‘İş’te Motivasyonun Üç Temel Anahtarı

Sabahları işe gitmeyi isteyerek uyanmak harika olmaz mıydı?

Sorun tabi ki bunu gerçeğe dönüştürmekte. Bunu yapmak iş motivasyonunun arkasındaki etkenleri anlamayı gerektirir.

Daniel Pink, Drive kitabında –araştırmalara dayanarak- iş motivasyonunun üç faktörü olduğunu yazdı:

Özerklik: İşinizin üzerinde sahip olduğunuz kontrol. Neyi ne zaman yapacağınızı daha çok kontrol edebilirseniz, daha çok motive olursunuz.

Ustalık: Aldığınız ilerleme hissi. Yaptığınız şey hakkında daha iyiye gittiğinizi düşündükçe daha çok motive olursunuz.

Amaç: İşinizden öğrendikleriniz. Yaptığınız iş size daha çok önem ifade ettikçe daha çok motive olursunuz. Yukarıdaki üç faktörle ilgili olarak, bu özerkliğinizi, ustalığınızı ve amacınızı geliştirmeyi amaçlamanız gerektiği anlamına gelir.

Şimdi bunları nasıl geliştireceğimize bakalım:

 

Özerklik

Başka biri için çalışıyorsanız özerkliğe ulaşmanız zor olabilir. So Good They Can’t Ignore You ( Seni Görmezden Gelememeleri Ne İyi) kitabına göre çözüm, yaptığınız işte pazarlık gücünüzü arttırmaktır. Şirketiniz size gerçekten ihtiyaç duyuyorsa size daha fazla özgürlük vermeye istekli olacaktır.

Diğer bir yol kendi işinizi kurmaktır. Yine de dikkatli olun: Her iş size özerklik sağlamayacaktır. Yanlış iş alanını seçerseniz, zamanınızı kontrol edenin siz yerinize müşterilerinizin olduğunu görebilirsiniz.

 

Ustalık

Bunun için yapmanız gereken şey, kişisel kapasitenizi genişletmek için yeni zorlukları kabul etmektir. Olduğunuz yerde saymayın. Bunun yerine, kişisel gelişiminizi maksimize etmek için yeni zorluklarla yüzleşmeye devam edin. Kolay değildir fakat zamanla geliştiğinizi görmekten memnuniyet duyacaksınız.

 

Amaç

Burada önemli olan şey, sizin için önemli olan neyse onu yapmanızdır. Sebebiniz nedir?

Dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirirsiniz?

İşiniz sıkıcı görünse bile hala ondan bir anlam çıkarabilirsiniz. Nasıl mı? Bakış açınızı değiştirerek. Buna, kendiniz için bir şeyler elde etmek yerine kendinizi geliştirmek olarak bakın.

Bu üç etkeni geliştirmek zaman alabilir ama harcanan çabaya değerdir. Ödül olarak paranın bile satın alamayacağı bir şey elde edeceksiniz: İçsel tatmin.

 

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın