Vizyon sahibi girişimci Elon Musk, PayPal’ın (PYPL), Tesla Motors’un (TSLA) ve SolarCity’nin (SCTY) kurucu ortağıdır. SpaceX’in kurucusudur. En son projesi ile tüm dünyanın odak noktası haline gelmiş mucit ve girişimci Musk, 2018 itibariyle Mars’a roket göndermiştir.

Birçok başarısız girişimi vardır ve bunların sonunda batmıştır. Batık haldeyken deyim yerindeyse vizyonuna tutunan Elon Musk, girişimciler için adeta bir fenomen haline gelmiştir. Şaşırtıcı başarısı Musk’un Steve Jobs, Howard Hughes, Henry Ford ve Bill Gates ile karşılaştırılmasına neden oldu.

Girişimciler Buraya! Elon Musk’ın 11 Sözünden Çıkarması Gereken Noktalar

Çoğunlukla zor bir çocukluğun ortasında Musk, acımasız bir iş disiplini (haftada 80 ila 100 saat çalıştığı biliniyor) ve inatçı tek görüşlü bir vizyon geliştirdi. O da çalışmak ve vizyonunun peşinden gitmek. Çağımızın en önemli girişimcilerinden olan Elon Musk’ın sözlerinden çıkarmamız gereken noktalara birlikte göz atalım;

Vizyon Nedir? >>

Her zaman bir şeyleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi düşünün ve kendinizi sorgulayın. – Elon Musk

Her zaman bir şeyleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi düşünün ve kendinizi sorgulayın. - Elon Musk

Bir işi yaparken “ben denedim, olmadı” demek, her zaman kolayına kaçmaktır. Aynı zamanda “elimden gelen bu” demek de farklı değildir. İnsan her zaman daha iyisini yapabilir. Her zaman…

Yap ya da öl ama asla pes etme. – Elon Musk

Başarılı insanlarla sıradan insanların en büyük farkı bu felsefedir. Bir hedef koyduktan sonra ona bakış açımız bu şekilde olmadığı sürece işimiz çok zor. Çünkü bırakmak her zaman en kolayıdır.

İyi fikirler, artık delice olmadıkları ana kadar delicedir. – Elon Musk

Güzel bir fikriniz olduğu zaman, insanların sizi desteklemesini sakın beklemeyin. Çünkü destek olmak yerine size hep “nasıl olmayacağı, nasıl yapamayacağınız” konusunda uzun uzun konferanslar vereceklerdir. Ne zamana kadar? Siz onu yapıncaya kadar…

Fikirlerinizi Veya Tutkunuzu Başarılı Bir İşe Nasıl Dönüştürürsünüz? >>

Üniversitedeyken hep, dünyayı değiştirecek şeylerin içinde olmak istedim. – Elon Musk 

Network Okulu Elon Musk Sözleri

Başarılı insanları başarılı yapan şey, doğuştan gelen yetenekleri değildir; vizyonları sayesinde yeteneklerini sürekli geliştirme çabasıdır. Çok çalışmalarıdır.

Yalnızca tarihte bir iz bırakmak için çalışmıyorum. Mars’ta ölmek istiyorum. – Elon Musk

Sadece yapmanız gerekeni yapın. Emin olduğunuz şeyi sadece yapın, başarıyı düşünmeyin, başarı zaten size gelecek. Ne zaman? Siz o işte iyi olunca. Şu sözü hep hatırlayın;

“Hedefinizi yıldıza koyun; en kötü aya düşersiniz.”

Bir şeyler yapabilmek için yeterince hırslı olmalısınız. Yoksa sadece kendinizi yıpratırsınız. – Elon Musk

Bir işi yapmayı kafaya koyduktan sonra, bütün gücünüzle, odağınızla o işe yüklenmelisiniz. İşinizi sürekli geri plana atmanız, sadece sizin vaktinizi çalacaktır. Kendinize bunu yapmayın.

Dikkatiniz Çok Mu Dağılıyor? >>

Bir şey yeterince önemli olduğu zaman, koşulların sizin lehinizde olup olmadığına bakmazsınız. – Elon Musk

Elon Musk Sözleri - Bir şey yeterince önemli olduğu zaman, koşulların sizin lehinizde olup olmadığına bakmazsınız. - Elon Musk

Gerçekler hala gözünüzü korkutuyorsa, demek ki hedefiniz yeterince büyük değil. Sizin için olmazsa olmaz olan şey ne? Hayaliniz ne? Hayatınızda son 1 ayınızı yaşadığınızı düşünün; “ona ulaşmadan ölmek istemiyorum” dediğiniz şeyi hedefiniz haline getirin.

Girişimcilerin Elon Musk’tan Öğrenecekleri 8 Ders >>

Bazı insanlar değişimi sevmezler. Ancak değişimi kucaklamalısınız. Kucaklamamanız yıkım demektir! -Elon Musk

Değişmeyen tek şey, değişimdir. “Ben böyleyim. Ben değişmem.” Diyen insanlarla dolu tarihin derinlikleri. Ve hiçbiri hatırlanmıyor. Değişime direnen kişi sönüp gitmeye mahkumdur.

Bir şeyi söylüyorum ve söylediklerim gerçekleşiyor. Her zaman tahmin ettiğim zamanda olmuyor tabii, ancak gerçekleşiyor. – Elon Musk

Düşündükleriniz, söyledikleriniz ve yaptıklarınız aynı doğrultuda olduğu zaman hedefinize net olarak ulaşacaksınız. Belki erken, belki geç… Ama eninde sonunda ulaşacaksınız. Çünkü bu bir yolculuk gibi; yolda yağmur yağabilir, sel oluşabilir, aracımız arıza yapabilir… Ama hedefinize ulaşmayı kafanıza koymuşsanız, ona ulaşacaksınız.

Düşünce Değişimi Zamanı >>

Haftada en az 80 veya 100 saat çalışın. Böylece başarı oranınızı geliştirin. Diğer insanlar haftada 40 saat çalışıyorsa onların 1 senede yaptığı şeyi siz 4 ayda yapacaksınız. – Elon Musk

Elon Musk - Haftada en az 80 veya 100 saat çalışın. Böylece başarı oranınızı geliştirin.

Sıradan insanların yaptıklarını yapmak; onlar kadar çalışmak, onlar gibi yaşamak seni başarıya ulaştırmayacak. Düşüncelerinin sınırlarını yıkarak hareket etmeye başlamalısın. Kapasiteni zorladıkça, aslında ne kadar az çabaladığının farkına varacaksın.

Başarısız olmak da seçeneklerimizden biri. Başarısız olmadıysanız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz. – Elon Musk

Bir işe başladığınız zaman, sonuçların arasında yapamamak da var. Bu normal bir şey.  Lakin devam ettiğiniz sürece başarıyı da yakalayabilirsiniz. Lakin hiç hareket etmeyen biri, hiçbir şey kazanamaz.

