fbpx

Etkileyici Pazarlama İle Kazanmanın 6 Yolu

Pazarlama teknikleri arasında öğrenmemiz gereken noktalardan biri de etkileyici pazarlama teknikleri ile kazanmanın 6 yoludur.

Etkileyici pazarlama, markanızın mesajını yönlendirmek için tüm pazar yerine belirli bireylere (veya liderlere) odaklanan bir pazarlama tekniğidir. Belirli bir potansiyel alıcı grubu üzerinde etkisi olan bireyleri tanımlar ve faaliyetlerini bu kişilere yönlendirir. En değerli pazarlama şekli olarak kabul edilen ağızdan ağıza pazarlama stratejisini temel alır.

Etkileyici pazarlamayla hedefiniz, takipçilerine güven duymanızı kolaylaştırmak için güvenilir bir etkileyiciye ulaşmak olacaktır. Etkileyici pazarlama, bugünlerde “güvence” olarak adlandırılan bir terim nedeniyle başarılı bir stratejidir. İnsanların güven duyduğu veya takip ettiği etkileyiciler, şirketler için doğrudan pazarlama temsilcilerinden daha etkili olan ürün veya hizmetler hakkında güvence sağlar.

Başarı ile birlikte, etkileyici pazarlama da birçok zorlukla geliyor. İşte, etkileyici pazarlamayla kazanabileceğiniz ilk 6 teknik;

  1. Daha ucuz olanları değil daha iyi etkileyici olanları bulmaya çalışın.

Onlardan değerli bir şey almak için bir etkileyiciye erişmeye çalışıyorsunuz. Bu iki yönlü çalışmalı. Karşılığında geri almak için onlara bir değer sunmalısınız. Seçmeden önce daima etkileyicinin arka planına, izleyicisine ve popülerliğine bakmaya çalışın.

  1. Size uyan etkileyicinin tipini tanımlayın.

Mevcut farklı tipte etkileyiciler olabilir. Blog yazan, Twitter / Instagram gibi kendi yerel alanında etki sahiplerini veya sosyal etki sahiplerini anlatmaktadır bu madde. İhtiyacınız olan etkileyicinin ve sosyal erişimin türü, işletmenizin sunduğu hizmetlerin türü, potansiyel tüketicilerin ürünlerinizi en iyi nasıl alacağı konusu, sunuş şeklinizle yakından bağlantılıdır. İşinize en uygun etkileyici türlerini analiz etmek için araştırma yapmak iyidir.

  1. Etkileyici ve savunucu arasındaki farkı bilin.

Etkileyenler, önemli bir sosyal statüye sahip kişilerdir. Binlerce Twitter takipçisi, Instagram takipçisi, Facebook beğenisi olabilir. Sık sık röportaj yapılır, abone olur ve retweetlenir.

Sık sık blog yazıyorlar ve birkaç kitap da yazmış olabilirler. Önemli miktarda erişime sahipler ve aynı erişim işinizi geliştirmek için kullanılabilir. Öte yandan savunucuların sadece birkaç yüz takipçisi olabilir. Blog bile olmayabilir ve iyi bir sosyal erişime sahip olmayabilirler. İşiniz için en iyi tanıtım ve pazarlama taktiklerini yapma farkını öğrenin.

  1. Zemin işlerini yapın.

Etkileyicilerin tanıtım faaliyetlerinize tamamen dahil olmalarını istiyorsanız, onlarla iyi bir ilişkiniz olmalıdır. Bağlanılacak ilgili kişileri belirleyin ve onlara nasıl yardım edebileceğinizi düşünün.

Yardım, içeriklerini paylaşma, kitaplarını tanıtma veya sorularına cevap verme şeklinde olabilir. Onlara ne kadar çok yardım edersen, o kadar çok sana yardım etmek isterler. Katılmak istediğiniz etkileyiciye ulaşmanın en iyi yolu, zaten paylaştığı içerikler ve zaten başladıkları veya yönlendirdikleri konuşmalardır. Örneğin, Twitter sohbeti yapmak için çok iyi bir yol olabilir.

  1. Etkileyenlere şeffaflık sunun.

Etkileyici pazarlamayı kullanırken olası etkileyicilere karşı şeffaf olmanız gerekir. Ürününüzle ilgili herhangi bir aşırı tazminat veya yalan olmamalıdır. Ürününüz hakkında bol miktarda deneyime sahip olan etkenler konusunda, insanlarla ilişkinizi yalanlara dayanarak kurarsanız memnun olmazlar.

Elbette, mutsuz bir etkileyici başarısız bir pazarlama kampanyasına yol açabilir. Etkileyicilerin seçilmesinden pazarlama stratejinizin sonuçlarının toplanmasına kadar etkileyici ile her adımda şeffaflık olmalıdır.

  1. Sonucunuzu ölçün.

Etkileyicilerle kurduğunuz ilişkiyi ve sonucun ne kadar verimli olduğunu takip edin. Etkileyici pazarlamasından önce ve sonra sonucu karşılaştırın ve analiz edin ve buna göre gelecek planları yapın.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,668BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,028TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kötü Alışkanlıkları Bırakmanın Bu Kadar Zor Olmasının 10 Nedeni

Kişisel gelişim için iyi alışkanlıklar bizim için çok önemlidir. Ancak kötü alışkanlıklar da bir o kadar negatif etkilemektedir. Kötü alışkanlıkları bırakmak aslında göründüğü kadar...

8 Yapı Taşı İle Kendi Markanızda Fark Yaratın

Kurumsal kimlik oluşturmak için marka kavramı olmazsa olmazdır. Sizin kalitelinizi, tanınırlığınızı ortaya koyan bir değer olan markanızla fark yaratmak için dikkat etmeniz gereken bazı...

Her Ciddi Distribütörün Anlaması Gereken 10 Şey

Her ciddi pazarlama ağı temsilcisinin bilmesi gereken en iyi doğrudan satış sırlarını paylaşmak istiyoruz. Distribütörler, doğrudan satış başarısı için bazı noktaları kesinlikle anlamaları gerekmektedir....

Hedeflere Ulaşmak İçin Yapmanız Gerekenler

Hedeflerin sağlanması, genellikle insanlar düşündüğünden daha zor olabilir. Bu nedenle hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenler vardır. Hayatlarımızdaki değişiklikleri görmek umulmaz bir şekilde çalışmamız ve...

Girişimcilerin Elon Musk’tan Öğrenebileceği 8 Ders

Tesla Motors ve Space X CEO'su Elon Musk, 2011 yılında Forbes'ın “Amerika'nın 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO'su” listesinde yer aldı. 2013...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Ağustos Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için ağustos ayı burç yorumlarında neler var? Ağustos ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...