Networkte Başarı İçin Edinmeniz Gereken 4 Temel Beceri

Network Marketing’e ilk başladığımda 5 yıl boyunca zorluklarla mücadele mücadele ettim.

Network Marketing’e ilk başladığımda 5 yıl boyunca zorluklarla mücadele mücadele ettim. Bu zorluklar karşısında öğrenilmesi gereken 4 beceri geliştirdim. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız, edinmeniz gereken 4 temel Network Marketing becerisine birlikte göz atalım;

Network ve onu gerçekten başarılı kılmak için gereken beceriler hakkında konuşalım.

Neredeyse 20  yılda finansal özgürlüğe yol açan, nihayetinde çözdüğüm ve beş yıl boyunca yaşadıklarım için size bir tür çerçeve vereceğim.

Networke ilk başladığımda mücadele ettim ve benim gibi devam etmişseniz neden bahsettiğimi biliyorsunuzdur. Bu yabancı bir kavram. Zor. “Ne yaptığımı bilmiyorum” diyebilirsiniz. Reddedilmekten korkuyorum. İnsanların ne düşüneceğinden korkuyorum. Bu benim için yeni bir dünya. ”

Fırsat için heyecanlısın. Enerjin en üst seviyede. Çalışmak istiyorsunuz ancak ilk işlemi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Biliyorum, çünkü uzun bir süre boyunca yaşadıklarım tam olarak buydu, bu yüzden beni yukarıya çıkartan şeylerden bahsedeceğiz.

Ağ Pazarlamacılığına İlk Katıldığım Mücadeleler

Ağ pazarlamasına 18 yıl önce başladım. Beni dahil eden kişi bana görev verdi ve tazminat planlarında altı kişiyi kaydetmeniz gerekiyordu. Bana “Bu kolay. Bunu yapabilirsiniz.” dedi.

Yapabileceğimi söylediğinde, bu benim sahip olduğumdan daha fazla inanç içeren bir cümleydi. Ama kolay olduğunu söylerse, atlayacağıma karar verdim.

Ancak ben hiç kimseye kolay olduğunu söylemedim. Bunu asla yapmayın. Bu durum kesinlikle sizi bir gün ısırmaya gelecek. İlk girdiğimde kesinlikle para kazanmadım. Süreç için inanılmaz derecede müteşekkirim çünkü başlangıçta kazanmayı öğrenmekten daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir başarı temeli oluşturmamı sağladı. Gerçekten kişisel gelişimin temelini oluşturuyordu. Kişisel gelişim kitaplarına maruz kaldım. Bundan önce kişisel gelişim kitabını hiç okumamıştım. Sponsorum bana “Düşün ve Zengin Ol” kitabını verdi ve okuduğumda kitap zihnimi aydınlattı. Hayal etmeye ve gelecek için ümitlere sahip olmaya başladım.

Bana güç verdi ama yine de iki yıl süren etkinliklere ve kitap okumaya başladıktan sonra üç kişiye sponsor oldum. İki tanesinin işe giriş ücretlerini ben ödedim. Biri annemdi. Ona içinde olduğunu bile söylemedim.(bunu da yapmayın)

İki Yıl ve Başarı Yok

2 yılın sonunda sadece 1 kişi kaydettim ve o hemen işi bıraktı. Grubumda bir kişi vardı. O bendim. Öyleydi.

Sonra başka bir şirkete katıldım ve sefil bir şekilde başarısız oldum.yine başka bir şirkete katıldım ve yine sefil bir şekilde başarısız oldum ve bir başkasına, bir başkasına ve başka birine katıldım.

Çok fazla hayal kırıklığım olmuştu.

Hiç sosyal kaygınız oldu mu bilmiyorum ama insanlarla konuşurken büyük sosyal kaygı duydum. Kendi kendime merak ettim, “Benim neyim var böyle? Neden bu işi yapamıyorum? ” Büyük etkinlikler gidip, benden sonra işe giren diğer insanları gördüm ve geride kaldığımı hissettim. Bunu yaparken benden daha zeki olmayan insanlar gördüm ve kendimi dövdüm.

Kendime yeterince yaşlı veya yeterince akıllı olmadığımı, insanlarla yeterince iyi olmadığımı, iyi bir konuşmacı olmadığını söylerdim. İçimden kendime “Bu işi asla yapamayacağım.” diye söylenip duruyordum. Neyse ki, yeterince uzun süre dolandım.

