Eğitim öğretim hayatında daha iyi bir öğrenci nasıl olunur hiç merak ettiniz mi? Potansiyelinizi açığa çıkarmak, kişisel gelişim ya da kendi kendinize ilerleme gibi önemli noktalarda “öğrenmek” çok önemlidir.

Öğrencilerin herhangi bir bilgiyi zahmetsizce, ne kadar hızlı emebildiklerini ve nasıl hafızasının sınırsız kapasitesi varmış gibi tutabildiklerini görmüşsünüzdür. Bilgiye açsanız öğrenmenin kendi kendine büyüme ve profesyonel gelişim için çok önemli olduğunu biliyorsunuzdur.

  • Ancak bir şekilde girişimleriniz beklediğiniz kadar verimli ya da etkili olmamış olabilir.
  • Öğrenmek için zaman bulamıyor olabilirsiniz.
  • Sonsuza dek dikkat dağıtıcı şeylerle savaşmış gibi mi duruyorsunuz?
  • Yeni öğrenilen gerçekler kafanızdan bir süzgeçten çıkan su gibi akıyor olabilir.
  • Yaratıcı düşünme gücünüzü arttırmak mı istiyorsunuz?
  • Problemleri çabuk çözen biri olmak istiyor olabilirsiniz

Öyleyse öğrenme şapkanızdan vazgeçmenin zamanı geldi mi? İşte size sihirli değnek! Zihin gücünüzü arttıracak yollar burada. Sınavlardan üstün performans göstereceğiniz teknikler… Yok yok hayır! Yapmayın bunu! Ve sihirli iksirleri de aramayın. Böyle bir şey yok.

Sihirli bir değnek yok ancak bu konular öğrenilebilir ve de geliştirilebilir. Peki nasıl geliştireceğiz kendimizi?

Daha İyi ve Daha Hızlı Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu

Hayatınız süresince, problem çözme, verimli olma, etkili iletişim kurma gibi bir çok konuda kendinizi geliştirmek için çabalayacaksınız. Okullarda bize ders çalışmayı, ezber yapmayı ve sınavlarda bu ezberlediklerimizi ortaya koymamızı beklerler.

Çok güzel notlar alıyor olabiliriz belki ama hayata döndüğümüz zaman sosyal becerilerin ne kadar gerekli olduğunu görürüz.  Yani burada bahsedilen aslında sadece ezbere dayalı konuları öğrenmek için değil. Normalde de sizi  geliştirecek, sizin becerilerinizi arttıracak konular için de geçerlidir.

Kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde hayattan zevk alacağınızı unutmayın. Ve gelin daha iyi biz öğrenci olmanın yollarına birlikte bakalım:

1. Odağınızı netleştirin

Her yaşta ve aşamada en sık karşılaşılan problem, modern dünyanın yoğunluğu ve gürültüsünün yol açtığı dikkat dağıtıcı şeyler. Dikkatimiz için yarışan pek çok şeyle, uzun süre odaklanma yeteneğimiz azalır.

Çoklu görev baskısına teslim olmayın. Çoklu görev, konsantre olma yeteneğine zarar veriyor. Araştırmalar çoklu görev yapanların iki kat daha fazla zaman harcadıklarını ve yapmayanlardan iki kat daha fazla hata yaptıklarını gösteriyor. O zaman bir şeye odaklan.

Teknoloji de odağı öldürür, dikkat dağıtıcı ve erteleme için elverişli fırsatlar sağlar. Tüm bildirimleri kapatın: e-postalar, sosyal medya ve mesajlaşma programları. Telefonunuzu sessize alın. Kendinizi öğrenme sürecine sokun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here