Öğrencilerin, herhangi bir bilgiyi zahmetsizce ne kadar hızlı emebildiklerini ve nasıl hafızasının sınırsız kapasitesi varmış gibi tutabildiklerini hiç merak ettiniz mi?

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu 

Öğrencilerin, herhangi bir bilgiyi zahmetsizce ne kadar hızlı emebildiklerini ve nasıl hafızasının sınırsız kapasitesi varmış gibi tutabildiklerini hiç merak ettiniz mi? Öğrenmenin kendi kendine büyüme ve profesyonel gelişim için çok önemli olduğunu biliyorsunuz. Bilgiye açsınız…

Ancak bir şekilde girişimleriniz beklediğiniz kadar verimli ya da etkili olmamıştır. Öğrenmek için zaman bulamıyorsun. Sonsuza dek dikkat dağıtıcı şeylerle savaşmış gibisin. Yeni öğrenilen gerçekler kafanızdan bir süzgeçten çıkan su gibi akıyor. Öyleyse öğrenme şapkandan vazgeçmenin zamanı geldi mi? Yok hayır!

Yapma bunu! Ve sihirli iksirleri de aramayın.

Daha İyi ve Daha Hızlı Bir Öğrenici Olmanın 10 Yolu

  1. Odağınızı netleştirin

Timothy Dalton Deal With It GIF - Find & Share on GIPHY

Her yaşta ve aşamada en sık karşılaşılan problem, modern dünyanın yoğunluğu ve gürültüsünün yol açtığı dikkat dağıtıcı şeyler. Dikkatimiz için yarışan pek çok şeyle, uzun süre odaklanma yeteneğimiz azalır.

Çoklu görev baskısına teslim olmayın. Çoklu görev, konsantre olma yeteneğine zarar veriyor. Araştırmalar çoklu görev yapanların iki kat daha fazla zaman harcadıklarını ve yapmayanlardan iki kat daha fazla hata yaptıklarını gösteriyor. O zaman bir şeye odaklan.

Teknoloji de odağı öldürür, dikkat dağıtıcı ve erteleme için elverişli fırsatlar sağlar. Tüm bildirimleri kapatın: e-postalar, sosyal medya ve mesajlaşma programları. Telefonunu sessize al. Kendinizi öğrenme sürecine sokun.

  1. Kasıtlı olun

Arrangement GIF - Find & Share on GIPHY

Ne öğrenmek istediğinizden emin değilseniz öğrenmek zor. Öğrenmeniz için açık bir amaç edinin. Araştırmalar, öğrenme tutumunun akademik başarıyı öngören en güçlü faktör olduğunu göstermektedir.

Olumlu öğrenme zihniyeti, motivasyon, açık hedefler, özyeterlik duygusu (kendi hedeflerinize ulaşmak için kendi yeteneklerinize inanan) ve öğrenme hedeflerinizde sizi destekleyen ve

onları başarmanızı bekleyen kişilerle çevrili olmaktır.

  1. Bir öğrenme planı yapın ve buna bağlı kalın

Clash Of Clans Plan GIF by Clasharama - Find & Share on GIPHY

A Plansız bir hedef sadece bir dilektir Öğrenmenizin bir amacı varsa, net öğrenme hedefleri belirleyin. Uzun vadeli hedefleriniz, kişisel gelişiminizle veya mesleki gelişim planlarınızla uyumlu olmalıdır. Onları orta ve kısa vadeli hedeflere ayırın.

Buna dayanarak öğrenme planı oluşturun. Her öğrenme oturumu için bir plan yapmayı unutmayın, sadece birkaç puan alsanız bile. Bu, sizi takip etmeye devam edecek ve neleri örtmeniz gerektiğini ele almanıza yardımcı olacaktır.

  1. Öğrenme için her fırsatı kullanın

Tiny School GIF - Find & Share on GIPHY

Okuldan çıktıktan sonra, öğrenmek için zaman bulmak zordur. İş, aile ve diğer  taahhütleriyle çok meşgul oluruz. Fakat zaman eksikliğinin bir bahane olmasına izin vermeyin. Teknolojiyle, her yerde ağır kitaplar taşımak zorunda kalmadan öğrenebilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki veya diğer mobil cihazınızdaki basit bir dokunuşla zengin bir bilgiye erişebilirsiniz: e-kitaplardan, sesli kitaplardan, YouTube videolarından…

Çıkarken her zaman parmaklarınızın ucunda öğrenme kaynakları olduğundan emin olun. Kaldığınız yerden zahmetsizce devam etmek için Kindle veya Evernote (tüm platformlar) veya iBooks (Apple) gibi senkronizasyon uygulamalarını kullanın ve not almayı unutmayın (birçok e-okuma uygulamasında not alabilirsiniz).

  1. Çok uyuyun

Tired Sleep GIF - Find & Share on GIPHY

Hızlı öğrenen olmanın en kolay yolunun ne olduğunu bilmek ister misiniz?

Çok uyu.

Uyku, beynimizin gün içinde öğrendiğimiz şeyleri işlediği ve uyguladığı zamandır. Yeni öğrenilen bilgilerin birleştirilmesi için uyku çok önemlidir. Ulusal Uyku Vakfı, sağlıklı ve hamile olmayan, çalışan bir yetişkinin gece 7-9 saat uyumasını tavsiye eder. Çok iyi uyuyamıyorsanız, uykunuzu iyileştirmek için doktorunuza görünün.

