fbpx

Etkili İletişimi Etkileyen Faktörler

Etkili iletişim nedir? İletişimi etkileyen faktörler nelerdir? Sosyal hayatta olduğu kadar iş hayatında da iletişim, son derece önemlidir. Liderlik yetenekleri arasında olmazsa olmaz olan bu yetenek, edinilmesi gereken beceriler arasında önceliklidir. Bu nedenle çevreniz ile iletişiminizi etkileyen faktörleri öğrenmelisiniz.

İnsanoğlunun temel yeteneği sayılan iletişim, bir kaynaktan üretilen mesajı akla uygun her hangi bir araçla başka insan veya insan topluluklarına aktarmadır. Kısaca iletişim, anlama, anlatma, dinleme ve ikna etme sürecidir. Peki iyi bir etkileşim kurmamızı engelleyen faktörler nelerdir?

İletişimi Etkileyen Faktörler

Etkili iletişim için bazı önemli püf noktalar bulunmaktadır. İnsanları anlamak kadar kendinizi anlatmak da mühim bir konudur. İfade edebilme yeteneğiniz, sizi sıradan insanlardan ayırabilir. Negatif yönü ise sizi aşağıya çekebilir. İşte iletişim kurarken dikkat etmeniz gereken kurallar:

Aile İçi İletişim Nedir? Önemi Nedir? >>

  1. Emretme, Yönetme

İfadelerimizde emir verme, yönlendirme eğiliminde olmak, insanlarla iletişim kurmamıza engel olur, iletişim kopukluğuna neden olur.

İfadelerimizde emir verme, yönlendirme eğiliminde olmak, insanlarla iletişim kurmamıza engel olur, iletişim kopukluğuna neden olur.

Bu davranışlar, karşımızdaki kişide isyankar davranışa ya da misillemeye yol açabilir, korku ya da aktif direnç yaratabilir, söylenenin tersini denemeye davet edebilir.

  1. Yargılama, Eleştirme, Suçlama

Karşımızdaki kişi ya da kişileri sürekli yargılamak, eleştirmek ve suçlamak da iletişimimizi olumsuz yöne etkiler.

  1. Tehdit Etme

Karşımızdaki insana göz dağı vermektir. Korku, boyun eğme, gücenme, kızgınlık oluşumuna neden olabilir.

  1. Öğüt Verme

Karşınızdaki insanın iletişim tarzını bilmemekten kaynaklı olarak, konuşmalarımızda ahlak dersi veren öğütler iletişimi olumsuz yönde etkiler

Kısa Hikayeler – Etkili İletişim İçin Bu Önemli >>

  1. Alay Etmek

İnsanlarla alay etmek, sözünden dönmek, oyalamak, konuyu saptırmak iletişimi sürdürmemizi engellemektedir.

İnsanlarla alay etmek, sözünden dönmek, oyalamak, konuyu saptırmak iletişimi sürdürmemizi engellemektedir.

  1. Katı Hiyerarşi

Katı disiplinin, katı hiyerarşinin olduğu yerde kendimizi özgürce ifade edemediğimiz için böyle ortamlarda sağlıklı iletişim gerçekleşemez.

  1. Hizmet Bilgisi Eksikliği

Bir konu hakkında bilgi verirken o konuda yeterli bilgiye sahip olmama, konuya hakim olmamakta iletişimi olumsuz etkiler.

  1. Menfaat

Kamu yararı, ekip, grup yerine bencillik, egoistlik, yararcılık devreye girince iletişim sağlıklı olmaz.

Empati Kurmada 7 Altın Kural >>

  1. Saygı Göstermemek

Kendi düşünce ve fikirlerimizi tek doğru olarak görüp başkalarının fikir, düşünce ve duygularına saygı göstermemek iletişimi engelleyen faktörlerdendir.

Kendi düşünce ve fikirlerimizi tek doğru olarak görüp başkalarının fikir, düşünce ve duygularına saygı göstermemek iletişimi engelleyen faktörlerdendir.

10. Karmaşık Mesajlar

Başı sonu olmayan, tutarsız, sistematik olmayan, birbiriyle çelişen mesajlar iletişimi olumsuz etkiler.

İnsanoğlunun temel yeteneği iletişim dedik. Peki iletişim bizim temel yeteneğimiz ise neden etkili bir şekilde kullanamıyoruz bu yeteneğimizi ya da neden etkili bir şekilde kullanmak için bir çaba göstermiyoruz? İşin içine menfaatleri, kötü düşünceleri, emirleri, tehditleri, yargıları neden sokuyoruz?

İletişimin genel anlamı anlama ve anlatma ise neden insanları dinlemeden yargılıyoruz, etkili bir şekilde dinlemiyoruz onları, ya da neden kendimizi düzgün bir şekilde ifade edemiyoruz? Bu soruların cevapları başkalarında değil, sizde!

Size Her İşte Yardımcı Olacak 7 Sosyal Beceri >>

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,510TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2020 Aralık Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için aylık burç yorumları. Aralık ayında kişisel gelişim, para, sağlık, kariyer ve daha bir çok alanda bizi neler bekliyor? Aya 30 Kasım İkizler burcunda...

Başarıya Giden Yolun Şaşmaz Haritası

Yaşadığımız hemen her şey bizle ilgilidir. Sanılanın aksine, sahip olduğumuz ekonomik koşullardan tutalım da çözümsüz gelen sorunlarımıza hatta sağlık problemlerimize kadar biz belirleriz yaşadığımız...

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu'nda kemerinin altında...

Neden Marka Olunmalı?

Neden markalar bizim hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutuyor? Neden bazı markalar bizim için birer “arzu nesnesi” olmuş durumda? Neden çok beğendiğimiz markalarla...