Etkileyici Pazarlama İle Kazanmanın 6 Yolu

Pazarlama teknikleri arasında öğrenmemiz gereken noktalardan biri de etkileyici pazarlama teknikleri ile kazanmanın 6 yoludur. 

Pazarlama teknikleri arasında öğrenmemiz gereken noktalardan biri de etkileyici pazarlama teknikleri ile kazanmanın 6 yoludur.

Etkileyici pazarlama, markanızın mesajını yönlendirmek için tüm pazar yerine belirli bireylere (veya liderlere) odaklanan bir pazarlama tekniğidir. Belirli bir potansiyel alıcı grubu üzerinde etkisi olan bireyleri tanımlar ve faaliyetlerini bu kişilere yönlendirir. En değerli pazarlama şekli olarak kabul edilen ağızdan ağıza pazarlama stratejisini temel alır.

Etkileyici pazarlamayla hedefiniz, takipçilerine güven duymanızı kolaylaştırmak için güvenilir bir etkileyiciye ulaşmak olacaktır. Etkileyici pazarlama, bugünlerde “güvence” olarak adlandırılan bir terim nedeniyle başarılı bir stratejidir. İnsanların güven duyduğu veya takip ettiği etkileyiciler, şirketler için doğrudan pazarlama temsilcilerinden daha etkili olan ürün veya hizmetler hakkında güvence sağlar.

Başarı ile birlikte, etkileyici pazarlama da birçok zorlukla geliyor. İşte, etkileyici pazarlamayla kazanabileceğiniz ilk 6 teknik;

  1. Daha ucuz olanları değil daha iyi etkileyici olanları bulmaya çalışın.

Onlardan değerli bir şey almak için bir etkileyiciye erişmeye çalışıyorsunuz. Bu iki yönlü çalışmalı. Karşılığında geri almak için onlara bir değer sunmalısınız. Seçmeden önce daima etkileyicinin arka planına, izleyicisine ve popülerliğine bakmaya çalışın.

  1. Size uyan etkileyicinin tipini tanımlayın.

Mevcut farklı tipte etkileyiciler olabilir. Blog yazan, Twitter / Instagram gibi kendi yerel alanında etki sahiplerini veya sosyal etki sahiplerini anlatmaktadır bu madde. İhtiyacınız olan etkileyicinin ve sosyal erişimin türü, işletmenizin sunduğu hizmetlerin türü, potansiyel tüketicilerin ürünlerinizi en iyi nasıl alacağı konusu, sunuş şeklinizle yakından bağlantılıdır. İşinize en uygun etkileyici türlerini analiz etmek için araştırma yapmak iyidir.

  1. Etkileyici ve savunucu arasındaki farkı bilin.

Etkileyenler, önemli bir sosyal statüye sahip kişilerdir. Binlerce Twitter takipçisi, Instagram takipçisi, Facebook beğenisi olabilir. Sık sık röportaj yapılır, abone olur ve retweetlenir.

Sık sık blog yazıyorlar ve birkaç kitap da yazmış olabilirler. Önemli miktarda erişime sahipler ve aynı erişim işinizi geliştirmek için kullanılabilir. Öte yandan savunucuların sadece birkaç yüz takipçisi olabilir. Blog bile olmayabilir ve iyi bir sosyal erişime sahip olmayabilirler. İşiniz için en iyi tanıtım ve pazarlama taktiklerini yapma farkını öğrenin.

  1. Zemin işlerini yapın.

Etkileyicilerin tanıtım faaliyetlerinize tamamen dahil olmalarını istiyorsanız, onlarla iyi bir ilişkiniz olmalıdır. Bağlanılacak ilgili kişileri belirleyin ve onlara nasıl yardım edebileceğinizi düşünün.

Yardım, içeriklerini paylaşma, kitaplarını tanıtma veya sorularına cevap verme şeklinde olabilir. Onlara ne kadar çok yardım edersen, o kadar çok sana yardım etmek isterler. Katılmak istediğiniz etkileyiciye ulaşmanın en iyi yolu, zaten paylaştığı içerikler ve zaten başladıkları veya yönlendirdikleri konuşmalardır. Örneğin, Twitter sohbeti yapmak için çok iyi bir yol olabilir.

  1. Etkileyenlere şeffaflık sunun.

Etkileyici pazarlamayı kullanırken olası etkileyicilere karşı şeffaf olmanız gerekir. Ürününüzle ilgili herhangi bir aşırı tazminat veya yalan olmamalıdır. Ürününüz hakkında bol miktarda deneyime sahip olan etkenler konusunda, insanlarla ilişkinizi yalanlara dayanarak kurarsanız memnun olmazlar.

Elbette, mutsuz bir etkileyici başarısız bir pazarlama kampanyasına yol açabilir. Etkileyicilerin seçilmesinden pazarlama stratejinizin sonuçlarının toplanmasına kadar etkileyici ile her adımda şeffaflık olmalıdır.

  1. Sonucunuzu ölçün.

Etkileyicilerle kurduğunuz ilişkiyi ve sonucun ne kadar verimli olduğunu takip edin. Etkileyici pazarlamasından önce ve sonra sonucu karşılaştırın ve analiz edin ve buna göre gelecek planları yapın.