Elon Musk Yaşayan En Başarılı Girişimci Olabilir mi?

Elon Musk

Vizyon sahibi girişimci Elon Musk, PayPal’ın (PYPL), Tesla Motors’un (TSLA) ve SolarCity’nin (SCTY) kurucu ortağıdır ve SpaceX’in kurucusudur. Şaşırtıcı başarısı Musk’un Steve Jobs, Howard Hughes, Henry Ford ve Bill Gates ile karşılaştırılmasına neden oldu. Çoğunlukla zor bir çocukluğun ortasında, Musk acımasız bir iş disiplini geliştirdi (haftada 80 ila 100 saat çalıştığı biliniyor) ve inatçı tek görüşlü bir vizyon geliştirdi.

Vizyon sahibi girişimci Elon Musk, PayPal'ın (PYPL), Tesla Motors'un (TSLA) ve SolarCity'nin (SCTY) kurucu ortağıdır ve SpaceX'in kurucusudur.

Birden çok endüstriyi kesintiye uğratan şirketin ardındaki erkeğin erken yaşantısına ve eğitimine bakıyoruz.

10 yaşındayken Musk, Commodore VIC-20 ile bilgisayarlara tanıtıldı. Hızlı bir şekilde programlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken 500 $ ‘lık Spectravideo için Blastar adında bir oyun sattı .

O sırada, Musk, kardeşi ile birlikte, okullarının yakınında bir video oyunu dükkanı açmayı planladı. Nihayetinde, ebeveynleri planı engelledi. Fakat görünüşe göre, onları durduran tek şey, bir yetişkin tarafından imzalanmak zorunda olan bir şehir izniydi.

Elon Musk Başarı Hikayesi

Kanada doğumlu annesi aracılığıyla vatandaşlık alan Musk, 17 yaşında Kanada’ya taşındı. 1992’de Pennsylvania Üniversitesi’ne tam burs kazanan Musk, Amerika’ya taşındı.

Daha sonra doktora yapmak için California’ya taşındı. Stanford Üniversitesinde uygulamalı fizikte, ancak ünlü bir şekilde, iki gün sonra programa ayrıldı. 24 yaşındayken, o ve erkek kardeşi Kimbal, Elon’un medya şirketleri için İnternet platformu çözümleri sağlayıcısı olan Zip2’yi şirketini başlattı. Zip2, New York Times ve Chicago Tribune gibi şirketler ile sözleşmeler yapmayı başardı. 1999’da Compaq, Zip2’yi 307 milyon dolara sattı ve Elon 34 milyon dolarlık hisse aldı.

Ardından Elon Musk, Zip2 satın alım parasını kullanarak bankaların geleceğini şekillendirmeyi amaçlayan X.com'u yarattı.

Ardından Musk, Zip2 satın alım parasını kullanarak bankaların geleceğini şekillendirmeyi amaçlayan X.com’u yarattı. X, Confinity adlı bir şirketle birleştirildi ve sonuçta ortaya çıkan şirket PayPal olarak bilinmeye başladı. Musk daha sonra eBay tarafından satın alınmadan önce şirketten atıldı.

PayPal kaybolduktan sonra Musk, Tesla adlı bir elektrikli otomobil işletmesi için finansman sağlamaya yardımcı oldu. Muhtemelen hikayenin gerisini biliyorsunuzdur.