fbpx

Sosyal Becerileri Geliştirmenin 10 Yolu

Sosyal becerilerinizi nasıl geliştirirsiniz? Sosyal ortamda daha etkili olmanız için geliştirmeniz gereken özellikleriniz nelerdir? Her bireyin, bir ortamda konuşmak için aranan, fikirlerine saygı duyulan kişi olmak gibi bir hayali vardır. Bu konuda kendisini geliştirmek ister. Ancak sosyal becerileri geliştirmek için neler gerekir biliyor musunuz? 

Sosyal etkinliklerde garip bir insan olduğunuzu düşünüyor veya utangaç olduğunuz için sohbetlere girmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Bu durum sosyal yaşamınızı ve iş hayatınızı etkileyebilir. Ancak, bu 10 stratejiyi izleyerek sosyal becerilerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Bu becerileri geliştirerek, yakında insanlar sizinle sohbet etmek için heyecanlanmasını, sözlerinizin dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda bu beceriler, etkili bir iletişim uzmanı olmak için de gereklidir. Eğer iletişiminizi kuvvetlendirmek, düşündüklerinizi karşıya rahatça aktarmak istiyorsanız, kendinizi de geliştirmelisiniz.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetim Sırları >>

Sosyal Beceri Nedir?

Sosyal beceri nedir diye soracak olursanız, aslında tek bir açıklaması olmadığını bilmelisiniz. Kişilerin toplum içerisindeki yükümlülüklerini yerine getirmek için sergilediği davranışlardır diyebiliriz. Sadece konuşma konusunda değil, aynı zamanda nerede nasıl davranılması gerektiğini bilmesidir.

Yani bir kişinin “teşekkür ederim, sağolun, günaydın, kolay gelsin vs” demesi, sosyal becerilere sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Konu karmaşık değil ancak bu şekilde görülmesinin nedeni, dil, kişilik, tutum ve becerilerin bir bütün içerisinde kullanılmasıdır.

Sosyal becerileri geliştirmek için gerekli 10 yola gelin birlikte bakalım;

Sosyal bir kişi gibi davranın.

Hissetmeseniz bile, daha sosyal bir kişi gibi davranabilirsiniz. Endişenin sizi engellemesine izin vermeyin. Yeni insanlarla konuşmaya ve endişeli hissettiğinizde bile sohbetlere girmeye karar verin. Bunları yapmazsanız, sosyal fobiniz artabilir. İnsanlardan uzaklaşabilirsiniz. Zamanla daha kolay olacak ve sosyal becerilerinizi geliştirmeye hızla başlayacaksınız. 

Gerekirse küçükten başlayın.

Bir partiye gitmek ya da bir kalabalıkta vakit geçirmek çok zor görünüyorsa, küçükten başlayın. Markete gidip kasiyere “teşekkür ederim” deyin veya bir restorana gidip yemeğinizi sipariş edin. Yavaş yavaş küçük konuşma alıştırması yapın.

Aile İçi İletişimin Önemi >>

Açık uçlu soruları sorun.

Bir konuşmada dikkat çekmek istiyorsanız, açık uçlu sorular edinin. Başkalarını konuşmaya teşvik edin. Evet veya hayır cevabından daha fazlasını gerektiren sorular sorun. Diğer kişiyi sohbeti sürdürmesi için kapıyı açabilirsiniz.

Başkalarını kendileri hakkında konuşmaya teşvik edin.

Çoğu insan kendileri hakkında konuşmaktan gerçekten zevk alır. Bir kişinin kariyeri, hobileri veya ailesi hakkında bir soru sorun. Ne söylendiğini duymakla ilgilendiğinizi gösterin. Konuşmayı devam ettirmek istiyorsanız, hobilerini sorabilirsiniz.

Kadınlar Liderlik Özelliklerini Nasıl Geliştirebilir? >>

Kendiniz için hedefler yaratın.

Kendiniz için bazı küçük hedefler belirleyin. Belki belirli bir beceri uygulamak istersiniz. Veya topluluğunuzdaki bir sosyal aktiviteye katılmak istersiniz. Bir hedef belirleyin ve sosyal yaşamınızı iyileştirecek stratejiler üzerinde çalışmaya başlayın.

