Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken 10 Kitap – 1

Kişisel gelişim için okumamız gereken kitaplar nelerdir?

Kişisel gelişim için okumamız gereken kitaplar nelerdir? Ne okusam? Beden dili, öncelik planlama, duygusal zeka vb kitap önerilerimizde bu kez kişisel gelişim kitapları yer almaktadır. Biliyoruz ki kitaplar olmasa hayat çekilmez bir yer olabilirdi.

Kişisel gelişiminizi önemsiyorsanız, kitap okumanın öneminin de farkındasınızdır demektir. Sadece kendini geliştirmiş insanları dinlemek, videolarını izlemek, filmleri izlemek, size tam olarak istediğinizi veremeyebilir. Gerek kelime dağarcığınızı geliştirmek olsun, gerek güzel ve etkili konuşmak olsun… Bunların ve daha birçok yeteneğinizi geliştirmek için kitaplar sizin kurtarıcılarınız olacaktır. Peki kendimizi geliştirmek için okumamız gereken kitaplar nelerdir? Dilerseniz gelin ilk kişisel gelişim listemize birlikte bakalım.

Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Kişisel gelişim için okumanız gereken kitaplar için bu listemizde 10 kitap önerisi bulacaksınız. Sadece bunları mı okumalısınız? Hayır. Bu liste herhangi bir öncelik taşımamaktadır.. Ancak okumanız gereken kitaplardan oluşmaktadır. Genel olarak kendinizi nasıl geliştireceğiniz, hangi özelliklerinizi geliştirebilirsiniz üzerine kitap önerilerinden oluşmaktadır.


Bilinçaltının Gücü – Joseph Murphy

Kitap Önerileri - Joseph Murphy kimdir? Joseph Murphy, 1898 senesinde İrlanda'da doğumlu bir yazardır.

Bilinçaltının Gücü kitabının arka kapağından bir kesit: Neden bir insan üzgünken diğeri mutludur? Neden bir insan korkak ve endişeliyken diğeri inanç ve güven doludur? Neden bir insan, amansız olduğu söylenen bir hastalıktan kurtulurken diğeri iyileşemez? Neden bir insanın güzel, lüks bir evi varken diğeri derme çatma bir yerde yaşamak zorundadır?  Neden bir insan mutlu bir evlilik sürerken diğeri evliliğinde mutsuzluk ve hayal kırıklığı yaşıyor? Bu soruların yanıtı, bilinç ve bilinçaltınızın işleyişinde gizli olabilir mi? Kesinlikle evet.

Joseph Murphy kimdir? Joseph Murphy, 1898 senesinde İrlanda’da doğumlu bir yazardır. Yirmili yaşlarının başında Amerika’ya göç ederek oraya yerleşmiştir. Daha sonra psikoloji diplomasını almasıyla birlikte yazarlığa adım atmıştır. Düzenlemiş olduğu programlar sayesinde dünyanın her yerinde geniş bir kitleye ulaşmıştır. Ölümüne kadar otuzdan fazla kitap yazan yazarın, Bilinçaltının Gücü adlı eseri, hala tüm dünyada insanlar tarafından ilgi ile okunmaktadır.

Hayatınızda bir şeylerin değişmesini mi bekliyorsunuz? Cevabınız “Evet” veya “Hayır” olabilir. Değiştirmeniz gereken şeyin zihniyetiniz olduğunu anladığınız zaman, durakta ya da evde bekliyor olmanız bir anlam ifade etmeyecek. Yazarın da belirttiği gibi hayatımız aslında düşüncelerimizden ibaret.

Film Önerileri – Kariyerinde İlerlemek İsteyenler Bu Filmleri İzlemeli >>


Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı / Dale Carnegie

Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı - Dale Carnegie kimdir? Amerika Birleşik Devletleri'nde 24 Kasım 1888 senesinde dünyaya gelen yazar, 1 Kasım 1955 senesinde vefat etmiştir.

Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı kitabının arka kapağından bir kesit: Bu kitapta yer alan, geçerliliği zaman içinde kanıtlanmış öğütler, elli yıldır milyonlarca insan tarafından okundu, on binlerce ünlü insanı hem iş hem de özel yaşamlarında başarı merdiveninin zirvesine taşıdı.

