Bugünkü yazımız, doğrudan satışta networkerlerin zihinsel olarak zorlanacağı noktalar üzerine olacak. Herhangi bir iş türünde başarılı olmak, sadece yürekten inanmayı değil, zihinsel olarak da güçlü olmayı gerektirir. Bir girişimci olarak, reddedilme, müşteriler, kötü davranışları olan kişiler, cahil insanlar, aksilikler, hayal kırıklıkları ve sayısız şeyle uğraşacaksınız. Hayatta kalmak ve gelişen bir iş kurmak için zihinsel olarak nasıl zorlanacağınızı öğrenmelisiniz.

Doğrudan satış da farklı değildir. Sanayimizde insanların bu kadar kolay vazgeçmelerinin ve işi bırakmalarının en önemli sebeplerinden biri reddedilme, aksilik ve hayal kırıklıklarını kaldıramadıklarından kaynaklanmaktadır. Zihinsel olarak nasıl sert olunacağını ve “durdurulamaz” hale gelmeyi öğrenmelisiniz.

Doğrudan Satışta Zihinsel Olarak Zorlanmak

Doğrudan satışta zihinsel olarak zorlanmayı herkesin öğrenemeyebilir. Bu bir gecede gerçekleşmeyecek, ancak zihinsel dayanıklılığınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey var. Ancak bu püf noktalara geçmeden önce, mental olarak kendini geliştirmenin ne olduğunu öğrenelim.

Zihinsel Tokluk Nedir?

Zihinsel olarak sert olmak, hedefinize o kadar yoğunlaşırsınız ki hiçbir şey sizi durduramaz demektir. Hedefinize yönelik vizyon sahibi olmak ve tüm olumsuzlukların, engellerin, korkunun ve reddetmenin sadece size çarpıp geri tepmesine izin verme yeteneğidir. Evet, söylenenden çok daha kolay. Ve zihinsel olarak güçlü bir doğrudan satış organizasyonu kurmak her zaman kolay olmayacak. Hepimizin kötü günleri ve zor günleri var.

Ama bir şeyler anlamalısınız. Hayatta başarmaya değecek her şeyin bir bedeli vardır. Başarmaya değecek hiçbir şey hızlı, kolay veya ücretsiz değildir. Hayatta başardığınız her şey ve her şey, buna değer, zaman alır; sıkı çalışın ve sebat edin. Bir şeyi yeterince istiyorsan, bunu gerçekleştirmenin bir yolunu elbette bulursun.  Öte yandan, sizin için bir şey öncelikli değilse, vazgeçmek veya bırakmak için bir bahane bulursunuz.

Network Marketing Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler >>

“Mazeret üretebilir veya para kazanabilirsiniz, ancak ikisini de yapamazsınız!”

Network Okuluna Gelen Soruları Görmek İçin >>

Firmalar Hakkında Geniş Bilgi Almak İçin >>

“Hayal kırıklığına uğramanın tek yolu, başkalarından beklenti içerisine girmektir. En kötüsünü bekle ve en iyisini um ve işinde asla hayal kırıklığına uğramayacaksın.”

Ne Kadar Profesyonel Bir Konuşmacısınız? Hemen Ölçmek İçin >>

Son düşünceler

Sonuç olarak, doğrudan satış ya da hayatta başka bir şeyde başarılı olmak istiyorsanız zihinsel olarak güçlü olmanız gerekir. Sizin için çalışarak, kendi becerilerinizi geliştirerek ve kendi inanç, duruş, değer ve güveniniz üzerinde çalışarak biraz zaman geçirmelisiniz.

Hayır, bir gecede gerçekleşmeyecek, ancak bu yazıdaki tavsiyelere uyursanız, iki ya da beş yıl içinde kendiniz ve işiniz hakkındaki düşüncelerinizi tamamen değiştirebileceğinize emin olun…

Network marketing içerisinde lider olmak, dışarıda herhangi bir işte, hayatın herhangi bir noktasında lider olmaktan farklı bir konu değildir. Ancak bu ticaret içerisindeki liderlerin de olmazsa olmaz nitelikleri bulunmaktadır.

Network marketing sürekli satış yapmanın yanında, insanların kendilerine pasif gelir oluşturmak için çabaladığı etkili bir yoldur. Bu ticaret içerisinde başarıya ulaşmak da insanların bazı nitelikleri edinmelerini gerektirmektedir. Sistem oluşturmak için,  sistemin bir parçası olmanın  yanında bazı niteliklerin edinilmesi, bu nitelikleri edinmek için de bakış açınızın değişmesi gerekmektedir. Network Marketingde liderlerin en önemli 4 niteliğine gelin birlikte bakalım;

Liderlik Felsefesi

Liderlik konusunda en mükemmiel filmlerden biridir Braveheart (Cesur Yürek). Çünkü William Wallace karakteri birçok büyük liderlik özelliği sergiliyor. Bu niteliklerden biri de bir liderlik felsefesidir.

William Wallace, kendinden daha büyük bir şeye odaklanmıştı. Onun için her şey diğer insanlar hakkındaydı, doğru olanı yapmak, adalet bulmak ve ülkesi için özgürlük kazanmaktı.

Peki, senin felsefen nedir?

Senden daha büyük bir şey mi? Başkaları için özgürlüğe odaklanıyor, doğru bir şey mi yapıyor yoksa ürünlerinizin ve hizmetlerinizin hayatları nasıl değiştirebileceğine dair mesajı mı yayıyorsunuz?

Bu, liderliğinizde büyük bir fark yaratacaktır. Çünkü felsefeniz, sizden daha büyük bir şey olduğunda, o zaman takipçilerinizin sizin etrafınızda toplanma olasılığı daha yüksektir.

Bir vizyonunuz olsun

Bir lider olarak ihtiyaç duyduğunuz ikinci kalite, vizyondur.

Vizyonunuz sadece parayı almak, faturaları ödemek veya hayatta kalmaksa, bu konuda çok fazla insanı heyecanlandıramayacaksınızdır. Ancak görüşünüz, takımınızla birlikte büyük bir iş yapabileceğiniz yönündeyse ve felsefeniz de bu yöndeyse, o zaman siz de size katılmaları için heyecan duyacaksınız.

Liderlerin vizyonu vardır.

Bu nedenle, Network Marketing işinizde oluşturmaya çalıştığınız organizasyona ve vizyonunuzun ne olduğunu düşünmeye biraz zaman ayırın. Vizyonunuz çok önemlidir, çünkü buna odaklandığınızda işe alım, insanlara ulaşma ve vizyona ulaşma hakkında daha çok şey kazanırsınız.

Yetkili olun

Yetkin değilseniz, iyi bir lider olmak zordur. William Wallace profesyonel bir asker değildi ve bir orduyu nasıl kuracağını bilmiyordu. Fakat güçlü nedenleri, vizyonu ve bu vizyonu ifade etme yeteneğine sahipti. Ve en önemlisi, çoğu öğrenmenin yapmaktan geldiğini anlamıştı.

Oraya gidin, işe girişin ve aktiviteleri yapın. Bunu yaparak, lider olmak için gerekli olan şeyleri öğreneceksiniz.

Bu nedenle kişisel gelişim çok önemlidir. Kendi becerilerinizi güçlendirdiğinizde, becerilerde yetkin hale geldiğinizde, müşterilerinize ne yaptığını bilen bir liderin peşinden koşma olanağı verir

Örneklerle yönetin

İnsanların kendilerinden beklediğiniz aynı şeyleri, sizin yapmaya istekli olmamanız durumunda size güvenmelerini ve sizi takip etmelerini nasıl bekleyebilirsiniz? Ancak büyük bir lider olmak istiyorsanız, diğer insanlara sorduğunuz şeyleri yapmanız gerekir. Önce yapın! Konuşmanıza devam edin ama önce yapın, sonra başkalarına yolu gösterin.