Yeterince Uzun Sürün

Bir anahtar var. İnancını elde edene kadar yeterince etrafta dolanıyorum çünkü olan şu ki, bu mesleğe farklı bir seviyede giriyoruz.

“Gerçekten yüksek bir bina inşa etmek istiyorsanız, çoğu durumda, gerçekten derin bir temel kazmak zorunda kalacağınızı fark edin.”

Neyse ki, maddi özgürlüğüme yol açan sağlam bir temel attığım yıllar geçirdim. Dünyadaki 80 ülkeye seyahat edebildim. Çılgın, inanılmaz bir hayat oldu. Şahsen hemen hemen herkes için mümkün olduğuna inanıyorum.

Neredeyse herkes çalışarak kendine bu imkanı sağlayabilir. Yapamayacağınız bir durum düşünemiyorum, çünkü birçok farklı kesimden hayatını kaybeden insanlardan çok daha fazla mazerete sahip birçok insan gördüm ama yine de başardılar.

Şirkette 21 yaşında en üst sırada yer alan çocuklar gördüm. Arkadaşlarımdan biri 24 yaşındaydı ve multimilyonerdi. Tecrübesi ve güvenilirliği olmadan networke girdi, ancak sıkı çalışması onu amacına ulaştırmıştı.

Neden işe yaradı? Çok büyük bir arzusu vardı. Büyük bir kararlılığı vardı ve işi yapmaya istekliydi. Bunları anlatıyorum çünkü eğer ben yapabildiysem herkes yapabilir. Herkes yapabiliyorsa sen de yapabilirsin.

# 1 – Sürece Taahhüt

Bu sizi ustalaşmanız gereken ilk ağ kurma becerisine yönlendirir; İşe yaramasını taahhüt etmelisin.

“Bu işi ben yapacağım” diyene kadar hiçbir şey işe yaramaz. Başarısız olmak için imkân yok.

Reddedilmediğiniz sürece başarısız olacaksınız. Bu olacak. İnsanların senden uzaklaşmasına neden olacaksınız. Bu olacak. Ne kadar iyi olduğunun önemi yok, insanların senden uzaklaşmasına neden olacaksın.

Sana deli olduğunu söyleyen insanlar olacak. İnsanlar sana gülecek ve alay edecekler. Bir süre boyunca cahil insanlardan sosyal olarak kabul görmeme konusunu göze alacaksınız. Kazandığın zaman onlar da geri dönecekler. Bu insanlar şöyle olacak: “Aman Tanrım. Yapabileceğini her zaman biliyordum.”

Bazı durumlarda, şanslı olduğunuzu, zamanlamanın sizin için uygun olduğunu ve kendileri için zamanın uygun olmadığını söyleyeceklerdir. İnsanlar neden yapamadıklarına dair her türlü saçmalığı ileri sürecekler. Sorun yok. Bu oyunun bir parçası. Profesyonel olduğunuzda, hatırlamanız gereken şeylerden biri de bu durumun,  oyunun bir parçası olduğudur.

Bu sabah kahve dükkanında biriyle konuşuyordum ve Network hakkında konuşmaya başladık. Bu şirkete dahil olduğunu ve başka bir şirkete gitmek için bir sürü insanın can attığını söylüyordu. Unutma bu da aynı zamanda oyunun bir parçası. Neden mi?

Çünkü her iki yılda bir, başka bir şirket açılacak ve insanlar “Ohh, aman tanrım!” gibi olacaklar. Yeni açılan firma için gözleri parlayacak. Diğer tarafta çimenlerin daha yeşil olduğunu söyleyip duracaklar.

Dinleyin, bunu hayatım boyunca, 24 yıldır yapıyorum. Her iki yılda bir olan şey sadece bu. Yine de sizden ayrılacak insanlar olacak. Ancak bunun oyunun bir parçası olmadığını düşünürseniz siz de aynı duruma düşeceksiniz. Başarıyı yeni bir network şirketinde arayacaksınız.

# 2 – Yapmaya Karar Verin

Süreçte  kalmaya istekli olmalısın. İhtiyacınız olan ikinci network becerisi bunu yapacağınıza karar vermektir. Ne zaman ki yapmaya karar verdim işte o zaman benim için her şey daha da netleşti.

