Duygusal Olarak Çöktüğünüz Zaman Nasıl Motive Olursunuz?

Bazen hayat o kadar karmaşıklaşır ki motivasyon bulmak çok zor olur. Mesela, bir şeyi sevmenize rağmen bazen oturup o sevdiğiniz şeyi yapamazsınız. Bu durum için birçok tavsiye var. Kolay olmasa da yaptığınızda sizin duygu ve düşüncelerinizi değiştirecek bazı tavsiyeleri aşağıda sizlerle paylaştık:

 

Müzik dinleyin

Belki bu listeyi başlatmak için klişe bir yol, ama az etkili olduğu söylenemez – müzik gerçekten güçlü bir motivasyon olabilir. Sadece kalbinizin arzu ettiği şeyleri dinlemenizi söyleyeceğiz; sizi güzel bir ruh haline sokacağını ya da olmak istediğiniz yere taşımanıza yardımcı olacağını düşündüğünüz her şeyi dinleyin.

 

Kitap okuyun

Kitaplar bizi uzaklara götürüyor ve bize gerçekleri ve olanakları gösteriyor; ne tür bir hikaye olursa olsun. Daha çok sizi ilgilendiren bir şey ya da okumak istediğiniz bir şey seçin ve başlayın. Ayrıca, okuma zihin ve ruh için iyidir.

 

Bir arkadaş ya da aile üyesi ile konuşun

Arkadaşlarınızın pek çok görevinden biri, sırdaşınız olmaktır. Sizi tamamen anlayamasalar bile, birilerinin dinlemesi ve size fikir vermesi iyi olur. Motivasyon eksikliğinizin sebebini tartışırken, altta yatan bir sebebi ve belki de motivasyonun nasıl elde edilebileceğine dair en iyi çözümü bile keşfedebilirsiniz.

 

İlham veren alıntılar okuyun

Bazen sadece doğru olanı duymanız gerekir, kalbinize dokunan ve mücadelenizle özdeşleşen şeyleri… Hayat streslidir ve sizi pes ettirmesine izin vermek kolaydır; bazen biraz olumlu bir takviyeye ihtiyacınız olur ve doğru sözcükler doğru anahtar olabilir.

 

İlham verici bir film izleyin

Bir film izlemek, bir kitap okumak gibi olabilir, filmler de öyküleri anlatır. Öyküler ve karakterler de motivasyonla doludur.

 

Sosyal medyada bir hedef yayınlayın

Sosyal medyada bir şeyler yapacağınızı söylerseniz, aslında bunu gerçekleştirmeniz daha olasıdır. Niye peki? Çünkü  olmadığı takdirde çevrenizdekiler tarafından bir aşağılanma korkusu oluşur.

 

Dışarı çıkın ve biraz iyilik yapın

Başkalarına yardım etmenin birçok nedeni vardır; ama nedeniniz ne olursa olsun, iyilik yapmak bol miktarda motivasyon ve ilham verir. Ne yaparsanız yapın, yeni bir bakış açısı kazanacağınızdan emin olabilirsiniz ve belki de kendiniz hakkında bir şeyler keşfedebilirsiniz.

 

***

Motive olmanın bir çok yolu vardır ve eğer siz motive olmaya istekliyseniz motivasyonu bulursunuz. Motivasyonunuzu arttırma konusunda yukarıda paylaştıklarımızı eğer ki beğendiyseniz bizlerle mutlaka paylaşın. Unutmayın hepimiz apayrı insanlarız, bu yüzden kendiniz için en doğru olanı bulmalı ve harekete geçmelisiniz.