Kişiliği değiştirmek gerçekten mümkün mü? Yoksa temel kişilik kalıplarımız yaşam boyunca sabit mi? Kişisel gelişim kitapları ve web siteleri, alışkanlıklarınızı ve davranışlarınızı değiştirmek için takip edebileceğiniz planları ortaya çıkarır. Bu arada altta yatan kişiliklerimizin değişmeye karşı dayanıklı olduğuna dair güçlü  bir inanç vardır.

Avusturyalı psikanalist Sigmund Freud, kişiliğin büyük ölçüde taşa yerleştirildiğini ileri sürmüştür. Birçok modern psikolog bile genel kişiliğin yaşam boyunca nispeten sabit ve istikrarlı olduğunu ileri sürmektedir. Ama ya kişiliğinizi değiştirmek isterseniz? Doğru yaklaşım ve sıkı çalışma gerçek kişilik değiştirmek konusunda bize yardımcı olabilir mi? Yoksa hedeflerimize ulaşmamızı engelleyen istenmeyen özelliklerle mi sıkıştık?

Kişiliğinizi Değiştirebilir Misiniz?

Kişiliğinizi değiştirmek için öncelikle, bazı kavramlar üzerinde durmamız gerekir. Mesela kişilik kalıcı mıdır? Kişiliğimizi şekillendiren faktörleri bilirsek, kişiliğimizi daha etkili şekilde değiştirebiliriz. Öncelik kişiliğimizi tanımak ve onu etkileyen faktörleri bulmaktır.

Kişilik Kalıcı Mıdır?

Kişiliği değiştirme arzusu nadir değildir. Utangaç insanlar daha konuşkan olmayı dileyebilirler. Sıcak huylu bireyler, duygusal olarak yüklü durumlarda soğukkanlılığını koruyabilmeyi isteyebilirler. Hayatınızın birçok noktasında kişiliğinizin değişmesini istediğiniz bazı yönleri olduğunu görebilirsiniz. Hatta hedefler belirleyebilir ve potansiyel olarak sorunlu olan bu özellikleri ele almak, geliştirmek için çalışabilirsiniz.

Genel olarak, birçok uzman geniş özelliklerde gerçek ve kalıcı değişiklikler yapmanın aşırı zor olabileceği konusunda hemfikirdir. Kişiliğinizin belirli yönlerinden memnun değilseniz, değiştirmek için yapabileceğiniz gerçekten bir şey var mı? Psikolog Carol Dweck de dahil olmak üzere bazı uzmanlar, davranış modellerinin, alışkanlıkların ve inançların değiştirilmesinin, geniş özelliklerin (örneğin içe kapanıklık , uyumluluk) yüzeyinin altında yatan yalanın, kişilik değişikliğinin gerçek anahtarı olduğuna inanmaktadır.

Anlamlı Karikatürler – Değişim Gerekli Bir Konu Mudur? >>

Kişiliği Etkileyen Faktörler

Kişiliğinizi nasıl değiştirirsiniz? Sorusuna geçmeden önce, kişiliğinizi etkileyen faktörlere bir göz atalım.

Kişiliğinizi nasıl değiştirirsiniz? Sorusuna geçmeden önce, kişiliğinizi etkileyen faktörlere bir göz atalım. Kişiliğin değiştirilip değiştirilemeyeceğini anlamak için öncelikle kişiliğe tam olarak neyin sebep olduğunu anlamalıyız. Asırlık doğa ve yetiştirme tartışmaları bir kez daha devreye giriyor. Kişilik genetik (doğa) veya yetiştirme, deneyimlerimiz ve çevremiz (yetiştirme) tarafından şekillendirilmiş mi? Geçmişte, teorisyenler ve filozoflar çoğu zaman bir diğerine karşı bir yaklaşım benimsemişler ve ya doğanın ya da beslenmenin önemini savunmuşlardı. Ancak bugün çoğu düşünür, bunun sonuçta kişiliklerimizi şekillendiren iki gücün bir karışımı olduğu konusunda hemfikirdir.

Sadece bu değil, genetik ve çevre arasındaki sürekli etkileşim kişiliğin nasıl ifade edildiğini şekillendirmeye yardımcı olabilir. Örneğin, genetik olarak arkadaş canlısı ve rahat olmaya yatkın olabilirsiniz. Ancak yüksek stresli bir ortamda çalışmak sizi farklı bir ortamda olabileceğinizden daha kötü  huylu ve gergin hale getirebilir.

Dweck, doğumdan sonra ayrılan ve özdeş ikiz erkeklerin hikayesini anlatır. Bu hikayede yetişkin iki erkek aynı isme sahip kadınlarla evlendirildi. Benzer hobileri paylaştı ve kişilik değerlendirmelerinde ölçülen benzer özelliklere sahipti. Her ne kadar aynı özellikteki ortamlarda yetişmiş olsalar da kişiliklerinin oluşmasında çevre faktörü inanılmaz düzeydeydi. Çevremiz ve benzersiz deneyimlerimizle şekillenmek yerine, bu ikiz çalışmalar genetik etkilerin gücüne işaret ediyor.

Genetik kesinlikle önemlidir. Ancak diğer çalışmalar da yetiştirilmemizin ve hatta kültürümüzün, kim olduğumuzu şekillendirmek için genetik planlarımızla etkileşime girdiğini göstermektedir.

Ancak Dweck, kişilik değişikliğinin hala mümkün olduğunu ileri sürmektedir. Geniş özellikler yaşam boyunca istikrarlı olabilir. Ancak Dweck, bizim kim olduğumuz konusunda, en önemli geniş özelliklerin yüzeyinin altında yatan “aradaki” niteliklerimiz olduğuna inanır. Değiştirilebileceğine inandığı şey, aradaki niteliklerdir.

Peki, bu “aradaki” kişilik parçaları tam olarak nedir?

Kişiliği değiştirmek, hayatından ve alışkanlıklarından memnun olmayan insanların üzerinde durduğu önemli konulardandır. İnançlar ve inanç sistemleri, Dweck’in önerdiği gibi, kişilik özelliklerini, geniş özelliklerin altında şekillendirmede hayati bir rol oynamaktadır. Kişiliğinizin belirli yönlerini değiştirmek zor olabilir. Ancak kişiliğinizin nasıl ifade edildiğini şekillendirmeye ve kontrol etmeye yardımcı olan temel inançların bazılarını değiştirerek bu durumla gerçekçi bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

Diğer teorisyenler, hedefler ve baş etme stratejileri gibi faktörlerin, kişiliğin belirlenmesinde birincil rol oynadığını öne sürmüşlerdir. Örneğin, daha çok Tip A kişiliğiniz olsa da, daha rahat bir insan olmanıza yardımcı olacak yeni baş etme becerileri ve stres yönetimi tekniklerini öğrenebilirsiniz.

İnsanların inançları kendiliğin, ilişkilerinin ve dünyalarının doğası ve işleyişine dair zihinsel temsillerini içerir. Bebeklik döneminden itibaren insanlar bu inançları ve temsilleri geliştirirler. Ve farklı önde gelen kişilik teorisyenleri, kişiliğin gelişmesinde bunların temel bir parça olduklarını kabul ederler.

Hayatınızda Şuan Yapabileceğiniz 15 Kolay Ve Olumlu Değişiklik >>

Neden İnançlara Odaklanmalıyız?

Kişiliği değiştirmek için inançlara odaklanmak bunun için önemlidir.

İnançları değiştirmek kolay olmayabilir. Ancak iyi bir başlangıç ​​noktası sunar. İnançlarımız, kendimizi ve başkalarını nasıl gördüğümüz, günlük hayatta nasıl çalıştığımız, yaşamın zorluklarıyla nasıl başa çıktığımız ve diğer insanlarla nasıl bağlantı kurduğumuza kadar hayatlarımızın çoğunu şekillendirir. Kişiliği değiştirmek için inançlara odaklanmak bunun için önemlidir. İnançlarımızda gerçek bir değişim yaratabilirsek, davranışlarımız üzerinde ve muhtemelen kişiliğimizin belirli yönleri üzerinde derin bir etkisi olabilecek bir şeydir.

Örneğin, kişisel niteliklerin ve özelliklerin sabit ya da şekillendirilebilir olup olmadığı dahil benlik hakkındaki inançları ele alalım. Zekanızın sabit bir seviye olduğuna inanıyorsanız, düşüncelerinizi derinleştirmek için adımlar atmanız olası değildir. Bununla birlikte, bu özellikleri değiştirilebilir olarak görürseniz, muhtemelen kendinize meydan okumak ve zihninizi genişletmek için daha fazla çaba göstereceksiniz.

Açıkçası, benlik inançları insanların işleyişinde kritik bir rol oynamaktadır. Ancak araştırmacılar insanların kendi özniteliklerine daha yumuşak bir yaklaşım benimsemek için inançlarını değiştirebileceklerini bulmuşlardır. Bir deneyde, öğrencilerin beynin yeni bilgilere yanıt olarak yeni bağlantılar kurmaya devam ettiğini keşfettikten sonra, akademisyenler bu öğrencilerin daha yüksek not ortalaması ve okuldan daha fazla keyif aldıklarını da ortaya koydu.

Dweck’in kendi araştırması, çocukların nasıl övüldüklerinin kendi inançları üzerinde de önemli bir etkisi olabileceğini göstermiştir. Zekâları için övülenler, kendi kişisel nitelikleri hakkında sabit teori inançlarına sahip olma eğilimindedir. Bu çocuklar zekalarını değişmez bir özellik olarak görürler; ya sizde vardır ya da yoktur. Öte yandan çabalarından ötürü övülen çocuklar genellikle zekalarını dövülebilir olarak görürler. Dweck’in bulduğu bu çocuklar, zorluk karşısında devam etme eğilimindedirler ve öğrenmeye daha istekli olurlar. Sonuçta kişiliği değiştirmek için övgünün de belirli kalıplar içerisinde yapılması gerekir.

