sınıfın bakımını yıl boyunca yapmak daha kolaydır. Beklentileri oluşturarak öğrenciler, beklentiler karşılanmadığında politikaların ve sonuçlarının farkındadır. Tipik sınıf rutini oluşturmak için ilk veya iki günü kullanmak da önemlidir. Sınıfta tutarlılık yaratmak, öğrencilerin gün için kendi beklentilerini belirlemelerine ve hedeflerine ulaşmalarına olanak tanır.

Öğrenciler Evde Nasıl Etkili Çalışabilir? >>

Sınıfınızın Önemini Açıklayın

Temel kuralları belirlemenin yanı sıra, sınıfınızı öğrencilerinize “satmak” da önemlidir. Sınıfınızı ve konuyu tanıtarak, öğrencileriniz ne öğrenmeyi bekleyebilecekleri hakkında genel bir fikre sahip olurlar. Bir ders programı sağlayarak sınıfınızı sınıf beklentilerinin yanında satabilirsiniz. Öğrencilerin ne beklemeleri gerektiğine dair genel bir fikir vermek, onları okul yılının zor zamanlarında meşgul ve motive tutacaktır. Nihayetinde, sınıfınızı ve konuyu satmak, öğrencilere sınıfınızın taşıması gereken değeri gösterecek ve karşılığında da onları görevlerinde ve işlerinin zirvesinde tutacaktır.

Öğrencilerle Olumlu ve Yararlı Bir İlişki Sağlayın

Öğrencilerin ve öğretmenin sahip olduğu ilişki çok önemlidir.

Öğrencilerin ve öğretmenin sahip olduğu ilişki çok önemlidir. Öğretmenler, öğrencilerin hayatlarının geri kalanında yanlarında taşıyacakları bilgileri sağlar. Öğrencilerin sınıfın ötesinde onlar için orada olduğunuzu bilmelerini sağlamak önemlidir. Pek çok öğrenci tavsiye ve sorunlar için sırdaş olarak öğretmenlere gelir. Bu ilişkiyle herhangi bir sınırı aşmamak önemlidir, ancak aynı zamanda kendinizi müsait kılmak da önemlidir.

Kendinizi öğrencilerinizin dinleyen bir kulağı olarak hazır hale getirmek, bunu yapan ebeveynlerden veya arkadaşlardan daha büyük bir etkiye sahip olabilir. Bu ilişkiyi okul yılının başında kurmaya başlayın, böylece öğrenciler yıl boyunca orada olduğunuzu bilirler.

Okul yılının başlangıcı her zaman bir heyecan zamanıdır, ancak bu heyecan tipik olarak hızla yok olur. Kendinizi ve öğrencileri motive etmek ve meşgul tutmak için yıl boyunca bu ivmeyi sürdürmek önemlidir.

Dijital Vatandaşlık Nedir? >>

COVID-19, okul yılını bitirmek için okulları aniden uzaktan eğitime yönelmeye zorladı. Ancak bu pandemi süreci, okulları uzaktan eğitim konusuna daha da fazla ilgi göstermelerinin de önünü açtı. Ancak ne yazık ki, bu ani değişim bazı öğrencilerin ruh sağlığına da değişiklik getirdi. Öğrenciler alıştıkları öğrenme ortamının yanı sıra sosyal ortamlarını da kaybettiler.

Ruh Sağlığı Ve Uzaktan Eğitim

Sadece çalışan insanlar değil, öğrenciler de pandemi sürecinde mental olarak zorlanmaktadır. Bu süreç bazı endişeleri de beraberinde getiriştir. İşte koronavirüsün kapatılmasının bir sonucu olarak ruh sağlığı ve uzaktan öğrenmeyle ilgili birkaç önemli endişe.

1. Yüksek stres

Öğrenciler birdenbire uzaktan öğrenmeye uyum sağlayarak nasıl öğrendiklerini yeniden öğrenmek zorunda kaldılar.

Öğrenciler birdenbire uzaktan öğrenmeye uyum sağlayarak nasıl öğrendiklerini yeniden öğrenmek zorunda kaldılar. California’da yapılan bir araştırmada öğrenciler, okula gitmekten çok evden çalışmanın stresli olduklarını bildirdiler. 17 yaşındaki Madison Cordell, New York Times’a verdiği röportajda “Sanki ara veremiyor veya okulu ‘kapatamıyorum’ gibi hissediyorum. Sabah 7’de kalkıyorum ve akşam 7’ye kadar bir tür okul işi ya da ders çalışıyorum. Öğle yemeğini hazırlarken bile çalışıyorum gibi hissediyorum.”

