Sabır, insanların ilk değiştirmek istedikleri, kendilerini yetersiz gördükleri bir özelliktir. Daha sabırlı olmak için gereken teknikleri öğrenmek hayatımızın her alanında bize yardımcı olacaktır. Her zaman hayatınızda sabır sanatını uygulamak için mücadele etmiş olabilirsiniz. Sabırlı olduğunuzda her zaman daha iyi bir sonuç alabileceğinizi bilmenize rağmen bazen sabrı elden bıraktığınız zamanlar da elbette olmuştur.

Sabırlı olmak, uygulanması oldukça basit bir konsepttir. Ancak bazı nedenlerden dolayı, uygulamaya koymak çok zor olabilir.Sabırlı olmak, yaşamın size fırlattığı eğrileri daha iyi yönetmenize yardımcı olur. Sabır aynı zamanda sakinlik, iyimserlik, umut ve yaşamınıza güven getirir.

“Sabır ve sebat, zorlukların ve engellerin ortadan kalkması gibi büyülü bir etkiye sahip.” – John Quincy Adams

 

Anahtar mesaj oldukça açıktır – sabırlı olduğunuzda, başarılı ve mutlu bir yaşam sürdürme olasılığınız daha yüksektir. Sabır, kendi kendini kontrol etmenin harika bir yoludur. Sabırlı olduğunuzda hayatınızın sorumluluğunu üstlenirsiniz. Sabır sanatını uygulamanın hayatınıza getirebileceği üç önemli fayda:

  • Daha iyi karar verme eğilimi

Karar vermek zaman zaman çok zamanımızı alabilir ve sonuç itibari ile etkili karar vermekte zorlanırız. Sabrı öğrenerek, karar vermede daha iyi olacaksınız. Sabır, size soluk ala alanı sağlar ve bu nedenle zor durumları değerlendirmek ve nasıl devam etmek istediğinizi düşünmek için zaman ayırmakta daha rahat olursunuz.

Ayrıca, daha fazla özgüven geliştirir ve bir karar almak için acele ederseniz. Bunun sizin için iyi sonuçlanmayacağını bilirsiniz. Kararınız acele verilirse büyük bir hata yapma şansı yüksektir.

  • Daha iyi dengeli bir yaşam

Daha sabırlı olmakla, yaşamınızdaki stresi büyük ölçüde azaltacaksınız. Kendini daha iyi tanıdığın için, seni neyin mutlu ettiğini daha iyi anlıyorsunuz. Seni neşeli hale getiren şeyleri yapmaya odaklanmaya meyilli olacaksınız. Bunun sonucu, hayatınızı dengede nasıl yaşayacağınıza dair sürekli olarak yangınla mücadele etmek zorunda kalmak yerine daha bilinçli olmanızdır.

İnancınızı  Arttıracak Kararlılık Sözleri İçin >>

  • Daha sağlıklı ilişkiler 

Daha sabırlı olmakla, başkalarının hatalarına ve eksikliklerine karşı daha anlayışlı, açık ve esnek olursunuz. Sonuç olarak, daha güçlü ve daha uzun süreli ilişkiler kurabilirsiniz. Sabır çoğumuzun, özellikle sürekli bir bozulma ve değişim dünyasında yaşadığımız zaman, gün yüzüne çıkması gerekir. Sabır bir zihniyettir ve bir gecede gelen bir şey değildir.

Gerçekten daha sabırlı bir insan olmak istiyorsanız, işi yapmaya hazırlıklı olmalısınız. Yaşamınızda sabrı kucaklamak, bir yaşam yolculuğunun bir parçasıdır ve bunun için uzun bir yolculuk içinde olmaya istekli olmalısınız. Bazı insanların kaybeden olarak kalmasının nedenlerinden biri de gereksiz acele etmeleridir. Peki daha sabırlı olmak ve hayatınızı kontrol altına almak için ne yapabilirsiniz?

Nasıl Daha Sabırlı Olursunuz?

Aşağıda ana hatlarıyla, şu anda hayatınıza uygulayabileceğiniz ve daha sabırlı olmanıza, yaşamınızı ele almanıza yardımcı olacak 3 pratik teknik bulunmaktadır:

Sabırsızlık duygularınızı neyin tetiklediğini anlayın

Sabrın tam tersi sabırsızlıktır. Herkes hayatında birçok kez sabırsızlık hissi yaşadı – aslında ondan kaçamazsınız!Daha sabırlı olmanız için, sabırsızlık duygularınızı neyin tetiklediğini anlamanız önemlidir. Kaybetmeden önce tam olarak ne düşündüğünüz veya ne hissettiğiniz önemlidir. Sizi neyin tetiklediğini öğrendikten sonra, oluşmaya başladıklarında, bu sabırsızlık duygularını daha iyi yönetmenize yardımcı olmak için sakinleştirici egzersizleri kullanmaya çalışabilirsiniz.

Tepki vermeden önce kendinizi bekletmek ve derin nefes alıştırmaları yapmak, sabırsızlık hissi veren bu duyguları yönetmenize yardımcı olacak harika tekniklerdir. Nefesinizin altında 100’e kadar saymak, tepki vermeden önce beklemenize yardımcı olan başka bir tekniktir.

Domatesler Acele Etmez – TEDx Konuşması >>

Önemli olmayan şeyler yapmayı durdurun

Çoğu zaman, zaman yönetimi konusunda yetersiz kalırız ve zamanın bize yetmediğinden yakınırız. Gerçekten önemli olmayan ve çok fazla zaman harcayan şeyler yaptığımızda kolayca dikkatimizi dağıtabiliriz. Stresi ortadan kaldırmanın bir yolu sizin için daha fazla stres yaratan şeyleri yapmaktan vazgeçmektir. Günün sonunda birkaç dakikanızı ayırın ve yaptığınız işleri yansıtın. Bu görevleri yazın ve daha sonra yarın yapmanız gereken görevleri yazın.

Sabır, yaşamda daha olumlu ve yansıtıcı bir bakış açısına sahip olmakla ilgilidir, bu nedenle bu görevlerin her birine bakın ve yarının hangisinin öncelikli olduğuna ve hangi görevlerin birkaç gün bekleyebileceğine karar verin. O zaman git ve önemli görevleri yap. Sürekli olarak bu tekniği uygularsanız, yaşamınız üzerindeki kontrolü yavaşça geri alırsınız.

Tutumunuzu değiştirme çalışması

Sabırlı olan bir kişi durumları daha olumlu bir bakış açısıyla değerlendirebilir. Zor bir durumu olduğu gibi kabul etmeye meyillidirler. Ve onunla savaşmazlar veya onlardan kaçınmazlar.

Sabır tamamen perspektif durumlara nasıl baktığınızla ilgilidir. Otobüsünüzü özlüyorsanız veya bir toplantıya geç kalıyorsanız ve trafikte kalıyorsanız, nasıl tepki vereceğiniz konusunda bir seçeneğiniz vardır. Sabırlı bir kişi duruma olumlu bir dönüş yapmak için çalışacak ve potansiyel olarak oluşabilecek gerilimi azaltmaya çalışacaktır.

Hızlı Öğrenme İçin 7 Önemli Beceri >>