E-ticaret sektöründe yeni ufuklar açılıyor. Dijital dünya, satış pazarlama teknikleri konusunu tamamen değiştirdi. Amazon, eBay, Alibaba gibi çok büyük ölçekte yeni firmalar ortaya çıktı. Perakendecilik sektörü tamamen yeni bir hal aldı. Peki nedir bu değişiklikler? Gelin birlikte inceleyelim.

E-Ticaret Sektöründe Yeni Satış Pazarlama Teknikleri

Satış pazarlama teknikleri denilince, genelde hep yüz yüze satış metodları akla gelmektedir. İnsanları etkileme, manipülasyon uygulama, beden dili üzerine çalışma gibi daha birçok konu neredeyse tarih olmak üzere. Bunun yerine çok daha interaktif bir pazarlama alanı gelişiyor. Şimdi bu yeniliklere birlikte gözatalım:

Artırılmış Gerçeklik ile İnteraktif Deneyimler

Telefon kameranızı, ayağınıza tuttuğunuzda ürünü ayağınıza yerleştiriyor.

Arttırılmış gerçeklik, e-ticaretin yeni yeni gelişen bir alanı. Hem mağaza hem online kanallarda AR teknolojisiyle ürün denemeyi mümkün kılan bu yöntemler henüz basit halleriyle uygulanıyor ancak geleceğe yönelik potansiyelleri oldukça yüksek Goat isimli spor ayakkabı mağazası ise bu özelliği mobil uygulaması aracılığıyla sunuyor. Telefon kameranızı, ayağınıza tuttuğunuzda ürünü ayağınıza yerleştiriyor. böylelikle genel olarak ürünün rengi, değişik açılardan görünümü ve tarzınıza uygunluğu konusunda fikir sahibi olabiliyorsunuz.

AR konusunun öncüleri, Asos ve Goat gibi moda markaları oldu. Asos’un örneğinde markanın satın alma uygulaması içerisinde ürünü seçiyor ve ekranınızda AR olarak görüntüleri tıklıyorsunuz. Bulunduğunuz mekanın düz zemini üzerinde. seçtiğiniz kıyafeti denemiş bir modelin hologramı oluşuyor, hareket eden hologram. Kıyafetin oturuşu ve genel görünüşü hakkında fiziksel mağazadakine benzer bir fikir veriyor.

Etkili İletişimi Etkileyen Faktörler >>

IKEA ise AR trendini bundan 6 yıl önce, 2013 yılında yakalamıştı. Mobil app sayesinde, kameranız açık şekilde evinizde ya da bahçenizde gezindiğinizde, ekranınızda beliren IKEA mobilyaların, gerçek boyutlarından ve diğer dekorasyon ögeleriyle uyum sağlayıp sağlamayacağından emin olabiliyordunuz. E-ticaret devi Amazon da aynı özelliği 2017 yılında duyurmuştu.

Drone Teslimatlar

Amazon ve Apple’ın önceliğinde test uygulaması başlatılan drone teslimatlar, belli ki gelecek yıllarda daha sık konuştuğumuz bir konuya dönüşecek. Özellikle Türkiye gibi kargo şirketlerinin e-ticaretin darboğazı olarak tanımlandığı bir ülkede, bu seçenek önümüzdeki yıllarda hayat kurtarıcı bir alternatif olarak karşımıza çıkabilir. Ülkelere göre sivil havacılık güvenlik uygulamaları çerçevesinde bu teslimat şeklinin bazı engellere de takılması söz konusu olabilir. Aynı zamanda satış pazarlama teknikleri arasındaki yerini şimdiden aldı diyebiliriz.

Algı Nedir? Algı Yönetimi Nedir? >>

Nesnelerin İnterneti ile Sesli Sipariş

Sesli Sipariş - Amazon Alexa, Apple Homepod ve Google Home, bu kategorinin en ön sıralarda yer alan cihazları arasında.

Amazon Alexa, Apple Homepod ve Google Home, bu kategorinin en ön sıralarda yer alan cihazları arasında. ilk olarak, dünyaca bilinen teknoloji devlerinin pazara girmiş olması, bu alanın oldukça büyük potansiyel taşıdığını gösteriyor. Amazon Alexa, Amazon üzerinden istediğiniz ürünü sesli sipariş edebilme özelliğine sahip. Apple Homepod ise özellikleri arasında Apple Store’dan sesli sipariş seçeneğini barındırıyor.

Sesli sipariş, yeterince geliştiğinde, önceki alışverişlerinizden veri toplayarak, size ürün önerilerinde bulunabilecek, teslimat ve ödeme bilgilerinizi kaydederek bu bilgileri tekrar dikte etmenize gereksinim duymadan siparişlerinizi alabilecek. Tüm bu gelişmeler Türkiye’deki e-ticaret ekosistemini nasıl etkileyecek ilerleyen senelerde göreceğiz.

Dijital Dünyanın Yeni Trend Pazarlama Yöntemi >>

Nakitsiz Bir Gelecek – Shopify’ın Yeni Ödeme Metodları

Tüm bu makine öğrenimli ve yapay zeka destekli gelişmelerin yanı sıra ödeme metodları da değişim içerisinde. E-ticaret platformu Shopify Coinpayments ile yaptığı işbirliği sonucu 300’den fazla kripto para birimini ödeme olarak kabul etmeye başladı. Ve birçok firma satış pazarlama teknikleri hakkında bilgi toplarken, ödeme yöntemlerinin kolaylıklarını ilk sırada tutmaya başladı.

İndirim Dönemi ve Kredi Kartları

Kasım ayı indirimlerini geride bıraktığımız bu günlerde dijitaldeki bilanço güncel istatistik verileriyle güçleniyor. BKM’nin açıklamalarına göre, online alışverişin en yoğun yaşandığı gün olan 29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti. Bu rakam 2018 yılının aynı gününe denk gelen cuma günüyle karşılaştırıldığında kartlı ödemelerde yüzde 36 artış görülürken; bu önemli artış. Türkiye’nin nakitsiz toplum hedefine doğru hızla ilerlediğinin önemli bir göstergesi oldu.

E-ticaret sektöründe yeni satış pazarlama teknikleri, yeni metodlar üzerinde durduk. Sizce gelecek yılda son derece önemli olacak teknikler arasına başka neler eklenebilir? Düşünce ve yorumlarınızı bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Nöro pazarlama nedir? Pazarlama ve iletişim alanında 2000’li yılların en önemli inovasyonu. Nedeni aslında çok basit. Sanayileşme devriminin başlamasının ardından 1900’lerin başından itibaren sistematik pazarlama süreçleri doğmuş ve pazarlama bir ihtiyaç haline gelmeye başlamıştı. Tam da bu dönemde, pazarlama ve reklamcılığın öncülerinden sayılan John Wanamaker (1838-1922) ucu bugünlere kadar dayanan bir söz söylemişti; “Reklam için harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor. Sorun şu ki, hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum.”

