Kişisel gelişim kitap önerileri arasında yer alan Milyoner Aklın Sırları bakış açınızı değiştirecek. T. Harv Eker’in yazmış olduğu eseri, şimdiye kadar doğru diye kabul ettiğiniz, kendinizi şartlandırdığınız metaların aslında ne kadar yanlış olduğu konusunda tamamen aydınlatacaktır. Networkokulu.net olarak, bu son derece önemli eseri sizler için inceledik

Hiç bazı insanların kolaylıkla zengin olurken diğerlerinin yaşam boyu ekonomik sıkıntıdan kurtulamamasının nedenini merak ettiniz mi? Acaba fark eğitimde, zekada, yetenekte, zamanlamada, çalışma alışkanlıklarında, sosyallikte, şansta mı; yoksa iş, meslek seçiminde ya da yapılan yatırımlarda mı? Yazara göre sorunun cevabı temelde, yukarıdakilerden HİÇBİRİ…

Harv Eker‘e göre bu sorunun cevabı geçmişteki şartlanmalarla bilinçaltımıza kazınan para haritalarımızdan geçiyor. Herkesin bilinçaltında kişisel bir para haritası vardır ve bu harita kişilerin parasal başarılarını belirlemede her faktörden daha önemlidir.

Kitap İncelemeleri – Milyoner Aklın Sırları

Kitap incelemeleri bölümümüzde bugün dünyanın en önemli kişisel gelişim uzmanları arasında yer alan Harv Eker, son derece çarpıcı bir kitap olan Milyoner Aklın Sırları ile başarılı insanların sırlarını tüm insanlığa sunuyor. 17 Parasal Başarı Dosyası başlığı altında topladığı tecrübelerini son derece basit ve de anlaşılır bir dil ile anlatmıştır. Dilerseniz şimdi onlara birlikte bakalım;

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 1

"Parasal başarıya ulaşmış insanların inanıcı: “Hayatımı ben yaratırım!”. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanların inancı: “Hayat başıma gelenlerden ibarettir!”

“Parasal başarıya ulaşmış insanların inanıcı: “Hayatımı ben yaratırım!”. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanların inancı: “Hayat başıma gelenlerden ibarettir!”

Eğer parasal başarıyı yakalamak, zengin olmak istiyorsanız, hayatınızın. Özellikle de finansal hayatınızın direksiyonunda olduğunuza inanmanız ön koşuldur. Eğer buna inanmazsanız içinizin derinliklerinde kendi yaşamınız üzerinde kontrolünüz olmadığı için parasal hayatınızı da denetleyemeyeceğinize inanıyorsunuzdur.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 2

“Parasal başarıya ulaşmış kişiler para oyunu kazanmak için oynarlar. Ekonomik sıkıntı çeken kişiler ise para oyununu kaybetmemek için oynarlar.”

Size bir soru soracağım:  Herhangi bir spor dalında sadece defans yapsaydınız, maçı kazanma şansınız ne kadar olurdu? Bu soruya insanları çoğu “çok az” ya da “hiç” diye cevap verecektir.

İşte çoğu insan para oyununu bu şekilde oynar. Bu tip kişilerin en büyük kaygısı, bolluk ve zenginlik yaratmak yerine, hayatta kalmak ve güvencede olmaktır. Bu açıdan bakıldığında, amacınız nedir? Hedefiniz nedir? Gerçek niyetiniz nedir?

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 3

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar bu yola baş koyarlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar zengin olmayı sadece isterler.”

Çoğu insan zengin olmak isteyip istemediğini sorun, size bakıp delirmiş olduğunuzu düşünecektir. “tabi ki olmak isterim” diyecektir. Gerçekte ise insanların çoğu zengin olmak istemez. Neden? Çünkü, bilinçaltlarındaki dosya, zengin olmanın iyi bir şey olmadığı hakkında anlatılan, öğretilen bir sürü olumsuzluklarla doludur.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 4

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar büyük oynarlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar küçük oynarlar.”

Bir ara seminerlerimizden birinde ders veren bir hocamız vardı. Toplam servetini üç yıl içerisinde üçe katlamıştı. Sırrı sorulduğunda: “Her şey ben büyük düşünmeye ve büyük oynamaya başladığım an da değişti.” Dedi. Size, “Pazara sunduğunuz değerle orantılı para kazanırsınız.” diyen Gelir Yasası’nı hatırlatmak isterim.

Kitap İncelemeleri – Liderlik Nitelikleri >>

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 5

“Kendini parasal başarıya adayanlar fırsatlara odaklanır. Kendini parasal başarıya adamayanlar engellere odaklanır.”

Kendini parasal başarıya adayanlar fırsatları görürler. Diğerleriyse engelleri! Kendini parasal başarıya adayanlar potansiyel büyümeyi görürler. Diğerleriyse potansiyel kayıpları! Kendini parasal başarıya adayanlar ödüllere odaklanırlar. Diğerleriyse risklere.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 6

“Parasal başarıya odaklı insanlar zengin kişilere hayrandırlar. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar ise zengin kişilerden nefret ederler.”

Parasal başarıya ulaşmış insanlar, parasal alanda başarı kazanmak için gerekenleri –ki bu gereklilikleri kitabımızın en başından buraya kadar fazlasıyla aktardım- yapmadıkları halde bu alanda- gereken her şeyi yaptığı için- başarı kazanmış kişilere, kıskançlıkla bakarlar: “Amma da şanslılar” diyerek kestirip atarlar. Hatta bunu bilinç altlarında daha da ileriye götürüp “zengin manyaklar işte!” diye fısıldayarak bu duygularını nefret boyutuna taşıyanlar dahi olur.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 7

"Kendini parasal başarıya adayanlar fırsatlara odaklanır. Kendini parasal başarıya adamayanlar engellere odaklanır."

Parasal başarıya odaklı insanlar, başarılı ve olumlu insanlarla takılırlar. Parasal başarıyı hedeflemeyen insanlar başarısız ve olumsuz insanlarla takılırlar.”

Artık biliyorsunuz ki, gerçekte başarıya ulaşmak istemeyenler kaybedenlerle takılır. Neden? Teselli bulmak için. Sadece parasal anlamda değil, yaşamın diğer alanında da başarısız olan insanların çoğu çok başarılı kişilerin yanında rahatsız olurlar. Ya reddedilmekten ya da oraya ait olmamaktan korkarlar. Sonra da insanın egosu, kendini korumak için, eleştirmeye ve yargılamaya yönelir.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 8

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar kendilerinin ve değerlerinin tanıtımını yapmaya gönüllüdürler. Parasal başarıyı yakalayamamış insanlar satış, tanıtım ve reklam konularında olumsuz düşünürler.”

Başarının önündeki en büyük engellerden biri de, tanıtım, satış ve reklamdan nefret etmektir. Aslında durum gayet açık: Kendinizi, sunduklarınızı takdir etmezseniz, değerlerinizin tanıtımını yapmazsanız, verdiğiniz hizmeti insanlara tanıtmazsanız, kendi işinizde ya da temsil ettiğiniz işte diğer insanlar sizi nasıl tanıyacak ve nasıl büyük paralar kazanacaksınız?

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 9

“Parasal başarıya ulaşmış zengin insanlar kendilerini sorundan daha büyük görürler. Ekonomik sıkıntı çeken insanlar kendilerini sorundan daha küçük görürler.”

Parasal başarıya ulaşmak parkta bolca yürüyüş yapmaktan geçmez. Ama parkta yürüyüş yapmaya çok benzer. Kıvrımlar, dönüşler, kavşaklar ve engellerle dolu bir yolculuktur. Parasal anlamda başarıya giden yol, tuzaklar ve kuyularla bezenmiştir ve birçok kişi bu yüzden bu yola çıkamaz. Söz konusu kişiler, çalkantıları, baş ağrılarını ve sorumlulukları istemezler. Kısaca, sorun istemezler. Problemi gördükleri anda kaçarlar, kaçmak için hemen her şeyi yaparlar. Çelişki şuradadır; sorunlarının olmamasını hedefleyerek aslında en büyük sorunu yaratırlar: Mutsuz ve parasız kalırlar.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 10

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, “Her verici için bir alıcı ve her alıcı için bir vericinin bulunması gerekir.” diye düşünürler. Ekonomik sıkıntı çekenler “Vermek almaktan daha iyidir” diye düşünürler.”

Çoğu insanın parasal potansiyeline tam erişememesinin birinci nedeni nedir biliyor musunuz? Kötü “alıcı” olmalarıdır. Bu kişiler vericilikte iyi de kötü de olabilirler, ama alıcılıkta kesinlikle kötüdürler.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 11

 

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, kendi yarattıkları sonuçlara göre para kazanmayı tercih ederler. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, çalıştıkları saate göre para kazanmayı tercih ederler.”

“Okula git, iyi notlar al, iyi bir iş bul, düzenli bir maaşın olsun, dakik ol, sıkı çalış; emekliliğini al, ondan sonra ömür boyu mutlu yaşarsın.” Öğüdünü hiç duydunuz mu? Sizi bilmem ama ben yukarıdaki sözün yazılı garantisini görmeyi çok isterim doğrusu. Ne yazık ki, bu akılcı öneri, Peri masalları, Birinci Ciltte diş perisi hikayesinden sonra geliyor.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 12

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar “her ikisi de” diye düşünürler. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar “ya o, ya bu” diye düşünürler.”

Zengin insanlar kısıtlamaların dünyasında yaşamazlar; zengin olmayan insanların kısıtlamaların dünyasında yaşarlar. Elbette her ikisi de aynı fiziki dünyadadır ama farklı bakış açılarına sahiptir.  Yoksul ve orta halli insanların çoğunun, geçmişinde yoksulluk vardır. Bu kişiler, “Etrafta o kadar çok şey var ve üstelik gittikçe artıyor, elbette hepsine sahip olamayız.” Gibi düsturlara uyarak yaşarlar.

Peynirimi Kim Kaptı –  Değişim Üzerine Alınması Gereken Notlar >>

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 13

"Parasal başarıya ulaşmış insanlar, toplam servetleri üzerine odaklanırlar. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, aylık gelirleri üzerine odaklanırlar."

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, toplam servetleri üzerine odaklanırlar. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, aylık gelirleri üzerine odaklanırlar.”

Para konusunda toplumuzda insanlar hep tipik olarak “ne kadar kazanıyorsun?” sorusunu sorarlar. “Toplam net servetin nedir?” sorusunu çok sık duymazsınız.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 14

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, paralarını iyi yönetirler. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, paralarını kötü yönetirler.”

Thomas stanley, “The Millionaire Next Door” adlı çok satan kitabında, Kuzey Amerika’nın milyonerlerini araştırdıktan sonra, bu kişilerin kim olduklarını ve nasıl zengin olduklarını anlatıyor. Çıkardığı sonuçlar kısa bir cümlede özetlenebilir: “Zengin insanlar, paralarını yönetmekte başarılıdırlar.”

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 15

 

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, kendi enerjileri kadar paranın da enerjisini doğru kullanırlar. Ekonomik sıkıntı yaşayan insanlar, sadece kendi enerjilerini kullanırlar.”

Belki siz de insanların çoğu gibi, “Para kazanmak için çok ama çok çalışmalısın.” Sözüyle programlanarak büyüdünüz. Büyük bir olasılıkla, “Para kazanmak için akıllıca çok çalış ama daha çok paranın senin adına çalışmasını sağla.” Yönünde başka bir programlamanız da olmadı.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 16

“Parasal başarıya ulaşmış insanlar, korkmaların rağmen harekete geçerler. Parasal başarıya odaklanmayan insanlar korkunun kendilerini durdurmasına izin verirler.”

Bu kitapta daha önce Oluşum Sürecinden söz etmiştik. Şimdi formülümüzü gözden geçirelim: düşünceler duygulara, duygular davranışlara, davranışlar da sonuçlara yol açar.

Milyonlarca insan parasal bolluk içinde olmayı sadece düşünür. Binlerce insan hayal eder, çok az insan da bunu biraz ileriye götürür; bu hayalini geliştirmek için yemin eder ve bu konuda meditasyon yapar. Ama daha bugüne kadar hayalini kurduğu şeye ulaşmak için sadece yemin eden ve meditasyon yapan bir kişinin kafasına gökten bir çuval dolusu para düştüğünü hiç görmedim.

