fbpx

Etkili İletişimi Etkileyen Faktörler

Etkili iletişim nedir? İletişimi etkileyen faktörler nelerdir? Sosyal hayatta olduğu kadar iş hayatında da iletişim, son derece önemlidir. Liderlik yetenekleri arasında olmazsa olmaz olan bu yetenek, edinilmesi gereken beceriler arasında önceliklidir. Bu nedenle çevreniz ile iletişiminizi etkileyen faktörleri öğrenmelisiniz.

İnsanoğlunun temel yeteneği sayılan iletişim, bir kaynaktan üretilen mesajı akla uygun her hangi bir araçla başka insan veya insan topluluklarına aktarmadır. Kısaca iletişim, anlama, anlatma, dinleme ve ikna etme sürecidir. Peki iyi bir etkileşim kurmamızı engelleyen faktörler nelerdir?

İletişimi Etkileyen Faktörler

Etkili iletişim için bazı önemli püf noktalar bulunmaktadır. İnsanları anlamak kadar kendinizi anlatmak da mühim bir konudur. İfade edebilme yeteneğiniz, sizi sıradan insanlardan ayırabilir. Negatif yönü ise sizi aşağıya çekebilir. İşte iletişim kurarken dikkat etmeniz gereken kurallar:

Aile İçi İletişim Nedir? Önemi Nedir? >>

  1. Emretme, Yönetme

İfadelerimizde emir verme, yönlendirme eğiliminde olmak, insanlarla iletişim kurmamıza engel olur, iletişim kopukluğuna neden olur.

İfadelerimizde emir verme, yönlendirme eğiliminde olmak, insanlarla iletişim kurmamıza engel olur, iletişim kopukluğuna neden olur.

Bu davranışlar, karşımızdaki kişide isyankar davranışa ya da misillemeye yol açabilir, korku ya da aktif direnç yaratabilir, söylenenin tersini denemeye davet edebilir.

  1. Yargılama, Eleştirme, Suçlama

Karşımızdaki kişi ya da kişileri sürekli yargılamak, eleştirmek ve suçlamak da iletişimimizi olumsuz yöne etkiler.

  1. Tehdit Etme

Karşımızdaki insana göz dağı vermektir. Korku, boyun eğme, gücenme, kızgınlık oluşumuna neden olabilir.

  1. Öğüt Verme

Karşınızdaki insanın iletişim tarzını bilmemekten kaynaklı olarak, konuşmalarımızda ahlak dersi veren öğütler iletişimi olumsuz yönde etkiler

Kısa Hikayeler – Etkili İletişim İçin Bu Önemli >>

  1. Alay Etmek

İnsanlarla alay etmek, sözünden dönmek, oyalamak, konuyu saptırmak iletişimi sürdürmemizi engellemektedir.

İnsanlarla alay etmek, sözünden dönmek, oyalamak, konuyu saptırmak iletişimi sürdürmemizi engellemektedir.

  1. Katı Hiyerarşi

Katı disiplinin, katı hiyerarşinin olduğu yerde kendimizi özgürce ifade edemediğimiz için böyle ortamlarda sağlıklı iletişim gerçekleşemez.

  1. Hizmet Bilgisi Eksikliği

Bir konu hakkında bilgi verirken o konuda yeterli bilgiye sahip olmama, konuya hakim olmamakta iletişimi olumsuz etkiler.

  1. Menfaat

Kamu yararı, ekip, grup yerine bencillik, egoistlik, yararcılık devreye girince iletişim sağlıklı olmaz.

Empati Kurmada 7 Altın Kural >>

  1. Saygı Göstermemek

Kendi düşünce ve fikirlerimizi tek doğru olarak görüp başkalarının fikir, düşünce ve duygularına saygı göstermemek iletişimi engelleyen faktörlerdendir.

Kendi düşünce ve fikirlerimizi tek doğru olarak görüp başkalarının fikir, düşünce ve duygularına saygı göstermemek iletişimi engelleyen faktörlerdendir.

10. Karmaşık Mesajlar

Başı sonu olmayan, tutarsız, sistematik olmayan, birbiriyle çelişen mesajlar iletişimi olumsuz etkiler.

İnsanoğlunun temel yeteneği iletişim dedik. Peki iletişim bizim temel yeteneğimiz ise neden etkili bir şekilde kullanamıyoruz bu yeteneğimizi ya da neden etkili bir şekilde kullanmak için bir çaba göstermiyoruz? İşin içine menfaatleri, kötü düşünceleri, emirleri, tehditleri, yargıları neden sokuyoruz?

İletişimin genel anlamı anlama ve anlatma ise neden insanları dinlemeden yargılıyoruz, etkili bir şekilde dinlemiyoruz onları, ya da neden kendimizi düzgün bir şekilde ifade edemiyoruz? Bu soruların cevapları başkalarında değil, sizde!

Size Her İşte Yardımcı Olacak 7 Sosyal Beceri >>

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,481BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,566TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Stratejik Düşünme Becerilerinizi Geliştirmenin 5 Adımı

Stratejik düşünme becerilerinizi nasıl geliştirirsiniz? Stratejik derinlik, stratejik düşünce tarzı mümkün olacaktır. Girişimciler, yöneticiler ve işletme sahiplerinin benzer şekilde sürekli, yerinde kararlar vermesi gerekir. Peki...

Subliminal Mesaj Nedir? Etkileri Nelerdir?

Çok sık karşılaştığımız bir kavramdır subliminal mesaj. Peki tam olarak nedir subliminal mesaj? İlk ne zaman ve nerede ortaya çıkmıştır? İnsanlar üzerindeki etkisi nedir? Pazarlamasyon...

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Gandhi Sözleri

Hayata bakış açınızı değiştirecek altın değerinde Gandhi sözleri nelerdir? Asıl adı Mohandas Karamçand Gandhi olan, Gandhi, 2 Ekim 1869 yılında Hindistan’ın Porbandar kentinde doğmuştur....

Satış Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir?

Doğrudan satışta, satış yeteneği geliştirilebilir bir kavramdır. Daha önce ek gelir getirecek bir iş yapmamış veya kendi işinizi kurmamış olabilirsiniz. Takım yönetimi, insanlarla konuşma,...

Baskı Altında Çalışma Yeteneğinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Baskı altında çalışmak zordur. Ancak bu yeteneği edinmeniz, stres varlığında bile görevlerinizi iyi bir şekilde yerine getirebileceğiniz anlamına gelir. Peki baskı altında çalışma yeteneğinizi...

Pomodoro Tekniği İle Verimli Çalışarak Performansınızı Katlayın

Pomodoro tekniği nedir? Pomodoro tekniği ile verimli çalışarak performansınızı nasıl katlayabilirsiniz? Francesco Cirillo adlı bir İtalyan tarafından 1980'li yıllarda bulunan Pomodoro verimli çalışma metodu...