Kitap İncelemeleri: Liderlik Nitelikleri – John C. Maxwell

John C. Maxwell - Liderler yardım istemeden önce insanların yüreklerine seslenirler.

Liderlik için gerekli nitelikler nelerdir? En güzel kişisel gelişim kitapları içerisinde olan, Liderlik Nitelikleri kitabında John C. Maxwell, gerekli beceriler üzerinde durmaktadır. Lider olmak istiyorsanız okumanız gereken kitaplardan biri, kesinlikle bu kitap olmalıdır. John C. Maxwell’in kitabını networkokulu.net olarak sizin için inceledik.

Liderlik Nitelikleri – John C. Maxwell

Liderlik ve kişisel gelişim alanında dünyanın önde gelen otoriteleri arasında gösterilen John C. Maxwell, bu kitabında hayatı boyunca edindiği tecrübeleri akıcı bir anlatımla insanların ilgisine sunmaktadır. Liderlik doğuştan gelen bir özellik değil, geliştirilebilen bir kavramdır. Peki geliştirilmesi gereken liderlik nitelikleri nelerdir?

1. Karakter

“Karakter, konuşmaktan daha fazlasıdır.”

Herkes kişisel bütünlük olduğunu söyleyebilir fakat eylemler karakterlerin gerçek göstergesidir. Karakteriniz sizin kim olduğunuzu belirler. Kim olduğunuz ne gördüğünüzü belirler. Gördüğünüz şey ise ne yaptığınızı belirler. Bu nedenle Bir liderin karakterini onun eylemlerinde ayıramazsınız.

Milyoner Aklın Sırları – T. Harv Eker >>

2. Karizma

Dahası, çoğu insan karizma denen şeyin mistik ve tanımlanamaz olduğunu düşünür. 

 “Başkalarının sizin hakkınızda işletmesinden çok kendileri hakkında daha iyi hissetmeleriyle ilgili olun.” – Den Reiland

Dahası, çoğu insan karizma denen şeyin mistik ve tanımlanamaz olduğunu düşünür.  Onlara göre bu nitelik doğuştan vardır ya da yoktur. Ancak bu doğru değildir. Karizma insanları kendi kendine çekme yeteneğidir. Ve diğer karakter özellikleri gibi, bu yetenekte geliştirilebilir. Eğer insanları kendinize çekmek istiyorsanız, öncelikle birlikte olmaktan hoşlandığınız insanlar gibi olmalısınız.

3. Taahhüt Altına Girmek İş Yapanı, Lafta Kalandan Ayırır

“Sahip  olduğu zaman da elinden gelenin en iyisini yapan kişi, tüm zamanlarda yaşamıştır.” – Johann von Schiller

Dünya kendini adamaktan yoksun hiçbir büyük lider görmemiştir. USAir’dan McElroy Bunun önemini şöyle ifade etmiştir: “Adanmışlık bize güç verir. Hastalık, yoksulluk ya da felaket ne getirdiğinin (yada götürdüğünün) hiçbir önemi yoktur. Biz aslında gözümüzü hedeften ayırmayız.” Kendinizi Adamak / Kendini Taahhüt Altına Sokmak / Verilen Söze Bağlı Kalmak ne demektir?

Bu herkes için farklı bir anlam taşımaktadır: Bir boksör için daha önce yenildiği bir boksörü yenmeyi başarmaktır. Bir maratoncu için gücü tükendiği zaman 20 kilometre daha koşmaktır. Bir asker için diğer tarafta kendini neyin beklediğini bilmeden tipini üzerine çıkmaktır. Bir öğretmen için başkalarına daha iyi yaşam sağlayabilmek için kendi rahatını bir yana bırakmaktır. Bir lider için bütün bunların hepsi ve daha fazlasıdır. Çünkü liderlik ettiğiniz herkesi size bağlıdır.

4. İletişim Olmazsa Yola Yalnız Çıkarsınız

Mükemmel bir iletişim yeteneği geliştirmek, etkinlikler olmak için mutlak gerekliliktir. Lider, başkalarına aciliyet duygusu ve coşkuyu aktarmak için bilgi ve fikirlerini paylaşmak zorundadır. Eğer bir lider mesajını açık bir şekilde başkalarına aktarıp onları motive edemiyorsa, bir mesaja sahip olmasının hiçbir önemi yoktur. – Gilbert Amelio

Evliliğinizin, işinizin, ve kişisel ilişkilerinizi başarısı büyük ölçüde iletişime bağlıdır. insanlar sizin Ne istediğinizi ve Nereye gittiğimizi bilmezlerse  sizi izlemek istemezler.

