Doğrudan Satışta Zihinsel Olarak Zorlanacağınız Noktalar

Herhangi bir iş türünde başarılı olmak, sadece yürekten inanmayı değil, zihinsel olarak da güçlü olmayı gerektirir.

Bugünkü yazımız, doğrudan satışta networkerlerin zihinsel olarak zorlanacağı noktalar üzerine olacak. Herhangi bir iş türünde başarılı olmak, sadece yürekten inanmayı değil, zihinsel olarak da güçlü olmayı gerektirir. Bir girişimci olarak, reddedilme, müşteriler, kötü davranışları olan kişiler, cahil insanlar, aksilikler, hayal kırıklıkları ve sayısız şeyle uğraşacaksınız. Hayatta kalmak ve gelişen bir iş kurmak için zihinsel olarak nasıl zorlanacağınızı öğrenmelisiniz.

Doğrudan satış da farklı değildir. Sanayimizde insanların bu kadar kolay vazgeçmelerinin ve işi bırakmalarının en önemli sebeplerinden biri reddedilme, aksilik ve hayal kırıklıklarını kaldıramadıklarından kaynaklanmaktadır. Zihinsel olarak nasıl sert olunacağını ve “durdurulamaz” hale gelmeyi öğrenmelisiniz.

Doğrudan Satışta Zihinsel Olarak Zorlanmak

Doğrudan satışta zihinsel olarak zorlanmayı herkesin öğrenemeyebilir. Bu bir gecede gerçekleşmeyecek, ancak zihinsel dayanıklılığınızı artırmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey var. Ancak bu püf noktalara geçmeden önce, mental olarak kendini geliştirmenin ne olduğunu öğrenelim.

Zihinsel Tokluk Nedir?

Zihinsel olarak sert olmak, hedefinize o kadar yoğunlaşırsınız ki hiçbir şey sizi durduramaz demektir. Hedefinize yönelik vizyon sahibi olmak ve tüm olumsuzlukların, engellerin, korkunun ve reddetmenin sadece size çarpıp geri tepmesine izin verme yeteneğidir. Evet, söylenenden çok daha kolay. Ve zihinsel olarak güçlü bir doğrudan satış organizasyonu kurmak her zaman kolay olmayacak. Hepimizin kötü günleri ve zor günleri var.

Ama bir şeyler anlamalısınız. Hayatta başarmaya değecek her şeyin bir bedeli vardır. Başarmaya değecek hiçbir şey hızlı, kolay veya ücretsiz değildir. Hayatta başardığınız her şey ve her şey, buna değer, zaman alır; sıkı çalışın ve sebat edin. Bir şeyi yeterince istiyorsan, bunu gerçekleştirmenin bir yolunu elbette bulursun.  Öte yandan, sizin için bir şey öncelikli değilse, vazgeçmek veya bırakmak için bir bahane bulursunuz.

Network Marketing Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler >>

“Mazeret üretebilir veya para kazanabilirsiniz, ancak ikisini de yapamazsınız!”

  • Öncelikle, hayatınız ve işinizle ilgili ne istediğinizi net bir şekilde görmeniz gerekir. Biraz zaman harca ve hedeflerini yaz. Kısa ve uzun vadeli hedefler belirleyin ve nedenlerinizi tanımlamak için biraz zaman ayırın. İdeal olarak, sizi ağlatan bir neden istiyorsunuz; gündüz çalışıp çalışmaya devam etmenizi sağlayacak bir şey. Güçlü bir neden olmadan, işler ters gittiğinde vazgeçeceksiniz.
  • Yapmanız gereken bir sonraki şey bir oyun planı ortaya çıkarmak. İstediğiniz zaman dilimi içerisinde hedeflerinize ulaşmak için hangi adımları takip etmeniz gerektiğini belirleyin. İzleyebileceğiniz bir oyun planına sahip olmak hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek olan şeydir. Yazılı bir oyun planı olmadan, sinirli olmak ve pes etmek kolaydır.
  • Daha sonra, hedeflerinize ulaşmak için bedelini ödemek isteyip istemediğinizi kendinize sormalısınız. Tüm başarının bir bedeli var. Bedelini ödemek istemiyorsanız, doğrudan satışta zihinsel olarak zorlanacağınızdan emin olun. Ücreti ödemek istemiyorsanız, ilk mağlubiyet belirtinizde, işinizden vazgeçeceksiniz. Bir kez karar verdiğiniz zaman, olumsuzluk ve reddedilme ve itirazlar sizi neredeyse hiç rahatsız etmeyecektir. Diğer şeylerin sizin için hiç bir önemi olmayacak şekilde başarmak istediğiniz şeye odaklanacaksınız. Geçici başarısızlığın, reddedilmenin, korkunun, aksiliklerin ve hayal kırıklıklarının başarı yolculuğunuzun bir parçası olduğunu fark edeceksiniz.