Tanıtım konusu, ne iş yapıyor olursak olalım, başarıya ulaşmak için en önemli noktadır. Başarılı insanlarla sıradan insanları ayıran noktalardan da biri olan “yaptığı işin tanıtımını etkili yapmak” konusu, Network Marketing içerisinde de belirleyicidir.

Dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanı, eğitimci ve yazar T. Harv EKER’de bir kitabında, “Başarılı insanlar ile sıradan insanları ayıran en önemli noktalardan biri, başarılı insanlar ellerindeki fırsatın tanıtımı için çalışır ve onu tanıtmak için her zaman gönüllüdürler. Onu karşısındaki insana ne kadar iyi anlatırsa, karşısındakini  de o denli etkileyeceğini bilir.” diye belirtmiştir.

Network Marketing’in temel aktivitelerinden biri olan tanıtım konusu için sitemizden de geniş içeriklere ulaşabilirsiniz. (Network Marketing’in Temel Aktivitesi: Tanıtım Nasıl Yapılır?) Youtube kanalımız Network Okulu Tv’de de aklınızdaki bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Neredeyse on yıl boyunca uluslararası bir Network Marketing ağı kurduktan sonra, birçok insanın mesleğimizde başarısını engelleyen 7 büyük hatayı ayırt ettim. Siz veya takım üyeleriniz bunlardan herhangi birini yapıyor mu?

 1. Neden’lerin güçlü olmaması!

Neden’in demek “seni yakan şey demek” anlamına geliyor. Bu işi kurmanızın güçlü bir sebebi yoksa, engeller sizi çok çabuk durduracaktır. Bununla birlikte, bu işi yapmak istemeniz için güçlü bir nedeniniz olduğunda, engellerin üstünden geçip geçmeyeceklerini aşmanın bir yolunu bulursunuz.

“Neden’lerin daha güçlü olursa, daha fazla başarı alacaksın.”

 1. Davet’te her şeyi anlatmak!

Davet, bir telefon görüşmesi yaptığınız zaman ve tanıtım yapacağınız kişiye, iş hakkındaki bilgileri görmeye çağırdığınız zamandır. Kavramı görsel olarak paylaşmak yerine, onlara açıklamaya çalışmak, potansiyel müşterinizin kötü bir satıcıdan uzaklaşma ihtiyacı hissetmesini sağlar. İnsanların, özellikle de arkadaşları tarafından kendilerine bir şey satılmasını sevmediklerini unutmayın. Biz bir söz var “onlara her şeyi GÖSTER, onlara bir şey söyleme” . Arkadaşlarınızı davet edin ve sunumun işini yapmasına izin verin.

“Her şeyi GÖSTEREBİLİRSİNİZ, HİÇBİR ŞEYİ söylemediğiniz sürece.”

 1. Takımı yönetme çabasına düşmek!

Pek çok insan pazarlama ağına giriyor, küçük bir ekip oluşturuyor ve ekipten birkaç kişi aldığında yönetim moduna geçiyor. İlk başladığında yaptıklarını yapmayı bıraktılar. Şimdi, ekibinizdeki her bir kişi yönetim moduna geçerse, grubunuz gerçekte ne kadar büyür?

Her günün sonunda kendinize sormanız gereken harika bir soru şudur: “Ekibim bugün tam olarak yaptığım şeyi yaptıysa, maaşım nasıl olurdu?” Takımınızı yönetmenin en iyi yolu örnek olmaktır. Takımındaki tek kişi senmişsin gibi davran. Yolunuzu açmaya devam edin, ekibiniz katlanarak büyür. Unutmayın, insanlar işinize değil, size katılırlar.

“Ekibinizi yönetmenin en iyi yolu, örnek olmaktır.”

 1. Sistemi takip etmemek!

Ağ pazarlamasının bu kadar iyi çalışmasının sebebi tamamen bir sistem olması. Bir tarif izlemeye benziyor. Bir kek pişirirseniz ve önemli malzemelerden birini pastanın dışına çıkarırsanız ne olurdu? Pasta neye benzeyecek? Pazarlama ağı ile aynı şey; basitçe sistemi takip edin.

“Ateşe yakın dur” dediğimiz gibi haftalık fırsat toplantılarına ve web seminerlerine katılın, eğitim etkinliklerine katılın. Bunlar yangının yanmasını sağlayan şey. Büyük bir etkinliğe katılırken, tıpkı sizin gibi ateşin içinde kırmızı sıcak bazı kömür parçaları var. Ancak en sıcak kömür parçasını ateşten alırsanız, ne kadar sıcak olduğu önemli değildir, dakikalar içinde soğuyacaktır. Sisteme girmeyi bıraktığınızda hayatın yoluna girmesine izin verdiğinizde olan şey budur.

“Ağ pazarlamasının bu kadar iyi çalışmasının sebebi, kendi içinde tamamen bir sistem olmasıdır.”

 1. Kendi bildiğini okumak!

Akıl hocam bana her zaman bir olasılıkla aradığın bir numaralı şeyin “yol gösterilebilir” olduğunu, ikincisinin ise açlık ve arzu olduğunu söyledi. Eğer biri koçluk yapamıyorsa, en büyük yeteneklere, en iyi becerilere sahip olmaları ya da keskin olmaları ya da profesyonel olmaları farketmez. Onlar sadece formülü takip etmeyecekler ve tekerleği yeniden icat etmeye çalışacaklar ve sonuç alamayacaklar. Öte yandan, eğer koçluk yapabiliyorlarsa ve sistemi takip ediyorlarsa, tüm becerilere sahip olmasalar bile, becerileri öğrenecekler ve kazanmaları sadece an meselesi olacaktır.

Kendinizi “Bunu biliyorum” çizgisinde bir şeyler söylerken bulursanız, fincanınız dolu demektir ve yaşamınızdaki yeni bilgilere yer bırakmazsınız.

 1. Kendinize yatırım yapmayı durdurmak!

Seminerlere katılmak ve ağ pazarlaması, kişisel gelişim, profesyonel bir ağ kurucusu olmak için ihtiyaç duyduğunuz beceriler hakkında kitaplar okumak durduğunda, ilerlemeyi bırakıyorsunuz. Büyümeyi bıraktığında, aşağı iniyorsun demektir.

“Büyümeyi bıraktığında, aşağı iniyorsun demektir.”

“Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım” adlı makalemiz için >>

 1. Bırakmak!

Çoğu insanın Network Marketing’de başarılı olmamalarının ana nedeni bırakmaları ve hayallerinden vazgeçmeleridir. Yaşam ve mazeretler tarafından fazla absorbe edilirler ve nedenleri, engelleri aşmak için onları ileriye sürecek kadar büyük değildir. Çoğu insan, ilk aslarını çekmek üzereler.

Elmas Tarlaları kitabında, ana karakter elmas aramak için dünyayı dolaştı ve aramaya devam etti. Sonunda pes etti ve eve döndü. Bir başkası en büyük elmas alanlarından birinin, o kişinin arka bahçesinde olduğunu keşfetti. Eğer vazgeçersen, senin için mümkün olan yaşam tarzını asla bilemezsin. Başarılı insanların zihniyeti, asla pes etmemek üzerinedir.

“Eğer vazgeçersen, senin için mümkün olan yaşam tarzını asla bilemezsin.”