Milyoner Aklın Sırları Parasal Başarı Dosyası 17

“Parasal başarıya ulaşmayı hedefleyen ve ulaşanlar, sürekli öğrenerek kendilerini geliştirirler. Parasal başarıyı hedeflemeyenler ve yakalamayanlar, her şeyi zaten bildiklerini zannederler.”

Çoğu zaman, “en tehlikeli üç sözcük” dediğim sözcükleri katılımcılara anlatırım. Bu güçlü, “Ben onu biliyorum.” kelimeleridir. Peki bir şeyi bildiğiniz nereden biliyorsunuz? Çok basit. Eğer bir şeyi yaşamışsanız onu bilirsiniz. Bunun dışında, onu duymuşsunuzdur, ama onu gerçekten bilmiyorsunuzdur. Kaba bir tabirler, eğer gerçekten paralı ve mutlu değilseniz, para, başarı ve yaşam hakkında hala öğreneceğiniz bir şeyler var demektir.

Kişisel gelişim ile ilgilenen insanlar için son derece önemli bir kitap olan Milyoner Aklın Sırları, sizleri sıradan insanların yanlış düşüncelerinden kopartacaktır. Peki siz bu kitabı okudunuz mu? En çok hangi bölümünü sevdiniz? Networkokulu.net takipçilerine başka hangi kişisel gelişim kitabını tavsiye edersiniz? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Liderlik için gerekli nitelikler nelerdir? En güzel kişisel gelişim kitapları içerisinde olan, Liderlik Nitelikleri kitabında John C. Maxwell, gerekli beceriler üzerinde durmaktadır. Lider olmak istiyorsanız okumanız gereken kitaplardan biri, kesinlikle bu kitap olmalıdır. John C. Maxwell’in kitabını networkokulu.net olarak sizin için inceledik.

Liderlik Nitelikleri – John C. Maxwell

Liderlik ve kişisel gelişim alanında dünyanın önde gelen otoriteleri arasında gösterilen John C. Maxwell, bu kitabında hayatı boyunca edindiği tecrübeleri akıcı bir anlatımla insanların ilgisine sunmaktadır. Liderlik doğuştan gelen bir özellik değil, geliştirilebilen bir kavramdır. Peki geliştirilmesi gereken liderlik nitelikleri nelerdir?

1. Karakter

“Karakter, konuşmaktan daha fazlasıdır.”

Herkes kişisel bütünlük olduğunu söyleyebilir fakat eylemler karakterlerin gerçek göstergesidir. Karakteriniz sizin kim olduğunuzu belirler. Kim olduğunuz ne gördüğünüzü belirler. Gördüğünüz şey ise ne yaptığınızı belirler. Bu nedenle Bir liderin karakterini onun eylemlerinde ayıramazsınız.

Milyoner Aklın Sırları – T. Harv Eker >>

2. Karizma

Dahası, çoğu insan karizma denen şeyin mistik ve tanımlanamaz olduğunu düşünür. 

 “Başkalarının sizin hakkınızda işletmesinden çok kendileri hakkında daha iyi hissetmeleriyle ilgili olun.” – Den Reiland

Dahası, çoğu insan karizma denen şeyin mistik ve tanımlanamaz olduğunu düşünür.  Onlara göre bu nitelik doğuştan vardır ya da yoktur. Ancak bu doğru değildir. Karizma insanları kendi kendine çekme yeteneğidir. Ve diğer karakter özellikleri gibi, bu yetenekte geliştirilebilir. Eğer insanları kendinize çekmek istiyorsanız, öncelikle birlikte olmaktan hoşlandığınız insanlar gibi olmalısınız.

3. Taahhüt Altına Girmek İş Yapanı, Lafta Kalandan Ayırır

“Sahip  olduğu zaman da elinden gelenin en iyisini yapan kişi, tüm zamanlarda yaşamıştır.” – Johann von Schiller

Dünya kendini adamaktan yoksun hiçbir büyük lider görmemiştir. USAir’dan McElroy Bunun önemini şöyle ifade etmiştir: “Adanmışlık bize güç verir. Hastalık, yoksulluk ya da felaket ne getirdiğinin (yada götürdüğünün) hiçbir önemi yoktur. Biz aslında gözümüzü hedeften ayırmayız.” Kendinizi Adamak / Kendini Taahhüt Altına Sokmak / Verilen Söze Bağlı Kalmak ne demektir?

Bu herkes için farklı bir anlam taşımaktadır: Bir boksör için daha önce yenildiği bir boksörü yenmeyi başarmaktır. Bir maratoncu için gücü tükendiği zaman 20 kilometre daha koşmaktır. Bir asker için diğer tarafta kendini neyin beklediğini bilmeden tipini üzerine çıkmaktır. Bir öğretmen için başkalarına daha iyi yaşam sağlayabilmek için kendi rahatını bir yana bırakmaktır. Bir lider için bütün bunların hepsi ve daha fazlasıdır. Çünkü liderlik ettiğiniz herkesi size bağlıdır.

4. İletişim Olmazsa Yola Yalnız Çıkarsınız

Mükemmel bir iletişim yeteneği geliştirmek, etkinlikler olmak için mutlak gerekliliktir. Lider, başkalarına aciliyet duygusu ve coşkuyu aktarmak için bilgi ve fikirlerini paylaşmak zorundadır. Eğer bir lider mesajını açık bir şekilde başkalarına aktarıp onları motive edemiyorsa, bir mesaja sahip olmasının hiçbir önemi yoktur. – Gilbert Amelio

Evliliğinizin, işinizin, ve kişisel ilişkilerinizi başarısı büyük ölçüde iletişime bağlıdır. insanlar sizin Ne istediğinizi ve Nereye gittiğimizi bilmezlerse  sizi izlemek istemezler.

Sahip Olduğumuz Şeylerin Değerini Biliyor Muyuz? – Kısa Hikayeler >>

5. Yetkinlik

Eğer yetkinliklerinizi geliştirirseniz, sizi izlerler.

“Yetkinlik sözcüklerin ötesindedir. liderin yeteneği Başkalarının ne yapmanız gerektiğini bildirdiğiniz  bilmeleridir.  Böylelikle sizi izlemek istediklerini bileceklerdir.” – John C. Maxwell

Eğer yetkinliklerinizi geliştirirseniz, sizi izlerler. Bizler ister el sanatlarında, ister sporda isterse iş alanlarında olsun, yüksek yetenek gösteren insanlara hayranlık duyarız. Ancak gerçek şu ki yeteneğinizi ortaya koymak için mutlaka Fabergé, Michael Jordan ya da Bill Gates zorunda değilsiniz.

6. Cesaret

 

“Cesaret, insan niteliklerinin ilkidir. Çünkü o tüm diğer nitelikleri güvence altına alan bir niteliktir.” – Winston Churchill

Cesaretli kişi kendi başına çoğunluktur. Liderlik konumu kişiye cesaret vermez fakat cesaret kişiye liderlik konumu verebilir.

Başarı ve İlham Dolu Motivasyon Deposu Filmler >>

7. Ayırt Edebilme

“İyi liderler duyduklarının yarısına inanırlar. ayırt edebilen liderler hangi yarısına inanılacağını bilirler. “- John C. Maxwell

Çözülemeyen gizemlere bir son verin. Ayırt edebilme, sorunun kökünü bulma yeteneği olarak tanımlanabilir. İyi liderler algı gücünün önemini her zaman anlayamayabilirler ama hem iyi hem de etkili liderler bu gücün her zaman farkındalardır.

Örnek olarak liderler tarafından söylenmiş olan şu yorumları okuyun. Bu sözlerin onların ünlü son sözleri olarak kayıtlara geçmiştir. “Wellington’ın kötü bir general olduğunu söylüyorum. İngilizler kötü askerlerdir; biz öğle yemeğini onları yenmiş olarak yeriz.” – Napoleon Bonaparte, (Waterloo Savaşından hemen önce generalleriyle kahvaltı yaparken, 1815)

Düşün Ve Zengin Ol – Napoleon Hill >>

8. Odaklanma

Ne denli keskin odaklanırsanız, o denli keskinleşirsiniz.

“Eğer iki tavşanı birden kovalarsanız ikisini de kaçırırsınız.” – Anonim

Ne denli keskin odaklanırsanız, o denli keskinleşirsiniz. Etkin bir lider olmak için gereken odaklanmaya sahip olmak ne demektir? işin anahtarı öncelikler ve yoğunlaşmaktır. Önceliklerini bilen fakat konsantre eksikliği olan lider ne yapacağını bilir fakat yapması gerekeni bildiği şeyi yapmak.

Aynı kişi konsantrasyonuna sahipse fakat önceliklerinin yoksa ilerlemeyen bir yeteneği vardır. Kişi ancak her ikisinin de bir arada yürütebildiği zaman büyük şeyleri başarma potansiyeline kavuşur.

9. Cömertlik

“Vermek yaşamanın en yüksek seviyesidir.” – John C. Maxwell

Mumunuz başkalarına ışık vermekle kendinden hiçbir şey kaybetmez. Hiç kimse insanlarla cömert bir liderden daha yüksek sesle konuşamaz. Gerçek cömertlik zaman zaman ortaya çıkmaz. Gerçek cömertlik kalpten gelir ve liderin yaşamının her anında ortaya çıkar. Cömert lider zamanını, parasını, yeteneklerini ve sahip olduklarını paylaşır. Etkin lider yalnızca kendileri sahip olmak için değil, başkalarıyla paylaşabilmek için bir şeylere sahip olmak isterler. Cömertlik niteliğini yaşamınızın bir parçası yapın.

Bir Şeyin Değerini Kim Bilir? – Kısa Hikayeler >>

10. İnsiyatif

“Bir liderin korkması gereken şeyler arasında kendini beğenmişlik  ilk sırada gelir.” – John C. Maxwell

Onsuz evden ayrılamazsınız. Liderin takipçileriyle bir bağlantı başlatmaktan sorumludurlar. Ancak  liderin insiyatif aldıklarını tek alan bu değildir. liderler her zaman fırsat arayışı içinde ve harekete geçmek için hazırlıklı olmalıdır. Bunun gerçekleşmesi için liderin sahip olmaları gereken nitelikler nelerdir.

11. Dinleme

Kalpleriyle buluşmak için kulaklarınızı kullanın.

“Liderin kulağı, insanların sesi ile çınlamalıdır.” – Woodrow Wilson

Kalpleriyle buluşmak için kulaklarınızı kullanın. Liderler yardım istemeden önce insanların yüreklerine seslenirler. Bu “bağlantı yasası”’dır. Ancak lider karşısındaki kişinin yüreğine seslenmeden önce içinde ne olduğunu bilmelidir. Bunu ancak dinleyerek öğrenebilir. Dinleme konusunda isteksizlik zayıf liderler arasında yaygındır. Yönetim dünyasının en büyük gurusu olan Peter Drucker tüm yönetim problemlerini yüzde 60’ının  yanlış iletişim sonucu meydana geldiğinde inanmaktadır.

12. Tutku

“Lider tutkuya ulaştığı zaman, genellikle karşılık veren tutkuyla karşılaşacaktır.” – John C. Maxwell

Yaşamı alın ve onu sevin. Uzmanlar, insanları başarılı kılan unsurları inceleme konusunda çok fazla zaman harcar. Kişilerin kimliklerini zekalarına eğitim durumlarına ve diğer faktörlere bakarlar. Ancak bunların arasında en çok fark yaratan tutkudur. RCA’dan David Sarnoff, ” İşini sevmeyen hiç kimse başarılı olamaz.” demiştir.

Başarılı İnsanların Hayat Hikayeleri – Film Tavsiyeleri >>

13. Pozitif tutum

“Başarılı bir adam başkalarının kendine attığı tuğlalarla bina oluşturabilen kişidir.” – David Brinkley

Yapabileceğinize înanırsanız, yapabilirsiniz. Eğer Edison böylesine olumlu bir insan olmasaydı, bir mucit olarak asla başarılı olamazdı. Başarı kazanan insanların hayatlarına bakarsanız, onların yaşama olumlu baktıklarını görürsünüz. Eğer etkin bir lider olmak istiyorsanız, pozitif bir tutuma sahip olmanız önemlidir. Bu, bir birey olarak sizin memnuniyet derecenizi belirlemekle kalmaz, aynı zamanda başkalarının sizinle olan etkileşiminin de daha iyi olmasını sağlar.

