İç Sesinizi Pozitif Konuşması İçin Cesaretlendirin

İç sesinizi cesaretlendirin.

Günlük yaşamlarımızda, ortaya çıkan büyük ya da küçük her durumu, olumlu veya olumsuz şekilde iç sesimizin de etkisiyle, bilincimizle yorumluyoruz. Kafamızın içinde, yaşadıklarımız hakkındaki algımızı şekillendiren içsel bir sese sahibiz. İç seslerimizden bazıları olumsuz olabilir, gerçekçi olmayan, kendini yitiren ve kendine zarar veren tarza dönüşebilir. ‘Kesinlikle başarısız olacağım’ veya ‘İyi yapmadım’ gibi şeyler düşünmenin yarardan fazla zararının olduğu aşikardır. 

İç sesiniz sizi bu şekilde engellemeye çalıştığı zaman, onun tersine hareket etmeyi öğrenmelisiniz. Zihniniz eğitilebilir. Hatta negatif düşünmeye doğru gittiğiniz zamanlarda zihninizi temizleyebilirsiniz.

Olumsuz kendi kendine konuşma hali aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

  • Olumsuz düşünceleri harekete geçiren kötü bir ruh hali.
  • Çocukluğunuzdan kaynaklanabilecek aşırı derecede olumsuz olma alışkanlığı.
  • Karamsarlık ve daima en kötüsünü beklemek.
  • Olumsuz geçmiş deneyimler ve tarihin kendisini tekrar ettiği inancı.
  • Korku, endişe, depresyon ve olumsuz düşünceyi besleyen ve devam ettiren farklı psikolojik problemler gibi.

Olumsuz kendi kendine konuşmanın sonuçları zamanla artmaktadır. Kendi kendinize konuşmaya her başladığınızda, kendinize bir ok vurursunuz. Her ok kendi başına oldukça önemsiz gibi görünür ama zamanla seni kırabilir. Tekrar tekrar kendinizi yormak ve daha kötüye inanmak sizi yavaşlatır. Kendinizi sakar, kaybeden, önemsiz ya da değersiz olarak düşünmek, kendi konuşmanızın olumsuz olduğunu ve yavaş yavaş kendi gerilemenize sebep olduğunuzu gösterir. İç sesinize meydan okumayı öğrenmelisiniz.

İçsel olumsuzluk, kendinizi onarılamayacak derecede kusurlu, ve ya yetersiz olarak görmenizi sağlar ve sonuç olarak kendinize olan güveniniz azalır. Kendinizi umutsuz görmek, bir şeyler ters gittiğinde kendini suçlamak ya da en kötü senaryolara odaklanmak, abartılı, olumsuz düşünce modellerinin örnekleridir.

Özgüveninizi Nasıl Arttırırsınız? İşte Yapılacaklar >>

Olumsuz kendi kendine konuşma, sahip olduğunuz akılcı fikirleri yok eder. Negatif ifadeleri zihinsel olarak prova ettiğiniz her zaman, bu irrasyonel inançları ve algıları güçlendiriyorsunuz.

Kendini olumsuz konuşmalardan uzak tutmak

Negatif bir zihniyeti pozitif olanla değiştirmek, yavaş ve metodik bir çaba gerektirir. Unutmayın, düşüncelerinizi değiştirmek, hayatınızı değiştirmektir. Olumsuz düşünceleri tanımanıza, durdurmanıza ve değiştirmenize yardımcı olabilecek birkaç adımı sizler için düzenledik:

  • Olumsuz kendi kendine konuşma zamanınızı tanımlayın.
  • Bu düşünceleri neyin tetiklediğini tanımlayın.
  • Olumsuz olgularınıza ve olumsuz düşüncelerinize karşı koyun.
  • Olumsuz düşünceler ortaya çıkar çıkmaz, karşı koymak için kullanabileceğiniz bir senaryo oluşturun.

Ben değersizim” gibi düşünceler ortaya çıktığında, “çocuklarımın bana ihtiyacı var” ya da “meslektaşım işime değer veriyor” gibi daha gerçekçi düşüncelerle karşı karşıya kalın. Olumlu gerçekleri olan olumsuz ifadelerle her karşılaştığınızda, olumsuz düşünceleriniz güç kaybeder.

Bugünün Negatif Dünyasında Nasıl Pozitif Kalırsınız?

Bu döngüyü tekrar tekrar tekrarlamak, zihninizi araştırmak ve olumluya odaklanmak zihninizi eğitir. Ve yavaşça olumlu düşünceler seninle yol almaya başlar. Hayatı nasıl ön plana çıkardığınız ve onunla nasıl etkileşim kuracağınız konusunda yeteneğinizi kullanın. Hedeflerinize ulaşmada ilk adım, kafanızdaki bu küçük sesi pozitif konuşma konusunda eğitmekle başlar.