İşte bu efsanevi söz, bugüne kadar yapılan tüm pazar, müşteri, ürün, iletişim araştırmalarına zemin hazırlayan ihtiyacı ortaya koymaktaydı. Pazarlama uzmanları ve yöneticileri yıllar boyu bu ihtiyacı belirleyebilmek adına anket, odak grup gibi kantitatif ve kalitatif araştırma türlerini kullandı ve kullanmaya devam edecektir. Ancak günümüzde üretim ve iletişim araçlarının artması ile rekabet öylesine şiddetlendi ki hedef kitleler artık günde binlerce reklama maruz kalıyor.

Onları ikna etmek için hazırlanan kampanyaların, rakiplerin kampanyalarından daha etkili olabilmesi için harcanan efor her geçen gün daha da artıyor. Kampanyaların dönüşümündeki ölçümlemeler için daha tutarlı teknikler aranıyor. Daha fazla detay daha fazla tüketici içgörüsü aranıyor.

Dijital Pazarlama İle Satış Hacminizi Nasıl Artırırsınız? >>

Markalar Tarafından Nöro Pazarlama Nasıl Kullanılır?

Nöropazarlama araştırmalarının uygulama alanları deyince akla ilk başta televizyon reklamları gelse de durum hiç de böyle değildir.

Pazarlama stratejilerinin ve tekniklerinin gelişimine rağmen elde edilen ölçümler, hala bize tutarlı ve net sonuçlar vermek yerine tahmini bir yol gösterici olarak işlev görüyor. Yüzyılı aşkın süren bu problemin temelinde ise hedef kitlelerin zihninde yer alan ve hatta kendilerinin bile farkında olmadığı bilinçaltı etkileri görememek yatıyor.

Instagram Reklam Vererek Nasıl Satış Hacminizi Artırırsınız? >>

Nöro Pazarlama Uygulamaları Nasıl Gerçekleşiyor?

Nöropazarlama araştırmalarının uygulama alanları deyince akla ilk başta televizyon reklamları gelse de durum hiç de böyle değildir. Evet, nöro pazarlama araştırmaları her geçen gün artan bir hızda reklam pre-testlerin (yani reklamların yayınlanmadan önce deneklere izlettirilerek anket veya odak grup teknikleriyle etkisinin araştırılması) yerine kullanılmaktadır. Ancak nöro pazarlama araştırmalarını sadece reklam araştırmalarından ibaret görmek büyük haksızlık olur.

Önemli olan hangi alanda müşterilerinizin içgörülerine ihtiyacınız olduğunu belirlemek. Gerisini araştırma şirketinize bırakabilirsiniz. Uygulama alanlarının ne kadar geniş olabileceğine dair bir örnekten bahsedelim. Bir de şöyle düşünün arkadaşınız ne derse desin fragmanına bayıldığınız bir filme gider misiniz? Büyük ihtimalle gidersiniz.

Neden Marka Olunmalı? >>

ABD’de FOX şirketinin 50 sinema filmi için yaptırdığı bir nöro pazarlama araştırması sonucunda bu filmlerin fragmanlarının nöro pazarlama sonuçları ile gişe hasılatları arasında doğrudan bir ilişki görülmüş. Bu araştırma sonucunda oluşturulan ilişkiye göre, araştırmaya girmeyen, farklı sinema filmlerine ait fragmanların da, bilinçaltı etki puanına göre gişe hasılatlarının tahmin edilmesine başlanmış. Tahmini hasılat düşük çıkarsa fragman yenileniyor ve yeni (daha etkili) hali piyasaya sürülüyor.

Sonuç olarak fragmanı harika olan bir filme gidiyorsunuz, ilk 5 dakikasında beğenmeyip çıksanız bile biletin parasını çoktan ödediniz ve hasılatı artırdınız! Geçmiş olsun!

Nöro Pazarlamayla Müşterilerde Ne Amaçlanmaktadır?

Campbell’sSoup, Gerber ve  gibi markalar bu yöntemi kendi paket tasarımlarını yenilemek için kullanmışlardır.

Ürünlerin paketlerini tüketicilere göstermiş, pozitif negatif ve nötr olarak tepkilerini kayıt etmiştir. Bu bilgilere ek olarak renk yazı ve görsel ilgili detaylı sorular sorulmuş ve derinlemesine analiz yapmışlardır. Bu araştırma sonucunda müşterilerin patates resmi ile kullanılan parlak ve gösterişli paketler negatif cevaplar verildiği tespit edilmiş. Bir süre sonra mat yeni paketler tasarlanmış parlaklar kaldırılmıştır.

Manipülasyon Nedir? Manipülasyon Teknikleri >>

Cheetos markası yeni reklam filmini oluştururken dikkat grupları ve EGG kullanarak hedef kitlesinin tepkilerini tespit etmiştir. Reklam deneyine katılan kişiler reklamı beğenmediklerini söyleseler bile EGG raporunda tam tersi zevk aldıkları ortaya çıkmıştır. Kişiler reklamı beğendikleri halde söylemekten çekinmişlerdir. Buda nöro pazarlama yönteminin gizli tepkileri ortaya çıkarabileceğini göstermiştir.

Hyundai nöro pazarlama yöntemiyle otuz deneğe, EGG başlıkları takıp bir saatliğine bir araba prototipi incelemesi yaptırmıştır. Elektrotlar sayesinde oluşan bilgiler sabit disklere kaydedilmiştir. Uzmanlar kişiler tarafından derinlemesine analiz edilmiştir.
Son örnek olarak PayPal, hızlı ve kolay olarak odaklanan reklam stratejilerinin, reklam güvenliği açısından daha fazla cevap alındığını tespit etmiş ve sonuçlara dayalı tamamen yeni bir reklam kampanyası düzenlemiştir.

Sonuç

Ulaşılan sonuçlar ile kişinin ‘keyif merkezi‘ olarak bilinen bölgelerine erişilebilir ve pazarlamacılar,  insanlar üzerindeki gerçek etkilere nasıl tepkide bulundukları arayışına yanıt bulabilirler.

İş Hayatında Ayrıntıların Farkında Olmak Neden Önemlidir? >>

Hipnotik dil kalıpları ile insanları ikna etme teknikleri nelerdir? Nasıl daha etkileyici olursunuz? İnsanların düşüncelerini değiştirmek, kontrol etmek için neleri bilmelisiniz? Hipnotik dil kalıpları her ne kadar gerçekçi olmasa da bunu kullanan insanın yeteneğine göre bu durum değişmektedir.