Bir kayıp yapı hissi var ve sonuç olarak öğrenciler acı çekiyor. Bu stres ve kaygı, öğrencilerin hem okula hem de virüsün hayatlarını nasıl etkilediğine ilişkin olarak durumun kontrolünü ellerinde tutamamalarının bir sonucudur.

2. Konsantrasyon zorluğu

Öğretmenlerle yapı ve yüz yüze etkileşim olmadan, bazı öğrenciler çalışmalarına odaklanmanın zor olduğunu düşünüyor. Evde küçük kardeşler veya yapılması gereken ev işleri gibi dikkat dağıtıcı şeyler var. Öğrencilerin öğrenmesi için sessiz ve sakin bir çalışma alanı yaratmak zor olabilir.

3. Yalnızlık faktörü

Eklenen stres faktörlerinin yanı sıra, öğrenciler toplumlarının kaybını hissediyorlar.

Eklenen stres faktörlerinin yanı sıra, öğrenciler toplumlarının kaybını hissediyorlar. Öğrenciler aslında okulu kaçırdıklarını ve geri dönebilmeyi dilediklerini bildiriyorlar. Yalnızlık, hızla intihar oranlarının artmasına neden olabilir ve ergenlerde daha yaygındır.

Genç öğrenciler, sosyal oyunun duygusal ve fiziksel gelişimleri için ne kadar önemli olduğundan büyük ölçüde etkilenirler. Öğrencilerin, cesaretlendirmek için en iyi arkadaşları olduğunda sınıfta daha başarılı oldukları bilinmektedir. Sosyal etkileşim eksikliği, bir öğrenciye çoğunun düşündüğünden daha fazla zarar verebilir.

Nasıl Daha Başarılı Öğrenci Olunur? >>

4. Aile içi şiddet korkuları

Ne yazık ki, bazen bir öğrenci için tek güvenli yer okuldur. Aile içi şiddet mağdurları genellikle kontrol ve güç kaybına uğrayarak istismar edilmektedir. Zorunlu kilitlenmeler aniden kurbanı istismarcı ile kalmaya zorladı, bu da onların gücünün daha da fazla olduğu anlamına geliyor.

Tıbbi tesisleri ele geçiren salgın nedeniyle, mağdurlar yardım bulmakta güçlük çekebilirler. Öğrenciler uzaktan eğitim sürecinde daha yüksek istismar riski altındadır ve virüs korkusu nedeniyle büyükanne ve büyükbabalara sığınacak yer bulamayabilirler.

Okulların, öğrencilerin evden öğrenirken bile akıl sağlığını desteklemesinin yollarını aramaları gerekmektedir. Çünkü öğrenciler, insanlığın geleceğini temsil etmektedirler. Sağlıklı öğrenci demek, sağlıklı toplum geleceği demektir.

Sizce pandemi sürecinde insanları etkileyen en büyük endişeler nelerdir? Ruh sağlığınızı korumak için neler yapmalısınız? Düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun Kötü Notlarını Düzeltmesine Bu Şekilde Yardımcı Olun! >>

Yapmak ya da yapmamak – uzaktan eğitim yoluyla bir eğitim almayı düşünen çoğu öğrenciyi rahatsız eden soru budur. Yıllar içinde, çeşitli biçimlerde uzaktan eğitim – açık üniversitelerden uzaktan eğitim programları, çevrimiçi programlar vb., tam zamanlı ve kampüs temelli derslere katılamayan öğrencilerin eğitim isteklerini gerçekleştirmeye yardımcı olmuştur.

Öğrenciler, bu eğitim tarzının artıları ve eksileri hakkında netlikten yoksun oldukları için, genellikle uzaktan eğitim yoluyla yüksek öğretimi tercih etme konusunda endişelere sahiptir. Bu moda gitmek isteyip istemediğinize karar vermeden önce uzaktan eğitim yoluyla bir derece almanın avantaj ve dezavantajlarını anlamak iyi bir fikirdir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

Uzaktan eğitimin her öğrenci için en iyi seçenek olmayabileceğini anlamalısınız. Ancak avantajlarını ve dezavantajlarını anlamak, uzaktan eğitimin sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

A. Uzaktan eğitimin avantajları

Uzaktan eğitimin her öğrenci için en iyi seçenek olmayabileceğini anlamalısınız.

