Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu 

Öğrencilerin, herhangi bir bilgiyi zahmetsizce ne kadar hızlı emebildiklerini ve nasıl hafızasının sınırsız kapasitesi varmış gibi tutabildiklerini hiç merak ettiniz mi?

Eğitim öğretim hayatında daha iyi bir öğrenci nasıl olunur hiç merak ettiniz mi? Potansiyelinizi açığa çıkarmak, kişisel gelişim ya da kendi kendinize ilerleme gibi önemli noktalarda “öğrenmek” çok önemlidir.

Öğrencilerin herhangi bir bilgiyi zahmetsizce, ne kadar hızlı emebildiklerini ve nasıl hafızasının sınırsız kapasitesi varmış gibi tutabildiklerini görmüşsünüzdür. Bilgiye açsanız öğrenmenin kendi kendine büyüme ve profesyonel gelişim için çok önemli olduğunu biliyorsunuzdur.

  • Ancak bir şekilde girişimleriniz beklediğiniz kadar verimli ya da etkili olmamış olabilir.
  • Öğrenmek için zaman bulamıyor olabilirsiniz.
  • Sonsuza dek dikkat dağıtıcı şeylerle savaşmış gibi mi duruyorsunuz?
  • Yeni öğrenilen gerçekler kafanızdan bir süzgeçten çıkan su gibi akıyor olabilir.
  • Yaratıcı düşünme gücünüzü arttırmak mı istiyorsunuz?
  • Problemleri çabuk çözen biri olmak istiyor olabilirsiniz

Öyleyse öğrenme şapkanızdan vazgeçmenin zamanı geldi mi? İşte size sihirli değnek! Zihin gücünüzü arttıracak yollar burada. Sınavlardan üstün performans göstereceğiniz teknikler… Yok yok hayır! Yapmayın bunu! Ve sihirli iksirleri de aramayın. Böyle bir şey yok.

Sihirli bir değnek yok ancak bu konular öğrenilebilir ve de geliştirilebilir. Peki nasıl geliştireceğiz kendimizi?

Daha İyi ve Daha Hızlı Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu

Hayatınız süresince, problem çözme, verimli olma, etkili iletişim kurma gibi bir çok konuda kendinizi geliştirmek için çabalayacaksınız. Okullarda bize ders çalışmayı, ezber yapmayı ve sınavlarda bu ezberlediklerimizi ortaya koymamızı beklerler.

Çok güzel notlar alıyor olabiliriz belki ama hayata döndüğümüz zaman sosyal becerilerin ne kadar gerekli olduğunu görürüz.  Yani burada bahsedilen aslında sadece ezbere dayalı konuları öğrenmek için değil. Normalde de sizi  geliştirecek, sizin becerilerinizi arttıracak konular için de geçerlidir.

Kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde hayattan zevk alacağınızı unutmayın. Ve gelin daha iyi biz öğrenci olmanın yollarına birlikte bakalım:

Odağınızı netleştirin

Her yaşta ve aşamada en sık karşılaşılan problem, modern dünyanın yoğunluğu ve gürültüsünün yol açtığı dikkat dağıtıcı şeyler. Dikkatimiz için yarışan pek çok şeyle, uzun süre odaklanma yeteneğimiz azalır.

Çoklu görev baskısına teslim olmayın. Çoklu görev, konsantre olma yeteneğine zarar veriyor. Araştırmalar çoklu görev yapanların iki kat daha fazla zaman harcadıklarını ve yapmayanlardan iki kat daha fazla hata yaptıklarını gösteriyor. O zaman bir şeye odaklan.

Teknoloji de odağı öldürür, dikkat dağıtıcı ve erteleme için elverişli fırsatlar sağlar. Tüm bildirimleri kapatın: e-postalar, sosyal medya ve mesajlaşma programları. Telefonunuzu sessize alın. Kendinizi öğrenme sürecine sokun.

Ne istediğinizden emin olun

Ne öğrenmek istediğinizden emin değilseniz öğrenmek zor. Öğrenmeniz için açık bir amaç edinin. Araştırmalar, öğrenme tutumunun akademik başarıyı öngören en güçlü faktör olduğunu göstermektedir.

Olumlu öğrenme zihniyeti, motivasyon, açık hedefler, özyeterlilik duygusu (kendi hedeflerinize ulaşmak için kendi yeteneklerinize inanan) ve öğrenme hedeflerinizde sizi destekleyen ve onları başarmanızı bekleyen kişilerle çevrili olmaktır.