Sahip Olduğumuz Şeylerin Değerini Biliyor Muyuz? – Kısa Hikayeler >>

5. Yetkinlik

Eğer yetkinliklerinizi geliştirirseniz, sizi izlerler.

“Yetkinlik sözcüklerin ötesindedir. liderin yeteneği Başkalarının ne yapmanız gerektiğini bildirdiğiniz  bilmeleridir.  Böylelikle sizi izlemek istediklerini bileceklerdir.” – John C. Maxwell

Eğer yetkinliklerinizi geliştirirseniz, sizi izlerler. Bizler ister el sanatlarında, ister sporda isterse iş alanlarında olsun, yüksek yetenek gösteren insanlara hayranlık duyarız. Ancak gerçek şu ki yeteneğinizi ortaya koymak için mutlaka Fabergé, Michael Jordan ya da Bill Gates zorunda değilsiniz.

6. Cesaret

 

“Cesaret, insan niteliklerinin ilkidir. Çünkü o tüm diğer nitelikleri güvence altına alan bir niteliktir.” – Winston Churchill

Cesaretli kişi kendi başına çoğunluktur. Liderlik konumu kişiye cesaret vermez fakat cesaret kişiye liderlik konumu verebilir.

Başarı ve İlham Dolu Motivasyon Deposu Filmler >>

7. Ayırt Edebilme

“İyi liderler duyduklarının yarısına inanırlar. ayırt edebilen liderler hangi yarısına inanılacağını bilirler. “- John C. Maxwell

Çözülemeyen gizemlere bir son verin. Ayırt edebilme, sorunun kökünü bulma yeteneği olarak tanımlanabilir. İyi liderler algı gücünün önemini her zaman anlayamayabilirler ama hem iyi hem de etkili liderler bu gücün her zaman farkındalardır.

Örnek olarak liderler tarafından söylenmiş olan şu yorumları okuyun. Bu sözlerin onların ünlü son sözleri olarak kayıtlara geçmiştir. “Wellington’ın kötü bir general olduğunu söylüyorum. İngilizler kötü askerlerdir; biz öğle yemeğini onları yenmiş olarak yeriz.” – Napoleon Bonaparte, (Waterloo Savaşından hemen önce generalleriyle kahvaltı yaparken, 1815)

Düşün Ve Zengin Ol – Napoleon Hill >>

8. Odaklanma

Ne denli keskin odaklanırsanız, o denli keskinleşirsiniz.

“Eğer iki tavşanı birden kovalarsanız ikisini de kaçırırsınız.” – Anonim

Ne denli keskin odaklanırsanız, o denli keskinleşirsiniz. Etkin bir lider olmak için gereken odaklanmaya sahip olmak ne demektir? işin anahtarı öncelikler ve yoğunlaşmaktır. Önceliklerini bilen fakat konsantre eksikliği olan lider ne yapacağını bilir fakat yapması gerekeni bildiği şeyi yapmak.

Aynı kişi konsantrasyonuna sahipse fakat önceliklerinin yoksa ilerlemeyen bir yeteneği vardır. Kişi ancak her ikisinin de bir arada yürütebildiği zaman büyük şeyleri başarma potansiyeline kavuşur.

9. Cömertlik

“Vermek yaşamanın en yüksek seviyesidir.” – John C. Maxwell

Mumunuz başkalarına ışık vermekle kendinden hiçbir şey kaybetmez. Hiç kimse insanlarla cömert bir liderden daha yüksek sesle konuşamaz. Gerçek cömertlik zaman zaman ortaya çıkmaz. Gerçek cömertlik kalpten gelir ve liderin yaşamının her anında ortaya çıkar. Cömert lider zamanını, parasını, yeteneklerini ve sahip olduklarını paylaşır. Etkin lider yalnızca kendileri sahip olmak için değil, başkalarıyla paylaşabilmek için bir şeylere sahip olmak isterler. Cömertlik niteliğini yaşamınızın bir parçası yapın.

Bir Şeyin Değerini Kim Bilir? – Kısa Hikayeler >>

10. İnsiyatif

“Bir liderin korkması gereken şeyler arasında kendini beğenmişlik  ilk sırada gelir.” – John C. Maxwell

Onsuz evden ayrılamazsınız. Liderin takipçileriyle bir bağlantı başlatmaktan sorumludurlar. Ancak  liderin insiyatif aldıklarını tek alan bu değildir. liderler her zaman fırsat arayışı içinde ve harekete geçmek için hazırlıklı olmalıdır. Bunun gerçekleşmesi için liderin sahip olmaları gereken nitelikler nelerdir.