Özellikle satış pazarlama alanında ya da iş hayatının her alanında insanların merak ettiği konulardan biridir. Hayatımızdaki her şey aslında bizim ikna olup, gidip alışveriş yapmamıza neden olacak şekilde tasarlanmıştır. Bizden alışveriş yapılmasını veya insanların bizi seçmesini sağlamak için kullandığımız yöntemler de bunun için değil midir? Hipnotik dil kalıpları ile insanları etkileme sanatı nedir gelin birlikte bakalım.

Hipnotik Dil Kalıpları İle İnsanları İkna Etme Teknikleri

Hipnotik dil kalıplarının mucidi Dr. Milton Ericson çok küçük yaşta çocuk felci ile tanışmıştır.

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri >>

Hipnotik dil kalıplarının mucidi Dr. Milton Ericson çok küçük yaşta çocuk felci ile tanışmıştır. Felçli olduğu zamanlarda kardeşlerini izleyerek onların davranışlarını bilinç altına yerleştirdi. İyileştikten sonra geçirdiği zorlu sürece dair hikayeler yazmaya başladı. Bu hikayelerin insanların üzerinde ikna etme konusunda ne kadar etkili olduğunu gördü. Tıp eğitimi aldığı sıralarda hipnozla karşılaştı.

Kendi merakları doğrultusunda hipnoz üzerine eğildi. Zamanla büyücü olarak sıfatlandırıldı. Çünkü çok iyi bir terapist haline gelmişti. İlerleyen zamanda  Richard Bandler ve John Grinder hipnoz konusundaki araştırmalarını Dr. M. Ericksona yönelterek, onu gözlem altına aldılar. (Pazarlama teknikleri hakkında daha fazla bilgi için, networkokulu.net) Ericson farkında bile olmadan dil kalıpları kullanıyordu. O dil kalıpları ile çevresindekileri çok kolay ikna edebiliyor, insanların ona inanmasını sağlıyordu. O dil kalıpları şunlardır:

1) Zihin Okuma: İkna etme teknikleri içerisinde, kişinin olaylara verdiği tepkilerden yola çıkarak düşüncelerine ya da hissettiklerine atıfta bulunmayı ifade eder.

2) Kaynağı Belirsiz Yargı İfadeleri: Hipnotik dil kalıpları içerisinde kim tarafından söylendiği bilinmeyen ifadelerin kullanılması insanları etkileyerek ikna etme konusunda başka bir yöntemdir.

Satış Pazarlama Konusunda İzlenmesi Gereken Filmler >>

3) Ön Varsayımlar: Cümlede sorgulanmadan kabul edilenler:

4) Sebep-Sonuç: Bir olayın başka bir olaya sebep olduğunun belirtilmesidir.

5) Kipler: Olasılık (ya da imkansızlık) veya gereklilik anlatan ve hayatımızdaki kuralları oluşturan ifadeler.

6) Evrensel Niceleyiciler: Evrensel genellemeler kullanarak gerçekliğin kesin olduğu izleniminin oluşturulmasıdır.

Erickson’un farkında olmadan, insanları etkileyip ikna etme konusunda kullandığı hipnotik dil kalıplarını siz daha önce hiç kullandınız mı? Eğer bu teknikleri kullandıysanız, tecrübelerinizi bizimle, yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Manipülasyon Nedir? >>

İkna etmek nedir? 8 adımda insanları nasıl ikna ederiz? İkna ortaya atılan düşüncenin iyi ve mantığa uygun yanlarını açıklayarak karşıdakine kabul ettirme yeteneğidir. Karşımızdaki insanı ikna etmek kimi zaman sandığımız kadar kolay değildir. Eğer doğuştan çok iyi ikna edici özelliklere sahip değilseniz aşağıdaki adımlarla bu yönünüzü geliştirebilirsiniz.

8 Adımda İkna Etmek

8 adımda ikna etme tekniği, kendinizi geliştirebilirsiniz. Satış pazarlama alanında daha fazla kullanılan bu yöntemler, manipülasyon ile karıştırılmaktadır. Ancak manipülasyon tekniğini kullanan kişi uzman ise siz zaten bunu fark edemezsiniz. Her ne kadar etik olduğu düşünülmese de hayatımızın her anı, birilerinin karşısındakileri ikna etme çabasını içermektedir. 8 adımda ikna etme maddelerine geçmeden önce, en etkili ikna yönteminin dürüstlük olduğunu unutmamanızda fayda vardır.

Satış Konusunda 13 Maddede Süperstar Olun >>

1- Kendinizden, savunduğunuz fikirlerden emin olun.

İkna etmek konusunda ilk maddemiz, kendimizden emin olmaktır.

İkna etmek konusunda ilk maddemiz, kendimizden emin olmaktır. Mesajı alıcıya ulaştırırken birçok kanal, yöntem kullanırız. Fakat asıl olan mesajdır. Karşınızdaki kişi sizden ve mesajından şüphe duymamalı. Açık, net ve kararlı olun.

2- Olumlu ve olumsuz yönleri ele alın.

İnsanları ikna ederken sürekli olumlu durumlardan bahsederseniz konunun inandırıcılığı azalır ve insanlar daha fazla sizi dinlemek istemezler. Olumsuz durumların, kuşkuların ve korkuların olabileceğini bildiğinize ve bunlara çözüm üreteceğinize insanları inandırdığınız taktirde insanları ikna etmeniz kolaylaşacaktır.

Satış Pazarlama İçin Etkili Film Önerileri >>

3- İnsanlara zaman tanıyın.

Hemen karar verilmesi istendiğinde insanlar yeteri karar düşünemedikleri için var olan kararlarını koruma eğiliminde bulunacaklardır.

Hemen karar verilmesi istendiğinde insanlar yeteri karar düşünemedikleri için var olan kararlarını koruma eğiliminde bulunacaklardır. İletişime kapalı hale gelecektir. Onları zorlamadan sabırla beklemek, fikirlerine değer verdiğinizi onlara hissettirecek, size olumlu hissiyat duymalarını sağlayacaktır.

4- Kendiniz olun.

İkna etmek sürecinde dördüncü maddemiz, yapmacık tavırlar üzerinedir. Yapmacık tavırlar, gerçeklikten uzak olay ve tanımlar ciddiye alınma olasılığınızı düşürecektir. Lütfen kendiniz olun. Kendiniz olmak sizin davranışlarınızın samimiyetini artıracaktır.

Kişisel Gelişim İçin Kitap Önerileri >>

5- Konuşma hızınızı ikna edeceğiniz kişiye göre ayarlayın.

İkna olmamakta ısrarlı ise hızlı konuşarak kişiyi yönlendirebilirsiniz.

İkna olmamakta ısrarlı ise hızlı konuşarak kişiyi yönlendirebilirsiniz. Fakat ikna olmaya açık, sizi sakin şekilde dinleyen insanların karşısında hızlı konuşmanız anlamsızdır.