En sevdiğim hikayelerden biri de bambu hikayesidir. Bambu tohumunu ektiğinizde 5 yıl boyunca hiçbir şey görmezsiniz. Sonra beşinci yılın sonunda, topraktan çıkar ve haftalar içinde iki, üç, dört metre yüksekliğinde büyür. Bu, şu anda bu makaleyi okuyan siz olabilirsiniz. Kitap okuyor ve harekete geçiyor olabilirsiniz, fakat şu anda istediğiniz sonuçları bulamıyorsunuz.

Doğru şeyleri yapmaya devam edin – sesleri dinleyin, kendinizi geliştirin – ve zamanla bir bambu gibi ateş edeceksiniz. Elbette kalın ve kim bilir, bir gün dünyanın dört bir yanındaki sahnelerde konuşarak şirketinizde en üst seviyeye ulaşıyor olabilirsiniz. Belki bir gün, yazı yazan veya ses kaydeden ve dışarı çıkıp yaptıklarınızı yapmak için başkalarına ilham veren lider olursunuz.

Senaryoyu bir hayal edin. Potansiyel iş ortağınızla oturdunuz, hikayenizi paylaştınız, fırsatınızı sundunuz. Sonra sıra geldi kafanızdaki büyük soruya: Kayıt olma olasılığını nasıl arttırabilirim?

Bu, Network Marketing’te ne kadar süre bulunduklarına bakılmaksızın herkesin yaşadığı bir mücadeledir. Her şirkette ve ülkede, her yaş grubunda ve cinsiyette çalışan basit bir kapanış metodolojisini siz de uygulayın. Ve bu sadece 6 sorudan oluşuyor;

1 – En Çok Neyi Beğendiniz?

Her tanıtımın sonunda, sorabileceğiniz en kötü soru “Ne düşünüyorsunuz?” sorusudur. Arkadaşınızın ne düşündüğünü sormak, onu, sizin sunduğunuz fırsatı eleştirmeye davet ediyor. Sunumunuzu nasıl eleştirebileceklerini düşünmeye başlarlar ve olumsuz düşüncelerle karşılaşırsınız.

Bunun yerine, “ En çok neyi sevdiniz?” sorusunu sorduğunuzda tamamen farklı cevaplar alacaksınız. Bu soru, tüm insanların zihinlerine olumlu düşünceleri davet eder. Aslında, onların cevapları ilgi seviyelerine dair ipuçları verecektir. Ürünü gerçekten sevdilerse, bu sizi takip sırasında belirli bir yöne yönlendirir. Ya da kaldıraç, esneklik veya insanları seviyorlarsa, o zaman bunlara odaklanmayı bileceksiniz.

2 – 1 ila 10 arasında bir ölçekte…?

Potansiyel iş ortağınıza, “1’den 10’a kadar, 1’i “Hiç Değil” ve 10’u “Başlamaya Hazır”” olarak, bir puanlama yapmasını sorabilirsiniz; “şu anda bu fırsatla ne kadar ilgileniyorsunuz?”

Yine, bu onların ilgi seviyelerini ve bir karar vermede ne kadar yardıma ihtiyaç duyabileceklerini ölçmenize yardımcı olacaktır. Çok fazla 6, 7 ve 8 elde edeceksiniz. Ve bu harika. Peki ya biri 2 diyorsa? Bu hala fena değil! Onları daha yüksek bir sayıya yükseltmek için çok çalışmanız gerekecek, ancak kişinin 2 cevabı vermesi, onun hala bir ilgi düzeyi olduğunu gösteriyor.

Hazırlanmaları için birden fazla takip yapmanıza, onlara daha çok yardımcı olmanıza ihtiyaçları olabilir. Sadece onlara sorun, “Daha yüksek bir numaraya ulaşmanıza yardımcı olmak için ne yapabilirim?” Cevapları, bir sonraki takipte, kullanabileceğiniz en iyi yöntemin ne olduğunu belirlemenize yardımcı olacaktır. Unutma, 1’in üzerindeki her şey iyidir.

3 – Ne Kadar Para?

Şimdi varsayımsal sorular sormaya başlıyoruz; “Gördüğünüz fırsata göre, bu şirkette yarı zamanlı olarak başlayacak olsaydınız, zamanınızı değerlendirebilmek için ayda yaklaşık ne kadar kazanmanız sizin beklentilerinizi karşılardı?”

Aslında onlara ne kadar bir gelir seviyesinin ilginç olabileceğini soruyorsunuz. Onlara ne yapabileceklerini söylemeyin. Ne isteyeceklerini, hayallerinin ne olacağını bulmak için onları dinleyin.

4 – Kaç Saat?

“Bu tür bir geliri geliştirmek için her hafta yaklaşık olarak kaç saat zaman ayırabilirsiniz?”

Yine, bir şeyler önermek istediklerinizi değil, ne yapmaya istekli olduklarını anlamak için onları dinliyorsunuz.

5 – Kaç Ay?

Bu tür bir geliri elde etmek için bu çalışma sürelerinde,  kaç ay çalışırsınız?

Ulaşmak istedikleri seviyeye ulaşmak için, ne kadar zaman harcamak istediklerini öğrenin.

6 – Olursam, Olur musun?

Size hafta boyunca (4’e verdikleri cevap ) saat çalıştırarak,bu kadar sürede (5’e verdikleri cevap), bu (3’e verdikleri cevap) gelirin nasıl geleceğini göstersem, hazır olur muydunuz? Başlamak için?

Tek yapmanız gereken, onlara hayallerinin ne olduğunu sormak. Onlara hayallerini verebilseydiniz, kabul ederler miydi? Çoğu insan olumlu cevap verecektir. Yani kim hayallerine ulaşmak istemez ki?

Güvenle Kapanış

Danışman olarak hareket etmeyi öğrenmelisiniz.

Şimdi, bazen bu sorulardan çılgınca cevaplar alırsınız. Birisi, haftada sadece 5 saat çalışarak, ayda 20.000 dolar kazanmak istediklerini söyleyebilir ve bunu başarmanız için size 2 ay verir.

Potansiyel müşterileriniz için danışman olarak hareket ettiğinizi hatırlamanız gerekir. Ve bir danışman olarak, onlarla gerçekçi olmanız gerekir. Onlara gerçekte istedikleri şey buysa, bu üç sayıdan birinin hareket etmesi gerektiğini söylemelisiniz. Haftada daha fazla saat, daha fazla ay veya daha az para alacaktır. Fakat bir şeyin değişmesi gerekecek.

Bunu yapmaktan korkmayın. Eğer beklentilerinize karşı dürüst ve gerçekçi iseniz güvenilirlik kazanacaksınız.

Bu kapanış metodolojisi ile daha fazlasını alacaksınız. Birçok networker, tanıtımdan sonra hemen arkadaşlarının kaydolmalarını umuyor. Ancak ne istediklerini dinlemiyorlar. Potansiyel iş ortaklarınıza Network Marketing ile ne kazanacaklarını söylemeyin. Yani şu kadar yaparsan şunu kazanırsın demek yerine onlara yardımcı olmaya çalışın. Beklentilerini doğru ayarlamalarına yardımcı olun.

Bir çocuğu kolejden geçirmelerine ya da bir kredi kartı borcunu ödemelerine yardımcı olmak için tek istedikleri 1,000 dolar olduğunda ayda 10000 dolar kazanabileceklerini iddia ediyor olabilirsiniz. Network Marketing’teki en başarılı insanlar, potansiyel iş ortaklarının gerçekte ne istediklerini dinliyorlar. Ve ardından onlara bu hayallerini nasıl gerçekleştirilebileceklerini gösteriyorlar.