 1. Çalışmalarla birlikte bir işi de sürdürebilirsiniz: Aslında uzaktan eğitimi tercih eden öğrencilerin büyük bir kısmı, işlerinden vazgeçmek istemeyen ama aynı zamanda yüksek öğrenim isteyen öğrencilerdir. Uzaktan eğitim bu tür öğrenciler için bir nimettir. Hafta sonları, işten döndüğünüzde ve hatta gecenin bir yarısı çalışabilirsiniz. Kazanırken öğreneceksin!
 2. Paradan tasarruf edebilirsiniz: Herhangi bir program için, uzaktan eğitim derecesi (çevrimiçi veya başka türlü), normal bir kampüs içi eğitim ücretinden çok daha uygun olabilir. Ekonomik olarak uygun seçenekler arayan öğrenciler bir uzaktan eğitim programına gidebilirler.
 3. Zamandan tasarruf edersiniz: Üniversiteye gidip gelirken boşa harcanan zaman yok, otobüs veya tren bekleyerek boşa harcanan zaman yok. Bir uzaktan eğitim programında, sınıfınız tam yatak odanızdadır – masanızdaki çalışma materyali veya bilgisayarınızdaki e-materyal. Yeterli vakti olmayan öğrenciler, opsiyon olarak uzaktan eğitime yönelebilir ve evlerinin rahatlığında sürebilirler.
 4. Kendi hızınızda öğrenebilirsiniz: Sınıf eğitimine geri dönme ihtimali çoğumuz için korkutucu olabilir. Soru sormak veya sınıfta bir kavramı kavrayamadığınızı ortaya çıkarmak birçok öğrenci için oldukça utanç verici olabilir. Uzaktan eğitim burada sizi kurtarıyor!
  Kendinden disiplinli ve kendi kendini motive eden biriyseniz, uzaktan eğitimin en iyi yararı, kendi hızınızda öğrenebilmenizdir. Farklı insanların farklı şekillerde ve farklı hızlarda öğrendiği bilinen bir gerçektir. Bir sınıfta, herkese birlikte öğretilirken, her öğrencinin aynı sayfada olması genellikle zordur. Bazı öğrenciler sınıfta şüphelerini dile getiremeyecek kadar utangaçtır. Bu, uzaktan eğitimin normal bir kampüs programına göre bir avantaja sahip olduğu yerdir.
  Tüm kurs çalışmaları size önceden verildiğinden, çalışma materyalinizi öngörülen süre içinde tamamladığınız sürece her gün istediğiniz kadar çok veya az çalışabilirsiniz. Şüpheleriniz veya sorularınız varsa, tartışma forumları, öğretim üyeleriyle sohbet olanakları ve uzaktan eğitim sağlayıcısının tam desteği vardır.
 1. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde çalışabilirsiniz: Belirli bir zamanda çevrimiçi bir eğiticiye veya video konferans yoluyla bir derse katılmanız gereken senaryolar dışında, istediğiniz zaman, istediğiniz yerde hemen hemen çalışabilirsiniz. Bir sınıfta sıkışıp kalmanıza gerek yok. Ancak bahçenize, oturma odanızdaki kanepenizde veya kendi yatağınızın rahatlığında çalışabilirsiniz. İster sabah kuşları ister gece kuşu olun, en üretken olduğunuzda çalışmak için en uygun zamanı seçebilirsiniz.
 2. İşverenler arasında tanınırlık kazanmak: Yıllar içinde uzaktan eğitim nihayet işverenler arasında bir miktar kabul ve kabul gördü, bu da cesaret verici bir işarettir. Uzaktan eğitim programı akredite olduğu sürece endişelenmenize gerek yok.

Ancak her hikayenin bir diğer yüzü vardır. Bir öğrenci için avantajlı olan bir faktör, diğeri için bir dezavantaj olabilir. İşte uzaktan öğrenmenin dezavantajları olarak ortaya çıkabilecek bazı durumlar.

Başarılı Öğrenci Olmak İçin Yapılması Gerekenler >>

B. Uzaktan öğrenmenin dezavantajları

İşte uzaktan öğrenmenin dezavantajları olarak ortaya çıkabilecek bazı durumlar.