Cömertçe övgülerde bulunun.

Övgü, bir sohbete kapı açmak için harika bir yol olabilir. Bir iş arkadaşına bir toplantıda verdiği bir sunumla ilgili bir iltifat sunun ya da komşunuza yeni arabasında iltifat edin.

Yalan Söyleyen Birini Nasıl Anlarsınız? >>

Sosyal beceriler hakkında kitaplar okuyun.

Piyasada belirli sosyal becerileri ve konuşmaya başlamanın yollarını öğrenmenize yardımcı olabilecek birçok kitap vardır. Ancak, bu beceriler hakkında okumanın sizi bir uzman yapmayacağını unutmayın. Onları tekrar tekrar pratik etmeniz gerekecek.

Görgü kurallarını uygulayın.

Görgü kuralları, sosyal becerilerin geliştirilmesinde uzun bir yol kat eder. Kibar olma, minnettarlık gösterme ve iyi masa tavırları kullanma alıştırması yapın.

Etkili İletişim Kurarken Bu 16 Kurala Dikkat Edin >>

Vücut dilinize dikkat edin

Sözsüz iletişim çok önemlidir. Kullandığınız beden diline dikkat edin. Rahat görünmeye çalışın, uygun miktarda göz teması kurun ve sohbete açık görünün.

Sosyal beceriler için destek grubuna katılın.

Birçok topluluk, sosyal beceri destek grupları sunar. Destek grupları, sosyal durumlarda utangaç, beceriksiz veya aşırı derecede endişeli hisseden insanlara yeni beceriler öğrenmeleri ve uygulamalarında yardımcı olur. Sosyal becerilerinizi geliştirmeye başlayacaksınız ve zorluklarınızı anlayan yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

***

Yukarıda bahsettiğimiz en önemli nokta, sizi daha da geliştirecektir. Sadece sosyal hayatınızda değil, iş hayatınızda da kendinizi ifade edebilmenize yardımcı olacaktır. Hemen bir karar verin ve uygulamaya başlayın.

Hızlı Öğrenme İçin 7 Önemli Beceri >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,430TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satış – Az Para Kazanma Sendromu

Doğrudan satışta az para kazanma sendromu hakkında bilginiz var mı? En kolay para kazanma yöntemleri arasındaki ek gelir imkanı sunan bu ticari sektörde sınırsız...

Mutluluğu Tatile Göndermek

Mutluluğu tatile göndermiş olabilir misiniz? İş hayatınızda daha verimli bir süreç, kariyer basamakları aşmak için nasıl yönetilmeli? İnsanlar, gelecek adımlarını içinde bulundukları zaman dilimindeki...

Network Marketing Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Network marketing firmaları sayısı gittikçe artmaktadır. Bu nedenle Network Okulu'na gelen soruların başında; "Network marketing'de firma seçerken nelere dikkat etmeliyiz?" gelmektedir. Peki nedir bu...

Hatalarımız Ve Başarılarımız

Kişisel gelişim köşemizde bu defa hatalar yapılmasına rağmen tekrar tekrar denemenin bize olan faydalarından ve bizi nasıl başarıya ulaştırdığından bahsedeceğiz. Hata yapmanın, aslında bir...

Kişisel Gelişim Kitabı Önerileri – Vazgeçebilmek’ten Ufkunuzu Açacak Alıntılar

Dünyanın en çok satan kişisel gelişim kitapları arasında (The Secret Of Letting Go) olan Vazgeçebilmek, Guy Finley’in kaleme aldığı bir kişisel gelişim kitabıdır. Bu...

Mevsim Geçişlerinde Kendinizi Daha Dinç Hissetmenin 3 Altın Kuralı

Mevsim geçişlerinde sağlığımıza yeterince dikkat ediyor muyuz? Gece uyuduğunuz halde sabah uyanınca kendinizi dinlenmemiş hissediyor musunuz? Yataktan çıkarken isteksiz misiniz? Sebepsiz yere gün içinde...