Hayatınızı Daha İyiye Doğru Nasıl Değiştirirsiniz? >>

Peki Kişiliğinizi Değiştirmek İçin Gerçekten Ne Yapabilirsiniz?

İçine kapanıklıktan dışa dönük bir duruma geçmek son derece zor (hatta imkansız) olabilir. Ancak uzmanların kişiliğinizin yönlerinde gerçek ve kalıcı değişiklikler yapmak için, yani kişiliği değiştirmek için yapabileceğinize inandığı şeyler vardır.

Son Düşünceler

Kişiliği değiştirmek kolay olmayabilir ve bazı geniş özelliklerin değiştirilmesi asla tam olarak mümkün olmayabilir. Ancak araştırmacılar, kişiliğinizin belirli kısımlarını, bu geniş özelliklerin seviyesinin altında var olan yönleri değiştirmek için yapabileceğiniz şeylerin olduğuna inanıyorlar; günlük yaşam.

Gandhi’nin Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 16 Sözü >>

Düşüncelerimizi nasıl değiştirebiliriz? Düşünce değişimi nedir? Günlük hayatımızda karşımıza çıkan olaylara karşı tutumumuzdan veya geçmişten bu yana maruz kaldığımız düşüncelerden dolayı hayatımızı iyi veya kötü olarak şekillendiriyoruz. Hayatımızın direksiyonunda kendimizin oturduğunun ne kadar farkındayız acaba?

Kendi düşüncelerimizi sorguladığımız zaman aslında doğru olarak kabul ettiğimiz ama tamamen yanlış olan bir yığın fikir olduğunu göreceğiz. Düşüncelerimizi değiştirdiğimiz zaman, hayatımız da değişmeye başlayacak. Başarı için çabaladığımız şu zaman diliminde, olay sadece çalışmak değildir. Düşüncede kazanılmış olan bir zafer için, geriye sadece eyleme geçmek kalmış demektir.

Düşünce Değişimi Zamanı

Düşüncelerimizi değiştirmek, hayata bakış açımızı da değiştirecektir. Olaylara karşı tutumuz değişecek ve çevremize karşı kişisel farkındalığımızı da artırmış olacağız. Bu nedenle hayatımızı değiştirmek istiyorsak, önce düşüncelerimiz üzerinde hakimiyet kurmalıyız. Çünkü bilincimiz, uzmanların da deyimi ile kandırılabilir. Nasıl?

Korktuğunuz zamanları hatırlayın. O korkunuzun üzerinden bir süre geçtikten sonra, kaçının doğru çıktığını gördünüz? Biz söyleyelim. Uluslararası araştırma kuruluşları, bir yıl içerisinde aklımızdan geçen korkularımızın sadece %13’ünün gerçekleştiğini ortaya koymuş. Bu nedenle %87 ihtimalle gerçekleşmeyecek olan korkuları düşünmek, sizin hayatınızı berbat etmekten ileri geçemez.

Kısa Hikayeler – Düşüncelerimizin Gücü >>

Bu nedenle düşüncelerinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Başarılı olmanın ilk adımı pozitif olmaktır. Peki düşünce değişimi için yapmamız gerekenler nelerdir? Olumsuz ya da yanlış düşüncelerimizi hangi düşünceler ile değiştirmeliyiz, gelin birlikte bakalım:

Paranın yaşamınız üzerinde, aklınıza gelebilecek neredeyse tüm metalardan daha büyük bir etkisi olacaktır.

Para çok önemlidir.

Para çok önemlidir. Yiyecek almak, otoyollar yapmak, kiliseler veya camiler yapmak, eğitim almak için paraya ihtiyacınız var. Para iyi bir şeydir. En önemli olan şey ise onunla ne yaptığınızdır. Para önemli değil diyen insanlar, ona hiç sahip olmayan insanlardır…

Yüzde doksan beşlik bir kesim, beşikten tabuta kadar sadece dileyerek ömrünü geçirecek.

Bu büyük kesim, aslında istedikleri her şeye sahip olabileceklerini asla anlamadıkları için, hayatlarında her ne elde ettilerse ona razı olurlar. Hayatta bir şey istiyorsan, gitmelisin. İstediğiniz şeyler sadece size gelmeyecek. Ne istediğine karar ver, bir oyun planı yap, işe koy ve hayatta istediğin her şeye sahip olabilirsin.

Para bir etkidir ve daima kazanılmalıdır.

Pazara sunduğumuz değere göre ödeme alıyoruz. Yasal ve etik olarak daha fazla para kazanmanın tek yolu daha fazla değer sunmaktır.

Bazı insanların para konusunda kendilerini rahat hissetmediklerini fark edebilirsiniz. Bazı insanlar da var ki parayla kendilerini gayet rahat hissediyorlar.

Kazanmak ve devam ettirmek istiyorsanız, zihninizde ve düşüncelerinizde paraya hakim olmalısınız.

Kazanmak ve devam ettirmek istiyorsanız, zihninizde ve düşüncelerinizde paraya hakim olmalısınız.

Unutmayın, varlığınızın mutlak bir yasasıdır ki, fiziksel olarak sahip olmadan önce zihinsel olarak bir şeye sahip olmalısınız.

Fiziksel dünyanızda başarılı olabilmeniz için önce zihninizde başarılı olmalısınız.

Ekonomik Özgürlük İçin Bir Networker Nasıl Düşünmeli? >>

Banka hesabınızın şu anki durumunun, satışlarınızın, sağlığınız, sosyal hayatınız, iş yeriniz, vb. durumlarının önceki düşüncenizin fiziksel tezahüründen başka bir şey olmadığını anlamaya başlamalısınız.

Fiziksel dünyanızdaki sonuçlarınızı içtenlikle değiştirmek veya iyileştirmek istiyorsanız, düşüncelerinizi değiştirmelisiniz. Düşünceler, her şeydir. Düşündüğümüz şey oluruz.

Onu görebilir ve inanabilirseniz – yapabilirsiniz.

Gerçekten başarabileceğine inandığın her neyse, başarabilirsin!

Gerçekten başarabileceğine inandığın her neyse, başarabilirsin!

Para, verilen hizmet için bir ödüldür.

Piyasada sunduğumuz değere bağlı olarak ödeme alırız. Daha fazla para kazanmanın tek yolu, daha çok insana hizmet etmek veya şu anda yaptığımızdan daha iyi insanlara hizmet etmektir.

Olmak istediğiniz kişi gibi davranın.

Ne harika bir tavsiye. Yeterince çalışırsanız, sonunda olmak istediğiniz kişi olacaksınız.

Hiçbir okuma veya ezberleme sizi hayatta başarılı kılmayacak. Önemli olan bilge düşüncenin anlaşılması ve uygulanmasıdır.

Önemli olan UYGULAMALI BİLGİLERDİR.

Bilgi abartılıyor. Önemli olan UYGULAMALI BİLGİLERDİR. İnekler gibi eve gelinceye kadar bir şeyler yapmak için çalışabilirsiniz. Ancak dışarı çıkıp bu bilgiyi uygulayana kadar hiçbir şey olmayacak.

Akıl, Kalp Ve Kararlarımız >>

Bana harika şeyler başaran bir insanı gösterebilirsen, sana istediklerini elde etmeye büyük bir inancı olan birini gösterebilirim.

Hayatta başarılı olmak istiyorsanız kendinize inanmalısınız. Kendinizin en büyük eleştirmeniz ya da en büyük hayranınız olabilirsiniz. Akıllıca seçim yapın.

Şüphe, korku, karamsarlık ve olumsuz düşünme, yaşamın kaynağını zehirler.

Olumlu düşün. Kokuşmuş düşüncelerinizden kurtulun ve onu olumlu, mutlu düşüncelerle değiştirin.

Asla olmaz dediğimiz için ve kendi sınırlı farkındalığımızdan dolayı kendimiz için yarattığımızın dışında hiçbir arz eksikliği olmamıştır.

Her yerde bolluk var.

Her yerde bolluk var. Bir kişi başarılı olmuşsa, başarısız olan birinin pahasına olmamıştır.. Herkes için dolanacak çok şey var. Ne istediğin konusunda iddialı olmalısın ve onu gidip almalısın.

Düşündüğünüz gibi olursunuz.

Düşünceleriniz gerçeğe dönüşür. Düşüncelerinizi akıllıca seçin.

Aradığın her şey, karşılığında seni arıyor.

Bunu Çekim Yasası olarak düşünebilirsiniz. Düşündüğümüz şey bize doğru çekilir.

Para Hakkındaki Olumsuz Düşüncelerimizin Kökeni >>

Bu düzenli bir evren; hiçbir şey kazara olmaz.

Şu anda anlayamasanız bile her zaman bir ana plan vardır.

Şu anda anlayamasanız bile her zaman bir ana plan vardır.

Her zaman bir tür risk almadan, kendi hayatında büyük bir şeye kavuşan birisini asla duymayacağınızı, okumayacağınızı veya görmeyeceğinizi unutmamalısınız.

Risk arttıkça ödül de artar. Güvenli oynamak başarısızlık için reçetedir. Başarısız olmak, sık sık başarısız olmak, hızlı başarısız olmak ve ileride başarısız olmak için istekli olmalısınız.