14. Sorun çözme

Sorunlarınızın sorun olmasına izin vermeyin.

“Bir lideri, karşılaştığı sorunlarla ölçebilirsiniz. Çünkü her lider ancak kendi boyutundaki sorunları çözebilir.” – John C. Maxwell

Sorunlarınızın sorun olmasına izin vermeyin. Lider hangi alanda bulunursa bulunsun,  sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Bu, üç neden ötürü kaçınılmazdır. İlk olarak, sürekli olarak  karmaşıklaşan bir dünyada yaşıyoruz. İkicisi, insanlarla etkileşim halindeyiz.  Ve üçüncü olarak, karşılaştığımız tüm koşulları kontrol etmeliyiz.

15. İlişkiler

“Başarı formülündeki en önemli karışım insanlarla nasıl geçineceğinizi bilmektir.” – Theodore Roosevelt

Geçinirseniz onlar da eşlik ederler. İnsanlarla çalışmak ve ilişki geliştirme yeteneği, etkin liderlik için olmazsa olmaz bir koşuldur.  Mayıs 1991’de yapılan bir ankete göre çalışanların, işverenlerin den istedikleri en önemli 3 nitelik saptanmıştır. İyi ilişki kurmak ilk sırayı almaktadır; ankete katılanların yüzde 84’ü insan ilişkileri becerisi aramaktadır. Yalnızca %40’lık bir grup eğitim ve deneyimi ilk 3 nitelik arasına saymıştır.

Sevgi Nedir? – Kısa Hikayeler >>

16. Sorumluluk

“Bir lider her şeyden vazgeçebilir ama nihai sorumluluktan asla.” – John C. Maxwell

Eğer topu taşıyamazsanız, takıma liderlik edemezsiniz. İyi liderler kim olduklarını bilir ve sorumluluk almaktan kaçınmazlar. Yaşamlarında karşılarına çıkan sorunlarla en iyi şekilde mücadele ederler, ancak topu taşımaları durumunda takımı yönlendirebileceklerini bilirler.

Umudunu Kaybetme Filminden Alınması Gereken Dersler >>

17. Özgüven

Yetkinlik asla güveni ihmal etmenizi gerektirmez.

“Eğer insanlara gereksinim duymazsanız,  onlara liderlik edemezsiniz.” – John C. Maxwell

Yetkinlik asla güveni ihmal etmenizi gerektirmez. Kendilerine, takipçilerine ve yönlendirdikleri kuruluşlara güvenmeyen liderler tehlikelidirler. Çünkü liderlik konumu kişisel eksiklikleri kaldırmaz. Yaşamdaki olumsuz yüklerinizi, başkalarını yönlendirmeye çalışırken taşıması daha zor bir duruma dönüşür.

18. Öz disiplin

“İlk ve en iyi zafer kendini keşfetmektir.” – Platon

Liderlik edeceğiniz ilk kişi sizsiniz. O olmadan hiç kimse başarı kazanamaz ve kazandığı başarıyı sürdüremez.  Bir lider ne kadar yetenekli olursa olsun, onun yetenekleri, öz disiplin olmaksızın, maksimum potansiyelini ulaşamayacaktır. Öz disiplin liderin en yüksek seviyeye çıkması ve liderliğini sürdürmesi için anahtardır.

19. Hizmet Etme

“İş konumunuzdan, çok insanları sevmelisiniz.” – John C. Maxwell

İlerlemek için başkalarına öncelik tanıyın. Hizmet etme işini sürdürdüğünüz zaman, genellikle düşük yetenekli insanların yaptığı etkinlik akla gelir.  Eğer böyle düşünüyorsanız yanlış bir izlenime sahipsiniz demektir. Hizmet etmek bir konum ya da  beceri ile ilgili değildir. Hizmet etmek tutumla ilgilidir. Hizmet etme konusunda zayıf tutma sahip insanlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır; devlet dairesinde ki kaba bir çalışan, siparişinizden hoşnut olmayan bir garson ya da yardım etmek yerine arkadaşıyla telefonda konuşan bir tezgahtarla elbet karşı karşıya gelmişsinizdir.

Satış Pazarlama İle İlgilenen Herkesin İzlemesi Gereken Filmler >>

20. Öğrenebilme

Liderliği sürdürebilmek için öğrenmeyi sürdürün

“İşe yarar şeyler, bildikten sonra öğrendiğiniz şeylerdir.” – John Wooden

Liderliği sürdürebilmek için öğrenmeyi sürdürün. Liderler daima mevcut durumun rahatlığına kapılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Her şeyden önce eğer bir lider etkiye sahipse ve bir saygı seviyesi kazanmışsa neden gelişimi sürsün sürdürsün ki? Yanıt basittir. Gelişiminiz sizin kim olduğunuzu bilirler. Kim olduğunuzu kimi çektiğinizi belirler. Kimi çektiğiniz ise organizasyonunuzun başarısını belirler. Eğer organizasyonunuzu geliştirmek istiyorsanız öğrenmeye daima açık kalmanız gerekmektedir.

21. Vizyon

“Büyük bir liderin, vizyonunu geliştirme cesareti, konumundan değil, tutkusundan kaynaklanır.” – John C. Maxwell

Yalnızca gördüğünüz şeyi elde edebilirsiniz. Vizyon bir lider için her şeydir. Kaçınılmaz bir gerekliliktir. Neden mi? Çünkü liderleri yönlendiren vizyonudur. Vizyon hedefi işaret eder, içimizdeki ateşi yakar ve ilerlemenizi sağlar. Aynı zamanda,  takipçiler içinde bir ateşleyicidir. Vizyonu olmayan bir lider hiçbir ilerleme kaydedemez. Vizyonsuz bir lider en iyi ihtimalle daire içinde dönüp duruyordur.

***

Liderlik konusunda uzman olarak tanınan John C. Maxwell insanların kişisel ve liderlik potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir organizasyon olan INJOY Group’un  kurucusudur.

John C. Maxwell, her yıl 250 binden fazla kişiye konuşmakta ve seminerleri, kitapları ve CDleri aracılığı ile 1 milyondan fazla insanın yaşantısını etkilemektedir. Yazarın 24 kitabı bulunmaktadır. Bunlar arasında “Başarı Yolculuğu, İçinizdeki Lideri Geliştirmek ve Çevrenizdeki Lideri Geliştirmek” sayılabilir.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Filmler >>

Kaynak: D&R , Kitapyurdu 

Her networkerin okuması gereken kitaplar nelerdir? Kişisel gelişim için kitap önerileri, en çok sorulan sorular arasındadır. Network marketing en çok kazananlar listesindeki liderlerden derlediğimiz kitap önerilerini sizlerle buluşturuyoruz. Ayrıca bu kitap önerileri sadece networkerler için değil, satı pazarlama ile  ilgilenen kişilerin de bilgi edinebileceği eserlerden oluşmaktadır.

Network marketing sektörü, son yıllarda dünya genelinde en fazla genç milyoner çıkartan belki de tek sektör diyebiliriz. Bu sektör, sıradan insanlara yasal ve ahlaklı yoldan, sıradışı bir gelir yaratma imkanı sunmaktadır. Sektörün bu kadar gelişmiş olması elbette bizim yararımızadır. Ancak unutmamak gerekir ki, başarı dediğimiz şey tamamen kişisel bir konudur. Bir kişinin işe başlayıp, 3 ayda aylık 10 bin TL kazanması veya 2 sene bu ticaret içerisinde olup para kazanamaması da tamamen başarının kişisel olmasıyla ilgili bir konudur.

Her Networkerin Okuması Gereken kitap Önerileri

Network marketing sektörü de her ticari alanda olduğu gibi, kişisel gelişimi zorunlu kılar. Sonuçta bu ticaret (genelde networkü bırakan veya başarısız dediğimiz kısım) sadece “2 kişiyi bu  işe dahil etme işi” değildir. Kendi gelişimimize yatırım yapmalıyız. Zengin ve başarılı diye TV’lerde, sosyal medyada, gazetelerde veya çevremizde gördüğümüz kişilerin düşünce yapısını anlamaya çalışmalıyız. Onlar herhangi bir konuda başarıya ulaşmışlar ve bazı şeyleri bizden farklı yaptıkları kesindir.

Biz de bu konudan yola çıkarak kişisel gelişiminize yardımcı olacak kitapları bir araya getirdik. Gelin bu kitap önerileri nelermiş birlikte göz atalım:

Networker Nedir? Kimlere Networker Denir? >>

Peynirimi Kim Kaptı? / Spencer Johnson

Network Marketing Sektöründe Okunması Gereken Kitaplar - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Kitap önerileri köşemizde ilk sıra Peynirimi Kim Kaptı? kitabı üzerine olacak. Değişime inanmak veya inanmamak tamamen size bağlı. Değişim gerekli bir şey değil, zorunlu bir şeydir. Çevremizde her an değişim yaşanıyor, biz onu kabul etmiyoruz diye duran, bekleyen hiçbir şey yok. Etrafımızdaki değişimleri çabuk gözlemleyebilmeli ve buna çabuk adapte olabilmeliyiz. Yoksa sönüp gideceğiz. Tabi ki de iyiye doğru, güzele doğru bir değişimden bahsediyoruz.

Bu durum bize korku verebilir. Çünkü insan bilmediği bir şeyden korkar. Değişim yaşamadan önce korkularınız olacak ama sürece girdiğinizde bu korkuların aslında ne kadar gereksiz olduğunu anlayacaksınız. Evet, bir bilinmezlik var ama bu sizi durduran şey olmamalı, aksine zinde tutan şey olmalı. Ayrıca yeni peynir aramak için değişmek zorunda olduğunuzda göreceksiniz ki kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Çünkü hareket etmek, hiçbir şey yapmadan beklemekten her zaman daha iyidir.

Hayatta hepimiz, elde ettiğimiz zaman bizi mutlu edecek peynirlerimizin peşindeyiz. Peynirimiz; iş, para, araba, ev, sağlık, ün, golf oynamak, istediğimiz bir ayakkabıyı veya elbise, iş gibi herhangi bir şey olabilir. Labirent ise, peynirimizi aradığımız yerdir. 4 karakter ise, hayatta karşılaştığımız 4 insan karakterini anlatmaktadır.
1940 California doğumlu olan Spencer Johnson, 1998 yılında yayımladığı kitabı, “Peynirimi Kim Kaptı?” tüm dünyada 26 milyon satmıştır. Spencer Johnson, en ünlü kişisel gelişim yazarları arasında gösterilmektedir.

Kitaptan bir kesit;

“… Kırın hareketle üretkenlik arasındaki farkı görmeye başlamış.
Mırın, “Belki de burada oturup neler olacağını görmeliyiz. Er ya da geç peynirimizi geri getirecekler ne de olsa.”
Kırın buna inanmak istiyormuş. Bu yüzden Mırın’la birlikte, evle P peynir istasyonu arasında mekik dokumaya devam etmiş. Fakat peynirden ses seda yokmuş. İnsancıklar açlık ve stres yüzünden giderek güçsüz düşüyorlarmış. Kırın durup beklemekten sıkılmaya başlamış. P Peynir’siz İstasyonu’nda ne kadar kalırlarsa, durumun o kadar kötüleşeceğini anlamış.

Sonunda bir gün, Kırın kendi kendine gülmeye başlamış. “Bana bak Kırın, sürekli aynı şeyleri yapıyorsun, sonra da neden hiçbir şey düzelmiyor diye soruyorsun. Düzelse saçmalık olmaz mıydı?”

