Etkili Liderlik İçin 10 İletişim Sırrı

İnsanlık tarihinde yer etmiş büyük iletişimcileri, iletişimi sıradan bir konu olarak görenlerden ayıran şey keskin bir dış farkındalık geliştirme yeteneğidir.

Liderlikte iletişim becerileri çok önemlidir. Çünkü otoritelere göre büyük bir iletişimci olmadan büyük bir lider veya etkili bir lider olmak imkansızdır. Usta bir iletişimci olmanın anahtarı, aslında hayatta bize nadiren öğretilen şeylerde gizlidir.

Okuldaki ilk günlerimizle birlikte, telaffuz, kelime dağarcığı, devamlılık, ödev teslimi, dilbilgisi, sözdizimi ve benzeri konulara odaklanmak için eğitilmeye başlandık. Asıl öğrenilmesi gereken bu önemli konuları küçümsemek değil niyetimiz. Ancak sınıfta nadiren öğretilen iletişimin daha güç algılanan unsurları (diğerlerine odaklanan unsurlar) liderlerin asıl öğrenmesi gereken noktalardır. Bu yazımızda, hayatınızda kullanıldığında, daha iyi iletişim sonuçları almanıza yardımcı olacak iletişim sırlarını paylaşacağız.

Büyük Liderlerin İletişim Sırları

İnsanlık tarihinde yer etmiş büyük iletişimcileri, iletişimi sıradan bir konu olarak görenlerden ayıran şey keskin bir dış farkındalık geliştirme yeteneğidir. Dünyanın önde gelen liderlerini incelediğinizde, hepsinin olağanüstü iletişimciler olduğunu siz de fark edeceksiniz. Bu liderler kendi fikirleri hakkında konuşsalar bile, sizin duygu ve düşüncelerinizi de dile getirecek bir şekilde yapacaklardır. Siz bunu fark etmezsiniz bile. Mesajlarının takipçilerine ulaşması önemlidir. Ulaşmazsa onlar üzerinde etki kuramazlar.

Liderlerin, günlerinin büyük bir kısmını bir tür kişilerarası bir görevde geçiriyor olmaları aslında sürpriz gibidir. Ayrıca, çok sayıda organizasyonel, kompleks yapıdaki problemin kötü iletişimin sonucu olarak meydana gelmesi de aslında şok bir durum değildir. Liderlerin de kendilerini ifade edebilecekleri, büyük iletişimci olmaya odaklanmalarının da altını çizen şey tam da bu paradokstur.

Etkili iletişim, ister kişilerarasında olsun, ister grup içi veya harici düzeyde olsun, profesyonel bir başarının temelini oluşturur. Büyük iletişim becerileri ile ilgili anlayışın geliştirilmesi sanıldığından daha kolay olsa da, kritik zamanlarda bu becerileri uygun şekilde kullanabilmek her zaman için umut edildiği kadar kolay değildir.

Kazanılan beceriler veya edinilen bilgiler, ihtiyaç duyulduğu zaman pratik bir şekilde kullanılabildikleri ölçüde değerlidir. Büyük iletişimcilerin en önemli ortak yanı, daha ileri derecede bir durumsal ve bağlamsal farkındalık duyusuna sahip olmalarıdır. En iyi iletişimciler olarak nitelendirdiğimiz insanlar, harika dinleyicilerdir. Aynı zamanda da harika gözlemcilerdir. Büyük iletişimciler, iletişim kurulacak kişilerin ruh halini, dinamiklerini, tutumlarını, değerlerini ve endişelerini algılayarak bir kişi veya grubu anında okuma konusunda beceriklidirler. Yalnızca çevresindekileri iyi okumazlar. Aynı zamanda mesajlarını, düşüncelerini de söz konusu çevreye tek bir noktayı kaçırmadan empoze etmek konusunda harika bir yeteneğe sahiptirler. Şunu unutmamak gerekir ki mesaj, haberciyle ilgili değildir. Haberci ile ilgisi de yoktur aslında. Ancak ve ancak mesaj,  %100 iletişim kurduğunuz kişilerin gereksinimlerini ve beklentilerini karşılama ile ilgilidir.

Peki, yeteneklerinizin mükemmel bir iletişimci olma noktasına ulaştığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunun cevabı şudur: Başkalarıyla iletişiminizde, aşağıdaki on sırrı düzenli bir şekilde uyguladığınızda istediğiniz noktaya ulaşmış olacaksınız:

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey >>

  1. Güvensiz konuşmayın

Çoğu zaman, insanlar güvenmedikleri kişilere içlerini dökmezler.