Her ne olursa olsun, cesaretle dışarı çıkmalı ve peşinden koşmalısınız.

Hayatta bir şey istiyorsan, git ve al. Sadece sana geleceğini umarak oturup durma.

İnsanlar herhangi bir alandaki temel konularda uzman olduklarında, genellikle öğrenmeyi bırakmayı seçerler.

Öğrenmeyi durdurduğunuzda, bu noktadan itibaren gelişmeyi bırakırsınız.

Öğrenmeyi durdurduğunuzda, bu noktadan itibaren gelişmeyi bırakırsınız. Asla bir günün, bir önceki gün olduğundan daha iyi olamayacağı bir yere gitmesine izin vermeyin. Sürekli, hiç bitmeyen bir gelişme için odaklan.

Unutmayın, fiziksel dünyanızda dile getirilen bu fikirlere sahip olmadan zihninizi harika fikirlere maruz bırakmak neredeyse imkansızdır.

Ne düşündüğün, ne elde ettiğinizdir. Aklınızı ve düşüncelerinizi hayaller, hedefler ve olumlu doğrulamalar ile doldurun. İşte hayatınıza çekeceğiniz şey budur.

Kişisel Gelişiminiz İçin Anahtar Düşünce Yapısı >>

Geçmiş, tersine, tüm yaşamın bittiği yerdir.

Ne yazık ki, aynı zamanda insanların % 95’inin, zamanlarının % 95’ini harcadığı yerdir. Geleceğe odaklanın. Geçmişten beslenin. Geleceği planlayın ve anın tadını çıkarın.

Mevcut veya geçmiş sonuçlarınızın düşünme sürecinizi kontrol etmesine izin vermeye devam ettiğiniz sürece, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için asla yaşayamazsınız.

Hedefinizi daima önünüzde tutun.

Geçmiş hatalara odaklanmayın. Hedefinizi daima önünüzde tutun. Geçmiş performansınıza değil, neyin mümkün olduğuna odaklanın.

Büyük şeyleri başarabilen insanlar olumsuzlukların farkındalardır.

Ancak tüm zihinsel enerjilerini pozitiflere veriyorlar. Ne istemediğinize değil, ne istediğinize odaklanın.

Düşünce değişimi ile ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir? Katılmadığınız düşünceler varsa, nelerdir? Sizin de hayatınızda değişim yaratan cümleler varsa, binlerce networkokulu.net takipçisi ile paylaşabilirsiniz. Paylaşmak için aşağıya yorum bırakmanız yeterlidir.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Film Önerileri >>

Değişimin önemi, kişisel gelişim içinde başlıca konulardandır. Değişim gerekli değil, zorunlu bir şeydir. Peki nasıl değişebiliriz? Daha başarılı bir kişi olmak mümkün mü? Biz genellikle değişime karşı dirençliyizdir. Değişimin kendisinin sabit olduğunu anlayamayız. Siz direnseniz veya kaçınsanız bile, hayatınıza sürekli girecektir. Değişimi kendiniz başlattığınızda, buna adapte olmak kolaydır. İlk başlarda bu biraz zor ve sinir bozucu gelebilir ama ayak uydurmak zor olmasa gerek.

“Eğer değişiklik yaratmazsanız, değişiklik sizi yaratacak.”

Kariyer değişimlerinin her biri bilgi ve yeni deneyimler getirir. Sonuç olarak, mesleki deneyimler dışında, zor meslektaşlarla olan çatışmaları nasıl çözeceğinizi ve dayanılmaz patronlarla nasıl çalışabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Kariyerle ilgili değişiklikler özgüveni de beraberinde getirir.  Genel olarak, geriye dönüp baktığınızda, hayatınızdaki tüm güzel şeylerin geçmişte meydana gelen değişimlerin sonuçları olduğunun farkındaysanız siz de değişim yaratmışsınızdır.

20/80 Kuralı Nedir? | Videolu İçerik >>

Değişimin Bize Katkıları Nelerdir?

İnsanlar genellikle değişikliklerden kaçınırlar ve kendi rahat bölgelerinde kalmayı tercih ederler. Ama bilmezler ki bir kez cesaret edip değişmek için ilk adımı attıklarında hayatları daha iyi olacaktır. Aşağıda değişimin bazı faydalarını sıraladık. Göz atmanızda fayda olacağını düşünüyoruz.

Kişisel gelişiminize katkı sağlar.

Kişisel gelişiminize her zaman katkı sağlar. Çünkü her şey değiştiğinde büyürsünüz ve yeni şeyler öğrenirsiniz. Hayatınızın farklı yönleriyle ilgili yeni görüşler keşfedersiniz. Sizi olmak istediğiniz yere götürmeyen değişikliklerden bile dersler çıkarırsınız.

Esnekliğiniz artar.

Değişimin önemi için en olumlu noktalardan biri de esnekliğin artmasıdır. Sık yapılan değişiklikler, yeni durumlara, yeni ortamlara ve yeni insanlara kolayca uyum sağlamanızı sağlar. Sonuç olarak, beklenmedik bir şekilde bir şey değiştiğinde afallamazsınız. Anında adapte olabilirsiniz. Esnek olmanız sizin, küçük şeylere takılıp kalmanızı engeller. Kendinizi daha çabuk değiştirebilirsiniz. Kariyerinizi ilerletebilirsiniz.

Ulaşmak İstediğiniz Hedefleri Etkin Bir Şekilde Belirleyin >>

İyileştirmeler hepimize iyi gelen şeylerdir.

Hepimizin hayatında iyileştirmek istediğimiz şeyler var – finans, iş, ortak, ev, vb. Hepimiz hiçbir şeyin kendiliğinden gelişmeyeceğini biliyoruz. Bunu yapabilmek için farklı şeyler yapmamız gerekiyor. Yeni alışkanlıklar geliştirmek beynimizi daha verimli kullanmamızı da sağlayacaktır. Değişim olmadan, iyileştirmelerin olmasını beklemek çok anlamsız.

Yaşam değerlerini güçlendirir.

Zaman zaman değişiklikler, hayatınızı yeniden değerlendirmenizi ve belirli şeylere farklı açıdan bakmanızı sağlar. Değişimin ne olduğuna bağlı olarak, yaşam değerlerinizi de güçlendirebilirsiniz. Kendinize ve çevrenize de yeni değerler katabilirsiniz.

Nasıl Etkili Kararlar Verilir? >>

Kartopu etkisiyle, büyük değişikliğe doğru yönelirsiniz.

Genellikle vazgeçeriz, çünkü büyük ve acil bir değişiklik yapmanın zor görevini üstlenemeyiz. O zaman küçük değişiklikler son derece değerli hale gelir. Küçük küçük değişiklikler sonunda sizi istenen büyük değişikliğe yönlendirir. Değişimin önemi için kartopu etkisini görmezden gelmemeliyiz.

Gücünüze güç katar.

Tüm değişiklikler sizi hayatın güzel dönemlerine götürmez. Maalesef masallarda yaşamıyoruz ve üzücü şeyler de oluyor. Zor dönemleri aşmak sizi daha da güçlendirecektir. Çünkü zor zamanlar, sizin dirayetinizi ortaya koyar. Çabuk pes edip etmeyeceğinizi, savaşçı bir kişiliğe sahi olmadığınızı test etmenize olanak sağlar. Belki yeni bir yeteneğinizi keşfedersiniz. Belki de kendinize yeni bir beceri katarsınız.

İlerleme sağlar.

Değişiklikler ilerlemeyi tetikler. Her şey ileri doğru ilerler ve onlar yüzünden gelişir. Doğaya bir bakın. Hiç gerileyen bir şey var mı? Her şey doğar, büyür, gelişir ve de ölür. Bu süreç her zaman ileriye doğrudur. Tohum fidana, fidan ağaca dönüşür. Eğer bir fidan büyümüyorsa, gelişmiyorsa, ölüyor demektir. Yani geriler.

İnsanlarla Etkili Bir İletişim Kurmanın Yolları >>

Fırsatlar doğurur.

Bir kişi her değişikliğin ne getirebileceğini asla bilemez. Her zamanki yolundan döndüğünde, seni bekleyen çok sayıda farklı fırsat olacaktır. Değişiklikler mutluluk ve yeni seçenekler getirecektir. Eğer yerinizi beğenmiyorsanız, yerinizi değiştirin. İşinizi beğenmiyorsanız, değiştirin. Ağaç değilsiniz. Bizi nerede neyin beklediği konusunda hiçbir fikrimiz yok.

Yeni başlangıçlar sizleri bekliyor.

Değişimin önemi konusunu anlamanız için yeni başlangıçları anlamalısınız. Her değişiklik yeni bir sayfa demektir. Bir bölümün kapatılması ve bir bölümün açılması ile ilgilidir. Değişiklikler, yeni başlangıçlardır. Hayatımız altüst oldu diye yakınıyoruz. Nereden biliyoruz ki hayatımızın altının, üstünden daha iyi olmadığını. Önyargı yapmamak gerekir. Yaşayarak öğreneceğiz.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 21 Muhteşem Film adlı film listemiz için >>

Rutinden çıkmanızı sağlar.

Fiction’dan daha garip olan bir film hatırladınız mı? Ana karakter Harold Crick, yıllarca aynı şeyi aynı anda yapıyor. Tamamen sıkıcı, öngörülebilir bir yaşam sürüyor. Hayatımız değişmese aynı böyle olacaktı.

Bu yüzden bir daha ki sefere değişiklikten kaçınma veya ona karşı koyma eğilimine girdiğinizde, sizi istediğiniz yere yönlendirecek olanlardan başlamayı hedefleyin.

