Girişimcilik İçin Hazır Olmadığının 6 İşareti

Sadece girişimci olmak isteyenlerin oranı her zaman bir işe başlayanların oranından daha yüksek olacaktır.

Birçok insan bir işe başlamak ister. Ama herkes başlamaz. Sadece girişimci olmak isteyenlerin oranı her zaman bir işe başlayanların oranından daha yüksek olacaktır. Bunun basit nedeni, herkesin girişimcilik zorlukları için hazır olmamasıdır.

Yani, bir iş kurmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ama yapabilir misiniz? Girişimcilik hayatı için hazır olmadığınıza dair aşağıdaki işaretleri kontrol edin.

  1. Siparişleri takip etmeyi tercih edersiniz.

Dünya takipçilerden ve liderlerden oluşur. Sen hangisisin?

Hayatınızın geri kalanında rahat bir düzenleyici olmayı taahhüt ediyorsanız, belki de girişimcilik sizin için değildir. Öte yandan, bazı kararlar vermek ve bazı emirler vermek arzusu seğirmesi hissediyorsanız, bu girişimcilik kıvılcımı olabilir.

  1. Başka birinin hayalini gerçekleştirmek için çalışmayı tercih edersiniz.

İş adamı, yatırımcı ve hayırsever Farrah Gray şöyle yazdı:

“Kendi hayallerini kur, yoksa seni başkası kurmak için seni işe alır.” – Farrah Gray

Hangisini yapmayı tercih edersin?

Hayatınızı ve sıkı çalışmanızı bir başkasının rüyasına dökmekten memnun olabilirsiniz. Ve bu iyi. Birçok insan bu arayışta gerçek bir tatmin buluyor. Örneğin ebeveynler, çocuklarının hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olma isteği ile motive olurlar. Öğretmenler hayatlarını bir nesil öğrenciyi motive etmek ve zenginleştirmek için verir. Kar amacı gütmeyen kuruluş, ölmekte olan hayalleri yeniden alevlendirmek için vardır.

Başka birinin rüyasını büyütmek yanlış değildir. Ancak kendi hayalleriniz varsa, belki de başkalarının yerine getirmek için çalışmayı bırakmalısınız.

  1. Çok çalışmayı sevmiyorsanız hazır değilsinizdir.

Girişimcilik çok çalışmakla ilgilidir. Bu kararsızlık, güvensizlik, dengesizlik ve sınırda bulunan delilikle yüzleşmek gerekir. Bu konuda gerçekten hoş bir şey yok. Görünüşe göre ironik, sıkı çalışmalarda kesin bir tatmin var. İnsanlar zor iş için yaratılmışlardır ve zor işin kendi ödülü vardır.

“Akıllı çalış, sıkı değil” demek zor. Ama işte kaba gerçek: Akıllı ve sıkı çalışmalısınız. Girişimcilik bir püf noktası değildir. Kalp atışlarını zorlayan işlerle birleştirilmiş akıllı hilelerin bütünüdür. Bütün bu çalışkan olamayacaksanız,o zaman girişimcilik hayatı sizin için değildir.

“Girişimci Olarak Başarı Hedefleyenlere Çok Önemli 5 İpucu” adlı yazımız için >>

  1. Hayatınızdaki herkesle iyi geçinirsiniz.

Tüm insan ilişkileriniz hakkında hızlı bir ankete katılın. Kişiler arası problemleriz var mı? Bir ayrılık? Tartışma?

Yok hayır? Yok? Tamam, anlaşıldı. Muhtemelen bir girişimci değilsin.

Görünüşe göre, girişimciler göründüğü kadar geniş sırıtan, sevindirici sosyalistlerden oluşmaz.Girişimciler dış sosyal davranışların ve kültürel normların dışına yönelirler.

Fortune dergisi bu kavrayışa şöyle yer verdi:

“Gelecekteki girişimcileri gençlerle dolu bir odada mı bulmak istiyorsunuz? Zaman zaman kuralları çiğnemeyi seven çocukları arayın.”

Bu girişimcilerin endüstrileri rahatsız eden, statükoya karşı mücadele eden ve iyi bir devrime yol açan sektörler olduğunun farkına varmanız anlamlıdır.