Pozitiflik Ve Amaç Üzerine 4 Başarı Dersi adlı içeriğimiz için >>

Bir öğrenme planı yapın ve buna bağlı kalın

A Plansız bir hedef sadece bir dilektir Öğrenmenizin bir amacı varsa, net öğrenme hedefleri belirleyin. Uzun vadeli hedefleriniz, kişisel gelişiminizle veya mesleki gelişim planlarınızla uyumlu olmalıdır. Onları orta ve kısa vadeli hedeflere ayırın.

Buna dayanarak öğrenme planı oluşturun. Her öğrenme oturumu için bir plan yapmayı unutmayın, sadece birkaç puan alsanız bile. Bu, sizi takip etmeye devam edecek ve neleri örtmeniz gerektiğini ele almanıza yardımcı olacaktır.

Öğrenme için her fırsatı kullanın

Okuldan çıktıktan sonra, öğrenmek için zaman bulmak zordur. İş, aile ve diğer  taahhütleriyle çok meşgul oluruz. Fakat zaman eksikliğinin bir bahane olmasına izin vermeyin.

Teknolojiyle, her yerde ağır kitaplar taşımak zorunda kalmadan öğrenebilirsiniz. Akıllı telefonunuzdaki veya diğer mobil cihazınızdaki basit bir dokunuşla zengin bir bilgiye erişebilirsiniz: e-kitaplardan, sesli kitaplardan, YouTube videolarından…

Çıkarken her zaman parmaklarınızın ucunda öğrenme kaynakları olduğundan emin olun. Kaldığınız yerden zahmetsizce devam etmek için Kindle veya Evernote (tüm platformlar) veya iBooks (Apple) gibi senkronizasyon uygulamalarını kullanın ve not almayı unutmayın (birçok e-okuma uygulamasında not alabilirsiniz).

Youtube Kanalımızdan Kişisel Gelişim Videolarımıza Ulaşmak İçin >>

Çok uyuyun

Hızlı öğrenen olmanın en kolay yolunun ne olduğunu bilmek ister misiniz? Çok uyu. Uyku, beynimizin gün içinde öğrendiğimiz şeyleri işlediği ve uyguladığı zamandır. Yeni öğrenilen bilgilerin birleştirilmesi için yeterli uyku çok önemlidir.

Ulusal Uyku Vakfı, sağlıklı ve hamile olmayan, çalışan bir yetişkinin gece 7-9 saat uyumasını tavsiye eder. Çok iyi uyuyamıyorsanız, uykunuzu iyileştirmek için doktorunuza görünün.

Düzenli egzersiz yapın

iyi bir öğrenci olmanın, düzenli bir spor hayatı ile yakından ilişkisi vardır. Ve biraz daha sert ama yine de kesin olan bir şeye hazırsanız: antrenman kıyafetlerinizi giyin. Egzersiz, hafızayı, yürütücü işlevleri, uzaysal görevleri, reaksiyon süresini ve hatta matematik becerilerini geliştirir.

Fiziksel ve zihinsel sağlığınız/mutluluğunuz için, daha iyi ve hızlı bir öğrenen olma uğruna düzenli egzersiz yapın. Yarım saatlik tempolu olsa bile haftada birkaç kez yürüyün.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar | Sağlıklı Yaşam >>

Yararlı notlar alın

Etkin hatırlama olmadan etkili bir öğrenme yoktur. Ve öğrendiklerini hatırlayabilmenin ilk adımı not almaktır. Öğrenilen materyalin özünü yakalayan ve kendi kelimelerinizle yazılan notlar hatırlamanızı kolaylaştırır.

Not tutmak yalnızca daha sonra hızlı bir şekilde erişilebilen bir bilgi deposu olarak hizmet etmekle kalmaz. Aynı zamanda daha derin öğrenme için çok önemli olan bağlantı oluşturma sürecini de geliştirir. İlgili tarihleri ve isimleri, tanımları, argümanları ve örnekleri kaydedin.

Pratik amaçlar için öğreniyorsanız, ör. İşletmenizdeki belirli bir sorunu çözmek için, sizinle ilgili olanları yazın ve sunulan kavramları göstermek için dünyanızdan örnekler kullanın. Birden fazla not alma sistemi vardır: taslak, Cornell notları, zihin haritalama, vb. Sizin için en uygun olanı seçin.