Dünyanın En Genç Milyarderinden Altın Değerinde 20 Söz >>

Kaynak; Wikipedia

Etrafınızdaki girişimcilik fırsatlarını nasıl görebilirsiniz? Girişimcilik fırsatları nasıl yakalanır? Etrafınızdaki sorunlara odaklanmak, başarılı bir girişimci olmanızı sağlar mı? Eğer bu sorular sizin de aklınıza gelmişse ve cevaplar arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Girişimcilik fırsatları yakalamak, çoğu insan tarafından imkansızmış gibi görünmektedir. Görünmeyen sihirli bir değneğin, girişim başlatan insanlara yardım ettiğini düşünüyorlar. Bu nedenle etraflarını gözlemlemekten, sorunları irdelemekten hemen vazgeçiyorlar. Ancak bu göründüğü kadar zor olmayabilir. Peki nasıl? Çevrenizdeki girişimcilik fırsatlarını görmeniz için 8 önemli nokta bulunmaktadır.

Duygusal Zeka Nedir? >>

Girişimcilik Fırsatlarını Nasıl Görebilirsiniz?

Girişimcilik fırsatları, hayatın her alanını kapsıyor olabilir. İllaki Facebook, YouTube, Twitter gibi sosyal medya araçları bulmamıza gerek yok. Arabayı ve tekerleğini tekrardan icat etmemiz de gerekmez. Hayata dair herhangi bir problemi çözmek bile bize kendi işimizi kurmak için bir fırsat sunabilir. Ömrünüzün geri kalanında daha kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz. Bunlar için ne yapmalıyız peki?

Kendinize boş zaman yaratın

Özellikle sosyal medya, insanların boş zamanlarını almak konusunda ustadır.

Girişimcilik fırsatlarını görebilmek için sizin bir farkındalık oluşturmanız gerekmektedir. Nasıl yani? Şu an hayatımızda düşünmeye vakit dahi bulamıyoruz. Düşünmeye vaktiniz yokken nasıl olur da bir fikir bulabilirsiniz ki? Bulamazsınız. Çünkü fırsatları görmek için boşta değilsin.

Özellikle sosyal medya, insanların boş zamanlarını almak konusunda ustadır. İnsan dürtülerini analiz etme konusunda arşa çıkmış olan sosyal medya, sizin çevrenizden kopmanızdaki en büyük etkendir diyebiliriz. Sosyal medya (Instagram, Facebook, Twitter vb) kendisini o kadar iyi kullanıyor ki, başka insanlar sizin orada vakit geçirmeniz için, size her şeyi sunuyorlar. Aslında kendi fırsatlarını bize sunmuşlar, biz kabul etmişiz ve içinden çıkamıyoruz.

Bu nedenle yapılacak olan ilk şey, kendinize boş zaman yaratmaktır. Telefonunuzu sessize alın ve boş boş tavana bakın. Boş boş tavana bakmak sizin yaratıcılık yeteneklerinizi geliştirmeniz için sorgulama yapmanızı sağlar. Size yararlı şeyleri araştırmanız için olanak sağlar.

Kişisel Gelişim İçin Film Önerileri >>

Çevrenize odaklanın

Girişimcilik fırsatlarını görebilmek için, önce boş zaman yaratacağız dedik. Bu boş zaman, yolda, serviste giderken de oluşturulması gerekir. Etrafınızda neler olup bitiyor? İnsanlarla muhabbet edin. Onlarla sorunlar hakkında konuşun. Eğer böyle arkadaşlıklarınız yoksa, hemen yeni bir networking oluşturun.

Anlamlı Karikatürler – Yapmak İstediklerine Odaklan >>

Dikkatinizi artırın

Çevrenize odaklandıktan sonra, girişimcilik fırsatları için üçüncü yapacağız şey dikkatinizi artırmaktır.

Çevrenize odaklandıktan sonra, girişimcilik fırsatları için üçüncü yapacağız şey dikkatinizi artırmaktır. Eğer işinize sabah 6’da kalkıp mutlu mesut gitmiyorsanız, bir an önce buna kafa yormalısınız. Etrafınıza, çevrenize bir bakın. İnsanlar nelerden hoşnut, nelerden hoşnutsuz? Nasıl davranıyorlar, ne düşünüyorlar?

Her şeyi sorgulamaya başlayın

Girişimcilik fırsatları için, soru sormak çok önemlidir. Hayatınızı sorgulamak, yaptığınız işi sorgulamak, problemleri sorgulamak size inanılmaz bir bakış açısı verecektir. Farkındalık oluşturmak istiyorsanız, soru sormaya başlayın. Doğru soruları sorarak hayatınıza yön verebilirsiniz. Doğru soruları sormak için de soru sormaya başlayın.

Başarının Anahtarı! >>

Karar verin

Girişimcilik fırsatları sizin hayatınızda doğru anı beklemezler.

Girişimcilik fırsatları sizin hayatınızda doğru anı beklemezler. Eğer fırsatları görmeye başladıysanız, hemen yapabileceğiniz en iyi fırsatı yapmaya karar verin. Bunlar üzerinde çalışmaya başlayın. Sürekli düşünmek sizi hiçbir yere götürmeyecektir. Eğer yüzmeyi öğrenmek istiyorsanız, sürekli kıyıda dolaşmak size bir şey katmayacaktır. Denize girmeniz gerekir.

Öngörmeye çalışın

Karar verdikten sonra bir düşünün. İşinizi nereye kadar götürebilirsiniz? İleride sizi neler bekliyor olabilir? Tabii ki bu sorulara net cevap bulamayacaksınız. Ancak sizin kendinize bir vizyon edinmenizi sağlayacaktır. Ya da kendinize bir vizyon oluşturmak için bakış açısı geliştirecektir.

Daha Önce Hiç Duymadığınız 29 İş Fırsatı >>

 Deneyin ve test edin

Girişimcilik fırsatı için önemli noktalardan biri de projenizin tamamlanmasını beklememektir.

Girişimcilik fırsatı için önemli noktalardan biri de projenizin tamamlanmasını beklememektir. Belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra hemen fikrinizi çevrenize açmaya başlayın. İnsanların kullanımına sunun. Sizin fikirlerinizi şekillendirmeniz açısından, insanlar geri bildirimlerde bulunacaklardır. Tek başınıza belki aylarca araştırıp, bulacağınız bir konuyu, insanların geri bildirimleri ile hemen şekillendirebilirsiniz.

Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin 15 İlham Verici Fikir >>

Hemen harekete geçin

Ünlü yazar Brian Tracy “Ye O Kurbağayı” adlı eserinde harekete geçmek ve başarılı bir girişimci olmak için çok önemli bir noktaya değinmiştir. “Dünya, birileri gelsin de beni, istediğim türden bir insan olmam için motive etsin diyen insanlarla dolu. Bu insanlar otobüs geçmeyen bir durakta, otobüs bekleyenlerdir. Sorun şu ki, o insanlar asla gelmeyecekler.” 

Buradan da anlaşılacağı üzere, bir fikriniz varsa hemen harekete geçin. Hemen işe koyulun. Motivasyonunuzun gelmesini beklemeyin. Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız hep yolda olmalısınız. Bu yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacaktır.