Çoğu zaman, insanlar güvenmedikleri kişilere içlerini dökmezler. İnsanlar, bir liderin onların güvenine layık olduğu duygusunu hissettikleri zaman risk alacaklardır. Oysa karşılarındaki liderin zayıf bir karaktere sahip olduğunu veya yeterince dürüst olmadığını düşünürlerse bu şekilde davranmayacakları aşikardır. Güven kazanmak için çaba sarfetmek, arasıra işe yarar. Güven en çok, doğru davranış, düşünme ve etkili karar verme ile kazanılır. İnsanların güveni varsa birçok şeyi affedebileceklerini unutmayın. Fakat güvenin olmadığı yerlerde en küçük hatalar bile affedilmeyecektir.

  1. Mesajınızı kişiselleştirin

Liderlikte iletişim becerileri için mesajınızı kişiselleştirmelisiniz. Kurumsal iletişim cümleleri ile iletişim kurmayı bırakın. Ve organizasyonel sohbetler yapmaya başlayın. Tek başınıza değil, diyalog şeklinde düşünün. Emim olun ki sohbet ne kadar kişisel ve ilgi çekici ise o kadar etkilidir. Çevrenizle veya mesajınızı ileteceğiniz çevre ile anlamlı ilişkiler geliştirmezseniz. Etkili liderlikte şu söz yapı taşıdır:

“İnsanlar onları ne kadar umursadığınızı bilene kadar, ne kadar bildiğinizi umursamazlar.”

  1. Net olun

Net olmak, belirsiz olmak ile karşılaştırıldığında 10 üzerinden 11 kez daha iyidir: Etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. Basit ve öz olmak, her zaman kompleks  ve kafa karıştırıcı olmaktan daha iyidir. Zaman konusu, daha önce hiç bu kadar değerli bir şey olmamıştır. Bu nedenle liderlerin nasıl laf kalabalığını bırakıp  da can alıcı noktalara odaklanılacağını öğrenmeleri büyük önem taşımaktadır. Kısa ve berraklığın değerini anlamadan, insanlar siz daha oraya varamadan konudan kopacaklardır. Daha derin seviyelere ulaşma şansınız neredeyse yoktur. Amacınız gereksiz şeyleri bir kenara atmak, yalın ve anlaşılır bir dille iletişim kurmaktır.

İyi Bir Lider Ne Yapar? Neler Yapmalı? >>

  1. Aldıklarınıza değil, her zaman verdiklerinize odaklanın

Liderlikte iletişim becerileri için verdiklerinize odaklanmalısınız. Sadece almak sıradan insanların yaptığı bir şeydir. En iyi iletişimciler sadece iletişim kurarken bilgi edinme ve bilgi toplama konusunda yetenekli değillerdir. Fikirlerini aktarma, beklentileri ayarlama, ilham verici aktiviteler yapma ve vizyonlarını kişiler arasında yayma konusunda da yeteneklidirler. Anahtar nokta, etkileşim kurulacak her bir kişiye bir hizmetkar kalbi ile yaklaşmaktır. Gerçekten de kişilere, aldığınızdan daha fazla katkıda bulunmaya odaklandığınızda, hedeflerinize ulaşmış olursunuz.

  1. İnsanlara karşı açık olun

Açık olmakla bir lider, kendisine muhalif düşüncelere sahip olanları ikna etme amacı ile konuşmamalıdır.

Kapalı bir aklın katılığı ile yeni fırsatları asla göremezsiniz. Açık olmakla bir lider, kendisine muhalif düşüncelere sahip olanları ikna etme amacı ile konuşmamalıdır. Onları anlama amacı güderse, iletişim boyutunu çok daha ileri bir seviyeye çıkartacaktır. Sizin düşüncelerinize muhalif olan ve sizinle yüzleşen, size meydan okuyan, sizi geliştiren insanlarla muhabbetleri açın.

  1. Sürekli konuşmak yerine susun ve dinleyin

Liderlikte iletişim becerileri konusunda en büyük yetenek dinlemektir. Büyük iletişimciler, ortamı ne zaman yükselteceklerini ve ne zaman düşüreceklerini çok iyi bilirler. İnsanları usandırıncaya kadar mesajınızı yayınlamaya çalışmak, hiçbir zaman anlamlı bir sohbet yapmakla aynı sonucu vermeyecektir. Ancak bu, etkili iletişim için monolog olmayı değil, diyalog kurmayı da yanında getirir.