11. Dinleme

Kalpleriyle buluşmak için kulaklarınızı kullanın.

“Liderin kulağı, insanların sesi ile çınlamalıdır.” – Woodrow Wilson

Kalpleriyle buluşmak için kulaklarınızı kullanın. Liderler yardım istemeden önce insanların yüreklerine seslenirler. Bu “bağlantı yasası”’dır. Ancak lider karşısındaki kişinin yüreğine seslenmeden önce içinde ne olduğunu bilmelidir. Bunu ancak dinleyerek öğrenebilir. Dinleme konusunda isteksizlik zayıf liderler arasında yaygındır. Yönetim dünyasının en büyük gurusu olan Peter Drucker tüm yönetim problemlerini yüzde 60’ının  yanlış iletişim sonucu meydana geldiğinde inanmaktadır.

12. Tutku

“Lider tutkuya ulaştığı zaman, genellikle karşılık veren tutkuyla karşılaşacaktır.” – John C. Maxwell

Yaşamı alın ve onu sevin. Uzmanlar, insanları başarılı kılan unsurları inceleme konusunda çok fazla zaman harcar. Kişilerin kimliklerini zekalarına eğitim durumlarına ve diğer faktörlere bakarlar. Ancak bunların arasında en çok fark yaratan tutkudur. RCA’dan David Sarnoff, ” İşini sevmeyen hiç kimse başarılı olamaz.” demiştir.

Başarılı İnsanların Hayat Hikayeleri – Film Tavsiyeleri >>

13. Pozitif tutum

“Başarılı bir adam başkalarının kendine attığı tuğlalarla bina oluşturabilen kişidir.” – David Brinkley

Yapabileceğinize înanırsanız, yapabilirsiniz. Eğer Edison böylesine olumlu bir insan olmasaydı, bir mucit olarak asla başarılı olamazdı. Başarı kazanan insanların hayatlarına bakarsanız, onların yaşama olumlu baktıklarını görürsünüz. Eğer etkin bir lider olmak istiyorsanız, pozitif bir tutuma sahip olmanız önemlidir. Bu, bir birey olarak sizin memnuniyet derecenizi belirlemekle kalmaz, aynı zamanda başkalarının sizinle olan etkileşiminin de daha iyi olmasını sağlar.

14. Sorun çözme

Sorunlarınızın sorun olmasına izin vermeyin.

“Bir lideri, karşılaştığı sorunlarla ölçebilirsiniz. Çünkü her lider ancak kendi boyutundaki sorunları çözebilir.” – John C. Maxwell

Sorunlarınızın sorun olmasına izin vermeyin. Lider hangi alanda bulunursa bulunsun,  sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Bu, üç neden ötürü kaçınılmazdır. İlk olarak, sürekli olarak  karmaşıklaşan bir dünyada yaşıyoruz. İkicisi, insanlarla etkileşim halindeyiz.  Ve üçüncü olarak, karşılaştığımız tüm koşulları kontrol etmeliyiz.

15. İlişkiler

“Başarı formülündeki en önemli karışım insanlarla nasıl geçineceğinizi bilmektir.” – Theodore Roosevelt

Geçinirseniz onlar da eşlik ederler. İnsanlarla çalışmak ve ilişki geliştirme yeteneği, etkin liderlik için olmazsa olmaz bir koşuldur.  Mayıs 1991’de yapılan bir ankete göre çalışanların, işverenlerin den istedikleri en önemli 3 nitelik saptanmıştır. İyi ilişki kurmak ilk sırayı almaktadır; ankete katılanların yüzde 84’ü insan ilişkileri becerisi aramaktadır. Yalnızca %40’lık bir grup eğitim ve deneyimi ilk 3 nitelik arasına saymıştır.

Sevgi Nedir? – Kısa Hikayeler >>

16. Sorumluluk

“Bir lider her şeyden vazgeçebilir ama nihai sorumluluktan asla.” – John C. Maxwell

Eğer topu taşıyamazsanız, takıma liderlik edemezsiniz. İyi liderler kim olduklarını bilir ve sorumluluk almaktan kaçınmazlar. Yaşamlarında karşılarına çıkan sorunlarla en iyi şekilde mücadele ederler, ancak topu taşımaları durumunda takımı yönlendirebileceklerini bilirler.