Bu kapanışı kullanın, güveniniz gelişecektir. Bu kelimeleri tam olarak ezberlemek konusunda endişelenmeyin, sadece genel konsepti öğrenin. Bu kapanışı kullanın, çünkü bir Network Marketing uzmanı olmak için bir adım daha atmış olacaksınız!

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, girişimci olarak mükemmel olmak istiyorsanız, geçerli olan bazı temel ilkeler vardır. Küresel bir eğitim organizasyonuna sahip olun veya doğrudan satış şirketi sahibi, hayat boyu girişimci veya hevesli bir ağ kurucusu CEO’su olun, en kararlı iş adamlarının bile tüm potansiyellerine ulaşmalarını engelleyebilecek tuzaklar vardır. Müreffeh bir gelecek planlamanıza yardımcı olmak için, işte girişimcilik başarısı için en iyi ipuçları;

 1. Aşk ile yap!

Elinden gelenin en iyisini yapmak için, aşık olmalısınız. Hayır, geleneksel anlamda değil, bir kişiyle değil, çalışmanızla aşık olmalısınız. Yolculuğunuza girişimci olarak başlamadan önce, yapmak konusunda tutkulu olduğunuz bir şey bulmak önemlidir. Doğrudan satışa aşık olmuş olabilirsiniz. Her gün bu alanda çalışmak ve bu mükemmel olmak istiyorsanız, bu birincil öneme sahiptir.

Yaptığınız şeye inanıyorsanız, girişiminizi yerden kurtarmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyon ve enerjiyi sağlamanın kesin bir yoludur aşık olmak. Tabii ki, yine de bu iş olacak, ama bu iş sadece sizin için, başkasının rüyası değil, sizin için kişisel olarak bir şey ifade ediyor.

 1. Gerçekçi ol!

Gerçekten mükemmel olmak için, davranışlarınızın bütünlüğü ve şeffaf olması hayati önem taşır – gerçek olun! Sizden beklenenden daha fazlasını vermeniz ve insanlara değer katmanız önemlidir. Eğer iyi bir üne sahipseniz, sizden önce ve diğerleri de sizinle çalışmak ister – her şeyden önce insanlara iyi davranın!

Bir girişimci olarak başarınız diğerleri ile birlikte inşa edilecek – başarılı olmak için müşterilere, ortaklara, birlikte çalışacak insanlara ve sizi destekleyen insanlara ihtiyacınız var. Aslında başarıyı takım çalışmasından ayıramazsınız – girişimcilik takım sporudur ! Yalnız çok az şey yapabiliriz, ama birlikte çok şey yapabiliriz. Rahibe Teresa’nın bilge sözleriyle:

“Yapamayacağın şeyleri yapabilirim. Yapamadığım şeyleri yapabilirsin ve birlikte harika şeyler yapabiliriz. ”

 1. İş, iş, iş!

Tamam, bu çok açık gelebilir, ancak yine de söylemeye değer, çünkü bu girişimcilik başarınızı geliştireceğiniz temeldir – gerçekten zor işlerin yerini tutamazsınız! Ek olarak, örnek olarak liderlik yaparsanız, etrafınızdakiler de bağlılığınız için size saygı gösterecek ve ekibinizden istediklerinizin standardını belirleyecektir. Ancak, tek başına sıkı çalışmak başarıyı garanti etmez – siz de akıllıca çalışmalısınız!

Girişimcilerin Motivasyonlarını Her Gün Artırabilecek 7 Kolay Yol >>

Çabalarınızı gerçekten fark yaratan ve para kazandıran aktivitelere odaklamanız gerekiyor – zamanınızı dikkat dağıtmak için harcamayın. Bir plan yap ve ona bağlı kal – bu aynı zamanda sebat etmekle de ilgilidir. Steve Jobs bu konuda şöyle demiştir;

“Başarılı girişimcileri başarılı olmayanlardan ayıran şeylerin yaklaşık yarısının saf bir sebat olduğu konusunda ikna oldum.”

 1. Farklı düşün!

Bir girişimci olarak gerçekten başarılı olmak için vizyonunuz olmalıdır – daha büyük düşünün, daha iyi düşünün, daha akıllı düşünün, sınırsız düşünün. Her şey kutunun dışında düşünmek, yaratıcı olmak ve statükoyu bozmakla ilgilidir – değişimi kucaklamak ! Bazı belirsizliklerin olduğu ve daha önce gitmediğiniz yerlere, riskten kaçınmak ve güvenli bir şekilde oynamak yerine gitmeniz gerekir – girişimciler risk alır!

Bu nedenle, çözümler ve fırsatlar için konfor bölgesinin dışına bakmak üzere hazırlıklı olmanız gerekir. Bir düşünün, gezegendeki yedi milyardan fazla insanla, hangi fırsatlarla, daha geniş bir insan grubuyla iletişim kurarak ne kadar kazanç elde edersiniz?

“Başarıyı, ekip çalışmasından ayıramazsınız.”

 1. Becerilerini ve ağını geliştir!

Beceriler ve yeterlilik başarının anahtarıdır, bu yüzden bir girişimci olarak başarılı olmak istiyorsanız, öğrenebilmeniz ve öğrenmeye devam etmeniz zorunludur. Bu kuralla yaşamaya çalışın ve yapabildiğiniz zaman, değerli derslere kaydolmaya devam edin – mükemmel olmak için öğrenmeyi asla bırakmamalısınız.

Network Marketing’de Başarı Getiren 7 Beceri >>

Rekabetin yüksek olduğu bir pazarda, bu sizi kalabalıktan ayırır ve ilham verir. Daha önce de belirtildiği gibi, sizi para kazandıran faaliyetlere odaklanmak çok önemlidir ve bunlar her zaman yeteneklerinizle ilgilidir. Yani, eğitime zaman harcamak gerçekten bankadaki paradır – belki bugün değil, kesinlikle yarın.

Bir kursa katılmak için zaman bulmak zor görünse de, yoğun programınıza uygun esnek çevrimiçi seçenekler var. Ayrıca, becerilerinizi geliştirmek ve en iyisi olmak konusunda ciddiyseniz,bir akıl hocası edinin – bu başarının en hızlı yolu.

Becerilerinizi geliştirdikten sonra ışığınızı bir çalının altına gizlemeyin – insanlara yetkin olduğunuzu bildirin. Ağ kurma başarınızın anahtarıdır – mümkün olduğunca çok kişiyle konuşun ve başarılı olmak için yolda olacaksınız!

Küresel bir girişimcilik üzerine eğitim organizasyonu bulunan ve doğrudan satış şirketinin CEO’su olan Dan Andersson;

“Beni özetleyen bir şey varsa, tutkuyla insanların içindeki potansiyele inanmamdır. Başka birinin yaptığı her şeyi yapabilirsin. Temel olarak, siz ve diğer insanlar arasında hiçbir fark yoktur – donanım tamamen aynıdır – ihtiyacınız olan tek şey gizli potansiyeli ortaya çıkarmak için bir anahtardır. ”

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir. Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir.Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

26.sını gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Network Marketing için yazılmış kitap listesi?

Networkokulu.net kitap&film kategorisinde 2 tane kitap listesi paylaştık.. Devamı da gelecek.. İster kitap ister film listeleri için siteyi ziyaret edin.. Ben listelerden birini ekledim. Buradan ulaşabilirsiniz.

2 ) Hayatta tüm olumsuzluklara rağmen ayakta durmak için bir söz söyleyin ?

Bütün olumsuzluklar üzerime üzerime geldiğinde hep dedim ki “bu bir sınav, bu sınavı geçersem,büyük ödül gelecek” hep bu motivasyonla devam ettim.. Sen yapman gerekeni yap, niyetini temiz tut, pozitif ol ve çalış.. Her şeyin üzerinde Allah var.. Ona güven.

