Daha Dikkatli Olmak İçin Kendinizi Eğitmenin 7 Yolu

Dikkat, tüm yaşamınızda neler olup bittiğini bilinçli olarak farkında olmakla ilgilidir.

Dikkat, tüm yaşamınızda neler olup bittiğini bilinçli olarak farkında olmakla ilgilidir. Çok fazla dikkat dağıtıcılarla dolu bir toplumda yaşıyor gibiyiz. Bu dikkat dağıtıcı şeyler, bizi parkta yürüyüş yapmak veya gün batımını izlemek gibi basit zevklerin tadını çıkarmaktan uzaklaştırıyor.

 “Bu anda, bolca zaman var. Bu anda, tam olarak olması gerektiği gibi. Bu anda, sonsuz olasılık var ”- Victoria Moran

Dikkatli olmak, sahip olduklarınızı takdir etmenize ve geleceğinizi dört gözle beklemenize yardımcı olabilir. Sizi, iş sırasında, ailenizle birlikte veya dışarıda koşarken, daha dikkatli olmanız için eğitmenin yolları vardır. Bugünden itibaren daha dikkatli olabilirsiniz. Bu 7 yolu yaşamınıza uygulayın ve yaşamınızı takdir etmeye başlayın!

  1. Var oluş nedeninizi bulun

Hayatta gerçekten ne yaşamak istiyorsun? Devam etmek istediğiniz yolculuk nedir? Hayatta daha dikkatli olmaya gelince, her şey vizyonunuzla başlar. Var oluş nedeniniz hakkında.

Çok fazla dikkat dağıtıcı olan bir toplumda yaşamak, yaşamdaki hedeflerimiz, hayallerimiz ve tutkularımızla bizi yoldan çıkarabilir. Güneşli günler mi yoksa yağmurlu günler mi yaşamak istiyorsunuz? Ulaşmak istediğinize odaklanın. Vazgeçmek istediğiniz günlerde bile devam edin. Bu günlere dikkat edin ve var olmak istediğiniz hayatı oluşturmaya devam edin.

2.En derin değerleriniz ve inançlarınızla uyum içinde hayatı yaşayın.

Hayattaki en derin değer ve inançlarınız neler? Sizin için en önemli olan nedir? Bu soruları düşünün ve dürüstçe cevaplayın. Dikkat  dağıtıcı şeylerden uzak durun ve sessiz bir ortamda düşünün.

Her gün en derin değerleriniz ve inançlarınızla uyum içinde yaşayabildiğiniz zaman, zihinsel kararınızı hayatınıza dikkat etmeye karar verirsiniz.

Değerleriniz ve inançlarınız ile net olduğunuzda ve her gün bu değerler ve inançlar doğrultusunda yaşadığınızda, bilinçli olarak hayatınızın farkında olursunuz.

Hayatta daha dikkatli olduğunuzda, yaptığınız şeyi neden yaptığınızın farkındasınızdır. Sabahları uyanıp çalışmaya başlamanızın sebebini, ailenize değer verdiğiniz ve onlarla ilgilenmek istediğinizden anlıyorsunuz. Her gün yaşamak için bir amacın var. Değerlerinizi ve inançlarınızı öğrenin ve her gün eylemlerinizle yaşamaya başlayın!

  1. Arada sırada toplumun gürültüsünden kurtulun ve aklınıza dönün.

Sürekli olarak en son trendlere bağlı mısın yoksa, Facebook’ta neler oluyor gibi? Gürültüyle dolu bir dünyada yaşıyoruz. Gürültü her yerde. Yoldan aşağıya inip tüm reklamları, fast foodları ve mağazaları seyrederken ya da televizyon izlerken ve farklı kanallar arasında gezinirken olsun. Sürekli gürültü ile çevreleniyoruz.

“Dikkatiniz Çok Mu Dağılıyor? İşte Odaklanabilmek İçin 7 Teknik” adlı çok okunan makalemiz için>>

Daha dikkatli olmak için kendinizi eğitmek istiyorsanız, arada bir toplumdan çıkmalı ve aklınıza dönmelisiniz. Aklınızda hangi duygular, duygular, düşünceler oluyor? Bu duygularla temasa geçin ve yaşamınızda hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini düşünün.Toplumun gürültüsüne bağlı kalmaya devam ettiğimizde kendimizi kolayca kaybedebiliriz. Çok fazla gürültü yaşarken, nasıl daha dikkatli olabilirsiniz? İmkansıza yakın. Bugün gürültüden çıkmaya ve aklınıza dönmeye başlamak için karar verin.