Kişiliğinizi Değiştirebilir Misiniz? >>

Pazarlama ağı gerçekten bir ilişki işi midir? Bu, şu an neredeyse hepimizin milyonlarca kez neye benzediğini sorduğumuz bir soru.

Bu konu hakkında çarpıcı bir bakış açısı için, network marketing içerisinde yıllarca büyük organizasyonlar kurmuş bir liderin, yapmış olduğu açıklama şu şekildedir;

“Bu soruya cevap hem evet, hem de hayırdır. Gerçekten inandığım şey endüstrimizin, birisine sponsor olduğunuz pazarlama ve tanıtım işi olduğudur. Bundan sonra ilişki, iş haline gelir.

Bu sektördeki kişisel deneyimlerden bulduğum şey, endüstrimizde gerçekten iyi sonuç veren iki tür insan olduğudur.

İlk kişi türü, zaten tonlarca güçlü ilişkileri olan kişidir. Bu benim “bağlayıcı” veya “nüfuz sahibi” olarak adlandırdığım bir kişidir. Etki alanlarındaki insanlar tarafından beğeniliyor, güveniliyor ve saygı duyuluyor. Konuşurken insanlar dinler. Güvenilirlikleri var.

Bir dakika izin verin ve bunu perspektife koyalım.

Diyelim ki bir doktor network yapmak için bir pazarlama ağı şirketine katılmış olsun. Bir grup arkadaşını ve aile üyesini, ekstra para kazanma, sağlıklı olma ve kendi işlerini kurma konusunda açılış partisine davet ediyor.

Bunu yaptığında ne olacağını düşünüyorsun?

İnsanlar ortaya çıkar! İnsanlar partisine gelir, çünkü doktora güvenir, saygı duyar, hoşlanır ve onu çok düşünür. Basitçe söylemek gerekirse, güvenilirliği var. Bu güvenilirlik ve kurulu ağ, hızlı bir şekilde ticarete başlamasına ve onu büyük bir lider yapmasına izin vermektedir.

Öte yandan, bir kişinin kırıldığını ve işsiz olduğunu varsayalım. Aynı ağ pazarlama şirketine katılırlar ve kendi açılış partisine ev sahipliği yapmaya karar verirler. Bir grup insanı ve aileyi bir işe başlama, sağlıklı olma ve fazladan para kazanma konusunda bilgi almaya davet ediyorlar.

Ne olacağını düşünüyorsun? Çoğu insan ortaya çıkmaz! Niye? Çünkü doktor ile aynı derecede güvenilirliğe sahip değil. İnsanlar işle ya da para kazanma konusunda ona saygı duymuyorlar.

Zaten bu güvenilirliğe sahip olan insanlar büyük bir yakın ilişkiler ağı kurdular ve güvenilen, saygı duyulan ve beğenilen insanlar, kendileri için böyle bir şeyi yapmayan birine karşı büyük bir avantaja sahipler. Bu mantıklı mı, değil mi?

Ve bir dakika için bu şekilde düşünün. Gerçekten sevdiğiniz, hayran ve güvendiğiniz biri sizi fazladan para kazanmanın bir yolunu aramaya davet ettiğinde, SİZ dinler misiniz? Hiçbir başarısı olmayan bir arkadaşınız olan Samet, onlardan birinin içinde olsaydı, seni de aynı şeyi yapmaya davet ettiğinde, onu dinler misiniz yoksa fırçalar mısınız? Bu, güvenilirliğin önemini kanıtlamaktadır.

Bu iş modelinde gerçekten başarılı olan ikinci kişi, büyük satış, pazarlama ve tanıtım becerilerine sahip bir kişidir.

Nasıl müşteri adayları yaratacağını, yabancıları beklemesini, satmasını, insanları kapatmasını vb. bilen kişi, çok hızlı bir şekilde büyük bir ağ kurabilir. Bu becerilere ve kişilik özelliklerine sahip olmayan bir başkasına karşı büyük bir avantaja sahiptirler.

Hayır, ağ pazarlaması, insanları satın almaya ya da katılmaya ikna ettiğiniz geleneksel satışlar gibi değildir. Ancak, insanları araştırmak, ipuçlarını bulmak, planı göstermek ve imzalamak için yaratıcı yollar bulmalısınız. Aşırı utangaçsanız, güven duymuyorsanız veya bunu yapmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, başarılı olmanız zor olacaktır.

Evet, bu becerileri öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz, ancak en azından birkaç yıl sürecek çoğu insan için, özellikle daha önce hiç yapmadılarsa! Bu becerilere zaten sahipseniz, pazarlama ağı işinizde hızlı bir başlangıç ​​yapabilir ve potansiyel olarak büyük bir gelişim elde edebilirsiniz.

Şimdi, sürdürülebilir, uzun vadeli bir ağ pazarlama işi kurmak söz konusu olduğunda, ilişkilerin hayati önem taşıdığına inanıyorum. Bu ilişkiler, organizasyonun sağlam ve birlikte olmasını sağlayan yapıştırıcıdır. Sektörümüzde 20 yıl veya daha uzun bir süredir büyük bir grup kuran ve sürdüren başarılı distribütörlere bakın ve tonlarca sağlam ilişkiler içeren bir ağ göreceksiniz.

Öncelikle, ekibinizde işe alabileceğiniz, güvenilirliği, etkisi ve etki alanı olan insanları arayın. İkincisi, ekibinizde işe almak için iyi satış ve pazarlama becerisine sahip insanları arayın. Her iki tür insan da büyük olasılıklar içermektedir.

Son olarak, ekibinizdeki kilit kişilerle ilişkiler kurmaya odaklanın. Onlara gerçek bir insan olduğunuzu ve onları umursadığınızı gösterin. Çok büyük bir fark yaratacaktır.”

Son düşünceler

Burada bahsedilen konu, “sadece bu kişileri organizasyonunuza alın” demek değildir. İlişki üzerine, sağlam bir organizasyon kurma üzerine bakış açınızı değiştirmeniz gerektiğidir. Eğer networkten önceki hayatınızda, hiçbir işi tam yapmayan, tembel, kendini geliştirmeyen, kitap okumayan veya saygısız biriyseniz, öncelikle bu özelliklerinizi değiştirmeye başlayın.

Kendinizi geliştirmeye, çevrenize örnek birisi olmaya başlayın. İnsanlar aptal değil, sizdeki değişimi görmeye başlayacaklardır. Tabi beklentileri de doğru ayarlamakta fayda var, herkes de gelip size katılmayacak. Belki birileri sizdeki değişimi görüp, size katılacaktır.

İş girişimcileri, esasen takımlarının beynidir. Ancak fikirlerini yürütecek güçlü bir ekip olmadan, işlerinde istikrarlı bir büyümeye tanıklık etmek için çok çaba göstermeleri zorunludur. İşte doğru ekibin rolü, uzmanlığı ile şirketin genel başarısı için beklenen bir çıkış sunması bununla ilgilidir.

“ Her büyük hayal, bir hayalperest ile başlar.” – Harriet Tubman

Şirketin rolüne uyan doğru insanları bulmak zor olsa da, özellikle bütçe kısıtlı olduğunda, listelenen ilk 6 ipucunu uygulamak, yeni yeteneklerin şirketin hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.

Herhangi bir şirkette, pazarlamanın rolü, potansiyel müşterileri için ulaşamadığı veya küresel bir varlık gösteremediği için önemlidir. Yeni başlayanlar söz konusu olduğunda, sadece harika pazarlamacılar değil aynı zamanda çeşitli projelerin sorumluluğunu üstlenebilen ve her zaman işi bitirebilen mükemmel çok görevli insanlar arıyorlar. Bu sadece firma içindeki farklı seviyelerin farklı organizasyonel rollerin haritalanmasıyla tanımlanması gereken planlı bir organizasyon yapısıyla yapılabilir.

Belirli bir alanda belirli bir miktarda deneyime sahip olabilirsiniz ancak farklı yeteneklere sahip bir ekip geliştirmek için, taze ve benzersiz yetenek ve becerilere sahip kişileri işe almanız önerilir. Bir satış ekibi, web sitesi geliştirme ekibi, pazarlama ekibi veya İK’nın olup olmadığına bakılmaksızın, diğer yetenekli kişileri işletmenize getirerek uzun vadede her zaman verimli olacaksınız. Bu sizin liderlik yeteneklerinizi de geliştirecektir.

‘Hayır’ demeyi öğrenmek, doğru beceri ve deneyime sahip adayların reddedilmesi anlamına gelmez. Yetersiz uyumların giderilmesiyle ilgilidir. Eğer bir aday, kendi sahip olduğu becerilerden sonra bile, uzun bir süre için başlangıçtaki özelliklerine yatırım yapıyorsa, kısacası kendini geliştirmiyor olabilir. O aday ile ilişkiyi kesme konusunda tereddüt etmemek gerekir. Aslında kendini geliştirmeye açık olan adayları işe almak akıllıca olacaktır.Bu şirketin amacıdır. Şirket de kendisini sürekli geliştirmektedir. Kendisini geliştirmeyen aday, şirketine ne kadar faydalı olabilir?

Herhangi bir yeni işin ilk yılında çalışanlara iyi bir maaş sunma sözü veremezsiniz. Bu nedenle, başlangıç aşamasında, bir tık alt yetenekteki olup hazır olan adayların işe alınması akıllı bir karardır. Bu yöntemle, işe alınan adayların istikrarını da kontrol edebileceksiniz. Bu durum sizi iş hayatınızda da başarıya götürecektir.