Girişimcilik fırsatlarını nasıl görebileceğiniz konusundaki yazımızı okudunuz. Sizin bu konudaki fikirleriniz nelerdir? Bizlere aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi iletebilirsiniz. Bol kazançlar…

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak >>

Kaynak; Forbes

Girişimci olmak çok özgür ve heyecan vericidir. Ancak insanların görmediği arka planda çok çalışkan olmak ve fedakarlık yapmak vardır. Sadece bir girişimci olmak istemek her zaman başarıya dönüşmez. Kendinizde mutlaka geliştirmeniz gereken beceriler de bulacaksınız. Bu konularda hem öğrenmeli hem de bunları uygulamalısınız.

“Bir işi öğrenmenin en iyi yolu, pratik yapmaktır.”

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Anahtar Yolu

Başarılı bir girişimci olmak için bir çok yol vardır.

Başarılı bir girişimci olmak için bir çok yol vardır. Algılarınızı açtığınız ölçüde bu yollardan bir çoğunu görebileceksiniz. Bir işe başlamanın sizi başarıya götüreceğini düşünmeyin. Aksine, başlamak değil, süreklilik sizi başarıya götürecektir. Girişimci olan veya dalmaya hazır olanlara, başarılı olmanız için öğrenmeniz, geliştirmeniz ve ustalaşmanız gereken bazı faktörler;

İşinizde Çöküş Yaşadığınızda Tekrar Nasıl Ayağa Kalkarsınız? >>

Başarılı Bir İş Kurmak Kolay Mıdır? >>

Bu faktörleri öğrenirken, geliştirirken ve yönetirken deneme yanılma süreci olacaktır. Yerel olarak başlayın ve sadık müşterilere dayanarak inşa edin. Markanızın ustası olun, bir destekçi ve müşteri ağı kurun. Müşterilerinizin işinizle ilgili sorunları çözmesine yardımcı olma konusunda, mükemmel olun. İşte başarınız! Bol Kazançlar…

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri >>

Mükemmel iş nedir? Mükemmel işe nasıl sahip oluruz? Çalışmadan para kazanmak mümkün mü? İnternetten nasıl para kazanırsınız? Daha az emek harcayarak daha fazla gelir elde etmek insanların en çok merak ettiği konular arasındadır.

Mükemmel bir işin tarifini yapacağız. Ve meslekler arasındaki farklardan dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Herhangi bir işe başlayacağınız zaman siz de araştırma yapmayı kendinize alışkanlık haline getirin. Daha sonradan pişman olacağınız seçimler yerine ilk başta geniş bir araştırma yapmak, güzel bir bakış açısı almak çok daha iyidir.

Mükemmele yakın bir iş olsa, nasıl olurdu ?

Hayatımızın büyük bölümününü kapsayan, en önemli yaşlar, işe gidip geldiğimiz bölümdür(ortalama 40 yıl). Daha 6 yaşında okula başladığın an da planlar yapılır,yollar çizilir senin ilerde çok iyi bir işte çalışabilmen için. Bunun için bir yarışa girersin. En iyi okullarda okumaya çalışırsın, sınavlara girip çıkarsın..

Bir sürü kurs, dil okulu, sertifika programları vs. bunların hepsi daha iyi bir iş içindir. Okul biter bir mesleğimiz olur ama daha iyi bir iş isteği bitmez. Belki bu süreçte de istemediğimiz kişilerle istemediğimiz yerlerde çalışmaya boyun eğeriz. Sırf daha iyi bir iş için. Peki iyi iş ne demektir? Geliri yüksek olan mı rahat çalışma ortamı olan mı? Kariyer şansı veren mi, bir şeyler öğrenebildiğin bir iş mi? Gelin bunu biraz düşünelim.

Birçok insana mükemmel iş tanımı yapmasını istediğimde genelde şaşırıyorlar. Çünkü öyle bir işin olduğuna inanmıyorlar. Haksız da sayılmazlar, mükemmel bir iş yoktur. Mükemmel iş, çalışmadan kucağına para gelmesi ya da ağaçtan dolar toplayacağın bir iş olabilirdi ancak. Mükemmel iş olmasa bile gerçekten en iyi iş hangisidir peki? Peki insanlar mükemmele yakın işler varken, niye rutin sıkıcı faydasız işlerde karın tokluğuna bir ömür çalışıyorlar?

Bunun nedeni mükemmel işlerin olmamasından öte insanların çevrelerinde kabul edilen mesleklerin dışına çıkmak istememesi, değişime kapalı olmaları, dışlanma korkusu, başarısızlık korkusu gibi nedenlerdir. Neyse bu başka bir yazının konusu, biz kendi konumuza dönelim.

Network Marketing Hakkında Network Okulu’na Gelen Sorular >>

 1. Peki mükemmele yakın bir iş olsa, nasıl olurdu ? Birkaç örnek verelim isterseniz;

Benim şuan için aklıma gelenler bunlar. Tabi ki bu listeyi siz arttırabilirsiniz ama sanırım bu kriterler de mükemmele yakın iş tanımı için herkes tarafından kabul edilir.

2. Şimdi de genel olarak iş kollarına bakalım. Bakalım diğer iş kollarında durum nasıl? 

Mavi yakalı

Mükemmele yakın bir iş network okulu mavi yakalı işci

Alın teriyle para kazanmak lafının en çok kullanıldığı bölüm burası… Yani emekçi, işçi sınıfı… Mükemmel iş tanımında saydığımız maddelerden sanırım hiçbiri maalesef bu sınıfta mümkün değil.

Küçük Veya Hiç Olmayan Para İle Kendi İşinizi Nasıl Kurarsınız? >>

Beyaz yakalı

Bir mavi yakalıya kıyasla, daha düzgün kıyafetler giyerler,şık görünüşlü plazalarda ya da iş yerlerinde çalışırlar, beden gücü kullanmazlar.

Oku adam ol, kariyer sahibi ol gibi laflarla büyütülüp, yıllarca okuduktan sonra kazanılan meslekler bu gruba giriyor. Bir mavi yakalıya kıyasla, daha düzgün kıyafetler giyerler, şık görünüşlü plazalarda ya da iş yerlerinde çalışırlar, beden gücü kullanmazlar. Bu avantajlarının dışında mükemmel iş kriterlerimize tek tek baktığımızda, sadece şanslı azınlığın maddelerden bir veya iki tanesini tutturabildiğini söyleyebiliriz.

Başarılı İnsanların Hayat Hikayelerini Konu Alan Filmler >>

Esnaf – Küçük işletmeci

Mükemmele yakın bir iş network okuluesnaf küçük işletmeci

Kendime ait, küçük, şirin bir kafem olsun diyenler bu bölümde işte. Evet kendi patronun olmak güzeldir ama işi kurmak için borca girdiğin,kimseye de güvenip dükkanı bırakamayacağın için maaşlı işlerden bile daha fazla zaman ayırırsın. İşin bütün sorumluluğunu, stresini ve risklerini de omuzlarında taşıman gerekir. Mükemmel iş kriterlerinden en fazla 2-3 tanesini sağlamasının yanında, büyük hayallerle kurulan küçük işletmelerin yüzde 80 inin ilk 2 yılda iflas ettiğini de unutmayalım.