Unutma eğrisiyle savaşın

Öğrencinin en büyük düşmanı unutmaktır. Unutma eğrisi grafiği, eğer dikkat etmezsek, öğrenilen materyali ne kadar çabuk unuttuğumuzu gösterir. Genel olarak konuşursak, öğrendiklerimizin yaklaşık % 70’i, 24 saat içinde kafamızdan çıkar.

Yeni absorbe edilen bilgilerinizin hafızanızdan buharlaşmamasını sağlamak için revizyonları planlayın. Günlüğünüzde bu bilgileri yeniden öğrenmeyi planlayın. Bu, notlarınızın üzerinden geçmek kadar basit olabilir hatta ders kitabındaki başlıkları/alt başlıkları bile tarayabilirsiniz.

Ancak, en etkili strateji öğrenmenizi en kısa sürede uygulamaya koymaktır. Yetişkinler kendileriyle ilgili olan şeyleri en iyi şekilde öğrenirler ve edindikleri bilgi ve beceriler gerçek hayattaki problemleri çözebilir. Pratik bir projeye sahip olmak, kısa ve basit olsa bile, öğrenilen teorinin derhal uygulanması için size mükemmel fırsatlar sunar.

Zihninizi Temizlemenin 29 Yolu adlı teknik dolu içeriğimiz için >>

Öğrenme stilleriyle uğraşmayın, ancak öğrenmeyi göz önünde bulundurun

Öğrenme stilleri teorisi (örneğin görsel, işitsel, kinestetik öğrenenler) hala oldukça güçlüdür. Ancak aslında etkinliğini destekleyen bilimsel kanıtlar zayıftır. Hangi öğrenme tercihinin size en uygun olduğunu, ancak daha da önemlisi, öğrenme bağlamını göz önünde bulundurarak kullanabilirsiniz.

Sesli bir kitabınız varsa, bilgi almak istediğiniz birçok şey varsa, sürüş sırasında dinlemeyin. Öncelikle, tamamen sürüş ve dinlemeye konsantre olamayacaksınız. Bu yüzden lütfen bunu kendi ve diğer yol kullanıcıları için yapmayın. İkincisi, not alamazsınız.

İyi bir öğrenci olmak için bu konu önemlidir. Daha az bilgi yoğunluğu ve ya daha eğlenceli bir şey seçin. Trendeyken okumak istiyorsanız, yanınıza bir not defteri almayı düşünün veya okuma uygulamasında not alın. Bunun tersine, örme veya ahşap işi gibi pratik bir beceri öğrenmek istiyorsanız, bazı resimlerle bile kitap/makale okumak yerine, videoları izlemekten daha iyi bir olasılık elde edersiniz.

Verimli Ders Çalışmak İçin Kaçınılması Gerekenler >>

Bir çalışma rutini oluşturun

Eğitim rutini öğrenme yeteneklerinizi artırmak için güçlü bir yoldur. Sizi “öğrenme otopilotu” na sokar. Şimdi öğrenmeniz gerektiğini hatırlamanıza gerek yok. Motivasyonel savaşlarla mücadele etmek zorunda değilsiniz. Sessizce devam etmek ve düzenli öğrenmenin ödüllerini almak zorundasınız.

Buna adayabileceğiniz kadar az zaman ile başlayın, ancak pratik olun – görevinizi tamamlayamazsanız 5 dk kullanımı azdır. Düzenli bir çalışma/öğrenme seansı yapmanın en kolay yolu, kendinize olan mevcut bir zaman dilimini kullanmaktır. İşe gidip gelmek, egzersiz zamanı, öğle yemeği molaları veya ev işleri zamanı bunları uygulamak için idealdir. Sadece bir kitap/sesli kurs veya video dizisini ekleyin ve not almayı unutmayın.

Öğrenmeye adanmış düzenli bir bölüme sahip olmanın bir başka büyük avantajı da “revizyonlarınızı” programlayabilmenizdir. Bugün duygusal zeka hakkında okuyorsanız, bugünün okuduğunuzun önemli noktalarının altını çizin.

Bu stratejileri uygulamaya devam edin. Alışkanlık haline getirin. Zamanla doğru araçların ne gibi bir fark yaratabileceğini göreceksiniz. Beyin gücünüz artacak, hafızanız artacaktır. Daha güçlü, daha verimli ve daha etkili bir hızlı öğrenen olacaksınız.

Geleceğin Meslekleri Neler? >>