6-  Beden dilinizi iyi kullanın.

İletişim halindeyken siz farkında olmadan kaşınız, ellerinizin duruşu ve hareketleri, oturuşunuz bir çok konuda karşıdakiler tarafından yanlış anlaşılmanıza sebebiyet verebilir. Bu konuda temkinli davranın.

En Etkili Satış Sözleri >>

7- Küçük adımlarla ilerleyin.

İkna etmek sanatında yedinci madde küçük ama emin adımlarla ilerlemektir.

İkna etmek sanatında yedinci madde küçük ama emin adımlarla ilerlemektir. İnsanları direkt sonuca götürmekten, onlara ne olacağını göstermekten ziyade, onları sürece dahil edin. Kazanımlardan bahsederek, fikirlerini sorgulayan ifadeler kullanın. Kısa süreli sonucu görmelerindense, süreci yaşayarak ikna olmaları daha kalıcı olacaktır.

8- Güçlü ve dik durun.

Gözü kara ve tuttuğunu koparan insanlar olarak karşılarında durduğunuzda inandırıcılığınız artacaktır. “Bana göre, düşünüyorum ki” gibi  kelime gruplarından kaçının. İleri sürdüğünüz düşünceler sadece sizin görüşünüz olsa bile gereksiz edat, bağlaç kullanmak yerine güçlü duruşunuzu sergileyin ve cümleyi direkt aktarın.

İkna Etme Nedir? >>

En çok kullanılan pazarlama yöntemleri nelerdir? Alım-satım, kulaktan kulağa, viral ve online pazarlama yöntemi gibi bir çok pazarlama yöntemleri bulunmaktadır. Peki bu  yöntemler nelerdir bilginiz var mı?

Herkes elinde bulunan ürünlerini en kısa sürede alıcılara ulaştırıp, ürünlerini pazarlayıp kara geçmek ister. Biz de markanızı zirveye taşımanız ve müşteri potansiyelinizi arttırmak için size yardımcı olacak satış stratejileri derledik. Kar sağlayabilmeniz ve bunu devam ettirebilmeniz yani pazarda kalıcılık sağlayabilmeniz için birçok yöntem mevcut. Fakat neden birçok yöntem mevcut?

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri

Her yöntemin, hedef kitlesi, amacı, tanıttığı ürün, üzerinde durduğu özellik farklıdır. Siz de istek ve ihtiyaçlara göre yöntemlerinizi belirlemelisiniz. Günümüzde insanların sıkça başvurduğu pazarlama yöntemlerini şöyle sıralayalım:

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği >>

Alım-satım Pazarlaması

Aslında çoğumuz büyük mağaza ve marketlerde alım-satım pazarlamasına şahit oluyoruz. Sürekli promosyon etkinlikleri düzenlemek, indirim takip etmek, kupon kullandırmak, satış etkinliklerine davet etmek gibi stratejiler bu yöntemi besliyor. Örneğin “250 TL üzeri alışverişe 50 TL indirim kuponu” ya da “Anneler günü indirim kataloğumuza göz attınız mı?” “Bayram alışverişini …… dan yapana konser bileti” gibi yöntemleri, alım-satım pazarlaması olarak sıralayabiliriz.

Az Bulunurluk Pazarlaması

Bir bakıma ürününüzle ilgili gizem yaratmaktır.

Az bulunurluk pazarlaması, bir bakıma ürününüzle ilgili gizem yaratmaktır. Mesela piyasaya yeni sürülen x marka telefon, y marka araba sınırlı sayıda ise insanların az olana hemen ben sahip olmalıyım, dürtüsüyle merak da işin içine girince ürününüz kısa sürede peynir ekmek gibi tüketilmektedir. Az bulunan bir şey, her zaman değerlidir.

Her Küçük İşletme Sahibinin Yapması Gereken 5 Şey >>

Kulaktan kulağa pazarlama

Kulaktan kulağa pazarlama yöntemi bir diğer pazarlama şeklidir. Bu yöntem sizin insanlar üzerinde bıraktığınız etkiyle alakadır. Mesela eski müşterileriniz ile olan iletişiminize ürün memnuniyeti de eklenince çok daha geniş kitleye ulaşma şansınız olacaktır. Kulaktan kulağa pazarlama aynı zamanda müşterilerinizin güvenine dayalıdır. Bu nedenle işinizde iyi olun. 

Viral pazarlama

Viral pazarlama yöntemini, kulaktan kulağa pazarlamanın daha modern daha geniş kitleye hitap ettiği pazarlama şekli olarak düşünebilirsiniz. Bazı şirketler bazen o kadar etkili reklam ya da fikirler ortaya atarlar. Ki insanların bu fikir ya da reklamı sürekli birbirleriyle paylaşmasının sonucu şirket geniş bir ağ oluşturmuş olur. Web siteleri kullanmak, sosyal medya araçlarından yararlanmak viral pazarlama konusunda çok işe yarayacaktır.

Satışlarınızı Artırmak İçin Stratejiler >>

İlişki pazarlaması

Birçok pazarlamacı ürününü satmaktan önce insanlarla iyi iletişim kurmaya, insanlarda iyi izlenim bırakmaya çalışmaktadır. Çünkü ürününüzü sattığınız insanla ilişkiniz sonra da devam ederse bu pazarlamanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. İnsanlar arasında siz uğraşmadan yayılmaya başlayacaksınız, iş yükünüz hafifleyecektir. İlişki pazarlaması bu yönüyle çok kuvvetlidir.

Çeşitlilik pazarlaması

Her insan için tek pazarlama ya da her özelliğe yönelik pazarlama diye bir yöntem olamaz.

Çeşitlilik pazarlaması diğer bir pazarlama yöntemidir. Her insan için tek pazarlama ya da her özelliğe yönelik pazarlama diye bir yöntem olamaz. Beklentiler, ihtiyaçlar, hobiler, fobiler, zaman, inanç ve daha birçok etken göz önünde bulundurarak pazarlamanızı çeşitlendirin. Müşterilerinizi iyi tanıyarak onlara yönelik yöntemler tercih edin.

Satış Yapmaktan Korkmayın >>

Gizli Pazarlama

Gizli pazarlama, adından da anlaşılacağı üzere merak üzerinedir. Merak çoğu zaman insanları kamçılar. Ürününüzle ilgili merak uyandırın. Örneğin ürün dağıtarak tanıtım yapan tüm pazarlamacılar ürünün tamamını sunmazlar. Ya da izlediğiniz bir fragman filmin tamamıyla ilgi içerik vermez. Ürüne yönelik önüne geçilemez bir istek uyandırarak geri çekilirler. Ve siz karşı koyamayarak ürüne yönelirsiniz. Çoğu zaman farkında olmadan gizli pazarlamanın etkisine kapılırsınız.