Büyük iş sahibi – Yatırımcı

Bu ikisini bir ele aldım çünkü eğer bu yazıyı okuyorsanız bu bölüm muhtemelen sizinle ilgili değil.

Bu ikisini bir ele aldım çünkü eğer bu yazıyı okuyorsanız bu bölüm muhtemelen sizinle ilgili değil. 500 kişinin üzerinde çalışanı olan bir iş yeri kurmak yada büyük yatırımcı olmak için birkaç milyon dolarınızın olması gerektiğini düşünürsek, diğer kriterleri değerlendirmeye gerek kalmaz.

Girişimcinin Gerçek İşi Nedir? >>

Sporcu – Sanatkar  – Model

Bu bölüm rekabetin yüksek olduğu,genelde çocukluk hayallerimizde bıraktığımız bölüm.

Bu bölüm rekabetin yüksek olduğu, genelde çocukluk hayallerimizde bıraktığımız bölüm. Eğer ki ciddi bir yeteneğiniz varsa ve tüm engellere rağmen, pes etmeden başarılı olmaya 10-15 yılınızı ayıracaksanız. Evet bu bölüm size mükemmel iş kriterlerinin büyük kısmını sağlar. Tabi eğer yetişkinseniz muhtemelen bunun için geç kaldınız artık.

Herhangi Bir Ürünü Nasıl Satacağınızı Öğrenmek İçin >>

Network profesyoneli

Bu ismi bilerek seçtim çünkü networker dediğimde bir ürün alan herkes bu sınıfa giriyor.

Bu ismi bilerek seçtim çünkü networker dediğimde bir ürün alan herkes bu sınıfa giriyor. Ama network profesyoneli, birkaç yılını bu ticarete ayırmış, network’u meslek olarak gören ve önceliği haline getirmiş kişilerdir. İnsanların ön yargılarına, başlangıçta ciddiyetsiz alaycı tavırlarına ve hayırlara göğüs gerebilirseniz, MÜKEMMEL olmasa da en iyisi olan bir işe sahip olabilirsiniz. Çünkü network marketing, bu kriterlerin hepsini, profesyonel olan herkese sağlar.

Kendi işinizin patronu olmayı tecrübe edebilirsiniz ve uluslararası firmaların kar payı ortağı olursunuz. Saçınıza, sakalınıza, giyinişinize kimse karışmaz. Ve belki de en keyiflisi bir çalar saat kurmak zorunda kalmadığınız bir hayatınız olur.

Sevdiğiniz insanları da yanınızda tutarak, hem birlikte kazanıp hem de birbirinizin gelişmesine yardım edersiniz. Aynı zamanda herkese aynı fırsatı sunması (önce-sonra başlamış olmak fark etmez) ayrımcılığın olmadığı şartlarda, ahlaktan ve karakterinizden taviz vermeden, sürdürülebilir ve saygın bir kariyer kurma imkanı verir. 40 sene değil birkaç senenizi ayırıp, sisteminizi kopyalayıp, hayatınızın geri kalanını şirket sahiplerini zengin etmeye değil, sevdiğiniz insanlarla, ailenizle zaman geçirmeye ayırırsınız.

Bu avantajlarının yanında, ekonomik özgürlüğe ulaşmak ya da ciddi bir ek gelire sahip olmak da yeterince önemlidir sanırım. Bunlar sadece birkaç tanesi..10 yılını doldurmuş bir Network Marketing profesyoneli olarak, eğer ki bu ticareti ciddiye alır, öğrenirseniz, hiçbir iş modelinin size veremeyeceği ayrıcalıklara sahip olacağınızı garanti ederim. Unutmayın, kısa vadede risk almaktan korkanlar, uzun vadede daha büyük riskler alır.

Herkese seçtiği yolda başarılar ve bol şans diliyorum.

Network Marketing Yaparken Bilmeniz Gereken 10 Şey >>

Girişimcilik, özellikle son 10 yılda çokça karşımıza çıkmaya başlamış bir kavram haline gelmiştir. Girişimcilik, meslek midir, değil midir? Konusu tartışılmaya devam etse de, her gün karşımıza çıkan başarılı girişimcilik hikayeleri, özellikle genç nüfusun iştahını kabartmaktadır.

Girişimcilik ne kadar heyecanlı, karlı görünen bir yaklaşım olsa da bir çok işletmenin de başarısız olduğu bir gerçektir. Peki bir girişimci başarısız olmamak adına ne yapmalıdır?

Girişimcinin Gerçek İşi Nedir?

Çoğu işletme başarısız olur. Muhtemelen bunu biliyorsunuz. Ancak asıl mesele “neden çoğu iş başarısız oluyor? İşletmeler çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olsalar da, baskın bir neden var. Küçük işletme sahibi iseniz, muhtemelen yanlış işlere odaklanıyorsunuz! Muhtemelen saat başına 100 dolarınızı saatte 10 dolar görev yaparak harcıyorsunuzdur! Umarız durum böyle değildir, ama muhtemelen doğrudur.

Çoğu girişimci sadece yanlış şeylere odaklanır. İşlerinde her şeyi yapmaya çalışmakla o kadar meşguldürler ki, işleri için hiç zaman harcamazlar. Üzülmeyin, genelde yanlış yapılan yer burasıdır zaten.

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği >>

Telefona cevap vermek, ofisi organize etmek, kitapları tutmak, envanter siparişi vermek ve benzeri diğer görevler önemlidir. Ancak girişimcinin zamanının çoğunu tüketmemeleri gerekir. Aslında, bu görevlerin çoğu derhal devredilebilir veya üretken olmayan bir zamanda yapılabilir. Bu şeyleri ne kadar erken devrederseniz, gerçek işinizi o kadar erken yapacaksınız: işinizi büyütmek, işletmek değil.

Bir girişimcinin asıl işi şunlardır;

potansiyel müşteriler oluşturmak,

Basitçe söylemek gerekirse, şirketi yönetmekle zaman geçirmek için değil, şirketi büyütmekle meşgul olmalılar. Başkan Yardımcınız, asistanınız veya 2. kişi bu şeyleri yapabilir. Veya, bu görevleri yapmak için çalışanlarınızdan veya bağımsız yüklenicilerinizden küçük bir iş gücüne sahip olabilirsiniz. Girişimciyseniz ve küçük işletmenizde zorlanıyorsanız veya istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, işte size önerilerimiz;

Şu anda zamanınızı nasıl harcadığınızı değerlendirin.

Yapmanız gereken ilk şey, şu anda zamanınızı nasıl harcadığınızı değerlendirmektir. Gelecek hafta için her gün görevlerinizi takip edin. Ne yaptığınızı, ne zaman yaptığınızı ve ne kadar sürdüğünü yazın. Gelecek hafta için takviminizde herhangi bir değişiklik yapmayın. Haftanın sonunda, şu anda vaktinizi nasıl yönettiğiniz konusunda iyi bir fikriniz olacak. Bu gerçek bir göz açıcı olacak! Acil, ancak zorunlu olmayan işler için çok zaman harcadığınızı muhtemelen keşfedeceksiniz. İşinizi pazarlamak veya tanıtmak için çok az şey yaptığınızı bile keşfedebilirsiniz.

