Girişimciler Buraya! Elon Musk’ın 11 Sözünden Çıkarması Gereken Noktalar

Elon Musk - Şaşırtıcı başarısı Musk’un Steve Jobs, Howard Hughes, Henry Ford ve Bill Gates ile karşılaştırılmasına neden oldu.

Vizyon sahibi girişimci Elon Musk, PayPal’ın (PYPL), Tesla Motors’un (TSLA) ve SolarCity’nin (SCTY) kurucu ortağıdır. SpaceX’in kurucusudur. En son projesi ile tüm dünyanın odak noktası haline gelmiş mucit ve girişimci Musk, 2018 itibariyle Mars’a roket göndermiştir.

Birçok başarısız girişimi vardır ve bunların sonunda batmıştır. Batık haldeyken deyim yerindeyse vizyonuna tutunan Elon Musk, girişimciler için adeta bir fenomen haline gelmiştir. Şaşırtıcı başarısı Musk’un Steve Jobs, Howard Hughes, Henry Ford ve Bill Gates ile karşılaştırılmasına neden oldu.

Girişimciler Buraya! Elon Musk’ın 11 Sözünden Çıkarması Gereken Noktalar

Çoğunlukla zor bir çocukluğun ortasında Musk, acımasız bir iş disiplini (haftada 80 ila 100 saat çalıştığı biliniyor) ve inatçı tek görüşlü bir vizyon geliştirdi. O da çalışmak ve vizyonunun peşinden gitmek. Çağımızın en önemli girişimcilerinden olan Elon Musk’ın sözlerinden çıkarmamız gereken noktalara birlikte göz atalım;

Vizyon Nedir? >>

Her zaman bir şeyleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi düşünün ve kendinizi sorgulayın. – Elon Musk

Her zaman bir şeyleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi düşünün ve kendinizi sorgulayın. - Elon Musk

Bir işi yaparken “ben denedim, olmadı” demek, her zaman kolayına kaçmaktır. Aynı zamanda “elimden gelen bu” demek de farklı değildir. İnsan her zaman daha iyisini yapabilir. Her zaman…

Yap ya da öl ama asla pes etme. – Elon Musk

Başarılı insanlarla sıradan insanların en büyük farkı bu felsefedir. Bir hedef koyduktan sonra ona bakış açımız bu şekilde olmadığı sürece işimiz çok zor. Çünkü bırakmak her zaman en kolayıdır.

İyi fikirler, artık delice olmadıkları ana kadar delicedir. – Elon Musk

Güzel bir fikriniz olduğu zaman, insanların sizi desteklemesini sakın beklemeyin. Çünkü destek olmak yerine size hep “nasıl olmayacağı, nasıl yapamayacağınız” konusunda uzun uzun konferanslar vereceklerdir. Ne zamana kadar? Siz onu yapıncaya kadar…

Fikirlerinizi Veya Tutkunuzu Başarılı Bir İşe Nasıl Dönüştürürsünüz? >>

Üniversitedeyken hep, dünyayı değiştirecek şeylerin içinde olmak istedim. – Elon Musk 

Network Okulu Elon Musk Sözleri

Başarılı insanları başarılı yapan şey, doğuştan gelen yetenekleri değildir; vizyonları sayesinde yeteneklerini sürekli geliştirme çabasıdır. Çok çalışmalarıdır.

Yalnızca tarihte bir iz bırakmak için çalışmıyorum. Mars’ta ölmek istiyorum. – Elon Musk

Sadece yapmanız gerekeni yapın. Emin olduğunuz şeyi sadece yapın, başarıyı düşünmeyin, başarı zaten size gelecek. Ne zaman? Siz o işte iyi olunca. Şu sözü hep hatırlayın;

“Hedefinizi yıldıza koyun; en kötü aya düşersiniz.”

Bir şeyler yapabilmek için yeterince hırslı olmalısınız. Yoksa sadece kendinizi yıpratırsınız. – Elon Musk

Bir işi yapmayı kafaya koyduktan sonra, bütün gücünüzle, odağınızla o işe yüklenmelisiniz. İşinizi sürekli geri plana atmanız, sadece sizin vaktinizi çalacaktır. Kendinize bunu yapmayın.

Dikkatiniz Çok Mu Dağılıyor? >>

Bir şey yeterince önemli olduğu zaman, koşulların sizin lehinizde olup olmadığına bakmazsınız. – Elon Musk

Elon Musk Sözleri - Bir şey yeterince önemli olduğu zaman, koşulların sizin lehinizde olup olmadığına bakmazsınız. - Elon Musk

Gerçekler hala gözünüzü korkutuyorsa, demek ki hedefiniz yeterince büyük değil. Sizin için olmazsa olmaz olan şey ne? Hayaliniz ne? Hayatınızda son 1 ayınızı yaşadığınızı düşünün; “ona ulaşmadan ölmek istemiyorum” dediğiniz şeyi hedefiniz haline getirin.

Girişimcilerin Elon Musk’tan Öğrenecekleri 8 Ders >>

Bazı insanlar değişimi sevmezler. Ancak değişimi kucaklamalısınız. Kucaklamamanız yıkım demektir! -Elon Musk

Değişmeyen tek şey, değişimdir. “Ben böyleyim. Ben değişmem.” Diyen insanlarla dolu tarihin derinlikleri. Ve hiçbiri hatırlanmıyor. Değişime direnen kişi sönüp gitmeye mahkumdur.

Bir şeyi söylüyorum ve söylediklerim gerçekleşiyor. Her zaman tahmin ettiğim zamanda olmuyor tabii, ancak gerçekleşiyor. – Elon Musk

Düşündükleriniz, söyledikleriniz ve yaptıklarınız aynı doğrultuda olduğu zaman hedefinize net olarak ulaşacaksınız. Belki erken, belki geç… Ama eninde sonunda ulaşacaksınız. Çünkü bu bir yolculuk gibi; yolda yağmur yağabilir, sel oluşabilir, aracımız arıza yapabilir… Ama hedefinize ulaşmayı kafanıza koymuşsanız, ona ulaşacaksınız.

Düşünce Değişimi Zamanı >>

Haftada en az 80 veya 100 saat çalışın. Böylece başarı oranınızı geliştirin. Diğer insanlar haftada 40 saat çalışıyorsa onların 1 senede yaptığı şeyi siz 4 ayda yapacaksınız. – Elon Musk

Elon Musk - Haftada en az 80 veya 100 saat çalışın. Böylece başarı oranınızı geliştirin.

Sıradan insanların yaptıklarını yapmak; onlar kadar çalışmak, onlar gibi yaşamak seni başarıya ulaştırmayacak. Düşüncelerinin sınırlarını yıkarak hareket etmeye başlamalısın. Kapasiteni zorladıkça, aslında ne kadar az çabaladığının farkına varacaksın.

Başarısız olmak da seçeneklerimizden biri. Başarısız olmadıysanız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz. – Elon Musk

Bir işe başladığınız zaman, sonuçların arasında yapamamak da var. Bu normal bir şey.  Lakin devam ettiğiniz sürece başarıyı da yakalayabilirsiniz. Lakin hiç hareket etmeyen biri, hiçbir şey kazanamaz.

Dünyanın En Genç Milyarderinden Altın Değerinde 20 Söz >>

Kaynak; Wikipedia