Ağ pazarlamacılığının mesleğim olacağına karar verdiğimde, işimi bırakmadım. Faturalarımı tam zamanında ödeyebilmek için işimi sürdürdüm. Fakat işim B planımdaydı. Ağ pazarlaması A planımdı. Zihnim hep buradaydı.

Kendimi tam zamanlı olarak çalıştırabildim. Açıkçası, gökyüzü bundan sonraki limitim olmuştu.

Süreç konusunda kendine söz vermelisin. Karar verene kadar, hiçbir şey işe yaramayacak. Ağ pazarlamasında herhangi bir milyonlarca dolar para kazanana bakarsanız, her şeyin bir kararla başladığını açıkça görebilirsiniz.

“Karar verene kadar asla yüksek bir başarıya ulaşamazsın.”

# 3 – Uzmanlık İçin Yeni Becerileri Öğrenme

İhtiyacınız olan üçünü temel network becerisi, yeni beceriler geliştirmek ve öğrenmektir. Bu duruma  bir doktor olmak gibi bakmalısın.

Doktorlar tıp fakültesine gider. Avukatlar hukuk fakültesine gider. “Doktor olacağım ama tıp fakültesine gitmeyeceğim” diyecek olsam, benim hakkımda ne düşünürsünüz? Avukat olacağımı ve hukuk fakültesini atlayacağımı söylesem, benim hakkımda ne düşünürdünüz?

Deli olduğumu düşünürdünüz, aptal ya da her ikisi. Okula gitmeden bunlardan biri olabileceğimi düşünürsem delirir ve aptal olurdum, çünkü bu olmazdı.

Bir Mentor bul

Size önerim, rezonansta olduğunuz bir kişiyi seçmek ve onlardan öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek. (Sizi çalışmaya itecek ve size yardımcı olacak bir mentor)

Akıl hocamla tanıştığımda, çok fazla bir varlığı yoktu, ama saygı duyduğum bir adam olduğuna karar verdim. Sonuçları ürettiğini biliyordum. Ondan alabildiğim her şeyi öğrendim. Bugün sunumlarıma bakarsanız, neredeyse birebir kopyası. Çok çok basitler.

Bana birincisi bilgilendirici, ikincisi de eğlenceli olmak gibi şeyler öğretti. Bu yüzden sunumlarım çok eğlenceli geçer olmuştu. Sunumumda aşırı derecede çatık kaşlılığı bırakmıştım. Genel olarak, çok daha fazla eğleniyordum. Neden peki? Çünkü bana öğrettiği şey buydu. İnsanları eğlendirirseniz, onların kalbine girer ve şüpheciliği atlarsınız.

Birini seç ve her şeyi öğrenin. Sahip olduğum her şeyi öğrendiklerim sayesinde yaptım. Bir milyondan fazla temsilciye ulaşan bir organizasyon oluşturmamın bir nedeni var. Benimle ilgisi yok. Her şey bahsettiğim adımlarla ilgili.

# 4 – Becerileri Uygula

Dışarı çıkıp becerileri uygulamalısın çünkü pratik yapmadan asla ustalık kazanamazsın. Bisiklete binmeyi öğrenmeye çalışmak gibi bir şey.  Ama bunu bir de sadece kitap okuyarak öğrenmeye çalışın. Sadece kitap aracılığıyla bisiklete binmeyi öğrenemeyeceksiniz. Sizin bisiklet üzerinde pratik yapmanız gerekmektedir. Yeri gelecek düşeceksiniz, ayağınız kanayacak. Ama her geçen gün daha da profsyonel hale geleceksiniz.

Belki bir YouTube videosu izleyebilirsiniz. Size bazı önerilerde bulunurlar, ancak öğrenmek için gerçekte pratik yapmak zorundasın. O becerileri harekete geçirmelisin. Gitar çalmayı öğrenmek istersen de aynı şey geçerlidir.

Birisinin 100 YouTube videosu izlediği için, harika bir gitarist olacağını düşünmesi aptalca olurdu. Aklı başında olan hiç kimse bir sürü video izledikten sonra harika bir gitarist olmayı beklemez.

***

(Alıntıdır!)