  1. Düzenli egzersiz yapın

Exercise GIF - Find & Share on GIPHY

Ve biraz daha sert ama yine de kesin olan bir şeye hazırsanız: antrenman kıyafetlerinizi giyin. Egzersiz, hafızayı, yürütücü işlevleri, uzaysal görevleri, reaksiyon süresini ve hatta matematik becerilerini geliştirir. Fiziksel ve zihinsel sağlığınız / mutluluğunuz için, daha iyi ve hızlı bir öğrenen olma uğruna düzenli egzersiz yapın. Yarım saatlik tempolu olsa bile haftada birkaç kez yürüyün.

  1. Yararlı notlar alın

Take Notes GIF - Find & Share on GIPHY

Etkin hatırlama olmadan etkili bir öğrenme yoktur. Ve öğrendiklerini hatırlayabilmenin ilk adımı not almaktır. Öğrenilen materyalin özünü yakalayan ve kendi kelimelerinizle yazılan notlar, yalnızca daha sonra hızlı bir şekilde erişilebilen bir bilgi deposu olarak hizmet etmekle kalmaz, aynı zamanda daha derin öğrenme için çok önemli olan bağlantı oluşturma sürecini de geliştirir. İlgili tarihleri ve isimleri, tanımları, argümanları ve örnekleri kaydedin.

Pratik amaçlar için öğreniyorsanız, ör. İşletmenizdeki belirli bir sorunu çözmek için, sizinle ilgili olanları yazın ve sunulan kavramları göstermek için dünyanızdan örnekler kullanın. Birden fazla not alma sistemi vardır: taslak, Cornell notları, zihin haritalama, vb. Sizin için en uygun olanı seçin.

  1. Unutma eğrisiyle savaşın

Astronaut Forget GIF - Find & Share on GIPHY

Öğrencinin en büyük düşmanı unutmaktır. Unutma eğrisi grafiği, eğer dikkat etmezsek, öğrenilen materyali ne kadar çabuk unuttuğumuzu gösterir. Genel olarak konuşursak, öğrendiklerimizin yaklaşık % 70i 24 saat içinde kafamızdan çıkar. Yeni absorbe edilen bilgilerinizin hafızanızdan buharlaşmamasını sağlamak için revizyonları planlayın ve günlüğünüzde bu bilgileri yeniden öğrenmeyi planlayın. Bu, notlarınızın üzerinden geçmek kadar basit olabilir hatta ders kitabındaki başlıkları / alt başlıkları bile tarayabilirsiniz.

Ancak, en etkili strateji öğrenmenizi en kısa sürede uygulamaya koymaktır. Yetişkinler kendileriyle ilgili olan şeyleri en iyi şekilde öğrenirler ve edindikleri bilgi ve beceriler gerçek hayattaki problemleri çözebilir. Pratik bir projeye sahip olmak, kısa ve basit olsa bile, öğrenilen teorinin derhal uygulanması için size mükemmel fırsatlar sunar.

  1. Öğrenme stilleriyle uğraşmayın, ancak öğrenmeyi göz önünde bulundurun

Youtube Falling GIF by SoulPancake - Find & Share on GIPHY

Öğrenme stilleri teorisi (örneğin görsel, işitsel, kinestetik öğrenenler) hala oldukça güçlüdür, ancak aslında etkinliğini destekleyen bilimsel kanıtlar zayıftır. Hangi öğrenme tercihinin size en uygun olduğunu, ancak daha da önemlisi, öğrenme bağlamını göz önünde bulundurarak kullanabilirsiniz.

Sesli bir kitabınız varsa, bilgi almak istediğiniz birçok şey varsa, sürüş sırasında dinlemeyin. Öncelikle, tamamen sürüş ve dinlemeye konsantre olamayacaksınız, bu yüzden lütfen bunu kendi ve diğer yol kullanıcıları için yapmayın. İkincisi, not alamazsınız.

Daha az bilgi yoğunluğu ve ya daha eğlenceli bir şey seçin. Trendeyken okumak istiyorsanız, yanınıza bir not defteri almayı düşünün veya okuma uygulamasında not alın. Bunun tersine, örme veya ahşap işi gibi pratik bir beceri öğrenmek istiyorsanız, bazı resimlerle bile kitap / makale okumak yerine, videoları izlemekten daha iyi bir olasılık elde edersiniz.

  1. Bir çalışma rutini oluşturun

Routine GIF - Find & Share on GIPHY

Eğitim rutini öğrenme yeteneklerinizi artırmak için güçlü bir yoldur. Sizi “öğrenme otopilotu” na sokar: şimdi öğrenmeniz gerektiğini hatırlamanıza gerek yok, motivasyonel savaşlarla mücadele etmek zorunda değilsiniz, sessizce devam etmek ve düzenli öğrenmenin ödüllerini almak zorundasınız.

Buna adayabileceğiniz kadar az zaman ile başlayın, ancak pratik olun – görevinizi tamamlayamazsanız 5 dk kullanımı azdır. Düzenli bir çalışma/öğrenme seansı yapmanın en kolay yolu, kendinize olan mevcut bir zaman dilimini kullanmaktır. İşe gidip gelmek, egzersiz zamanı, öğle yemeği molaları veya ev işleri zamanı bunları uygulamak için idealdir. Sadece bir kitap/sesli kurs veya video dizisini ekleyin ve not almayı unutmayın.

Öğrenmeye adanmış düzenli bir bölüme sahip olmanın bir başka büyük avantajı da “revizyonlarınızı” programlayabilmenizdir. Bugün Duygusal Zeka hakkında okuyorsanız, bugünün okuduğunuzun önemli noktalarının altını çizin.

Bu stratejileri uygulamaya devam edin; zamanla doğru araçların ne gibi bir fark yaratabileceğini göreceksiniz. Beyin gücünüz artacak, hafızanız artacaktır. Daha güçlü, daha verimli ve daha etkili bir hızlı öğrenen olacaksınız.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın