Sosyal Becerileri Geliştirmenin 10 Yolu

0
Sosyal etkinliklerde garip bir insan olduğunuzu düşünüyor veya utangaç olduğunuz için sohbetlere girmekte zorlanıyor olabilirsiniz.

Sosyal etkinliklerde garip bir insan olduğunuzu düşünüyor veya utangaç olduğunuz için sohbetlere girmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durum sosyal yaşamınızı ve iş hayatınızı etkileyebilir. Ancak, bu 10 stratejiyi izleyerek sosyal becerilerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu becerileri geliştirerek, yakında insanlar sizinle sohbet etmek için heyecanlanmasını, sözlerinizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda bu beceriler, etkili bir iletişim uzmanı olmak için de gereklidir. Eğer iletişiminizi kuvvetlendirmek, düşündüklerinizi karşıya rahatça aktarmak istiyorsanız, kendinizi de geliştirmelisiniz.

Sosyal Beceri Nedir?

Sosyal beceri nedir diye soracak olursanız, aslında tek bir açıklaması olmadığını bilmelisiniz. Kişilerin toplum içerisindeki yükümlülüklerini yerine getirmek için sergilediği davranışlardır diyebiliriz. Sadece konuşma konusunda değil, aynı zamanda nerede nasıl davranılması gerektiğini bilmesidir. Yani bir kişinin “teşekkür ederim, sağolun, günaydın, kolay gelsin vs” demesi, sosyal becerilere sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Konu karmaşık değil ancak bu şekilde görülmesinin nedeni, dil, kişilik, tutum ve becerilerin bir bütün içerisinde kullanılmasıdır.

Sosyal becerileri geliştirmek için gerekli 10 yola gelin birlikte bakalım;

1Sosyal Bir Kişi Gibi Davranın.

Hissetmeseniz bile, daha sosyal bir kişi gibi davranabilirsiniz. Endişenin sizi engellemesine izin vermeyin. Yeni insanlarla konuşmaya ve endişeli hissettiğinizde bile sohbetlere girmeye karar verin. Zamanla daha kolay olacak ve sosyal becerilerinizi geliştirmeye hızla başlayacaksınız.

2Gerekirse Küçükten Başlayın.

Bir partiye gitmek ya da bir kalabalıkta vakit geçirmek çok zor görünüyorsa, küçükten başlayın. Markete gidip kasiyere “teşekkür ederim” deyin veya bir restorana gidip yemeğinizi sipariş edin. Yavaş yavaş küçük konuşma alıştırması yapın.

3Açık Uçlu Soruları Sorun.

Bir konuşmada dikkat çekmek istiyorsanız, açık uçlu sorular edinin. Başkalarını konuşmaya teşvik edin. Evet veya hayır cevabından daha fazlasını gerektiren sorular sorun. Diğer kişiyi sohbeti sürdürmesi için kapıyı açabilirsiniz.

4Başkalarını Kendileri Hakkında Konuşmaya Teşvik Edin.

Çoğu insan kendileri hakkında konuşmaktan gerçekten zevk alır. Bir kişinin kariyeri, hobileri veya ailesi hakkında bir soru sorun. Ne söylendiğini duymakla ilgilendiğinizi gösterin. Konuşmayı devam ettirmek istiyorsanız, hobilerini sorabilirsiniz.

5Kendiniz İçin Hedefler Yaratın.

Kendiniz için bazı küçük hedefler belirleyin. Belki belirli bir beceri uygulamak istersiniz. Veya topluluğunuzdaki bir sosyal aktiviteye katılmak istersiniz. Bir hedef belirleyin ve sosyal yaşamınızı iyileştirecek stratejiler üzerinde çalışmaya başlayın.

6Cömertçe Övgülerde Bulunun.

Övgü, bir sohbete kapı açmak için harika bir yol olabilir. Bir iş arkadaşına bir toplantıda verdiği bir sunumla ilgili bir iltifat sunun ya da komşunuza yeni arabasında iltifat edin.

7Sosyal Beceriler Hakkında Kitaplar Okuyun.

Piyasada belirli sosyal becerileri ve konuşmaya başlamanın yollarını öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok kitap vardır. Ancak, bu beceriler hakkında okumanın sizi bir uzman yapmayacağını unutmayın. Onları tekrar tekrar pratik etmeniz gerekecek.

8Görgü Kurallarını Uygulayın.

Görgü kuralları, sosyal becerilerin geliştirilmesinde uzun bir yol kat eder. Kibar olma, minnettarlık gösterme ve iyi masa tavırları kullanma alıştırması yapın.

9Vücut Dilinize Dikkat Edin

Sözsüz iletişim çok önemlidir. Kullandığınız beden dilinin türüne dikkat edin. Rahat görünmeye çalışın, uygun miktarda göz teması kurun ve sohbete açık görünün.

10Sosyal Beceriler İçin Destek Grubuna Katılın.

Birçok topluluk, sosyal beceri destek grupları sunar. Destek grupları, sosyal durumlarda utangaç, beceriksiz veya aşırı derecede endişeli hisseden insanlara yeni beceriler öğrenmeleri ve uygulamalarında yardımcı olur. Sosyal becerilerinizi geliştirmeye başlayacaksınız ve zorluklarınızı anlayan yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

***

Yukarıda bahsettiğimiz en önemli nokta, sizi daha da geliştirecektir. Sadece sosyal hayatınızda değil, iş hayatınızda da kendinizi ifade edebilmenize yardımcı olacaktır. Hemen bir karar verin ve uygulamaya başlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here