Her Networkerin Okuması Gereken Kitap Önerileri – 2 >>

Unvansız Lider / Robin Sharma

Kitap Önerileri - Unvansız Lider

Her networkerin okuması gereken kitap önerileri kısmında ikinci sırada Unvansız Lider var. İnsanların çoğu, gerek iş hayatında, gerek normal yaşantısında istediği türden biri olmak için hep birilerinin gelip onu değiştirmesini, motive etmesini bekler. Bu asla olmayacak ve o insanlar da asla değişmeyecekler. Zaten bunun için başarılı olan kesim %2 gibi çok az bir oranda. Dünyanın geri kalan kısmı yani %98, otobüs geçmeyen bir durakta beklemektedir. Robin Sharma bu kitabında hayatımızın her anı için, düşüncelerimizin ve davranışlarımızın adeta haritasını çıkarmış gibi.

Yazdığı 13 adet kitap tüm dünyada 60’tan fazla ülkede, 70 dilde yayımlanan Robin Sharma, dünyaca ünlü bir yazar, kişisel gelişim ve liderlik uzmanıdır. Ailesi Hint yerlisi olup, Kanada’da doğmuş ve Hukuk fakültesi bitirmiştir.

Kitaptan bir kesit;

“Hepimiz birer dahi olarak doğarız. Ama üzücüdür ki çoğumuz sıradanlığı kabul ederek hayata veda ederiz. Umarım birlikteliğimizin bu kadar başında bu düşüncemi ifade etmem sizi çok üzmemiştir. ancak dürüst olmalıyım. Şunu da paylaşmalıyım ki; ben sadece, iş yaşantımda beni başarıya götürecek bir dizi olağanüstü sırı öğrenme ve bunları hayatına uygulama şansını yakalamış bir adamım. İyi haber şu ki; harika bir macerada kazandığım her şeyi size de sunuyorum. Böylece bugünden başlayarak siz de, hayatınızı dolu dolu yaşayabilir ve olağanüstü bir performansla çalışabilirsiniz. Kimse, çok büyük beklentilerle işe başlamadıkça, o büyük beklentilerinin ötesinde başarı elde edemez.”

Kısa Hikayeler – Nezaket Zayıflık Mıdır? >>

Profesyonel Ol / Eric Worre

Kitap Önerileri - Profesyonel Ol

Kitap önerileri kısmında üçüncü sırada ünlü networker Eric Worre tarafından yazılan Profesyonel Ol kitabı var. Network marketing, çoğu mesleğin tersine, eğitiminiz için çok paraya ihtiyacınız olmayacaktır. Öğrenci kredisi, yüklü borçlar almanıza gerek kalmayacak ve öğrenirken aynı zamanda para da kazanabileceksiniz. Bu ticaret taraf tutan bir meslek olmayıp, en eşitlikçi meslektir. Herkese hakkı olanı veren bir meslektir. Sizin geçmişinizden herhangi bir başarı, sertifika, üniversite bitirme, yaş kadın veya erkek olmak gibi kriterler bu meslekte profesyonel olmak için gerekmeyecektir.

Eric Worre 25 yıldan uzun bir süredir Network Marketing sektöründe bir liderdir. Meslek hayatı boyunca:

– 15 milyon doları aşkın kazanç elde etmiş,
– 60’ın üzerinde ülkede toplamda 500 bin kişinin üzerinde organizasyon sahibi olmuş
– 200 milyon dolarlık bir doğrudan satış şirketinin başkanlığını yapmış
– TPN (The Peoples Network/ İnsan Ağı) adlı kendi şirketinin kurucu ortağı olmuş ve başkanı olarak çalışmış
– Doğrudan Satış endüstrisinde yıllık 7 haneli kazancı olan bir pazarlama danışmanı olarak çalışmıştır.

Kitaptan bir kesit;

“Ağ pazarlamacılığında 3 grup insan vardır. Ben bu 3 grubu hem gördüm, hem de bu 3 gruptaki insanlardan biri olum; Gösterişçiler, Amatörler, Profesyoneller.

Gösterişçiler; Bu mesleğe piyango biletiymiş gibi bakarlar. Mümkün olan en az çabayla en büyük kazancı yakalamayı ümit ederler. İlk başladığımda ben de babamın ve iş ortağımın sırtından geçinmeyi ümit eden bir gösterişçiydim. Şanslıydım ki bu biraz sonuç verdi ve en azından kısa vadede devam edebildim. Ancak sanırım siz de benim gibi düşünüyorsunuzdur, gösterişçi grubunda kalmak kötü bir fikir, 90 gün içinde bu gruptan çıkıp amatör oldum.”

Umudunu Kaybetme Filminden Alınması Gereken Dersler >>

İş Okulu / Robert Kiyosaki

Network Okulu Kitap Önerileri - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Kitap önerileri kısmında dördüncü sırada Robert Kiyosaki tarafından yazılmış olan İş Okulu kitabı var. Zengin olmak ve varlıklı olmak arasındaki farkı anladığımız zaman aslında finansal başarının yolunu da anlamış oluyoruz. Okul hayatımız boyunca, dışarıda nasıl para kazanacağımız konusunda hiçbir bilgi verilmediği için okuldan çıktığımız zaman, sudan çıkmış balık gibi oluyoruz. Sadece ders ve notlar ile başarımız ölçülüyor. Ancak gerçek hayatta ölçü birimi finansal başarıdır.

Zengin olmanın %100 şans ile ilgili olduğunu düşünenler tamamiyle yanılıyorlar. Şans belki de ölçülemeyecek kadar düşük bir orandadır. Peki zengin olmanın birden çok yolu olduğunu biliyor muydunuz? Ve bu yollardan birinin de network marketing olduğunu? Network Marketing şirketi kurmanın veya bu ticari alanda olmanın avantajları konusunda aydınlanma yaşayacağınız bir kitap. Bu durumu daha ilginç kılan ise, yazarın hiç Network Marketing ticaretine girmeden, bu ticareti öven ve bu ticaret hakkında kitap yazan bir kişi olmasıdır.

Robert Kiyosaki, dünyaca ünlü bir yazar, eğitimci ve aynı zamanda büyük bir yatırımcı olarak tanınmış biridir. Yazdığı kitaplar dünya genelinde best-seller olmuş, milyonlarca satmıştır. Kendisini, “dünyanın en çok kazandıran kitabının yazarı” olarak nitelendirmektedir.

Kitaptan bir kesit;

” Benzer canlılar birbirlerini çekerler. Bu durum zenginler, fakirler ve orta sınıf için de geçerlidir. Açıkçası zenginler zenginlerle aynı ağda yer alır, fakirler fakirlerle, orta sınıftan olanlar da yine orta sınıfla. Zengin babaya göre yine zengin olmak isteyen, zengin kimselerle iş birliği yapmalıydı ,”diğer bir deyişle, “zenginleşmene yardım edeceklerle.” Çoğu kimse ömrünü, kendisini mali açıdan gerileten kişilerle harcar.”

Bu kitapta aşılamak istediğim başka bir fikir de pazarlama ağı şirketlerinin, sizin daha da zenginleşmenize yardımcı olacak kişilerden oluştuğudur. Kafanıza şu soru takılabilir: “Çalıştığım şirket ve birlikte zaman harcadığım kimseler zamanlarını benim zengin olmama adıyorlar mı? Yoksa onların tek ilgilendiği benim daha çok çalışmam mı?”

15 yaşındayken, zengin ve mali açıdan özgür olmak için izlenmesi gereken yollardan birinin bana bu yolda ışık tutabilecek kişilerle iş birliği yapmak olduğunu öğrenmiştim. Çok da mantıklı gelmişti bu bana. Ama okul arkadaşlarımın çoğu iyi notlar almaya, güvenceli ve güvenli bir iş bulmaya odaklanmışlardı. Daha 15 yaşımda , benim zenginler için çalışan bir eleman olmama değil de zengin olmama önem veren arkadaşlıklar kurmaya karar verdim. Geriye dönüp baktığımda, 15 yaşında verdiğim o kararın hayatımı değiştirdiğini görüyorum.”

Kısa Hikayeler – Acaba Alışkanlıklarımız Doğru Mu? >>

4 Yıllık Kariyer / Richard Bliss Brooke

Kitap önerileri - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Network marketing hakkında bir çok gerçeği, abartısız bir şekilde bulacağınız bir kitap. Kitap önerileri için beşinci sırada Dört Yıllık Kariyer adlı kitabımız var. Her ne kadar networker olsa bile yazar, tüm samimiyetiyle aşağıdaki 4 başlıkta tecrübelerini paylaşmaktadır:

4 Yıllık Kariyer, tüm dünyada networkerler tarafından ilgiyle okunmakta olan bir başucu kitabıdır. Yazarı Richard Bliss Brooke aynız zamanda bir yaşam koçu ve eğitmendir.

Kitaptan süper bir kesit;

” Negatif bir zihin ile pozitif sonuçlar almanız imkansızdır. Yaptıklarınızın ve arkadaşlarınıza sunduklarınızın işe yarayacağına inanmayı öğrenmeniz gerekir. Bu zaman alır ancak işi “çözme”nin en önemli spektrumudur. Unutmamalıyız ki, inanç başarıdan gelmez. Başarı inançtan gelir.

Her Networkerin Mutlaka İzlemesi Gereken Filmler >>

Milyoner Aklın Sırları /  T. Harv Eker

Network Marketing Sektöründe Okunması Gereken Kitaplar - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Milyoner olabileceğimiz bir iş var ve T. Harv Eker olmaz mı? Kitap önerileri bölümümüzde sıra Milyoner Aklın Sırları adlı kitabımızda. Yaşam herkes için farklı başarılarla doludur. Finansal başarı da bunlar arasında önemli bir yere sahiptir. “Zengin”; “Milyoner”; “varlıklı”; “Refaha ulaşmış”; “Parasal başarı kazanmış” ve “Parasal başarıya ulaşamamış; “İki yakasını bir araya getiremeyen”; “Fakir”; “Ekonomik sıkıntı çeken” gibi tanımlar sadece sahip olunan para miktarıyla ilgilidir.

Tekrarlayalım, yaşamdaki başarılardan biri de finansal başarı yani para konusundaki başarıdır. Ve siz bu başarıya ulaşamamışsanız bir yerlerde ciddi hatalar yapıyorsunuz demektir. Çünkü parasal başarıya ulaşmış, zengin olmuş insanların çoğunun, benzer şekilde düşünüp hareket ettiklerini biliyor muydunuz? Ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar didinirlerse didinsinler, deliler gibi çalışsalar da parasal başarıya ulaşamayanların da benzer düşündüklerini biliyor muydunuz?

T. Harv EKER, dünyaca ünlü bir yazar, eğitimci ve motivasyon konuşmacısıdır. Milyoner Aklın Sırları kitabı, dünya çapında best-seller olmuş ve bir çok insanın ekonomik olarak refaha ulaşmalarında yardımcı olmuştur.

Kitaptan bir kesit;

“Bir ağaç düşleyin, bu ağacın yaşam ağacını temsil ettiğini varsayalım. Ağacın meyveleri vardır. İşte yaşamdaki meyvelerimize sonuçlarımız diyoruz. Ve meyvelerimize bakıp onları beğenmiyoruz; “Yeterli meyvemiz yok, meyvemiz çok küçük, yada tadı güzel değil yada çabuk çürüyor.” diyoruz. Yani çoğumuz asıl dikkatini meyvelere yani sonuçlara yönlendiriyor, onlara odaklanıyor. Ama o meyveleri aslında kim yaratıyor? Meyveleri, tohumları ve kökleri yaratıyor. Toprağın üstündekini yaratan, toprağın altında olandır. Görüneni yaratan görünmez olandır.

Peki şimdi bu ne anlama geliyor? Meyveleri değiştirmek istiyorsanız, önce köklerini değiştirmeniz gerekiyor. Görüneni değiştirmek istiyorsanız önce görünmez olanı değiştirmelisiniz.”