Geride bırakmak istediğiniz miras nedir?

Birkaç dakika ayırın ve bu soruyu cevaplayın. Ne bırakmak istiyorsun? Rutine sıkışıp kalmak ve yaptığınız şeyi neden yaptığınızı unutmak kolaydır. Aklınızdaki sonu düşünmek için zaman ayırdığınızda, daha dikkatli olursunuz.

Sürekli olarak o kadar koşturuyoruz ki, düşünecek zamanımız yok. Düşünecek zamanımız olmadığında, nasıl daha dikkatli olabiliriz? Geride bırakmak istediğiniz mirasa odaklanın. Bugünden başlayarak, her gün sizin mirasınıza göre yaşayın.

“Yaşadığımız yaşamlarla ilgili yaptığımız seçimler, bırakacağımız mirası belirler.” – Tavis Smiley

 

Davranışlarınızla dikkatli olacaksınız

Hepsi senin eylemlerinle ilgili. Düşüncelerimizi, duygularımızı ve hislerimizi içeride tutabiliriz, ancak daha dikkatli olmak için eylemleriniz aracılığıyla kendinizi ifade etmeniz gerekir. Olumsuz ya da olumlu bir şekilde daha dikkatli olabilirsiniz. Bu yazıda olumlu yönde daha dikkatli olmaya odaklanıyoruz. Davranışlarınızla, anın daha bilinçli bir şekilde farkında olacaksınız.

Örneğin, bir alışveriş merkezinde yürürken ne düşünüyorsunuz? Aklınız, hangi mağazalara girmeniz gerektiğini veya bu gece akşam yemeği için ne pişirmeniz gerektiğini düşünüyor mu?

Anı yaşayan olun. Yürüme şeklinizi düşünün. Duruşun nasıl? Yürürken duruşunuzu düşünmek için zaman ayırdığınızda, daha dikkatli olursunuz. Bunu hayatınızdaki diğer her şeye uygulayabilirsiniz. Mağazada bir dahaki sefere, nasıl yürüdüğünüzü bilinçli olarak öğrenin. Bu, daha dikkatli olmanıza yardımcı olacaktır.

Antenlerinizi yaşamdaki amacınıza göre açın.

 

Neden her gün uyanıyorsunuz? Uyanmanıza ve güne başlamanıza ilham veren bir nedeniniz var mı? Haftada 5 gün aynı rutini yapıyormuşsunuz gibi görünüyor mu?

Uyanırsın, işe gidersin, eve gelirsin, yatarsın ve rutin bir sonraki gün tekrar başlar. Bu rutine “boşaltma rutini” diyebilirsiniz. “Boşaltma rutinleri” yapmak, daha dikkatli olmanıza yardımcı olacak hiçbir şey yapmıyor.

Hayattaki amacınızla netleşebildiğiniz zaman, her gün dikkatli bir şekilde yaşamaya başlayabilirsiniz. Yaptığınız her şeyin, amacınızı yerine getirmekle ilgili olduğunu anlıyorsunuz. Öncelikle ilk önce düşünün, amacınızı yerine getirin ve net olun, ardından her gün antenlerinizin o yönde olduğundan emin olun, böylece amacınızı yerine getirdiğinizden emin olun.

Kim olduğunuz ile ilgili gerçekçi olun

Daha dikkatli olmak için kendinizi eğitmeye gelince, gerçekçi olmanız gerekir. Sahte ve materyalist bir hayat yaşarken daha dikkatli olmaya çalışmak zor olacaktır.

Her zaman kim olduğunuza sadık kalmanız ve içsel varlığınızla bağlantıda olmanız önemlidir. Her zaman içsel varlığınızla bağlantı kurabildiğiniz zaman, en yağmurlu günlerde bile, kim olduğunuza sadık kalacaksınız. Bu daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır.

Topluma uyum sağlamaya başlamak, özellikle kendinizi gürültü ile kuşatmak kolaydır. Her zaman kim olduğunuz konusunda gerçekçi olun. Kim olduğunuzu bildiğiniz zaman, hayatınıza dikkat etmeniz daha olasıdır.