3 ) Bu işe yeni başladım sizi de takip etmeye başladım. İş için ipuçları verir misiniz?

Bu konuda taze bir paylaşımımız oldu. Hemen bakabilirsiniz 🙂

Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

4 ) İnsanları davet etmekte zorlanıyorum ne yapmalıyım?

İnsanları davet ederken teknikten çok tutumunuzun nasıl olması gerektiğini anlarsanız zorlanmazsınız. ( Bir de bol bol pratik tabii) Mesela, insanların hangi gelir grubunda olursa olsun ek gelire ihtiyacı olduğunu, karşımızdaki kişinin de standartlarını arttırmak, sistemli bir gelir sahibi olmak, kaldıraç sahibi olmak istediğini unutmamalıyız.

Network Marketing’in tüm bu isteklere cevap veren, herkesin rahatça yapabileceği bir iş olduğunu unutmazsak davet yaparken daha rahat oluruz. Doğru davet zihniyeti yazısı için Buraya tıklayabilirsiniz.

5 ) Kadınlar mı erkekler mi networkte başarılı olur?

Networkte kadınlar erkeklere oranla %80’in üzerinde.. Bir kadın eğer duygularını kontrol etmeyi öğrenirse, hiç bir erkek eline su dökemez.. Bu ticarette başarılı olmak için güven vermek, empati yapabilmek, güçlü ilişkiler kurabilmek çok önemli.. Ee bu konularda kadınların daha iyi olduğunu söylemek saçma olmaz 🙂

6 ) Youtube videolarını sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

Biz de bekliyoruz merakla 🙂 Hem sizlere faydası olan hem tanıtımdan sonra eşinize dostunuza izletebileceğiniz videolar hazırlıyoruz.. Sabır.. Abone olmak isteyenler kanala şimdiden abone olabilir.. Buradan abone butonuna gidebilirsiniz 🙂

7 ) Hayallerim için elimden gelen, yapmakta zorlandığım bir süreçten geçiyorum sürdürülebilirlikle önerilerinizi alabilir miyim?

Randy Gage’den cevap verelim..

“Bu işteki ilk 5-6 yılımda içimde inanılmaz inanç vardı. İnsanların sunuma gelmeyeceğine inanıyordum. Sunumlarıma gelen insanların beni reddedip hayır diyeceklerine inanıyordum. İşe katılacakların ilk bir kaç ayda bırakacağını düşünüyordum. Ne oldu biliyor musunuz? İnançlarım ödüllendirildi. Çünkü onlar tam olarak bunlardı. Ne düşünürsek onu çekeriz. Zihnindeki düşünceler aynı türden çekerler.” – Randy Gage

Devamı için buraya tıklayabilirsiniz.

8 ) Networkte sizce en ama  en önemli şey nedir diye sorsam ne dersiniz?

Ah ahh o kadar çok şey var ki.. Ama ilk aklıma gelen ne biliyor musun? “Temiz niyetli olmak”  Kısa zamanda kaybettirebilir ama uzun zamanda kesinlikle kazandırır.

9 ) Ben Samsun’un ilçesinde yaşıyorum, bu iş ilçede yapmak zor mu olur yoksa bu işi sponsorlarla mı yapmak daha iyi olur?

Büyük şehirde zor çünkü..

Küçük şehirde zor çünkü..

Gençken yapmak zor çünkü..

Evliyken yapmak zor çünkü..

Bu liste böyle uzar gider.. İlçede yapan da var köyde yapan da.. yaşlı olup milyoner olan da var 19 yaşında olan da.. En kolayı aramak yerine şu an bulunduğunuz durumun avantajlarını düşünün.. Mesela küçük bir yerde, insanlar birbirine büyük bir metropole göre daha fazla güvenir..

10 ) Artık okumak istemiyoruz. Videolar ne zaman diye sorunca yakın da diyorsunuz ne kadar yakın bu?

Ayıp ama ya  o kadar yazıyoruz, onuda mı gelip biz okuyalım. Yakında…

11 ) Neden doğrudan satış ? Ayrıca bu işin eksik yönleri ne?

Bunun cevabını insanlar kişisel olarak algılıyorlar. Tek bir cevabı yok. Çocukluğumuzdan bu yana yetiştirildiğimiz çevre şartları,”birinin kendi işini kurabilmesi için süper güçlere sahip olması gerekir” tarzındadır. Kendi işinizi kurabileceğiniz basit (ama emek ve sabır isteyen) bir ticaret modeli olduğu için insanlara doğrudan satışı tavsiye ediyoruz. Bu yüzden diğer iş alanlarıyla da karşılaştırabiliriz.

Buraya artıları ve eksiklerini anlatan link bıraktım buradan ulaşabilirsiniz.

12 ) Özel çaba ve atakta bulunmadan günlük hayatta karşımıza çıktıkça network ağını kurmak ne kadardır?

Bir hobi bile haftada bir kaç gün ya da bir kaç saat çaba ister.. Denk geldikçe kurulan herhangi bir şey bilmiyorum.

13 ) Sıcak Listemi arttırmak istiyorum ne yapmalıyım?

İlk kural;

“Her türlü iş, ilişki kurmayı gerektirir.”

Kalıcı bir gelir elde etmenin yolu, insanlarla, kalıcı bir ilişki kurmak niyeti taşımaktan geçer. Hep söylediğim bir söz var” İnsanlara mal muamelesi yapmayın sakın, çünkü bunu hissederler.

Bunu hissederlerse de size katılmazlar. Çünkü insanlar  mal değil.” Sıcak listenizi arttırmak konusunda diğer püf noktalar için makaleyi incelemenizde fayda var.. Linke buradan ulaşabilirsiniz.

14 ) Kopyalamada ki en önemli şey nedir? Nerede hata yapmamamızı önerirsiniz?

En önemli şey ne biliyor musun? İnsanlar kopyalanan şeyin kendileri olduğunu unutması.. Yani gölge gibi düşün, sen ilerlersen gölgen de arkandan gelecektir. En büyük hata için de cevap vermiş oldum.. İlerlemeden bekliyor olmak..

15 ) İşin tanıtımını sponsorlarımız yapıyor. Bizim öğrenmemiz şart mı?

Eğer bir ekmek fırını açmaya karar verirsek önce ekmek yapmayı öğrenmemiz gerekmez mi? Network dünyasında sadece birilerinin kaydını yapmaktan ibaret değildir. Hiç mantıklı değil bu. Networkü  bırakan kim varsa, bu işi öğrenmeye zaman ayırmayan, sorumluluk almaktan kaçınan insanlar olduğunu açıkça görebilirsin.

İşte ilerlememiz için her şeyi bilmemiz gerekir. Bu da bekleyerek sana gelmez. Eksik olduğun konuları belirlemeli ve bir yerlerden başlamalısın. Unutmayın bu işte öğrenmek pratik yapmaktan geçer ve ne kadar çok bilirseniz, başarınız o kadar çok garanti olacak. Bu işte neden uzman olmamız gerektiğini anlatan bir yazı bırakıyorum, buradan ulaşabilirsiniz.

16 ) Network nedir?

Dünya toz bulutuydu.. Neyse şaka tabii.. Network Marketing nedir? yazısını ekledim.

Merak edenler buradan tıkalayarak yazıya ulaşabilirler.