İşiniz Konusunda Nasıl Etkileyici Olursunuz? >>

Zamanınızın en az % 80’ini pazarlama, müşteri edinme ve satışa tahsis edin.

Şu anda zamanınızı nasıl yönettiğinizi öğrendikten sonra, bir şeyleri değiştirmeniz gerekir.

Şu anda zamanınızı nasıl yönettiğinizi öğrendikten sonra, bir şeyleri değiştirmeniz gerekir. Zamanınızın en az% 80’ini aşağıdaki görevlere harcamanızı tavsiye ederiz: potansiyel müşteriler üretmek, yeni müşteriler edinmek, satışları artırmak, takip etmek ve işinizi daha karlı hale getirmenin yollarını aramak. Diğer tüm görevler başkasına devredilmeli veya üretken olmayan saatlerde yapılmalıdır.

Tüm diğer görevleri temsil edin.

Bu önceki adımla el ele gider. Temsilci olmayı ve dış kaynak kullanımını öğrenmelisiniz. Çoğu küçük işletme sahibi bu alanda mücadele eder. Önemli olmayan işlerin çoğunu yapmak için bir çalışanı veya tercihen bağımsız bir kurumu kiralamanızı öneririz. Her ne kadar şu anda bu size biraz paraya mal olsa da, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar ve zamanınızı boşaltır (en değerli varlığınız), böylece 2. adımda tanımlanan görevler üzerinde çalışabilirsiniz.

Güçlü Bir Başlangıç Ekibi Oluşturmak >>

Her gün için 1-2 amaç belirleyin.

Her gün 1-2 büyük hedef belirlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Her gün 1-2 büyük hedef belirlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bir kez daha, bu hedefler işinizi büyüten alanlara odaklanmalıdır! Her gün devasa bir “yapılacaklar” listesine ihtiyacınız yok ama odaklanmanız gereken bir şey var.

“Çok fazla şey yapmaya çalışırsan, çok üretken olmazsın. Asıl şeyi asıl şey olarak tut.”

Günlük gelişiminizi izleyin.

Her gün ilerlemenizi izlemeniz gerekir. Gün için sonuçlarınızı, kendiniz için belirlediğiniz hedeflerle karşılaştırmanız gerekir. Bunu ayrıca aylık, üç aylık ve yıllık olarak yapmalısınız. Mücadele ettiğiniz alanları bulursanız, iyileştirmenin yollarını da bulun. Her gün vaktinizi yönetmek ve üretken olmak için biraz daha iyi olmaya çalışın.

Son düşünceler

İşiniz büyük bir başarı yolunda olsun ya da kapatmanın eşiğinde olsun, her zaman gelişebilirsiniz! Girişimci olarak kova seninle dolar. Sonuçta, şirketi büyütmek sizin işiniz. Küçük işletmelerinizi geliştirmenin en hızlı yolu, girişimcinin asıl rolünü öğrenmek ve sonra işinizde çalışmak yerine işinize çalışmak için zamanınızı, enerjinizi ve paranızı odaklamaktır.

Tüm zorunlu olmayan görevleri bir ekip üyesine devredin. Veya bu işleri para kazanma faaliyetlerini yaptıktan SONRA yapın. Tüm zamanınızı katları süpürmek, telefona cevap vermek, envanter sipariş etmek, YouTube veya Facebook’ta gezinmek ya da bir işletmeyi yürütmek için gereken diğer faaliyetlerden herhangi birini harcamakla vakit kaybetmeden işiniz bitecek!

Daha Hızlı Satış Yapmanın 6 İlkesi >>

Bir ebeveynin bir çocuk için yapabileceği en güzel şeylerden biri, kendi işlerini çevrimiçi olarak kurmaya teşvik ederek onlara işletme ile ilgili temel bilgileri öğretmektir. Bir işletme kurmak, hatta küçük ölçekli bir işletme olmak, mükemmel bir öğrenme aracı ve daha büyük ve daha iyi şeyler için harika bir başlangıç olabilir. Girişimci bir eğitim alan çocukların kendine güvenen liderler olmaları ve yaşlandıkça başarılı bir yaşam sürmeleri muhtemeldir.

Ne yazık ki, girişimcilik çoğu okulda yaygın olarak öğretilen bir şey değildir. Bu yüzden çocuklar ya kendi başlarına grev yapmak zorundadırlar ya da şanslılarsa, bu ekstra adıma geçip onlara yardım etmek isteyen ebeveynleri vardır.

Çocukların kendi işlerini çevrimiçi (veya çevrimdışı) kurmalarına yardım etmek isteyen ebeveynler, yıllar boyunca çok büyük avantajlar elde edeceklerdir. Ve en iyi yanı, tüm süreç sadece eğlenceli değil, aynı zamanda ebeveyn-çocuk bağlarını güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Temel bilgilerden başlayın

İşletme türüne karar vermek, genellikle süreçteki ilk adımdır. Bazı durumlarda, çocuğun işin ne olması gerektiği hakkında çok özel fikirleri olacaktır, ancak diğerlerinde, o kadar emin olmayabilir. Önemli olan, çocuğa ilgi duyan bir şeyle ve büyüme potansiyeli olan bir şeyle gitmektir.

Çevrimiçi bir işletme kurmak, bir WordPress blogu oluşturmak ve birkaç bağlı kuruluş bağlantısı eklemek kadar basit olabilir veya satılacak ürünleri oluşturmak kadar etkili olabilir. Tabii ki, başka birçok seçenek de mevcut. İşletmeler, bireyin yapmak istediği kadar kişiselleştirilebilir.

Kazanılan faydalar

Çocukları kendi işlerini çevrimiçi olarak başlatmaya teşvik etmenin asıl yararı, deneyimin kendisinin güven duygusunu aşılamasına yardımcı olmasıdır. Kendine güven genellikle liderlik becerileri için bir numaralı gereklilik olarak kabul edilir. Buna ek olarak, belirli iş görevleri ve yönleriyle ilgili diğer avantajlar aşağıda tartışılmaktadır.

İş için hedef belirleme

İş, ister bağlı kuruluş satışlarına,  ister ürün yaratmaya dayanıyor olsun, hedefler koymak çocuğunuzun başarısının önemli bir parçasıdır. İş hedeflerine sahip olmak, çocukların hedefler belirlemek, onları başarmak için çalışmak ve nihai başarı arasında ilişki kurmasına yardımcı olur.

Satış ve diğer fırsatlar

Bir işletmeyi yürütmek, çoğu satışa dayanan büyüme fırsatları sağlar. Bu tür fırsatları tanımayı öğrenmek, yaşam boyu bir varlık olacaktır. Ürün ve hizmetlerin nasıl satılacağını ve finansal işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenmek, herkesin ihtiyaç duyduğu bir yaşam becerisidir. Çocuklara nasıl gelir elde edileceğini ve nasıl tasarruf edileceğini öğrenmede yardımcı olabilir.

“Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Pazarlama

Her girişimci pazarlama stratejilerinin yaratıcılık gerektirdiğini bilir. Çocukların kesinlikle yaratıcı oldukları biliniyor – bu konuda doğallar. Yaratıcı tekerleklerinin dönüp ne olduğunu görmelerine izin verin.