Mevsimsel pazarlama

Bu yöntem adeta özel günler için pusu kurmuş bekliyor

Mevsimsel pazarlama, adeta özel günler için pusu kurmuş bekliyor. Çünkü sizin her zaman satmak durumunda olduğunuz ürünleri bu kez insanlar aramaya başlıyor. Arz talep meselesi haline geliyor. Sevgililer günü, babalar günü pazarlamacılar için büyük bir fırsat zamanlarıdır. Mevsimsel pazarlama, bahsettiğimiz özel günlerde anında kendini gösterir.

Satış Becerilerinizi Geliştirmek İçin Bunları Bilmeniz Şart >>

Online pazarlama

Ürününüzün tanıtımını internet aracılığı ile yapmak günün büyük çoğunu bilgisayar, telefon, tabletle geçiren insanlara ulaşmanız konusunda daha çok işinize yarayacaktır. Ya da ürünlerinizi web sitesi yoluyla insanlara ulaştırmak ürünlerinizi daha ulaşılabilir hale getirecektir. Bir diğer adı da dijital pazarlama ( digital marketing ) olarak bilinmektedir.

Etkinlik pazarlaması

Festivaller, fuarlar bu konuda size yeteri kadar zaman ve müşteriye ulaşma şansı sağlayacaktır.

Pazarlama yapmak için bol etkinlikli günleri, ayları seçmekten daha kolay ve kurtarıcı ne olabilir ki. Festivaller, fuarlar bu konuda size yeteri kadar zaman ve müşteriye ulaşma şansı sağlayacaktır.

Bir İşe Başlarken Kaçınılması Gereken İş Hataları >>

NLP nedir? Hipnotik Satış Tekniği Nedir? Satış ve pazarlama içerisinde etkileme yöntemlerinden olan hipnotik yöntemi nasıl uygularız? Her alanda yararlandığımız NLP (Neuro-Linguistic Programming) tekniğinden satış pazarlamanın sürekliliğini sağlayabilmek ve maksimum başarıya ulaşabilmek için de yararlanmak mümkün.

NLP aslında bir algısal davranış  kontrolüdür. Yetmişli yılların sonlarında algısal davranış kontrolü olarak Amerika’da geliştirilmiş bir yöntemdir. Peki nedir bu yöntem?

8 Adımda Hipnotik Satış Tekniği

Biz farkında olmadan, zihnimizden geçirdiğimiz sözcüklerin beynimizle kurduğu etkileşimi, davranış kalıplarını, algılamayı ve gösterilen tepkiyi araştırır. Elde edilen sonuçta, zihnimizin işleyiş süreçlerini geliştirmeyi sağlar. İnsanların arasında iletişimin pekişmesinde de kullanılır ve sonuca yöneliktir. Satış alanında da NLP tekniklerini ile başarı elde edebilirsiniz. Bu yöntemlerin satışımız üzerinde etkilerine gelin birlikte bakalım.

8 Adımda İkna Edin >>

Düşüncelerinizin kontrolü elinizde olsun.

Kendinizi pozitif düşüncelerle motive ederek, müşterilerinizden önce kendinizi hipnoz edin. Sizin ikna olmadığınız bir satış sürecinden müşterilerin ikna olması imkansızdır. Bu süreçte hedefe odaklanıp, hız kesmeden çalışmanız gerekiyor.

Hayallere dokunun.

Müşterilerinizin hayal dünyalarına girebildiğiniz zaman, kendi içlerindeki dünyayı keşfederek onları hipnotik bir alan içine sokabiliriz. Ürünümüz sayesinde hayallerine bir adım daha yaklaşacak olduğunu kanıtladığımız müşterilerimizle bağ kurmak daha kolaydır.

Ne Kadar Profesyonel Bir Konuşmacısınız? – Test Zamanı >>

İyi, kötü her deneyimlerini dinleyin.

Tüketici genelde bildiği yoldan şaşmama taraftarıdır. Genelde bu davranışlarını değiştirmez. Bu durumda siz de buna uygun bir şekilde ikna yönteminizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Bildikleri noktalarda konuya dahil olabilirsiniz. Deneyimlerini dikkate aldığınızı hissettirin.

Size en iyi enerjiyi gene siz verirsiniz.

Yalnızken satışınıza, politikanıza dair pozitif düşüncelerle zihninizi doldurursanız, kendinizi de ikna edebildiğiniz bu noktada karşınızdakini de ikna etmek pek de zor olmayacaktır.

Hikaye ya da anı anlatın.

Siz durumla ilgili hikaye, yaşanmış olay anlatırken karşınızdaki kişi olayları zihninle canlandıracak ve olumlu bir tavır takınmaya başlayacaktır.

Kısa Hikayeler – Etkili İletişim İçin Bu Gerekli >>

Anlatımınızı sözcüklerle süsleyin.

Konuşurken sıradan kelimeler yerine ilgi uyandıran kelimeler tercih edin. Farklı kelimeler merak uyandıracak, dinleyenin dikkatini açık tutacaktır.

Güven her yerde çok önemli.

Güven her alanda karşımıza sürekli çıkıyor. İnsanların size olan güveniniz satışınız ile paralel. Tekrar hatırlatalım dedik.

Ses tonu ve vurgularınızı ayarlayın.

Ses tonu günlük yaşantımızda da iletişim kurabilmemizin en önemli noktasıdır. Neye vurgu yapacağınıza dikkat çekerken ses tonu, jest ve mimikler imdadınıza yetişiyor.

Diğer ilgi çekici ve geçerliliği kanıtlanmış teknikleri bizimle paylaşmaya ne dersiniz?

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği Nedir? >>

Her Küçük İşletme Sahibinin Yapması Gereken 5 Şey

Küçük işinizi büyütmek, zamanınızı ve paranızı harcamak için birçok yol olduğunu lütfen unutmayın. Ancak bütün faaliyetler eşit yaratılmamıştır. Bugün sizlerle paylaşmak istediğimiz işletme sahipleri için beş küçük yapması gereken şeyleri listeledik. Bunlar, her girişimcinin yapması gereken, ancak normalde yapmadığı “stratejik” ve “büyük resim” görevlerinden bazılarıdır.

Eşsiz bir satış teklifi yaratın

Her küçük işletme sahibinin yapması gereken ilk şey, benzersiz bir satış teklifi oluşturmaktır. Eşsiz satış teklifiniz, işinizi rakiplerinizden benzersiz ve farklı kılan şeylerin ve niçin işinizde bir numara olduğunuz gerçeğini açıklayan kısa bir açıklamadır. Ne yaptığınızı açıklayan ve sizinle iş yapmanın yararlarını vurgulayan bire iki cümle ifadesi olmalıdır.