İnsanların Servet Sahibi Olamamasının 30 Nedeni – Düşün Ve Zengin Ol >>

Zengin Olmanızı İstiyoruz /  Robert Kiyosaki,Donald Trump

Kitap önerileri - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Donald Trump ile Robert Kiyosaki tarafından kaleme alınan Zengin Olmanızı İstiyoruz kitabı, sıradaki kitap önerileri arasında. Finansal bilgi açısından hiçbir bilgi olmadan okul yıllarımızı bitiriyoruz. Ancak çevremize baktığımız zaman, para ile ilgisi olmayan hiçbir konu göremiyoruz. Her şeyin başlangıç noktasını para alıyor. Peki her şey para ile ilgili iken neden dünyadaki insanların %1’i istediği hayatı yaşarken, geri kalan kısmı sadece hayatta kalmak için çalışıyor? Başarılı dediğimiz bu insanların, bizim bilmediğimiz bir düşünce yapıları, finansal zekaları olduğu bir gerçektir.

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan Donald Trump ile dünyanın en çok kazandıran kitabının yazarı olan Robert Kiyosaki, finansal gelişim konusunda düşüncelerinizi aydınlatacak.

Robert Kiyosaki, dünyaca ünlü bir yazar, eğitimci ve aynı zamanda büyük bir yatırımcı olarak tanınmış biridir. Zengin Baba Yoksul Baba Kitabı 20’den fazla dile çevrilmiş, 50 milyondan fazla satmıştır.

Kitabın açıklamasından bir kesit;

“Dünyamızın karşı karşıya olduğu zorlu sınavlardan biri de finansal problemlerdir. Ülkelerinin, işverenlerinin veya ailelerinin kendilerine bakmalarını bekleyen insanlar yaratan yetki devretme zihniyeti bulaşıcıdır. Her ikisi de başarılı birer iş adamı olan Donald Trump ve Robert Kiyosaki, doğaları itibari ile öğretmendirler ve önümüzdeki bu zorluklara dikkatleri çekmek üzere güç birliği yapmışlardır. Onlar finansal sorunları, parayla çözemeyeceğinize inanıyorlar. Parasal sorunları yalnızca finansal eğitimle çözebilirsiniz. Trump ve Kiyosaki size zengin olmayı öğretmek istiyorlar. Şu söz çok ünlüdür;

Bir adama balık vererek onu bir günlüğüne beslemiş olursunuz. Ona balık tutmayı öğreterek, hayatı boyunca aç kalmamasını sağlarsınız.”

Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı 17 Film >>

Martı Jonathan Livingston / Richard Bach

Network Marketing Sektöründe Okunması Gereken Kitaplar - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Acaba doğru bildiklerimiz gerçekten doğru mu? Kitap önerileri için Martı Jonathan Livingston, bakış açısı ile sıradışı bir eserdir. Geçmişten bu güne bize anlatılan şeyleri sorgulama vakti gelmiştir belki de. Klişeden uzaklaşmak ve özgürlüğe doğru uçmak gerekiyor. Hayatımız sadece sabah kalk çalış, akşam gel o kazandığın para ile karnını doyur döngüsünden ibaret değil. Herkese bu normal gelse de unutmamak gerekir ki “Akıntıda ölü balıklar da yüzer. Suyun berraklığı akıntının tersindedir. Oraya ancak canlı balıklar gidebilir.” Herkesin aynı şeyi yapması, onun yüzde yüz doğru olduğu anlamına gelmiyor. İnandıklarımız doğrultusunda yaptıklarımız da şekilleniyor.

Richard Bach’ın Martı Jonathan Livingston adlı kitabı, 18 yayın evi tarafından reddedildikten sonra 19. denemesinde yayımlandı. 10 bin kelimeden az olmasına rağmen kurgu ve kurgu dışı kitaplar arasında en çok satanlardan olmuştur.

Kitaptan bir kesit;

– “Neden Jon, söylesene neden?” diye inleyerek sordu annesi. “Diğerleri gibi olmak bu kadar mı zor? Alçaktan uçmak pelikanların ve albatrosların işi, bunu onlara bırakmalısın. Hem niçin avlanmıyorsun oğlum? Artık bir kemik bir tüy kaldın.”
– “Bir kemik bir tüy kalmak umrumda bile değil anne. Ben sadece havada ne yapıp ne yapamayacağımı öğrenmek istiyorum, anlıyor musun, hepsi bu sadece öğrenmek istiyorum.”

Kısa Hikayeler – Başarısız Bir Adamın Öyküsü >>

Reddedilemez Liderlik Yasaları / John C. Maxwell

Kitap önerileri - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Hayatta hangi yöne gittiğinizin veya ne iş yaptığınızın bir önemi yoktur; çünkü liderlik, liderliktir. İçinde bulunduğumuz zaman değişebilir, teknoloji ilerleyebilir, kültürler farklılık gösterebilir fakat liderliğin ilkeleri, ister en eski çağlardan Antik Yunan’da yaşıyor olsun, ister bütün dünyayı kasıp kavurmuş hükümdarları, son iki yüzyılın güçlü devlet adamları,, son yüzyıla damgasını vuran spor dünyası veya günümüz global ekonomisinin iş adamları olsun değişmez. Bu ilkelerin bir zaman sınırlaması yoktur, zamanın ötesindedir ve bu ilkeler asla reddedilemez.

Dünyanın en önemli liderlik yazarlarından olarak gösterilen ve kitapları 19 milyondan fazla satan John C. Maxwell aynı zamanda, Microsoft, Delta Airlines, KFC gibi büyük markalara da danışmanlık yapmaktadır.

John C. Maxwell’in kendi anlatımıyla kitaptan bir kesit;

“Ben elli bir yaşındayım. Otuz yıldan daha fazla profesyonel liderlik yaptım. Dört şirket kurdum. Zamanımı ve enerjimi insanların hayatında olumlu etkiler yaratacak şeyler üzerine kullandım. Yol boyunca, tanıdığım herkesten daha fazla hata yaptım. Her başarı ve başarısızlık ilerlediğim yolda bana değeri ölçülemez dersler sundu.

Bu kitap sıkça sorulan, “Yıllar boyunca liderlik hakkında her şeyi öğrendiyseniz bunları koca bir listeye dökebilirsiniz. Bu liste nedir?” sorusuna yanıtımdır. Bu 21 yasayı öğrenmek benim bir ömrümü aldı. Tek istediğim mümkün olduğunca basit ve açık bir şekilde bunları size aktarmak.”

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

Güven’de Olmanın Yeni Yolu Risk! / Randy Gage

Network Marketing Sektöründe Okunması Gereken Kitaplar, Kitap önerileri - Her networkerin okuması gereken kitaplar

Her networkerin okuması gereken kitap önerileri son sırasında ünlü networker Randy Gage tarafından kaleme alınan Güven’de Olmanın Yeni Yolu Risk! var. Değişen teknoloji ile birlikte klonlanan köpek ve koyunlar, sürücüsüz ve uçan arabalar, uçan taksiler, güvenlikten sorumlu robotlar, mutfak robotları, askeriyede kullanılan ileri teknoloji savaş araçları…  Çok değil, belki de 30 yıl gibi bir süreç içerisinde dünya inanılmaz bir biçimde değişip gelişmeye başladı. Tüm bu gelişmeler beraberinde bazı önemli riskleri de getirdi. Bunların başında da istihdam edilen insanların yerine daha verimli olan makinelerin kullanılmaya başlanmasıdır. Çünkü bunun bir kaçış yolu yok.

Ayrıca bu durum beraberinde iş kollarını da çeşitlendirdi. 10 sene önce olan meslek gruplarının bir çoğunun şuan yok olmakta olduğunu görüyoruz. Daha önce güvende olmanın yolunu hiç risk almamakta gören kişiler, aslında şuan ne kadar büyük bir risk aldıklarını fark etmişlerdir. Çünkü tüm bu süreçten görebileceğimiz şey, güvende olmak istiyorsak, değişen dünyada yok olup gitmek istemiyorsak risk almanın artık tek güvenli liman olduğudur.

Randy Gage, özellikle Network Marketing sektörü içerisindeki birçok lider tarafından eğitim konusunda otorite olarak kabul edilmektedir. Yazmış olduğu kitaplar 25 dile çevrilip milyonlarca satışa ulaşmıştır. Kendisi aynı zamanda bir girişimci, eğitmen, networker ve yazardır.

Randy Gage’in kendi anlatımıyla kitap hakkında bir kesit;

” Yıkıcı teknoloji, hız kazanan değişimler ve ekonomik karmaşa, oyunu baştan aşağı değiştiriyor. Aynı yorgun ve alışa gelmiş düşünce yapıları sizi başarıya taşıyamaz. Güvende Olmanın Yeni Yolu Risk, farklı bir düşünce yapısı sunmak için hazırlanmış, farklı bir kitaptır. Bu kitap risk alan insanların kışkırtıcı manifestosudur. artık baktığınız hiçbir şey eskisi gibi gözükmeyecek. Zorlukları, birer engel olarak görmeyi bırakıp, sağladıkları fırsatlara odaklanacaksınız.

Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitap Önerileri >>

Kişisel gelişim için okumamız gereken kitaplar nelerdir? Ne okusam? Beden dili, öncelik planlama, duygusal zeka vb kitap önerilerimizde bu kez kişisel gelişim kitapları yer almaktadır. Biliyoruz ki kitaplar olmasa hayat çekilmez bir yer olabilirdi.

Kişisel gelişiminizi önemsiyorsanız, kitap okumanın öneminin de farkındasınızdır demektir. Sadece kendini geliştirmiş insanları dinlemek, videolarını izlemek, filmleri izlemek, size tam olarak istediğinizi veremeyebilir. Gerek kelime dağarcığınızı geliştirmek olsun, gerek güzel ve etkili konuşmak olsun… Bunların ve daha birçok yeteneğinizi geliştirmek için kitaplar sizin kurtarıcılarınız olacaktır. Peki kendimizi geliştirmek için okumamız gereken kitaplar nelerdir? Dilerseniz gelin ilk kişisel gelişim listemize birlikte bakalım.

Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Kişisel gelişim için okumanız gereken kitaplar için bu listemizde 10 kitap önerisi bulacaksınız. Sadece bunları mı okumalısınız? Hayır. Bu liste herhangi bir öncelik taşımamaktadır.. Ancak okumanız gereken kitaplardan oluşmaktadır. Genel olarak kendinizi nasıl geliştireceğiniz, hangi özelliklerinizi geliştirebilirsiniz üzerine kitap önerilerinden oluşmaktadır.


Bilinçaltının Gücü – Joseph Murphy

Kitap Önerileri - Joseph Murphy kimdir? Joseph Murphy, 1898 senesinde İrlanda'da doğumlu bir yazardır.

Bilinçaltının Gücü kitabının arka kapağından bir kesit: Neden bir insan üzgünken diğeri mutludur? Neden bir insan korkak ve endişeliyken diğeri inanç ve güven doludur? Neden bir insan, amansız olduğu söylenen bir hastalıktan kurtulurken diğeri iyileşemez? Neden bir insanın güzel, lüks bir evi varken diğeri derme çatma bir yerde yaşamak zorundadır?  Neden bir insan mutlu bir evlilik sürerken diğeri evliliğinde mutsuzluk ve hayal kırıklığı yaşıyor? Bu soruların yanıtı, bilinç ve bilinçaltınızın işleyişinde gizli olabilir mi? Kesinlikle evet.

Joseph Murphy kimdir? Joseph Murphy, 1898 senesinde İrlanda’da doğumlu bir yazardır. Yirmili yaşlarının başında Amerika’ya göç ederek oraya yerleşmiştir. Daha sonra psikoloji diplomasını almasıyla birlikte yazarlığa adım atmıştır. Düzenlemiş olduğu programlar sayesinde dünyanın her yerinde geniş bir kitleye ulaşmıştır. Ölümüne kadar otuzdan fazla kitap yazan yazarın, Bilinçaltının Gücü adlı eseri, hala tüm dünyada insanlar tarafından ilgi ile okunmaktadır.

Hayatınızda bir şeylerin değişmesini mi bekliyorsunuz? Cevabınız “Evet” veya “Hayır” olabilir. Değiştirmeniz gereken şeyin zihniyetiniz olduğunu anladığınız zaman, durakta ya da evde bekliyor olmanız bir anlam ifade etmeyecek. Yazarın da belirttiği gibi hayatımız aslında düşüncelerimizden ibaret.

Film Önerileri – Kariyerinde İlerlemek İsteyenler Bu Filmleri İzlemeli >>


Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı / Dale Carnegie

Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı - Dale Carnegie kimdir? Amerika Birleşik Devletleri'nde 24 Kasım 1888 senesinde dünyaya gelen yazar, 1 Kasım 1955 senesinde vefat etmiştir.

Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı kitabının arka kapağından bir kesit: Bu kitapta yer alan, geçerliliği zaman içinde kanıtlanmış öğütler, elli yıldır milyonlarca insan tarafından okundu, on binlerce ünlü insanı hem iş hem de özel yaşamlarında başarı merdiveninin zirvesine taşıdı.

Dale Carnegie kimdir? Amerika Birleşik Devletleri’nde 24 Kasım 1888 senesinde dünyaya gelen yazar, 1 Kasım 1955 senesinde vefat etmiştir. Missouri eyaletinde, dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ünlü yazar, satış elemanlığı yöneticilik gibi pek çok iş yapmıştır. Aynı zamanda hatip, kişisel gelişim uzmanı ve bireyler arası iletişim uzmanı olan yazarın kitabı daha ilk yıllarında 30 milyondan fazla satmıştır. Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı adlı ünlü eseri, hala günümüzde en çok rağbet gören kişisel gelişim kitapları arasında yer almaktadır.

Kişisel olarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız kesinlikle Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı kitabını okumalısınız. İletişiminiz kötü olduğu sürece, hayatınızda başarıyı yakalamanız kolay olmayacaktır. Başarı yolunda çevrenizle, arkadaşlarınızla, iş ortaklarınızla iletişiminizi düzenlemeniz sizin olmazsa olmazınızdır.

Kitap Okumanın İnanılmaz 20 Faydası >>


Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı / Mark Manson

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı - Mark Manson kimdir? Ününü biraz da kendi blog sitesindeki yazdığı yazılarla alan Mark Manson, 1984 Teksas, Amerika doğumludur.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabının arka kapağından bir kesit: Büyük güç, büyük sorumluluklar getirir. Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken, sözlerin yerlerini değiştirmek: “Büyük sorumluluklar, büyük güç getirir.”

Mark Manson kimdir? Ününü biraz da kendi blog sitesindeki yazdığı yazılarla alan Mark Manson, 1984 Teksas, Amerika doğumludur. Aynı zamanda intenet girişimcisi ve de yazardır. 2008 yılında mesleğini bıraktıktan sonra kendini tamamen yazı yazmaya, dersler vermeye ve dünyayı gezmeye adamıştır. Aynı zamanda yaşam koçluğu yapan ünlü yazarın Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı adlı eseri dünyaca ilgi görmüş, hala aranmakta olan kitaplar arasındadır.

Sıradan bir kişisel gelişim kitabı gibi göründüğü açık ancak kitaba başlayınca hiç de öyle olmadığını fark edeceksiniz. Eğer gerçekten önemli olan şeyleri kafaya takarsanız, hayatınızın daha yaşanabilir olacağını fark edeceksiniz. Peki doğru olanları nasıl seçeceğiz? Kitap da tam olarak bunun cevabını bulacaksınız. Kişisel gelişim kitap önerileri arasında atlamamanız gereken bir eser.

Film Önerileri – Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı Filmler >>


Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir? / Daniel Goleman

Duygusal Zeka - Daniel Goleman kimdir? 1946 senesinde Kaliforniya'da dünyaya gelmiş olan yazar, aynı zamanda ünlü bir psikologtur.

Duygusal Zeka: Nedden IQ’dan Daha Önemlidir? kitabının arka kapağından bir kesit: Araştırma bulgularına göre, duygusal zeka yoksunluğu, kişinin aile yaşantısından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar birçok alanda kötü sonuçlar doğurabiliyor.  Ancak Daniel Goleman’a göre duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değildir. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzlarını belirliyor. 

Daniel Goleman kimdir? 1946 senesinde Kaliforniya’da dünyaya gelmiş olan yazar, aynı zamanda ünlü bir psikologtur. The New York Times’da davranış bilimleri ve beyin bilimleri bölümünden sorumlu olan ünlü yazar, özellikle duygusal zeka üzerine yazmış olduğu yazıları ve makaleleri ile tanınmaktadır. Yazmış olduğu Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir? adlı eseri tüm dünyada hala ilgi ile okunmaktadır.

Günümüzde IQ ile ölçülen zeka bize ne kadar doğru bir araştırma sağlamaktadır? Acaba başarıda bu kriter geçerli ise neden zeki insanlar, ortalama zeka seviyesine sahip insanlara göre daha başarısız oluyorlar? Duygusal zekanın, IQ ile karşılaştırılması ve duygusal zekanın başarınızda ne kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız bu kitabı tavsiye ederiz. Kişisel gelişim için okunması gereken kitaplardan biridir Daniel Goleman’ın yazmış olduğu Duygusal Zeka kitabı.

Kitap Önerileri – Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2 >>


Olumlu Düşünmenin Gücü / Norman Vincent Peale

Olumlu DÜşünmenin Gücü - Norman Vincent Peale kimdir? 31 Mayıs 1898 senesinde Amerika'da dünyaya gelmiş olan Norman Vincent Peale, aynı zamanda bakanlık görevinde de bulunmuştur.

Olumlu Düşünmenin Gücü adlı kitabın arka kapağından bir kesit: Kalbinizdeki inanç başınıza iyi olayların gelmesini sağlar. Kişisel gelişim ve başarıya dair bu klasik kitap endişelerinizden kurtulmayı, başkalarının sizi sevmesini, günlük sıkıntılarınızdan kurtulmayı, hedeflerinize ulaşmak için içinizdeki gücü keşfetmeyi sağlayan olağan üstü bir eserdir. 

Norman Vincent Peale kimdir? 31 Mayıs 1898 senesinde Amerika’da dünyaya gelmiş olan Norman Vincent Peale, aynı zamanda bakanlık görevinde de bulunmuştur. Ve yine Amerika’da, 50 sene boyunca papazlık da yapan Vincent, zamanında New York’un en ünlü hatipleri arasında gösterilmiştir. Olumlu Düşünmenin Gücü adlı eseri günümüzde önemini hala korumakta olup tüm  dünyada insanlar tarafından talep edilmektedir.

Düşüncelerinizle hayatınızı değiştirebilirsiniz. Eğer ona hükmedebilirseniz… Kişisel gelişim için okunması gereken kitaplar arasında yer alan Olumlu Düşünmenin Gücü adlı eser, size düşüncelerinizi kontrol edebilmeniz için mükemmel bir fırsat sunmaktadır.

Film Önerileri – Girişimciyiz Diyebilmeniz İçin İzlemeniz Gereken Film Listesi >>


Önemli İşlere Öncelik / Stephen Covey

Önemli İşlere Öncelik - Stephen Covey kimdir? Ünlü kişisel gelişim uzmanı Stephen Covey, 24 Ekim 1932 senesinde Amerika'nın Utah eyaletinde dünyaya gelmiştir.

Önemli İşlere Öncelik kitabının arka kapağından bir kesit: Sık sık şu sözlere tanık oluruz: Çok işim var, zamanım yetmiyor. Ailem ile işim arasında denge kurmayı bir türlü beceremiyorum. Birine öncelik verirsem, öteki zarar görüyor. Kendimi parçalanmış hissediyorum. Bunlar size bir şey ifade ediyor mu? Ediyorsa Önemli İşlere Öncelik yaşantınızı değiştirmek için size yardımcı olabilir. 

Stephen Covey kimdir? Ünlü kişisel gelişim uzmanı Stephen Covey, 24 Ekim 1932 senesinde Amerika’nın Utah eyaletinde dünyaya gelmiştir. Aile uzmanıdır. Uluslararası liderlik otoritesi olup yine dünya çapında büyük firmalara danışmanlık yapmaktadır. Dünya çapında 15 milyondan fazla satan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı adlı eseri tüm dünyada 35’ten fazla dile çevrilmiştir. Önemli İşlere Öncelik adlı eseri kişisel gelişim için okunması gereken kitap önerileri arasındaki yerine almıştır.

Zaman planlaması yapamıyor musunuz? Ya da günlük yapılacaklar listenizi yetiştiremiyor musunuz? Bunun nedenini hiç araştırma gereği duydunuz mu? Eğer bu sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız, kişisel gelişim için okunması gereken kitaplar arasında yer alan Önemli İşlere Öncelik adlı eseri okumanızı tavsiye ederiz.

Film Önerileri – Satış Pazarlama Yeteneklerinizi Geliştirici Filmlerin Listesi >>


Etkili İnsan Olmak / John C. Maxwell

Etkili İnsan Olmak - John C. Maxwell kimdir? 20 Şubat 1947 senesinde Amerika'da dünyaya gelen John C. Maxwell, yazar, eğitmen, yaşam koçu ve aynı zamanda bir papazdır.

Etkili İnsan Olmak kitabının arka kapağından bir kesit: John C. Maxwell ile Jim Dornan’ın bu kitabı size etkili bir insan olmanın, başka insanların hayatlarına değer katmanın yollarını gösterecektir. Maxwell ve Dornan’a göre etkili bir insan olmak demek; İlişkide olduğunuz herkese dürüstlük örneği olmak, hayatınızdaki insanları, kendilerini değerli hissetmeleri için beslemek, başkalarına inanıp onların da kendilerine inanmalarını sağlamak, etkinizin büyüyerek başkalarına yayılması için yeni liderler üretmektir. 

John C. Maxwell kimdir? 20 Şubat 1947 senesinde Amerika’da dünyaya gelen John C. Maxwell, yazar, eğitmen, yaşam koçu ve aynı zamanda bir papazdır. Kişisel gelişim ve liderlik üzerine yazdığı kitaplar, verdiği seminerler ile dünya çapında bir okur kitlesine ulaşmıştır. Diğer kitaplar arasında, Reddedilemez Liderlik Nitelikleri ve Reddedilemez Liderlik Yasaları adlı kitapları bulunmaktadır.

Kişisel gelişim kitap önerileri arasında yer alan Etkili İnsan Olmak, liderlik vasıflarını öğrenmek isteyen insanlar için bir başucu kitabı niteliğindedir. Eğer çevrenizdeki insanlerı etkilemek, başarılı bir insan olmak istiyorsanız, John C. Maxwell kitapları ile başlayabilirsiniz.

Kitap Önerileri – Düşün Ve Zengin Ol / Napoleon Hill >>


4 Saatlik Hafta – Az Çalış, Çok Kazan Ve İyi Yaşa / Timothy Ferriss

4 Saatlik Hafta - Timothy Ferriss kimdir? 20 Temmuz 1977 senesinde Amerika'da dünyaya gelen ünlü yazar genç yaşına inanılamayacak derecede birçok başarı sığdırmıştır.

4 Saatlik Hafta – Az Çalış, Çok Kazan Ve İyi Yaşa adlı kitabın arka kapağından bir kesit: Eski tarz emeklilik kavramını ve ertelenmiş yaşam planlarını unutun. Beklemeye hiç gerek yok, beklememek içinse her türlü sebep çok. Hayaliniz, yaşam mücadelesinden kaçmak, dünya seyahatine çıkmak, sıfır yönetim ile yüksek bir gelire sahip olmak ya da sadece daha çok yaşayıp, daha az çalışmak ise bu kitap tam size göre. 

Timothy Ferriss kimdir? 20 Temmuz 1977 senesinde Amerika’da dünyaya gelen ünlü yazar genç yaşına inanılamayacak derecede birçok başarı sığdırmıştır. Sağlık gurusu, topluluk konuşmacısı, eğitmen, podcaster, yatırımcı gibi bir çok unvana sahip olan ünlü yazar aynı zamanda da başarılı bir girişimcidir. Yazmış olduğu 4 Saatlik Hafta & Az Çalış, Çok Kazan Ve İyi Yaşa adlı eseri tüm dünyada satış rekorları kırmıştır.

Nasıl oluyor da çok az insan, hayatta birçok alanda aynı anda başarıyı sağlayabiliyor? Neden büyük çoğunluktaki insanlar tek bir işte bile kayda değer bir başarı sergileyemiyorlar? İstediğiniz alanda istediğiniz başarıyı yakalamak için, kişisel gelişim için okumanız gereken kitap önerileri arasında yer alan Timothy Ferriss‘in bu eserini okumanızı tavsiye ederiz.