Gelecekte büyümeye başlaması için işverenlerin, ekibine, daha uzun bir süre boyunca kalmaları için motive edilebilecekleri ve organizasyona değer katabilecekleri bir çalışma kültürü sunmaları gerekiyor.

Mükemmel bir başlangıç ekibi oluşturmak söz konusu olduğunda, en yetenekli bireyleri bulmak zor bir oyundur. Gizli yetenek yalnızca sosyal medya platformlarında, meslek sitelerinde, sosyal referanslarda ve iş ilanı sitelerinde yayınlanan işler aracılığıyla elde edilebilir. Bu noktada, işe alım sahipleri, diğer işe alım yazılımlarına kıyasla, yetenek edinimi için en iyi yazılımlardan biri olan yetenek ağı gibi etkili araçlar da geliştirebilirler.

Yeni başlayanları geliştirmek zordur, ancak bilinmeyen bir başlangıcı saygın bir işletmeye dönüştürmek için gereken tek şey, arkasında çalışan güçlü ve yetenekli bir iş gücüdür. Bununla birlikte, bir gecede mükemmel başlangıç ekibini bulamayabilir ve oluşturamayabilirsiniz, ancak yukarıda sıralanan ipuçları, kuruluşunuz için yetenek kazanmayı kolaylaştırabilir.

Aynaya baktığında kimi görüyorsunuz? Güvendiğiniz, hayran olduğunuz ve inandığınız birini görüyor musunuz? Yoksa her zaman hata yapan ve yetersiz kalan birini mi görüyorsunuz?

Gerçek şu ki, gördüğünüz kişi görsel olarak baktığınız şeyle çok az ilgili. Herhangi bir zamanda kafanızdaki küçük sesin sizin hakkınızda söyledikleriyle ilgisi var. Kafanızdaki o küçük ses, sürekli olarak her şeyi yargılıyor… bu sizin kendinize verdiğiniz değer. Öz değerin en iyi arkadaşın ya da en kötü düşmanın olabilir. Kendine değeriniz zaman zaman sizi layık görmüyorsa, bu makale tam size göre.

İşte kendine değerinizi arttırmanın ve kendinize daha çok güvenmenin yolu:

 1. Kendine, güven inşa etmek için izin ver

“Kendine olan değerin, bir şeyi başarmada kendi yeteneğine ne kadar güvendiğindir.”

Yükseltme ve ya terfi talep ederken yüksek bir öz değere sahip olabilirsiniz. Bununla birlikte, geniş bir insan grubunun önünde sunmanız istendiğinde kendi kendine düşük bir değere sahip olabilirsiniz. Kendine güvenme yeteneğin, gerçekleştirdiğin faaliyetteki rahatlığınla doğrudan bağlantılıdır.

Her durumda kendinizi nadiren rahat bulacaksınız. Örneğin, kariyerinize ilk başladığınızda yeteneklerinizden çok emin değildiniz, ancak zaman içindeki değerinizi anladınız. Kazandığınız deneyimler sayesinde sizin sunacak çok şeyiniz olduğunu ve birçok firmanın/insanın ilgisini çekeceğini keşfettiniz.

 1. Kontrol edemediğin şeyin senin hatan olmadığını bil

Kendine olan değerin kendin hakkındaki düşüncen bu konuda çok önemlidir. Bu şekilde tuttuğundan emin ol. Kendine değerin, başkalarıyla etkileşime bağlı olmamalıdır. Buna bakmanın başka bir yolu neyi kontrol edebileceğinizi kontrol etmektir.

“Çaba ve tutum gibi şeyleri kontrol edebilirsiniz, ancak diğer insanların tepkilerini kontrol edemezsiniz.”

İnanması zor olsa da, hayatta karşılaştığınız tepkilerin çoğunun sizinle bir ilgisi yok. Bu kişi genellikle kendi hayatındaki bir şeyden geçiyor ve hayatlarını nasıl etkilediğinizi anlamaya çalışıyorlar. Ya sadece kötü bir gün geçiriyorlarsa ve yanlış zamanda yanlış yerde olsaydınız?

 1. Harekete geçmek için bir zaman ayarla

Hazırlık ve eylem arasında bulmanız gereken bir denge var. Hazırlıksız bir duruma rastlamak istemeseniz de sorunu fazla analiz ederek ertelemek istersiniz. Harekete geçmeden ne kadar çok zaman harcarsan, aklın sürekli hareketsizlik için yaratılmasının sebepleri o kadar fazla olur. Kendinize olan güveninizi artırmak istiyorsanız, amacınızı araştırmak için biraz zaman ayırın.

Bunu başarmak için gereken süreyi, insanların sıkça karşılaştığı bazı başarısızlıkları ve bunları aşmanın yollarını anlayın. Hazırlanmak için zaman ayırarak, kendinize olan güveninizi artıracaksınız. Amacınız bu bilgileri, başarılarını yansıtmak için bir yol haritası oluşturmak için kullanmaktır. Okuduğunuz her makale, karşılaşma veya durum, başarının mümkün olduğunu bilmenizin bir nedenidir.

 1. Olumlu olarak kendinle konuş

Kendinize güvenmek istiyorsanız, kendinizle cesaret verici bir şekilde konuştuğunuzdan emin olun. Asla “Bu her zaman başıma gelir” veya “Asla doğru yapamam” deme . Bu olumsuz ifadeler kendi kendine yeten kehanetler haline gelir ve kendinize inanmanızı ve güvenmenizi zorlaştırır. Bunun yerine, “bunun üzerinde çalışıyor” veya “arada bir başına gelebilecek” gibi şeyler söyleyin. Olumlu bir zihniyet geliştirin.

Üçüncü kişiyi kullandığımı fark ettin mi? Deli olduğumu düşünmeden önce açıklamama izin ver: Araştırmalar, kendi kendine konuşma meselelerine nasıl katıldığınızı ve kendinizle konuşmanın en iyi yolunun üçüncü şahıs olduğunu göstermektedir. Bu, düşüncelerinizle aranızda biraz mesafe bırakmanıza izin verir. Bu, farklı durumlarla uğraşırken genel stresinizi azaltmayı sağlar.

 1. Kaygınızı heyecana dönüştür

Araştırmalar, endişeye bakış şeklinizi değiştirerek kendinize değer katabileceğinizi göstermiştir. Patronunuzla büyük bir toplantıdan önce sakinleşmeye çalışmak yerine endişenizi heyecan olarak görmelisiniz.

Endişeli uyanıklıklarını heyecan olarak yeniden canlandıranlar, daha heyecanlı ve daha iyi performans gösteriyor. Bu ipucu, mutlaka iyi ya da kötü hiçbir şeyin olmadığı fikrini yeniden doğrular, tamamen ona nasıl tepki vereceğinizle ilgilidir. Bunun yerine, kendinize heyecanlı olduğunuzu söylerseniz, büyük şovdan önce bir atlet veya sanatçı gibi, o zaman zafer için hazırlık yapıyorsunuz demektir.

 1. Kendine yatırım yap

Bir sertifikasyon için oturuyorsanız ve ilk kez başarısız olduysanız, kapsanan prensipler hakkındaki anlayışınızı arttırmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu, bir öğretmenle anlaşmanız, bir çalışma grubuna katılmanız veya daha iyi bir çalışma kılavuzu satın almanız anlamına gelebilir.

“Savaşı kaybederseniz, stratejinizi, savaş becerilerinizi veya silahınızı geliştirmeniz gerekebilir.”

Dikkat, tüm yaşamınızda neler olup bittiğini bilinçli olarak farkında olmakla ilgilidir. Çok fazla dikkat dağıtıcılarla dolu bir toplumda yaşıyor gibiyiz. Bu dikkat dağıtıcı şeyler, bizi parkta yürüyüş yapmak veya gün batımını izlemek gibi basit zevklerin tadını çıkarmaktan uzaklaştırıyor.

 “Bu anda, bolca zaman var. Bu anda, tam olarak olması gerektiği gibi. Bu anda, sonsuz olasılık var ”- Victoria Moran

Dikkatli olmak, sahip olduklarınızı takdir etmenize ve geleceğinizi dört gözle beklemenize yardımcı olabilir. Sizi, iş sırasında, ailenizle birlikte veya dışarıda koşarken, daha dikkatli olmanız için eğitmenin yolları vardır. Bugünden itibaren daha dikkatli olabilirsiniz. Bu 7 yolu yaşamınıza uygulayın ve yaşamınızı takdir etmeye başlayın!

 1. Var oluş nedeninizi bulun

Hayatta gerçekten ne yaşamak istiyorsun? Devam etmek istediğiniz yolculuk nedir? Hayatta daha dikkatli olmaya gelince, her şey vizyonunuzla başlar. Var oluş nedeniniz hakkında.

Çok fazla dikkat dağıtıcı olan bir toplumda yaşamak, yaşamdaki hedeflerimiz, hayallerimiz ve tutkularımızla bizi yoldan çıkarabilir. Güneşli günler mi yoksa yağmurlu günler mi yaşamak istiyorsunuz? Ulaşmak istediğinize odaklanın. Vazgeçmek istediğiniz günlerde bile devam edin. Bu günlere dikkat edin ve var olmak istediğiniz hayatı oluşturmaya devam edin.

2.En derin değerleriniz ve inançlarınızla uyum içinde hayatı yaşayın.

Hayattaki en derin değer ve inançlarınız neler? Sizin için en önemli olan nedir? Bu soruları düşünün ve dürüstçe cevaplayın. Dikkat  dağıtıcı şeylerden uzak durun ve sessiz bir ortamda düşünün.