Hata yok

Her iş büyük başarı elde etmese de, gerçek bir çaba gösterildiğinde, hiçbir başarısızlığın olmadığı belirtilmelidir. Bir iş sahibi olmak beraberinde birçok zorluk getirir ve bununla birlikte işlerin planlandığı gibi gitmediği zamanları da vardır. Bu beklenen bir şey. Ebeveynler çocuklarına bu durumlardan ders almayı ve yeni bilgilerle ilerlemelerini öğretmelidir.

İletişim teknikleri

Çevrimiçi bir işletmeye sahip olmak, etkili iletişim tekniklerini uygulamak için mükemmel bir fırsat verir. Ebeveynler, gerektiğinde telefonla, yüz yüze ya da posta yoluyla iletişim kurmanın yanı sıra çevrimiçi içeriğe uygun yöntemler üzerinde çocuklarla çalışabilirler.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji” adlı içeriğimiz için>>

Başkalarına yardım etmek

Çoğu çevrimiçi işletme, başkalarına bir şekilde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaç, çocukların mütevazı olmanın ve bir işletme veya şirketin daha büyük nedenini görmenin önemli olduğunu görmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, bir işletmenin amacı sadece mal sahibine para kazanmak değildir; aynı zamanda diğer insanlara yardımcı olmaktır.

Çocuklar kendi işlerini geliştirirken, gurur ve öz değer duygusu hissederler; özgüvenleri artar. Bunlar, mutlu ve başarılı bağımsız, iyi ayarlanmış yetişkinler haline gelmek için büyüyen çocuklar halini alırlar.

Kendi işi olan çocuklar, bağımsız düşünürler. Cevaplar için başkalarına bakmazlar; çözüm bulmayı kendileri üstlenirler. Bu çocuklar yarının liderleridir.

Çocuklarınıza işler hakkında bir şey öğretiyor musunuz? Onları kendi işlerini kurmalarına teşvik eder misiniz? Buna katılmıyor musunuz ve çocuklara bu şekilde öğretmenin gerekli olduğunu düşünmüyor musunuz? Lütfen görüş ve düşüncelerinizi bize yorum yazarak bildirin!

Birçok insan bir işe başlamak ister. Ama herkes başlamaz. Sadece girişimci olmak isteyenlerin oranı her zaman bir işe başlayanların oranından daha yüksek olacaktır. Bunun basit nedeni, herkesin girişimcilik zorlukları için hazır olmamasıdır.

Yani, bir iş kurmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ama yapabilir misiniz? Girişimcilik hayatı için hazır olmadığınıza dair aşağıdaki işaretleri kontrol edin.

 1. Siparişleri takip etmeyi tercih edersiniz.

Dünya takipçilerden ve liderlerden oluşur. Sen hangisisin?

Hayatınızın geri kalanında rahat bir düzenleyici olmayı taahhüt ediyorsanız, belki de girişimcilik sizin için değildir. Öte yandan, bazı kararlar vermek ve bazı emirler vermek arzusu seğirmesi hissediyorsanız, bu girişimcilik kıvılcımı olabilir.

 1. Başka birinin hayalini gerçekleştirmek için çalışmayı tercih edersiniz.

İş adamı, yatırımcı ve hayırsever Farrah Gray şöyle yazdı:

“Kendi hayallerini kur, yoksa seni başkası kurmak için seni işe alır.” – Farrah Gray

Hangisini yapmayı tercih edersin?

Hayatınızı ve sıkı çalışmanızı bir başkasının rüyasına dökmekten memnun olabilirsiniz. Ve bu iyi. Birçok insan bu arayışta gerçek bir tatmin buluyor. Örneğin ebeveynler, çocuklarının hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olma isteği ile motive olurlar. Öğretmenler hayatlarını bir nesil öğrenciyi motive etmek ve zenginleştirmek için verir. Kar amacı gütmeyen kuruluş, ölmekte olan hayalleri yeniden alevlendirmek için vardır.

Başka birinin rüyasını büyütmek yanlış değildir. Ancak kendi hayalleriniz varsa, belki de başkalarının yerine getirmek için çalışmayı bırakmalısınız.

 1. Çok çalışmayı sevmiyorsanız hazır değilsinizdir.

Girişimcilik çok çalışmakla ilgilidir. Bu kararsızlık, güvensizlik, dengesizlik ve sınırda bulunan delilikle yüzleşmek gerekir. Bu konuda gerçekten hoş bir şey yok. Görünüşe göre ironik, sıkı çalışmalarda kesin bir tatmin var. İnsanlar zor iş için yaratılmışlardır ve zor işin kendi ödülü vardır.

“Akıllı çalış, sıkı değil” demek zor. Ama işte kaba gerçek: Akıllı ve sıkı çalışmalısınız. Girişimcilik bir püf noktası değildir. Kalp atışlarını zorlayan işlerle birleştirilmiş akıllı hilelerin bütünüdür. Bütün bu çalışkan olamayacaksanız,o zaman girişimcilik hayatı sizin için değildir.

“Girişimci Olarak Başarı Hedefleyenlere Çok Önemli 5 İpucu” adlı yazımız için >>

 1. Hayatınızdaki herkesle iyi geçinirsiniz.

Tüm insan ilişkileriniz hakkında hızlı bir ankete katılın. Kişiler arası problemleriz var mı? Bir ayrılık? Tartışma?

Yok hayır? Yok? Tamam, anlaşıldı. Muhtemelen bir girişimci değilsin.

Görünüşe göre, girişimciler göründüğü kadar geniş sırıtan, sevindirici sosyalistlerden oluşmaz.Girişimciler dış sosyal davranışların ve kültürel normların dışına yönelirler.

Fortune dergisi bu kavrayışa şöyle yer verdi:

“Gelecekteki girişimcileri gençlerle dolu bir odada mı bulmak istiyorsunuz? Zaman zaman kuralları çiğnemeyi seven çocukları arayın.”

Bu girişimcilerin endüstrileri rahatsız eden, statükoya karşı mücadele eden ve iyi bir devrime yol açan sektörler olduğunun farkına varmanız anlamlıdır.

PsychCentral, “Yeni araştırmalar, girişimciler arasında çocukluk çağında bir antisosyal eğilimleri olanlardan çıkıyor” dedi.

Öyleyse, bazen inek, sıkıcı veya kaba olarak etiketlendiyseniz, terlemeyin. Bunun yerine, yapman gerekeni yapın ve bir iki iş başlatın.

 1. Dünyadaki her şeyin iyi olduğunu görüyorsunuz.

Kötümser veya iyimser ikilemi bir an için bir kenara itmek gerekir, etrafınızdaki dünyayı nasıl görüyorsunuz? Her şey yolunda mı, yoksa iyileştirmeyi kullanabilecek birkaç şey var mı? Bakış açınız girişimcilik eğilimlerinizin bir işaretidir. Girişimciler, düzeltilmesi gereken şeyleri görüyorlar. Değişmesi gereken trendleri görüyorlar. Henüz mükemmel olmayan bir dünya görüyorlar.