Kitap Önerileri – Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 1 >>


Şimdi’nin Gücü / Eckhart Tolle

Şimdi'nin Gücü - Eckhart Tolle kimdir? 16 Şubat 1948 senesinde Almanya'da dünyaya gelmiş olup ilk ismi, Ulrich Tolle'dur.

Şimdi’nin Gücü adlı kitabın arka kapağından bir kesit: Üstad Eckhart Tolle, kısa sürede bir bestseller haline gelen bilgelik dolu bu eserinde bilincimizde ve yaşamımızda mucizevi bir değişim yaratabilecek evrensel bir öğreti sunuyor. Tolle, tüm ıstırap endişe ve korkularımızın dolayısıyla mutsuzluğumuzun gerçek kaynağını çarpıcı bir biçimde gösterip onu şimdi ve burada nasıl aşabileceğimizi, huzur ve mutluluğa hemen şimdi nasıl kavuşabileceğimizi, bilincimizi hemen şimdi dönüşüme uğratıp, nasıl aydınlanabileceğimizi, gerçek VAR’lığımızla hemen şimdi nasıl birleşebileceğimizi anlatıyor. 

Eckhart Tolle kimdir? 16 Şubat 1948 senesinde Almanya’da dünyaya gelmiş olup ilk ismi, Ulrich Tolle’dur. Şuanki dönemin ruhani öğretmenlerinden ve yazarlarındandır olan Tolle, özellikle farkındalık ve spiritüel konularda yazmış olduğu eserleri ile tanınmaktadır.

Hayatımızda stresin, mutsuzluğun ve endişelerimizin temelinde neler yatmaktadır? Tüm bu olumsuz duyguları, kafanızdan atmak ve aradığınız mutlu, huzurlu yaşama adım atmak için kitap biçilmez kaftan niteliğindedir. Şimdi’nin Gücü adlı eser, kişisel gelişim için okunması gereken kitap önerileri arasında yer almaktadır.

Evde Yapabileceğiniz 25 Aktivite >>


Babil’in En Zengin Adamı / George S. Clason

Babil'in EN Zengin Adamı - George S. Clason kimdir? 7 Kasım 1874 senesinde dünyaya gelen George S. Clason, Amerika'lı ünlü bir yazardır.

Babil’in En Zengin Adamı adlı kitabın arka kapağından bir kesit: Bir zamanlar Babil’de dünyanın en zengin adamı yaşardı. Adı Arkad. Zenginliğinin ünü bütün dünyaya yayılmıştı. Aynı zamanda eli açıklığıyla da ünlüydü. Yardımlarında cömertti. Ailesine karşı cömertti. Kendi harcamalarında cömertti. Gene de serveti her geçen yıl harcadığından daha hızlı bir biçimde artardı. 

George S. Clason kimdir? 7 Kasım 1874 senesinde dünyaya gelen George S. Clason, Amerika’lı ünlü bir yazardır. Amerika’da Nebraska Üniversitesi’ni bitiren ünlü yazar, yine İspanya – Amerika Savaşı sırasında, Amerikan Ordusu’nda görev yapmıştır. 1926 senesinde kaleme almış olduğu Babil’in En Zengin Adamı adlı ünlü eseri tüm dünyada hala okuyucuların ilgisini çekmeye devam  etmektedir.

Sizi, şuan hayatınızda bulunduğunuz konuma, geçmişte verdiğiniz kararlar taşıdı. Şuan zengin ve başarılı değilseniz, bu sizin geçmişte yaptıklarınıza bağlıdır. 5 sene sonra hayatınızda istediğiniz noktaya gelmek istiyorsanız şimdiden yapacaklarınız var. Kişisel gelişim için okunması gereken kitap önerilerinin son önerisi Babil’in En Zengin Adamı adlı ünlü eserdir.

Kitap Önerileri – Milyoner Aklın Sırları >>

Kitap okumanın faydaları nelerdir? Hangi kitapları okumalıyız ve kitap okurken nelere dikkat etmeliyiz? Kitap okumak beynimizi geliştirir mi? Tüm bu sorular, kitap okumaktan çekinen insanların sordukları sorulardan bazılarıdır. Peki gerçekten kitap okumak faydalı mıdır?

Kitap okuduğunuz zaman, kendinize ve beyninize büyük bir iyilik yapıyorsunuz. Bir kitap okumak beyin için birçok aktiviteden daha iyidir. Sizi geliştirir. Farklı pencerelerden bakmanızı sağlar. İnsanları değerlendirmenize yardımcı olur. Olayları daha farklı kurgulayabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu ve dengenizi koruyabilirsiniz.

Kitap Okumanın 20 Faydası

Bir kitap okumak beyin için birçok aktiviteden daha iyidir.

Yukarıda kitap okumanın bazı faydalarından bahsettik. Ancak sadece bunlarla sınırlı değildir bu faydalar. Peki kitap okumanın, beynimize ve ruhumuza faydaları tam olarak nelerdir?

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

Miyoner Aklın Sırları – T. Harv Eker >>

Duygusal Gelişimimize Katkı Sağlar

Düşün Ve Zengin Ol – Napoleon Hill >>

Kitap Nasıl Okunur? >>

30 yaşına kadar, sevdiği insanları mutlu etmek için, onları üzmemek için kendini kaybedercesine yaşadığını belirten ünlü Tv Şefi Refika Birgül, aynı zamanda ünlü bir yazardır. Hayatının yarısına kadar başkaları için yaşadığını fakat sonunda da hiçbirini mutlu edemediğinin farkına varan Refika Birgül, hayatta sevdiği işi nasıl bulduğunu, deyim yerindeyse hayatının dönüm noktasını nasıl geçtiğini anlatmaktadır.

“İçindeki sesi dinle, hayal et ve iste.” – Refika Birgül

2010 senesinde Refika’nın Mutfağı/Cooking New Istanbul Style adlı kitabı, hem Türkçe hem de İngilizce yayınlandığı zaman kısa sürede tükenmiş olup, büyük ses getirmiştir. 2013 senesinde Time Out İstanbul İstanbul Yeme İçme Ödülleri’nde “En İyi Tv Şefi” ödülünü alan ünlü şef, yine aynı sene kendi markasını kurmuştur. İnsanların sevdiği işi yapmaları için nasıl düşünmeleri konusunda kendi hayat hikayesinden yola çıkarak harika bir TEDx sohbeti sunan Refika Birgül’ü gelin birlikte izleyelim.

“…. güzel bir şeye başla. Ama hep güzel olsun. Çünkü her insan ölecek yaşta. Geç kalmayasın…” – Şemsi Tebrizi

Emre Başkan, Marka, Marka İletişimi ve Kurumsal Gelişim alanlarında çözümler üreten Azor Brand &People Solutions adlı danışmanlık firmasını 2014 senesinde kurmuştur.

Emre Başkan (Comfort Zone Master) kendisini; kendini ve firmaları harekete geçirmeye adamış bir danışman, bir denizci, eş ve baba olarak tanıtmaktadır.

Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki girişimcilik programlarında dersler vermektedir.

Ünlü girişimcinin TEDx konuşmasını gelin birlikte izleyelim;

“Tarih, hayal mahsulü olamaz.”

ABD’li ünlü bir tarihçi olan David Christan aynı zamanda bir tarih araştırmacısı ve ünlü bir yazardır. Aynı zamanda Rusya tarihi üzerine de çalışmaları bulunmaktadır.

Herkesin ama herkesin tarihi öğrenmesi gerektiğinin altını çizen ünlü tarihçi David Christian, sosyal bilimler ile fen bilimlerini harmanlayarak bir tür insanlık tarihi oluşturmayı amaçlamaktadır.

Ünlü tarihçinin TEDx konuşmasını birlikte izleyelim;

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir. Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir. Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

36.sını gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) Bu kitabı okumadan network marketing işine başlama sakın dediğiniz kitap var mı?

Yok önce başla sonra okursun 🙂 Networkokulu.net’e bir göz at yeter..

Kitaba gerek yok başlamak için. Okumak iyidir de yüzmeyi okuyarak öğrenemezsiniz.

Denize atlaman lazım 🙂

2 ) Network Marketing de sigorta yapıyorlar mı?

Tabii ki hayır sen firmanın çalışanı değilsin ki sigorta yapasın. Firmanın ürünlerini satarsan sana kar veriyor. Yani sen sadece firmanın alt yapısını ürünlerini kullanıyorsun. İş senin işin..

3 ) WhatsApp grubu nasıl canlandırılır?

Bilmiyorum ki bizim bir network okulu ekibi grubu var, bir de aile grubu var hepsi çok canlı. Hiç düşünmedim.

4 ) İşi anlattıktan çoğu arkadaşlarımız zamanımız yok diyor bu konuda nasıl bir takip atılma mı?

Zamanım yok büyük bir yalan. Mesela düşünsene bir hazine var arkadaşına gel bunu çıkaralım diyorsun zamanım yok diyor!!? İnanır mısın? Tabii ki hayır.

Herkesin her şeye zamanı vardır sadece öncelikler farklıdır. Demek ki ya anlattıkların cezbetmedi ya da inanmadı.. Takip şart 🙂

5 ) Kişisel atalet halinden nasıl kurtuluruz?

Ben atalete filan inanmıyorum. Yumurta kapıya dayandığında, savaşta, ölüm korkusu yaşadığında, aç kaldığında atalet filan kalmıyor.. Atalet biraz aciliyet olmamasından kaynaklanır. Biraz da şımarıklıktan 🙂

Ulaşılabilir küçük hedefler koy, büyük değil. (Günlük veya haftalık maksimum) Bu hedeflerini ne olursa olsun gerçekleştir. Daha büyük hedefler için seni motive edecektir.

6 ) Tavsiye ettiğiniz kitaplar nelerdir yeni başlayan bir networkcüye?

Networkokulu.net te kitap&film kategorisi var.. Orada kitap ve film listeleri, özetleri, incelemeleri paylaşıyoruz. Buradan ulaşabilirsiniz. 

7 ) Lütfen artık en iyi firmayı söyleyin hocam?

En iyi firma!!! Bayılıyoruz hepsine.. En iyi firma hangisi videosu için>>

8 ) Türkiye’de adından söz ettirmiş  oldukça başarılı diyebileceğiniz bir lider var mı? Varsa sizce kim?

Her firmada bir sürü başarılı lider var. Başarı kriterleri ne ki? Para? Saygınlık? Mutlu insanlar? Bilgili olmak?  Tek bir kişi dünyada bile sayamayız. Yıllarını vermiş, çok başarılı insanlar var..

9 ) Henüz para kazanmıyorken “miş” gibi yapmak etik mi bu bir sahtekarlık olur mu sizce?

Boşver networkü, herhangi bir girişimde başlangıçta hemen para kazanılıyor mu? Bu ayıp mı? Saçmasapan beklentilerle bu ticarete başlıyoruz o yüzden tribe giriyoruz hemen.. Yapmayın..

Karşınızdaki insan sanki milyoner mi altında eziliyorsunuz? Dürüst olun ama duruşunuz olsun. Güvenilir Bir Networker Olmak İçin 3 Madde yazısını okumak için>>

10 ) Network’e başlayacağım fakat nişanlım yüzünden başlayamıyorum. İstemiyor?

Yeni videoyu izledin mi?  Problem nişanlın da olmayabilir..

Bir de bu hafta aileniz olumsuzsa nasıl yaklaşmanız lazım videosu da gelecek.

11 ) Askere gidince işimi nasıl devam ettirebilirim?

Organizasyonunuz varsa askere gitmeden önce üst levellerinizle plan yaparak bir yol haritası çizebilirsiniz gelene kadar. Yalnızsanız bizi takip et askerde, kendini geliştir, kitap oku 🙂 Belki yeni ilişkiler kurarsın askerde ilişki kurmak çok kolay dimi 🙂

12 ) Organizasyona dahil olup kişiler neden daha sonra kendini bırakıyor ki ?