 1. Dikkatin dağılma şansı yüksek: Yüz yüze etkileşim için hiçbir fakülte ve bekleyen ödevler hakkında sürekli hatırlatmalara yardımcı olabilecek sınıf arkadaşları olmadığından, dikkatin dağılması ve son teslim tarihlerini kaybetme olasılığı yüksektir. Uzaktan eğitim kursunuzu başarıyla tamamlamak istiyorsanız, kendinizi motive ve odaklanmış tutmanız gerekir. Eğer erteleme eğilimindeyseniz ve son teslim tarihlerine bağlı kalamıyorsanız uzaktan eğitim iyi bir fikir değildir.
 2. Gizli maliyetler: Bir uzaktan eğitim programının maliyeti genellikle normal bir programdan daha ucuz olsa da, gizli maliyetler olabilir. Örneğin, uzaktan eğitim kursunuz çevrimiçi olarak sunuluyorsa, bir bilgisayar kurmak ve güvenilir bir İnternet bağlantısı edinmek gibi bazı başlangıç ​​masraflarını karşılamanız gerekebilir. Yazıcı, web kamerası ve benzeri ek kaynaklar satın almanız gerekebilir. Bakım ve elektrik maliyetleri gibi bazı harcamalar tekrar ediyor olabilir.
 3. Karmaşık teknoloji:Teknolojiye aşırı bağımlılık, özellikle öğrenme çevrimiçi bir ortamda gerçekleştiğinde, uzaktan eğitim eğitim modunda önemli bir dezavantaj olabilir. Arızalı herhangi bir yazılım veya donanım, devam eden bir sınıfı durdurabilir ve öğrenme sürecini kesintiye uğratabilir. Benzer şekilde, bir öğrenci bilgisayar ve teknoloji meraklısı değilse, öğrenme deneyimi tatmin edici olmayabilir.
 4. Ödün verilen öğretim kadrosunun kalitesi: Genellikle normal eğitimin daha düşük kuzeni olarak kabul edilen uzaktan eğitim, genellikle yeterli kaliteli öğretim üyelerinin eksikliğinden muzdariptir. Diğer durumlarda, eğitmen iyi olsa bile, çevrimiçi ortamda öğretme konusunda rahat olmayabilir. Bazen teknoloji, dersin sunumuna ve tasarımına tam anlamıyla yaklaşamayabilir. Bir öğrenci tüm bu senaryolarda kaybeder. Uzaktan eğitim sağlayıcıları, öğrencilere öğretenin teknoloji değil, iyi ve etkili öğretmenler olduğunun farkına varmalıdır.
 5. Aracıların şüpheli güvenilirliği: Uzaktan ve çevrimiçi eğitim tanınmaya başlasa da, hala çok sayıda sahte ve akredite olmayan aracı sunuluyor. Mesafe/çevrimiçi programların sayısındaki artışla birlikte dolandırıcılık operatörlerinin sayısı da artıyor. Bu, olası işverenler arasında tanınan uzaktan eğitim derecelerinin güvenilirliğini etkiler.
 6. Ağ kurma konusunda kaybetmek: Düzenli bir program izlemenin avantajları sadece öğretmenlerle etkileşim ve iyi kurs içeriğinin ötesine geçer.

Çocuklarda Harcama Türleri Nelerdir? >>

Son Düşünceler

Algılanan bu dezavantajlara rağmen, uzaktan eğitim öğrenciler arasında daha önce hiç olmadığı kadar popülerlik kazanıyor ve birçok öğrenci öğrenme deneyimlerinden memnun. Teknolojideki ilerlemeler ve öğretmenleri bu yeni öğrenme moduna uyarlamak için daha fazla eğitimle, uzaktan eğitimdeki dezavantajlar yakında çözülebilir.

Pek çok sakıncasına rağmen, uzaktan eğitim, bir kursu takip etmede daha fazla rahatlık ve çok yönlülüğe sahip olmak isteyen öğrencilere çok daha fazla öğrenme seçeneği sunar. Uzaktan eğitimin temel avantajları, öğrencilerin çeşitli öğrenim araçlarına erişmek için minimum mali kaynakları kullanmalarına izin vermesidir. Video konferans araçlarının kullanımı, çevrimiçi öğrenmeyi daha da sürükleyici hale getirir. Bu, belirli bir konu hakkında bilgi toplama ve onu koruma becerisini artırır.

