Girişimcilik Fırsatlarını Nasıl Görebilirsiniz?

Girişimcilik fırsatları yakalamak, çoğu insan tarafından imkansızmış gibi görünmektedir.

Etrafınızdaki girişimcilik fırsatlarını nasıl görebilirsiniz? Girişimcilik fırsatları nasıl yakalanır? Etrafınızdaki sorunlara odaklanmak, başarılı bir girişimci olmanızı sağlar mı? Eğer bu sorular sizin de aklınıza gelmişse ve cevaplar arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Girişimcilik fırsatları yakalamak, çoğu insan tarafından imkansızmış gibi görünmektedir. Görünmeyen sihirli bir değneğin, girişim başlatan insanlara yardım ettiğini düşünüyorlar. Bu nedenle etraflarını gözlemlemekten, sorunları irdelemekten hemen vazgeçiyorlar. Ancak bu göründüğü kadar zor olmayabilir. Peki nasıl? Çevrenizdeki girişimcilik fırsatlarını görmeniz için 8 önemli nokta bulunmaktadır.

Duygusal Zeka Nedir? >>

Girişimcilik Fırsatlarını Nasıl Görebilirsiniz?

Girişimcilik fırsatları, hayatın her alanını kapsıyor olabilir. İllaki Facebook, YouTube, Twitter gibi sosyal medya araçları bulmamıza gerek yok. Arabayı ve tekerleğini tekrardan icat etmemiz de gerekmez. Hayata dair herhangi bir problemi çözmek bile bize kendi işimizi kurmak için bir fırsat sunabilir. Ömrünüzün geri kalanında daha kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz. Bunlar için ne yapmalıyız peki?

Kendinize boş zaman yaratın

Özellikle sosyal medya, insanların boş zamanlarını almak konusunda ustadır.

Girişimcilik fırsatlarını görebilmek için sizin bir farkındalık oluşturmanız gerekmektedir. Nasıl yani? Şu an hayatımızda düşünmeye vakit dahi bulamıyoruz. Düşünmeye vaktiniz yokken nasıl olur da bir fikir bulabilirsiniz ki? Bulamazsınız. Çünkü fırsatları görmek için boşta değilsin.

Özellikle sosyal medya, insanların boş zamanlarını almak konusunda ustadır. İnsan dürtülerini analiz etme konusunda arşa çıkmış olan sosyal medya, sizin çevrenizden kopmanızdaki en büyük etkendir diyebiliriz. Sosyal medya (Instagram, Facebook, Twitter vb) kendisini o kadar iyi kullanıyor ki, başka insanlar sizin orada vakit geçirmeniz için, size her şeyi sunuyorlar. Aslında kendi fırsatlarını bize sunmuşlar, biz kabul etmişiz ve içinden çıkamıyoruz.

Bu nedenle yapılacak olan ilk şey, kendinize boş zaman yaratmaktır. Telefonunuzu sessize alın ve boş boş tavana bakın. Boş boş tavana bakmak sizin yaratıcılık yeteneklerinizi geliştirmeniz için sorgulama yapmanızı sağlar. Size yararlı şeyleri araştırmanız için olanak sağlar.

Kişisel Gelişim İçin Film Önerileri >>

Çevrenize odaklanın

Girişimcilik fırsatlarını görebilmek için, önce boş zaman yaratacağız dedik. Bu boş zaman, yolda, serviste giderken de oluşturulması gerekir. Etrafınızda neler olup bitiyor? İnsanlarla muhabbet edin. Onlarla sorunlar hakkında konuşun. Eğer böyle arkadaşlıklarınız yoksa, hemen yeni bir networking oluşturun.

Anlamlı Karikatürler – Yapmak İstediklerine Odaklan >>

Dikkatinizi artırın

Çevrenize odaklandıktan sonra, girişimcilik fırsatları için üçüncü yapacağız şey dikkatinizi artırmaktır.

Çevrenize odaklandıktan sonra, girişimcilik fırsatları için üçüncü yapacağız şey dikkatinizi artırmaktır. Eğer işinize sabah 6’da kalkıp mutlu mesut gitmiyorsanız, bir an önce buna kafa yormalısınız. Etrafınıza, çevrenize bir bakın. İnsanlar nelerden hoşnut, nelerden hoşnutsuz? Nasıl davranıyorlar, ne düşünüyorlar?

Her şeyi sorgulamaya başlayın

Girişimcilik fırsatları için, soru sormak çok önemlidir. Hayatınızı sorgulamak, yaptığınız işi sorgulamak, problemleri sorgulamak size inanılmaz bir bakış açısı verecektir. Farkındalık oluşturmak istiyorsanız, soru sormaya başlayın. Doğru soruları sorarak hayatınıza yön verebilirsiniz. Doğru soruları sormak için de soru sormaya başlayın.

Başarının Anahtarı! >>

Karar verin

Girişimcilik fırsatları sizin hayatınızda doğru anı beklemezler.

Girişimcilik fırsatları sizin hayatınızda doğru anı beklemezler. Eğer fırsatları görmeye başladıysanız, hemen yapabileceğiniz en iyi fırsatı yapmaya karar verin. Bunlar üzerinde çalışmaya başlayın. Sürekli düşünmek sizi hiçbir yere götürmeyecektir. Eğer yüzmeyi öğrenmek istiyorsanız, sürekli kıyıda dolaşmak size bir şey katmayacaktır. Denize girmeniz gerekir.

Öngörmeye çalışın

Karar verdikten sonra bir düşünün. İşinizi nereye kadar götürebilirsiniz? İleride sizi neler bekliyor olabilir? Tabii ki bu sorulara net cevap bulamayacaksınız. Ancak sizin kendinize bir vizyon edinmenizi sağlayacaktır. Ya da kendinize bir vizyon oluşturmak için bakış açısı geliştirecektir.

Daha Önce Hiç Duymadığınız 29 İş Fırsatı >>

 Deneyin ve test edin

Girişimcilik fırsatı için önemli noktalardan biri de projenizin tamamlanmasını beklememektir.

Girişimcilik fırsatı için önemli noktalardan biri de projenizin tamamlanmasını beklememektir. Belli bir doygunluğa ulaştıktan sonra hemen fikrinizi çevrenize açmaya başlayın. İnsanların kullanımına sunun. Sizin fikirlerinizi şekillendirmeniz açısından, insanlar geri bildirimlerde bulunacaklardır. Tek başınıza belki aylarca araştırıp, bulacağınız bir konuyu, insanların geri bildirimleri ile hemen şekillendirebilirsiniz.

Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin 15 İlham Verici Fikir >>

Hemen harekete geçin

Ünlü yazar Brian Tracy “Ye O Kurbağayı” adlı eserinde harekete geçmek ve başarılı bir girişimci olmak için çok önemli bir noktaya değinmiştir. “Dünya, birileri gelsin de beni, istediğim türden bir insan olmam için motive etsin diyen insanlarla dolu. Bu insanlar otobüs geçmeyen bir durakta, otobüs bekleyenlerdir. Sorun şu ki, o insanlar asla gelmeyecekler.” 

Buradan da anlaşılacağı üzere, bir fikriniz varsa hemen harekete geçin. Hemen işe koyulun. Motivasyonunuzun gelmesini beklemeyin. Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız hep yolda olmalısınız. Bu yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacaktır.

Girişimcilik fırsatlarını nasıl görebileceğiniz konusundaki yazımızı okudunuz. Sizin bu konudaki fikirleriniz nelerdir? Bizlere aşağıdaki yorum kısmından düşüncelerinizi iletebilirsiniz. Bol kazançlar…

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak >>

Kaynak; Forbes