ABD Bugün “Seri girişimciler düzeltmek için yeni sorunlar buluyorlar” dedi, çünkü dürüst olalım, dünyada düzeltilmesi gereken çok şey var.

Elon Musk, dünyayı tamir etmek isteyen biriydi. Çevrimiçi ödeme yöntemlerinden memnun değildi. Bu yüzden PayPal’ı başlattı. Uzay araştırmalarındaki boşluktan memnun değildi. SpaceX’e başladı. Geleneksel enerji yöntemlerine güvenirken bir sorun gördü. SolarCity, Tesla Energy, Hyperloop ve Tesla Motors’a merhaba deyin.

Dünyaya bak. Ne görüyorsun? Değişiklik gerekli değil mi? Bu durumda, muhtemelen bir işletme başlatmak için acil bir ihtiyaç görmüyorsunuz.

Ancak çözülmesi gereken problemler ve icat edilmesi gereken çözümler görüyorsanız, aramayı girişimcilik olarak düşünün.

“Girişimciler Satış Korkusunu Nasıl Yenebilir? ” adlı yazımız için >>

 1. Kendinizi ana akım hissedersiniz.

Girişimcilik karşı-kültüreldir, çünkü çağdaş toplum risk almayı engelleme eğilimindedir. Korumayı ilerleme ile birleştiriyoruz. Kültürel “biz” kapalı ortamlarda, güvenli kararlarda, sağlam yatırımlarda, risksiz varlıklarda ve üzerimize sıcak kahve dökmeyen kaplarda onaylayarak gülümsüyoruz.

Bunların hepsi güzel şeyler. Ancak dürüstlük anlarda, bazı yaşam risklerinin gerekli ve iyi olduğunu biliyoruz. Güvenlik ile ilgili ana saplantı, doğal ve sağlıklı risk yaşamını inkar etme eğilimindeyiz.

Muhtemelen ana akım kültürün mevcut haliyle yüzen kişi, belki de girişimcilik arayışları için en seçkin kişi değildir. Apple’ı “Farklı Düşün” reklamları meşhur yaptı:

İşte çılgın olanlara. Uyumsuzlar. İsyancılar. Baş belası olanlar.Her şeyi farklı görenler kurallara düşkün değillerdir. Ve statükoya saygı duymuyorlar. Onları alıntılayabilir, onlarla aynı fikirde olmayabilir, onları yüceltebilir veya onlara karşı hareket edebilirsiniz. Yapamayacağın tek şey onları görmezden gelmek. Çünkü bir şeyleri değiştiriyorlar, insanlığı ileri itiyorlar. Bazıları onları deli olanlar olarak görse de, biz dahiyi görüyoruz. Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar delice olan insanlar bunu yapanlardır.

Sonuç

Girişimciliğin niteliklerini saf istekle, hastalık düzeyde bir alışkanlıkla ve yoğun arzu yoluyla geliştirebilirsiniz.

Hiçbir şeyin rüyanızı yaşama biçimine girmesine izin vermeyin. Ne düşünüyorsunuz? Girişimcilik için hazır mısınız?

“İlk adım, yola çıkmaktır.”

2000 yılında Elazığ’da doğan Alp Onur, Lookater’in kurucusudur. Geliştirmiş olduğu Alzheimer Çipi Looky ile Türkiye’yi uluslararası bir çok bilim yarışmasında temsil etmiştir.

Yaptığı çalışma ile lise döneminde 506 kez ulusal basında ve 4 defa da TV yayınlarında yer almıştır.

“Necozsem.com”un kurucu ortağı olan Alp Onur, Türkiye’ye ilham veren 5 genç arasında gösterilmektedir. TEDx konferansındaki konuşmasını gelin birlikte izleyelim;

Girişimciler satış korkusunu nasıl ele alabilir? İş içerisinde yüksek başarısızlık oranını artıran gizli bir salgın olabilir: satış yapmaktan nefret edenler.

Julie Steelman, bir kitabında, “İhtiyacınız olan her şeyi yapın ve istediğiniz satışı alın.” demektedir. Özellikle de kadınların, satmak ve müşteri bulmak için ciddi manada isteksiz olduğunu söylüyor. Ya iş istemekten korkuyorlar ya da satıştan nefret ediyorlar. Peki, girişimciler satış yapma konusundaki isteksizliklerini nasıl aşabilirler? İşte Steelman’dan beş ipucu;

Sohbet edin.

Steelman, sürekli konuştuğumuzdan bahsediyor. Gerekli gereksiz her şeyi anlatıyoruz. Fakat insanlar neden bir süre sonra bizimle konuşmayı bırakıyor? Müşterinizle de iyi bir arkadaşınızla yaptığınız gibi ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında konuşmanız yeterli olacaktır.

İlham verici ve yürekten olun.

İşletmenize başlamanıza neden olan kendi “vov” anınızı hatırlayın ve inancınızı müşterilerinize sunduğunuzdan emin olun.

Yaygın hatalardan kaçının.

Steelman;

Bunun yerine, onları dinlemeli, satış işlemini keyifli hale getirmeli ve kişinin ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğine odaklanmalısın.

“Sıcak” aramalar yapın.

Bir müşteri adayını aramadan önce, kişi üzerinde biraz araştırma yapın ve her ikisiyle de ilgili olabilecek bir şey bulun. Ürün veya hizmetlerinizin nasıl yardımcı olacağını tartışan, en büyük zorlukları olarak bilgi edindiğiniz noktalara dayanarak bir açılış çizgisi oluşturun.

İtirazların üstesinden gelin.

Müşteriyi satın almayı engelleyen şeyin ne olduğunu ve bu itirazları kaldırmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Yalnızca ürün veya hizmetlerinin ne kadar güzel olduğunu düşündüklerine odaklanan girişimciler, satışları önleyen engelleri belirlemek için daha fazla zaman harcamalıdır.

“10 Adımda Satışlarınızı Arttırın” makalemiz için >>

İpuçlarınız:

Bir oyun planın var. Bu ay ve bu yıl ürünlerinizi ve hizmetlerinizi nasıl pazarlayacaksınız? Aylık kişi başı sosyal medya  veya televizyon reklamları olsun, ne kadar ve ne tür bir pazarlama yapacağınıza ve buna ne kadar bağlı kalacağınıza dair taahhütte bulunun.

Pasif pazarlamayı hızlandırın. İşletmenizin web sitesi, anahtar arama terimleriniz için en azından yerel pazarınız için Google aramasının en üstünde yer alıyor mu? Değilse, sıralamalarınızı iyileştirmek için bir webmaster veya arama motoru optimizasyonu uzmanıyla çalışın. Ayrıca, kişilerin blogunuza veya bülteninize abone olmalarının net bir yolu olduğundan emin olun veya sitenize geldiklerinde şirketle bağlantı kurun. Sitenizdeki her sayfanın, müşterilerden yapmasını ve potansiyel müşterilerin diğer seçenekleri kaldırmasını istemesi için tercih etmesini istediğiniz eylemin netleşmesini istediğiniz tek şeyi seçin.