Domino’s Pizza – “30 dakikada veya daha az sürede taze, sıcak bir pizza kapınızda olmazsa, pizzanız ücretsiz.”

Eşsiz bir satış teklifine sahip olduğunuzda, kartvizitlerinize, kırtasiye malzemelerinize, tabelalarınıza ve tüm reklamlarınıza koyduğunuzdan emin olun.

Network marketinge gelince, bu ticaret içerisinde de aynı şeyi yapmalısınız. Kendinizi şirketinizdeki diğer distribütörlerden ayırabileceğiniz yolları bulun. Bu, kalabalığın içinde göze çarpmanızı kolaylaştırır. Temel olarak, başkalarının ne yaptığını inceleyin. Tam tersini yapın, tam farklı olanını yapın. Burada söylenmek istenen şey, kopyalamak ile alakalı değildir. Kopyalayacağınız sistemi değiştirmeyin. Sadece kendi tarzınızı oluşturun.

Bu Satış Tekniğini Biliyor Musunuz? >>

En iyi müşterilerinizin kimler olduğunu belirleyin

Eğer kurulmuş bir işiniz varsa, kayıtlarınızı ve makbuzlarınızı incelemeniz ve en iyi müşterilerinizin kim olduğunu belirlemeniz gerekir.

En iyi müşterilerinizin kim olduğunu belirlemenizin nedeni, pazarlama bütçenizi aynı demografi içinde daha fazla müşteri bulmaya odaklayabilmenizdir. En iyi müşterilerinizin kim olduğunu öğrendikten sonra, ek bilgiler almaları için onlara bir anket gönderebilirsiniz, böylece bu demografileri anlayabilirsiniz.

Ağ pazarlamasına gelince, iki hedef pazarınız var. İlk hedef pazarınız, iş fırsatınızla ilgilenen insanlar. Girişimcilerin, satış uzmanlarının ve diğer kendi işini kurmak isteyen hayatından memnun olmayan insanlardan bahsediyoruz. Perakende müşterilere gelince, zaten benzer ürünler satın alan tek kullanımlık geliri olan insanlar arayın.

Networking Konusunda Gençlere 5 Tavsiye >>

Yazılı bir pazarlama planı geliştirin

Her işletmenin yazılı bir pazarlama planına ihtiyacı vardır. Bu, 50-100 sayfalık bir belge olmak zorunda değildir. Bunun yerine,

Kendi pazarlama planınız olduğunda, işinizi doğru yöne götürmek için ne yapmanız gerektiğini tam olarak bileceksiniz.

Ağ pazarlamasına gelince, yazılı bir iş planına ve pazarlama planına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Bu, stratejinizi ve işinizi büyütmek için günlük, haftalık ve aylık olarak ne yapacağınızı açıklamalıdır.

Rakiplerinizden Bir Adım Önde Olmanızın Yolu >>

Bir arka plan işi yaratın

Gerçek para ve gerçek kar, arka plandaki iştedir. Çok az insan bunun hakkında konuşur ama gerçek budur. Ön plandaki iş, ilk satışta yeni müşterilere sattığınız şeydir. Arka plan iş, gelecekteki satın alımlarda sattığınız ek ürün ve hizmetlerdir. Bu gerçek karları cebinize koyar.

Örneğin, araba galerileri ön planda (çok az para kazandıkları) araba satarlar. Arka plan işleri ise parçalar, servisler, ticaretler, garantiler ve finansmandır (gerçek parayı kazandıkları yerler). İşinizde de benzer bir şey yapmalısınız. Arka plan ürünleriniz, ön plan ürünlerinizden daha pahalı olmalı ve ceplerinize daha fazla para getirmelidir.

Network marketinge gelince, işe alım size para kazandırır ve elde tutma sizi zenginleştirir. İstediğiniz şey, ürünleri bir ay satın alma değil, aydan aya ürünleri kullanan büyük bir müşteri kitlesidir. Buna ek olarak, network marketing şirketinize ek olarak, işinize değer katan müşteri adayları, bağlı ürünler, eğitim ürünleri ve işinize değer katan diğer ürünler veya hizmetler satmak da sizin için yararlı olabilir.

Zaman ve paranızın çoğunu pazarlamaya harcayın

Yukarıda belirtilen dört adımı tamamladığınızda, nihai hedefiniz pazarlamada usta olmaktır. Pazarlama araştırması yapmak gibi, zamanınızın ve paranızın çoğunu pazarlama için harcamalısınız. Küçük işletmelerde başka hiçbir faaliyet daha önemli değildir. Bu, asla başkasına devretmemeniz gereken bir alan.

Pazarlamada uzmanlaştığınızda, istediğiniz zaman işi açıp kapatabilirsiniz. Pazarlama için para harcamak istemiyorsanız, başlamak için bir işinizin bile olmaması gerektiğini savunuyoruz.

Ağ pazarlamasına gelince, işinizi nasıl pazarlayacağınızı bilmek hayati derecede önemlidir. Tüm işinizi sadece telefonunuza cevap vererek yapabilirsiniz. Sonuçta, pazarlamayı öğrenmek istersiniz, böylece konuşmak için sınırsız yeni ipucu kaynağınız olur. Müşteri adayları olmadan başarısızlığa mahkum olursunuz. İyi pazarlamanın kullanışlı olduğu yer burasıdır.

Son düşünceler

Özetle, bunlar küçük işletme sahipleri için yapılması gereken beş şeydir. Bu faaliyetlere odaklanmak için zaman ve para harcıyorsanız, onlara hakim olursanız, işinizde alt sıradaki gelişmeyi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Düşünceleriniz nelerdir? Bir ağ pazarlama işinde veya küçük işletmelerde yapılması gerekenlerin bazıları hakkında ne düşünüyorsunuz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Finansal Hedeflere Ulaşmanızın Anahtarı >>

Bir şey satma fikri bütünüyle insanlar için rahatsız edicidir. Ve yıllarca bize öğretilen konular yüzünden satış yapmak toplumun genelinde kötü bir kavram olarak yer edinmiştir. Fakat gerçekler hiç böyle değil. Çevremizdeki her şeyin bir satış – pazarlama olduğunu anladığınızda hayata bakış açınız yeniden şekillenecek.

Satış yapmak istiyorsanız rahat bölgenizden taşınmak konusunda zihin değişimi gerekir. Bir satışın bir arkadaşa yardım etmek gibi olduğunu düşünün. Aslında, bu etik satışın temelidir.

İşte satış sürecini daha konforlu, doğal ve daha az stresli hale getirmenin bazı yolları;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

1 – Kendi arka bahçenizde, topluluğunuzda başlayın.

