Her Küçük İşletme Sahibinin Yapması Gereken 5 Şey

Küçük işinizi büyütmek, zamanınızı ve paranızı harcamak için birçok yol olduğunu lütfen unutmayın.

Her Küçük İşletme Sahibinin Yapması Gereken 5 Şey

Küçük işinizi büyütmek, zamanınızı ve paranızı harcamak için birçok yol olduğunu lütfen unutmayın. Ancak bütün faaliyetler eşit yaratılmamıştır. Bugün sizlerle paylaşmak istediğimiz işletme sahipleri için beş küçük yapması gereken şeyleri listeledik. Bunlar, her girişimcinin yapması gereken, ancak normalde yapmadığı “stratejik” ve “büyük resim” görevlerinden bazılarıdır.

Eşsiz bir satış teklifi yaratın

Her küçük işletme sahibinin yapması gereken ilk şey, benzersiz bir satış teklifi oluşturmaktır. Eşsiz satış teklifiniz, işinizi rakiplerinizden benzersiz ve farklı kılan şeylerin ve niçin işinizde bir numara olduğunuz gerçeğini açıklayan kısa bir açıklamadır. Ne yaptığınızı açıklayan ve sizinle iş yapmanın yararlarını vurgulayan bire iki cümle ifadesi olmalıdır.

Domino’s Pizza – “30 dakikada veya daha az sürede taze, sıcak bir pizza kapınızda olmazsa, pizzanız ücretsiz.”

Eşsiz bir satış teklifine sahip olduğunuzda, kartvizitlerinize, kırtasiye malzemelerinize, tabelalarınıza ve tüm reklamlarınıza koyduğunuzdan emin olun.

Network marketinge gelince, bu ticaret içerisinde de aynı şeyi yapmalısınız. Kendinizi şirketinizdeki diğer distribütörlerden ayırabileceğiniz yolları bulun. Bu, kalabalığın içinde göze çarpmanızı kolaylaştırır. Temel olarak, başkalarının ne yaptığını inceleyin. Tam tersini yapın, tam farklı olanını yapın. Burada söylenmek istenen şey, kopyalamak ile alakalı değildir. Kopyalayacağınız sistemi değiştirmeyin. Sadece kendi tarzınızı oluşturun.

Bu Satış Tekniğini Biliyor Musunuz? >>

En iyi müşterilerinizin kimler olduğunu belirleyin

Eğer kurulmuş bir işiniz varsa, kayıtlarınızı ve makbuzlarınızı incelemeniz ve en iyi müşterilerinizin kim olduğunu belirlemeniz gerekir.

 • En çok parayı hangi müşteriler harcıyor?
 • Hangileri en sık geri geliyor?
 • Size başka kişileri en çok yönlendiren kim?
 • Onlar nerede yaşıyor?
 • Yaşamak için ne yaparlar?
 • Ne kadar para kazanıyorlar?
 • Hangi yayınları okuyorlar?
 • Yaşları, cinsiyetleri, ırkları ve dinleri nelerdir?

En iyi müşterilerinizin kim olduğunu belirlemenizin nedeni, pazarlama bütçenizi aynı demografi içinde daha fazla müşteri bulmaya odaklayabilmenizdir. En iyi müşterilerinizin kim olduğunu öğrendikten sonra, ek bilgiler almaları için onlara bir anket gönderebilirsiniz, böylece bu demografileri anlayabilirsiniz.

Ağ pazarlamasına gelince, iki hedef pazarınız var. İlk hedef pazarınız, iş fırsatınızla ilgilenen insanlar. Girişimcilerin, satış uzmanlarının ve diğer kendi işini kurmak isteyen hayatından memnun olmayan insanlardan bahsediyoruz. Perakende müşterilere gelince, zaten benzer ürünler satın alan tek kullanımlık geliri olan insanlar arayın.