  1. Egonuzu, empati yeteneğiniz ile değiştirin

Egonuzun, yeteneklerinizin tahsil edemeyeceği çekler yazmasına izin vermemelisiniz. Samimiyet, ego ile birlikte değil, empati ve şefkat ile iletişim kurduğu zaman çok daha etkili olur. Empati kurmayı bilen iletişimciler, her ne kadar kırılgan bir ego maskesi altın iletişim kurmaya çalışan kişilere göre daha etkili olacaklardır. Bu iletişim sırrını anladığınızda, öfkeyi saygıya ve şüpheyi de güvene çevirebileceksiniz.

İçe Dönük İnsanlar Lider Olabilir Mi? >>

  1. Satır aralarını okumayı öğrenin

Bir an aklınıza gelen tüm büyük liderleri bir düşünün… Aynı zamanda büyük iletişimci olan bu liderlerin, satır aralarını okumada çok usta olduklarını siz de göreceksiniz. Söylenmeyen şeyleri, tanık olunmayan konuları ya da duyulmayan şeyleri anlamada esrarengiz bir yetenekleri vardır. Gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun. Ağzınız kapalı olsun. Bu sayede seviyenizin veya organizasyonel farkındalığınızın nasıl arttığına siz bile şaşıracaksınız.

  1. Ne ile ilgili konuştuğunuzu bilin

Anlatmak istediğiniz konuyla ilgili kendinize teknik bir hakimiyet geliştirmelisiniz.

Anlatmak istediğiniz konuyla ilgili kendinize teknik bir hakimiyet geliştirmelisiniz. Bahsedeceğiniz konunun uzmanlığına sahip değilseniz, pek az kişi sizi dinleyecektir. En başarılı insanlar, “ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir” diye belirtmektedir. Bu doğrudur. Ancak nasıl söylediğiniz kadar ne söylediğiniz de önemlidir. Etkili iletişimciler mesajlaşmanın hem “ne”, hem de “nasıl” yönlerini ele alırlar. Bu nedenle liderlikte iletişim becerileri için söylediklerinize de dikkat edin.

  1. Gruplarla bireyler olarak konuşun

Büyük liderler her zaman samimi bir ortamda, kişilerle birebir iletişim kurma lüksüne sahip değildir. Büyük iletişimciler, bir mesajı bir toplantı odasında 10 kişiye veya bir stadyumda 10,000 kişi ile konuşabilecekleri şekilde uyarlayabilirler. Orada bulunanlar birer birey olarak, liderlerin doğrudan kendileri ile konuşuyormuş gibi hissedebilirler. Bir ortamı nasıl kullanacağını bilmek ve güvenilirlik, liderlikte iletişim becerileri için olmazsa olmazdır.

Bonus – Gerektiği zaman mesajınızı değiştirmeye hazırlıklı olun

İletişim stratejisinin tartışılan ender konularından biri de verilecek mesajın kötüye gideceğini hissettiğiniz anda mesajınızı değiştirmektir. Bu hareket acil durum planı niteliğindedir. Başarılı bir etkileşim oluşması için karşınızdaki insanlar ile aynı frekansta olmalısınız. Eğer uzmanlığınız, empati yeteneğiniz, net oluşunuz vb. beceriler istediğiniz etkiyi yaratamıyorsa, ki bu çok nadiren olur, bir şeyleri anında değiştirerek bir etki yaratmanız gerekecektir. Harika kısa hikayeleri, mizah için karikatürleri, analojiler veya konuyla ilgili güncel verileri ile güveninizi artırmak ve özgüven oluşturmak için cesurca ifade edin. Bu taktik son çare olarak elinizin altında olmalıdır.

Ana fikir

Bu yazımızda liderlikte iletişim becerileri üzerine konuştuk. Eğer bir mesajınız varsa, iletişim kurmak için mesajınızın gerçek, doğru ve iyi muhakeme edilmiş olduğundan emin olun. Mesajlaşma eğrisinin başında harcamak zorunda olduğunuz biraz fazladan zaman, sizi son noktada ciddi bir rahatsızlık ve beyin hasarından kurtaracaktır. En önemlisi, iletişimin sizinle ilgili olduğunu bilin. Görüşlerinizle, konumunuz veya koşullarınızla ilgili olmadığını unutmayın. Bu durum, insanların, iletişim kurduğunuz kişilerin ihtiyaçlarını karşılayarak, endişelerini anlayarak ve dünyalarına değer katarak yardım etmekle ilgilidir.

Başarılı Liderlerin Yapılacaklar Listesini Biliyor Musunuz? >>