Dale Carnegie kimdir? Amerika Birleşik Devletleri’nde 24 Kasım 1888 senesinde dünyaya gelen yazar, 1 Kasım 1955 senesinde vefat etmiştir. Missouri eyaletinde, dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ünlü yazar, satış elemanlığı yöneticilik gibi pek çok iş yapmıştır. Aynı zamanda hatip, kişisel gelişim uzmanı ve bireyler arası iletişim uzmanı olan yazarın kitabı daha ilk yıllarında 30 milyondan fazla satmıştır. Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı adlı ünlü eseri, hala günümüzde en çok rağbet gören kişisel gelişim kitapları arasında yer almaktadır.

Kişisel olarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız kesinlikle Dost Kazanma Ve İnsanları Etkileme Sanatı kitabını okumalısınız. İletişiminiz kötü olduğu sürece, hayatınızda başarıyı yakalamanız kolay olmayacaktır. Başarı yolunda çevrenizle, arkadaşlarınızla, iş ortaklarınızla iletişiminizi düzenlemeniz sizin olmazsa olmazınızdır.

Kitap Okumanın İnanılmaz 20 Faydası >>


Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı / Mark Manson

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı - Mark Manson kimdir? Ününü biraz da kendi blog sitesindeki yazdığı yazılarla alan Mark Manson, 1984 Teksas, Amerika doğumludur.

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı kitabının arka kapağından bir kesit: Büyük güç, büyük sorumluluklar getirir. Doğru. Ama bu sözün daha iyi bir akış açısı var, ve gerçekten derin bir bakış açısı. Tek yapmanız gereken, sözlerin yerlerini değiştirmek: “Büyük sorumluluklar, büyük güç getirir.”

Mark Manson kimdir? Ününü biraz da kendi blog sitesindeki yazdığı yazılarla alan Mark Manson, 1984 Teksas, Amerika doğumludur. Aynı zamanda intenet girişimcisi ve de yazardır. 2008 yılında mesleğini bıraktıktan sonra kendini tamamen yazı yazmaya, dersler vermeye ve dünyayı gezmeye adamıştır. Aynı zamanda yaşam koçluğu yapan ünlü yazarın Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı adlı eseri dünyaca ilgi görmüş, hala aranmakta olan kitaplar arasındadır.

Sıradan bir kişisel gelişim kitabı gibi göründüğü açık ancak kitaba başlayınca hiç de öyle olmadığını fark edeceksiniz. Eğer gerçekten önemli olan şeyleri kafaya takarsanız, hayatınızın daha yaşanabilir olacağını fark edeceksiniz. Peki doğru olanları nasıl seçeceğiz? Kitap da tam olarak bunun cevabını bulacaksınız. Kişisel gelişim kitap önerileri arasında atlamamanız gereken bir eser.

Film Önerileri – Gerçek Hayat Hikayelerine Dayalı Filmler >>


Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir? / Daniel Goleman

Duygusal Zeka - Daniel Goleman kimdir? 1946 senesinde Kaliforniya'da dünyaya gelmiş olan yazar, aynı zamanda ünlü bir psikologtur.

Duygusal Zeka: Nedden IQ’dan Daha Önemlidir? kitabının arka kapağından bir kesit: Araştırma bulgularına göre, duygusal zeka yoksunluğu, kişinin aile yaşantısından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar birçok alanda kötü sonuçlar doğurabiliyor.  Ancak Daniel Goleman’a göre duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değildir. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzlarını belirliyor. 

Daniel Goleman kimdir? 1946 senesinde Kaliforniya’da dünyaya gelmiş olan yazar, aynı zamanda ünlü bir psikologtur. The New York Times’da davranış bilimleri ve beyin bilimleri bölümünden sorumlu olan ünlü yazar, özellikle duygusal zeka üzerine yazmış olduğu yazıları ve makaleleri ile tanınmaktadır. Yazmış olduğu Duygusal Zeka: Neden IQ’dan Daha Önemlidir? adlı eseri tüm dünyada hala ilgi ile okunmaktadır.