Tanıdığınız insanlarla, arkadaşlarınızla, komşularınızla ve kasabanızdaki insanlarla konuşun. Ortak bir şeyiniz olan kişilerle aşamalı olarak oluşturun ve dışa doğru ağ kurun.

2 – Ortak ilgi alanlarına dayalı arkadaşlıklar (müşteriler) oluşturun.

Şehrinizde, kilisede, yerel organizasyonda, hayır kurumlarında, yerel sporlarda, kültürel etkinliklerde, okullarda ve yerel işletmelerde olanlarla zamanınızı paylaşın.

3 – Dinle, sohbet et ve topluluğun içinde arkadaşlıklar kur.

Ürünlerinizin / hizmetlerinizin size yardımcı olabileceği sorunları bulun. İnsanları (müşterileri) gerçekten önemserken, ürünlerinizi / hizmetlerinizi sağlamanın satış yapmak olduğunu değil, daha fazla yardım etmek olduğunu görürsünüz.

“Günümüzde Satış Ve Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Şey” adlı çok okunan makalemiz için>>

4 -Yardımınıza kimin ihtiyacı olduğunu anlamak için becerilerinizi geliştirin.

Bunun için, ağ oluşturma becerilerini öğrenmeli, insanları çeken olumlu bir tutum geliştirmeli, iyi bir dinleme ve iletişim becerileri geliştirmelisiniz. Tamamen rahat hissetmeseniz bile rahat davranmaya çalışmanız gerekecektir.

5 – Unutma, herkesle arkadaş ol.

Yardımınızı gerektirmeyen insanlar bile, yardımınıza ihtiyacı olabilecek diğer kişiler için kulaklarınız ve gözleriniz olabilir.

6 – Referansları paylaş.

İşlem sürecinde, ürünün / hizmetin size nasıl yardımcı olduğu ve / veya diğer insanlara nasıl yardımcı olduğu hakkındaki referansları paylaşın. Satış süreci hakkında daha az ve onlara nasıl yardımcı olacağı hakkında daha fazlasını yapın.

7 – Arkadaşlıklarını beslemeye devam et.

Kişisel tatmin getirecek, ağınızı büyütecek ve daha sadık müşteriler yaratacaktır.

Bu yol biraz daha çalışmayı gerektirebilir ve zaman alabilir. Ancak, insanları doyurucu ilişkiler kurarken, gerçekte ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetlerle eşleştirmeye odaklanırken satış yapmak daha az satış hissi verir. Sonuçta, finansal başarınız diğer insanlara gerçekten değer vermenin memnuniyetini de içerecektir.

Kullandığınız bazı etkili, etik satış teknikleri nelerdir? İpuçlarınızı ve yorumlarınızı duymak isteriz.

Pazarlama teknikleri arasında öğrenmemiz gereken noktalardan biri de etkileyici pazarlama teknikleri ile kazanmanın 6 yoludur.

Etkileyici pazarlama, markanızın mesajını yönlendirmek için tüm pazar yerine belirli bireylere (veya liderlere) odaklanan bir pazarlama tekniğidir. Belirli bir potansiyel alıcı grubu üzerinde etkisi olan bireyleri tanımlar ve faaliyetlerini bu kişilere yönlendirir. En değerli pazarlama şekli olarak kabul edilen ağızdan ağıza pazarlama stratejisini temel alır.

Etkileyici pazarlamayla hedefiniz, takipçilerine güven duymanızı kolaylaştırmak için güvenilir bir etkileyiciye ulaşmak olacaktır. Etkileyici pazarlama, bugünlerde “güvence” olarak adlandırılan bir terim nedeniyle başarılı bir stratejidir. İnsanların güven duyduğu veya takip ettiği etkileyiciler, şirketler için doğrudan pazarlama temsilcilerinden daha etkili olan ürün veya hizmetler hakkında güvence sağlar.

Başarı ile birlikte, etkileyici pazarlama da birçok zorlukla geliyor. İşte, etkileyici pazarlamayla kazanabileceğiniz ilk 6 teknik;

  1. Daha ucuz olanları değil daha iyi etkileyici olanları bulmaya çalışın.

Onlardan değerli bir şey almak için bir etkileyiciye erişmeye çalışıyorsunuz. Bu iki yönlü çalışmalı. Karşılığında geri almak için onlara bir değer sunmalısınız. Seçmeden önce daima etkileyicinin arka planına, izleyicisine ve popülerliğine bakmaya çalışın.

  1. Size uyan etkileyicinin tipini tanımlayın.

Mevcut farklı tipte etkileyiciler olabilir. Blog yazan, Twitter / Instagram gibi kendi yerel alanında etki sahiplerini veya sosyal etki sahiplerini anlatmaktadır bu madde. İhtiyacınız olan etkileyicinin ve sosyal erişimin türü, işletmenizin sunduğu hizmetlerin türü, potansiyel tüketicilerin ürünlerinizi en iyi nasıl alacağı konusu, sunuş şeklinizle yakından bağlantılıdır. İşinize en uygun etkileyici türlerini analiz etmek için araştırma yapmak iyidir.

  1. Etkileyici ve savunucu arasındaki farkı bilin.

Etkileyenler, önemli bir sosyal statüye sahip kişilerdir. Binlerce Twitter takipçisi, Instagram takipçisi, Facebook beğenisi olabilir. Sık sık röportaj yapılır, abone olur ve retweetlenir.

Sık sık blog yazıyorlar ve birkaç kitap da yazmış olabilirler. Önemli miktarda erişime sahipler ve aynı erişim işinizi geliştirmek için kullanılabilir. Öte yandan savunucuların sadece birkaç yüz takipçisi olabilir. Blog bile olmayabilir ve iyi bir sosyal erişime sahip olmayabilirler. İşiniz için en iyi tanıtım ve pazarlama taktiklerini yapma farkını öğrenin.

  1. Zemin işlerini yapın.

Etkileyicilerin tanıtım faaliyetlerinize tamamen dahil olmalarını istiyorsanız, onlarla iyi bir ilişkiniz olmalıdır. Bağlanılacak ilgili kişileri belirleyin ve onlara nasıl yardım edebileceğinizi düşünün.

Yardım, içeriklerini paylaşma, kitaplarını tanıtma veya sorularına cevap verme şeklinde olabilir. Onlara ne kadar çok yardım edersen, o kadar çok sana yardım etmek isterler. Katılmak istediğiniz etkileyiciye ulaşmanın en iyi yolu, zaten paylaştığı içerikler ve zaten başladıkları veya yönlendirdikleri konuşmalardır. Örneğin, Twitter sohbeti yapmak için çok iyi bir yol olabilir.