Network Okuluna Gelen Soruları Görmek İçin >>

  • Zihinsel olarak zorlanmanız için bir diğer ipucu, bir “HAYIR”ın sizin için ne kadar değerli olduğunu belirlemektir. Örneğin, bir kişiyle sponsor olmak için 10 kişiyle görüşüyorsanız ve bir yeni temsilci sizin için 100 dolarsa, konuştuğunuz her kişi 10 dolar (100 $ / 10) değerindedir. Bu mantıklı mı? Bir HAYIR değerinin ne kadar değerli olduğunu bilmek çok faydalıdır ve HAYIR demesine rağmen, insanlarla konuşmanın eğlenceli olduğunu keşfedeceksiniz. Her HAYIR, bir EVET’e bir adım daha yakındır.
  • Aynı zamanda orada olan, bunu yapan ve size koçluk etmeye istekli bir danışmana yardımcı olur. İyi bir destek sisteminiz varsa, kendinizi ne zaman kötü hissettiğinizde kontrol edebileceğiniz rehber ve koç, gerçekten çok yardımcı olur. Koçlarınız, liderleriniz işinizdeki en önemli şeylerden biridir.
  • Kulağa ne kadar çılgınca gelse de, biraz kilo vermenizi (gerekirse), sağlıklı olmanızı ve kendi imajınız üzerinde çalışmanızı öneririz. Egzersiz yaparak, doğru yiyerek ve kendi kişisel gelişim programınızı geliştirerek iç ve dış sağlığınız üzerinde çalışın. Kitap oku, kaseti dinle, etkinliklere katıl, bir akıl hocası bul ve günlük egzersiz yapın. Bu size ek güven ve duruş verecektir.

Firmalar Hakkında Geniş Bilgi Almak İçin >>

  • Doğrudan satışta zihinsel olarak güçlü olmanız için izlemenizi önerdiğimiz bir diğer ipucu, her ay ilerlemenizi izlemektir. Kaç kişiyle konuştuğunuzu, kaç sunum yaptığınızı, kaç tane randevunuzu ayarladığınızı, kaç kişiye sponsor olduğunuzu vb. Tüm bu bilgileri basit bir elektronik tabloda saklayın. Ayda bir kez güncelleyin ve ilerlemenizi aydan aya ve yıldan yıla karşılaştırın. İşletmenizdeki aktiviteyi ve büyümeyi gördüğünüzde, odaklanmış ve motive olursunuz.
  • Diğer bir ipucu, konuştuğunuz ve sponsor olduğunuz herkesin SIFIR BEKLENTİYE sahip olmasını sağlamaktır.

“Hayal kırıklığına uğramanın tek yolu, başkalarından beklenti içerisine girmektir. En kötüsünü bekle ve en iyisini um ve işinde asla hayal kırıklığına uğramayacaksın.”

  • Doğrudan satışta zihinsel olarak güçlenmeniz gereken, zorlanacağınız noktalar için son ipucu, işinizi kurmak için her gün bir şeyler yapmaktır. Duygularınızın eylemlerinizi belirlemesine asla izin vermeyin. Bunun yerine, eylemlerinizin duygularınızı belirlemesine izin verin. Unutmayın ki eylemsizlik, korku yaratır. Her gün meşgul iseniz, canınızın sıkılması için zamanınız olmaz. Bunun yerine, işinizi geliştirmekle ve hedefinize doğru çalışmakla meşgul olacaksınız.

Ne Kadar Profesyonel Bir Konuşmacısınız? Hemen Ölçmek İçin >>

Son düşünceler

Sonuç olarak, doğrudan satış ya da hayatta başka bir şeyde başarılı olmak istiyorsanız zihinsel olarak güçlü olmanız gerekir. Sizin için çalışarak, kendi becerilerinizi geliştirerek ve kendi inanç, duruş, değer ve güveniniz üzerinde çalışarak biraz zaman geçirmelisiniz.

Hayır, bir gecede gerçekleşmeyecek, ancak bu yazıdaki tavsiyelere uyursanız, iki ya da beş yıl içinde kendiniz ve işiniz hakkındaki düşüncelerinizi tamamen değiştirebileceğinize emin olun…