***

26. hafta için herkese teşekkürler.. Yine çok eğlendik umarım sizler için de bir renk oluyordur bu soru cevap. Haftaya görüşmek üzere, gönlünüzden geçeni yaşadığınız bir hafta olması dileğiyle…

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>

Her türlü iş, ilişki kurmayı gerektirir. Mükemmel bir sosyal iletişim becerisine sahip olanlar bir adım öndedir. Fakat çoğumuz bunları edinmek ve geliştirmeden için önce deneme yanılma yapmalıdır. İşte sıcak pazarınız konusunda endişe ediyorsanız işinizi kolaylaştırmak için birkaç ipucu;

1 – Bir liste oluşturun.

Sıcak pazar listenizi oluşturduktan ve tanıdığınız herkesi bir kere yazdıktan sonra, satacağınız ürün/hizmet türünü kullanacağını düşündüğünüz başka bir kişi listesi oluşturun. Sonra son ve en muhtemel listeyi derleyin. Bunlar sizden derhal satın alacağınızı ve yeni işinizi destekleyeceğini düşündüğünüz insanlar olacaktır.

2 – “Büyük olasılıkla” listenizdeki kişileri küçük bir partiye veya barbekü’ye davet edin.

Toplantıda yeni işinizi duyurun. Henüz bir şey satmaya çalışma. Sosyal ortam olmasına dikkat et. Yeni iş hakkında konuşmak için ayrı ayrı görüşmek üzere randevu isteyin.

3 – Öncelikleri belirleyin.

Randevularınızı büyük olasılıkla listenizden takip etmeye başladığınızda, yeni işiniz için en heyecanlı ve sizi desteklemeye istekli olanları arayın. Bu insanlar sizinle iş yapması en muhtemel kişilerdir ve size tavsiyelerini gönderirler.

4 – Müşteri memnuniyeti önemli.

En heyecanlı insanlarınıza sürekli olarak mükemmel müşteri hizmetleri sunun. Muhtemelen sizin sadık müşterileriniz olacak ve tekrar müşteri olmaya gelecekler.

5 – Bağlantı kurun.

İlişki kurma sürecini başlatmak için sıcak pazar listenizdeki tüm insanlarla Facebook’ta veya diğer sosyal ağlarda bağlantı kurmaya başlayın.

6 – Vakit geçirin.

Bu arada, listenizin geri kalanını da arayın ve yeni girişimi tartışmak için insanlarla kahve ya da kahvaltı için buluşmayı isteyin.

7 – Randevularınızı daima sosyal, arkadaşça ve baskıdan uzak tutun.

Önce bunları sorun ve ürünlerinizin / hizmetlerinizin karşılayabileceği ihtiyaçlarını keşfedin. Ardından ürünlerinizin / hizmetlerinizin insanların sorunlarını çözmelerine nasıl yardımcı olduğunu paylaşın. Dolayısıyla, kendileri için ilgi duymasalar bile, faydaları görecekler ve yine de size bir ya da iki tavsiye verecekler. Tavsiyelerine sizin için iyi bir kelime söylemelerini isteyin.

8 – Çözüm sunun.

Sosyal ağınızı çevrimiçi olarak oluştururken, arkadaşlarınızın sorunlarını çözen ürünleriniz / hizmetleriniz ile ilgili çözümler sunun. Çevrimiçi satış yapmadan ürünleriniz / hizmetlerinizle ilgili ipuçlarını / kullanılabilir bilgileri paylaşın. Sosyal ağınızı, yeni ürünlerinizi / hizmetlerinizi tanıtmanın ve e-ticaretinizi tanıtmanın ince bir yolu olarak düşünün.

9 – Aile, arkadaş ve diğer sosyal toplantılara gitmeye başlayın.

Sosyal olun ve satış yapmayın, ancak yeni işiniz hakkında soru sorarlarsa, görüşmek üzere randevu almayı teklif edin. Randevu defterinizi her zaman yanınızda bulundurun, müsait olduğunuz tarihleri verin ve açık uçlu bilgi için herhangi bir istek bırakmayın.

10 – Sıcak pazarınızın organizasyonlarına ve traininglerine katılmaya başlayın ve gerçekten katılın.

Bu etkinliklerde onlarla birlikte olmak, güvenebileceğiniz ve yüz yüze yönlendirmeler yapmanıza yardımcı olabileceği anlamına gelebilir.

11 – Miktar prensibini ve sayıları kullanın.

Bu noktada, sıcak pazarınız üzerinden mümkün olduğunca çok kişiyle bağlantı kurmak istiyorsunuz. Bu insanların dönüştürülme olasılığı daha yüksektir, çünkü size ve / veya sıcak pazar yönlendirmelerinize güvenirler. Satış becerilerinize güvenmeyin, sayılara güvenin. Bu şekilde eğer birkaç tane alırsanız, cesaretiniz kırılmayacak, çünkü konuşacak çok insan var.

12 – Bir noktada, sıcak pazarınızdan birileri hayır diyecektir ve bu beklenen bir şey.

Ancak, ilerlemenizle ilgili olanları güncel tutun. İlk başta neden hayır dediklerini asla bilemezsiniz: belki önce sizi görmek isterdiler, sizi denemek istediler ya da zamanlaması kötü olmuştu.

Her seferinde bir adım atın. Sosyal olarak bağlanın, ilişkiler geliştirin, randevu isteyin ve ardından satışı isteyin. Satıştan sonra, alımlarından memnun olduklarından emin olmak için takip edin. Başarının anahtarı süreçten geçmek, hatalarınızdan ders almak ve bir süre buna bağlı kalmaktır. Sonunda, iş becerilerinizi geliştirmenize ve başarı için daha fazla fırsatlara yol açmanıza yardımcı olacaktır.

Sıcak pazarınızla nasıl çalışıyorsunuz? Bunun için yeni birine ne gibi ipuçları verirsiniz? Yorumlardaki düşüncelerinizi okumak isteriz!

Network Marketing’e ilk başladığımda 5 yıl boyunca zorluklarla mücadele mücadele ettim. Bu zorluklar karşısında öğrenilmesi gereken 4 beceri geliştirdim. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız, edinmeniz gereken 4 temel Network Marketing becerisine birlikte göz atalım;

Network ve onu gerçekten başarılı kılmak için gereken beceriler hakkında konuşalım.

Neredeyse 20  yılda finansal özgürlüğe yol açan, nihayetinde çözdüğüm ve beş yıl boyunca yaşadıklarım için size bir tür çerçeve vereceğim.

Networke ilk başladığımda mücadele ettim ve benim gibi devam etmişseniz neden bahsettiğimi biliyorsunuzdur. Bu yabancı bir kavram. Zor. “Ne yaptığımı bilmiyorum” diyebilirsiniz. Reddedilmekten korkuyorum. İnsanların ne düşüneceğinden korkuyorum. Bu benim için yeni bir dünya. ”

Fırsat için heyecanlısın. Enerjin en üst seviyede. Çalışmak istiyorsunuz ancak ilk işlemi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Biliyorum, çünkü uzun bir süre boyunca yaşadıklarım tam olarak buydu, bu yüzden beni yukarıya çıkartan şeylerden bahsedeceğiz.

Ağ Pazarlamacılığına İlk Katıldığım Mücadeleler

Ağ pazarlamasına 18 yıl önce başladım. Beni dahil eden kişi bana görev verdi ve tazminat planlarında altı kişiyi kaydetmeniz gerekiyordu. Bana “Bu kolay. Bunu yapabilirsiniz.” dedi.

Yapabileceğimi söylediğinde, bu benim sahip olduğumdan daha fazla inanç içeren bir cümleydi. Ama kolay olduğunu söylerse, atlayacağıma karar verdim.