PsychCentral, “Yeni araştırmalar, girişimciler arasında çocukluk çağında bir antisosyal eğilimleri olanlardan çıkıyor” dedi.

Öyleyse, bazen inek, sıkıcı veya kaba olarak etiketlendiyseniz, terlemeyin. Bunun yerine, yapman gerekeni yapın ve bir iki iş başlatın.

  1. Dünyadaki her şeyin iyi olduğunu görüyorsunuz.

Kötümser veya iyimser ikilemi bir an için bir kenara itmek gerekir, etrafınızdaki dünyayı nasıl görüyorsunuz? Her şey yolunda mı, yoksa iyileştirmeyi kullanabilecek birkaç şey var mı? Bakış açınız girişimcilik eğilimlerinizin bir işaretidir. Girişimciler, düzeltilmesi gereken şeyleri görüyorlar. Değişmesi gereken trendleri görüyorlar. Henüz mükemmel olmayan bir dünya görüyorlar.

ABD Bugün “Seri girişimciler düzeltmek için yeni sorunlar buluyorlar” dedi, çünkü dürüst olalım, dünyada düzeltilmesi gereken çok şey var.

Elon Musk, dünyayı tamir etmek isteyen biriydi. Çevrimiçi ödeme yöntemlerinden memnun değildi. Bu yüzden PayPal’ı başlattı. Uzay araştırmalarındaki boşluktan memnun değildi. SpaceX’e başladı. Geleneksel enerji yöntemlerine güvenirken bir sorun gördü. SolarCity, Tesla Energy, Hyperloop ve Tesla Motors’a merhaba deyin.

Dünyaya bak. Ne görüyorsun? Değişiklik gerekli değil mi? Bu durumda, muhtemelen bir işletme başlatmak için acil bir ihtiyaç görmüyorsunuz.

Ancak çözülmesi gereken problemler ve icat edilmesi gereken çözümler görüyorsanız, aramayı girişimcilik olarak düşünün.

“Girişimciler Satış Korkusunu Nasıl Yenebilir? ” adlı yazımız için >>

  1. Kendinizi ana akım hissedersiniz.

Girişimcilik karşı-kültüreldir, çünkü çağdaş toplum risk almayı engelleme eğilimindedir. Korumayı ilerleme ile birleştiriyoruz. Kültürel “biz” kapalı ortamlarda, güvenli kararlarda, sağlam yatırımlarda, risksiz varlıklarda ve üzerimize sıcak kahve dökmeyen kaplarda onaylayarak gülümsüyoruz.

Bunların hepsi güzel şeyler. Ancak dürüstlük anlarda, bazı yaşam risklerinin gerekli ve iyi olduğunu biliyoruz. Güvenlik ile ilgili ana saplantı, doğal ve sağlıklı risk yaşamını inkar etme eğilimindeyiz.

Muhtemelen ana akım kültürün mevcut haliyle yüzen kişi, belki de girişimcilik arayışları için en seçkin kişi değildir. Apple’ı “Farklı Düşün” reklamları meşhur yaptı:

İşte çılgın olanlara. Uyumsuzlar. İsyancılar. Baş belası olanlar.Her şeyi farklı görenler kurallara düşkün değillerdir. Ve statükoya saygı duymuyorlar. Onları alıntılayabilir, onlarla aynı fikirde olmayabilir, onları yüceltebilir veya onlara karşı hareket edebilirsiniz. Yapamayacağın tek şey onları görmezden gelmek. Çünkü bir şeyleri değiştiriyorlar, insanlığı ileri itiyorlar. Bazıları onları deli olanlar olarak görse de, biz dahiyi görüyoruz. Çünkü dünyayı değiştirebileceklerini düşünecek kadar delice olan insanlar bunu yapanlardır.

Sonuç

Girişimciliğin niteliklerini saf istekle, hastalık düzeyde bir alışkanlıkla ve yoğun arzu yoluyla geliştirebilirsiniz.

Hiçbir şeyin rüyanızı yaşama biçimine girmesine izin vermeyin. Ne düşünüyorsunuz? Girişimcilik için hazır mısınız?