İnsanların Servet Sahibi Olamamasının 30 Nedeni – Düşün Ve Zengin Ol

Birçok insan zenginliğe giden yolun paradan geçtiğine inanmaktadır.

Hayatın en büyük trajedisi gerçekten deneyip başarısız olan insanlardan oluşmaktadır! Trajedi başarılı olan birkaç taneyle kıyaslanınca son derece fazla olan başarısız olan insan çoğunluğunun altında yatmaktadır. % 98’i başarısız olarak sınıflanan binlerce erkek ve kadını inceleme ayrıcalığına sahip oldum. Araştırmam gösterdi ki, başarısızlık için otuz önemli neden varken insanların servet sahibi olmalarını sağlayan on üç prensip bulunmaktadır.

Bu bölümde, başarısızlığın otuz nedeni verilmektedir. Listeyi okurken bu nedenlerden kaçının sizinle başarı arasında durduğunu kontrol edin;

1- Kötü Kalıtımsal Geçmiş:

Beyin hasarıyla doğan bir insan için yapılabilecek çok az şey vardır. Bu felsefe, bu zayıflığı örtecek tek bir yöntem önermektedir: “Beyin gücü” grubu. Ancak bunun otuz neden içinde herhangi bir insan tarafından kolayca düzeltilemeyecek tek neden olduğuna dikkat edin.

2- Hayatta İyi Belirlenmiş Bir Amaç Eksikliği:

Hedefledikleri kesin bir amacı olmayan kişiler için başarı ümidi yoktur. İncelediğim her yüz kişinin doksan sekizinde böyle bir hedef yoktu. Belki başarısızlıklarının ana nedeni buydu.

3- Sıradanlığı Aşacak Kadar Hırslı Olamamak:

Hayata karşı ilerlemeyi istemeyecek kadar ilgisiz olan ve bedelini ödemek istemeyen bir kişi için önerebileceğimiz bir şey yok.

4- Yetersiz Eğitim:

Bu nispeten daha kolay üstesinden gelinebilecek olan bir engeldir. Deneyimler göstermiştir ki, en eğitimli kişiler genellikle kendini eğiten kişilerdir. Bir insanı eğitimli yapmak için üniversite derecesinden daha fazlası gerekmektedir. Eğitim gören herhangi biri başkalarının hakkını ihlal etmediği sürece istediği her şeyi almasını öğrenen kişidir. Eğitim çok fazla bilgiden değil, etkin ve kararlı bir şekilde uygulanan bilgiden oluşmaktadır. İnsanlar sadece bildiklerini öğrenmek için değil, bildikleriyle ne yapacaklarını öğrenmek için para öderler.

5- Disiplin Yetersizliği:

Disiplin kendi kendini kontrolle gelir. Bu da demektir ki insan bütün olumsuz özelliklerini kontrol etmelidir. Şartları kontrol etmeden önce kendinizi kontrol etmelisiniz. Kendinize hâkim olmak şimdiye kadar uğraştığınız en zor iş olacak. Eğer kendinizi tutamazsanız nefsiniz sizi ele geçirir. Aynanın karşısına geçerek en iyi arkadaşınızı ve en kötü düşmanınızı aynı anda görebilirsiniz.

6- Sağlığın Kötü Olması:

Hiç kimse sağlığı iyi olmaksızın önemli bir başarının tadını çıkaramaz. Kötü sağlığın nedenlerinden çoğu hâkimiyet ve kontrole bağlıdır. Bunların bazıları şunlardır.

  • Aşırı yemek sağlık için iyi değildir.
  • Yanlış düşünce alışkanlıkları; olumsuz düşünceleri dile getirmek.
  • Cinselliğin aşırı ve yanlış kullanımı.
  • Fiziksel egzersiz eksikliği.
  • Uygun olmayan soluk alıp verme yüzünden yetersiz temiz hava.

7- Çocukluk Sırasındaki Elverişsiz Çevre Etkenleri:

“Ağaç yaşken eğilir.” Suç eğilimi olan insanların çoğu, bu eğilimi çocukluk sırasındaki kötü çevre ve arkadaşların sonucu olarak kazanmıştır.