Youtube kanalımızda 1 dakikalık soru cevaplar var. “İnsanlar Neden Bırakır?” sorusuna cevap verdik>>

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Youtube Hesabı >>

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>

Hayatın en büyük trajedisi gerçekten deneyip başarısız olan insanlardan oluşmaktadır! Trajedi başarılı olan birkaç taneyle kıyaslanınca son derece fazla olan başarısız olan insan çoğunluğunun altında yatmaktadır. % 98’i başarısız olarak sınıflanan binlerce erkek ve kadını inceleme ayrıcalığına sahip oldum. Araştırmam gösterdi ki, başarısızlık için otuz önemli neden varken insanların servet sahibi olmalarını sağlayan on üç prensip bulunmaktadır.

Bu bölümde, başarısızlığın otuz nedeni verilmektedir. Listeyi okurken bu nedenlerden kaçının sizinle başarı arasında durduğunu kontrol edin;

1- Kötü Kalıtımsal Geçmiş:

Beyin hasarıyla doğan bir insan için yapılabilecek çok az şey vardır. Bu felsefe, bu zayıflığı örtecek tek bir yöntem önermektedir: “Beyin gücü” grubu. Ancak bunun otuz neden içinde herhangi bir insan tarafından kolayca düzeltilemeyecek tek neden olduğuna dikkat edin.

2- Hayatta İyi Belirlenmiş Bir Amaç Eksikliği:

Hedefledikleri kesin bir amacı olmayan kişiler için başarı ümidi yoktur. İncelediğim her yüz kişinin doksan sekizinde böyle bir hedef yoktu. Belki başarısızlıklarının ana nedeni buydu.

3- Sıradanlığı Aşacak Kadar Hırslı Olamamak:

Hayata karşı ilerlemeyi istemeyecek kadar ilgisiz olan ve bedelini ödemek istemeyen bir kişi için önerebileceğimiz bir şey yok.

4- Yetersiz Eğitim:

Bu nispeten daha kolay üstesinden gelinebilecek olan bir engeldir. Deneyimler göstermiştir ki, en eğitimli kişiler genellikle kendini eğiten kişilerdir. Bir insanı eğitimli yapmak için üniversite derecesinden daha fazlası gerekmektedir. Eğitim gören herhangi biri başkalarının hakkını ihlal etmediği sürece istediği her şeyi almasını öğrenen kişidir. Eğitim çok fazla bilgiden değil, etkin ve kararlı bir şekilde uygulanan bilgiden oluşmaktadır. İnsanlar sadece bildiklerini öğrenmek için değil, bildikleriyle ne yapacaklarını öğrenmek için para öderler.

5- Disiplin Yetersizliği:

Disiplin kendi kendini kontrolle gelir. Bu da demektir ki insan bütün olumsuz özelliklerini kontrol etmelidir. Şartları kontrol etmeden önce kendinizi kontrol etmelisiniz. Kendinize hâkim olmak şimdiye kadar uğraştığınız en zor iş olacak. Eğer kendinizi tutamazsanız nefsiniz sizi ele geçirir. Aynanın karşısına geçerek en iyi arkadaşınızı ve en kötü düşmanınızı aynı anda görebilirsiniz.

6- Sağlığın Kötü Olması:

Hiç kimse sağlığı iyi olmaksızın önemli bir başarının tadını çıkaramaz. Kötü sağlığın nedenlerinden çoğu hâkimiyet ve kontrole bağlıdır. Bunların bazıları şunlardır.

7- Çocukluk Sırasındaki Elverişsiz Çevre Etkenleri:

“Ağaç yaşken eğilir.” Suç eğilimi olan insanların çoğu, bu eğilimi çocukluk sırasındaki kötü çevre ve arkadaşların sonucu olarak kazanmıştır.

8- Erteleme:

Bu en yaygın başarısızlık nedenlerinden biridir. Erteleme isteği bütün insanların gölgesinde durup kişinin başarı şansını bozmak için beklemektedir. Çoğumuz hayata başarısız bir şekilde devam ederiz, çünkü önemli bir şey yapmaya başlamak için “doğru zamanı” bekleriz. Beklemeyin; zaman hiçbir zaman “doğru” olmayacaktır. Bulunduğunuz yerden başlayın ve elinizin altında hangi araç varsa onunla çalışın, yol boyunca daha iyi araçlar bulursunuz.

9- Israr Etmeme:

Çoğumuz başladığımız her şeyde iyi “başlayıcılar” ama kötü “tamamlayıcılarız” . İnsanlar en küçük bir yenilgi işaretinde vazgeçmeye hazırdırlar. Kararlığın yerine konacak başka bir şey yoktur. Kararlılığı parolası haline getiren bir insan “eski dost başarısızlığın” sonunda yorulup uzaklaştığını görür. Başarısızlık kararlılıkla başa çıkamaz.

10- Olumsuz Kişilik:

Olumsuz kişiliğiyle diğerlerinin nefretini kazanan kişi için hiçbir başarı umudu yoktur. Başarı gücün uygulanmasıyla gelir ve güç diğer insanların işbirlikçi çabalarıyla elde edilir. Olumsuz kişilik işbirliği sağlayamaz.

11- Cinsel İsteğin Kontrol Edilememesi:

Cinsel enerji insanları harekete sürükleyen en güçlü uyarandır. Heyecanların en güçlüsü olduğu için dönüştürme yoluyla kontrol edilmeli ve başka kanallara yöneltilmelidir.

12- Hiçbir Bedel Ödemeden Bir Şey İçin Kontrolsüz Arzu:

Kumar eğilimi milyonlarca insanı başarısızlığa sürükler. Bunun kanıtı milyonlarca insanın borsada oynayarak para kazanmaya çalıştığı 29 Wall Street’teki düşüşte (Ekonomik kriz) bulunabilir.

13- İyi Belirlenmiş Karar Gücü Eksikliği:

Başarıya ulaşan insanlar bir an önce karar verir ve kararlarını değiştirirlerse, bunu çok yavaş yaparlar. Başarısız insanlar, eğer varabilirlerse, bir karara çok yavaş varır, çok sık ve çabuk bir şekilde değiştirirler. Kararsızlık ve erteleme ikiz kardeştir. Birinin bulunduğu yerde genellikle diğeri de bulunur. Sizi tamamen aciz hale düşürmeden bu çifti öldürün.

14- Altı Temel Korkudan Biri Ya Da Daha Fazlası:

Bu korkular daha sonraki bölümlerde irdelenmiştir. Hizmetinizi etkin bir şekilde pazarlamadan önce bunlar iyice öğrenilmelidir

“Peynirimi Kim Kaptı” Kitabından Değişim Üzerine Çıkartılması Gerekenler” adlı makalemiz için>>

15-Evlilikte Yanlış Eş Seçimi:

Bu başarısızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Evlilik ilişkisi insanları yakın ilişkiye sokar. Bu ilişki uyumlu değilse başarısızlığın gelmesi olasıdır. Üstelik bu başarısızlık bütün hırs izlerini de silen perişanlık ve mutsuzlukla belirginleşecektir.

16- Aşırı Tedbirli Olmak:

Riske girmeyen insanlar genellikle diğerlerinin seçiminden arta kalanla yetinmek zorundadırlar. Aşırı tedbir de tedbirsizlik kadar kötüdür. Her ikisi de uzak durulması gereken aşırılıklardır. Hayatın kendisi şans öğeleriyle doludur.

17- İş Hayatında Yanlış Ortak Seçimi:

İşteki başarısızlıkların en yaygın nedenlerinden biri budur. Kişisel hizmetin pazarlanmasında işverenin ilham verici, zeki ve başarılı olmasına dikkat edilmelidir. En çok yakın bağlantılar kurduğumuz kişileri taklit ederiz. Bu nedenle taklit etmeye değecek bir işveren seçin.

18- Batıl İnanç Ve Önyargı:

Batıl inanç bir tür korkudur. Ayrıca cahillik işaretidir. Başarılı insanlar açık fikirlidir ve hiçbir şeyden korkmazlar.

19- Yanlış İş Seçimi:

Hiç kimse sevmediği bir işte başarılı olamaz. Kişisel hizmetin pazarlamasından en önemli adım canla başla çalışacağınız bir işin seçimidir.

20- Çaba Yoğunluğu Eksikliği:

Çeşitli işlere aynı anda girişen kişi bu işlerden birinde ender olarak başları gösterir. Bütün çabalarınızı tek bir kesin hedefe yoğunlaştırın.

21- Rastgele Harcama Alışkanlığı:

Savurganlar başarılı olamazlar, çünkü daima yoksulluk korkusuyla yaşarlar. Gelirinizin belirli bir yüzdesini bir kenara ayırarak sistemli bir biçimde tasarruf alışkanlığı edinin. Kişisel hizmet pazarlamasında, bankadaki para insana cesaret verir. Para olmaksızın, kişi karşısındakinin teklif ettiğini kabul etmek zorunda kalır ve onu elde ettiğine de memnun olur.

22- İstek Eksikliği:

İstek olmaksızın kişi ikna edici olamaz. Üstelik istek bulaşıcıdır ve buna sahip kişi herhangi bir gruba genellikle kolayca kabul edilir.

23- Hoşgörüsüzlük:

Herhangi bir konuda dar görüşlü bir kişi ender olarak ilerler. Hoşgörüsüzlük insanın artık bilgi almayı bıraktığını gösterir. En zararlı hoşgörüsüzlük şekilleri, dinsel, ırksal ve siyasal fikir farklılıklarına karşı gösterilendir.

24- Ölçülü Olmama:

En yıkıcı aşırıya kaçma şekilleri yeme, içme ve cinsel faaliyetlerle ilgili olandır. Bunların herhangi birinde ölçüsüzlük başarı için öldürücüdür.

25- Diğerleriyle İşbirliği Yapma Yetersizliği:

Birçok insan diğer hataların birleşiminden daha çok bu hata yüzünden işlerini kaybeder ve hayatta karşılarına çıkan büyük fırsatları kaçırırlar. Hiçbir bilgi sahibi işadamının veya liderin katlanacağı bir hata değildir bu.

26- Çaba Gösterilmeden Elde Edilmiş Güce Sahip Olma:

(Kazanmadıkları parayı miras olarak alan zengin çocukları ve diğerleri.) Zaman içinde hak ederek kazanılmamış güç çoğu zaman başarı için ölümcüldür. Ani zenginlik yoksulluktan daha tehlikelidir.

27- Kasıtlı Sahtekârlık:

Dürüstlüğün yerini tutacak bir şey yoktur. Kişi kontrol edemediği şartların etkisiyle geçici olarak sahtekârlık durumuna düşebilir. Ama isteyerek sahtekârlığı seçen kişi için hiç umut yoktur, er ya da geç yaptığı işler ayağına dolanacak ve şöhretini, hatta belki de özgürlüğünü kaybedecektir.

28- Kendini Beğenme Ve Kibir:

Bu özellikler diğerlerini uzakta tutmaya yarayan kırmızı ışık görevi görür. Başarıyı öldürürler.

29- Düşünmek Yerine Tahmin Etmek:

Çoğu insan doğru bir şekilde düşünmek için gerekli olan bilgiyi elde edemeyecek kadar tembel ya da ilgisizdir. Tahminler ya da çabuk hükümlerin yarattığı “görüşlere” göre hareket etmeyi tercih ederler.

30- Sermaye Yetersizliği:

Bu, işe yeni başlarken hatalarını örtüp iyi bir şöhret kazanana dek kendilerini taşıyacak yeterli sermayeye sahip olmayanlar için yaygın başarısızlık nedenidir.

***

Napoleon Hill, tarihin gördüğü en önemli araştırmacı yazarlardan biridir. Yazmış olduğu “Düşün Ve Zengin Ol” adlı eseri tüm dünyada 15 milyondan fazla satmış, bestseller olmuştur. Kitaba övgülerden birinde; “Çekim Yasası’nı tüm insanlığa yayan, The Secret’taki Bob Proctor’un hayatını değiştiren ve 40 yıldır yanından ayırmadığı kitap!” olarak bahsedilmektedir.

Napoleon Hill, bu eserini 1937 senesinde, Henry Ford, Thomas Edison gibi tanınmış bir çok ismin de bulunduğu, başarılı 500 insan üzerinde yaptığı 25 yıllık bir araştırmanın sonucunda yazmıştır.