Her gün en derin değerleriniz ve inançlarınızla uyum içinde yaşayabildiğiniz zaman, zihinsel kararınızı hayatınıza dikkat etmeye karar verirsiniz.

Değerleriniz ve inançlarınız ile net olduğunuzda ve her gün bu değerler ve inançlar doğrultusunda yaşadığınızda, bilinçli olarak hayatınızın farkında olursunuz.

Hayatta daha dikkatli olduğunuzda, yaptığınız şeyi neden yaptığınızın farkındasınızdır. Sabahları uyanıp çalışmaya başlamanızın sebebini, ailenize değer verdiğiniz ve onlarla ilgilenmek istediğinizden anlıyorsunuz. Her gün yaşamak için bir amacın var. Değerlerinizi ve inançlarınızı öğrenin ve her gün eylemlerinizle yaşamaya başlayın!

 1. Arada sırada toplumun gürültüsünden kurtulun ve aklınıza dönün.

Sürekli olarak en son trendlere bağlı mısın yoksa, Facebook’ta neler oluyor gibi? Gürültüyle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Gürültü her yerde. Yoldan aşağıya inip tüm reklamları, fast foodları ve mağazaları seyrederken ya da televizyon izlerken ve farklı kanallar arasında gezinirken olsun. Sürekli gürültü ile çevreleniyoruz.

“Dikkatiniz Çok Mu Dağılıyor? İşte Odaklanabilmek İçin 7 Teknik” adlı çok okunan makalemiz için>>

Daha dikkatli olmak için kendinizi eğitmek istiyorsanız, arada bir toplumdan çıkmalı ve aklınıza dönmelisiniz. Aklınızda hangi duygular, duygular, düşünceler oluyor? Bu duygularla temasa geçin ve yaşamınızda hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini düşünün.Toplumun gürültüsüne bağlı kalmaya devam ettiğimizde kendimizi kolayca kaybedebiliriz. Çok fazla gürültü yaşarken, nasıl daha dikkatli olabilirsiniz? İmkansıza yakın. Bugün gürültüden çıkmaya ve aklınıza dönmeye başlamak için karar verin.

Geride bırakmak istediğiniz miras nedir?

Birkaç dakika ayırın ve bu soruyu cevaplayın. Ne bırakmak istiyorsun? Rutine sıkışıp kalmak ve yaptığınız şeyi neden yaptığınızı unutmak kolaydır. Aklınızdaki sonu düşünmek için zaman ayırdığınızda, daha dikkatli olursunuz.

Sürekli olarak o kadar koşturuyoruz ki, düşünecek zamanımız yok. Düşünecek zamanımız olmadığında, nasıl daha dikkatli olabiliriz? Geride bırakmak istediğiniz mirasa odaklanın. Bugünden başlayarak, her gün sizin mirasınıza göre yaşayın.

“Yaşadığımız yaşamlarla ilgili yaptığımız seçimler, bırakacağımız mirası belirler.” – Tavis Smiley

 

Davranışlarınızla dikkatli olacaksınız

Hepsi senin eylemlerinle ilgili. Düşüncelerimizi, duygularımızı ve hislerimizi içeride tutabiliriz, ancak daha dikkatli olmak için eylemleriniz aracılığıyla kendinizi ifade etmeniz gerekir. Olumsuz ya da olumlu bir şekilde daha dikkatli olabilirsiniz. Bu yazıda olumlu yönde daha dikkatli olmaya odaklanıyoruz. Davranışlarınızla, anın daha bilinçli bir şekilde farkında olacaksınız.

Örneğin, bir alışveriş merkezinde yürürken ne düşünüyorsunuz? Aklınız, hangi mağazalara girmeniz gerektiğini veya bu gece akşam yemeği için ne pişirmeniz gerektiğini düşünüyor mu?

Anı yaşayan olun. Yürüme şeklinizi düşünün. Duruşun nasıl? Yürürken duruşunuzu düşünmek için zaman ayırdığınızda, daha dikkatli olursunuz. Bunu hayatınızdaki diğer her şeye uygulayabilirsiniz. Mağazada bir dahaki sefere, nasıl yürüdüğünüzü bilinçli olarak öğrenin. Bu, daha dikkatli olmanıza yardımcı olacaktır.

Antenlerinizi yaşamdaki amacınıza göre açın.

 

Neden her gün uyanıyorsunuz? Uyanmanıza ve güne başlamanıza ilham veren bir nedeniniz var mı? Haftada 5 gün aynı rutini yapıyormuşsunuz gibi görünüyor mu?

Uyanırsın, işe gidersin, eve gelirsin, yatarsın ve rutin bir sonraki gün tekrar başlar. Bu rutine “boşaltma rutini” diyebilirsiniz. “Boşaltma rutinleri” yapmak, daha dikkatli olmanıza yardımcı olacak hiçbir şey yapmıyor.

Hayattaki amacınızla netleşebildiğiniz zaman, her gün dikkatli bir şekilde yaşamaya başlayabilirsiniz. Yaptığınız her şeyin, amacınızı yerine getirmekle ilgili olduğunu anlıyorsunuz. Öncelikle ilk önce düşünün, amacınızı yerine getirin ve net olun, ardından her gün antenlerinizin o yönde olduğundan emin olun, böylece amacınızı yerine getirdiğinizden emin olun.

Kim olduğunuz ile ilgili gerçekçi olun

Daha dikkatli olmak için kendinizi eğitmeye gelince, gerçekçi olmanız gerekir. Sahte ve materyalist bir hayat yaşarken daha dikkatli olmaya çalışmak zor olacaktır.

Her zaman kim olduğunuza sadık kalmanız ve içsel varlığınızla bağlantıda olmanız önemlidir. Her zaman içsel varlığınızla bağlantı kurabildiğiniz zaman, en yağmurlu günlerde bile, kim olduğunuza sadık kalacaksınız. Bu daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır.

Topluma uyum sağlamaya başlamak, özellikle kendinizi gürültü ile kuşatmak kolaydır. Her zaman kim olduğunuz konusunda gerçekçi olun. Kim olduğunuzu bildiğiniz zaman, hayatınıza dikkat etmeniz daha olasıdır.

Çocukları için en iyisini isteyen bir anne, terfisini bekleyen çalışkan bir baba ya da iş kaybı, boşanma ya da sevilen birisini kaybetme gibi kişisel bir trajedi ile baş başa kalan bir kişi karamsarlığa kapılması elbette olasıdır. Ancak umut, yalnızca kafamızdan çıkıp aşırı rasyonelleştirmeyi bıraktığımızda bize ulaşılabilir. Bizim için daha iyi şeylerin olduğu konusunda gerçekten ikna olmamız gerekiyor. Her şey yolunda gitmiyor gibi görünse bile, henüz göremediğimiz daha büyük bir plan olduğuna inanmamız gerekir.

Bu 10 adım size ilham ve gelecekle ilgili umutsuz hissettiğinizde devam etmeniz için gereken umutları verecektir;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

 1. Yeniden gruplandırmak ve duygularınızı onurlandırmak için geri adım atın

Duygularınız tarafından boğulmuşsanız ve güvensizlik duyguları zihninizi rahatsız ediyorsa, geri adım atmanız ve ciddi bir öz bakımla ilgilenmeniz gerektiğinin bir işaretidir. Yürüyüşe çıkın, bir arkadaşınızla konuşun, küçük bir tatile çıkın, müzik dinleyin, meditasyon yapın veya dergi okuyun. Merkeze ve dengeye dönmenize yardımcı olacak herhangi bir şeyle ilgilenin. Ne kadar küçük olursa olsun, ulaştığınız her dönüm noktası için kendinizi onaylayın ve ödüllendirin. Attığınız her adım önemlidir ve sizi hayallerinize yaklaştırır. Bilinçli, derin nefesler alarak ve şu anınızdaki her şeyi takdir ederek şimdi odaklanın.

 1. Vizyonunuzu ve hedeflerinizi yeniden ziyaret edin

Bir duvara çarptıysanız, hedeflerinizi ve vizyonunuzu tekrar gözden geçirmeniz yararlı olacaktır. Belirlediğiniz hedefleri not alın ve ilk başta onları yaratmanız için size neyin ilham verdiğini kendinize hatırlatın. Örneğin, 10 kilo vermek istiyorsanız, doktorunuzun önerdiği veya daha sağlıklı olmak istediğiniz için miydi?

Anahtar, hakkında endişelendiğiniz ve taahhüt etmeye istekli olduğunuz hedefler belirlemektir. Hedeflerinizin, herhangi bir engelin üstesinden gelmeniz için sizi iyi edecek genel bir vizyona bağlı olması gerekir. Bir vizyon tahtası oluşturun veya neye ulaşmak istediğinizi açıklayıcı ve canlı bir şekilde yazın.

 1. Beklentilerinizi yönetin

Motivasyonunuzu kaybetmenizin bir diğer olası nedeni, beklentilerinizin çok yüksek olmasıdır. Genellikle en büyük hayal kırıklıklarımız gerçekçi olmayan beklentilerden kaynaklanmaktadır. ‘Gerçekçi değil’ her zaman hedeflerinize ulaşamayacağınız anlamına gelmez, ancak bunu gerçekleştirmek için daha fazla zamana veya kaynağa ihtiyacınız olabilir. Örneğin, yeni bir mağaza açarken, 100K yapmayı ümit etmek yerine, çalışma sisteminizi mükemmelleştirmeye odaklanın. Özellikle başlangıç aşamalarında yönetilebilir hissettiren hedefler belirleyin. Ulaşılması kolay olan sağlıklı beklentiler belirlemek sizi devam etmeye teşvik edecektir.