Uzaktan eğitim ise sosyal etkileşimi sınırlandırmakta, karmaşık teknolojinin kullanılmasını gerektirmekte ve bazı işverenler bunu olumsuz algılamaktadır. Diploma veya yüksek lisans derecesi için kayıt yaptırmak isteyen herhangi bir öğrenci, doğru seçenek olup olmadığına karar vermek için avantajlar ve dezavantajlar arasında denge kurmalıdır. Uzaktan eğitim genellikle çalışan öğrenciler için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Ruh Sağlığı Ve Uzaktan Eğitim >>

Çocuğunuzun okulda odağı sürekli dağılıyor mu? Eğitimde, başarılı öğrencilerin yüksek konsantrasyon içerisinde olduğu ve verimli bir ders çalışma süreci geçirdiklerini biliyoruz. Ancak birçok çocuk akademik kariyerlerinin bir noktasında sınıfta dikkatlerini toplamakta zorlanır.

Bu olduğunda, özellikle genç öğrencilerde, ebeveynler çocuklarının neden odaklanamayacağını ve öğrenme güçlüğü çekip çekemeyeceğini merak ediyor. Okula odaklanmakta zorlanan her öğrencinin bir öğrenme zorluğu olmadığını bilmek önemlidir. Birçok durumda, çocukların okulda sahip oldukları konsantrasyon sorunlarına bir dizi farklı sebep neden olabilir.

Çocuğunuzun Okulda Konsantre Olamamasının 10 Nedeni

Konsantrasyon sorununun belirtileri bazen açık bir şekilde görülebilir.

Konsantrasyon sorununun belirtileri bazen açık bir şekilde görülebilir. Okulların açılacağı şu zaman diliminde, tatil modundan çıkarak derslere odaklanmak biraz daha zor olacaktır. Ancak bazı noktalara dikkat ederek, bu süreci daha da kısaltabilirsiniz. Burada bahsedilecek olan noktalar sadece tatil dönüşü için geçerli olmayıp, tüm eğitim ve öğretim yılı boyunca geçerlidir. Çocuğunuzun sınıfta konsantre olmakta zorlandığına dair yaygın belirtiler şunlardır:

Bu işaretler çocuğunuzun öğrenme güçlüğü olduğu anlamına gelmez. Çözüm aramaya başlamadan önce, ilk adım çocuğunuzun okula odaklanmada sorun yaşamasının nedenlerini belirlemektir.

1. Eğitim süreci için uygulama eksikliği olabilir

Birçok küçük çocuğun sadece yeni bir ortamda olmaları nedeniyle sınıfa odaklanmakta zorlanırlar. Bu, yarıyıl tatili veya yaz tatili gibi okuldan sonra daha büyük çocuklara da olabilir.

2. Eğitim materyalini anlamıyor olabilir

Konsantrasyon eksikliği gibi görünen şey aslında materyali anlama eksikliği olabilir. Bu anlayış eksikliği öğrencilerin dikkat çekmeyi bırakmasına ve sonuç olarak geride kalmasına yol açabilir.

Etkili Öğrenme İçin Görsel Öğrenme Tekniği >>

3. Yeterince hırslı değildir

Bazı çocuklar için, sınıfta öğretilenler yeterince zor değildir. Yeterince yüksek bir seviyede meydan okumayan çocuklar malzemeye olan ilgisini kaybedebilir ve tamamen dikkat etmeyi bırakabilir. Bu onların başarılı bir öğrenci olmalarına negatif yönde etki edecektir.

4. Dış uyaranlar nedeniyle dikkati dağılmıştır

Sınıf, konuşkan sınıf arkadaşlarından dağınık bir iş istasyonuna kadar dikkat dağıtıcı bir yer olabilir. Bazı çocukların öğretmene dikkat etmesini zorlaştıran bu dikkat dağıtıcı unsurları filtreleyen diğerlerinden daha zor zamanları vardır.

5. Motivasyon eksikliği

Bazı durumlarda, çocuğunuzun konsantrasyon problemi aslında bir motivasyon problemi olabilir. Bu motivasyon eksikliği, sınıfta materyale ilgisizlik de dahil olmak üzere bir dizi soruna yol açabilir.