Networking Konusunda Gençlere 5 Tavsiye >>

Yazılı bir pazarlama planı geliştirin

Her işletmenin yazılı bir pazarlama planına ihtiyacı vardır. Bu, 50-100 sayfalık bir belge olmak zorunda değildir. Bunun yerine,

 • eşsiz pazarlama stratejinizi,
 • en iyi müşterilerinizi,
 • müşterilerinize nasıl ulaşacağınızı,
 • ne tür bir reklamcılık kullanacağınızı,
 • bütçeniz ve pazarlamanızı yürütmek için hangi özel adımları atacağınızı, tanımlayan basit, iki sayfalık bir belge olmalıdır.

Kendi pazarlama planınız olduğunda, işinizi doğru yöne götürmek için ne yapmanız gerektiğini tam olarak bileceksiniz.

Ağ pazarlamasına gelince, yazılı bir iş planına ve pazarlama planına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Bu, stratejinizi ve işinizi büyütmek için günlük, haftalık ve aylık olarak ne yapacağınızı açıklamalıdır.

Rakiplerinizden Bir Adım Önde Olmanızın Yolu >>

Bir arka plan işi yaratın

Gerçek para ve gerçek kar, arka plandaki iştedir. Çok az insan bunun hakkında konuşur ama gerçek budur. Ön plandaki iş, ilk satışta yeni müşterilere sattığınız şeydir. Arka plan iş, gelecekteki satın alımlarda sattığınız ek ürün ve hizmetlerdir. Bu gerçek karları cebinize koyar.

Örneğin, araba galerileri ön planda (çok az para kazandıkları) araba satarlar. Arka plan işleri ise parçalar, servisler, ticaretler, garantiler ve finansmandır (gerçek parayı kazandıkları yerler). İşinizde de benzer bir şey yapmalısınız. Arka plan ürünleriniz, ön plan ürünlerinizden daha pahalı olmalı ve ceplerinize daha fazla para getirmelidir.

Network marketinge gelince, işe alım size para kazandırır ve elde tutma sizi zenginleştirir. İstediğiniz şey, ürünleri bir ay satın alma değil, aydan aya ürünleri kullanan büyük bir müşteri kitlesidir. Buna ek olarak, network marketing şirketinize ek olarak, işinize değer katan müşteri adayları, bağlı ürünler, eğitim ürünleri ve işinize değer katan diğer ürünler veya hizmetler satmak da sizin için yararlı olabilir.

Zaman ve paranızın çoğunu pazarlamaya harcayın

Yukarıda belirtilen dört adımı tamamladığınızda, nihai hedefiniz pazarlamada usta olmaktır. Pazarlama araştırması yapmak gibi, zamanınızın ve paranızın çoğunu pazarlama için harcamalısınız. Küçük işletmelerde başka hiçbir faaliyet daha önemli değildir. Bu, asla başkasına devretmemeniz gereken bir alan.

Pazarlamada uzmanlaştığınızda, istediğiniz zaman işi açıp kapatabilirsiniz. Pazarlama için para harcamak istemiyorsanız, başlamak için bir işinizin bile olmaması gerektiğini savunuyoruz.

Ağ pazarlamasına gelince, işinizi nasıl pazarlayacağınızı bilmek hayati derecede önemlidir. Tüm işinizi sadece telefonunuza cevap vererek yapabilirsiniz. Sonuçta, pazarlamayı öğrenmek istersiniz, böylece konuşmak için sınırsız yeni ipucu kaynağınız olur. Müşteri adayları olmadan başarısızlığa mahkum olursunuz. İyi pazarlamanın kullanışlı olduğu yer burasıdır.

Son düşünceler

Özetle, bunlar küçük işletme sahipleri için yapılması gereken beş şeydir. Bu faaliyetlere odaklanmak için zaman ve para harcıyorsanız, onlara hakim olursanız, işinizde alt sıradaki gelişmeyi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Düşünceleriniz nelerdir? Bir ağ pazarlama işinde veya küçük işletmelerde yapılması gerekenlerin bazıları hakkında ne düşünüyorsunuz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Finansal Hedeflere Ulaşmanızın Anahtarı >>