 1. Acil durum planına sahip olun (B Planı)

Her zaman planlarınızın umduğunuz gibi işe yaramayacağına dair bir şans vardır. Başarısızlığı, özellikle sizin için önemliyse, kırılmadan bir olasılık olarak kabul etmenin zor olduğunu biliyoruz. Ama her zaman alternatif bir planın olmasının perspektifte başarısızlığı sürdürdüğünü daha iyi biliyoruz. B Planı oluştururken, önceki planınızda neyin yanlış gittiğini değerlendirmek çok önemlidir. Başka ne yapabilirdin? Bir dahaki sefere doğru olanı elde etmek için sizi bilgi ile donatabilecek olan deneyimin dersleri nelerdir? Kendi iç görülerinizi desteklemek için arkadaşlardan, danışmanlardan ve koçlardan samimi geri bildirim isteyin.

 1. Pozitif güçlendirme kaynaklarını bulun

Umut, sürekli pozitif güçlendirme olmadan yanabilecek bir mum alevi gibidir. Bizi gelecekle ilgili umutla teşvik etmek için hatırlatıcılara ihtiyacımız var. Neyse ki, yol boyunca küçük başarılarımızı kabul etmek ve engellerin üstesinden gelebildiğimiz zamanları hatırlamak gibi ilham verici birçok yol var.

“Gelecek Kaygısı Olanlar El Kaldırsın – Prof. Dr. Özgür Demirtaş” adlı TEDx konuşması için>>

 1. Güçlü bir destek çemberine sahip olun

Sosyal varlıklar olarak, bizim için önemli olan bir insan topluluğundan destek almaktan büyük ölçüde faydalanırız. Arkadaşlar ve aile üyeleri çoğumuz için temel yaşam çizgisidir ancak ağımızı, hikayemizi duymaya açık olan ve sahip olduğumuz vizyona inanan güvenilir bir mentor, antrenör, danışman veya destek grubu içerecek şekilde genişletebiliriz. Ne zaman aşağıdaysak, bunlar rahatlık kaynağı olabilecek ve oyuna geri dönmemize yardımcı olabilecek insanlardır.

 1. Vizyonunuzla iletişimde kalın

Geleceğimiz için güçlü bir vizyon tarafından yönlendirildiğimizde umutlu hissetmek daha kolaydır. Bu yüzden vizyonunuzu netleştirmek çok önemlidir. Hedef belirleme, vizyon panoları ve görselleştirme, hayallerimize şekil verebilecek birkaç tekniktir. Bu uygulamaları taahhüt ederek vizyonumuz daha somut ve elimizde olacak. Hedeflerimize dayanmak, kendilerini gerçek hissettirecek ve bize tüm enerjimizi yönlendirebileceğimiz bir odak noktası verecektir.

“Olaylara Karşı Tutumumuz, Fırsatlara Bakış Açımızı Belirler” adlı başarı öyküsünü okumak için>>

 1. İyi bilgilendirilmiş olun ve proaktif olun

“Bilgi ve eylem olmadan, umut sadece psikolojik bir iştir.”

Umut, neyi arzu ettiğimiz hakkında daha fazla bilgi aramaya ve bunu gerçekleştirmeye yönelik doğru adımlar atmaya teşvik etmelidir. Bilgi, söylendiği gibi güçtür ve bize daha dikkatli seçimler yapma kapasitesi verir. Sonuçları etkilemek ve bilinçli olarak ilerlemek için gerekenlere sahip olduğumuza olan inancımızı güçlendirir.

 1. Şimdiki anınıza odaklanın

Umut gelecek yönelimlidir ve bu nedenle düşüncelerimizi şimdiki zamandan uzağa yönlendirebilir. Gelecek için çok fazla zaman harcamak esastır. İşlerin daha iyi hale gelmesini istememize rağmen, şu andaki yaşamımızda bulunduğumuz yerle barış yapmak zorundayız. Bu sessiz kabul iç huzurumuzu sağlayacak ve gelecekteki sonuçlara aşırı bağlı olmamızı önleyecektir. Gerçek şu ki, şu anın sahip olacağı her şeydir ve içinden geçerken güzelliğini ve özünü yakalamak için her türlü çabayı sarf etmeliyiz.

 1. Uygulama şükran duymak

Şükran, sıcaklık ve bolluk hissi yaratır. Cazibe Yasası’na göre, sahip olduğunuz her şey için ne kadar değerli olursanız olun, maddi veya başka türlü, size yönelme olasılığınız o kadar artar. Gelecek hakkında bir daha hissedeceğiniz zaman, derin bir nefes alın ve etrafınızdaki harika şeyleri ve insanları düşünün. Hayatınızda kaç tane minnettar olabileceğinizi gördüğünüzde hayatınızı nasıl gördüğünüzde anında bir değişim hissedeceksiniz.

Gurur iki ucu keskin bir kılıçtır. Yeterince gurur duymadığın zaman, başarılı hissetmekte zorlanıyorsun. Eğer çok gurur duyuyorsan, insanlar seni narsist sanıyorlar. Gururun iyi bir şey olduğu zamanlar oldu mu? Bugün, farklı türden gururlara ve kendini nasıl gösterdiğine bakacağız. Gurur, göründüğünden daha fazlasıdır ve gururun bizim için yararlı olduğu bazı yollar keşfedebilirsiniz.

Gurur yanlış gittiğinde

Aşırı hiçbir şey asla iyi bir şey değildir – gurur duyusu bile. Gurur genellikle olumsuzdur çünkü grup pahasına egoya ve öze vurgu yapar. Çok fazla övgü, bir kişinin egosunu şişirebilir ve dış doğrulama için bir sürücü yaratabilir. Motivasyon için yalnızca dışsal övgülere güveniyorsanız, öz motivasyon ile zor zamanlar geçirirsiniz. Hak edilmemiş övgünün tadını çıkarmak, sizi övgüyü açığa çıkarmak için övünmek için kötü alışkanlık haline getirebilir.

Çok fazla gururu olan insanlar, diğerlerine göre üstünlük duygusu geliştirir. Bir birey çok gurur duyduğunda, yardımlarını istemekte isteksiz olabilir, bu da hayatlarını perişan edebilir. Bu nedenlerden dolayı, genellikle fazla gururlu insanların yanında olmaktan hoşlanmıyoruz. Gurur, yine de kötü olmak zorunda değildir.

Kazanıldığında övgü almak sağlıklıdır. Birisi iyi bir şey yaptığında takdir önermek önemlidir ve takdir edilmesi de aynı derecede önemlidir. İnsanlar, gurur ve alçakgönüllülük dengesiyle övgüyü kabul ettikleri sürece, iyi bir iş çıkardığının tanınmasında yanlış bir şey yoktur.

Gururun olumlu tarafının tadını çıkarmak için 4 neden

 1. Yüksek standartlara sahip olacaksınız

İşleriyle gurur duyan bireylerin daha kaliteli çıktılara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

 1. Olumsuzluğa karşı geri itebilirsiniz

Bir şey istediğin gibi sonuçlanmadığında, devam etmekten gurur duymalısın. Gurur seni esnek yapar.

 1. Gurur liderliği teşvik ediyor

Gerçekten bir şeyi önemsiyorsan, bunun için savaşmaya hazırsın. Bir proje, organizasyon veya yer tehlikeye girerse, gururlu bir kişi onu korumak için lider haline gelecektir.

“Güçlü Liderlerin Kendileri İçin Belirlediği 10 Liderlik Hedefi” adlı liderlik içeriğimiz için>>

 1. Gururlu insanlar aileleriyle mutludurlar.

Ailenle gurur duyduğun zaman, onlar için çabalarsın. Onlara hayattaki en iyi şeyleri vermeye çalışıyorsun ve kötü koşullarda acı çekmelerine izin vermiyorsun.

Gurur nasıl avantaja çevrilir

Gururun olumlu yönlerini beslediğiniz ve egonuzu kontrol altında tuttuğunuz sürece, gurur gerçek bir varlık olabilir. Unutmayın, gurur, yüksek standartlar koymak, bunlarla yaşamak ve narsisizmden kaçınmaktır.

Doğru kalabalığa takıl

Gururu beslemenin ve bencillikten kaçınmanın birçok yolu vardır. Kendinizi doğru insanlarla kuşatmak, sizi doğru yola sokmak için uzun bir yol kat edebilir. Ne de olsa en çok vakit geçirdiğiniz beş kişinin toplamı olduğunuz söyleniyor.

Doğru insanlar, destek ve teşvik sağlayacak olanlardır, ancak size karşı dürüst olacaklardır. Hak edilmediği zaman övgüde bulunanlar egonuzu aşırı şişirebilir. İyi bir şey yaptığınız zaman takdir sunan bireylerle zaman geçirirseniz, sağlıklı bir benlik duygusu oluşturmanıza yardımcı olabilirler.

Mütevazi ol

Gurur hissedebilir ve yine de alçakgönüllülük gösterebilirsin. Sırf iyi bir şey yaptığın için övünmek ya da övgü aramak için yolundan çekilmen gerektiği anlamına gelmez. Dış kaynaklardan onay almak zorunda kalmadan en iyi çalışmayı yaptığınızı bilmekle rahat olun.

“Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 21 Muhteşem Film” adlı mutlaka izlemeniz gereken filmler için>>

Yeni şeyler denemek

Yeni bir şey denediğinizde, bir şeyde en iyi olmamak için kendinize izin verirsiniz. Yeni bir yaratıcı girişimde bulunmak ya da yeni bir beceri seti geliştirmek için sizi rahatlık alanınızın dışına iten bir şey seçin. Bu size acemi olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlatacak ve bu beceriyi ustalaştığınızda, yeni bir şey başarmanın gururunu hissedeceksiniz.