Günümüzde IQ ile ölçülen zeka bize ne kadar doğru bir araştırma sağlamaktadır? Acaba başarıda bu kriter geçerli ise neden zeki insanlar, ortalama zeka seviyesine sahip insanlara göre daha başarısız oluyorlar? Duygusal zekanın, IQ ile karşılaştırılması ve duygusal zekanın başarınızda ne kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız bu kitabı tavsiye ederiz. Kişisel gelişim için okunması gereken kitaplardan biridir Daniel Goleman’ın yazmış olduğu Duygusal Zeka kitabı.

Kitap Önerileri – Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2 >>


Olumlu Düşünmenin Gücü / Norman Vincent Peale

Olumlu DÜşünmenin Gücü - Norman Vincent Peale kimdir? 31 Mayıs 1898 senesinde Amerika'da dünyaya gelmiş olan Norman Vincent Peale, aynı zamanda bakanlık görevinde de bulunmuştur.

Olumlu Düşünmenin Gücü adlı kitabın arka kapağından bir kesit: Kalbinizdeki inanç başınıza iyi olayların gelmesini sağlar. Kişisel gelişim ve başarıya dair bu klasik kitap endişelerinizden kurtulmayı, başkalarının sizi sevmesini, günlük sıkıntılarınızdan kurtulmayı, hedeflerinize ulaşmak için içinizdeki gücü keşfetmeyi sağlayan olağan üstü bir eserdir. 

Norman Vincent Peale kimdir? 31 Mayıs 1898 senesinde Amerika’da dünyaya gelmiş olan Norman Vincent Peale, aynı zamanda bakanlık görevinde de bulunmuştur. Ve yine Amerika’da, 50 sene boyunca papazlık da yapan Vincent, zamanında New York’un en ünlü hatipleri arasında gösterilmiştir. Olumlu Düşünmenin Gücü adlı eseri günümüzde önemini hala korumakta olup tüm  dünyada insanlar tarafından talep edilmektedir.

Düşüncelerinizle hayatınızı değiştirebilirsiniz. Eğer ona hükmedebilirseniz… Kişisel gelişim için okunması gereken kitaplar arasında yer alan Olumlu Düşünmenin Gücü adlı eser, size düşüncelerinizi kontrol edebilmeniz için mükemmel bir fırsat sunmaktadır.

Film Önerileri – Girişimciyiz Diyebilmeniz İçin İzlemeniz Gereken Film Listesi >>


Önemli İşlere Öncelik / Stephen Covey

Önemli İşlere Öncelik - Stephen Covey kimdir? Ünlü kişisel gelişim uzmanı Stephen Covey, 24 Ekim 1932 senesinde Amerika'nın Utah eyaletinde dünyaya gelmiştir.

Önemli İşlere Öncelik kitabının arka kapağından bir kesit: Sık sık şu sözlere tanık oluruz: Çok işim var, zamanım yetmiyor. Ailem ile işim arasında denge kurmayı bir türlü beceremiyorum. Birine öncelik verirsem, öteki zarar görüyor. Kendimi parçalanmış hissediyorum. Bunlar size bir şey ifade ediyor mu? Ediyorsa Önemli İşlere Öncelik yaşantınızı değiştirmek için size yardımcı olabilir. 

Stephen Covey kimdir? Ünlü kişisel gelişim uzmanı Stephen Covey, 24 Ekim 1932 senesinde Amerika’nın Utah eyaletinde dünyaya gelmiştir. Aile uzmanıdır. Uluslararası liderlik otoritesi olup yine dünya çapında büyük firmalara danışmanlık yapmaktadır. Dünya çapında 15 milyondan fazla satan Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı adlı eseri tüm dünyada 35’ten fazla dile çevrilmiştir. Önemli İşlere Öncelik adlı eseri kişisel gelişim için okunması gereken kitap önerileri arasındaki yerine almıştır.