  1. Etkileyenlere şeffaflık sunun.

Etkileyici pazarlamayı kullanırken olası etkileyicilere karşı şeffaf olmanız gerekir. Ürününüzle ilgili herhangi bir aşırı tazminat veya yalan olmamalıdır. Ürününüz hakkında bol miktarda deneyime sahip olan etkenler konusunda, insanlarla ilişkinizi yalanlara dayanarak kurarsanız memnun olmazlar.

Elbette, mutsuz bir etkileyici başarısız bir pazarlama kampanyasına yol açabilir. Etkileyicilerin seçilmesinden pazarlama stratejinizin sonuçlarının toplanmasına kadar etkileyici ile her adımda şeffaflık olmalıdır.

  1. Sonucunuzu ölçün.

Etkileyicilerle kurduğunuz ilişkiyi ve sonucun ne kadar verimli olduğunu takip edin. Etkileyici pazarlamasından önce ve sonra sonucu karşılaştırın ve analiz edin ve buna göre gelecek planları yapın.

Bir ebeveynin bir çocuk için yapabileceği en güzel şeylerden biri, kendi işlerini çevrimiçi olarak kurmaya teşvik ederek onlara işletme ile ilgili temel bilgileri öğretmektir. Bir işletme kurmak, hatta küçük ölçekli bir işletme olmak, mükemmel bir öğrenme aracı ve daha büyük ve daha iyi şeyler için harika bir başlangıç olabilir. Girişimci bir eğitim alan çocukların kendine güvenen liderler olmaları ve yaşlandıkça başarılı bir yaşam sürmeleri muhtemeldir.

Ne yazık ki, girişimcilik çoğu okulda yaygın olarak öğretilen bir şey değildir. Bu yüzden çocuklar ya kendi başlarına grev yapmak zorundadırlar ya da şanslılarsa, bu ekstra adıma geçip onlara yardım etmek isteyen ebeveynleri vardır.

Çocukların kendi işlerini çevrimiçi (veya çevrimdışı) kurmalarına yardım etmek isteyen ebeveynler, yıllar boyunca çok büyük avantajlar elde edeceklerdir. Ve en iyi yanı, tüm süreç sadece eğlenceli değil, aynı zamanda ebeveyn-çocuk bağlarını güçlendirmenin harika bir yolu olabilir.

Temel bilgilerden başlayın

İşletme türüne karar vermek, genellikle süreçteki ilk adımdır. Bazı durumlarda, çocuğun işin ne olması gerektiği hakkında çok özel fikirleri olacaktır, ancak diğerlerinde, o kadar emin olmayabilir. Önemli olan, çocuğa ilgi duyan bir şeyle ve büyüme potansiyeli olan bir şeyle gitmektir.

Çevrimiçi bir işletme kurmak, bir WordPress blogu oluşturmak ve birkaç bağlı kuruluş bağlantısı eklemek kadar basit olabilir veya satılacak ürünleri oluşturmak kadar etkili olabilir. Tabii ki, başka birçok seçenek de mevcut. İşletmeler, bireyin yapmak istediği kadar kişiselleştirilebilir.

Kazanılan faydalar

Çocukları kendi işlerini çevrimiçi olarak başlatmaya teşvik etmenin asıl yararı, deneyimin kendisinin güven duygusunu aşılamasına yardımcı olmasıdır. Kendine güven genellikle liderlik becerileri için bir numaralı gereklilik olarak kabul edilir. Buna ek olarak, belirli iş görevleri ve yönleriyle ilgili diğer avantajlar aşağıda tartışılmaktadır.

İş için hedef belirleme

İş, ister bağlı kuruluş satışlarına,  ister ürün yaratmaya dayanıyor olsun, hedefler koymak çocuğunuzun başarısının önemli bir parçasıdır. İş hedeflerine sahip olmak, çocukların hedefler belirlemek, onları başarmak için çalışmak ve nihai başarı arasında ilişki kurmasına yardımcı olur.

Satış ve diğer fırsatlar

Bir işletmeyi yürütmek, çoğu satışa dayanan büyüme fırsatları sağlar. Bu tür fırsatları tanımayı öğrenmek, yaşam boyu bir varlık olacaktır. Ürün ve hizmetlerin nasıl satılacağını ve finansal işlemlerin nasıl yapılacağını öğrenmek, herkesin ihtiyaç duyduğu bir yaşam becerisidir. Çocuklara nasıl gelir elde edileceğini ve nasıl tasarruf edileceğini öğrenmede yardımcı olabilir.

“Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Pazarlama

Her girişimci pazarlama stratejilerinin yaratıcılık gerektirdiğini bilir. Çocukların kesinlikle yaratıcı oldukları biliniyor – bu konuda doğallar. Yaratıcı tekerleklerinin dönüp ne olduğunu görmelerine izin verin.

Hata yok

Her iş büyük başarı elde etmese de, gerçek bir çaba gösterildiğinde, hiçbir başarısızlığın olmadığı belirtilmelidir. Bir iş sahibi olmak beraberinde birçok zorluk getirir ve bununla birlikte işlerin planlandığı gibi gitmediği zamanları da vardır. Bu beklenen bir şey. Ebeveynler çocuklarına bu durumlardan ders almayı ve yeni bilgilerle ilerlemelerini öğretmelidir.

İletişim teknikleri

Çevrimiçi bir işletmeye sahip olmak, etkili iletişim tekniklerini uygulamak için mükemmel bir fırsat verir. Ebeveynler, gerektiğinde telefonla, yüz yüze ya da posta yoluyla iletişim kurmanın yanı sıra çevrimiçi içeriğe uygun yöntemler üzerinde çocuklarla çalışabilirler.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji” adlı içeriğimiz için>>

Başkalarına yardım etmek

Çoğu çevrimiçi işletme, başkalarına bir şekilde yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaç, çocukların mütevazı olmanın ve bir işletme veya şirketin daha büyük nedenini görmenin önemli olduğunu görmesine yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, bir işletmenin amacı sadece mal sahibine para kazanmak değildir; aynı zamanda diğer insanlara yardımcı olmaktır.

Çocuklar kendi işlerini geliştirirken, gurur ve öz değer duygusu hissederler; özgüvenleri artar. Bunlar, mutlu ve başarılı bağımsız, iyi ayarlanmış yetişkinler haline gelmek için büyüyen çocuklar halini alırlar.

Kendi işi olan çocuklar, bağımsız düşünürler. Cevaplar için başkalarına bakmazlar; çözüm bulmayı kendileri üstlenirler. Bu çocuklar yarının liderleridir.

Çocuklarınıza işler hakkında bir şey öğretiyor musunuz? Onları kendi işlerini kurmalarına teşvik eder misiniz? Buna katılmıyor musunuz ve çocuklara bu şekilde öğretmenin gerekli olduğunu düşünmüyor musunuz? Lütfen görüş ve düşüncelerinizi bize yorum yazarak bildirin!