Neyi seviyorsan onu yap

İnsanlar çalışmalarından memnun olmadıklarında daha fazla dış doğrulamaya ihtiyaç duyarlar. Örneğin, işinizi küçümsüyorsanız, kendinizi olumsuz duygulardan korumak için şişirilmiş bir ego geliştirebilirsiniz. Çalışmak her zaman eğlenceli olmak zorunda değildir, ancak her zaman övünmek ve ödüller almak zorunda kalmadan ondan biraz memnuniyet duymalısınız.

Kendini yansıtma için zaman ayırın

Kim olduğunuzu, neye değer verdiğinizi ve yaşam hakkında nasıl hissettiğinizi düşünmek durmadan devam etmeli. Nasıl hissettiğinizi düşünmek için zaman içinde inşa edin. Gurur seviyesinin bencil olduğunu gösteren eğilimleri fark ediyor musunuz?

Duygularınızı izleyerek, aşırı gururun yaşamınıza zarar vermesinden önce ayarlayabilirsiniz. Sağlıksız bir ego geliştirdiğinizi hissettiğiniz zaman için bir eylem planı oluşturun. Bunları tanıma konusunda sorun yaşıyorsanız, sizi doğru yöne yönlendirmek için güvenilir bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz birisine bakın. En yakın ilişkiniz olan insanlar, kendinizle doluysa size söylemekte zorlanmayacaklardır.

Kendi dışında bir şey yap

Başkalarına yardım etmek için yeteneklerinizi kullanın. Bu, kanatlarınızın altına yeni bir iş arkadaşı almak veya ihtiyaç duyanların hizmetinde zamanınızı gönüllü yapmak anlamına gelebilir. Başkalarına hizmet etmek sizi topraklanmış tutar ve hayatınıza anlam kazandırır. Çok fazla zamanınız olmasa bile, dünyayı küçük yollarla daha iyi bir yer haline getirebilirsiniz.

“Yeteneğinize inanmakta ve iyi bir şeyler yaptığınızda iyi hissetmekte yanlış bir şey yoktur.”

İletişim, günlük yaşamımızda temel bir rol oynar. Ancak etkili bir şekilde iletişim kuramazsanız, hayalinizdeki işi güvence altına alma, hayatınızı değiştiren bir anlaşma yapma veya kariyerinizde ilerleme şansını kaçırmanızla sonuçlanabilir. Bazıları için, iyi iletişim doğal olarak gerçekleşir, ancak diğerleri için konuşmadaki düşüncelerini ve duygularını ifade etmek zor olabilir, bu da çoğu zaman çatışmaya ve temel hatalara yol açar. Dolayısıyla, etkili bir iletişimci olsanız da olmasanız da, iyi iletişimin önemini ve çalışma dünyasında ilerlemenize nasıl yardımcı olabileceğini anlamak önemlidir.

Etkili İşyeri İletişimi Nedir?

İşyerinde etkili iletişim, bir işletmenin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır; şirket içindeki ve müşterileriyle olan ilişkilerini geliştirir ve çalışanların katılımını ve ekibin genel etkinliğini arttırır. Öte yandan, ekipler etkili iletişim kuramadığında, sonuçlar işletmeye zarar verir. Aslında, ABD firması Gartner tarafından yapılan araştırmalar, iş hatalarının% 70’inin zayıf iletişimden kaynaklandığını gösteriyor. Bu istatistik iş iletişiminde iletişimin ne kadar kritik olduğunu ve işyerinde hataların oluşmasını önlemek için neden net talimatlar ve konuşmalar yapılmasına daha fazla önem verilmesi gerektiğini kanıtlamaktadır.

İşyerinde İyi İletişim Neden Önemli?

İşinizde iyi iletişimin ne kadar önemli olduğunu göstermek için, mesleki yaşamınızdaki faydalarından bazılarını listeledik.

 1. Takım Oluşturmayı Geliştirir

Dürüst ve etkili iletişim, güçlü bir ekip oluşturabilir. Personel birbiriyle görüşüp, diğer fikirleri göz önünde bulundurup ilerlemelerini tartışırken, işbirliği yapmaya daha istekli olacaktır . Sonuç olarak, yarattıkları güçlü ünite işyerini daha keyifli hale getirir ve takım arkadaşlarının hayal kırıklığına uğramaması için iyi performans göstermeye istekli olurlar. Gerçekten de, iletişim, tüm ekip üyelerini işyerinde faydalı hissetmelerini sağlayarak, tüm ekipleri döngü halinde tutarak çalışanların moral sorunlarını çözmenize yardımcı olur. Bu gizlilik eksikliği sadece takım ruhunu artırmakla kalmaz aynı zamanda personel tutumlarını da olumlu yönde etkiler.

 1. Büyümeyi Artırır

Mükemmel iletişim, kariyerinizle el ele giden işletmenin büyümesine katkıda bulunur. Belirsizlikleri ortadan kaldırır ve projelerin sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlamak için politikaların sürecini hızlandırır.

 1. İnovasyonu Artırır

Çalışanlar, reddedilme korkusuyla ilgili düşüncelerini ve fikirlerini iletmekten korkarlarsa, kariyerlerinde durağan olmaları ve sadece asgari seviyeye katkıda bulunmaları muhtemeldir. Ancak, denetçiler ve personel arasında açık bir iletişim hattı varsa, işyerinde daha yaratıcı ve yenilikçi olmaları teşvik edilir ve muhtemelen yeni ve yaratıcı fikirler ortaya koymaları kaçınılmazdır.

 1. Verimliliği Artırır

İşyerinde etkili bir şekilde iletişim kurabilmek genel verimliliği arttırmaya yardımcı olabilir. Yöneticiler, çalışanlarının yeteneklerini ve becerilerini anlayabilir ve daha sonra iş için en uygun kişilere net talimatlar verecek ve böylece herhangi bir projenin genel geri dönüş süresini artıracaktır.

 1. İş Kalitesini Artırır

Kötü iletişim, verimin yanı sıra toplam iş kalitesini de tehlikeye atar. Talimatlar açıkça belirtilmediğinde, hataların olması zorunludur. Öte yandan, açık talimatlar, sorunları netleştirme ve düzeltme ihtiyacını ortadan kaldırır. Bir meslektaşınızla iyi iletişim kurmadığınız bir zaman dilimini düşünün. Muhtemelen boşa harcanan zaman, çaba ve kaynaklarla sonuçlanmıştır.

 1. Sadakati Artırır

Yönetim ile iyi bir iletişim hattınız olduğunda, doğal olarak organizasyona daha sadık olacaksınız. Herhangi bir mesleki veya kişisel konuyu tartışırken kendinizi rahat hissedeceksiniz ve şirkete daha fazla önem vereceksiniz. Bu ücretsiz iletişim hattı aynı zamanda bir yönetici ile çalışan arasında güvene dayalı bir ilişki kurar.

Networkte Takım Ruhunu Anlatan Ve Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler” adlı çok tavsiye edilen içeriğimiz için>>

 1. Çatışmayı Azaltır

İşyerinde iki kişi iyi iletişim kurduğunu hissedebilir, ancak her ikisinin de farklı iletişim yöntemleri olduğu için birbirlerini yanlış anlayabilirler. Bu nedenle, farklı kişilikler ile çalışmak, işyerinde herhangi bir çatışma sınırlamak için mükemmel iletişim becerileri gerektirir. Eğer işte çatışma yaşıyorsanız, eldeki sorunun ötesine bakmak ve diğer kişinin düşünce sürecini tanımlamak önemlidir. Ne söylemeye çalıştıklarını daha iyi anlamak için alıcının iletişim modelini göz önünde bulundurmanız gerekir.

 1. Çalışan Katılımı Artırır

İyi iletişim konuşmanın çok ötesine geçer; başkalarıyla bağlantı kurmak ve onlarla bağlantı kurmak hakkında daha fazla. Ne zaman ekipleri başlattık, daha şirketin hedeflerine uygun ve genellikle belirledikleri hedeflere yönelik çalışmak için daha fazla motive olurlar edilir. Ayrıca yöneticiler için çalışanlar için dengeli bir çalışma hayatı elde etmek için çalışmalarına izin vererek olumlu ve tatmin edici bir çalışma ortamı yaratan şeyleri tanımlamaları daha kolaydır .

Takım Yönetimi Becerilerini Geliştirmenin Ve Performansı Artırmanın 9 Yolu” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

 1. Sorunları Çözer

Herhangi bir çalışma ortamında farklı olan karakter ve çarpışma karakterleri olmak zorundadır. Ve bu sorunları çözmenin en iyi yolu nedir? Açık iletişim! Etkili iletişim kimin doğru ve yanlış olduğu ile ilgili değildir; herkesin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için açık, dürüst ve olumlu görüşmeler yapmakla ilgilidir!

 1. Becerileri Geliştirir

Yöneticiler, çalışanları ile açıkça iletişim kurduklarında gizli yetenekleri tanımlayabilirler. Bunu yaparak, bu becerilerden yararlanabilirler ve işletmenin genel başarısına katkıda bulunacakları becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirler.

İşinizin her alanında, bir şekilde iletişim kurmanız istenecektir. Etkili iletişimin ne kadar değerli olduğunu ve iş dünyasındaki ilişkileriniz ve ilerlemeniz üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini bilmek önemlidir.