Zor Kararlar Verirken Sizi Güçlendiren Günlük Alışkanlıklar

“Biz tekrar tekrar yaptığımız şeyiz. O zaman mükemmellik bir hareket değil, bir alışkanlıktır.”   Aristoteles.

Hayat bir dizi seçenektir. Uyandığımızdan itibaren günümüzün her dakikasında sayısız seçenekle karşı karşıyayız.

İşte her gün, zor kararlar verirken benliğinizi güçlendirmek için yapabileceğiniz 6 alışkanlık:

 

Erken kalkın

Erken kalkmanın pek çok faydası vardır. Güne dinç ve üretken olduğunuzu hissederek başlamakla kalmaz, aynı zamanda daha erken kalkar ve gününüze daha fazla dakika katarsınız.

 

Gününüze yönelik hedeflerinizi kararlaştırın

İnanılmaz derecede basit; gününüze neyi başarmak istediğinizi bilerek başlarsanız, bundan daha fazlasını elde edersiniz. Daha organize ve kendinizden emin hissedersiniz. Ayrıca işler plana göre gitmezse de her şeye hazır olursunuz.

 

Kendinize iyi bakın

Bu şunları içerir: Kendiniz için üç sağlıklı öğün belirleyin, besleyici atıştırmalıklar alın ve tabii ki sağlıksız yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının; bunları yaparken bol bol su içmek ve düzenli olarak çalışmak da faydalı bir yöntemdir. Fiziksel sağlığınıza katkıda bulunurken, bu iyi alışkanlıklar zihninizi de harekete geçirir.

 

Okuyun, Okuyun, Okuyun

Zamanınız az olduğunda, oturup okuma yapmak size kendinizi iyi hissettirebilir. Ayrıca, günlük olarak okumayı taahhüt etmek, uzun vadeli muazzam fayda sağlayabilir. Bu sakinleştirici ancak güçlendirici faaliyet için yeterli zaman ayrılması zorunludur.

 

Minnet duyun

Her gün müteşekkir hissetmek için biraz zaman ayırmak, gerçekten olumlu ve can alıcı bir alışkanlıktır. Büyük ya da küçük her gün birkaç şey seçin ve bunlar için ne kadar minnettar olduğunuzu düşünün ve yazıya dökün.

 

Sessiz bir an

Çoğumuz kendimiz için çok az zaman ayırırız; yoğun yaşamlarımızdan dolayı evlerimizde uygun zaman, mekan ve sessizlik bulmak zor olabilir. Oysa günümüzde 15 dakikalık barış ve sessizlik, kendimize verebileceğimiz en iyi armağandır. Geri yüklemek, tekrar odaklanmak ve yeniden şarj olmak için kendimize ayıracağımız zamana ihtiyacımız var.