Zihin Haritalama Nedir? >>

6. Eşleşmeyen öğrenme stili olması

Farklı öğrencilerin farklı öğrenme stilleri vardır. Bazıları en iyi görerek, bazıları işiterek, bazıları da yaparak öğrenir. Çocuğunuzun öğretmeni, çocuğunuzun öğrenme şekliyle uyuşmayan bir öğrenme stilini vurgularsa, bu odaklanma ve anlayış eksikliğine neden olabilir.

7. Doğru uyku veya beslenme almama

Çocuğunuz her gece önerilen 8-10 saatlik uykuyu alamıyorsa, sınıfta konsantre olmak için gereken enerjiye sahip olmayacaktır. Kahvaltıyı atlamak, sınıfta odak eksikliğinin bir başka büyük nedenidir. Çocuğunuz sınıfa açsa, öğrenmeye hazır olmaktan ziyade dikkati dağılmaya eğilimlidir.

8. Düzensizlik sorunları vardır

Dağınık bir defter veya çalışma alanı öğrenciler için dikkat dağıtıcı unsurlara neden olabilir. Sınıf düzensizliğine gelmek, çocuğunuzun öğretilenlere dikkat etmek yerine öğrenmek için gerekli araçları ve materyalleri aramak için zaman harcadığı anlamına gelir. Derlerde başarı için aynı durum evden çalışma için de geçerlidir.

Pomodoro Tekniği İle Verimli Nasıl Çalışılır? >> 

9. Okul kaygısı yaşıyor olabilir

Okul veya notlarla ilgili kaygı, sınıfta odak eksikliğine yol açan daha derin bir sorun olabilir. Bir konu tarafından bunalmış veya stres altında olan öğrenciler, sadece not alabilir ve devamında notları düşürebilirler.

10. Zorlukları öğrenmek gerekir

Çocuğunuz sınıfta sürekli kesintiler, dikkat dağıtıcı şeyler veya düşük notlar gibi ciddi sorunlar yaşıyorsa ve bu listedeki diğer öğeleri dışladıysanız, olası öğrenme zorluklarına bakmanın zamanı gelmiş olabilir.

Başarılı bir öğrenci olmak için, günlük hayattaki ufak problemlere dikkat etmekte fayda vardır. Bizim için önemsiz olan bir şey, hayati derecede öneme sahip olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun okulda konsantre olamamasının nedenlerine eğilmeniz gerekir.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Öğrencilerin okulda konsantrasyon eksikliği yaşamalarının nedenleri ne olabilir? Aşağıda yorum kısmından düşüncelerinizi binlerce takipçimiz ile paylaşabilirsiniz.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir? >>

Öğrenciler etkili bir şekilde nasıl çalışabilir? Eğitim hayatı hiç bitmeyen bir süreçtir. Sadece okullarda değil, okul dışında da öğrenmek kişisel gelişimimiz açısından son derece önem arz eder. Peki gerek okul içinde gerekse okul dışında nasıl etkili çalışabiliriz?

Bir sınıfa doğrudan gözetim veya devamlılık olmadan çalışmayı içeren kendi kendine çalışma, öğrenmenin değerli bir yoludur ve ebeveynler ve öğrenciler arasında hızla popülerlik kazanmaktadır. Örgün eğitimi ana çalışma ile tamamlayarak, öğrenciler notlarda, materyal anlayışında ve güvende ciddi bir iyileşme görebilirler.

Öğrenciler Nasıl Etkili Çalışmalı?

Birçok öğrenci sınıfta öğrenmelerini desteklemek için evde çalışır. Bununla birlikte, kendi kendine çalışma, yeni bir beceriye hakim olmak ya da bir dil ya da enstrüman gibi tamamen yeni bir kavram öğrenmek için de kullanılabilir. Bireysel çalışmadan elde edebileceğiniz faydalar sınırsızdır ve tamamen sizin ve çocuğunuzun hedefleri tarafından belirlenir.

Evde uygulayabileceğiniz (hem solo hem de sizinle tamamlamak için kendi kendine çalışma ipuçları olup olmadığı) okulda ve okul dışında birçok eğitim faydası sağlayabilecek çeşitli kendi kendine çalışma yöntemleri vardır.