Umudunu Kaybetme Filminden Alınması Gereken Dersler >>

17. Özgüven

Yetkinlik asla güveni ihmal etmenizi gerektirmez.

“Eğer insanlara gereksinim duymazsanız,  onlara liderlik edemezsiniz.” – John C. Maxwell

Yetkinlik asla güveni ihmal etmenizi gerektirmez. Kendilerine, takipçilerine ve yönlendirdikleri kuruluşlara güvenmeyen liderler tehlikelidirler. Çünkü liderlik konumu kişisel eksiklikleri kaldırmaz. Yaşamdaki olumsuz yüklerinizi, başkalarını yönlendirmeye çalışırken taşıması daha zor bir duruma dönüşür.

18. Öz disiplin

“İlk ve en iyi zafer kendini keşfetmektir.” – Platon

Liderlik edeceğiniz ilk kişi sizsiniz. O olmadan hiç kimse başarı kazanamaz ve kazandığı başarıyı sürdüremez.  Bir lider ne kadar yetenekli olursa olsun, onun yetenekleri, öz disiplin olmaksızın, maksimum potansiyelini ulaşamayacaktır. Öz disiplin liderin en yüksek seviyeye çıkması ve liderliğini sürdürmesi için anahtardır.

19. Hizmet Etme

“İş konumunuzdan, çok insanları sevmelisiniz.” – John C. Maxwell

İlerlemek için başkalarına öncelik tanıyın. Hizmet etme işini sürdürdüğünüz zaman, genellikle düşük yetenekli insanların yaptığı etkinlik akla gelir.  Eğer böyle düşünüyorsanız yanlış bir izlenime sahipsiniz demektir. Hizmet etmek bir konum ya da  beceri ile ilgili değildir. Hizmet etmek tutumla ilgilidir. Hizmet etme konusunda zayıf tutma sahip insanlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır; devlet dairesinde ki kaba bir çalışan, siparişinizden hoşnut olmayan bir garson ya da yardım etmek yerine arkadaşıyla telefonda konuşan bir tezgahtarla elbet karşı karşıya gelmişsinizdir.

Satış Pazarlama İle İlgilenen Herkesin İzlemesi Gereken Filmler >>

20. Öğrenebilme

Liderliği sürdürebilmek için öğrenmeyi sürdürün

“İşe yarar şeyler, bildikten sonra öğrendiğiniz şeylerdir.” – John Wooden

Liderliği sürdürebilmek için öğrenmeyi sürdürün. Liderler daima mevcut durumun rahatlığına kapılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Her şeyden önce eğer bir lider etkiye sahipse ve bir saygı seviyesi kazanmışsa neden gelişimi sürsün sürdürsün ki? Yanıt basittir. Gelişiminiz sizin kim olduğunuzu bilirler. Kim olduğunuzu kimi çektiğinizi belirler. Kimi çektiğiniz ise organizasyonunuzun başarısını belirler. Eğer organizasyonunuzu geliştirmek istiyorsanız öğrenmeye daima açık kalmanız gerekmektedir.

21. Vizyon

“Büyük bir liderin, vizyonunu geliştirme cesareti, konumundan değil, tutkusundan kaynaklanır.” – John C. Maxwell

Yalnızca gördüğünüz şeyi elde edebilirsiniz. Vizyon bir lider için her şeydir. Kaçınılmaz bir gerekliliktir. Neden mi? Çünkü liderleri yönlendiren vizyonudur. Vizyon hedefi işaret eder, içimizdeki ateşi yakar ve ilerlemenizi sağlar. Aynı zamanda,  takipçiler içinde bir ateşleyicidir. Vizyonu olmayan bir lider hiçbir ilerleme kaydedemez. Vizyonsuz bir lider en iyi ihtimalle daire içinde dönüp duruyordur.

***

Liderlik konusunda uzman olarak tanınan John C. Maxwell insanların kişisel ve liderlik potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir organizasyon olan INJOY Group’un  kurucusudur.

John C. Maxwell, her yıl 250 binden fazla kişiye konuşmakta ve seminerleri, kitapları ve CDleri aracılığı ile 1 milyondan fazla insanın yaşantısını etkilemektedir. Yazarın 24 kitabı bulunmaktadır. Bunlar arasında “Başarı Yolculuğu, İçinizdeki Lideri Geliştirmek ve Çevrenizdeki Lideri Geliştirmek” sayılabilir.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Filmler >>

Kaynak: D&R , Kitapyurdu