Ancak ben hiç kimseye kolay olduğunu söylemedim. Bunu asla yapmayın. Bu durum kesinlikle sizi bir gün ısırmaya gelecek. İlk girdiğimde kesinlikle para kazanmadım. Süreç için inanılmaz derecede müteşekkirim çünkü başlangıçta kazanmayı öğrenmekten daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir başarı temeli oluşturmamı sağladı. Gerçekten kişisel gelişimin temelini oluşturuyordu. Kişisel gelişim kitaplarına maruz kaldım. Bundan önce kişisel gelişim kitabını hiç okumamıştım. Sponsorum bana “Düşün ve Zengin Ol” kitabını verdi ve okuduğumda kitap zihnimi aydınlattı. Hayal etmeye ve gelecek için ümitlere sahip olmaya başladım.

Bana güç verdi ama yine de iki yıl süren etkinliklere ve kitap okumaya başladıktan sonra üç kişiye sponsor oldum. İki tanesinin işe giriş ücretlerini ben ödedim. Biri annemdi. Ona içinde olduğunu bile söylemedim.(bunu da yapmayın)

İki Yıl ve Başarı Yok

2 yılın sonunda sadece 1 kişi kaydettim ve o hemen işi bıraktı. Grubumda bir kişi vardı. O bendim. Öyleydi.

Sonra başka bir şirkete katıldım ve sefil bir şekilde başarısız oldum.yine başka bir şirkete katıldım ve yine sefil bir şekilde başarısız oldum ve bir başkasına, bir başkasına ve başka birine katıldım.

Çok fazla hayal kırıklığım olmuştu.

Hiç sosyal kaygınız oldu mu bilmiyorum ama insanlarla konuşurken büyük sosyal kaygı duydum. Kendi kendime merak ettim, “Benim neyim var böyle? Neden bu işi yapamıyorum? ” Büyük etkinlikler gidip, benden sonra işe giren diğer insanları gördüm ve geride kaldığımı hissettim. Bunu yaparken benden daha zeki olmayan insanlar gördüm ve kendimi dövdüm.

Kendime yeterince yaşlı veya yeterince akıllı olmadığımı, insanlarla yeterince iyi olmadığımı, iyi bir konuşmacı olmadığını söylerdim. İçimden kendime “Bu işi asla yapamayacağım.” diye söylenip duruyordum. Neyse ki, yeterince uzun süre dolandım.

Yeterince Uzun Sürün

Bir anahtar var. İnancını elde edene kadar yeterince etrafta dolanıyorum çünkü olan şu ki, bu mesleğe farklı bir seviyede giriyoruz.

“Gerçekten yüksek bir bina inşa etmek istiyorsanız, çoğu durumda, gerçekten derin bir temel kazmak zorunda kalacağınızı fark edin.”

Neyse ki, maddi özgürlüğüme yol açan sağlam bir temel attığım yıllar geçirdim. Dünyadaki 80 ülkeye seyahat edebildim. Çılgın, inanılmaz bir hayat oldu. Şahsen hemen hemen herkes için mümkün olduğuna inanıyorum.

Neredeyse herkes çalışarak kendine bu imkanı sağlayabilir. Yapamayacağınız bir durum düşünemiyorum, çünkü birçok farklı kesimden hayatını kaybeden insanlardan çok daha fazla mazerete sahip birçok insan gördüm ama yine de başardılar.

Şirkette 21 yaşında en üst sırada yer alan çocuklar gördüm. Arkadaşlarımdan biri 24 yaşındaydı ve multimilyonerdi. Tecrübesi ve güvenilirliği olmadan networke girdi, ancak sıkı çalışması onu amacına ulaştırmıştı.

Neden işe yaradı? Çok büyük bir arzusu vardı. Büyük bir kararlılığı vardı ve işi yapmaya istekliydi. Bunları anlatıyorum çünkü eğer ben yapabildiysem herkes yapabilir. Herkes yapabiliyorsa sen de yapabilirsin.

# 1 – Sürece Taahhüt

Bu sizi ustalaşmanız gereken ilk ağ kurma becerisine yönlendirir; İşe yaramasını taahhüt etmelisin.

“Bu işi ben yapacağım” diyene kadar hiçbir şey işe yaramaz. Başarısız olmak için imkân yok.

Reddedilmediğiniz sürece başarısız olacaksınız. Bu olacak. İnsanların senden uzaklaşmasına neden olacaksınız. Bu olacak. Ne kadar iyi olduğunun önemi yok, insanların senden uzaklaşmasına neden olacaksın.

Sana deli olduğunu söyleyen insanlar olacak. İnsanlar sana gülecek ve alay edecekler. Bir süre boyunca cahil insanlardan sosyal olarak kabul görmeme konusunu göze alacaksınız. Kazandığın zaman onlar da geri dönecekler. Bu insanlar şöyle olacak: “Aman Tanrım. Yapabileceğini her zaman biliyordum.”

Bazı durumlarda, şanslı olduğunuzu, zamanlamanın sizin için uygun olduğunu ve kendileri için zamanın uygun olmadığını söyleyeceklerdir. İnsanlar neden yapamadıklarına dair her türlü saçmalığı ileri sürecekler. Sorun yok. Bu oyunun bir parçası. Profesyonel olduğunuzda, hatırlamanız gereken şeylerden biri de bu durumun,  oyunun bir parçası olduğudur.

Bu sabah kahve dükkanında biriyle konuşuyordum ve Network hakkında konuşmaya başladık. Bu şirkete dahil olduğunu ve başka bir şirkete gitmek için bir sürü insanın can attığını söylüyordu. Unutma bu da aynı zamanda oyunun bir parçası. Neden mi?

Çünkü her iki yılda bir, başka bir şirket açılacak ve insanlar “Ohh, aman tanrım!” gibi olacaklar. Yeni açılan firma için gözleri parlayacak. Diğer tarafta çimenlerin daha yeşil olduğunu söyleyip duracaklar.

Dinleyin, bunu hayatım boyunca, 24 yıldır yapıyorum. Her iki yılda bir olan şey sadece bu. Yine de sizden ayrılacak insanlar olacak. Ancak bunun oyunun bir parçası olmadığını düşünürseniz siz de aynı duruma düşeceksiniz. Başarıyı yeni bir network şirketinde arayacaksınız.

# 2 – Yapmaya Karar Verin

Süreçte  kalmaya istekli olmalısın. İhtiyacınız olan ikinci network becerisi bunu yapacağınıza karar vermektir. Ne zaman ki yapmaya karar verdim işte o zaman benim için her şey daha da netleşti.

Ağ pazarlamacılığının mesleğim olacağına karar verdiğimde, işimi bırakmadım. Faturalarımı tam zamanında ödeyebilmek için işimi sürdürdüm. Fakat işim B planımdaydı. Ağ pazarlaması A planımdı. Zihnim hep buradaydı.

Kendimi tam zamanlı olarak çalıştırabildim. Açıkçası, gökyüzü bundan sonraki limitim olmuştu.

Süreç konusunda kendine söz vermelisin. Karar verene kadar, hiçbir şey işe yaramayacak. Ağ pazarlamasında herhangi bir milyonlarca dolar para kazanana bakarsanız, her şeyin bir kararla başladığını açıkça görebilirsiniz.

“Karar verene kadar asla yüksek bir başarıya ulaşamazsın.”

# 3 – Uzmanlık İçin Yeni Becerileri Öğrenme

İhtiyacınız olan üçünü temel network becerisi, yeni beceriler geliştirmek ve öğrenmektir. Bu duruma  bir doktor olmak gibi bakmalısın.

Doktorlar tıp fakültesine gider. Avukatlar hukuk fakültesine gider. “Doktor olacağım ama tıp fakültesine gitmeyeceğim” diyecek olsam, benim hakkımda ne düşünürsünüz? Avukat olacağımı ve hukuk fakültesini atlayacağımı söylesem, benim hakkımda ne düşünürdünüz?