8- Erteleme:

Bu en yaygın başarısızlık nedenlerinden biridir. Erteleme isteği bütün insanların gölgesinde durup kişinin başarı şansını bozmak için beklemektedir. Çoğumuz hayata başarısız bir şekilde devam ederiz, çünkü önemli bir şey yapmaya başlamak için “doğru zamanı” bekleriz. Beklemeyin; zaman hiçbir zaman “doğru” olmayacaktır. Bulunduğunuz yerden başlayın ve elinizin altında hangi araç varsa onunla çalışın, yol boyunca daha iyi araçlar bulursunuz.

9- Israr Etmeme:

Çoğumuz başladığımız her şeyde iyi “başlayıcılar” ama kötü “tamamlayıcılarız” . İnsanlar en küçük bir yenilgi işaretinde vazgeçmeye hazırdırlar. Kararlığın yerine konacak başka bir şey yoktur. Kararlılığı parolası haline getiren bir insan “eski dost başarısızlığın” sonunda yorulup uzaklaştığını görür. Başarısızlık kararlılıkla başa çıkamaz.

10- Olumsuz Kişilik:

Olumsuz kişiliğiyle diğerlerinin nefretini kazanan kişi için hiçbir başarı umudu yoktur. Başarı gücün uygulanmasıyla gelir ve güç diğer insanların işbirlikçi çabalarıyla elde edilir. Olumsuz kişilik işbirliği sağlayamaz.

11- Cinsel İsteğin Kontrol Edilememesi:

Cinsel enerji insanları harekete sürükleyen en güçlü uyarandır. Heyecanların en güçlüsü olduğu için dönüştürme yoluyla kontrol edilmeli ve başka kanallara yöneltilmelidir.

12- Hiçbir Bedel Ödemeden Bir Şey İçin Kontrolsüz Arzu:

Kumar eğilimi milyonlarca insanı başarısızlığa sürükler. Bunun kanıtı milyonlarca insanın borsada oynayarak para kazanmaya çalıştığı 29 Wall Street’teki düşüşte (Ekonomik kriz) bulunabilir.

13- İyi Belirlenmiş Karar Gücü Eksikliği:

Başarıya ulaşan insanlar bir an önce karar verir ve kararlarını değiştirirlerse, bunu çok yavaş yaparlar. Başarısız insanlar, eğer varabilirlerse, bir karara çok yavaş varır, çok sık ve çabuk bir şekilde değiştirirler. Kararsızlık ve erteleme ikiz kardeştir. Birinin bulunduğu yerde genellikle diğeri de bulunur. Sizi tamamen aciz hale düşürmeden bu çifti öldürün.

14- Altı Temel Korkudan Biri Ya Da Daha Fazlası:

Bu korkular daha sonraki bölümlerde irdelenmiştir. Hizmetinizi etkin bir şekilde pazarlamadan önce bunlar iyice öğrenilmelidir

“Peynirimi Kim Kaptı” Kitabından Değişim Üzerine Çıkartılması Gerekenler” adlı makalemiz için>>

15-Evlilikte Yanlış Eş Seçimi:

Bu başarısızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Evlilik ilişkisi insanları yakın ilişkiye sokar. Bu ilişki uyumlu değilse başarısızlığın gelmesi olasıdır. Üstelik bu başarısızlık bütün hırs izlerini de silen perişanlık ve mutsuzlukla belirginleşecektir.

16- Aşırı Tedbirli Olmak:

Riske girmeyen insanlar genellikle diğerlerinin seçiminden arta kalanla yetinmek zorundadırlar. Aşırı tedbir de tedbirsizlik kadar kötüdür. Her ikisi de uzak durulması gereken aşırılıklardır. Hayatın kendisi şans öğeleriyle doludur.

17- İş Hayatında Yanlış Ortak Seçimi:

İşteki başarısızlıkların en yaygın nedenlerinden biri budur. Kişisel hizmetin pazarlanmasında işverenin ilham verici, zeki ve başarılı olmasına dikkat edilmelidir. En çok yakın bağlantılar kurduğumuz kişileri taklit ederiz. Bu nedenle taklit etmeye değecek bir işveren seçin.

18- Batıl İnanç Ve Önyargı:

Batıl inanç bir tür korkudur. Ayrıca cahillik işaretidir. Başarılı insanlar açık fikirlidir ve hiçbir şeyden korkmazlar.

19- Yanlış İş Seçimi:

Hiç kimse sevmediği bir işte başarılı olamaz. Kişisel hizmetin pazarlamasından en önemli adım canla başla çalışacağınız bir işin seçimidir.