Zaman planlaması yapamıyor musunuz? Ya da günlük yapılacaklar listenizi yetiştiremiyor musunuz? Bunun nedenini hiç araştırma gereği duydunuz mu? Eğer bu sorularınıza cevap bulmak istiyorsanız, kişisel gelişim için okunması gereken kitaplar arasında yer alan Önemli İşlere Öncelik adlı eseri okumanızı tavsiye ederiz.

Film Önerileri – Satış Pazarlama Yeteneklerinizi Geliştirici Filmlerin Listesi >>


Etkili İnsan Olmak / John C. Maxwell

Etkili İnsan Olmak - John C. Maxwell kimdir? 20 Şubat 1947 senesinde Amerika'da dünyaya gelen John C. Maxwell, yazar, eğitmen, yaşam koçu ve aynı zamanda bir papazdır.

Etkili İnsan Olmak kitabının arka kapağından bir kesit: John C. Maxwell ile Jim Dornan’ın bu kitabı size etkili bir insan olmanın, başka insanların hayatlarına değer katmanın yollarını gösterecektir. Maxwell ve Dornan’a göre etkili bir insan olmak demek; İlişkide olduğunuz herkese dürüstlük örneği olmak, hayatınızdaki insanları, kendilerini değerli hissetmeleri için beslemek, başkalarına inanıp onların da kendilerine inanmalarını sağlamak, etkinizin büyüyerek başkalarına yayılması için yeni liderler üretmektir. 

John C. Maxwell kimdir? 20 Şubat 1947 senesinde Amerika’da dünyaya gelen John C. Maxwell, yazar, eğitmen, yaşam koçu ve aynı zamanda bir papazdır. Kişisel gelişim ve liderlik üzerine yazdığı kitaplar, verdiği seminerler ile dünya çapında bir okur kitlesine ulaşmıştır. Diğer kitaplar arasında, Reddedilemez Liderlik Nitelikleri ve Reddedilemez Liderlik Yasaları adlı kitapları bulunmaktadır.

Kişisel gelişim kitap önerileri arasında yer alan Etkili İnsan Olmak, liderlik vasıflarını öğrenmek isteyen insanlar için bir başucu kitabı niteliğindedir. Eğer çevrenizdeki insanlerı etkilemek, başarılı bir insan olmak istiyorsanız, John C. Maxwell kitapları ile başlayabilirsiniz.

Kitap Önerileri – Düşün Ve Zengin Ol / Napoleon Hill >>


4 Saatlik Hafta – Az Çalış, Çok Kazan Ve İyi Yaşa / Timothy Ferriss

4 Saatlik Hafta - Timothy Ferriss kimdir? 20 Temmuz 1977 senesinde Amerika'da dünyaya gelen ünlü yazar genç yaşına inanılamayacak derecede birçok başarı sığdırmıştır.

4 Saatlik Hafta – Az Çalış, Çok Kazan Ve İyi Yaşa adlı kitabın arka kapağından bir kesit: Eski tarz emeklilik kavramını ve ertelenmiş yaşam planlarını unutun. Beklemeye hiç gerek yok, beklememek içinse her türlü sebep çok. Hayaliniz, yaşam mücadelesinden kaçmak, dünya seyahatine çıkmak, sıfır yönetim ile yüksek bir gelire sahip olmak ya da sadece daha çok yaşayıp, daha az çalışmak ise bu kitap tam size göre. 

Timothy Ferriss kimdir? 20 Temmuz 1977 senesinde Amerika’da dünyaya gelen ünlü yazar genç yaşına inanılamayacak derecede birçok başarı sığdırmıştır. Sağlık gurusu, topluluk konuşmacısı, eğitmen, podcaster, yatırımcı gibi bir çok unvana sahip olan ünlü yazar aynı zamanda da başarılı bir girişimcidir. Yazmış olduğu 4 Saatlik Hafta & Az Çalış, Çok Kazan Ve İyi Yaşa adlı eseri tüm dünyada satış rekorları kırmıştır.