Sosyal medya varlığınızı en üst düzeye çıkarın. Profillerinizi Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde tamamlayın ve müşterilerin iş türünüzü bulmak için kullandıkları anahtar kelimelerle dolu olduklarından emin olun. Burada küçük bir çalışma,  size daha fazla müşteri gelebilir.

Satmaktan nefret mi ediyorsunuz? Bize işinizde satışlara nasıl yaklaştığınızı söyleyin.

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, girişimci olarak mükemmel olmak istiyorsanız, geçerli olan bazı temel ilkeler vardır. Küresel bir eğitim organizasyonuna sahip olun veya doğrudan satış şirketi sahibi, hayat boyu girişimci veya hevesli bir ağ kurucusu CEO’su olun, en kararlı iş adamlarının bile tüm potansiyellerine ulaşmalarını engelleyebilecek tuzaklar vardır. Müreffeh bir gelecek planlamanıza yardımcı olmak için, işte girişimcilik başarısı için en iyi ipuçları;

 1. Aşk ile yap!

Elinden gelenin en iyisini yapmak için, aşık olmalısınız. Hayır, geleneksel anlamda değil, bir kişiyle değil, çalışmanızla aşık olmalısınız. Yolculuğunuza girişimci olarak başlamadan önce, yapmak konusunda tutkulu olduğunuz bir şey bulmak önemlidir. Doğrudan satışa aşık olmuş olabilirsiniz. Her gün bu alanda çalışmak ve bu mükemmel olmak istiyorsanız, bu birincil öneme sahiptir.

Yaptığınız şeye inanıyorsanız, girişiminizi yerden kurtarmak için ihtiyaç duyduğunuz motivasyon ve enerjiyi sağlamanın kesin bir yoludur aşık olmak. Tabii ki, yine de bu iş olacak, ama bu iş sadece sizin için, başkasının rüyası değil, sizin için kişisel olarak bir şey ifade ediyor.

 1. Gerçekçi ol!

Gerçekten mükemmel olmak için, davranışlarınızın bütünlüğü ve şeffaf olması hayati önem taşır – gerçek olun! Sizden beklenenden daha fazlasını vermeniz ve insanlara değer katmanız önemlidir. Eğer iyi bir üne sahipseniz, sizden önce ve diğerleri de sizinle çalışmak ister – her şeyden önce insanlara iyi davranın!

Bir girişimci olarak başarınız diğerleri ile birlikte inşa edilecek – başarılı olmak için müşterilere, ortaklara, birlikte çalışacak insanlara ve sizi destekleyen insanlara ihtiyacınız var. Aslında başarıyı takım çalışmasından ayıramazsınız – girişimcilik takım sporudur ! Yalnız çok az şey yapabiliriz, ama birlikte çok şey yapabiliriz. Rahibe Teresa’nın bilge sözleriyle:

“Yapamayacağın şeyleri yapabilirim. Yapamadığım şeyleri yapabilirsin ve birlikte harika şeyler yapabiliriz. ”

 1. İş, iş, iş!

Tamam, bu çok açık gelebilir, ancak yine de söylemeye değer, çünkü bu girişimcilik başarınızı geliştireceğiniz temeldir – gerçekten zor işlerin yerini tutamazsınız! Ek olarak, örnek olarak liderlik yaparsanız, etrafınızdakiler de bağlılığınız için size saygı gösterecek ve ekibinizden istediklerinizin standardını belirleyecektir. Ancak, tek başına sıkı çalışmak başarıyı garanti etmez – siz de akıllıca çalışmalısınız!

Girişimcilerin Motivasyonlarını Her Gün Artırabilecek 7 Kolay Yol >>

Çabalarınızı gerçekten fark yaratan ve para kazandıran aktivitelere odaklamanız gerekiyor – zamanınızı dikkat dağıtmak için harcamayın. Bir plan yap ve ona bağlı kal – bu aynı zamanda sebat etmekle de ilgilidir. Steve Jobs bu konuda şöyle demiştir;

“Başarılı girişimcileri başarılı olmayanlardan ayıran şeylerin yaklaşık yarısının saf bir sebat olduğu konusunda ikna oldum.”

 1. Farklı düşün!

Bir girişimci olarak gerçekten başarılı olmak için vizyonunuz olmalıdır – daha büyük düşünün, daha iyi düşünün, daha akıllı düşünün, sınırsız düşünün. Her şey kutunun dışında düşünmek, yaratıcı olmak ve statükoyu bozmakla ilgilidir – değişimi kucaklamak ! Bazı belirsizliklerin olduğu ve daha önce gitmediğiniz yerlere, riskten kaçınmak ve güvenli bir şekilde oynamak yerine gitmeniz gerekir – girişimciler risk alır!

Bu nedenle, çözümler ve fırsatlar için konfor bölgesinin dışına bakmak üzere hazırlıklı olmanız gerekir. Bir düşünün, gezegendeki yedi milyardan fazla insanla, hangi fırsatlarla, daha geniş bir insan grubuyla iletişim kurarak ne kadar kazanç elde edersiniz?

“Başarıyı, ekip çalışmasından ayıramazsınız.”

 1. Becerilerini ve ağını geliştir!

Beceriler ve yeterlilik başarının anahtarıdır, bu yüzden bir girişimci olarak başarılı olmak istiyorsanız, öğrenebilmeniz ve öğrenmeye devam etmeniz zorunludur. Bu kuralla yaşamaya çalışın ve yapabildiğiniz zaman, değerli derslere kaydolmaya devam edin – mükemmel olmak için öğrenmeyi asla bırakmamalısınız.

Network Marketing’de Başarı Getiren 7 Beceri >>

Rekabetin yüksek olduğu bir pazarda, bu sizi kalabalıktan ayırır ve ilham verir. Daha önce de belirtildiği gibi, sizi para kazandıran faaliyetlere odaklanmak çok önemlidir ve bunlar her zaman yeteneklerinizle ilgilidir. Yani, eğitime zaman harcamak gerçekten bankadaki paradır – belki bugün değil, kesinlikle yarın.

Bir kursa katılmak için zaman bulmak zor görünse de, yoğun programınıza uygun esnek çevrimiçi seçenekler var. Ayrıca, becerilerinizi geliştirmek ve en iyisi olmak konusunda ciddiyseniz,bir akıl hocası edinin – bu başarının en hızlı yolu.

Becerilerinizi geliştirdikten sonra ışığınızı bir çalının altına gizlemeyin – insanlara yetkin olduğunuzu bildirin. Ağ kurma başarınızın anahtarıdır – mümkün olduğunca çok kişiyle konuşun ve başarılı olmak için yolda olacaksınız!

Küresel bir girişimcilik üzerine eğitim organizasyonu bulunan ve doğrudan satış şirketinin CEO’su olan Dan Andersson;

“Beni özetleyen bir şey varsa, tutkuyla insanların içindeki potansiyele inanmamdır. Başka birinin yaptığı her şeyi yapabilirsin. Temel olarak, siz ve diğer insanlar arasında hiçbir fark yoktur – donanım tamamen aynıdır – ihtiyacınız olan tek şey gizli potansiyeli ortaya çıkarmak için bir anahtardır. ”