fbpx

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri

En çok kullanılan pazarlama yöntemleri nelerdir? Alım-satım, kulaktan kulağa, viral ve online pazarlama yöntemi gibi bir çok pazarlama yöntemleri bulunmaktadır. Peki bu  yöntemler nelerdir bilginiz var mı?

Herkes elinde bulunan ürünlerini en kısa sürede alıcılara ulaştırıp, ürünlerini pazarlayıp kara geçmek ister. Biz de markanızı zirveye taşımanız ve müşteri potansiyelinizi arttırmak için size yardımcı olacak satış stratejileri derledik. Kar sağlayabilmeniz ve bunu devam ettirebilmeniz yani pazarda kalıcılık sağlayabilmeniz için birçok yöntem mevcut. Fakat neden birçok yöntem mevcut?

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri

Her yöntemin, hedef kitlesi, amacı, tanıttığı ürün, üzerinde durduğu özellik farklıdır. Siz de istek ve ihtiyaçlara göre yöntemlerinizi belirlemelisiniz. Günümüzde insanların sıkça başvurduğu pazarlama yöntemlerini şöyle sıralayalım:

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği >>

Alım-satım Pazarlaması

Aslında çoğumuz büyük mağaza ve marketlerde alım-satım pazarlamasına şahit oluyoruz. Sürekli promosyon etkinlikleri düzenlemek, indirim takip etmek, kupon kullandırmak, satış etkinliklerine davet etmek gibi stratejiler bu yöntemi besliyor. Örneğin “250 TL üzeri alışverişe 50 TL indirim kuponu” ya da “Anneler günü indirim kataloğumuza göz attınız mı?” “Bayram alışverişini …… dan yapana konser bileti” gibi yöntemleri, alım-satım pazarlaması olarak sıralayabiliriz.

Az Bulunurluk Pazarlaması

Bir bakıma ürününüzle ilgili gizem yaratmaktır.

Az bulunurluk pazarlaması, bir bakıma ürününüzle ilgili gizem yaratmaktır. Mesela piyasaya yeni sürülen x marka telefon, y marka araba sınırlı sayıda ise insanların az olana hemen ben sahip olmalıyım, dürtüsüyle merak da işin içine girince ürününüz kısa sürede peynir ekmek gibi tüketilmektedir. Az bulunan bir şey, her zaman değerlidir.

Her Küçük İşletme Sahibinin Yapması Gereken 5 Şey >>

Kulaktan kulağa pazarlama

Kulaktan kulağa pazarlama yöntemi bir diğer pazarlama şeklidir. Bu yöntem sizin insanlar üzerinde bıraktığınız etkiyle alakadır. Mesela eski müşterileriniz ile olan iletişiminize ürün memnuniyeti de eklenince çok daha geniş kitleye ulaşma şansınız olacaktır. Kulaktan kulağa pazarlama aynı zamanda müşterilerinizin güvenine dayalıdır. Bu nedenle işinizde iyi olun. 

Viral pazarlama

Viral pazarlama yöntemini, kulaktan kulağa pazarlamanın daha modern daha geniş kitleye hitap ettiği pazarlama şekli olarak düşünebilirsiniz. Bazı şirketler bazen o kadar etkili reklam ya da fikirler ortaya atarlar. Ki insanların bu fikir ya da reklamı sürekli birbirleriyle paylaşmasının sonucu şirket geniş bir ağ oluşturmuş olur. Web siteleri kullanmak, sosyal medya araçlarından yararlanmak viral pazarlama konusunda çok işe yarayacaktır.

Satışlarınızı Artırmak İçin Stratejiler >>

İlişki pazarlaması

Birçok pazarlamacı ürününü satmaktan önce insanlarla iyi iletişim kurmaya, insanlarda iyi izlenim bırakmaya çalışmaktadır. Çünkü ürününüzü sattığınız insanla ilişkiniz sonra da devam ederse bu pazarlamanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. İnsanlar arasında siz uğraşmadan yayılmaya başlayacaksınız, iş yükünüz hafifleyecektir. İlişki pazarlaması bu yönüyle çok kuvvetlidir.

Çeşitlilik pazarlaması

Her insan için tek pazarlama ya da her özelliğe yönelik pazarlama diye bir yöntem olamaz.