Nasıl oluyor da çok az insan, hayatta birçok alanda aynı anda başarıyı sağlayabiliyor? Neden büyük çoğunluktaki insanlar tek bir işte bile kayda değer bir başarı sergileyemiyorlar? İstediğiniz alanda istediğiniz başarıyı yakalamak için, kişisel gelişim için okumanız gereken kitap önerileri arasında yer alan Timothy Ferriss‘in bu eserini okumanızı tavsiye ederiz.

Kitap Önerileri – Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 1 >>


Şimdi’nin Gücü / Eckhart Tolle

Şimdi'nin Gücü - Eckhart Tolle kimdir? 16 Şubat 1948 senesinde Almanya'da dünyaya gelmiş olup ilk ismi, Ulrich Tolle'dur.

Şimdi’nin Gücü adlı kitabın arka kapağından bir kesit: Üstad Eckhart Tolle, kısa sürede bir bestseller haline gelen bilgelik dolu bu eserinde bilincimizde ve yaşamımızda mucizevi bir değişim yaratabilecek evrensel bir öğreti sunuyor. Tolle, tüm ıstırap endişe ve korkularımızın dolayısıyla mutsuzluğumuzun gerçek kaynağını çarpıcı bir biçimde gösterip onu şimdi ve burada nasıl aşabileceğimizi, huzur ve mutluluğa hemen şimdi nasıl kavuşabileceğimizi, bilincimizi hemen şimdi dönüşüme uğratıp, nasıl aydınlanabileceğimizi, gerçek VAR’lığımızla hemen şimdi nasıl birleşebileceğimizi anlatıyor. 

Eckhart Tolle kimdir? 16 Şubat 1948 senesinde Almanya’da dünyaya gelmiş olup ilk ismi, Ulrich Tolle’dur. Şuanki dönemin ruhani öğretmenlerinden ve yazarlarındandır olan Tolle, özellikle farkındalık ve spiritüel konularda yazmış olduğu eserleri ile tanınmaktadır.

Hayatımızda stresin, mutsuzluğun ve endişelerimizin temelinde neler yatmaktadır? Tüm bu olumsuz duyguları, kafanızdan atmak ve aradığınız mutlu, huzurlu yaşama adım atmak için kitap biçilmez kaftan niteliğindedir. Şimdi’nin Gücü adlı eser, kişisel gelişim için okunması gereken kitap önerileri arasında yer almaktadır.

Evde Yapabileceğiniz 25 Aktivite >>


Babil’in En Zengin Adamı / George S. Clason

Babil'in EN Zengin Adamı - George S. Clason kimdir? 7 Kasım 1874 senesinde dünyaya gelen George S. Clason, Amerika'lı ünlü bir yazardır.

Babil’in En Zengin Adamı adlı kitabın arka kapağından bir kesit: Bir zamanlar Babil’de dünyanın en zengin adamı yaşardı. Adı Arkad. Zenginliğinin ünü bütün dünyaya yayılmıştı. Aynı zamanda eli açıklığıyla da ünlüydü. Yardımlarında cömertti. Ailesine karşı cömertti. Kendi harcamalarında cömertti. Gene de serveti her geçen yıl harcadığından daha hızlı bir biçimde artardı. 

George S. Clason kimdir? 7 Kasım 1874 senesinde dünyaya gelen George S. Clason, Amerika’lı ünlü bir yazardır. Amerika’da Nebraska Üniversitesi’ni bitiren ünlü yazar, yine İspanya – Amerika Savaşı sırasında, Amerikan Ordusu’nda görev yapmıştır. 1926 senesinde kaleme almış olduğu Babil’in En Zengin Adamı adlı ünlü eseri tüm dünyada hala okuyucuların ilgisini çekmeye devam  etmektedir.

Sizi, şuan hayatınızda bulunduğunuz konuma, geçmişte verdiğiniz kararlar taşıdı. Şuan zengin ve başarılı değilseniz, bu sizin geçmişte yaptıklarınıza bağlıdır. 5 sene sonra hayatınızda istediğiniz noktaya gelmek istiyorsanız şimdiden yapacaklarınız var. Kişisel gelişim için okunması gereken kitap önerilerinin son önerisi Babil’in En Zengin Adamı adlı ünlü eserdir.

Kitap Önerileri – Milyoner Aklın Sırları >>