20- Çaba Yoğunluğu Eksikliği:

Çeşitli işlere aynı anda girişen kişi bu işlerden birinde ender olarak başları gösterir. Bütün çabalarınızı tek bir kesin hedefe yoğunlaştırın.

21- Rastgele Harcama Alışkanlığı:

Savurganlar başarılı olamazlar, çünkü daima yoksulluk korkusuyla yaşarlar. Gelirinizin belirli bir yüzdesini bir kenara ayırarak sistemli bir biçimde tasarruf alışkanlığı edinin. Kişisel hizmet pazarlamasında, bankadaki para insana cesaret verir. Para olmaksızın, kişi karşısındakinin teklif ettiğini kabul etmek zorunda kalır ve onu elde ettiğine de memnun olur.

22- İstek Eksikliği:

İstek olmaksızın kişi ikna edici olamaz. Üstelik istek bulaşıcıdır ve buna sahip kişi herhangi bir gruba genellikle kolayca kabul edilir.

23- Hoşgörüsüzlük:

Herhangi bir konuda dar görüşlü bir kişi ender olarak ilerler. Hoşgörüsüzlük insanın artık bilgi almayı bıraktığını gösterir. En zararlı hoşgörüsüzlük şekilleri, dinsel, ırksal ve siyasal fikir farklılıklarına karşı gösterilendir.

24- Ölçülü Olmama:

En yıkıcı aşırıya kaçma şekilleri yeme, içme ve cinsel faaliyetlerle ilgili olandır. Bunların herhangi birinde ölçüsüzlük başarı için öldürücüdür.

25- Diğerleriyle İşbirliği Yapma Yetersizliği:

Birçok insan diğer hataların birleşiminden daha çok bu hata yüzünden işlerini kaybeder ve hayatta karşılarına çıkan büyük fırsatları kaçırırlar. Hiçbir bilgi sahibi işadamının veya liderin katlanacağı bir hata değildir bu.

26- Çaba Gösterilmeden Elde Edilmiş Güce Sahip Olma:

(Kazanmadıkları parayı miras olarak alan zengin çocukları ve diğerleri.) Zaman içinde hak ederek kazanılmamış güç çoğu zaman başarı için ölümcüldür. Ani zenginlik yoksulluktan daha tehlikelidir.

27- Kasıtlı Sahtekârlık:

Dürüstlüğün yerini tutacak bir şey yoktur. Kişi kontrol edemediği şartların etkisiyle geçici olarak sahtekârlık durumuna düşebilir. Ama isteyerek sahtekârlığı seçen kişi için hiç umut yoktur, er ya da geç yaptığı işler ayağına dolanacak ve şöhretini, hatta belki de özgürlüğünü kaybedecektir.

28- Kendini Beğenme Ve Kibir:

Bu özellikler diğerlerini uzakta tutmaya yarayan kırmızı ışık görevi görür. Başarıyı öldürürler.

29- Düşünmek Yerine Tahmin Etmek:

Çoğu insan doğru bir şekilde düşünmek için gerekli olan bilgiyi elde edemeyecek kadar tembel ya da ilgisizdir. Tahminler ya da çabuk hükümlerin yarattığı “görüşlere” göre hareket etmeyi tercih ederler.

30- Sermaye Yetersizliği:

Bu, işe yeni başlarken hatalarını örtüp iyi bir şöhret kazanana dek kendilerini taşıyacak yeterli sermayeye sahip olmayanlar için yaygın başarısızlık nedenidir.

***

Napoleon Hill, tarihin gördüğü en önemli araştırmacı yazarlardan biridir. Yazmış olduğu “Düşün Ve Zengin Ol” adlı eseri tüm dünyada 15 milyondan fazla satmış, bestseller olmuştur. Kitaba övgülerden birinde; “Çekim Yasası’nı tüm insanlığa yayan, The Secret’taki Bob Proctor’un hayatını değiştiren ve 40 yıldır yanından ayırmadığı kitap!” olarak bahsedilmektedir.

Napoleon Hill, bu eserini 1937 senesinde, Henry Ford, Thomas Edison gibi tanınmış bir çok ismin de bulunduğu, başarılı 500 insan üzerinde yaptığı 25 yıllık bir araştırmanın sonucunda yazmıştır.