Çeşitlilik pazarlaması diğer bir pazarlama yöntemidir. Her insan için tek pazarlama ya da her özelliğe yönelik pazarlama diye bir yöntem olamaz. Beklentiler, ihtiyaçlar, hobiler, fobiler, zaman, inanç ve daha birçok etken göz önünde bulundurarak pazarlamanızı çeşitlendirin. Müşterilerinizi iyi tanıyarak onlara yönelik yöntemler tercih edin.

Satış Yapmaktan Korkmayın >>

Gizli Pazarlama

Gizli pazarlama, adından da anlaşılacağı üzere merak üzerinedir. Merak çoğu zaman insanları kamçılar. Ürününüzle ilgili merak uyandırın. Örneğin ürün dağıtarak tanıtım yapan tüm pazarlamacılar ürünün tamamını sunmazlar. Ya da izlediğiniz bir fragman filmin tamamıyla ilgi içerik vermez. Ürüne yönelik önüne geçilemez bir istek uyandırarak geri çekilirler. Ve siz karşı koyamayarak ürüne yönelirsiniz. Çoğu zaman farkında olmadan gizli pazarlamanın etkisine kapılırsınız.

Mevsimsel pazarlama

Bu yöntem adeta özel günler için pusu kurmuş bekliyor

Mevsimsel pazarlama, adeta özel günler için pusu kurmuş bekliyor. Çünkü sizin her zaman satmak durumunda olduğunuz ürünleri bu kez insanlar aramaya başlıyor. Arz talep meselesi haline geliyor. Sevgililer günü, babalar günü pazarlamacılar için büyük bir fırsat zamanlarıdır. Mevsimsel pazarlama, bahsettiğimiz özel günlerde anında kendini gösterir.

Satış Becerilerinizi Geliştirmek İçin Bunları Bilmeniz Şart >>

Online pazarlama

Ürününüzün tanıtımını internet aracılığı ile yapmak günün büyük çoğunu bilgisayar, telefon, tabletle geçiren insanlara ulaşmanız konusunda daha çok işinize yarayacaktır. Ya da ürünlerinizi web sitesi yoluyla insanlara ulaştırmak ürünlerinizi daha ulaşılabilir hale getirecektir. Bir diğer adı da dijital pazarlama ( digital marketing ) olarak bilinmektedir.

Etkinlik pazarlaması

Festivaller, fuarlar bu konuda size yeteri kadar zaman ve müşteriye ulaşma şansı sağlayacaktır.

Pazarlama yapmak için bol etkinlikli günleri, ayları seçmekten daha kolay ve kurtarıcı ne olabilir ki. Festivaller, fuarlar bu konuda size yeteri kadar zaman ve müşteriye ulaşma şansı sağlayacaktır.

Bir İşe Başlarken Kaçınılması Gereken İş Hataları >>

Barış BOZ
Barış BOZ
Network Okulu Editörü - Girişimci - Avukat

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,440BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,559TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satış Çok Zor!

Doğrudan satış ticaretini yapmak çok zor! Çok az insan size bunu söyleyecektir, ama bu doğru. Evet, çok basit. Başarının adımları berrak. Ancak bu adımları...

Müşteri Odaklı Örgüt Kültürü Nedir?

Müşteri odaklı örgüt kültürü nedir? İşletmelerin, müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi için müşteri odaklı bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir. Müşteri odağı, müşteriler için...

Doğrudan Satışta Kişisel Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Doğrudan satışta kişisel markanızı nasıl oluşturursunuz? Doğrudan satışta, şirketinizin markasını tanıtmak için bir sürü yol vardır. Ancak, şirketinizin markasını, kendinize ait hale getirmekten ve...

Doğrudan Satışın Avantajları – İşinizi Ucuza Nasıl Kurabilirsiniz?

Doğrudan satışın avantajları girişimcilik fikrine sahip olanların planlarında yer etmektedir. E-ticaretin gelişmesi de bu sektöre inanılmaz katkılar, avantajlar sağlamaktadır. Özellikle geleneksel işlerde bir başlangıç...

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir?

Tom Brady kimdir? Dünyaca ünlü sporcu dünyada en çok izlenen spor müsabakalarından Super Bowl tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyanın en başarılı sporcuları arasındaki...

Instagramda Satış – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Facebook'a bağlı sosyal medya araçlarından olan Instagram, instagram işletme hesabı ile instagramda satış yapmak isteyen girişimcilerin gözdesi olmuş durumda. E ticaret sektöründe satış pazarlama...