Deli olduğumu düşünürdünüz, aptal ya da her ikisi. Okula gitmeden bunlardan biri olabileceğimi düşünürsem delirir ve aptal olurdum, çünkü bu olmazdı.

Bir Mentor bul

Size önerim, rezonansta olduğunuz bir kişiyi seçmek ve onlardan öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek. (Sizi çalışmaya itecek ve size yardımcı olacak bir mentor)

Akıl hocamla tanıştığımda, çok fazla bir varlığı yoktu, ama saygı duyduğum bir adam olduğuna karar verdim. Sonuçları ürettiğini biliyordum. Ondan alabildiğim her şeyi öğrendim. Bugün sunumlarıma bakarsanız, neredeyse birebir kopyası. Çok çok basitler.

Bana birincisi bilgilendirici, ikincisi de eğlenceli olmak gibi şeyler öğretti. Bu yüzden sunumlarım çok eğlenceli geçer olmuştu. Sunumumda aşırı derecede çatık kaşlılığı bırakmıştım. Genel olarak, çok daha fazla eğleniyordum. Neden peki? Çünkü bana öğrettiği şey buydu. İnsanları eğlendirirseniz, onların kalbine girer ve şüpheciliği atlarsınız.

Birini seç ve her şeyi öğrenin. Sahip olduğum her şeyi öğrendiklerim sayesinde yaptım. Bir milyondan fazla temsilciye ulaşan bir organizasyon oluşturmamın bir nedeni var. Benimle ilgisi yok. Her şey bahsettiğim adımlarla ilgili.

# 4 – Becerileri Uygula

Dışarı çıkıp becerileri uygulamalısın çünkü pratik yapmadan asla ustalık kazanamazsın. Bisiklete binmeyi öğrenmeye çalışmak gibi bir şey.  Ama bunu bir de sadece kitap okuyarak öğrenmeye çalışın. Sadece kitap aracılığıyla bisiklete binmeyi öğrenemeyeceksiniz. Sizin bisiklet üzerinde pratik yapmanız gerekmektedir. Yeri gelecek düşeceksiniz, ayağınız kanayacak. Ama her geçen gün daha da profsyonel hale geleceksiniz.

Belki bir YouTube videosu izleyebilirsiniz. Size bazı önerilerde bulunurlar, ancak öğrenmek için gerçekte pratik yapmak zorundasın. O becerileri harekete geçirmelisin. Gitar çalmayı öğrenmek istersen de aynı şey geçerlidir.

Birisinin 100 YouTube videosu izlediği için, harika bir gitarist olacağını düşünmesi aptalca olurdu. Aklı başında olan hiç kimse bir sürü video izledikten sonra harika bir gitarist olmayı beklemez.

***

(Alıntıdır!)

Network sektörü her ne kadar basit bir ticaret şekli olsa da içerisinde yapılmaması gereken hatalar vardır. Bu hatalar ölümcül olabilir. Yani demek istediğimiz şey yıllarca emek verdikten, vakit ayırdıktan, binlerce “Hayır” duyduktan sonra bu hataları yapmanız tüm birikiminize zarar verebilir.

Eric Worre bu ticaret içerisinde 20 yılı aşkın tecrübesi olan ve bu ticaretten multi-milyoner olmuş en ünlü networkerlerdendir. Aynı zamanda yazar, danışman ve hayat koçudur.

Eric Worre, network içerisinde  uzak durmamız gereken şu 10 nokta konusunda bizi uyarıyor;

 1. Ürün veya hizmetinizi olduğundan iyi göstermek.

Çoğu zaman bir insanın işimize katılmasını o kadar çok istiyoruz ki işi biraz süsleyip abartıyoruz. Ortaya, orada olmaması gereken iddialar atıyoruz ve bu aslında yardım etmekten ziyade güvenilirliğinizi zedeliyor. Eğer birine, bazı semptomlara yardım edeceğinizi söylerseniz harika, eğer bazı durumlarda yardım edeceğinizi söylerseniz, harika. Ama abartmanıza gerek yok.

 1. Geliriniz hakkında yalan söylemek.

Bu hatalardan bahsederken belirtmem lazım, çoğunu ben de yaptım. Gelirinizi hiçbir zaman fazla göstermeyin. Bazen biri bunu diğeriyle paylaşır.  ‘’Sizi arkadaşımla tanıştırayım, ayda şu kadar para kazanıyor.’’ dediklerinde onları düzeltmezseniz, durdurmazsanız, bu yalan söylemekle aynı şeydir. Gidip bir beyanda bulunmayın. Geliriniz en yüksek seviyesinden biraz düşük olabilir ama siz yinede beyanatta bulunursunuz. Bu sizi içeriden zedeler ve güvenilirliğinizi yok eder.

 1. Bir distribütör veya şirketiniz hakkında olumsuz konuşmak.

Hiç kimse olumsuz bir liderin arkasından gitmek istemez. Bazen hayal kırıklığına uğrarız ve başkalarını suçlamak isteriz. Sadece kendi topluluğumuz içinde birlik olduğumuzdan emin olalım. Ağ pazarlama dışındaki ana yapı hakkında olumsuz konuşabiliriz. Ama lütfen, kötü bir şey yapmış olsa dahi başka bir distribütör hakkında olumsuz yorumlar yapmayalım.

 1. Tutarsızlık.

Yılın başında heyecandan duramazsınız, süper bir motivasyonunuz vardır. Ama Ocak 15 olunca nolur? Birden bir iki hafta kayboluverirsiniz. İnsanlar yılın 52 haftasında tutarlı olan birinin izinden gitmeyi seçerler. Tutarsızlık, ivmeyi mahveder.

 1. Kazandığından fazlasını harcamak.

Bu durum sizi seçeneğinizin olmadığı durumlara sürükler. Arabanız olsa daha fazla satış yapacağınızı düşünüp, araba almak isteyebilirsiniz. Ama bu doğru değildir. Finansal harcamalarınızı her zaman minimum seviyede tutun. İşinize yatırım yapabilecek özgürlüğünüz olsun.

 1. Başka birinin distribütörünü çalmak.

Bu güvenilirliğinizi yerle bir eder. Hiç kimseyi çalmayın, inanın buna değmez.

 1. İş arkadaşlarınızla yatmak.

Bir toplantıda veya şirket içinde çekici birini bulup eğlenceli olabileceğini düşünmeniz takımınızı batırır. Bu ölümcül bir hatadır.

 1. Sarhoş veya bağımlı olmak.

Şirketin gözü önünde herhangi bir uygunsuz davranışta bulunursanız bu takımın ölümü haline gelir. Bu davranışlarda kimseye liderlik edemezsiniz.

 1. Sahne açgözlülüğü.

Sunumda o kadar iyisinizdir ki tüm sunumları siz yapmak istersiniz. Bizim hedefimiz ilk olarak öğrenmek, 2. olarak öğretmek, 3. olarak da insanlara öğretmeyi öğretmektir.

 1. ‘’Başarı Koması’’ olarak adlandırdığım hatadır.

Belli bir seviyede başarı elde edersiniz ve sıralamada belli bir yere gelirsiniz. Bu sizi bir çeşit koma haline sokar. Kastım şu ki; Toplantılara gidersiniz, yapmanız gerekenleri yaparsınız ama bir çeşit zombi gibisinizdir. Tutkunuzu, motivasyonunuzu, ve sizi iten gücü kaybetmişsinizdir. Yapmalarını söylersiniz ama siz bir şey yapmazsanız eğer, artık bir lider değilsinizdir. Silkelenip kendinize gelmelisiniz.