Evde Çalışmak İçin Aşağıdaki Yöntemleri Kullanın

Kendi çalışma arkadaşınızla evde çalışmak için aşağıdaki yöntemleri kullanın

Kendi çalışma arkadaşınızla evde çalışmak için aşağıdaki yöntemleri kullanın. Öğrenciler nasıl etkili çalışır? Sorusu için bu yolları uyguladığınızdan emin olun:

 1. Okuldaki öğrenilen değerler hakkında çocuklarınızla konuşun. Ayrıca çocuğunuzun ilgilendiği konuları da atlamayın. Daha fazla bilgi edinmek için çaba öğrencileri teşvik edecektir. Ek olarak, öğretme pratiği bir kavramı kavramak için en iyi yollardan biri olarak bilinir.
 2. Bir çalışma ya da ilgi konusu ile ilgili kitapları ve makaleleri okuyun. Bu bir kursa bağlı olsun ya da sadece çocuğunuzun kendi boş zamanlarında olsun, çocuğunuzu okumaya teşvik etmek yeni kavramların anlaşılmasını artırmak için oldukça etkili bir yoldur. Birlikte kütüphaneye bir gezi yapın ya da çocuğunuzun kendi kendine çalışması için en uygun okuma materyallerini sağlamak için bir konuya bazı klasiklere yatırım yapın.
 3. Çocukların bir konsepte aktif olarak katılmalarını sağlamak için eğitim videolarını izleyin. Öğrenciler nasıl etkili çalışır? Sorusunda dikkat edeceğiniz üçüncü nokta, eğitim videoları üzerinedir. İnsanlara yeni beceriler öğretmek için tasarlanmış birçok öğretici video veya öğrencilerin okulda öğrendiklerini tamamlamayı amaçlayan eğitim şovları vardır. Ev öğreneniniz başka bir dil öğrenmeye çalışıyor ya da bir bilimsel deneyi nasıl gerçekleştireceğini buluyor olsa da, görsel ve işitsel yollardan büyük ölçüde yararlanabilirler.
 4. Eğitsel oyunlar, evde çalışma yolları söz konusu olduğunda, bir çocuk ve ebeveynin favorisidir. Telefonunuz üzerinden matematik, İngilizce ve diğer çeşitli derslerde öğrenmeyi destekleyen birçok uygulama vardır. Veya telefonu bırakın ve strateji ve mantığı destekleyen masa oyunları ve kart oyunlarından yararlanın. Çocuğunuzu, öğrenmeyi eğlenceyle ilişkilendirmeye, teşvik edin.
 5. Evde çalışırken okulda öğrenilen becerileri pekiştirmek için uygulama soruları üzerinde çalışın. Oyunlar, ödüller ve zorlukları birleştirerek uygulama soruları üzerinde çalışırken çocuğunuzun dikkatini çekmeye yardımcı olun. Bu, materyali yeni bir şekilde görmelerine ve sınıfta öğrenilenleri pekiştirmelerine yardımcı olacaktır.

Nasıl Daha Etkili Bir Öğrenci Olunur? >>

Etkili Öğrenme İçin Materyaller

Kendi kendine çalışmayı çocuğunuzun hayatına en etkili şekilde dahil etmek için, aşağıdaki araçlara sahip olduğunuzdan emin olun:

 1. Etkili kendi kendine çalışma için bir çalışma alanı çok önemlidir. Bu, bir ev ofisi veya öğrencinin yatak odasında bir masa anlamına gelebilir. Nerede olursa olsun, iyi bir aydınlatma ile dağınıklık ve dikkat dağıtıcı olmayan düzenli bir çalışma alanı içermelidir.
 2. Bir bilgisayar, özellikle çevrimiçi kaynakları okumak, izlemek veya dinlemek söz konusu olduğunda, pek çok kendi kendine çalışma yöntemi için gereklidir. Bununla birlikte, kendi çalışma arkadaşınız işi elle tamamlamayı tercih ederse, dijital olmayan yedekler (örn. Kalemler ve defterler) kullanılabilir.
 3. Vurgulayıcılar, renkli kalemler ve yapışkan notlar gibi not alma araçları evde okuyan bir öğrenci için yararlı araçlardır. Öğrenirken not tutmak çocuğunuzun bilgileri daha uzun süre saklamasını ve değerli organizasyon becerileri geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun Okulda Konsantre Olamamasının 10 Nedeni >>